Fraai debuut op verkeerd moment PZC Kalou duurste transfer in Frankrijk Maradona misschien, Van Persie niet naar Amsterdam-toernooi 19 Karige waardering voor EK-proef Van Lieren Harde les voor Vederlandse volleyballers vrijdag 29 juli 2005 itoor Koen de Vries JAGEN - Na zijn fraaie debuut 0p het EK dressuur besefte Lau- (ens van Lieren gisteren dat hij Je juiste man op de juiste plaats ws geweest, maar dat hij op let verkeerde moment in de ,ing verschenen was. De 23-jari- ;e ruiter van Stal Hexagon uit Scbore dacht op Hexagon's Oil- right zijn beste proef ooit gere- len te hebben, maar werd karig ieloond: 70,625 procent. Laurens van Lieren reed in het ioor een hittegolf geplaagde Duitse Hagen (bij Osnabrück) *n nagenoeg foutloze proef. De Zeeuw rekende na het optreden lat meetelt voor de landenwed- itrijd en het individuele klasse ment op een recordscore. „Vori ge. week in Arnhem kreeg ik voor deze proef ruim 73 procent ;a nu reed ik naar mijn gevoel beter", gaf de hevig transpiren- ^eruiter na zijn optreden aan. Prinses rijdt met gebroken teen JAGEN - Na de eerste dag van let EK dressuur in het Duitse Hagen am Teutoburger Wald ifordt de dertiende plaats inge nomen door Nathalie zu iayn-Wittgenstein met de elfja rige ruin Rigoletto. [Vast geen toeval, want de Deen- bprinses, een nichtje van konin- gn Margrethe, had een dag eer- per ook al geen geluk bij de keu ring van de paarden. Ze besloot 'self het verplichte stukje rennen met het paard aan de hand uit e voeren, maar werd daarbij foor Rigoletto op de voet ge- jrapt. Zu Sayn-Wittgenstein jbleek een teen gebroken te heb ben, maar dat weerhield haar er niet van gisteren te starten in de brand Prix. GPD Die lage score had volgens Van Lieren en zijn begeleiders veel, zo niet alles, te maken met het vroege tijdstip waarop hij moest opdraven. Als eerste van de vier Nederlanders en als allereerste topper van het hele veld werd hij door de vijfkoppige jury zui nigjes beoordeeld. Van Lieren: „Misschien was de eerste pi rouette een beetje flauw. Dat kwam omdat ik bij de war- ming-up misschien iets te veel van Ollright had gevraagd. Ver der liep het volgens mij per fect." Daar dacht de jury anders over. De uitgestrekte draf bijvoor beeld, als vanouds een prachtig plaatje, werd door het Italiaan se jurylid Truppa beoordeeld met een 7, waar het normaal gé- sproken negens regent. „Je weet van tevoren dat de jury in het be gin van het toernooi voorzichtig beoordeelt. De eerste starter van elk land wordt bovendien beschouwd als de minste van het team. De score van de num mer vier van elk land vervalt. Laurens werd beoordeeld voor een weggooiscore", vond Leu- nus van Lieren, vader en coach van Laurens. Hij zette daarbij vraagtekens bij de keuze van bondscoach Sjef Janssen. Hij bombardeerde Van Lieren junior tot openingsrij der, terwijl Nederlands nummer vier Sven Rothenberger van daag na Anky van Grunsven als laatste Nederlander in actie komt. „Als Laurens als laatste was gestart, had hij voor deze proef zeker 73 procent gehad. Sven Rothenberger zal morgen misschien goed zijn voor een procent of 70. Afspraken Laurens van Lieren: „Pas toen ik hier kwam, besefte ik dat ik het liefst als laatste wilde star ten. Ik heb geen moeite met druk en kan als nieuwkomer aan het eind van het eerste on derdeel van het EK iedereen ver rassen met mijn optreden. Toen ik dat bedacht, was het al te laat. In Arnhem hadden we af spraken gemaakt over de start volgorde." Desondanks was de proef van Van Lieren gisteren in Hagen ook voor insiders een verras sing. Als een van de jongste rui