PZC Pakhuisjes Maarstraat storten in Geest van Adrie van der Meulen beschermt vogels en zoogdieren HALVE PRIJS Extra surveillance in Westhoek Rolbrug Bruinisse heeft nog te kampen met kinderziektes Het onbekende, onverkende kluizenaarserf Dominicusbrug zorgt nog steeds voor droge voeten Monumentale Zierikzeese pandjes verworden tot ruïne 5 DOLLE DWAZE DAGENI PK Redactie: 0113-315649 (iWW.pze.nl E,mail:redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Idvertentie-exploitatie: doord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Peeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Üationaal; 020-4562500. irijdag 29 juli 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland RENESSE - De politie contro leert sinds deze week extra op agressieve jongeren in de West hoek. „Het is ons opgevallen dat er de laatste tijd meer sprake is van mishandeling", zegt politie woordvoerder A. Don. er sprake is van een trend, kan Don nog niet zeggen. „Daar voor is het veel te vroeg. Het sei zoen is nog maar pas begonnen. Aan het eind van het jaar kan je daar pas meer over zeggen." De laatste weken duiken er op vallend vaak berichtjes op van ideine en grote mishandelingen. Zo kregen in de afgelopen da twee vrouwen klappen en eerder deze maand is een man zonder enige aanleiding ge schopt en geslagen. Sinds deze week rijdt de surveil- door Ali Pankow ZIERIKZEE - Met veel geraas is jislerochtend rond elf uur het lak van enkele vervallen pak- hiiisjes in het midden van de Maarstraat in Zierikzee inge kort. De historische pandjes verworden tot ruïnes die ge vaar kunnen opleveren voor de omgeving. gemeente heeft om dat te voorkomen de Maarstraat ge heel afgezet met hekken, linten borden met 'verboden toe gang'. Het naastgelegen parkeer- terreintje is nog wel toeganke lijk. „In overleg met de aanne mer hebben we besloten de ge velrij met hoge bouwhekken af te schei-men en de pandjes te stutten", zegt gemeenteambte naar S. van Riendershof van Openbare Werken. Dat het dak van deze al zwaar vervallen pakhuisjes is bezwe ken, schrijft zij toe aan een com binatie van factoren. Zware re genval de afgelopen dagen en trillingen van auto's die vlak te gen de gevelrij geparkeerd wor den hebben mogelijk bijdragen aan het instorten. Wethouder W. Renden presen teerde begin dit jaar al een reno vatieplan voor dit zwaar aange taste stukje binnenstad. Volgens de inspectierapporten van Open bare Werken waren de betreffen de pandjes toen al in zo'n slech te bouwkundige staat dat de si tuatie onacceptabel was gewor den. De wethouder kondigde aan dat de pakhuisjes binnen een jaar gesloopt zouden wor den. De tand des tijds blijkt de sloophamer nu voor te zijn. In samenwerking met Delta Pro- jektpartner Zierikzee heeft de gemeente een plan ontwikkeld voor passende stadsvernieuwing op deze gevoelige locatie. Het te renoveren gebied omvat de volle dige hoek Maarstraat en Melk markt direct grenzend aan de achterzijde van het Stadhuismu seum. De schets die hiervoor is opgesteld, voorziet in het toegan kelijk maken van de twee bin nenplaatsen van het stadhuis complex. De toegang daar naar toe zou gecreëerd moeten wor den via de houten poort aan de Melkmarkt naast het depot van het gemeentemuseum en via de Maarstraat naast de huidige bouwval. Daarmee ontstaat de mogelijkheid via de binnentui nen een rondwandeling te ma ken. Voor de nieuw te bouwen pandjes op de plaats van de voormalige pakhuisjes wordt ge dacht aan bestemmingen als een theeschenkerij, een multime- dia-lokaliteit en ruimten met een culturele bestemming voor beeldend kunstenaars of am bachtslieden. Uitgangspunt bij de besprekingen met Delta Pro- loor Melita Lantinq - lancewagen van Zierikzee wat vaker richting Westhoek. Het gat dat daardoor in