TOERISTENDAGEN ^aniek na begraafplaatsenbesluit >zc Mijmeren in een oude kreek tussen hazen en steltlopers Ach ja, de geur van stokvis 29, 30 31 juli in Vlissingen: www.winkelcentrumvlissingen.nl Strijd van de reepe 15 }latform Oost-Souburg en ouderenbond willen nieuwe discussie Verlepte en verroeste molentjes in Bokkegat Het onverkende, onbekende natuurgebiedje Twee jaar cel voor drugshandel DEN HAAG - Het Haagse gerechtshof heeft gisteren in hoger beroep een 38-jarige Vlissinger wegens handel in co caïne en heroïne veroordeeld tot een celstraf van twee jaar. De man is vrijgesproken van het besturen van een au to tijdens een rijverbod. De rechtbank in Middelburg had de man eerder veroordeeld tot tweeënhalf jaar cel. Twee weken geleden eiste de M)faanklager met een verwijzing naar het strafblad van de Vlissinger eveneens tweeënhalf jaar cel. De Vlissinger is op 22 oktober vorig jaar in zijn oude BMW aangehouden op de Veerseweg in Veere. In de auto vond de politie 71 gram heroïne en 27 gram cocaïne. Volgens zijn advocaat legde de man slechts met andere verslaafden geld bij elkaar om in de Randstad goedkoper aan drugs te komen. Stremming op intercity-traject GOES - Door een aanrijding bij Wouw op het spoortra ject Vlissingen-Roosendaal was gistermiddag het treinver keer tussen Roosendaal en Bergen op Zoom twee uur lang gestremd. De aanrijding, een geval van zelfdoding, vond plaats om vier uur. Kort na zessen kwam het treinverkeer weer op gang. Passagiers op de perrons in Roosendaal en Bergen op Zoom hadden tachtig minuten oponthoud. Daarna zette de NS bussen in. De stremming trof hoofdza kelijk intercity-reizigers. Op de Zeeuwse lijn reden wel treinen tussen Vlissingen en Bergen op Zoom, zowel stop treinen als intercity's. De laatsten keerden in Bergen op Zoom om weer terug te rijden naar Vlissingen. Celstraf voor mensensmokkel MIDDELBURG - Voor zijn aandeel in mensensmokkel werd een 47-jarige man uit Joegoslavië gisteren door de Middelburgse rechtbank veroordeeld tot zes maanden cel. De man had als chauffeur mensen naar de haven van Vlis singen gereden, vanwaar ze verder werden vervoerd naar Engeland. Tegen de man werd veertien dagen geleden acht maanden celstraf geëist door het Openbaar Ministe rie. Omdat niet bewezen kon worden dat de man lid was van een criminele organisatie, viel de straf lager uit. De man had tijdens de zitting verklaard dat hij uit angst voor het kopstuk van de criminele organisatie was doorge gaan met zijn ritten, maar dat hij het met tegenzin deed. De Joegoslaaf werd op 12 november vorig jaar slapend aangetroffen in een auto op de Edisonweg in Vlissingen. Diezelfde dag werden vijf verstekelingen in een trailer ge vonden die klaar stond voor vertrek naar Engeland. Daar mee had de man de verdenking op zich geladen. Op 28 fe bruari werd hij aangehouden nadat de politie een gesprek afluisterde over prijsafspraken voor mensensmokkel. De verdachte had zo'n vijftien keer mensen vervoerd. Werkstraf voor kopen gestolen mini-motoren MIDDELBURG - Volgens de Middelburgse politierechter had de 29-jarige Vlissinger op zijn klompen kunnen aanvoelen dat hij zich schuldig maakte aan he ling. De man had in januari dit jaar twee gestolen mini-moto- ren gekocht van een handelaar uit zijn woonplaats. „Ze zaten nog nieuw in de ver pakking, met sleutels en papie ren erbij", benadrukte de ver dachte. Maar hij gaf toe dat hij in 'die garage' ook spullen had gezien waarvan hij vermoedde dat ze gestolen waren. Officier van justitie G. Ooster- veld verweet de man dat hij had moeten weten dat het geen zui vere koffie was. Ze eiste een maand gevangenisstraf. De advocaat van de verdachte had een getuige