ters op het jongste paard van de 43 deelnemende viervoeters (de ruin Ollright is negen jaar) ging hij gisteren lange tijd aan de lei ding. Klaus Husenbeth, de eer ste vertegenwoordiger van Duitsland, scoorde anderhalf procent minder dan Van Lieren. Daarmee nam Nederland met een een aardige voorsprong op de oosterburen, die gezien wor den als grootste concurrent van Nederland voor de Europese ti tel. Aan het eind van de middag bleek echter dat (ook) in de paar densport sprake is van klasseju- stitie. Eerst werd Van Lierens teamgenoot Edward Gal, de nummer twee in de laatste we reldbeker, royaal beloond voor een voor zijn doen matig optre den (72.958 procent). Toppunt was echter de beoordeling van de Duitse Ann Kathrin Linsen- hoff. Ze kreeg 74,250 procent voor een proef die verre van foutloos was. Menig concurrent sprak er schande van toen het re sultaat werd bekendgemaakt. „Dat krijg je, als je regelmatig juryleden mee uit eten neemt", was het commentaar van een be trokkene die niet met name ge noemd wilde worden. „Hier valt niet tegenaan te rijden." Voorlopig koerst Van Lieren met het Nederlands team op een medaille af. Na gisteren gaat Ne derland aan de leiding met een minieme voorsprong op Duits land. Of de ploeg die voor sprong vandaag vasthoudt, is on der meer afhankelijk van Anky van Grunsven en Sven Rothen berger. En van de jury. Laurens van Lieren reed bij zijn debuut op een EK voor senioren een nagenoeg foutloze proef, maar die werd karig beoordeeld door de jury. foto Friso Gentsch/EPA Verstappen gaat weer racen KATWIJK - Jos Verstappen keert terug als autocoureur. De Limburger gaat racen in de nieuwe Al Grand Prix Se ries. De voormalige Formule-1-rijder heeft zich aangeslo ten bij het Al Team Netherlands, dat onder leiding staat van Jan Lammers. De Al is een nieuw autosportcircuit, waarin landenteams tegen elkaar strijden. In tegenstel ling tot bij voorbeeld de Formule 1 zijn de auto's technolo gisch identiek. Er worden in totaal twaalf races gereden, met maximaal 25 deelnemers per keer. Op 25 september begint het circuit in Groot-Brittannië, daarna worden we reldwijd wedstrijden gehouden, waarbij Nederland niet wordt aangedaan. ANP Duits paspoort Nando Rafael BERLIJN - Oud-Ajacied Nando Rafael heeft het Duitse staatsburgerschap verworven. Dat maakte zijn club Hert- ha BSC gisteren bekend. Door de naturalisatie van de 21-jarige spits, geboren in Angola, kan de Duitse ploeg een extra speler van buiten de Europese Unie aantrekken. Ajax moest de talentvolle Rafael in 2002 met tegenzin af staan aan Hertha BSC. Het CWI (Centrum voor Werk en Inkomen) wilde geen werkvergunning afgeven. Rafael vluchtte in 1994 uit zijn geboorteland, na de nföprd op zijn ouders, broer en zus. Hij vroeg toen in Nederland asiel aan. ANP Wessels gaat US Open halen RIJSWIJK - Peter Wessels hei-vat over anderhalve week de training. De Nederlandse tennisser verwacht daardoor op tijd fit te zijn voor de US Open, bevestigde zijn trainer Hugo Ekker gisteren. Het Amerikaanse grandslamevene- ment begint op 29 augustus. Wessels is de enige Nederlan der die rechtstreeks tot het hoofdtoernooi in New York wordt toegelaten. Voor de US Open wil Wessels nog deel nemen aan het kwalificatie-evenement voor het ATP-toer- nooi in New Haven. Wessels liep begin juli tijdens een challengertoernooi in Scheveningen een gebroken rib op. Hij speelde vervolgens toch in de Daviscup tegen Slowa kije. Wessels moést in Bratislava als gevolg van de blessu re opgeven. ANP Mogelijk dopinggeval in Tour LAUSANNE - De Ronde van Frankrijk is getroffen door