PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bush benoemt Bolton bij VN Rellen in Soedan na dood Garang PZC Dronkaard ramt slagboom Zeeuwse filmbeelden dreigen te vergaan M Senaat gepasseerd bij aanstelling omstreden diplomaat Condoléances na overlijden koning Fahd Twee kinderen overleden door mishandeling 22 Politie Egypte doodt verdachte van aanslagen Cobra-schilder Constant overlijdt Lichtpuntje voor mosselvissers Senior Games krijgen vorm 20° 1 p3* N 2 Zonnig Zonnige perioden en weinig wind. Middagtemperaturen van 19 graden aan zee tot 22 graden landinwaarts. 247e jaargang no. 180 dinsdag 2 augustus 2005 los nummer 1,25 Toch nog succes Veldhuis internet: www.pzc.nl WÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊm door Jessica Smeenk WASHINGTON - De Ameri kaanse president Bush heeft de omstreden diplo maat John Bolton buiten de Senaat 0111 benoemd tot am bassadeur bij de Verenigde Naties. Dit heeft de presi dent zelf gisteren bekendge maakt in het Witte Huis. Hij zei dat de benoeming niet langer kon wachten omdat het in deze tijd van de strijd tegen het terrorisme en de discussies over hervormingen bij de Vere nigde Naties niet verantwoord is om de ambassadeursstoel nog langer onbezet te laten. Bush prees Bolton als een geta lenteerde en succesvolle diplo maat die wel weg weet met lasti ge problemen. Hij is volgens de president 'de man die wij op de ze post nodig hebben'. Bolton, die wegens uitspraken over nutteloosheid van de volke renorganisatie bekend staat als tegenstander van de VN, zei tij dens een korte ontmoeting met de pers dat hij zich onvermoei baar zal inzetten voor de strate gie van Bush. Hij zei te willen werken aan een 'sterkere en effi ciëntere' VN, rekening houdend met de belangen van de VS. Macht Uit de Amerikaanse politiek kwamen uiteenlopende reacties op de benoeming. De invloedrij ke Amerikaanse Democratische senator Edward Kennedy vindt dat Bush zijn presidentiële RIYAD - Uil de hele wereld zijn gisteren condoléances gekomen na de dood van de Saoedische koning Fahd bin Abdul Aziz al Saud. De vorst, die zondagavond op 84-jarige leeftijd in het zieken huis overleed, wordt alom gepre zen voor zijn inspanningen voor stabiliteit in het Midden-Oos ten. De Britse premier Blair noemde Fahd gisteren een 'man met een grote visie'. De Franse president Chirac roemde de overleden ko ning om zijn wijsheid. De Saoedische staatstelevisie maakte het nieuws van het over lijden gisterochtend bekend. Eind mei was Fahd in het zie kenhuis opgenomen. Hij werd daar behandeld aan een longont steking en hoge koorts. De koning wordt vandaag ter aarde besteld. ANP/AFP/RTR pagina 4 prins Abdullah zwaait al jaren de scepter Fahd was trouwe partner Westen TOLBERT - De politie heeft gis termiddag een 46-jarige inwo ner van Tolbert aangehouden in verband met de gewelddadige dood van de twee kinderen van zijn vriendin. De vrouw had de politie gewaar schuwd nadat de man de kinde ren zeer ernstig had mishan deld. De politie trof de twee kin deren, een meisje van vier en een jongen van twee, dood aan in de woning. De verdachte heeft de Nederlandse en de Is raëlische nationaliteit, zo maak te de politie gisteravond be kend. De moeder was na de mishande ling naar de buren gevlucht om de politie te waarschuwen. Ook zij is gewond geraakt door de mishandeling. De man, die de vriend is van de moeder, verzette zich bij zijn aanhouding. De politie kon hem overmeesteren. De man raakte daarbij gewond. Zowel de ver dachte als de moeder is opgeno men in het ziekenhuis. ANP macht heeft misbruikt door de benoeming er tijdens het reces door te drukken. Hij noemde het schadelijk voor de geloofwaardigheid van Bol ton dat Bush de Senaat heeft ge passeerd. De Republikeinse se nator Richard Lugar juichte de stap van Bush toe. VN-secreta- ris-generaal Kofi Annan beloof de de VS goede samenwerking met de nieuwe VN-ambassa- deur. Er werd al enige tijd reke ning mee gehouden dat Bush met de bekendmaking zou ko men zodra het Congres met zo merreces is. Sinds vrijdag heb ben de volksvertegenwoordigers vrij. Het is voor het eerst in de ge schiedenis van de Verenigde Sta ten dat er een ambassadeur bij de VN wordt benoemd buiten de volksvertegenwoordiging