opgeroepen: de man van wie de motoren gesto len waren. „Mijn buurman werk te toevallig in Vlissingen en had de motoren zien staan", zei de man. Hij verklaarde dat de ver dachte veel te veel had betaald. De advocaat zei dat zijn cliënt door de hoge prijs niet kon we ten dat het om gestolen spullen ging- Volgens de rechter was dat ech ter nooit een garantie. Toch kwam hij de man tegemoet met een taakstraf van zestig uur. (Advertentie) kinderplein - attracties - kraampjes kijk ook eens op: zeeuwse almanak Aan de Ring in Noordgouwe wordt strijd geleverd. Op ini- tatiefvan de Schouwse plant soenendienst, die zakjes met larven van lieveheersbeestjes aan de bomen heeft bevestigd. De larven komen uit en de zonnekevertjes vreten de lui zen op, die de bomen aan het verwoesten zijn en daarbij een kleverige substantie op de Ring laten neerdalen. iKf: m Wonen mei kleur BS De tevredenheid is groot en vrijwel algemeen. De bewoners van Noordgou we zien de overlast der luizen verminderen en de lieveheers beestjes voelen zich als een kind in een snoepivinkel. Alleen de luizen; die zien het heel anders. Vanuit hun stand punt gezien bestaat de actie alleen maar uit een heleboel zinloos geweld. Zes weken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. wrWendy van den Hurk OST-SOUBURG - Is bijvoor- teld iemands moeder in 1990 jOost-Souburg begraven, dan jrdt haar graf geruimd. Veel wien beseffen nu pas wat dat nncentebesluit inhoudt. Het latform Oost-Souburg en de «lestants-christelijke ouderen- ind hebben het gemeentebe- [uur gevraagd om nog eens jedna te denken over hun rui- ingsplannen. jn Walcheren blijkt Oost-Sou- arg het grootste ruimtegebrek p de begraafplaats te hebben, ^gemeente wil voor 2007 meer umte hebben. Daarom gaat ze iven ouder dan vijftien jaar ghalen. aak doen gemeenten dat al bij a 'grafrusttermijn' van tien ar. Dat schrijft de wet voor. Iffe weten dat de raad al heeft en dat onze brief eigen- ik te laat komt", begint C. Na- elhout als voorzitter van het irpsplatform. ik weet ook niet of we nog AAE5TE PRIJS 4G°/o 70°/o KORTING (Advertentie) iets kunnen veranderen aan de beslissing, maar ik vraag het col lege en de raad om zich even in te leven in de gevoelens van de mensen. Die zien nu vaak pas in wat dat besluit betekent. Daar van schrikken ze. Op straat spre ken mensen me emotioneel aan. Of het nou echt allemaal op de ze manier moet." Nagelhout wil dat de gemeente nog eens goed in Oost-Souburg rondkijkt. „Een stukje verderop moet toch lukken? Plek genoeg. Veere krijgt meer ruimte. Waarom hier niet, zou je denken." Definitief Om diezelfde reden is de protestants-christelijke ouderen bond gaan schrijven. L. van de Heide van het secretariaat heeft 'geen honderden reacties gekregen', maar merkt wel dat mensen moeite hebben met het besluit. „Vooral ouderen, die het graf van hun overleden kind bezoe ken. Ik kan naar mezelf kijken. Mijn ouders liggen er al zeker twaalf jaar begraven. Op specia le dagen wil ik er toch even naar toe. Ik moet er niet aan denken dat dat straks niet meer kan. Dat is veel te definitief. Wat ge beurt er dan met de resten? Daar wil je niet over hoeven na denken." Brief Ook Van de Heide geeft toe wat aan de late kant te zijn. met haar brief. Toch denkt ze dat die ze ker wat zal uitmaken. „De gemeente kan deze reacties toch niet zomaar naast zich neer leggen? Dat geloof ik niet." Op het stadhuis is niemand aan wezig van de afdeling begraaf plaatsen, die de ouderenbond een heroverweging kan beloven. Ook niet van het college. Voorlichter R. de Witte beves tigt dat de brieven zijn binnen gekomen. „Daar komt ook net jes een antwoord op, maar wat dat zal zijn, weet ik niet. