?zc fotal wil meer dan simpel excuus Kleurige symfonieën van stof en verf Scherbeijn is nog divers Ballonnen voor oorlogskinderen 13 laffinaderij spreekt Delta aan op miljoenenschade na stroomstoring vrijdag 29 juli 2005 ior Jeffrey Kutterink IEUWD0RP - Meer dan de [Iflvan de fabrieken van raffi- iderij Total in Nieuwdorp taait weer. Pas in het weekein- produceert de fabriek weer volle kracht. Total wil met jergiebedrijf Delta praten over schade van de stroomstoring a afgelopen dinsdag. Het ac- ipteert geen 'foutje, bedankt'. It stroomstoring trof met name bedrijven in het Sloege- jed. Pechiney en Thermphos mesten de productie tijdelijk dlleggenMaar olieraffinaderij werd het zwaarst getrof- •Alle productieprocessen mesten gecontroleerd worden gd. Het bedrijf zag zich ■dwongen af te fakkelen. Het uitschakelen van alle fa- ieken is geen kwestie van een nop omdraaien", zegt tech- sch directeur S. Wullems. „De rocessen vinden plaats onder oge druk en temperatuur. We tgelen die op honderden plaat- Si. Ineens vallen druk en tem- tratuur weg. Alle processen ie dan volgen moeten in de ga- worden gehouden. Dat vergt eel aandacht van de operators li alle andere medewerkers." stilleggen van processen an dagen duren. Nadat dat as gebeurd, kon elk proces iap voor stap worden herstart, laarbij zijn technische installa- êskapot gegaan. „Sommige on- erdelen krijgen met het op- icuw in werking stellen zo'n op- iterdat ze kapot gaan." taaien de fabrieken eenmaal, !an zijn de benzines en diesel ie eruit komen nog niet van pede kwaliteit. „Het duurt ommelmarkt 1ELISKERKE - De Schietver- aiging Meliskerke houdt zater- iag 3 september een rommel- larkt. Op het terrein bij het ubgebouw aan de Rapenburg- reg worden van 9.30 tot 16.00 ur oude spullen verkocht. Ook jn er activiteiten voor kinde even voordat het proces weer goed is ingeregeld en alle pro ducten weer op specificatie zijn", aldus Wullems. Het opnieuw opstarten van alle installaties verloopt volgens hem zonder tegenslagen. In het weekeinde, zo is de verwach ting, draait Total weer volledig. De schade loopt in de miljoenen euro's. „We gaan met Delta daarover in gesprek. We accepte ren zeker geen 'foutje, be dankt'." Bij de stroomstoring van afgelo pen dinsdag zijn meer dan tien duizend klanten getroffen, meldt Delta. De stroomstoring, die een uur duurde, ontstond door werkzaamheden aan een schakelstation in de buurt van Borssele. De exacte oorzaak is nog niet bekend. Delta houdt een intern onderzoek naar de precieze toedracht. Muisklikken „Het onderhoud gebeurt vaak op afstand door middel van muisklikken", legt woordvoer der J. Nelemans van Delta uit. „We gaan nu na wat er precies is gebeurd en wie wat heeft ge daan op welk moment. Ook be oordelen we of beslissingen die zijn genomen op dat moment ook de juiste inschattingen wa ren." Binnen een aantal dagen moet duidelijk zijn of er sprake is van een technisch mankement of menselijk falen. Het ant woord is belangrijk voor de schuldvraag. Total zit met een schade van mil joenen euro's. Thermphos en Pe chiney hebben hun productie tij delijk moeten stilleggen, waar door ze productieschade hebben geleden. Maar de bedrijven kunnen de schade niet verhalen op Delta. In de voorwaarden staat dat Del ta netwerkbedrijf, de beheerder van het stroomnet, niet aanspra kelijk is voor schade die ont staat als gevolg van een stroom storing. Een uitzondering geldt, als de schade is ontstaan door opzet of grove schuld van de net beheerder of zijn werknemers. Het interne onderzoek van Del ta moet dat uitwijzen. Kinderen op camping Het Olmenveld in Serooskerke (W) losten gisteravond honderden ballonnen in een inzamelingsactie voor War Child. foto Lex de Meester door Wendy van den Hurk SEROOSKERKE (W) - Een bal lon oplaten en dan nog leeftijds genootjes in Soedan helpen ook. Op camping Het Olmenveld in Serooskerke gingen 89 ballon nen de lucht in, in heel Neder land waren het er 51.000. Elke campinggast betaalde er een eu ro voor. Al die euro's gaan naar War Child. De meiden van het animatie team snappen er niks van. „Er