Weer hoop tweede veld VV Spui PZC Zeilkamp voor jeugd is leuk en leerzaam Prominenten openen academisch jaar Zierikzeese monumenten storten in Hulst wijst daim Prince of Wales af Gemeente onderhandelt over aankoop aangrenzend perceel fruitteler Boerendag Oostburg GEOPEND BOUWVAK door René Hoonhorst TERNEUZEN - Voetbalvereni ging Spui hoopt met ingang van het seizoen 2006-2007 eindelijk een tweede veld in gebruik te kunnen nemen. Bijna drie jaar nadat de meerderheid van de ge meenteraad van het toenmalige Temeuzen geld uittrok voor de aanleg van het veld, is de club nog geen grasspriet verder. I Wethouder C. de Mol-Marcusse OOSTBURG - Liefhebbers van trekpaarden en veulens, oude ambachten en klederdrachten kunnen morgen hun hart opha len tijdens de Boerendag in Oost- burg. Grote blikvangers op de Markt zijn de zeventien trekpaarden en veulens van De Spreeuwen hof uit Sluis. Kinderen kunnen een ritje maken op een speciaal uitgezet parcours. Klederdracht- groep Ons Boeregoed komt met een zangkoor.De kraampjes met oude ambachten worden be mand door onder andere een mandenvlechten, een poppen- maakster, een klompenkapper en een geitenkaasmaker. Op het Ledelplein is er een feest- markt met ambulante hande- laren uit heel het land. Ook is er livemuziek. De Oostburgse Boe- frendag duurt van 11.00 tot om streeks 17.00 uur. (Advertentie) Natuurlijk tijdens de Glashandel (Vloerstee Nw. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge «0113-341688 www.moerstee.nl Jaarmarkt met standwerkers in Schoondijke SCHOONDIJKE - Het markt plein en de Beatrixstraat in Schoondijke vormen zondag het decor van de jaarmarkt in Schoondijke. Er zijn honderdtachtig kramen met handelaren uit heel het land. Ook is er een standwer- kersconcours. Voor de kinderen zijn er attrac- ties en de meeste winkels ope nen hun deuren. De jaarmarkt begint om 10.00 uur en duurt tot i 18.00 uur. Daarna gaat het feest verder met live muziek. Arties- i ten die optreden zijn de Vlaam se Sabrina en coverband Moon- light. Ook dweilorkest Leute Boven Alles is van de partij. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl en het bestuur van de vereni ging hopen dat onderhandelin gen met een aangrenzende fruit teler binnen enkele maanden vruchten afwerpen. Voorzitter P. Oggel van Spui steekt geen be schuldigende vinger uit naar het gemeentebestuur. Dat onderhan delingen over grondaankoop met een agrariër afketsten, lag niet aan de gemeente. Plannen voor verhuizing van W Spui naar de andere kant van de Pootersdijk leken vervolgens de nood te kunnen lenigen. Verhui zing kostte weliswaar een hoop geld, maar de bouw van een aan tal huizen op het terrein loste door René Schrier MIDDELBURG - Het is een An ne Frank-verhaal en nu, zestig jaar na het eind van de oorlog, komt Hedy Rose er mee naar bui ten. De in Amerika opgegroeide vrouw is eind augustus enkele dagen in Zeeland en geeft dan voor de Roosevelt Academy en kele lezingen. Zij en haar echtgenoot Peter Ro se houden ieder een toespraak door Ali Pankow ZIERIKZEE - Met veel geraas is gisterochtend rond elf uur het dak van enkele vervallen pak- huisjes in het midden van de Maarstraat in Zierikzcc inge stort. De historische pandjes zijn verworden tot ruïnes die ge vaar kunnen opleveren voor de omgeving. De gemeente heeft om dat te voorkomen de Maarstraat ge heel afgezet met hekken, linten en borden met 'verboden toe gang'. Het naastgelegen parkeer- terreintje is nog wel toeganke- dat probleem op. Helaas bleken de nieuwe sportvelden binnen de risicocontouren rondom de grote fabrieken in Sluiskil-Oost te liggen. De verplaatsing van de club werd dus ook weer afge blazen. Oggel: „Het is niet direct de schuld van de gemeente, maar intussen wordt het wel hoog tijd dat er iets gebeurt. Het begint ons namelijk op te breken dat we slechts één veld en een trai- ningsstrook hebben. Het trai ningsperceeltje is na het seizoen gefreesd, maar het gras is nog niet voldoende opgekomen om