PZC Wegen niet veilig voor fietsers Geest van Adrie van beschermt vogels en der Meulen zoogdieren HALVE PRIIS Goese Trompstraat geen monument 5 DOLLE DWAZE DAGEN Veere wil maatregelen Dominicusbrug zorgt nog steeds voor droge voeten PK Het onbekende, onverkende kluizenaarserf Redactie: 0113-315649 wvv.pzc.nl •.mail:redactie@pzc.nl jQSlbus 314460 AA Goes (dvertentie-exploitatie: toord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Jeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal; 020-4562500. /rijdag 29 juli 2005 editie Walcheren WO. 27/07 T/M ZO. 31/07 op de gehele ZOMERCOLLECTIE CK) DE PANTALON A.s. zondag v.a. 13.00 geopend JEANS CENTER ST. JACOBSPASSAGE 26 VLISSINGEN joorMaurits Sep OOMBURG - De veiligheid van fietsers op de Koekoeksweg en Je Kaasboerweg bij Meliskerke 6 onvoldoende. De gemeente Veere dringt bij de wegbeheer- jer, waterschap Zeeuwse Eilan- ien, aan op extra maatregelen. De Koekoeksweg tussen Aagte- kerke en Meliskerke is smal. Het waterschap is van plan de neg te verbreden en markerin gen aan te brengen voor de vei ligheid van de fietsers. Veere tindt dat geen goed plan. Het m juist onveiliger worden voor fietsers. „Auto's rijden daar al zo hard. Als ze meer ruimte krij gen, gaan ze nog harder rijden", vreest wethouder M. te Roller. De Koekoeksweg staat voor het waterschap op de tweede plaats tan aan te pakken wegen in de projectenlijst voor auto-infra- ilructuur en pas op plaats 38 ran de projectenlijst voor fietsin- (rastructuur. Veere wenst dat Zeeuwse Eilanden de situatie voor fietsers en automobilisten op hetzelfde moment verbetert. De Koekoeksweg wordt volgens de gemeente veel gebruikt door schoolkinderen die van Dom burg en Aagtekerke via Melis kerke naar Middelburg of Vlis- singen rijden. Zij komen ook over de Kaasboerweg van Melis kerke naar Biggekerke. Het wa terschap heeft daar geen vrijlig- gend fietspad aangelegd, maar met markeringen de suggestie gewekt dat er fietsstroken lig gen, om het weggedrag van auto mobilisten te beïnvloeden zodat ze langzamer rijden en voorzich tiger zijn als er fietsers rijden. De gemeente Veere vindt dat de situatie er op die weg niet beter op is geworden. Zij neemt er geen genoegen mee dat de Kaas boerweg is geschrapt van de pro jectenlijst voor fietsinfrastruc- tuur. Veere is wel blij met het voorne men van Zeeuwse Eilanden om langs de Koningin Emmaweg van Vrouwenpolder richting Oostkapelle een fietspad aan te leggen. Pas echt tevreden is de gemeente als ook de Munnikweg van een fietspad wordt voor zien. Die weg sluit aan op de Ko ningin Emmaweg. Beide wegen worden intensief gebruikt door toeristen.Mocht het waterschap niet ingaan op de wensen van Veere, dan ziet Te Roller geen kans de situaties op korte ter mijn toch Je -verbeteren. „Als het waterschap zegt dat het er geen geld voor heeft, houdt het op." Zeeuwse Eilanden heeft de voorstellen voor aanpassingen naar alle betrokken gemeenten gestuurd. Het bestuur neemt op 14 september een besluit. Maori Lawrence Makoare uit Nieuw-Zeeland laat een bezoeker van het Middelburgse mosselfestival van zijn schelpdieren proeven. foto Lex de Meester Zeeuwse én Nieuw-Zeelandse mosselen in Middelburg door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Toeristen ste ken hun neus even onder de pa raplu uit. Mmm, mosselen! Hun hoofden draaien prompt de Vlas- markt in. Tegen het einde van de middag begon daar gisteren het Middelburgse mosselfesti val. De gastronomische braderie duurt drie dagen. Dus de geur blijft nog wel even hangen. Er zijn mosselen uit een wok. Er zijn mosselen met drie sausjes. En er zijn green shelled mussels, op de barbecue. Naast het roos ter staat een grote man met een grote vork wel heel grote mos sels te roosteren. Het is Lawren ce Makoare, een Maori uit Nieuw-Zeeland. „Normaal eet ik mossels rauw, zoals elke Mao ri. Dan duik ik het water in, schraap de allergrootste van de pijlers en eet ze zonder toevoe gingen op. De smaak is puur, en het werkt goed tegen een kater. Maar ik denk niet dat you Zeeuwen ze lekker zouden vin den. Daarom barbecue ik ze maar." Groot, dat zijn ze. En lek ker ook. De rand van de schaal is groen als de oceaan, en Lawrence zegt dat in zijn land nog blauwe bestaan ook. Van al le mosselmannen is het bij hem nog het drukst. Hij maakt ze ook met kokosmelk en knoflook. „Om de vampieren weg te hou den." Over de achterste mossels, die gegratineerd ogen, doet hij geen uitspraak. Familiegeheim. Koksmaatje Peter Vingerhoed haalt zijn schouders op. Ook hij weet niet wat erin zit. Even ver derop staat Rinus Souisa van de tattooshop verbijsterd op van zijn terrasstoel. „En Peter maar tegen zijn vriendin zeggen dat hij niet kan koken! Diefstal met geweld in Vlissingen VLISSINGEN - Een 25-jarige vrouw uit Vlissingen is woensdagavond rond half elf in de Jan van Goyenlaan in haar woonplaats het slachtoffer geworden van een ge welddadige diefstal van haar fiets. De vrouw liep, met een baby in een draagdoek, en haar fiets aan de hand naar haar woning. Zij kreeg een harde duw waardoor zij ten val kwam. De man die haar had geduwd ging er met haar fiets vandoor. Aan het stuur van haar fiets hing haar handtas die dus ook is weggenomen. De vrouw en haar kind hielden geen verwondingen over aan het voorval. Julianabad trekt minder bezoekers ARNEMUIDEN - Zwembad Juliana in Arnemuiden heeft vorig jaar ruim achtduizend bezoekers minder gekregen dan het jaar ervoor. In 2004 brachten elfduizend mensen een bezoek aan het zwembad. Volgens A. van Belzen van het zwembad komt dat door het slechte weer. Overigens trekt het bad sinds de sluiting van het zwembad in Mid delburg veel bezoekers uit Middelburg die in een buiten bad willen zwemmen. Digitale borden weggehaald MIDDELBURG - De digitale informatieborden langs de Schroeweg en de Sandberglaan in Middelburg zijn stuk. Ze worden weggehaald. De borden werden vijf jaar gele den geplaatst om bezoekers van de stad te informeren over de verkeerssituatie en evenementen in de stad. Bij de toegangswegen van Middelburg komen informatieborden van kunststof. Boodschappendoen zonder betalen DOMBURG - Bij een supermarkt aan de Singel in Dom burg is een klant er gisterochtend met een aantal bood schappen vandoor gegaan zonder te betalen, De vrouw wilde de spullen aan de kassa afrekenen met haar pinpas. Toen dit niet lukte, zag zij kans om met de spullen te ver dwijnen. Wegen Stromenwijk afgesloten MIDDELBURG - De Koudekerkseweg en de Poelendaele- weg in Middelburg zijn in september afgesloten voor auto verkeer. Er wordt nieuw asfalt aangebracht. De Poelen- daeleweg zal alleen gedeeltelijk worden afgesloten. Fiet sers en voetgangers kunnen gewoon gebruik maken van de beide wegen. Het autoverkeer en de bussen worden omgeleid. De werk zaamheden duren van 5 tot en met 23 september. Er wordt gewerkt tussen 7.30 en 18.00 uur. Veel is er niet meer over van de oude brug. foto Willem Mieras Veel meer dan een rudiment is het niet, het stukje van de Dominicusbrug dat de Noordnol bij Borssele met de Kaloot verbindt. Het is een beet je exemplarisch voor de Kaloot zelf. Een informatiebord wil ons doen geloven dat de Kaloot in 1900 niet meer was dan het schor met de duintjes en het strand tussen de Noordnol en de uitlaat van de Kerncentrale. Maar het gebied was veel gro ter. Net als de brug. Het schorrengebied achter de duintjes bij Borssele werd vroe ger gevoed door een kreek die het Guil werd genoemd en die parallel liep aan de nol. Bij vloed draaide het water voor de nol langs de schorren in om daar eindeloos te vertakken. Het afgaande water sleep een diepe kreek uit, waardoor je nooit met droge voeten op het st.randip kon komen Aan het einde van de jaren vijf tig timmerden oude mannetjes een bruggetje van gejut hout, waarmee de noodzaak voor een brug ruim was aangetoond. De gemeente Borssele liet een plan maken voor een echte brug, maar dat bleek veel te duur. De Borselse burgemeester P. Domi- nicus tekende toen zelf maar een brug, waarbij hij oude spoor rails toepaste. De gemeente 's -Heerenhoek betaalde mee en werklui maakten de brug bin nen een week. Hij werd op zater dag 14 juli 1962 in gebruik geno men en Dominicusbrug ge doopt. Van de zes segmenten die de brug telde, is er nog maar eentje over. Genoeg om het afvoerka- naaltje van de koelwaterinlaat te overspannen. Ietsje verderop moet zich een slufter ontwikke len, maar die haalt het nog niet bij het Guil. Mipkp van Hpr .Tasrt door Mieke van der Jagt GOES - De Trompstraat in Goes wordt niet aangewezen als monument. Dat hebben burge meester en wethouders deze week besloten. De Monumenten commissie gaf een negatief ad vies over deze voorgestelde aan wijzing. Een comité van bewoners van de Trompstaat had enige tijd ge leden om de aanwijzing tot mo nument verzocht. Het straatje is gebouwd rond de eeuwwisseling, in een tijd dat Goes ging groeien door een toe name in de bedrijvigheid. De timmerfabriek La Vitesse moest van buiten Goes personeel wer ven om de productie op peil te houden, maar woningen waren er nauwelijks in de oude binnen stad. Voor die tijd waren de huurhuis jes in de Trompstraat luxe en goed betaalbaar. Daarmee is de straat het eerste voorbeeld van sociale woningbouw in Goes, waar later veel meer zou volgen in het oude westen van de stad. De historische betekenis was niet de enige reden voor de aan vraag. Volgens de bewoners is de socia le structuur van het buurtje uit zonderlijk goed. Het geeft, zo vinden de bewoners, ook geen pas om betaalbare, inmiddels koopwoningen, op de nominatie voor de slopershamer te zetten, want dat is wat het comité voor de Trompstraat vreest. Wethouder C. Linssen heeft wel begrip voor het verzoek, maar staat toch volkomen achter de afwijzing. „De ene kant van de straat is al erg verpauperd en een monumentenstatus zou daar om veel geld kosten. Overigens heeft de Monumentencommissie de historische argumenten te licht bevonden. Daar komt nog bij dat de Rijksdienst voor Mo numentenzorg geen enkele plaat sing op de lijst meer toestaat. Op de wachtlijst voor gemeente lijke monumenten staan al hon derden panden die door de com missie wél positief zijn geadvi seerd." Stadsgezicht Ook de mogelijkheid van een be schermd stadsgezicht sluit de wethouder uit. „Dan moet er sprake zijn van een veel groter aaneengesloten gebied. Iedereen weet dat er plannen liggen voor de omge ving van de Trompstraat en daar kun je geen beschermd stadsgezicht op plakken." Lins sen wil er geen doekjes om win den. „De straat is te ver verpau perd en biedt te weinig mogelijk heden om hem te beschermen, maar aan slopen zijn we nog niet toe." (Advertentie) i ontdek. Kijk Café - Raat»"™"* La iedere dag geopend vanaf 10.0c zeeuwse almanak De zevenjarige Ruben uit Goes is gefascineerd door paardenkrachten. Dat komt niet in de laatste plaats door dat zijn ouders een botenzaak hebben. De ene na de andere boot ziet hij voorbijkomen met motoren van soms wel 150 pk. Trots weet hij dan te melden dat die motor zo sterk is als 150 paarden. Maar het zette hem ook aan het den ken. Hij vond het tijd ivorden dat hij zelf ook die paarden krachten eens in toom kon houden in eigen boot met een eigen motor. Dat nu vond zijn moeder een minder goed idee. Maar na enkele weken zeuren kreeg hij toch zijn zin. Geen boot met 150 paardekrachten, doch een motor van 2,5 pk. Niet precies wat Ruben voor ogen had. De motor was niet sterker dan twee paarden en een pony, constateerde hij te- Geen bezoek, geen bloe men." Zo omschreef Adrie ran der Meulen graag zijn eigen positie ten opzichte van de bui- Icnwereld. Een