Zierikzee ontstaat wordt opgevuld dooi de politie van Tholen. „Het is gebruikelijk dat we ge lijk op dit soort ontwikkelingen inspelen. Normaal is het al zo dat als we constateren dat er iets broeit er gelijk naar toe gaan. Nu moeten we constate ren dat het wat langer blijft broeien en daarom is de surveil lance aangepast." Ook over de oorzaken kan Don nog geen enkele uitspraak doen. „Het enige wat we wel weten is dat de cijfers van de afgelopen jaren juist een dalende- trend laat zienjvan geweld. Dat blijkt ook uit de laatste politiemoni tor." De komende tijd moet blijken of de extra surveuillances effect hebben. Het publiek wordt op afstand gehouden bij de bouwval in de Maarstraat. Zes weken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Ëlke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. Geen bezoek, geen bloe men." Zo omschx-eef Adrie van der Meulen graag zijn eigen positie ten opzichte van de bui tenwereld. Een kluizenaarsbe staan op zijn eigen, ruimbeme ten boerenerf was hem genoeg, lussen zijn pauwen, ganzen en kippen, tussen autowrakken, oude fietsen, trekkers, banden en motoren liet hij de natuur zijn gang gaan. Maar dat 'geen bezoek' was wat overdreven. Ge neraties jongeren uit 's-Heer Abtskerke deelden zijn passie voor motoren en mechanica en bij maakte ze graag wat wijzer. Het jongeren, ook als ze ouder iverden, onderhield Adrie van der Meulen tot aan zijn dood, op 1 februari van dit jaar, vriendschapsbanden. weg heette, een stukje Poel ligt zoals het vroeger was. Een kron kelweg die het traject volgt van een oude kreekrug, met de slo ten en ruige overhoekjes nog in tact. Na een periode op de ver- pleegafdeling van een rusthuis en een poosje in het ziekenhuis, overleed hij, zonder iets over zijn nalatenschap te hebben ge regeld. De bewindvoerder die vervolgens werd aangesteld, gaf een aannemer uit de buurt al vast opdracht de boel op te rui men. Zonder Adrie, de enige die het hoe en waarom van de verza meling begreep, was het immers allemaal niets meer waard. Het opruimen is een gigantisch kar wei. Een groot deel van de wrak ken is al verdwenen en de schuur, waarvan het ï'ieten dak al lang geleden was ingezakt, is gesloopt. Ook het woonhuis is zwaar gehavend, maar de opvat ting is dat dat nog te redden valt. De beesten die afhankelijk waren van Adries zorgen, zijn gevangen en verkocht, maar Adries paradijs blijft nog ruim te bieden aan ransuilen, kei-kui len, marters, bunzings, patrij zen en egels. Zolang de braam bossen en berenklauwen nog doorgroeien, genieten die dieren de bescherming die de oude boer ze van harte gunde. De vraag is hoe lang dat nog kan duren. Want de bewindvoer der zoekt en vindt erfgenamen en zodra er een verdeling moet worden gemaakt, zal er wat moe ten gebeuren. Het is natuurlijk niet netjes, maar het is te hopen dat er een fikse i-uzie ontstaat. Des te langer kan de vlucht- plaats voor zoogdieren en vogels in stand blijven. Intussen staat er een hek aan het begin van de dreef. Dat moet vooral onverlaten tegen houden die denken dat ze wel wat afval kunnen storten. De jongeren missen Adrie. Hij was een belezen man met een brede interesse en een mooiere hangplek dan een van zijn cara vannetjes, loodsjes en kotjes be stond er niet. Jan Jaap Korstan- je, nu 38 jaar, kwam bij Adrie vanaf zijn tienerjaren. „De plek is de oude nie.t meer, zonder de baas, maar ik hoop dat er wat in stand blijft." Zolang er nog wat wrakken lig gen, bramen groeien, en bomen en koten blijven staan, zal de geest van Adrie van der Meulen de diei-en beschermen, maar als het een centenkwestie wordt, is het gedaan! Mieke van der Jagt Veel is er niet meer over van de oude brug. foto Willem Mieras Er staat nog een enkel wrak, maar de meeste zijn al opgeruimd. foto Willem Mieras Veel meer dan een rudiment is het niet, het stukje van de Dominicusbrug dat de Noordnol bij Borssele met de Kaloot verbindt. Het is een beet je exemplarisch voor de Kaloot zelf. Een informatiebord wil ons doen geloven dat de Kaloot in 1900 niet meer was dan het schor met de duintjes en het strand tussen de Noordnol en de uitlaat van de Kerncentrale. Maar het gebied was veel gro ter. Net als de brug. Het schorrengebied achter de duintjes bij Borssele werd vroe ger gevoed door een kreek die het Guil werd genoemd en die parallel liep aan de nol. Bij vloed draaide het water voor de nol langs de schorren in om daar eindeloos te vertakken. Het afgaande water sleep een diepe kreek uit, waardoor je nooit met droge voeten op het strandje kon komen. Aan het einde van de jaren vijf tig timmei'den oude mannetjes een bruggetje van gejut hout, waarmee de noodzaak voor een brug ruim was aangetoond. De gemeente Borssele liet een plan maken voor een echte brug, maar dat bleek veel te duur. De Borselse burgemeester P. Domi- nicus tekende toen zelf maar een brug, waarbij hij oude spoor rails toepaste. De gemeente 's -Heerenhoek betaal.de mee en werklui maakten de brug bin nen een week. Hij werd op zater dag 14 juli 1962 in gebruik geno men en Dominicusbrug ge doopt. Van de zes segmenten die de brug telde, is er nog maar eentje over. Genoeg om het afvoerka- naaltje van de koelwaterinlaat te overspannen. Ietsje verderop moet zich een slufter ontwikke len, maar die haalt het nog niet bij het Guil.. Mieke van der Jagt jektpartners Zierikzee was dat de gemeente geen financiële in spanning levert bij de uitvoe ring van dit stukje stadsvernieu wing. De ontwikkelaar dient met het exploitei'en van de com merciële vierkante meters zijn rendement te behalen. Op dit moment echter is de aan dacht gericht op de gevaarlijke situatie die gisteren is ontstaan door de instorting. Volgens Van Riemershof wordt bij Openbare Werken vandaag overlegd wat hier op korte termijn verder moet gebeuren. foto Marijke Folkertsma WO. 27/07 T/M ZO. 31/07 op de gehele ZOMERCOLLECTIE (K)de pantalon A.s. zondag v.a. 13.00 geopend I JEANS CENTER ST. JACOBSPASSAGE 26 VLISSINGEN Fiets bewaakt bij strandovergang RENESSE - Wie met de fiets naar het strand in Renesse gaat, kan die vanaf dinsdag 2 augustus gratis laten bewa ken. Bij strandovergang Watei-gat is de bewaakte fietsen stalling open van 9.00 tot 18.00 uur, dit om te voorkomen dat fietsen op de overgang worden geparkeerd en de door gang versperren. Het inititatief is afkomstig van het reïn- tegratiepi'oject 'strandbeheer' van de Zuidhoek en de ge meente Schouwen-Duiveland. De eerste fietsenstalling is nog een experiment, maar bevalt dit goed dan wil de ge meente volgend seizoen op meerdere strandovergangen bewaakte fietsenstallingen plaatsen. Meer politiecontrole Goese Meer GOES - Goes vraagt de politie vaker te controleren op mo torbootjes die hard varen op het Goese Meer. Een bewo ner van de waterrijke wijk heeft het college een brand brief gestuurd over langsi'azende speedboten en zodiac's. Op het meer geldt een maximumsnelheid van zes kilome ter per uur. De boten, stelt de klager, worden vaak bè- stuurd door kinderen, die geen oog hebben voor zwem mers, waardoor gevaarlijke situaties ontstaan. Daarnaast maken de gemotoriseerde boten een hoop herrie, zegt hij. Controles hebben tot nu toe niets uitgehaald. Als ze een brandweerboot zien, gaan de watersportei's van het gas en leggen ze hun boot aan een steiger. De bewoner pleit dan ook voor conti'oles vanaf de wal, waar de gemeente Goes nu gehoor aan geeft. Weer auto's bespoten met poeder ZOUTELANDE - Op een camping in Zoutelande zijn in de nacht van woensdag op donderdag acht auto's onderge spoten met poeder uit