er op te spelen. Het is dat de Ter ter gelegenheid van de opening van het academisch jaar op 31 augustus. Daarna houden ze donderdag 1 september en vrij dag 2 september elk een openba re lezing in het gebouw van de Roosevelt Academy. H. Adriaansens van de Roose velt Academy is blij dat hij het echtpaar heeft kunnen interesse ren voor het geven van de lezin gen. Zeker in het jaar waarin herdacht wordt dat de oorlog zestig jaar geleden beëindigd lijk. „In overleg met de aanne mer hebben we besloten de ge velrij met hoge bouwhekken af te schermen en de pandjes te stutten", zegt gemeenteambte naar S. van Riendershof van Openbare Werken. Dat het dak van de pakhuisjes is bezweken, schrijft zij toe aan een combinatie van factoren. Zware regenval de afgelopen da gen en trillingen van auto's die vlak tegen de gevelrij gepar keerd worden hebben mogelijk bijdragen aan het instorten van de vervallen panden. Wethouder W. Renden presen teerde begin dit jaar al een reno- neuzense hockeyclub Olympia zo vriendelijk is ons uit de brand te helpen door ons een week of vijf trainingsgelegen heid te geven. Maar het toont wel aan hoe hard we om meer ruimte zitten te springen." Te droog Wethouder De Mol geeft toe dat de trainingsstrook tot septem ber niet kan worden gebruikt. „Dat ligt echter niet aan het on derhoud, maar aan de weersom standigheden. De regen van de laatste twee dagen zal het gras goed doen. Maar daarvoor is het te lang droog geweest, waardoor werd, is het onderwerp van He dy Rose nog steeds actueel, con stateert hij. Eén keer eerder heeft ze dat verhaal gehouden, op een ietwat beladen plaats: Wenen. Hedy Rose heeft van 1942 tot 1945 ondergedoken gezeten in Amsterdam. Ze werd als Hedwig Cohen geboren en ver loor in de oorlog haar ouders. Een oom en een tante in Ameri ka adopteerden haar. Ze groeide op in de VS en huwde met Peter vatieplan voor het verpauperde stukje binnenstad. Volgens de in spectierapporten van Openbare Werken waren de betreffende pandjes toen al in zo'n slechte bouwkundige staat dat de situa tie onacceptabel was. De wet houderkondigde aan dat de pak huisjes binnen een jaar gesloopt zouden worden. De tand des tijds blijkt de sloophamer nu voor te zijn. In samenwerking met Delta Projektpartner Zierik- zee heeft de gemeente een plan ontwikkeld voor passende stads vernieuwing op deze gevoelige locatie. Het te renoveren gebied omvat de volledige hoek Maar- het gezaaide gras niet snel ge noeg omhoog kwam. Overigens hebben we als gemeente een re- serveveld op sportpark Oude Vaart, voor het geval dat vereni gingen op deze manier in de pro blemen komen." De wethouder voegt eraan toe dat hard wordt gewerkt om be loften van jaren her alsnog na te komen. Want niet alleen de voet balclub van Spui is een nieuw veld toegezegd, ook Zaamslag is een nieuw veld beloofd en Bier vliet, Sluiskil, Philippine en Koewacht hadden wensen om de accommodatie aan te passen. De Mol: „Het heeft allemaal wat Rose. Beiden zijn in het onder wijs terechtgekomen. Zij was tot haar pensioen onderzoeker aan het Five College en di recteur van het Educational Studies Program van de We- sleyan University. Hij is emeri tus professor aan het Smith Col lege en een autoriteit op het ge bied van sociologie en antropolo gie. Peter Rose heeft een lange lijst v^n boeken en publicaties op zijn naam staan. Zijn bekendste straat en Melkmarkt direct gren zend aan de achterzijde van het Stadhuismuseum. De schets die hiervoor is opgesteld, voorziet in het toegankelijk maken van de twee binnenplaatsen van het stadhuiscomplex en een door gang, zodat het mogelijk is via de binnentuinen een rondwande ling te maken. Op dit moment echter is de aan dacht gericht op de gevaarlijke situatie die gisteren is ontstaan door de instorting. Volgens Van Riemershof wordt bij Openbare Werken vandaag overlegd wat hier op korte termijn verder moet gebeuren. langer geduurd dan gehoopt en verwacht. Maar intussen komt het op gang. Het nieuwe