PZC Hulst wil proefproces claims Geest van Adrie van der Meulen beschermt vogels en zoogdieren HALVE PRIIS Hoe sterk is de eenzame visser? Eis tot 30 maanden voor drugssmokkel 5 DOLLE DWAZE DAGEN duidelijkheid over aansprakelijkheid woningschade door verkeer gewenst m Bungeerun om vuilnis in de afvalbak te krijgen Dominicusbrug zorgt nog steeds voor droge voeten Het onbekende, onverkende kluizenaarserf ledactie: 0113-315649 ftvw.pzc.nl ,n,ajl:redactie@p.zc.nl ostbus 314460 AA Goes dvertentie-exploitatie: ;0ord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; [atïonaal: 020-4562500. frijdag 29 juli 2005 WO. 27/07 T/M ZO. 31/07 op de gehele ZOMERCOLLECTIE (Tl") DEPANTALON A.s. zondag v.a. 13.00 geopend V»»/ JEAMS CENTER ST. JACOBSPASSAGE 26 VLISSINGEN jloor Harold de Puysseleijr HULST - De gemeente Hulst moet maar eens een proefproces toeren om duidelijkheid te krij sen over schadeclaims van inwo ners met scheuren in hun wo- pg door verkeersoverlast. Dat wethouder P. Weemaes (fi nancieel beleid) naar aanleiding van een schadeclaim die bij de gemeente over zo'n kwestie is binnengekomen. Het ambtelijk advies aan het col lege van burgemeester en wet houders was, om de schade af te nikkelen volgens het schikkings voorstel van de verzekerings maatschappij van de gemeente. Ben W hebben echter anders be sloten en willen de juridische procedure met de indiener van de schadeclaim doorzetten. Ook die heeft de gemeente al laten weten de strijd desnoods voor de rechter te willen uitvechten. Het lijkt er dus op dat zo'n proefproces er komt. „Meestal volgen wij het advies van onze verzekeraar", zegt Weemaes. „Als die van oordeel 'is, dat er niet wordt uitgekeerd, ;betalen wij niet. Anders zouden wij schadeclaims gaan honore ren met gemeenschapsgeld. Dat (vinden wij niet kunnen." De gemeente Hulst wordt vol gens Weemaes elk jaar minstens vijf keer geconfronteerd met claims van inwoners die schade- (Advertentie) IKorn en ontdek. Kijk en genietl Clfè - Besta-'»»' j> iedere d ES dag geopend vanaf 10 morgens vergoeding eisen omdat muren van hun woning gescheurd zijn. Het gaat dan vaak om straten die aan groot onderhoud toe zijn, zoals de Tivoliweg en de Van der Maelstedeweg. Ze stellen de gemeente aanspra kelijk, omdat die in hun ogen verantwoordelijk is voor het ont staan van de overlast in de vorm van trilling- en geluidhinder, en de schade die daarmee gepaard gaat. „Die mensen stellen meestal, dat de gemeente nalatig is ge weest. Maar het .oorzakelijk ver band tussen scheuren die ont staan zijn aan de woning en wanprestatie van de gemeente is naar mijn idee heel moeilijk te bewijzen", zegt Weemaes. Volgens de wethouder zou de ge meente geen moeite hebben met het voeren van een proefproces. „Ik zou dat zelfs toejuichen, om dat het helderheid kan schep pen voor dit soort situaties." Ook de twee andere gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen hebben wel eens te maken met deze schadeclaims. Wethouder L. Wille van de ge meente Sluis denkt dat een proefproces misschien meer dui delijkheid kan geven. „Hoewel het me wel lastig lijkt, omdat elk geval toch individueel is." Steeds zwaarder verkeer dat ook nog eens te hard door de be bouwde kom davert, is volgens Wille een belangrijke oorzaak voor de ellende. „Dat is voor iedereen vervelend. Niet alleen voor de bewoners, omdat heli -bewijs vaak moeilijk te leveren is, maar ook voor de bestuurders die ermee te maken krijgen." Wethouder C. van Schaik van de gemeente Terneu- zen ziet niet veel heil in het idee van zijn collega Weemaes om handelen door onze verzeke- klachten niet terecht zijn." Het ken gehad met claims in relatie aan te sturen op een proefpro- ring. Die zijn ook niet gek en ke- waterschap Zeeuws-Vlaanderen tot het verkeer en