[RA legt definitief wapens neer Zeeland Seaports mikt op WCT met kortere containerkade PZC Verheerlijken van terreur strafbaar PZC NS komen met Randstadheffing jnionisten twijfelen aan goede bedoelingen van verboden militie OPROEP coördinerend werkmeester ctie 16 Wolkbreuk in Esbeek Windhoos in Birmingham beschadigt veel gebouwen lezen we zeeuws nHv 17 ndc maandmenu 23,50 Als voorafje Daarna gebakken En als afsluiting gegratineerde zalmfilet met lekker zoete mosselen een lekker sausje aardbeien met meteen en Hollandse vanille ijs en heerlijke salade garnalen slagroom nor Esther Gotink - Het Iers Repu- likeins Leger (IRA) ver jaarde gisteren zijn wa- ens definitief neer te leg en. Dat zou het einde bete enen van één van de bitter- le gevechten op het Ierse ei- md ooit. Opgedoekt wordt ipeedboot vaart iver kinderen - In het waterre- reatiegebied De Gouden Ham heeft een speed- oot gisteravond twee zwem- zusjes van 12 en 13 jaar jt Vcghel overvaren. De oudste waarschijnlijk overleden. De olitie heeft de 31-jarige be- aangehouden. De man ad te veel alcohol op. jet ongeval gebeurde rond Jvart over acht bij camping let Groene Eiland. Het jongste ietsje kon na het ongeval licht- ewond uit het water worden ge aaid. Het andere verdween. De duurder van de speedboot pmtuitUden. ia het ongeval kwam een grote op gang. Daaraan de onder anderen duikers van brandweer mee. Het meisje niet gevonden. Volgens de van de politie is hoop dat het 13-jarige levend wordt gevonden. wordt verdacht van door schuld. ANP de organisatie evenwel niet. Reden waarom tegenstan ders, de Unionisten, de ver klaring met een flinke kor rel zout nemen. De Britse premier Blair noemde IRA's verklaring 'een stap van ongeëvenaarde omvang', terwijl de Ulster Unionisten eerst bewij zen willen zien voordat zij het terreurleger geloven. Sinds de oprichting van het IRA in 1969 heeft de groepering 1771 men sen vermoord. Protestantse pa ramilitaire organisaties zorgden voor 1050 slachtoffers. Juist va- wege dit bizarre tegenspel ge noot het IRA lange tijd steun voor de strijd onder het ka tholieke, republikeinse volks deel. Twee incidenten in het af gelopen halfjaar, de bankover val in Belfast en de moord op Ro bert McCartney, droegen ertoe bij dat de terreurorganisatie haar draagvlak onder de Ierse bevolking kwijtraakte. Sinn Fein- baas Adams roept sinds april dat het leger zijn tactieken moet veranderen, en dat voor ge weld geen plaats meer is. Het IRA heeft altijd twee doelen voor ogen gehad: het Britse le ger verdrijven en van het Ierse eiland één republiek maken. Om dat te bereiken gebruikte het al le mogelijke middelen. Honderden Britse regeringsfunc tionarissen, militairen, politie agenten en „onschuldige burgers werden het slachtoffer van IRA's gewelddadige campagne voordat in 1994 'een complete beëindiging van militaire opera ties' werd afgekondigd. Deze wa- i aorLianne Sleufjes EN HAAG - Op het verheerlij- ;n, bagatelliseren of ontken van terreuraanslagen of ern- ige misdrijven komt een gevan- enisstraf te staan van maxi- laal een jaar of een geldboete an ten hoogste 4500 euro. Mi- isler Donner van Justitie heeft wetsvoorstel hierover naar iverse instanties gezonden oor advies. Een Kamermeerder- eid steunt het voorstel. et misdrijf hoeft niet uitge- oerd te zijn; ook het goed pra- ii van een nog te plegen aan- ag wil Donner strafbaar stel- n. Iemand die zijn beroep mis- luikt voor het verheerlijken of ntkennen van misdrijven, kan zijn ambt worden gezet. De traf hiervoor is maximaal