zijn tien kinderen en wij zitten hier met honderd ballonnen te kijken. Waar zijn al die men sen?" Maar eigenlijk weten ze het ant woord wel. In de binnentent na tuurlijk. Het is geen weer om buiten te staan, en te kijken hoe je latex (ja, biologisch afbreek baar) ballon tussen de uiteen- barstende wolkenmassa ver dwijnt. Toch: de kinderen die de regendruppels trotseerden, zijn gemotiveerd ook. Wijsvinger „Daphne vond het helemaal ge weldig", vertelt de moeder van de kleuter van vijf. Daphne dwarrelt vrolijk tussen de ande re campingkinderen door. Het ballontouwtje zit om haar wijs vinger geknoopt. Dat heeft Ma- riska van der Swaluw niet meer nodig. Zij is immers al veertien en kan prima stilzitten op haar Museum zoekt Naerebout-spullen GOES - In het streekmuseum in Goes is vanaf 29 augus tus een maand lang een expositie over loods en mensen redder Frans Naerebout (1748-1818) te zien. Het Goese ge meentearchief, Historisch Museum De Bevelanden en StichtLicht bereiden de tentoonstelling voor en roepen mensen op die voorwerpen bezitten die verband houden met Frans Naerebout in bruikleen te geven. Te denken valt aan boeken, ansichtkaarten, plakplaatjes, speelgoed, gravures, portretten, beeldjes, scheepsmodellen en ook zeekaarten van rond 1800. Óp de openingsdag van de ex positie, maandag 29 augustus, wordt ook een Naere- bout-monument onthuld. Dat gebeurt om middernacht, omdat 29 augustus de sterfdag en 30 augustus de geboor tedag van Frans Naerebout is. De man werd beroemd door verschillende reddingen van schipbreukelingen. Nae rebout, die aan het eind van zijn leven sluiswachter was bij het Goese Sas, ligt begraven in de Grote Kerk in Goes. Schoolarts ziet ook spraakstoornis GOES - Het Goese college van burgemeester en wethou ders gaat niet mee in de bezwaren van plaatselijke basis scholen tegen het schrappen van de preventieve logope die. De GGD moet bezuinigen en overweegt de logopedie per 1 januari 2006 te laten vervallen. Het GGD-bestuur neemt hierover in oktober een besluit. Het Goese college zegt in een brief aan de protesterende basisscholen dat een schoolarts ook logopedische problemen kan vaststel len bij het periodiek geneeskundig onderzoek, dat op vijf jarige leeftijd wordt verricht. B en W baseren zich daarbij op een onderzoek van TNO, uitgevoerd in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Bo vendien signaleren leerkrachten en personeel van peuter speelzalen ook vaak taal- en spraakachterstanden. Delta plaatst toegangspoorten MIDDELBURG - Energiebedrijf Delta heeft de veilig heidsmaatregelen in het hoofdkantoor in Middelburg aan gescherpt. Toegangspoortjes belemmeren voortaan men sen om 'door het gebouw te dwalen'. Een concrete aanlei ding is er niet, aldus Delta. De maatregelen stonden al lang op het lijstje, zegt woordvoerder J. Nelemans van Delta. Al langere tijd dienen bezoekers zich aan de balie te legitimeren. Ook moeten ze het kenteken van hun auto doorgeven. Nu zijn er toegangspooi'tjes geplaatst. Nele mans: „We willen de toegang tot het gebouw verbeteren. Daar is geen concrete aanleiding voor. Wie verder het ge bouw in wil dan de balie heeft een pasje nodig. We willen weten wie er in het gebouw zijn, bijvoorbeeld in geval van brand. Medewerkers moeten bovendien hun bezoek bij de balie ophalen en dat is klantvriendelijker." Brandje op schip „Of het leuk is? Nee. Maar ach, ik doe mee voor het goede doel. Daarom heb ik die euro ook maar zelf betaald." Een, twee, drie... hup, ballonnen los en wegwezen. De kantine in. Het is tijd voor de kinderbingo. YERSEKE - Een schip waarin gewerkt werd bij scheeps werf Van Os in Yerseke, is woensdag voor een groot deel uitgebrand. Het gaat om een oude sleepboot die werd om gebouwd tot pleziervaartuig. De mannen die aan de bui tenkant van de boot bezig waren, merkten rond kwart over vier dat er rook uit het woon/slaapgedeelte kwam. Ze probeerden de brand zelf te blussen, maar dat lukte niet. De inmiddels gealarmeerde brandweer was snel ter plaatse en had het vuur wel snel onder controle. De oor zaak is nog niet