schade aan ces. „Wij laten claims altijd be- ren echt geen geld uit als de heeft de laatste jaren niet te ma- woningen. HOOFDPLAAT - Bij Hoofdplaat staat een eenzame visser in de Westerschelde. Verdiept in zijn werk, druk bezig om zijn buit uit de netten te halen. Alhoewel, eenzaam? In zo'n stukje natuur ben je nooit eenzaam, vogels en vissen zijn niet ver weg. En je hebt tijd genoeg om het leven van alledag te overpeinzen. foto Wim Kooyman Woeste Kop hoopt op A-status TERNEUZEN - De Axelse golfclub De Woeste Kop hoopt dit najaar de A-status te krijgen van de Nederlandse Golf- federatie. De vereniging heeft sinds enkele jaren een volle dige baan met achttien holes op Smitsschorre. De A-sta tus geeft de club niet alleen de mogelijkheid om landelij ke wedstrijden en kampioenschappen te organiseren, maar zal ook veel 'greenfeeërs' (golfers die A-banen op hun palmares willen bijschrijven) lokken. Het bestuur van De Woeste Kop vindt het nog belangrijker en aantrek kelijker dat zij met de A-status vaker wedstrijden dichter bij huis kan spelen, meldt voorzitter K. Horstra. Hij heeft goede hoop dat de bevindingen van de beoordelingscom missie, die onlangs de baan inspecteerde, binnen enkele maanden de A-status oplevert. Eis tegen overvaller blijft overeind MIDDELBURG - Een 28-jarige man uit Maasmechelen bleef gisteren tegenover de Middelburgse rechtbank vol houden dat hij niets met de overval te maken had. Daar denkt het Openbaar Ministerie (OM) anders over. De man verscheen 17 maart voor het eerst voor de rechtbank op verdenking van een (mislukte) overval met geweld op 31 augustus vorig jaar in IJzendijke. De rechtbank besliste de zaak aan te houden voor nader psychologisch onder zoek. Tijdens de zitting van gisteren werd bekend dat de man geestelijk in orde is. De officier van justitie had een gevangenisstraf van 2,5 jaar geëist. Omdat de man niet lijdt aan een gedragsstoornis, blijft het OM bij die eis. De rechtbank doet 10 augustus uitspraak in de zaak. Dug-out vernield LAMSWAARDE - Tussen woensdag 21.30 uur en giste ren 7.45 uur is graffiti gespoten op een dug-out op het voetbalveld van SDO'63 aan het Roversbergsepad in Lamswaarde. Ook is geprobeerd de dug-out in brand te steken. Weer auto's bespoten met poeder ZOUTELANDE - Op een camping in Zoutelande zijn in de nacht van woensdag op donderdag acht auto's onderge spoten met poeder uit een brandblusser. Dat kan schade aanrichten aan de bedrading van de auto's. De auto's ston den op het terrein van de camping. Campinggasten heb ben een aantal personen over de hekken zien klimmen. In een toiletgebouwtje werd een aantal kranen opengezet. Hierdoor ontstond lichte waterschade. Eerder deze week werden in Domburg dertig auto's bij een kampeerterrein ondergespoten met poeder. Het brandblusapparaat was gestolen uit het toiletgebouw. Een verband tussen beide zaken wordt niet uitgesloten. zeeuwse almanak De zevenjarige Ruben uit Goes is gefascineerd door paardenkrachten. Dat komt niet in de laatste plaats door dat zijn ouders een botenzaak hebben. De ene na de andere boot ziet hij voorbijkomen met motoren van soms wel 150 pk. Trots weet hij dan te melden dat die motor zo sterk is als 150 paarden. Maar het zette hem ook aan het den ken. Hij vond het tijd worden dat hij zelf ook die paarden krachten eens in toom kon houden in eigen boot met een eigen motor. Dat nu vond zijn moeder een minder goed idee. Maar na enkele iveken zeuren kreeg hij toch zijn zin. Geen boot met 150 paardekrachten, doch een motor van 2,5 pk. Niet precies wat Ruben voor ogen had. De motor was niet sterker dan twee paarden en een pony, constateerde hij te leurgesteld. door Anita Jansse MIDDELBURG - Het Openbaar Ministerie heeft gisteren voor de rechtbank in Middelburg tegen