om. De wet geeft de president onder bepaalde voorwaarden het recht per decreet benoemingen te doen op posten die eigenlijk in stemming van de Senaat behoe ven. De president kan dat doen als een snelle benoeming vol gens hem in het nationaal be lang is, terwijl het Congres op re ces is. Van die gelegenheid heeft de president nu dus gebruikge maakt. Een benoeming met omzeiling van het Congres heeft wel tot ge volg dat de ambtstermijn van Bolton beperkt is. Bolton zou op zijn post kunnen blijven tot ja nuari 2007, wanneer het in no vember volgend jaar gekozen Congres in zijn nieuwe samen stelling aantreedt. De Democraten hebben steeds Boltons benoeming weten te blokkeren.ANP/DPA/RTR/AFP pagina 5 Bolton blamage voor Bush Soedanese demonstranten kijken naar in brand gestoken auto's in Khartoem. foto Mohamed Nureldin/RTR van onze redactie buitenland KHARTOEM - Zeker 24 mensen zijn gisteren omgekomen bij rel len in de Soedanese hoofdstad Khartoem, onder wie enkele agenten. De rellen braken uit na het overlijden van de vroegere Soedenese rebellenleider en re cent benoemde vice-president John Garang (60). Garang kwam om het leven bij een helikopterongeluk. Een deel van zijn aanhang vermoedt op zet bij het neerstorten van de he likopter. Zijn beweging, de christelijke SPLM, kwam gister avond in New Site in spoedbe raad bijeen om over de crisis te overleggen. De vergadering van de 21 politieke en militaire voor mannen werd geleid door Ga- rangs waarschijnlijke opvolger Salva Kir. De SPLM-leiding schaarde zich achter zijn kandi datuur. Verwacht wordt dat hij binnen twee weken wordt beë digd. Het lijk van Garang, be dekt met de vlag van Zuid-Soe- dan, was naar het gebouw over gebracht. De dood van de voor malige rebellenleider betekent een klap voor het vredesproces in Soedan. Het land wordt al ge plaagd door een burgeroorlog in de westelijke provincie Darfoer. De vice-president was leider van de rebellen in het Zuiden van de Soedan. Begin dit jaar sloot hij een vredesverdrag met het Noorden, wat het einde bete kende van 22 jaar burgeroorlog. Ook het Soedanese kabinet kwam gisteren in een spoedzit ting bijeen. De regering liet we ten dat het vredesakkoord ge woon van kracht blijft. Volgens de zegsman zal de weg naar vre de worden voortgezet en bete kent de dood van Garang alleen maar een extra stimulans die vrede ook echt vorm te geven. Tragedie Minister van Ardenne (Ontwik kelingssamenwerking) noemde de dood van Garang een grote tragedie voor zijn familie en het vredesproces in Soedan. Van Ar- KRUININGEN - Een 25-jarige dronken automobilist uit de ge meente Reimerswaal heeft gis teravond om half zeven een knipperlichtinstallatie van de spoorwegovergang op de Zand dijk tussen Kruiningen en Yer- seke geramd. De man bleef on gedeerd. De forse klap zorgde ervoor dat gietijzeren paal van de knipperlichtinstallatie afbrak. De betonnen voet was ontzet. De verkeerspolitie leidde het wegverkeer enkele uren in goe de banen. Het treinverkeer werd gesommeerd stapvoets te rijden, omdat de spoorwegover gang door een coupure voor au tomobilisten onoverzichtelijk is. Rond tien uur zette de provin cie de spoorwegovergang af. Prorail, de beheerder van het railnet, zou proberen afgelo pen nacht een nieuwe slag boom te installeren. Het ge vaarte moest uit Utrecht wor den aangevoerd. De automobilist verklaarde te genover de politie dat een auto voor hem plotseling afremde, waardoor hij moest uitwijken. Daardoor schoot hij bij de over gang schuin de weg over en be landde tegen de paal. Uit een blaastest bleek dat de bestuurder drie keer meer alco hol had gedronken dan is toege staan. De man is vier keer eerder be trapt toen hij dronken achter het stuur zat. De politie gaat na of de man zijn rijbewijs nog wel terug kan krijgen. foto Willem Mieras Imker haalt de honing binnen denne omschreef Garang als 'charismatisch' en als 'iemand die een bijzonder volhardende rol heeft gespeeld bij het tot standkomen van het vredesak koord'. Ze prees zijn compromis bereidheid, maar typeerde hem ook als 'keihard'. Garang vertrok zaterdagavond vanuit Oeganda om terug te ke ren naar Soedan. Enkele uren la ter verloor de verkeersleiding de helikopter op de radar. Pas na een dag zoeken werd het toestel gelokaliseerd. GPD/RTR CAIRO - De Egyptische politie heeft gisteren een man gedood die verdacht wordt van betrok kenheid bij de bloedige terreur aanslag van Sharm el-Sheikh af gelopen maand, die aan tiental len Egyptenaren en buitenland se toeristen het leven kostte. Hij was mogelijk ook betrokken bij de aanslag in Taba in okto ber, waarbij 34 mensen omkwa men. Dit is van de politie van het Arabische land vernomen. De man, de 24-jarige Mohamed Fulayfel, werd gedood tijdens een schotenwisseling vlakbij de stad Suez. Hij hield zich schuil in een steengroeve bij de berg Gebel Ataqa. Bij het vuurge vecht raakten volgens een bron bij de politie ook de vrouw van Fulayfel en hun 4-jarige dochter tje gewond. De vrouw overleed later in een ziekenhuis. De Britse politie heeft gisteren weer twee arrestaties verricht in verband met de mislukte aansla gen van 21 juli in Londen. De verdachten zijn in de Britse hoofdstad opgepakt, meldde Scotland Yard. ANP/AFP/RTR De Cobra-schilder Con stant Anton Nieuwenhuys is gisteren op 85-jarige leef tijd overleden. Nieuwen huys was in 1948 betrok ken bij de oprichting van de kunstenaarsbeweging Cobra, afgeleid van de naam van de hoofdsteden Kopenhagen, Brussel en Amsterdam. Nieuwenhuys schilderde on der het pseudo- niem Constant. Hoop gloort voor de mosselsector. In de Oosterschelde en op de Wadden is mosselzaad gevallen. De nood was hoog, omdat afgelopen seizoen te weinig was gevallen om te kunnen vissen. Hoeveel er dit najaar en volgend voorjaar kan worden gevist is nog onduidelijk, het spul is klein en kwetsbaar. Maar er is reden tot opti- misme. C Na een bezoek aan de Verenigde Staten heeft Ton Kien- huis, directeur van SportZeeland, redelijk helder voor ogen hoe het verder moet met de plannen voor de Senior Games. Dat sportevenement voor vijftigplussers zou voor 2010 in Zeeland gehouden moeten worden. „Ik heb nu de Senior Olympics gezien. Mooie sport. Het geeft je een andere visie op ouder worden." Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; Sport: 17 en 18; Buitengebied: 19, 21 en 22 door de groeiende belangstel ling ervoor, zoals blijkt uit de populariteit van een historisch televisieprogramma als Ande re Tijden, schrijft de Raad. Ook in het geschiedenisonderwijs wordt steeds vaker gebruik ge maakt van oud beeldmateriaal. In het verleden is nooit veel aan het restaureren van filmmate riaal gedaan. De voorgangers van staatssecretaris Medy van der Laan van Cultuur stelden af en toe wel wat geld beschik baar, maar lang niet genoeg. De Raad voor Cultuur adviseert Van der Laan het benodigde geld - van 2006 tot en met 2012 jaarlijks veertien miljoen euro - beschikbaar te stellen. Van der Laan laat in september weten of ze dat advies opvolgt. Van de filmcollectie van het Ne derlands Instituut voor Beeld en Geluid, dat ondër meer het ar chief van de publieke omroep be heert, is 45 procent aan verval onderhevig. GPD door Jeroen Hoorn DEN HAAG - Unieke beelden van de watersnoodramp en zeld zame propagandafilms van de Duitse bezetter dreigen verloren te gaan. Voor de restauratie van 45.000 uur aan historisch film materiaal is dringend 99 mil joen euro nodig, schrijft de Raad voor Cultuur in een giste ren verschenen rapport. Het gaat om films in de archie ven van het Filmmuseum en het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid. Volgens de Raad voor Cultuur is het van groot be lang om de films voor het nage slacht te behouden. Als de her stelwerkzaamheden niet snel be ginnen, gaat een deel van het be dreigde materiaal verloren, schrijft de Raad. Bovendien: hoe langer restauratie wordt uitge steld, des te hoger de kosten. Het belang van de historische beelden wordt onderschreven (Advertentie) O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 m|v «(bankrekeningnummer O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 19.951. per kwartaal met automatische incasso 58.00). (Zl per jaar met automatische incasso 222,50) mrgwldig om met persoonsgegevens Kijk op wwwpzc nl/ebonneren. bel grens 0800 0231231 of stuur deze bon neer PZC. eltfeling lezersservice Antwoordnummer 713. 4460 WB Goes 8'l711688l'555530' het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1