een nieuw dopinggeval. De Internationale Wielren Unie UCI heeft gisteren toegegeven dat bij een controle na af loop van de vijfde etappe op 6 juli bij een renner sporen van een prestatiebevorderend middel zijn aangetroffen. De woordvoerder van de UCI gaf aan dat het geen topren- ner uit het klassement betreft. Bij de gecontroleerde ren ner zijn sporen van norpseudoefedrine aangetroffen. UCI-woordvoerder Carpani zei dat het nog onduidelijk is of de toelaatbare waarde is overschreden. ANP Ljungberg langer bij Arsenal LONDEN - Freddie Ljungberg voetbalt tot de zomer van 2009 bij Arsenal. De Zweede middenvelder (28) stond nog een jaar onder contract bij de club uit Londen. Ljungberg speelde sinds 1998 265 wedstrijden voor de Gunners, waarin hij 68 keer scoorde. GPD/RTR LE CANNET - De eerste echte lest was meteen een keiharde les. Het nieuwe Nederlands vol leybalteam verloor gisteravond op het WK-kwalificatietoernooi Le Cannet met 0-3 van Tsje- thië. Kansloos. Daarna gebeur de wat tijdens de wedstrijd te weinig gebeurde: er werd elkaar flink de waarheid verteld. Laf 'espeeld, te afwachtend, te lief... De Oranje-klanten kwa men woorden tekort om de te leurstelling te verwoorden. Was de nederlaag tegen Tsjechië dan een wanvertoning? Nee. Niet echt. Het nieuwe Oranje Staat nog volop in de steigers en Is nog lang niet op het niveau tan de Gouden Generatie, die slympisch en Europees kam pioen werd. Genoeg talent in de kweekvijver van bondscoach Harry Brokking, maar echte rou tiniers? Niet genoeg. Misschien s plaatsing voor het WK in Ja pan (december 2006) wel te veel levraagd voor deze ploeg. Nederland is natuurlijk nog niet lansloos. Aan de Franse Rivièra ijn twee WK-tickets te verge len en het keurkorps van bonds- :oach Harry Brokking heeft nog le duels met Finland (van- vond) en Frankrijk (morgen) ioor de boeg. En zelfs als num- aer drie is er nog een uitweg; olgende maand volgt dan in folgarije een tweede toernooi, raar het laatste startbewijs op iet spel staat. fon pittige klus, bleek uit de vedstrijd tegen Tsjechië. Oranje ierloor drie sets op rij (18-25, 10-25, 18^25) en kwam zelden 'ij de Tsjechen in de buurt. En lat terwijl die ploeg drie weken eleden nog volledig in de zie- ieg lag. Tijdens een oef en gage in het Turkse Ankara laakte een mysterieus virus ich meester van de Tsjechen, lie stuk voor stuk een week aan ed gekluisterd waren. 'aar was nu niets meer van te aerken. Met onder anderen Ja- tub Novotny en de teruggekeer de Jiri Novak had Tsjechië ge- aarlijke wapens die aan de an- iere kant grotendeels ontbra- en. iet is misschien niet eerlijk om is weer de vergelijking te a, maar Marko Klok, iroen Trommel en Kay van 'ijk kunnen de afgezwaaide ka- ®nen Richard Schuil, Guido JÖrtzen en Reinder Nummerdor lag niet doen vergeten. Olympique Lyon mikt op vijfde opeenvolgende titel door Wilko Voordouw DEN HAAG - Ex-Feyenoorder Bonaventure Kalou wil dit sei zoen bij het Franse Paris Saint-Germain bewijzen dat hij een echte topspits is. Van avond, om kwart voor negen, is in het Parijse Pare des Princes de aftrap van de Franse compe titie. De Parijzenaars spelen hun eerste wedstrijd tegen Metz, een traditionele laagvlie ger in de Ligue 1. De Parijse ploeg van Laurent Fournier - vorig seizoen teleur stellend negende - heeft zich versterkt met de oudere broer van Salomon en de bij AC Mi lan wegkwijnende middenvel der Vikash Dhorasoo. De ver wachtingen zijn - net als ieder jaar in de Franse hoofdstad - hoog. Volgens hoofdsponsor Canal Plus, dat Kalou voor 8,5 mil joen euro losweekte bij AJ Auxerre, moeten de