twee mannen uit Middelburg en Helmond celstraffen geëist voor het invoeren van cocaïne via Schiphol. De 31-jarige Helmonder hoorde dertig maanden gevangenisstraf tegen zich eisen. Daarnaast eis te de officier dat hij 9200 euro terugbetaalt aan de staat. De verdachte had een vriendin op dracht gegeven tot het slikken van 92 bolletjes cocaïne, samen goed voor 645 gram. Hij betaal de een groot deel van de vlieg tickets naar de Nederlandse An tillen. Samen met de andere ver dachte, een 33-jarige Middelbur ger, haalde de man de vrouw af op Schiphol. Tegen de Middel burger werd 24 maanden cel straf geëist, plus zes maanden uit een eerdere veroordeling. door Raymond de Frel CADZAND-BAD - Op het strand van Cadzand-Bad wordt zondag 7 augustus een zoge naamde afval-bungeerim gehou den. Aanvankelijk zou de bun geerun afgelopen dinsdag in de buurt van strandpaviljoen Cari- cole plaatsvinden, maar de weersomstandigheden deden de organisatie besluiten het evene ment op het allerlaatste moment af te blazen. De gemeente Sluis houdt de af- val-bungeerun in het kader van het project Duurzaam Strand- pakket en het actieplan Schoon Strand 2005 van de Stichting Nederland Schoon. Op een speelse manier wil de ge meente de aandacht vestigen op het feit dat afval niet op het strand, maar in vuilniskorven hoort. De afval-bungeerun is een spel op een baan (een groot luchtkus sen), waarbij de deelnemers met een gordel aan elastiek vastzit ten. Zij moeten het 'afval' (een blokje met klittenband) zo ver mogelijk op de baan klitten. Het evenement wordt mede mo gelijk gemaakt door een bijdra ge van de Europese Unie. De ge meente Sluis streeft er naar om alle West-Zeeuws-Vlaamse stranden een schoonheidsniveau A (schoon) of A+ (zeer schoon) te laten behalen. De afval-bungeerun moet de be wustwording van strandgasten om afval niet te laten rondslinge ren stimuleren. Geïnteresseer den kunnen tussen twaalf en drie uur terecht bij strandpavil joen Caricole. Zes weken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. Veel is er niet meer over van de oude brug. foto Willem Mieras Veel meer dan een rudiment is het niet, het stukje van de Dominicusbrug dat de Noordnol bij Borssele met de Kaloot verbindt. Het is een beet je exemplarisch voor de Kaloot zelf. Een informatiebord wil ons doen geloven dat de Kaloot in 1900 niet meer was dan het schor met de duintjes en het strand tussen de Noordnol en de uitlaat van de Kerncentrale. Maar het gebied was veel gro ter. Net als de brug. Het schorrengebied achter de duintjes bij Borssele werd vroe ger gevoed door een kreek die het Guil werd genoemd en die parallel liep aan de nol. Bij vloed draaide het water voor de nol langs de schorren in om daar eindeloos te vertakken. Het afgaande water sleep een diepe kreek uit, waardoor je nooit met droge voeten op het strandje kon komen. Aan het einde van de jaren vijf tig timmerden oude mannetjes een bruggetje van gejut hout, waarmee de noodzaak voor een brug ruim was aangetoond. De gemeente Borssele liet een plan maken voor een echte brug, maar dat bleek veel te duur. De Borselse burgemeester P. Domi- nicus tekende toen zelf maar een brug, waarbij hij oude spoor rails toepaste. De gemeente 's -Heerenhoek betaalde mee en werklui maakten de brug bin nen een week. Hij werd op zater dag 14 juli 1962 in gebruik geno men en Dominicusbrug ge doopt. Van de zes segmenten die de brug telde, is er nog maar eentje over. Genoeg om het afvoerka- naaltje van de koelwaterinlaat te overspannen. Ietsje verderop moet zich een slufter ontwikke len, maar die haalt het nog niet bij het Guil. Mieke van der Jagt Geen bezoek, geen bloe men." Zo omschreef Adrie van der Meulen graag zijn eigen positie ten opzichte van de bui tenwereld. Een kluizenaarsbe staan op zijn