veld van Zaamslag is aangelegd en kan volgend seizoen in gebruik worden genomen, het bestuur van Biervliet is bezig om de idee ën voor een nieuwe accommoda tie helemaal uit te werken en ook Sluiskil hoopt binnenkort met een plannetje te komen. Die club heeft pas een bestuurswis seling achter de rug en dat zorg de natuurlijk ook even voor ver traging. De komende tijd moet duidelijk worden welke wensen kunnen worden ingewilligd. boek is They and We dat in de cember zijn zesde druk zal bele ven. Zijn boeken gaan over ras- senproblematiek, immigratie en de culturele diversiteit in Ameri ka. Daarnaast schrijft hij veel reis verslagen. Verder is hij interna tionaal adviseur van de Roose velt Academy. Donderdag 1 september houdt Hedy Rose een lezing met als ti tel Bearing witnessreflections on loss, dependence and survi val. De lezing van Peter Rose heeft als titel In whom they trust, altruism, expedience, and the politics of rescue. Een dag later spreekt Hedy Rose over het onderwerp Brown eyes and yellow stars: from ste reotype to stigma en haar man over het onderwerp Melting pots and seething cauldrons: the challenge of diversity. De lezingen worden gegeven in de burgerzaal en de raadszaal van het oude stadhuis aan de Markt in Middelburg. Ze begin nen steeds om 16.00 uur en 20.00 uur en zijn vrij toeganke lijk. Ook de bijeenkomst ter gelegen heid van de opening van het ada- cemisch jaar is vrij toeganke lijk. Die is op 31 augustus om 16.00 uur in de Nieuwe Kerk te Middelburg. door Harold de Puysseleijr HULST - Uitbater P. Umment- hum van café-pension The Prin ce of Wales aan de Lange Nieuwstraat in Hulst krijgt geen schadevergoeding van de gemeente Hulst omdat het ge bied rondom de basiliek is ver pauperd. Ummenthum diende bij de gemeente een claim in van bijna twee ton. Ummenthum vond dat de ge meente de verpaupering in de straten rondom de basiliek te lang heeft laten aanslepen. Hij inclusief rente terugvorderen. Daarnaast had hij volgens zijn boekhouder 'door het ontbreken van daadkrachtig beleid van de gemeente een aanzienlijk be drag aan inkomsten uit zijn eta blissement gederfd'. Om precies te zijn zou de cafébaas daardoor 78.000 euro aan inkomsten zijn misgelopen. Door de verloede ring van het gebied rond The Prince of Wales, zou ook het pand 65.000 euro in waarde zijn gedaald. De totaalsom aan schadevergoe ding waarmee Ummenthum de gemeente confronteerde, be droeg 196.419 euro. De verzeke ringsmaatschappij van de ge meente wijst alle aansprakelijk heid af en betaalt Ummenthum geen cent. Volgens de verzekeraar is er geen sprake geweest van een on- agenda STREEKACTIVITEITEN AARDENBURG - Café De Smokkel- hoek, 22.00 uur: Zomercarnavalsfeest met dj Maarten; AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur; Kaarten, biljarten; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; Trefpunt, 10.00 uur: Koersbal; 13.00 uur: Kaarten, biljarten; CADZAND-BAD Evenemententer rein, 16.30 en 20.00 uur: Voorstellingen Staatscircus Moskou-Holiday; GROEDE - Markt en centrum, 8,00 uur: Jaarmarkt; HEIKANT - Café Du Commerce, 14.00 uur: Kaarten; HENGSTDIJK Horecacentrum De Vo gel, 20.00 uur. Kaarten; HULST - De Lieve, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; SAS VAN GENT - St. Albert. 13.00 uur, Vrij biljarten en spelmiddag, TERNEUZEN - De Veste. 13.30 uur: Soos voor mindervaliden Ons Verzetje, biljarten en klaverjassen; Sporthal 't Zwaantje, 9.00 uur Bowls; Markt, 20.30 uur: Martkconcert m.m.v. Jacco de Braai en Ellen Minderhoudt, rechtmatige overheidsdaad en is het verband lussen de schade die de horeca-exploitant heeft ondervonden ai nalatigheid van de gemeente niet aangetoond. „Ik ben als een kind zo blij dat er nu eindelijk gebouwd kan worden in die hoek", zegt wet houder B. Pauwels desgevraagd in een toelichting op de afwij zing van de claim. „Dat moet in ieder geval toch een lichtpuntje zijn voor de mensen die in de omgeving van de basiliek wonen en werken. Schade