Helft van Koningstraat verkocht PZC PZC Verse munt in het Muntplein Prominenten openen academisch jaar Goes wenst drie banen Deltaweg ,11 Tot dertig maanden cel geëist wegens drugssmokkel Gemeente koopt acht panden rond bouwput Middelburg GEOPEND BOUWVAK vrijdag 29 juli 2005 linor Anita Jansse MIDDELBURG - Het Openbaar Ministerie heeft gisteren voor de rechtbank in Middelburg tegen twee mannen uit Middelburg en Helmond celstraffen geëist voor het invoeren van cocaïne via Schiphol. De 31-jarige Helmonder hoorde dertig maanden gevangenisstraf tegen zich eisen. Daarnaast eis te de officier dat hij 9200 euro terugbetaalt aan de staat. De verdachte had een vriendin opdracht gegeven tot het slik- ken van 92 bolletjes cocaïne, sa men goed voor 645 gram. De vrouw verklaarde tegenover de politie dat vooral de man uit Helmond een hoofdrol speelde in de drugssmokkel. Toch bleef de verdachte ontkennen dat hij iets met de zaak te maken had. De verdachte betaalde een groot deel van de vliegtickets naar de Nederlandse Antillen. Samen met de andere verdachte, een 33-jarige Middelburger, haalde hij de vrouw af op Schiphol. De ze man toonde zich wel bereid om een en ander toe te geven. Zijn advocaat E. Smit benadruk te dat de man zijdelings bij de smokkel betrokken was ge weest. Tegen de Middelburger werd 24 maanden celstraf geëist, plus zes maanden uit een eerdere veroordeling. Beide mannen zijn in 2002 ook al ver oordeeld in verband met drugs. Uitspraak op 10 augustus. idoorNadia Berkelder MIDDELBURG - Zes van de dertien woningen in de Koning straat in Middelburg zijn ge kocht door de gemeente. Daar mee komt het totaal van aange kochte woningen rond de bouw put op acht. Twee woningen zijn minder be schadigd dan de rest: dat zijn de 'studentenhuizen van Woongoed op de hoek met het Bagijnhof. Volgens L. Clarijs van Belangen vereniging Van A tot Z heeft een aantal bewoners nog geen beslis- genomen over de verkoop hun huis. Ze wachten af tot duidelijk is wat er verder met de bouwput gaat gebeuren. De le aan de woningen ont stond begin dit jaar tijdens het 'leegpompen van de bouwput. Daardoor daalde het grondwa terpeil, met verzakkingen als ge volg. Bewoners die hun huis verko pen, krijgen daarnaast een ver goeding voor de verhuizing en Rommelmarkt in Oostkapelle OOSTKAPELLE - Op het par keerterrein rond de dorpskerk in Oostkapelle wordt donderdag 4 augustus van 9.30 tot 17.00 uur een bazar met rommelmarkt gehouden. Om 11.00 uur is er een verko- bij opbod. De opbrengst van de dag gaat naar de Protes tantse Gemeente Oostkapelle en naar een school voor gehandi capte kinderen in het Indiase Bangalore. Op de bazar is een in formatiestand over het project in India aanwezig. bij nader inzien De nachtmarkt die in Vlissingen wordt gehouden vindt pas plaats op vrijdag 5 sugustus om 20.00 uur, en niet zoals gisteren in deze rubriek is gemeld van avond om 22.00 uur. Walcheren on Wheels WESTKAPELLE - Voor de acht ste keer maakt op woensdag 3 augustus een groep skeeleraars een tocht door Walcheren. De tocht voert langs binnenwegge tjes en begint om 17.50 uur in Westkapelle. Het startpunt is bij Lunchcafé Traoljewerk aan de Zuidstraat. Deelnemers kunnen kiezen tus sen 25, 50 of 75 kilometer. Voor rijfietsers begeleiden de sportie- velingen. Onderweg komen ze verfrissings- en verzorgingspo- sten tegen. Iedereen moet een valhelm dragen. Inschrijven kan ter plekke, vanaf 16.30 uur. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 [E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl de herinrichting van een andere woning. B. Hoogesteger, die zijn huis meteen na de calamiteit op 3 maart heeft verlaten, zegt te vreden te zijn over de manier waarop alles is afgehandeld. „De gemeente heeft zich keurig aan de afspraken gehouden. We wonen nu in een huurhuis. Van hier uit zoeken we naar iets dat we kunnen kopen." Ook J. Snel zegt dat de onderhandelingen met de gemeente goed verliepen. Hij is minder tevreden over het gebrek aan organisatie bij de ge meente bij het regelen van tijde lijke huisvesting. Hij moest zelf zorgen dat hij een dak boven zijn hoofd vond. Toch is de regeling die de ge meente met de bewoners heeft getroffen volgens Clarijs niet al tijd zo rooskleurig als het lijkt. „Mensen zijn altijd de dupe. Tenminste één bewoner wilde echt niet weg. Sommigen heb ben heel veel werk gehad aan het opknappen van hun huis." Bovendien is het, ondanks het feit dat bewoners een goede prijs krijgen, niet altijd moge lijk om een huis voor hetzelfde bedrag terug te kopen. Behalve de woningen aan de Ko ningstraat kocht de gemeente ook twee panden aan de Korte Noordstraat. Die zijn door ver zakkingen onbewoonbaar ge worden. Aan de Koningstraat zijn twee woningen onbewoon baar. Eén van de twee werd vo rig jaar al door de gemeente ge kocht. Kazerne De belangenvereniging heeft het hoger beroep bij de Raad van State tegen de goedkeuring van de sloopvergunning van de Generaal Berghui jskazeme inge trokken. „We willen niet in be roep gaan om ons gelijk te ha len", zegt Clarijs. „We zouden in hoger beroep gaan om iets te bereiken, vooral om sterker te staan bij de afhandeling van de schade. De afgelopen maanden is er zo veel veranderd, de zeker heid voor omwonenden wordt steeds groter." Clarijs doelt op de toezegging van het gemeente bestuur dat de gemeente de scha de aan de woningen zal vergoe den als de verzekering niet uit keert. door Maurits Sep MIDDELBURG - Meekrap om verf te maken. Oregano om het eten te kruiden. Hondsdraf als medicijn tegen kneuzin gen. In de kruidentuin die verscholen ligt in de Abdij van Middelburg, staan plantjes voor allerlei toepassingen. Bo vendien is de tuin zeer rustgevend. En niet alleen dankzij de kamille die er groeit. De kruidentuin bestaat tien jaar. In juli 1995 werden de kruiden geplant. Het straatwerk in de vorm van een kruis en de indeling van de plantvakken was toen net klaar. De binnenplaats zag er voordien niet uit. Het was niet meer dan een pleintje, volledig bestraat met ijsselsteentjes. Er stonden geen banken en het had geen publieke functie. De deur was meesten tijds dicht. „Na een bezoek van een vriendin aan een kruidentuin bij de Dom in Utrecht, ontstond het idee om in de Abdij zo'n zelfde tuin aan te leggen", vertelt Thilly van der Rijst. Samen maakten ze een ontwerp. „We hebben zo veel mogelijk gezocht naar planten die ten tijde van de oude abdij in Nederland te vinden waren en die ook een functie hadden." Dat is grotendeels gelukt, stelt ze trots vast. In de Zeeuwse Bibliotheek troffen ze een herziene druk uit 1644 aan van het 'Cruydt-boeck' van Rembert Do- doens uit Mechelen. Dat werd de lei draad bij de zoektocht naar planten voor de kruidentuin. Er staan drie soorten kruiden: verfkrui- den, keukenkruiden en medicinale krui den. De lavendel die paars bloeit, werd niet alleen gebruikt om het badwater 'een lekker geurtje te geven, maar ook als ontsmettend en insectenwerend mid del. Kamille is een rustgevend kruid. De buxusheggen hebben behalve als om heining van de plantvakken ook een ge neeskrachtige bijwerking: de bladeren werden gebruikt als bloedzuiverend middel en het schors om wormen te be strijden. Munt is er ook geplant en dat is niet toe vallig gedaan. De tuin bevindt zich op wat officieel het Muntplein heet. Ooit mocht Zeeland zelf munten slaan en dat gebeurde bij de