Minder kavels voor particulieren PZC PZC Prominenten openen academisch jaar Holmes beantwoordt consumentenvragen Grote taptoe op Goese Markt ,11 Waterschap wijst op bouwregels voor buitengebied Reimerswaal verwacht dat woningmarkt bediend zal worden door marktpartijen GEOPEND BOUWVAK vrijdag 29 juli 2005 rinorRené van Stee lERNEUZEN - De meeste parti culieren met bouw- of verbouw plannen in het buitengebied (het gebied buiten de bebouwde kom) weten vaak niet dat zij in bepaalde gevallen ook een ver gunning of een ontheffing van het waterschap nodig hebben. Om problemen in de toekomst lc voorkomen, verschijnt er een Irochure van waterschap Zeeuws-Vlaanderen die aanvra gers wijst op hun verplichtin gen. P. Stouten, sectorhoofd waterke ringen en wegen van water schap Zeeuws-Vlaanderen, ver klaart dat het maandelijks meer dere keren voorkomt dat er in het buitengebied illegale bouw sels verrijzen. Het gaat dan om bouwwerkzaamheden in de buurt van een waterkering, weg of sloot. Het is de bedoeling dat, zodra bij de gemeente een bouwver gunning of ontheffing wordt aangevraagd, bewoners van het buitengebied op de waterschaps- regels worden gewezen. Die werkwijze kan veel ellende voor komen. Een vergunning of ont heffing dient overigens door de betrokkene zelf bij het water schap te worden aangevraagd. Bij twijfel is het raadzaam con tact met de gemeente op te ne men. Globaal onderscheidt het water schap drie categorieën die ver- gunnings- of onthcffingsplich- tig zijn. Zo is het zonder toe stemming niet toegestaan op of vlakbij waterkeringen .(dijken of duinen) te graven of te bou wen. Verder mag alleen langs waterschapswegen worden ge bouwd, mits een afstand van minstens twintig meter tot de as van weg wordt aangehouden. Masten, palen en afrasteringen moeten minstens 1,80 meter uit de zijkant van de rijbaan wor den aangebracht. Er is onthef fing nodig als het noodzakelijk is om een uitweg vanaf een per ceel te maken. Verder is het wil lekeurig dempen van een deel van een waterloop verboden, mo gen er geen dammen of bruggen worden aangelegd en is bouwen of beplanting aanbrengen bin nen zeven meter van een sloot kant ook niet toegestaan. Sloor Rob Paardekam KRIJININGEN - De uitgifte van bouwkavels aan particulieren zal in de toekomst voor een groot deel verdwijnen. Die ver wachting spreekt de gemeente Reimerswaal uit in de program- niabegroting voor de komende vier jaar. De gemeente verwacht in de toe komst veel vaker samen te moe ten werken met marktpartijen, zoals projectontwikkelaars. Dat komt onder meer door de eis van de provincie dat gemeenten fle helft van alle nieuwe wonin gen in de bebouwde kom op zo geheten inbreidingslocaties bou wen. De kosten voor het verwer ven en bebouwen daarvan zijn veel hoger dat bij nieuwbouw op uitbreidingslocaties buiten ide bebouwde kom. De gemeente inoemt het dan ook een illusie dat ze de inbreidingsprojecten 'zelf ter hand kan nemen. Kosten ;De betreffende locaties zullen idoor marktpartijen ingevuld [moeten worden. Die lopen na tuurlijk net zo goed tegen de ho- ;ge kosten, zoals sloop, archeolo gisch onderzoek en bodemsane ring, aan. Ter compensatie wil |de gemeente ze daarom bouwmo gelijkheden in uitbreidingsplan nen buiten de bebouwde kom aanbieden. Op die manier ko- ïmen straks wellicht nog maar weinig kavels beschikbaar die rechtstreeks aan cle bevolking kunnen worden aangeboden. De gemeente spreekt van een nieu we ontwikkeling, waaraan nau- Eis 2,5 jaar cel tegen overvaller gehandhaafd MIDDELBURG - Een 28-jarige man uit Maasmechelen bleef gis teren tegenover de Middelburg se rechtbank volhouden dat hij niets met de overval te maken had. Daar denkt het Openbaar Ministerie anders over. De man verscheen op 17 maart Ivoor het eerst voor de rechtbank op verdenking van een (misluk te) overval met geweld op 31 au gustus vorig jaar in IJzendijke. De rechtbank besliste de zaak aan te houden voor nader psy chologisch onderzoek. Tijdens de zitting van gisteren werd be kend dat de man geestelijk in or de is. De eis van 2,5 jaar blijft daarom gehandhaafd. De rech ter doet 10 augustus uitspraak. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl welijks te ontkomen valt. Meer dan voorheen zal de Reimers- waalse woningmarkt straks be diend gaan worden door project ontwikkelaars. De begroting bevat verder wei nig schokkends. Dat het college de ozb met iets meer dan het in- flatiepeil wil verhogen, was be kend uit de kadernota. Uiteinde lijk is gekozen voor een extra verhoging van telkens één pro cent in de jaren 2007, 2008 en 2009. Om de begroting sluitend te krijgen wil het college verder behoorlijk wat geld uit de alge mene reserve inzetten. Het gaat om in totaal 656.000 euro in de jaren 2006, 2007 en 2008. Daar mee komt de reserve onder het wettelijke minimum van 2,6 mil joen euro, maar het college wil het weer op peil brengen door het extra dividend van Delta er de komende jaren in te storten. In de begroting staat verder dat de gemeente van plan is om de bevolkingsregisters in de toe komst ook via internet aan te bieden, dat de nieuwe brand weerkazerne aan de West weg in Krabbendijke al in 2006 ge bouwd gaat worden en dat met R&B Wonen afspraken worden gemaakt over de overdracht van het onderhoud van openbaar groen. Nu voert de gemeente veelal het onderhoud uit rond om complexen van de woning corporatie. Die moet dat straks zelf gaan doen. De gemeente wil ook met andere organisaties, waarvoor ze nu nog het groenon derhoud verzorgt, tot dergelijke afspraken komen. Goede Waar Co stuurt Sherlock Holmes op pad stuurt om antwoorden te vinden op vragen van consumenten. door Mieke van der Jagt YERSEKE - Wie is er verantwoordelijk voor de duurzaamheid van producten? Jazeker: de consument! Want als pro ducten die schade doen aan mens, dier en milieu, niet meer worden verkocht, zullen ze vanzelf niet meer worden ge maakt. Probleem is dat consumenten ook niet alles kunnen weten. Daar hebben we dan weer Goede Waar Co voor, de consumentenorganisatie die zichzelf de opdracht heeft gegeven producten op duurzaamheid te onder zoeken. Gisteren begon bij Roem van Yerseke de landelijke campagne waarin Goede Waar Co Sherlock Holmes op pad stuurt om antwoorden te vinden op vragen van consumenten. De vraag die beantwoord moest wor den, kwam van Michiel van Zundert uit Sint Philipsland. Hij is drummer bij de band Spectalicious en heeft derhalve niets met de voedingsindustrie te ma ken. „Maar ik eet al mijn hele leven mos selen, en met smaak. Ik vroeg me af hoe de mosselboeren aan het zaad komen en of dat slecht is voor het milieu." Goede Waar Co speelde de vraag door naar Roem van Yerseke, die het antwoord vergezeld deed gaan van een uitnodiging om de productielijn van mosselen eens in de praktijk te komen bekijken. Nu de consumentenorganisa tie Sherlock Holmes op pad stuurt om overal in Nederland, in de voeding- en kledingindustrie zijn duurzame licht op te steken, was het mosselbedrijf een mooie plaats om als startpunt te dienen. Sherlock, die ondanks de broeierige hit te stug in zijn wollen mantel en dito pet gehuld bleef, leerde eerst hoe mossel zaad sinds jaar en dag wordt verwor ven: de mosselen laten hun minuscule zaad vallen op ondiepe waterbodems, waar de cellen uitgroeien tot schelpjes van nog geen centimeter. Mosselkwe kers vissen die op en zaaien ze uit op plaatsen die gunstig liggen: rustige plaatsen. Zodra de mosselen volwassen zijn, worden ze weer opgevist om in de Oosterschelde te verwateren. Mosselkweker Jos van Damme, die Sherlock en Michiel op de kotter Ichtus YE 58 ontving, legde uit dat de kweek van mosselen