een brandblusser. Dat kan schade aanrichten aan de bedrading van de auto's. De auto's ston den op het teirein van de camping. Campinggasten heb ben een aantal personen over de hekken zien klimmen. In een toiletgebouwtje werd een aantal kranen opengezet. Hierdoor ontstond lichte watei'schade. Eerder deze week werden in Domburg dertig auto's ondergespoten met poe der. Deze stonden op de parkeerplaats van een kampeer terrein aan de Schelpweg. Het brandblusapparaat was ge stolen uit het toiletgebouw. De politie spreekt niet van een vex'band, maar sluit niet uit dat het mogelijk om de zelfde daders gaat. Boodschappendoen zonder betalen DOMBURG - Bij een supermarkt aan de Singel in Dom burg is een klant er gistermorgen met een aantal bood schappen vandoor gegaan zonder te betalen. De vi'ouw wilde de spullen afrekenen met haar pinpas. Toen dit niet lukte, zag zij kans om met de spullen te verdwijnen. door Ali Pankow BRUINISSE - De tweede brug bij Bruinisse is nu ruim een maand in gebruik. In die perio de hebben zich diverse kinder ziekten gemanifesteerd. De meeste daarvan zijn volgens projectleider P. Engelen van Rijkswaterstaat voorbij. De mankementen hebben soms langdurig oponthoud voor de scheepvaart tot gevolg. De storing dinsdagmiddag tus sen twaalf en drie uur betrof, volgens de woordvoerder, ech ter geen kinderziekte, maar werd naar alle waarschijnlijk heid veroorzaakt door de stroomdip bij nutsbedrijf Delta NV, Die stroomstoring van onge veer een uur was in grote delen van de provincie merkbaar. De oorzaak ervan waren werkzaam- héden aan een schakelstation in de buurt van Borssele. „De monteur heeft het verband met de stroomdip niet letterlijk via de apparatuur kunnen afle zen, maar volgens de sluiswach ter weigerde de rolbrug direct nadat de haperingen in de stroom zich voordeden", zegt Engelen. Hij acht het dan ook aannemelijk dat de oorzaak daarin moet woi'den gezocht. Rolbrug Volgens de pi'ojectleider dient de rolbrug overigens wel weer automatisch in werking te gaan zodra de stroomvoorziening weer normaal is. Dat gebeurde dit keer echter niet. „Tijdens de proefperiode heb ben we stroomstoringen gesimu leerd en werkte het systeem wel zoals bedoeld", zegt Engelen. Hij laat weten dat bij de storing deze week, gezien de drukte, be wust de keus is gemaakt het wegverkeer ongehinderd door gang te bieden. Voor de schepen betekende dat een lange wachttijd tot het eu vel was verholpen. Basculebrug Engelen zegt deze situatie in de toekomst te willen voorkomen door bij' storingen met de rol brug direct op het oude systeem over te schakelen, Dat wil zeg gen dat de reguliere bascule- brug bij Bruinisse van tijd tot tijd wordt opengezet voor de scheepvaart waardoor het weg- vei'keer ook weer met wachttij den te maken krijgt. Engelen heeft er echter alle ver trouwen in dat de meeste kinder ziekten er nu wel uit zijn bij de (Advertentie) ontdek. Kijk en geniet] [Körr Café - Restaurant J> zeeuwse almanak De zevenjarige Ruben uit Goes is gefascineerd door paardenkrachten. Dat komt niet in de laatste plaats door dat zijn ouders een botenzaak hebben. De ene na de artdere boot ziet hij voorbijkomen met motoren van soms wel 150 pk. Trots weet hij dan te melden dat die motor zo sterk is als 150 paarden. Maar het zette hem ook aan het den ken. Hij vond het tijd worden dat hij zelf ook die paarden krachten eens in toom kon houden in eigen boot met een eigen motor. Dat nu vond zijn moeder een minder goed idee. Maar na enkele weken zeuren kreeg hij toch zijn zin. Geen boot met 150 paardekrachten, doch een motor van 2,5 pk. Niet precies wat Ruben voor ogen had. De motor was niet sterker dan twee paarden en een pony, constateerde hij te leurgesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27