Provinciale Munt, in een vleugel van de abdijHet Muntplein verwijst daarnaar. Thee Thuis heeft Van der Rijst ook munt staan, maar van de munt in de Abdij- tuin kun je betere thee trekken, ver klapt ze. Niet dat ze dat ooit heeft ge probeerd. Ze neemt nooit kruiden mee naar huis. Niet dat het verboden is, maar als iedereen dat zou doen, zou de tuin zo leeg zijn. Bovendien vergeet ze het gewoon. Het is overigens zeer de vraag of op het foto Ruben Oreel Muntplein vroeger wel een kruidentuin heeft gelegen, lacht Van der Rijst. „Waarschijnlijk niet. Iedere abdij had wel een kruidentuin maar die lag meest al bij de groententuin. Het is dus waar schijnlijker dat de kruidentuin elders in de stad lag." De huidige kruidentuin is na tien jaar volwassen, zegt Van der Rijst. „Het staat er allemaal goed bij nu." Sproeien hoeft daarom niet zo vaak meer. „In die eerste zomer hebben we veel water gege ven. Jonge plantjes laat je niet zomaar aan hun lot over. Maar dit jaar hebben we pas twee keer gesproeid. De planten zijn nu sterk genoeg om het op eigen kracht te redden." Een groep van twintig vrouwen onder houdt de tuin. Een groepje van vier da mes komt elke week een ochtend oprui men, snoeien en planten. Van der Rijst is daar vrijwel altijd bij. Maar bij die ene keer per week laat ze het; vaker is ze er niet te vinden. „Ik heb thuis ook een bewerkelijke tuin. Die zou er zelfs een stuk mooier uitzien als ik daar net zo veel zou werken als hier." door René Schrier MIDDELBURG - Het is een An ne Frank-verhaal en nu, zestig jaar na het eind van de oorlog, komt Hedy Rose er mee naar bui ten. De in Amerika opgegroeide vrouw is eind augustus enkele dagen in Zeeland en geeft dan voor de Roosevelt Academy en kele lezingen. Zij en haar echtgenoot Peter. Ro se houden ieder een toespraak ter gelegenheid van de opening van het academisch jaar op 31 augustus. Daarna houden ze donderdag 1 september en vrij dag 2 september elk een openba re lezing in het gebouw van de Roosevelt Academy. H. Adriaansens van de Roose velt Academy is blij dat hij het echtpaar heeft kunnen interesse ren voor het geven van de lezin gen. Zeker in het jaar waarin herdacht wordt dat de oorlog zestig jaar geleden is afgelopen, is het onderwerp van Hedy Rose nog steeds actueel, constateert hij. Een keer eerder heeft ze dat verhaal gehouden, op een ietwat beladen plaats; Wenen. Hedy Rose heeft van 1942 tot 1945 ondergedoken gezeten in Amsterdam. Ze werd als Hedwig Cohen geboren en ver loor in de oorlog haar ouders. Een oom en een tante in Ameri ka adopteerden haar. Ze groeide op in de VS en huwde met Peter Rose. Beiden zijn in het onderwijs te rechtgekomen. Zij was tot haar pensioen onderzoeker aan het Fi ve College en directeur van het Educational Studies Program van de WesleyanUniversity. Hij is emeritus professor aan het Smith College en een autoriteit op het gebied van sociologie en antropologie. Publicaties Peter Rose heeft een lange lijst van boeken en publicaties op zijn naam staan. Zijn bekendste boek is They and We dat in de cember zijn zesde druk zal bele ven. Zijn boeken gaan over ras- senproblematiek, immigratie en de culturele diversiteit in Ameri ka. Daarnaast schrijft hij veel reis verslagen. Verder is hij interna tionaal adviseur van de Roose velt Academy. Donderdag 1 sep tember houdt Hedy Rose een le zing met als titel Bearing wit ness: reflections on loss, depen dence and survival. De lezing van Peter Rose heeft als titel In whom they trust altruism, expe- (Advertentie) Natuurlijk tijdens de Glashandel Moerstee Nw. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge «0113-341688 www.moerstee.nl dience, and the politics of res cue. Een dag later spreekt Hedy Rose over het onderwerp Brown eyes and yellow stars: from ste reotype tot stigma en haar man over het onderwerp Melting pots and seething cauldrons: the challenge of diversity. De lezingen worden gegeven in de burgerzaal en de raadszaal van het oude stadhuis aan de Markt in Middelburg. Ze begin nen steeds om 16.00 uur en 20.00 uur en zijn vrij toeganke lijk. Ook de bijeenkomst ter gelegen heid van de opening van het ada- cemisch jaar is vrij toeganke lijk. Die is op 31 augustus om 16.00 uur in de Nieuwe Kerk te Middelburg. Weer auto's bespoten met poeder ZOUTELANDE - Op een camping in Zoutelande zijn in de nacht van woensdag op donderdag acht auto's onderge spoten met poeder uit een brandblusser. Dat kan schade aanrichten aan de bedrading van de auto's. De voertuigen stonden op het terrein van de camping. Campinggasten hebben een aantal personen over de hekken zien klim men. In een toiletgebouwtje werd een aantal kranen open gezet. Hierdoor ontstond lichte waterschade. Eerder deze week werden in Domburg dertig auto's ondergespoten met poeder. Deze stonden op de parkeerplaats van een kampeerterrein aan de Schelpweg. Het brandblusappa- raat was gestolen uit het toiletgebouw. De politie spreekt niet van een verband, maar sluit niet uit dat het om dezelf de daders gaat. Zakkenroller in Middelburg MIDDELBURG - Een 58-jarige vrouw uit Middelburg is gistermiddag het slachtoffer geworden van een zakkenrol ler op de Markt in haar woonplaats. De tas van de vrouw werd opengesneden en uit de tas werd een portemonnee met enkele tientallen euro's weggenomen. Meer politiecontrole Goese Meer GOES - De gemeente Goes vraagt de politie vaker te con troleren op motorbootjes die hard varen op het Goese Meer. Een bewoner van de waterrijke wijk heeft het colle ge van burgemeester en wethouders een brandbrief ge stuurd over langsrazende speedboten en zodiac's. Op het meer geldt een maximumsnelheid van zes kilometer per uur. De boten worden vaak bestuurd door kinderen die geen oog hebben voor zwemmers, stelt de klager, waar door gevaarlijke situaties ontstaan. Daarnaast makefi de gemotoriseerde boten een hoop herrie, zegt hij. Controles hebben tot nu toe niets uitgehaald. Als ze een brandweerboot zien, gaan de watersporters van het gas en leggen ze hun boot aan een steiger. De bewoner pleit dan ook voor controles vanaf de wal, waar de gemeente Goes nu gehoor aan geeft. Goes stelt burgerpanel in GOES - De gemeente Goes stelt volgend jaar een burger panel in om meningen over beleid en dienstverlening te peilen. Onderzoeksbureau Nipo stelt het panel samen. Het doel is honderdvijftig inwoners te selecteren, die sa men een afspiegeling vormen van de lokale samenleving. Zowel het college van burgemeester en wethouders als de gemeenteraad kunnen het burgerpanel vragen voorleg gen. Het Nipo voert de mini-enquêtes uit, die in de praktijk via de computer lopen. De mensen in het burgerpanel die geen pc hebben, kunnen schriftelijk reageren. Het panel moet vanaf oktober volgend jaar functioneren. Onder invloed achter het stuur WILHELMINADORP - De politie heeft gisteravond op de Westhavendijk in Wilhelminadorp een 63-jarige man uit Burgh-Haamstede betrapt op het rijden onder invloed. Rond zeven uur moest de man een blaastest ondergaan waaruit bleek dat hij te veel had gedronken. Hij kreeg een rijverbod van twee uur en een bekeuring. door Frank Balkenende GOES - Goes lanceert het idee om van een deel van de Delta weg een driebaansweg te ma ken. De extra strook kan bij drukte in het recreatieseizoen er voor zorgen dat het verkeer op de Midden-Zeeland-route beter doorstroomt. De Goese wethouder M. 