als deze is nooit te voorkomen. Als we één bedrijf geld uit zouden keren, zouden we ze allemaal schade vergoeding moeten geven", al dus de wethouder. Ummenthum kondigde eerder al aan, dat hij desnoods door zou vechten tot bij de rechter om zijn gelijk te krijgen. Hij was gisteren niet bereikbaar voor commentaar Tentoonstelling kasteelprenten in IJzendijke IJZENDUKE - Het Streekmu seum in IJzendijke staat tot en met 28 augustus in het teken van kastelen. Tot die dag is de tentoonstelling 'Ankers en identiteit. Radema kers kasteeltekeningen en latere visies op het kasteel' te bezichti gen. De tentoonstelling wordt gehouden in het kacer van het Jaar van het Kasteel. In het streekmuseum zijn tien panelen te zien, waarop aandacht wordt besteed aan negen kastelen in Nederland. Die zijn getekend door kunstenaar Abraham Rade maker (1676-1735), Zijn kunst stukken worden vergeleken met foto's uit het einde van de negen tiende eeuw en foto's van de hui dige situatie. Daaruit blijkt niet alleen dat de kastelen in de loop der tijd ontzettend zijn veran derd, maar ook de nogal gero mantiseerde inslag van Radema ker. Het ging hem niet alleen om de werkelijkheid, maar vooral ook om het roemruchte verleden en de mystiek van het kasteel. De expositie is samengesteld door de Nederlandse Kastelen stichting en de Rijksgebouwen dienst. Het streekmuseum is ge opend van dinsdag tot en met za terdag van 13.00 tot 17.00 uur. vrijdag 29 juli 2005 11 door Frank van Cooten HOEK - De elfjarige Jock Coppejans voelt aanboord van zijn zeilbootje op de Braakmankreek de wind door zijn haren waaien. Hij geniet. „Vooral als de boot een beetje schuin gaat. En ook de leraren zijn tof." Jock is een van de 42 kinderen die deel nemen aan de zeilweek van zeilclub Vremdyck. De club is gehuisvèst op re creatiecentrum De Braakman in Hoek. „Zeilen wordt vaak nog als een eli te-sport gezien. Terwijl je voor zo'n tweehonderd euro al een tweedehands Optimist (bootje voor beginners) hebt. Zeilen hoeft dus niet zo duur te zijn", zegt Suzan Vermeulen, coördinator van de zeilweek. „De zeilweek is mede in het leven geroepen om de drempel wat te verlagen. Zo hebben we voor het tweede achtereenvolgende jaar zes boot jes beschikbaar voor de deelnemende kinderen die zelf geen bootje hebben." De meeste deelnemende kinderen heb ben ouders die ook zeilen. Ook Suzan Vermeulen is het zeilen als dochter van de Terneuzense jachtenbouwer Vermeu len met de paplepel ingegoten. „Het is echt fantastisch om te doen." Zeilclub Vremdyck vierde vorig jaar het veertigjarig bestaan. Momenteel zijn 75 gezinnen lid van de club. De 42 kinderen zijn verdeeld in zes groe pen. Iedere groep heeft een instructeur. Een van hen is Tonny Jansen uit Oost burg. Hij stond aan de wieg van de zeil week. „Ik gaf les aan mijn zoon. Later zijn daar meer kinderen bijgekomen. Op een gegeven moment werden dat er te veel. Toen is besloten met de zeil week te beginnen." Een kind kan vanaf zeven jaar meedoen aan de zeilweek. „De eventuele angst voor water moet dan wel worden over wonnen. Natuurlijk heeft de een er meer talent voor dan de ander maar zei len kan je iedereen leren." Dat leren valt overigens niet mee. Wie denkt te volstaan met een bootje charte ren, het zeiltje hijsen en wegvaren komt bedrogen uit. „Voordat de beginnende kinderen mogen varen is er eerst een ste vig stuk theorie. Zo leren ze de beteke nis van een aantal gebruikelijke nau tische termen en uiteraard de verkeers regels. Er staan dan wel geen borden op het water maar ook bij het zeilen gel den verkeersregels", legt Tonny Jansen uit. „Vervolgens gaan ze varen met een Optimist, de beginnersklasse. Deze klas se is voor de leeftijdscategorie van tus sen de zeven en vijftien jaar. Daarna kunnen ze overstappen op de Splash- of de Laser-klasse." De deelnemers aan de zeilweek pakken de lessen volgens Suzan Vermeulen snel op. „Het meeste wordt ook in de prak tijk gedaan. Dat vinden kinderen leuk. Vooral