Parijze naars dit jaar wèl in de topdrie van de Franse competitie eindi gen. Na jaren van teleurstellen de resultaten - vorig jaar werd PSG negende - snakken de fans naar goed nieuws en voor al klinkende resultaten. De transfer van Kalou is de duur ste, die deze zomer in Frank rijk werd gerealiseerd. Alle ogen in Frankrijk zijn dit jaar ook gericht op Olympique Lyon, dat overigens woensdag de eerste titel van het seizoen binnenhaalde door de 'Trophée des Champions' te winnen, het equivalent van de Johan Cruijff-schaal in Nederland. De club versloeg AJ Auxerre met 4-1. Coach Paul le Guen, onder wiens bewind de club uit groeide tot een Europese top club, is vertrokken. Zijn plaats is ingenomen door Gérard Houllier, die jarenlang mana ger was bij Liverpool. Franse titel De Lyonnezen versterkten zich onder anderen met de Noor Jo hn Carew, overgekomen voor ruim 7,5 miljoen euro van Be- siktas en Benoït Pédretti van Olympique Marseille. De bege nadigde middenvelder Michel Essien kon voor de club wor den behouden. Lyon gaat voor de vijfde Franse titel in succes sie. En wil het resultaat in de De laatste daad van Bonaventure Kalou in dienst van Auxerre was het maken van het winnende doelpunt in de Franse bekerfinale. Dit seizoen speelt hij bij Paris Saint Germain. foto Jean-Pierre Muller/AFP Champions League (twee jaar achtereen uitgeschakeld in de kwartfinale) verbeteren. De voorbereiding op het sei zoen verliep moeizaam. De trip naar Zuid-Korea - waar het on der meer uitkwam tegen PSV - was dodelijk vermoeiend. De fi nale om de Peace Cup was een zeperd. De ploeg verloor kans loos met 3-1 van Tottenham Hotspur. Bovendien brak verde diger Eric Abidal zijn voet tij dens het toernooi. Belachelijk Voorzitter Jean-Michel Aulas wist in Korea niet wat er met zijn ploeg gebeurde: „Tijdens de finale ben ik in de rust naar de kleedkamer gegaan. We stonden toen al met 3-0 achter. En ik heb tegen de jongens ge zegd: 'Ik hoop dat we nu gaan voetballen, want een halve wed strijd belachelijk zijn is meer dan genoeg'. Gelukkig ging het in de tweede helft iets beter." Een andere ploeg die dit sei zoen onder het vergrootglas ligt, is AJ Auxerre. Voor het eerst sinds 44 jaar is de club uit de ijzeren grèep van Guy Roux. Het Franse voetbalmonument is nu dan toch echt met pen sioen. Zijn plek wordt ingeno men door Jacques Santim, een man met smetjes. Hij was in 2004 bondscoach en wist met de uitgebluste Haantjes de Eu ropese titel van 2000 niet te prolongeren. Daarna verbleef hij enkele maanden (13 wed strijden) als coach bij Totten- ham Hotspur - en dat was ook alles behalve een succes te noe men. De Engelsen gingen pas voetballen toen Santini's assis tent, Martin Jol, het roer had overgenomen. Revanche is dus het parool in het Bourgondi sche stadje Auxerre, dat het vertrek van Kalou - en vooral dat van 'Godfather' Roux - moet zien te verteren. Voetbalgekke stad Andere ploegen die dit seizoen de boventoon moeten voeren in de Ligue 1 zijn Monaco en Olympique Marseille. Die laat ste ploeg, uit de meest voetbal gekke stad van Frankrijk, heeft zich versterkt met oud-in ternational Sabri Lamouchi en de flitsende aanvaller Mama- dou Niang, terwijl de ploeg uit het prinsdom de internationals Olivier Kapo en Camel Meriem aantrok. De verrassende nummers twee en vier van vorig seizoen, Lille en Rennes, hebben zich nauwe lijks versterkt. Het is dan ook zeer de vraag of ze zich dit jaar in de top van de Ligue 1 kun nen handhaven. GPD door Dick Sintenie AMSTERDAM - Komt hij wel of komt hij niet? Vóór er een bal is getrapt op het Amster