't Hart (PvdA, verkeer) denkt aan een driebaansweg tussen de ver keerslichten bij Goes en het kruispunt Deltaweg/ Langeweg. De spitsstrook is volgens 't Hart in twee richtingen te gebruiken. Op een zonnige, zomerse zater dag, als iedereen naar het strand wil, kunnen twee rijstro ken worden ingezet van Goes richting de Zeelandbrug. 's Mid dags, als de dagjesmensen weer naar huis keren, kunnen twee stroken van noord naar zuid worden ingezet. Of dat verkeers technisch te realiseren is, weet 't Hart niet. „Het is een idee waar verkeersdeskundigen nog hun licht over moeten laten schijnen." Het college van burgemeester en wethouders heeft het idee bij de provincie aangemeld voor het Meerjarenprogramma Infra structuur Zeeland 2006-2010. Niet alleen is de provincie be heerder van de Deltaweg, er is volgens de gemeente Goes ook sprake van bovenlokaal belang: de Deltaweg is onderdeel van de doorgaande route in Midden- en Noord-Zeeland. Dammenweg Verbreding van die route tot een vierbaansweg is voor de provin cie niet aan de orde, ook al ver richt Rijkswaterstaat een studie naar de verbreding van de N59 tussen Bruinisse en Hellegats plein. De provincie zet in op de aanleg van de N57 op Walche ren (dammenweg) en de verdub beling van de A4 (de Zoomweg) op het deel Dinteloord-Steenber- gen-Halsteren, Goes wil niettemin dat er iets wordt gedaan aan het stokken de verkeer op de Deltaweg tij dens de recreatiemaanden. Zo dra de boel vast begint te lopen, zoeken automobilisten sluipwe gen. Dat leidt tot extra drukte op de wegen naar en van Wol- phaartsdijk en Wilhelminadorp, twee dorpen waar al tijden om een rondweg wordt geroepen. Overigens meldt Goes ook een rondweg om Wolphaartsdijk bij de provincie aan, om die kern van recreatieverkeer en sluipers te ontlasten, 't Hart hecht er wel aan dat de provincie ook iets aan de Deltaweg doet, omdat daar juist de problemen ont staan. „Bovendien is een drie baansweg goedkoper dan een volledige verbreding." Goes meldt verder de aanpak van de spoorwegkruisingen op de Buys Ballotstraat en de Van Hertumweg aan. De gemeente en de provincie werken al sa men bij het zoeken naar een op lossing voor de toegenomen hin der van goederentreinen. Mo menteel wordt studie verricht naar een verdiept spoor in de stad. Ook verplaatsing van het NS-station naar de A58, verre weg de duurste variant, wordt bekeken. In het onderzoek komt niet alleen beperking van geluid aan bod, maar ook het terugdrin gen van.trillingshinder. Daarnaast wil Goes medewer king van de provincie voor aan leg van de zuidoosttangent, de verbinding van de 's-Gravenpol- derseweg met het kruispunt Vierwegen bij Kapelle. Die toe gangsweg aan de zuidrand van de stad kan de huidige door gaande route via de Kloetingse- weg, Buys Ballotstraat en Fruit- laan ontlasten. Tegelijkertijd verwacht wethou der 't Hart meer druk op de Van Hertumweg, omdat die een hoofdrol speelt in de toekomsti ge zuidelijke ontsluitingsweg. Daarom is spoortunnel op die plaats noodzakelijk. agenda STREEKACTIVITEITEN BUTTINGE - Middellandse Zeetuin, Middelburgseweg 17, 10.00 16.00 uur: open dag; MIDDELBURG - Kinderdagverblijf Nijn- tje, Burggang 1: 11.00 en 13.00 uur. Voorstelling clownstheatergroep Neus: VLISSINGEN - Coosje Buskenstraat/ Scheldeplein, 8.00 - 16.00 uur: Week markt; Open Hof, 9.00 uur: Hatha yoga en om 10.35 uur Power yoga; Oranjemo len, 13.00-16.00 uur: Openstelling geres taureerde bunker; Jacobskerk, 12.00 - 13.00 uur: Middagpauze-orgelconcert Jan Wisse; Oude Markt: boekenmarkt met Kameleon-kinderboeken als thema; VROUWENPOLDER Subtropische tuin, Fort den Haakweg 28, 10.00-23.00 uur: Pasar Malam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11