doen en geen lange theorieles foto Wim Kooyman sen. Het aantal uitvallers is daarom ge ring." De instructeur kijkt naar de kreek. „Er staat weinig wind. Toch gaan we van middag nog varen. De kinderen moeten ook bij weinig wind kunnen zeilen," Het leren zeilen is volgens de coördina tor van de zeilweek goed voor de algehe le ontwikkeling van het kind. „Het kind krijgt inzicht, denkt na en analyseert. We hebben de kinderen een blinddoek omgedaan om de wind te voe len en daarnaar te handelen. Goed kun nen zeilen is vaak ook een kwestie van gevoel." Zeilclub Vremdyck houdt naast de zeil week diverse wedstrijden waar ook an dere verenigingen aan meedoen. De zeil week beleeft vandaag de laatste dag. De kinderen krijgen een certificaat. Veel kinderen komen volgend jaar terug om de kennis te vergroten. Voor de echte enthousiastelingen is mor gen de zes-urenrace. Er wordt zes uur onafgebroken gezeild. Als de deelne mers zijn opgeknapt, schuiven ze aan voor de barbecue. Winst Dow blijft stijgen TERNEUZEN - De winst per aandeel van The Dow Che mical Company steeg\ook het tweede kwartaal van dit jaar, ondanks de stijgende energie- en grondstofprijzen. De winst per aandeel van ruim een euro betekende een stijging met dik tachtig procent. De omzet steeg tot zo'n 9,5 miljard euro. Dow boekte al voor de tiende achtereenvolgende keer kwartaalwinst, hoewel het bedrijf 270 miljoen euro meer kwijt was aan energie en grondstof kosten. De chemiegi- gant slaagde er daarnaast in bijna een miljard aan schul den af te lossen, zodat het financieel nog gezonder en ster ker de toekomst tegemoet treedt. Vice-president J. Pedro Reinhard dankte de prachtige cij fers aan de financiële discipline en de aanhoudende aan dacht voor het beheersen van de kosten en de nodige mar ges. De cijfers van Dow worden niet per vestiging uitgere kend, Maar de woordvoerders van Dov; Benelux laten zo als altijd weten dat Terneuzen als grootste fabriekscom plex buiten de Verenigde Staten een substantieel aandeel heeft in de mooie cijfers. Geld voor transformatorhuisje WESTDORPE - Het oude transformatorhuisje op de hoek van de Graaf Jansdijk en de Spoorweg in Westdorpe kan dit najaar worden gerestaureerd. De gemeente Temeuzen stelt vier tot rijf mille beschik baar. Samen met een bijdrage van de Stichting Land schapsbeheer Zeeland, die eerder 2500 euro beloofde, kan het ongeveer tachtig jaar oude verdeelstationnetje voor elektriciteit een verantwoorde opknapbeurt krijgen. De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en plaatselijke cul tuurhistorici drongen daar eerder dit jaar op aan. Het transformatorhuisje in Westdorpe is niet alleen een van de eerste in de streek, maar heeft ook een bijzondere vormgeving. Meer politiecontrole Goese Meer GOES - Goes vraagt de politie vaker te controleren op mo torbootjes die hard varen op het Goese Meer. Een bewo ner van de waterrijke wijk heeft het college van burge meester en wethouders een brandbrief gestuurd over langsrazende speedboten en zodiacs. Op het meer geldt een maximumsnelheid van zes kilome ter per uur. De boten, stelt de klager, worden vaak be stuurd door kinderen, die geen oog hebben voor zwem mers, waardoor gevaarlijke situaties or.tstaan. Daarnaast maken de gemotoriseerde boten een hoop herrie, zegt hij Controles hebben tot nu toe niets uitgehaald. Als ze een brandweerboot zien, gaan de watersporters van het gas en leggen ze hun boot aan een steiger. De bewoner pleit dan ook voor controles vanaf de wal. De gemeente Goes geeft nu gehoor aan het verzoek. Digitale borden weggehaald MIDDELBURG - De digitale informatieborden langs de Schroeweg en de Sandberglaan in Middelburg zijn stuk. Ze worden weggehaald. De borden werden vijf jaar geleden geplaatst om bezoe kers van de stad te informeren over de verkeerssituatie en evenementen in de stad. Bij de toegangswegen van Mid delburg komen informatieborden van kunststof.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33