twee iar cel of een geldboete van 1.250 euro. Donner wil hier- lee vooral imams aanpakken ie haat zaaien en de heilige oor- g prediken. De maatregel was fflgekondigd in de strijd tegen I terrorisme. et zijn wetsvoorstel wil Don- er de samenleving beschermen gen ontoelaatbare uitlatingen onrust veroorzaken. Er is ote zorg over de vergroving o het publieke debat, schrijft VOOR BLOKKER-KLANTEN BRENG SCHEERMESJES TERUG NAAR DE WINKEL Blokker heeft in de opruimingsfolder die geldig is vanaf 18 juli 2005 een set scheermesjes aangeboden met op druk "Gillette MACH3". Tot onze spijt is gebleken dat deze mesjes NAMAAK mes jes zijn die niet van Gillette afkomstig zijn en ook niet van Gillette-kwaliteit zijn. Wij raden u met nadruk af deze mesjes te gebruiken! U krijgt van ons natuurlijk onmiddellijk het aankoopbe drag terug als u de mesjes in onze winkels inlevert; ook als de aankoopbon niet meer in uw bezit is. Wij bieden u onze oprechte excuses aan voor dit onge mak. Voor eventuele vragen kunt u bellen met onze klan tenservice 020 5683426. penstilstand werd als een keer punt gezien, maar was van kor te duur. Op 9 februari 1996 vond in de Londense Docklands een bomaanslag plaats die twee mensen het leven kostte en meer dan een miljard euro schade be rokkende. Anderhalf jaar later volgde een Donner. Het is belangrijk voor een democratie dat mensen met elkaar discussiëren. Een samen leving moet volgens hem ook verdraagzaam zijn voor mensen met een extreem standpunt. Daarover met elkaar praten kan isolatie en radicalisering voorko men. Maar publieke uitlatingen kunnen ook kwetsend zijn en zorgen dat de verhouding tussen bevolkingsgroepen verslechtert, aldus de minister. Vrijheid van meningsuiting en godsdienst staat voorop. Als mensen hier van echter misbruik maken ten koste van anderen, dan moet daar straf op staan, vindt hij. Het wetsvoorstel dient vooral om het goed praten van terroris me, zoals de aanslagen en New York en Londen, aan te pakken. Maar ook het verheerlijken van misdaden uit de Tweede Wereld oorlog valt eronder. Het verheerlijken van misdrij ven zonder meer is niet straf baar. De uitlatingen moeten wel de openbare orde hebben ver stoord of kunnen verstoren om strafbaar te zijn. Het wetsvoor stel is een aanvulling op de maatregelen tegen opruiing, dis criminatie en het aanzetten tot haat of geweld. GPD pagina 4 terreurwet afgekraakt Een republikeinse muurschildering in Belfast. foto Paul McErlane/RTR door Rinus Antonisse TERNEUZEN - Havenschap Zeeland Seaports kiest voor een korte Westerschelde Container Terminal op de Kaloot. De kade wordt aan twee kanten inge krompen tot ongeveer 2000 me ter. In het eerste, afgeschoten WCT-plan was de lengte ruim 2600 meter. Belangrijkste pluspunt van een aan twee kanten verkorte kade is dat er geen nadelige gevolgen zijn voor de bestaande jonge dui nen op de Kaloot, terwijl ook de kans op nieuwe duinvbrming blijft bestaan. Daardoor kan Zeeland Seaports naar verwach ting opereren binnen de regels van de Europese Unie tot be houd van leefgebieden voor planten en dieren (Habitatricht lijn). Tweezijdige inkorting is wel flink duurder dan een eenzijdig gekorte kade. Er zijn bijvoor beeld meer technische voorzie ningen (zoals damwanden) no dig. Het weegt echter op tegen het voordeel om zo 'onomkeerba re gevolgen' te kunnen omzei len, die heel zwaar wegen in de Europese richtlijn. Het betekent dat de beoordeling van een nieuw WCT-plan (door de Raad van State en de Europese Com missie) meer kans van