dam-toernooi, dat vanavond be gint, gaat de meeste aandacht uit naar de vice-president van Boca Juniors. Zijn naam: Diego Armando Maradona. De selectie streek woensdag al neer in Am sterdam. Maradona komt zon dag, als Boca tegen Ajax speelt. Maar niemand die zijn aanwe zigheid kan of durft te bevesti gen. Ongrijpbaar was hij als voetbal ler, ongrijpbaar is hij als mens. Ongrijpbaar wil hij ook zijn als vertegenwoordiger van een van de grootste voetbalclubs van Ar gentinië. Zelf spreekt hij van 'een baan zonder bureau'. Maar zijn adviezen wegen er niet min der zwaar om. Officieel is Mara dona vanaf maandag pas in functie, maar hij nam onlangs vast een voorschot door te roe pen dat spelers van Boca alleen worden betaald als zij wedstrij den winnen. De ervaren voetbal lers reageerden verbolgen. Maradona, die een half jaar gele den nog op de drempel van de dood balanceerde na een leven vol drugs, drank en vrouwen, moet schoon schip maken bij de Argentijnse club. Boca is in de competitie ver weggezakt en werd in de Copa Libertadores uitgeschakeld door het Mexi caanse Chivas. Het luidde de val in van trainer Benitez, die in middels is opgevolgd door een oude bekende van Maradona: Alfio Basile. Hij leidde Argenti nië tijdens het WK van 1994. Boca Juniors bijt vanavond in de Arena het spits af tegen FC Porto, dat na een trainingskamp in Doorwerth alweer terug is op Nederlandse bodem. Spits Ben- ni McCarthy keert voor het eerst in zes jaar terug in het sta dion waar zijn prof carrière een vlucht nam. Aan het roer bij Por to staat Co Adriaanse, de trai ner die het Amsterdam-toernooi in 2001 won met Ajax. Van Persie De Amsterdammers spelen van avond tegen Arsenal. De Engel se club is onlangs een van de be langrijkste spelers kwijtge raakt. Patrick Vieira werd voor twintig miljoen euro gekocht door Juventus. Ook Robin van Persie ontbreekt in de selectie van Arsenal. Het leek manager Arsène Wenger 'verstandig' om Van Persie niet mee te nemen naar Nederland. De aanvaller zat vanaf 13 juni enkele weken vast- in een Rotter damse cel op verdenking van verkrachting. Wenger: „Voor Ro bin een traumatische 'ervaring. Ik heb mensen met veel meer le venservaring wel eens na drie dagen uit een politiecel zien ko men en die waren gebroken. Ik vind dat Robin er heel goed mee omgaat.Dinsdag maakt hij zijn rentree tegen Beveren." Bij Ajax staat de hele voorberei ding in het teken van de Cham pions League-voorronde (9/10 augustus), waarvoor vanmiddag de loting wordt verricht. Dat geldt dus ook voor de duels met Arsenal (vanavond) en Boca Ju niors (zondag). Ajax-trainer Danny Blind: „Maar dat neemt niet weg dat het toernooi, met deze sterke tegenstanders, voor ons op een goed moment komt. We willen ons graag meten met zulke clubs." GPD André Ooijer komt er niet uit met Schalke EINDHOVEN - André Ooijer blijft bijna zeker bij PSV. De ge sprekken tussen de verdediger en het Duitse Schalke 04 zijn op niets uitgelopen. De Bundesliga-club is op zoek naar een speler die zowel cen traal als rechts in de verdedi ging uit de voeten kan en had daarbij Ooijer in het vizier. De PSV'er is in gesprek geweest met de club uit Gelsenkirchen. „Maar we zijn er niet uitgeko men. Ik wil PSV niet verlaten, tenzij de voorwaarden goed zijn. En dat was bij Schalke niet het geval", liet Ooijer gisteren weten. Alex maakte gisteren bekend dat hij dit seizoen bij PSV blijft. Van een vertrek naar Inter is vol gens hem, ondanks speculaties, geen sprake. „Ik blijf zeker nog een jaar bij PSV", zei de verdedi ger. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19