bekend. kunst to Scherbeijn met Tribute to Lucian Freud. foto Camile Schelstraete oor Anita Tournois OSTBURG - Elke twee maan- sn opnieuw kan men tijdens lellexpo in De Stelle in Oost- urg genieten van een afwisse nde tentoonstelling. Tijdens 57e editie exposeren Ben therbeijn, Annelies Esseling, ndrea van Vooren en Frans de öoter respectievelijk oliever ven acrylwerken in gemeng- techniekcn, batik op papier, luarellen en houtdraaiwerk. oor velen vormt Stellexpo een tate expositie. Zo ook voor cherbeijn, woonachtig in Oost- nrg, die olieverven en acrylwer- v in gemengde technieken at zien. Scherbeijn volgde les- n van Johnny Beerens, Ernst lok en Constant Zegwaard en ïkwaamt zich momenteel ver baan de Academie in Eeklo. In principe moet je misschien werk nog niet tentoonstellen a je nog geen definitieve rich- ng hebt ingeslagen, maar toen en mij kwam vragen, vond ik ■t toch een uitdaging en heb ijn medewerking toegezegd", Scherbeijn. „Mijn werk is >g divers van aanpak en uit- toling. Ik wil ook zeker nog iet vastgepind worden. Hier vgen zowel studieopdrachten Is vrij werk." wat ze te vertellen hebben. Wat mij bijzonder interesseert, is het interactieve van technische en spirituele aspecten, het botsen van denken en voelen. Bijzonder krachtig is de acryl Tribute, to Lucian Freud, een portret van de nu zeventigjarige kleinzoon van Sigmund ïYeud, die zelf ook schildert en gekend is om zijn verwrongen portret ten van mensen. „Ik ben zeer geïntrigeerd door zijn manier van werken, de kracht van de penseelstreek." Benen Ook voor kunstenaar Anselm Kiefer heeft Scherbeijn een zwak. Hij schilderde een eigen versie van Wölundlied. Dit werk gaat over een smid die door een opgelegde straf het gebruik van zijn benen verloor en zo beknot werd in zijn bewegingsvrijheid. Daarom voorzag hij zich van lo den vleugels. Het verhaal ver toont wel enige overeenkomst met het leven van Scherbeijn, die op jonge leeftijd uit een boom viel en al jaren aan de rol stoel gekluisterd zit. Hiervan ge tuigt ook Boom, gebroken en le vend, een olieverf in gemengde techniek, met lood, waarin het opnieuw uitbotten van de boom symbool staat voor het weer op pakken van het leven. Het plaatselijke landschap vormt een ander favoriet onder werp, met fraaie voorbeelden als Voederbieten, Opnieuw ver dronken Zwarte Polder en Ka- vanne, die alle vergezeld gaan van boeiende achterliggende ver halen. Scherbeijn: „Kavanne is een van de twee herdershuisjes die wij hebben in de streek. Op die plek, Stampershoek, heb ik gras en koolzaad geplukt en ge droogd en vermengd met de verf. Ook materie als zand en schelpen, die ik in de polder vind, gebruik ik naast lood en gips om mijn werk vorm en bo dy te geven." Annelies Esseling, uit het Bel gische Clinge, werkt eveneens in gemengde technieken. In haar schilderijen wordt structuur af gewisseld met effen vlakken. Het kleurgebruik is uitbundig en divers, net als in haar batiks op papier. De realistische aquarellen van Sluisse Andrea van Vooren ver tonen gedetailleerde taferelen van schitterende plekjes in de omgeving. Voor velen zullen haar werken een feest der her kenning zijn. Van Frans de Pooter uit Bres- kens staan in de vitrines uitzon derlijk fijn afgewerkte en fraai gestileerde karafvormen, scha len en kommen. Op een voortref felijke manier wordt gebruik ge maakt van de mogelijkheden die het hout biedt, waarbij het ac cent wordt gelegd op structuur, nerf of soms zelfs een kleine on volkomenheid. Expositie: Stellexpo, t/m eind au gustus in de publieksruimten van verpleeghuis De Stelle, Oostburg. Geopend: dagelijks, van 9.00 tot 20.30 uur. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Met haar werk heeft de Amsterdamse kun stenares Saskia Weishut-Snap per een geheel eigen vorm ont wikkeld. Haar peintisseries zijn een combinatie van schilder kunst (peinture) en handwerk techniek (tapisserie) en laten de traditionele textiele kunst ver achter zich. Het is het derde achtereenvol gende jaar dat een kunstenaar met een joodse achtergrond op drie plaatsen tegelijk exposeert: de synagoge en de Wandelkerk in Middelburg en de vlak bij Sint Laurens gelegen boerderij- galerie De Osseberg. Wie alle lo caties bezoekt en zich de tijd gunt aan het werk te wennen, merkt hoe eigen en diepgaand het is. Weishut (1938) groeide op in het Noord-Hollandse kunstenaars dorp Bergen, als dochter van te- kenares Mies Bloch en schilder en graficus Rein Snapper. Aan vankelijk werkte ze met papier en penseel, maar verwisselde die later voor stof en naald. Klei ne stukken stof voegt ze samen en bewerkt ze net zo lang tot een nieuw geheel met vele lagen ontstaat. De arbeidsintensieve methode is door Louis van Gasteren vastge legd op film, te zien in De Osse berg. Soms zijn Weishuts werken bijna abstracte sfeerbeelden, de andere keer is de voorstelling concreter. Dichte bebouwingen zijn daarbij favoriet. „Ik ben ge fascineerd door lijnenspel en structuren", verklaart Weishut. „Dat is ook waarom ik voor tex tiel heb gekozen." Spannend Sinds enkele jaren werkt ze veel met tyvek, een synthetisch mate riaal dat soepel en sterk is en niet rafelt of scheurt. „Het is heel spannend materiaal, dat ik beschilder, borduur en zelfs ver hit. Dan gaat het bobbelen en krimpen, vallen er gaten in en trekt het andere materialen mee." Haar kleurgebruik is op vallend, met heel eigen vormen van vooral blauw, groen en rood. Kleine symfonieën in kleur, zijn haar peintisseries daarom ooit genoemd. Het ge bruik van vele lagen zorgt er voor dat de toeschouwer steeds nieuwe dingen opvallen. „Er moet veel in gebeuren", vindt Sara's dream, werk van Saskia Weishut-Snapper in de Synagoge in Middelburg. Weishut. „Tijdens het werken laat ik me ook meevoeren door het materiaal. Dankzij tyvek kom ik ook weer op nieuwe idee ën." Haar joodse achtergrond is op diverse plaatsen zichtbaar, zo als de huwelijksafbeeldingen Sa- ra's dream, in de sjoel en het gro te werk Onder de choepa in de Wandelkerk, waarop de huwe lijksbaldakijn in een enorm ge bouw is geplaatst. „Het is een imaginaire synagoge. Ik word al tijd jaloers als ik kijk naar de kerken. In elk plaatsje staat zo'n joekel van een gebouw."De meeste peintisseries nopen tot intensief kijken, waarbij details geleidelijk zichtbaar worden. Eén werk, Groeten uit de trein in de synagoge, treft de bezoe ker echter direct. Een goederen trein is zichtbaar, met als begin- en eindpunt Westerbork en Aus chwitz. Achter het textiel zit een van de brieven die de 'reizi gers' als laatste boodschap uit de trein wierpen. In De Osse berg exposeren naast Weishut drie andere kunstenaars. Jos Lobée uit Halsteren toont zijn krachtige beelden in glad afge werkt brons, waarin het mense lijk lichaam en expressieve hou dingen centraal staan. Mooi is ook de torso die buiten staat. Frederike Doeleman uit Houten toont bijzondere objecten: kera miek veelal in combinatie met andere materialen zoals ijzer- draad. Ze maakt schalen en vazen, maar laat zich ook inspireren door de Japanse techniek waar bij etenswaar (pepers, peulen) in bladeren wordt verpakt. Jef Naftaniel-Joëls uit Amstel veen, die vorig jaar in sjoel, kerk én boerderijgalerie expo seerde, is nu in De Osseberg pre sent met een van de vele discipli nes waarin zij uitblinkt: siera den. Het zijn ongewone objec ten, gemaakt van bijzondere ma terialen, zoals leer, suède, silico- nenelastiek en zelfs fietsbanden. Exposities: Peintisseries van Sas kia Weishut-Snapper, l/m 13 au gustus in de synagoge (Heren straat 14, Middelburg; wo.-do., 12-16 uur), in de Wandelkerk (Lan ge Jan. Middelburg; ma.-vr., 10-17 uur, foto Ruben Oreel za.-zo., 13.30-17 uur) en - i met werk van Frederike Doele man, Jos Lobée en Jet Nafta- niel-Joëls - in galerie De Osseberg (Singelweg 11, Grijpskerke; di.-za 14-17 uur). Weishut geef 12 en 13 augustus workshops tyvek bij De Osseberg. (Advertentie) ...door de showroom van bas+mar de jager, een fikse wandeling door een landschap van indrukwekkende interieurs met ronduit opmerkelijk opruimingsgeweld. ja, daarvoor ga je een blokje om. www.basmar.nl bas+mar de jager kerkplein kapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13