slagen heeft. Ook is het niet nodig el ders in de Westerschelde te zoe ken naar een plek voor compen satie van jonge duinen (waarbij het trouwens zeer de vraag is of die wel te vinden is). Een tweezijdig ingekorte kade geldt als het zogeheten 'meest milieuvriendelijke alternatief' vanuit oogpunt van natuurbe heer. Als de kade maar aan één kant korter wordt gemaakt (oostkant, richting energiecom plex EPZ), verdwijnen sowieso de duinen aan de andere kant (westkant, richting ingang Sloe- haven). Bij tweezijdige inkor ting kunnen de duintjes aan bei de zijden behouden blijven. Het natuurlijke proces van duinvor ming zal doorgang vinden. Ove- x'igens gaat het in totaal maar om een zeer beperkte oppervlak- Advertentie VACATURES Bent u de die de Zuidhoek zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de velé andere vacatures. Heeft u persoonlijk goed nieuws? De lezersredacteur A. J. Snel wil daar in de PZC aandacht aan besteden. nieuw staakt-het-vuren. Pre mier Blair zag dat deze wapen stilstand in acht werd genomen, en nodigde Sinn Fein - als poli tieke spreekbuis namens het IRA - uit tot de onderhandelin gen over de Noord-Ierse toe komst. In 1998 werd het Goede Vrijdagakkoord getekend. Dit akkoord maakte een par lementaire afvaardiging in Belfast mogelijk, mits het IRA vóór de tweede helft van 2000 zou zijn ontmanteld. Er werden onder toezicht van de Canadese generaal J. de Chastelain wat wapens ingeleverd, maar lang niet alles. De IRA wilde hierbij geen pottenkijkers. Patstelling De Unionisten wensten echter overtuigend bewijs en toen zij afgelopen december vroegen om foto's van de ontwapening, raak te het vredesproces opnieuw in een patstelling. Niet alleen de ontwapening maar ook de vorming van een ei gen parlement in Belfast blijkt een frustrerend proces. In 1999 begon een hoopvolle coalitie van vier partijen - katholiek en protestants - maar die viel in 2002 weer uiteen wegens ver meende spionage-activiteiten door Sinn Fein. Sindsdien is geen eigen parlement meer geïn stalleerd, omdat herverkiezin gen in 2003 leidden tot een over winning van de partijen die el- kaars bestaan negeren: Sinn Fein en DUP. GPD pagina 4 commentaar ESBEEK - In het Noord-Bra bantse Esbeek heeft noodweer gisteren tot veel overlast geleid. De brandweer kreeg tientallen meldingen van ontwortelde en omgewaaide bomen binnen. Gro te hagelstenen veroorzaakten veel schade aan geparkeerde au to's en caravans. ANP te: minder dan één hectare: 0,5 hectare westzijde, 0,4 hectare oostzijde. Terzijde is mooi meegenomen dat de vindplaats van fossielen (westkant Kaloot) gehandhaafd blijft. Er hoeft niet gezocht te worden naar een ander fossielen- strand. Voor het al dan niet handhaven van de fossie len-vindplaats zijn geen Europe se regels. Met steun van Provin ciale Staten werkt Zeeland Seaports momenteel aan een her kansing van het plan voor aan leg van een containerterminal in het Sloegebied. Daarvoor wor den verschillende onderzoeken uitgevoerd. Het Waterloopkun dig Laboratorium (WL) heeft on derzocht wat de gevolgen zijn van een een- of tweezijdige in korting van de kade. Hierbij is vooral gekeken naar de positie van de jonge duinen, een natuur- type dat hoog scoort in de Habi tatrichtlijn. De bevindingen van het WL zijn door twee andere bureaus beoordeeld. Londen vreest meer aanslagen De Londense politie vreest niet alleen dat de voortvluchti ge bommenleggers van 21 juli een tweede keer willen toe slaan. Zij waarschuwde ook voor andere groepen terroris ten. De