Justitie wacht hoger beroep af Terreurwet Donner meteen afgekraakt Bendeleden terroriseren Haagse wijk Kredietbank moet schuldenaren harder aanpakken Mohammed B. bepaalt zelf of hij definitief levenslang krijgt Een kus voor de start van de vijftig kilometer Ruzie rond geslacht kalf loopt uit de hand Homoseksuele asielzoekers hoeven niet terug naar Iran m onze redactie binnenland OEN HAAG - Groepen jongeren Marokkaanse afkomst terro riseren bewoners van een nieuw bouwwijk in Den Haag. Volwas senen worden lastiggevallen, be dreigd en geïntimideerd. Hun kinderen zijn het slachtoffer van afpersing. zeggen bewoners en andere betrokkenen. De politie erkent de problemen, al laat een woord voerster weten dat gevallen van afpersing haar niet bekend zijn. Er wordt extra gesurveilleerd. Uit een rapportage van de ge meente Den Haag blijkt dat de problemen al spelen sinds begin 2003. De overlast concentreert zich rond de straten die zijn ver noemd naar Europese hoofdste den in de wijk Lage Veld. Vol gens de politie wordt de over last veroorzaakt door vijf ver schillende groepen jongeren. Buurtbewoners en andere be trokkenen zeggen bang te zijn voor de jongeren. Mensen die 's avonds thuis komen of hun huis verlaten, worden door de groepen geïntimideerd. Bovendien vervuilen de jonge ren portieken, zouden ze drugs verhandelen en gebruiken, en vernielingen aanrichten. Als de groepen door de politie worden aangesproken, dan krij gen de bewoners dat onmiddel lijk op hun dak. De jongeren zouden geregeld aanbellen bij bewoners met de mededeling dat er niet naar de politie mag worden gebeld. Als zij dat toch doen, dan zou dat gevolgen hebben. Volgens omwonenden zorgen deze drei gementen voor een afname van het aantal meldingen bij de poli tie. De overlast leidde vrijdaga vond tot een vechtpartij, waar bij een 44-jarige buurtbewoner enkele jongeren met een mes te lijf wilde gaan. De jongens zouden de zoon van de man anderhalf jaar lang heb ben afgeperst. De 44-jarige werd tot woede van de buurt door de politie aan gehouden en zat tot maandag vast. GPD door Frank Hendrickx Ferdi Schrooten AMSTERDAM - Mohammed B., fle moordenaar van Theo van Gogh, heeft in eigen hand of hij definitief levenslang krijgt. Het Openbaar Ministerie in Amster dam heeft gisteren bekendge maakt niet in hoger beroep te gaan tegen het vonnis van de Amsterdamse rechtbank. Een hoger beroep is nu alleen nog mogelijk als B. daar zelf toe be sluit. Dat heeft hij nog niet gedaan, laat zijn advocaat P. Plasman weten. Eerder liet de raadsman doorschemeren dat het niet aan nemelijk is dat zijn cliënt be zwaar aantekent tegen het von- van de rechter. B, erkent de Nederlandse rechtstaat niet, om- die niet strookt met de sha- ria, de moslimwetgeving. Mocht B. besluiten wel in hoger beroep te gaan, dan zal ook het dat alsnog doen, aldus justi tie in een schriftelijke verkla ring. Het OM probeert dan B. op nog meer punten schuldig ver- d te krijgen. Neemt de moordenaar van Van Gogh voor augustus geen besluit, dan wordt de veroordeling tot levens- automatisch definitief. Justitie is op zich al 'heel tevre den' met de uitspraak van de rechtbank, vooral ook omdat die bewezen achtte dat vier van zes ten laste gelegde delicten pleegd waren met een 'terro ristisch oogmerk'. .Het OM vindt dat het vonnis, ook al volgt het niet op alle pun ten het oordeel van het OM, Jeugddetentie voor verdachte steekincidenten ALKMAAR - De rechtbank in Alkmaar heeft gisteren de jong ste verdachte van de serie steek incidenten in Alkmaar veroor deeld tot acht maanden jeugdde tentie en jeugd-tbs. zaak tegen de minderjarige verdachte, het 16-jarige broer tje van de hoofddader, was op 7 juli aangehouden omdat het per soonlijkheidsonderzoek nog niet afgerond. De jongen is me deschuldig verklaard aan afper sing en poging tot doodslag. Uit het onderzoek is gebleken dat de jongen verminderd toereke ningsvatbaar is en leidt aan een persoonlijkheidsstoornis. De 1-jarige Alkmaarder is de zes de verdachte die in deze zaak schuldig is bevonden. Vier min derjarige jongens zijn veroor deeld tot straffen variërend van een taakstraf tot jeugddetentie en.jeugd-tbs. De enige meerder jarige verdachte, een 19-jarige man uit Alkmaar kreeg dinsdag 1,5 jaar cel en tbs met dwangver pleging opgelegd. ANP recht doet aan de ernst van de zaak en de schok in de samenle ving." Als B. zelf toch in beroep gaat, dan zal het OM proberen ook de twee overige aanklachten als ter roristische delicten bestempeld te krijgen. Het gaat dan om de poging tot moord op acht politie mensen, kort na de aanslag op Van Gogh, en het schieten op twee omstanders. Ook wil het OM, als B. beroep aantekent, een nieuwe poging doen hem uit zijn kiesrecht te la ten zetten. Dat vond de Amsterdamse recht bank dinsdag niet nodig, omdat B wegens zijn afkeer van de Nederlandse samenleving waar schijnlijk toch niet gaat stemmen of zich verkiesbaar stelt. Een eventueel hoger beroep is niet zonder risico's voor B. In theorie is het mogelijk dat het gerechtshof hem in tweede in stantie ook nog veroordeeld tot tbs, al dan niet met dwangver pleging. GPD DELDEN - Lize de Jonge uit Middelburg en Robin de Groot uit Terneuzen, deelne mers aan de Rolstoelvierdaagse, wisselen een zoen uit voor de start. De twee leg den in de omgeving van Delden een tocht af van vijftig kilometer. Ook voor kortere en langere afstanden kon worden gekozen. Aan het evenement nemen ruim tweehonderd mensen in een rolstoel deel. De rol stoelen van nu zijn niet te vergelijken met de ouderwetse, de vormgeving is veran derd en sommigen hebben zelfs wel twintig versnellingen. foto Marcel Antonisse/ANP door Frank Hendrickx DEN HAAG - Iemand die een terreuraanslag vergoelijkt of ba gatelliseert, moet de gevangenis in, vindt minister Donner van Justitie. Experts zijn niet en thousiast. „Dit gaat alleen maar averechts werken." Hoogleraar strafrecht Ybo Buruma is m de ogen van veel collega-rechtsgeleerden 'een havik'. De wet mag van hem opgerekt worden om 'verve lende imams' het land uit te zet ten en over privacy zal niemand hem horen zeuren als het om ter reurbestrijding gaat. Toch is hij faliekant tegen de wet van Donner om het verheer lijken, vergoeilijken, bagetallise- ren of ontkennen van terreur aanslagen en andere misdrijven strafbaar te stellen. „Ik vind dit echt helemaal niks." Twee rede nen heeft Buruma voor zijn af keer. Op de eerste plaats is de wet volgens hem onnodig. „Opruiing en haatzaaien is nu al strafbaar. Donner moet poli tie en justitie opdracht geven mensen op te sporen die de ver schrikkelijkste dingen op inter net zetten. Dat gebeurt nu niet, omdat het moeilijk is. Ze heb ben er geen tijd voor en geen zin in, maar dat zijn puur organisa torische gronden. Nu verzint hij alleen maar een nieuwe wet." Buruma denkt bovendien dat de wet averechts gaat uitpakken. „De boze moslims zijn de doel groep van deze wet. Daar be staat geen twijfel over. Ik ben bang dat je deze mensen alleen maar verder van onze samenle ving afdrijft. Het enige wat deze wet doet, is het net groter ma ken om nog meer vissen te kun nen vangen. Maar het gaat erom dat er juist gericht wordt ge zocht naar de rotzakken. Je moet niet alle schreeuwlelijken via het strafrecht willen aanpak ken." Buruma is er van over tuigd dat de steun in de juridi sche wereld voor dit wetsvoor stel zeer gering is. „Ik denk dat héél weinig juristen voorstander zijn van deze wet. Het is een uit holling van het Wetboek van Strafrecht. In een land als Frankrijk bestaat een gelijksoor tige wet, maar dat is geen suc ces. De Raad van Europa heeft er onderzoek naar gedaan en is tot de conclusie gekomen dat het niet wenselijk is. Donner trekt zich daar blijkbaar weinig van aan. In heel Nederland zijn er waarschijnlijk zo'n 140 stem hebbende mensen die er echt voor zijn en die zitten in de Tweede Kamer." Criminoloog Gerben Bruinsma van het Neder lands Studiecentrum Criminali teit en Rechtshandhaving (NSCR) verwacht evenmin dat de effectiviteit van de nieuwe wet 'buitengewoon groot zal zijn'. „Dit soort zaken zijn heel moeilijk te handhaven", aldus Bruinsma. „Dat zien we ook bij wetgeving voor opruiing en haat zaaien. Het blijkt in de praktijk zeer lastig te bewijzen." Toch is Bruinsma minder negatief dan Buruma. „Deze wet heeft vooral symbolische waarde. Hij zal in de praktijk geen problemen op lossen, maar heeft wel een signa lerende functie." GPD GofcU -2jj HU, t- MAAK- U UIT Oj- van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - De ruzie rond een geslacht kalf waarvan de leeftijd niet bekend is, is gis teren verder uit de hand gelo pen. Slachter Aaldert Wilde boer sneed het kalf in stukken en leverde het vlees af bij de Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) in Leeuwarden. De Drentse eigenaar van Brada Abattoir in de Friese hoofdstad heeft ruzie met de VWA over de leeftijd van het beest. Volgens de VWA is het kadaver geen kalf, maar een stier, waardoor- het vlees niet meer mag worden verkocht. De Algemene Inspec tiedienst (AID) wilde het ver meende kalf vorige week al in beslag nemen. Wildeboer liet de AID echter niet toe. Tot gister middag hing het kadaver dan ook in een koelcel bij Brada te wachten tot het zou moeten wor den vernietigd. De verzegelde koelcel was door Wildeboer inmiddels wel ge opend om de kop van het kalf er af te halen. „Want dat gaat snel rotten", aldus Wildeboer. Aan de tanden van een dier is echter Slachter Aaldert Wildeboer (r) en zoon Harrie Wildeboer (m) leveren een in stukken gesneden kalf af bij het kantoor van de Voedsel en Waren Autoriteit in Leeuwarden. foto Hoge Noorden/ANP Ambtenaar wil werken in vakantie DEN HAAG - Het beeld van de luie, nooit te bereiken ambtenaar klopt niet. Uit een gisteren gepubliceerde opi niepeiling van wervingsmedium GemeenteBanen.nl on der achthonderd gemeenteambtenaren blijkt dat ruim de helft zelfs bereikbaar is tijdens hun vakantie. De opvatting 'vakantie is vakantie en ik ben dan absoluut niet bereikbaar voor collega's' leeft slechts bij 44 procent. 56 procent is wel aanspreekbaar, al geeft 30 procent aan echt alleen in noodgevallen gestoord te willen worden. Hiermee lijkt het streven van veel gemeenten naar een mentaliteitsverandering om publieksvriendelijker, min der bureaucratisch en flexibeler te zijn, vruchten af te werpen, aldus GemeenteBanen.nl. ANP Expositie Toonder in Stripmuseum GRONINGEN - Het Nederlands Stripmuseum in Gronin gen maakt een expositie met werk van de woensdag over leden tekenaar en schrijver Marten Toonder. Dat zei giste ren voorzitter B. Brink van de Stichting Stripmuseum. De tentoonstelling zal volgend jaar te zien zijn en expo seert het complete oeuvre van Toonder. „Er is ontzettend veel bewaard gebleven", aldus Brink. „Ook veel verzame laars hebben heel mooie werken in de collectie, die we ho pelijk kunnen lenen." Toonder had als lid van het comité van aanbeveling een speciale band met het museum. ANP Zeven scouts onwel na douche GORSSEL - Zeven scouts zijn gisteren onwel geworden na een douche in het clubgebouw van een scoutingvereni- ging uit Gorssel (Gelderland). Dat meldde de politie. Een defecte badgeiser bleek te veel koolmonoxide uit te stoten. De zeven meisjes in de leeftijd van 11 en 12 jaar zijn met ademhalingsproblemen overgebracht naar een ziekenhuis in Deventer. ANP Verdachte diamantroof vrij HAARLEM - De raadkamer van de rechtbank in Haarlem heeft gisteren de voorlopige hechtenis van een 39-jarige medewerker van luchtvaartmaatschappij Martinair opge heven. De man zat sinds mei vast op verdenking van be trokkenheid bij de diamantroof op Schiphol in februari. Hij was de enige verdachte die nog in hechtenis zat. De gewapende roof op een extra beveiligd vrachtplatform geldt als een van de grootste uit de geschiedenis. De da ders maakten voor circa 75 miljoen euro aan juwelen en diamanten buit. ANP Inspectie acht spoor Baarn veilig BAARN - De veiligheid van het spoor bij station Baarn is gegarandeerd. Dat blijkt uit een controle van de Inspectie Verkeer en Waterstaat. De inspectie kwam in actie na een melding dat het betref fende spoor door slecht onderhoud onveilig zou zijn. Op een internetsite voor conducteurs en machinisten waren foto's geplaatst van bouten