een duurzame bezigheid is. De kwekers roven het zaad en de mosselen niet van de vogels in de Wad denzee of de Oosterschelde. De hele tijd dat het zaad en de mosselen er liggen, eten de vogels er lekker van mee. Maar het gebeurt wel eens dat er een sei zoen erg weinig mosselzaad valt. Dan maken natuurbeschermers, overheid en visserij afspraken over de hoeveelheden die mogen worden-opgevist. En dat kan de duurzaamheid van de Yersekse be drijven wel eens in gevaar brengen. Roem van Yerseke probeert, zo mocht de beroemde detective vernemen, sinds zes weken zelf mosselzaad te kweken: een mossel zo ver zien te krijgen dat hij wat laat vallen, de ideale omstandighe den creëren voor de groei, en het zaad vervolgens op het wad of in de Ooster schelde uitzaaien. De eerste proeven zijn bij het Nederlands Instituut voor Visserij onderzoek (Rivo) gedaan op la boratoriumschaal, maar bij Roem van Yerseke zit de schaal nu op emmertjesni veau. Het is de bedoeling dat Roem van Yerseke op termijn op grotere schaal mosselzaad kan produceren voor het niet zo uitzonderlijke geval dat er te weinig op het wad ligt. foto Willem Mieras Nu heeft biologe Nancy Nevejan, die het project begeleidt, overal emmertjes staan waarin voortdurend vers Ooster- scheldewater stroomt. Bij de ene doet ze zus algen, bij de ander zo, bij de ene veel en bij ander weinig. Zo zal duide lijk worden in welke omstandigheden het zaad en het broed het beste gedijen. Peter Schauwaert van Roem van Yerse ke noemt de resultaten zeer bemoedi gend. Sherlock is bijna vertederd als hij door de microscoop de schattige schelp jes ziet, die in een paar dagen uit bijna niks zijn gegroeid. Het hatchery-project, zeg maar de mos selcouveuse, is nog maar pril en er zal nog veel tijd overheen gaan voordat Roem van Yerseke mosselzaad op de markt brengt. Wellicht heeft het bedrijf nog even tijd, want Jos van Damme haalde deze week met een klein sleepje op een leeg waddenperceel een halve kor mosselzaad omhoog. Mooi mossel zaad, dat een heel redelijk seizoen be looft. Omdat hij wist dat Sherlock zou komen, heeft hij er een beetje van mee genomen. Het ziet er heel anders uit dan wat Nancy in haar hatchery heeft. Op het wad zit er wier door, steentjes, oude schelpen en dikke vette mosselen. Bij N'ancy kun je de minuscule schelpen bijna tussen duim en vingers strooien. door René Schrier MIDDELBURG - Het is een An ne Frank-verhaal en nu, zestig jaar na het eind van de oorlog, komt Hedy Rose er mee naar bui ten. De in Amerika opgegroeide vrouw is eind augustus enkele dagen in Zeeland en geeft dan voor de Roosevelt Academy en kele lezingen. Zij en haar echtgenoot Peter. Ro se houden ieder een toespraak ter gelegenheid van de opening van het academisch jaar op 31 augustus. Daarna houden ze donderdag 1 september en vrijdag 2 septem ber elk een openbare lezing in het gebouw van de Roosevelt Academy. H. Adriaansens van de Roose velt Academy is blij dat hij het echtpaar heeft kunnen interesse ren voor het geven van de lezin gen. Zeker in het jaar waarin herdacht wordt dat de oorlog zestig jaar geleden beëindigd werd, is het onderwerp van He dy Rose nog steeds actueel, con stateert hij. Eén keer eerder heeft ze dat verhaal gehouden, op een ietwat beladen plaats: Wenen. Hedy Rose heeft van 1942 tot 1945 ondergedoken gezeten in Amsterdam. Ze werd als Hedwig Cohen geboren en ver loor in de oorlog haar ouders. Een oom en een tante in Ameri ka adopteerden haar. Ze groeide op in de VS en huwde met Peter Rose. Beiden zijn in het onderwijs te rechtgekomen, Zij was tot haar pensioen onderzoeker aan het Fi ve College en directeur van het Educational Studies Program van de WesleyanUniversity. Hij is emeritus professor aan het Smith College en een autoriteit op het gebied van sociologie en antropologie. Peter Rose