kluizenaarsbe- ilaan op zijn eigen, ruimbeme ten boerenerf was hem genoeg. Tussen zijn pauwen, ganzen en kippen, tussen autowrakken, oude fietsen, trekkers, banden ra motoren liet hij de natuur fijn gang gaan. Maar dat 'geen bezoek' was wat overdreven. Ge neraties jongeren uit 's-Heer Ablskerke deelden zijn passie voor motoren en mechanica en !ij maakte ze graag wat wijzer, ilet jongeren, ook als ze ouder werden, onderhield Adrie van der Meulen tot aan zijn dood, )p 1 februari van dit jaar, iriendschapsbanden. Bepaald bezoek, in het bijzon ier ambtenaren, was bij Adrie ■net welkom. Die wilden hem al- een maar in een keurslijf dwin gen. Ze wilden dat hij zijn boer derij, een rijksmonument, op snapte, dat hij zijn verzameling 'Jekkers, auto's en fietsen op- mimde, dat hij zijn braambos sen verbrandde, zijn pauwen in toom hield en er een knap ge schoren gazonnetje op na ging couden. Dat deed hij dus van fin lang zal ze leven niet, want Adrie was eigen baas en hij had fijn eigen opvattingen over hoe ket landschap er uit moest zien. Bat was precies tegenoverge steld aan de opvattingen van de iongens van de ruilverkaveling. Toen die in de jaren zeventig ten zijn deur stonden met theo dolieten en ander meetmateri- tel, schopte hij ze van zijn ter- tem. Aan ruilverkavelen deed dij niet mee. Liever liet hij de boerderijzijn ouderlijk huis, en land eromheen, zoals het *as. Zo komt het dat tussen de techtgetrokken Zuidweg en de Eveneens rechtgetrokken Ger- deme:sewea. die vroeeer Molen- Zes weken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. weg heette, een stukje Poel ligt zoals het vroeger was. Een kron kelweg die het traject volgt van een oude kreekrug, met de slo ten en ruige overhoekjes nog in tact. Na een periode op de ver- pleegafdeling van een rusthuis en een poosje in het ziekenhuis, overleed hij, zonder iets over zijn nalatenschap te hebben ge regeld. De bewindvoerder die vervolgens werd aangesteld, gaf een aannemer uit de buurt al vast opdracht de boel op te rui men. Zonder Adrie, de enige die het hoe en waarom van de verza meling begreep, was het immers allemaal niets meer waard. Het opruimen is een gigantisch kar wei. Een groot deel van de wrak ken is al verdwenen en de schuur, waarvan het rieten dak al lang geleden was ingezakt, is gesloopt. Ook het woonhuis is zwaar gehavend, maar de opvat ting is dat dat nog te redden valt. De beesten die afhankelijk waren van Adries zorgen, zijn gevangen en verkocht, maar Adries paradijs blijft nog ruim te bieden aan ransuilen, kerkui len, marters, bunzings, patrij zen en egels. Zolang de braam bossen en berenklauwen nog doorgroeien, genieten die dieren de bescherming die de oude boer ze van harte gunde. De vraag is hoe lang dat nog kan duren. Want de bewindvoer der zoekt en vindt erfgenamen en zodra er een verdeling moet worden gemaakt, zal er wat moe ten gebeuren. Het is natuurlijk niet netjes, maar het is te hopen dat er een fikse ruzie ontstaat. Des te langer kan de vlucht- plaats voor zoogdieren en vogels in stand blijven. Intussen staat er een hek aan het begin van de dreef. Dat moet vooral onverlaten tegen houden die denken dat ze wel wat afval kunnen storten. De jongeren missen Adrie. Hij was een belezen man met een brede interesse en een mooiere hangplek dan een van zijn cara vannetjes, loodsjes en kotjes be stond er niet. Jan Jaap Korstan- je, nu 38 jaar, kwam bij Adrie vanaf zijn tienerjaren. „De plek is de oude niet meer, zonder de baas, maar ik hoop dat er wat in stand blijft." Zolang er nog wat wrakken lig gen, bramen groeien, en bomen en koten blijven staan, zal de geest van Adrie van der Meulen de dieren beschermen, maar als het een centenkwestie wordt, is het gedaan! Mieke van der Jagt Er taat noe een enkel wrak, maar de meeste ziin al oneeruimd. foto Willem Mie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9