politie sloot niet uit dat andere terreurcellen aan slagen overwegen. In de jacht op de daders en hun handlangers pakte de politie in de Londen se wijk Tooting negen mannen op. Sterk debuut Van Lieren Laurens van Lieren uit Schore beet gisteren voor beeldig het spits af bij het Europees kampioenschap dressuur. In het Duitse Ha gen reed hij een vrijwel foutloze proef - volgens in siders karig beloond - en staat hij met het Neder lands team op een voorlopi ge eerste plaats. Vandaag vallen de beslissingen. I Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; Redactie Reactie: 16; Auto: 17; Sport: 18 en 19. van onze redactie binnenland UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen willen treinreizi gers in de Randstad meer laten betalen dan in de rest van het land. Een enkeltje op de drukst bereden trajecten wordt daar door gemiddeld zo'n 10 cent duurder. Deze prijsverhoging komt bo venop de tariefstijging die de NS elk jaar landelijk doorvoe ren. Voor 2006 wil het bedrijf al le tweede-klastreinkaartjes 1,8 procent duurder maken. Voor de extra Randstadheffing hebben de NS negen plekken op het oog. Die bevinden zich on der meer op de trajecten Amster dam-Utrecht en Amsterdam- Den Haag. „Maar we doen het wel zo dat een reiziger maar één keer per reis zo'n punt tegen komt", aldus een NS-woordvoer- der. Reizigersvereniging Rover vindt het voornemen van de NS 'on zin'. Juist in de Randstad heb ben treinreizigers de meeste overlast door vertragingen. De NS zijn nog met het ministe rie van Verkeer in bespreking over het voornemen. Gisteren zijn de consumentenorganisa ties om advies gevraagd. Als de Randstadhefiïng niet mag door gaan dan wordt de prijs van het treinkaartje in het héle land ge middeld 2,8 procent duurder. Volgens de NS is de Randstad heffing eerlijker. Het bedrijf wil voor het eerst het principe 'de gebruiker betaalt' doorvoeren. „In de Randstad hebben we de hoogste kosten. En reizigers heb ben er meer keus in het aanbod van treinen dan elders. We laten reizigers dus meer betalen voor een beter product." De lagere prijsverhoging moe ten bovendien buiten de Rand stad meer reizigers opleveren. Op de trajecten tussen de grote steden zitten de treinen al over vol. Daar valt in de spits geen winst meer te boeken. GPD (Advertentie) m van onze redactie buitenland BIRMINGHAM - Een windhoos heeft gisteren in de Britse stad Bir mingham veel schade aangericht en mensen verwond, meldde de omroep BBC. Honderden gebouwen raakten beschadigd, bomen werden ontworteld en mensen raakten ingesloten in hun huizen. Het plotselinge natuurgeweld verwondde tientallen mensen, van wie er twintig naar ziekenhuizen werden afgevoerd. Geen van de slachtoffers zou in levensgevaar verkeren, aldus de ambulance dienst. Andere gewonden konden ter plekke door ambulancebroe ders worden behandeld. ANP Een vrachtwagen in Birmingham is door een windhoos omvergebla zen. foto Julie Howden/EPA (post)bankrekeningnummer: j' O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 I Ik geef daarbij eenmalig toestemming voor I automatische incasso van dil bedrag van onderstaand rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso 19,95). per kwaitaal mei automatische incasso 58.00). per jaar met automatische incasso 222.50). Kijk op mm.pjc.nl/abonneteri. bel giatis UbllO 0/31231 otsitiurdeZe bon naar: PZC, afdeling.lezersservice Antwoordnummer 713, 43GB WB Goes het alfabet van Zeeland De spierballenbak is terug

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1