eigen, ruimbeme ten boerenerf was hem genoeg. Tussen zijn pauwen, ganzen en kippen, tussen autowrakken, oude fietsen, trekkers, banden en motoren liet hij de natuur zijn gang gaan. Maar dat 'geen bezoek' was wat overdreven. Ge neraties jongeren uit 's-Heer Abtskerke deelden zijn passie voor motoren en mechanica en hij maakte ze graag wat wijzer. Met jongeren, ook als ze ouder werden, onderhield Adrie van der Meulen tot aan zijn dood, op 1 februari van dit jaar, vriendschapsbanden. Bepaald bezoek, in het bijzon der ambtenaren, was bij Adrie niet welkom. Die wilden hem al leen maar in een keurslijf dwin gen. Ze wilden dat hij zijn boer derij, een rijksmonument, op knapte, dat hij zijn verzameling trekkers, auto's en fietsen op ruimde, dat hij zijn braambos sen verbrandde, zijn pauwen in toom hield en er een knap ge schoren gazonnetje op na ging houden. Dat deed hij dus van z'n lang zal ze leven niet, want Adrie was eigen baas en hij had zijn eigen opvattingen over hoe het landschap er uit moest zien. Dat was precies tegenoverge steld aan de opvattingen van de jongens van de ruilverkaveling. Toen die in de jaren zeventig aan zijn deur stonden met theo dolieten en ander meetmateri- aal, schopte hij ze van zijn ter rein. Aan ruilverkavelen deed hij niet mee. Liever liet hij de boerderij, zijn ouderlijk huis, en het land eromheen, zoals het was. Zo komt het dat tussen de rechtgetrokken Zuidweg en de eveneens rechtgetrokken Ger- bernesseweg, die vroeger Molen weg heette, een stukje Poel ligt zoals het vroeger was. Een kron kelweg die het traject volgt van een oude kreekrug, met de slo ten en ruige overhoekjes nog in tact. Na een periode op dè ver- pleegafdeling van een rusthuis en een poosje in het ziekenhuis, overleed hij, zonder iets over zijn nalatenschap te hebben ge regeld. De bewindvoerder die vervolgens werd aangesteld, gaf een aannemer uit de buurt al vast opdracht de boel op te rui men. Zonder Adrie, de enige die het hoe en waarom van de verza meling begreep, was het immers allemaal niets meer waard. Het opruimen is een gigantisch kar wei. Een groot deel van de wrak ken is al verdwenen en de schuur, waarvan het rieten dak al lang geleden was ingezakt, is gesloopt. Ook het woonhuis is zwaar gehavend, maar de opvat ting is dat dat nog te redden valt. De beesten die afhankelijk waren van Adries zorgen, zijn gevangen en verkocht, maar Adries paradijs blijft nog ruim te bieden aan ransuilen, kerkui len, marters, bunzings, patrij zen en egels. Zolang de braam bossen en berenklauwen nog doorgroeien, genieten die dieren de bescherming die de oude boer ze van harte gunde. De vraag is hoe lang dat nog kan duren. Want de bewindvoer der zoekt en vindt erfgenamen en zodra er een verdeling moet worden gemaakt, zal er wat moe ten gebeuren. Het is natuurlijk niet netjes, maar het is te hopen dat er een fikse ruzie ontstaat. Des te langer kan de vlucht- plaats voor zoogdieren en vogels in stand blijven. Intussen staat er een hek aan het begin van de dreef. Dat moet vooral onverlaten tegen houden die denken dat ze wel wat afval kunnen storten. De jongeren missen Adrie. Hij was een belezen man met. een brede interesse en een mooiere hangplek dan een van zijn cara vannetjes, loodsjes en kotjes be stond er niet. Jan Jaap Korstan- je, nu 38 jaar, kwam bij Adrie vanaf zijn tienerjaren. „De plek is de oude niet meer, zonder de baas, maar ik hoop dat er wat in stand blijft." Zolang er nog wat wrakken lig gen, bramen groeien, en bomen en koten blijven staan, zal de geest van Adrie van der Meulen de dieren beschermen, maar als het een centenkwestie wordt, is het gedaan! Mieke van der Jagt Er staat nog een enkel wrak, maar de meeste zijn al opgeruimd. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31