heeft een lange lijst van boeken en publicaties op zijn naam staan. Zijn bekendste boek is They and We dat. in de cember zijn zesde druk zal bele ven. Zijn boeken gaan over ras- senproblematiek, immigratie en de culturele diversiteit in Ameri ka. Daarnaast schrijft hij veel reis verslagen. Verder is hij interna tionaal adviseur- van de Roose velt Academy. Donderdag 1 september houdt Hedy Rose een lezing met als ti tel Bearing witness: reflections on loss, dependence and siirvi- val. De lezing van Peter Rose heeft als titel In whom they trust altruism, expedience, and the politics of rescue. Een dag later spreekt Hedy Rose over het onderwerp Brown eyes and yellow stars: from ste reotype to stigma en haar man over het onderwerp Melting pots and seething cauldrons: the challenge of diversity. De lezingen worden gegeven in de burgerzaal en de raadszaal van het oude stadhuis aan de Markt in Middelburg. Ze begin nen steeds om 16.00 uur en 20.00 uur en zijn vrij toeganke lijk. Ook de bijeenkomst ter gelegen heid van de opening van het ada- cemisch jaar is wij toeganke lijk. Die is op 31 augustus om 16.00 uur in de Nieuwe Kerk te Middelburg. Onder invloed achter het stuur WILHELMINADORP - Op de Westhavendijk in Wilhelmi- nadorp is een 63-jarige man uit Burgh-Haamstede gister avond betrapt op het rijden onder invloed. Rond zeven uur moest de man een blaastest ondergaan waaruit bleek dat hij teveel had gedronken. Hij kreeg een rijverbod van twee uur en een bekeuring. Eenzijdig ongeval in Renesse RENESSE - Een negentienjarige automobilist uit 's-Hee- renberg is gistermiddag omstreeks half zes lichtgewond geraakt bij een eenzijdig ongeluk op de Jan van Renesse- weg in Renesse. Doordat de man zijn voertuig niet voort durend onder controle had, reed hij tegen de betonnen rand en de paal van een verkeersgeleider bij een wegver smalling. Pliercloor sloeg zijn auto over de kop en raakte total loss. De bestuurder raakte gewond aan zijn gezicht, (een snijwond) Na behandeling kon hij weer naar huis. Diefstal met geweld in Vlissingen VLISSINGEN - Een 25-jarige vrouw uit Vlissingen is woensdagavond rond half elf in de Jan van Goyenlaan in haar woonplaats het slachtoffer geworden van een ge welddadige diefstal van haar fiets. De vrouw liep, met een baby in een di'aagdoek, en haar fiets aan de hand naar haar woning. Zij kreeg een harde duw waardóór zij ten val kwam. De man die haar had geduwd ging er met haar fiets vandoor. Aan het stuur van haar fiets hing haar handtas die dus ook is weggenomen. De vrouw en haar kind hielden geen verwondingen over aan het voorval. Julianabad minder bezoekers ARNEMUIDEN - Zwembad Juliana in Arnemuiden heeft vorig jaar ruim achtduizend bezoekers minder gekregen dan het jaar ervoor. In 2004 brachten elfduizend mensen een bezoek aan het openluchtzwembad. Volgens A. van Belzen van het zwembad komt dat door het slechte weer. Fiets bewaakt bij strandovergang RENESSE - Wie met de fiets naar het strand in Renesse gaat, kan die vanaf dinsdag 2 augustus gratis laten bewa ken. Bij strandovergang Watergat is de bewaakte fietsen stalling open van 9.00 tot 18.00 uur, dit om te voorkomen dat fietsen op de overgang worden geparkeerd en de door gang versperren. Het inititatief is afkomstig van het reïn- tegratieproject 'strandbeheer' van cle Zuidhoek en de ge meente Schouwen-Duiveland. De eerste fietsenstalling is nog een experiment, maar bevalt dit goed dan wil de ge meente volgend seizoen op meerdere strandovergangen bewaakte fietsenstallingen plaatsen. Digitale borden weggehaald MIDDELBURG - De digitale informatieborden langs de Schroeweg en de Sandberglaan in Middelburg zijn stuk. Ze worden weggehaald. De borden werden vijf jaar gele den geplaatst om bezoekers van de stad te informeren over de verkeerssituatie en evenementen in de stad. Bij de toegangswegen van Middelburg komen informatieborden van kunststof. door Mieke van der Jagt GOES - Goes is hard op weg om een echte taptoestad te worden. De aflevering van dit jaar, extra groots vanwege het zeshonderd jarig bestaan van de stad, zal aan die verse reputatie zeker bij dragen. De Taptoe Goes wordt gehouden op vrijdag 9 septem ber op de Grote Markt en de stichting Goes Promotie tekent voor de organisatie. Voor de taptoe zijn de beste korpsen van Nederland uitgeno digd, waaronder zich ook het ei gen Showkorps Excelsior mag rekenen. Excelsior viert zelf ook een verjaardag: het showkorps wordt 75 jaar. Uit Schiedam, komt de Rijn mondband: een drumfanfare met internationale faam. Spektakel kunnen we verwach- agenda STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM Gertrudiskerk, op de Grote Markt,13.00 - 16.00 uur: Be klimming Peperbus; Monumenten, Stadhuis, Synagoge, ge vangenpoort en de Sint Gertrudiskerk, 13,00 - 16.30 uur geopend ter bezichti ging; COC-café De Soos, 22.00 uur:Vrijdaga- vondcafé; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meu belen tbv maatschappelijke dienstverle ning; SGB museumterrein 11.00 uur en 14.00 uur: Vertrek Stoomtrein; Sportpunt Zeeland, vanaf 9.00 uur: Ver trek fietsvierdaagse; HANSWEERT - Complex Hansweertse Boys, vanaf 10.00 uur: Flash-Lan- wed strijden voor computerliefhebbers; Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; 's-HEER-ARENDSKERKE - Kwekerij Westhof, Westhofsezandweg, 9.00 - 21,00 uur: Show van ca 350 fuchsiaplan- ten van leden van de Zeeuwse club van Fuchsialiefhebbers door familie Rijk; KAMPERLAND - Jeugdsoos De Sik, 20.00 uur: Geopend voor de jeugd van 12 tot en met 20 jaar; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: So ciëteit; RILLAND - Vliedberg, 14.00 uur: Bingo voor 55-plus; WEMELDINGE - Fuchsiatuin fam. Smits, Pr. Julianastraat 1, 10.00-17.00 uur: Open voor publiek; De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit; YERSEKE - Dreef en Kerkplein, 08.00-13.00 uur: Weekmarkt; Beatrixhaven, M.p.s. Adriana, 9.30 - 12.00 uur: Belevingsvaart; 13.30-15,00 uur: Rondvaart Oosterschelde. Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten; VVV kantoor. Kerkplein, 13.30 uur: Ver trek historische rondwandeling door Yerseke en naar de oestercultuur. ten van het Wielrijdersmuziek korps Crescendo uit Opende. De muzikanten spelen, rijdend op opoefietsen, de sterren van de hemel. Kunst en Genoegen uit Leiden is een van de toporkesten met mars en show, Het korps speelt in het hoofdprogramma van 's lands belangrijkste taptoe, die in Breda. Typisch Engels doet de Flora band uit Rijsburg aan. De band speelt muziek van Engelse bo dem in uniformen waarin ze zo Buckingham Palace kunnen gaan bewaken. De taptoe begint in de eerste schemering om 20.30 uur. De toegang is gratis, maar wie op een van de driehonderd tribune zitjes wil plaatsnemen, moet tien euro betalen. De kaarten zijn te koop bij Goes Promotie. Axelse golfclub Woeste Kop wil A-status TERNEUZEN - De Axelse golf club De Woeste Kop hoopt dil najaar de A-status te krijgen van de Nederlandse Golffedera- tie. De vereniging heeft sinds en kele jaren een volledige baan met achttien holes op Smits- schorre. De A-status geeft de club niet al leen de mogelijkheid om lande lijke wedstrijden en kampioen schappen te organiseren, maai zal ook veel 'greenfeeërs' (gol fers die A-banen op hun palma res willen bijschrijven) lokken Voorzitter K. Horstra heeft goe de hoop dat de bevindingen var de beoordelingscommissie, dit onlangs de baan inspecteerde de A-status oplevert. (Advertentie) Natuurlijk tijdens de Glashandel Moerstee Nw. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezeling «0113-341688 www.moerstee.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25