die niet helemaal leken te zijn aangedraaid. Volgens de inspectie is er echter niets aan de hand. Spoorbeheerder ProRail had dat vorige week ook al geconstateerd na een eerste controle. Aan het spoor bij Baarn wordt binnenkort regulier onder houd gepleegd. GPD door Pier Abe Santema LEEUWARDEN - Mensen met een bijstandsuitkering die zich zelf in de schulden steken, moe ten harder worden aangepakt. Dat bepleit directeur G. Jaars- ma van de Gemeenschappelijke Kredietbank Friesland (GKB). Veel klanten zijn niet bereid mee te werken aan hun schuldsa nering en willen bijvoorbeeld hun auto niet verkopen. Volgens Jaarsma zouden huisuitzettin gen en het afsluiten van gas en licht passende sancties zijn. Hij spreekt van een zorgelijke maat schappelijke trend. Schuldenaars met een bijstands uitkering die nog een auto heb ben, moeten die van de GKB ver kopen om kosten te sparen. Steeds meer mensen accepteren dat niet en haken af bij het pro ces van schuldsanering. „Zij zien die auto dan als eerste le vensbehoefte", legt Jaarsma uit. Alcoholisten weigeren soms af te kicken, terwijl hun drankpro bleem meestal de oorzaak is van schulden. Vaak komen de afha kers later terug bij de GKB, om dat ze weer zonder geld zitten. Jaarsma pleit voor een hardere aanpak, omdat anders voor te weinig klanten een blijvende op lossing kan worden geregeld. Huisuitzettingen en afsluiting van gas en energie zouden daar bij volgens hem passende sanc ties zijn. De dreiging dakloos te worden zou veel mensen ertoe bewegen de schuldsanering toch door te zetten, meent Jaarsma. Ondanks de toenemende onver schilligheid ten aanzien van schulden, meldden zich vorig jaar 6 procent minder mensen bij de GKB voor schuldregeling dan het jaar daarvoor. Het aan tal mensen dat budgetbeheer krijgt nam juist toe met 12 pro cent. Budgetbeheer is een pre ventief middel om schulden te voorkomen, terwijl schuldrege ling het oplossen van bestaande schulden is. De afname van het aantal aanvragen voor schuldre geling is te danken aan de inte grale schuldhulp die de GKB in samenwerking met gemeenten en verslavingszorg doet, zegt Jaarsma. De bedoeling is de schuldenproblematiek in een vroegtijdig stadium te ontdek ken en er meteen tegen op te tre den. GPD te zien of het een kalf is of vol groeid. Omdat de slachter er geen zin in heeft het kadaver in de koelcel te houden, kreeg de VWA dat naast Brada zetelt het vlees over de vloer. Ook leverde Wildeboer een rekening van 1000 euro in bij de VWA, want dat zou de waarde van het kalf zijn. De medewerkers van de VWA wilden niet reageren op de actie. ANP Zij zouden wegens hun homosek sualiteit zijn opgehangen. De belangenorganisatie voor ho moseksuelen COC is blij met het besluit van de IND, zei voorzit ter F. van Dalen. Het COC be gon ruim een week geleden een actie die erop was gericht derge lijke uitzettingen direct op te schorten. De aanleiding daar van was de zaak van een Iraanse asielzoeker die volgens Van Da len deze of volgende week van uit het uitzetcentrum op Schip hol op het vliegtuig zou worden gezet. De homoseksuele man wist Iran eind jaren negentig te ontvluchten. Hij had zich eigen lijk voor de Iraanse rechtbank moeten verantwoorden nadat hij en anderen waren opgepakt op een feestje voor homo's. Een vriend van hem kon niet ont snappen en werd opgehangen, aldus Van Dalen. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Homoseksuele asielzoekers uit Iran worden voorlopig niet uitgezet. Dat heeft de Immigratie- en Natura lisatiedienst (IND) gisteren be sloten. Het ministerie van Bui tenlandse Zaken onderzoekt naar de positie van homoseksue len in Iran. Daarna bekijkt de IND of de uitzettingen worden voortgezet. De Tweede Kamer sprak woens dag al haar verontrusting uit over de schijnbaar toenemende schending van mensenrechten in Iran. De fracties vragen zich onder meer af wat minister Bot van Buitenlandse Zaken kan doen om de schendingen aan de orde te stellen. De aanleiding is de executie van twee jonge Ira- niërs vorige week in Mashhad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3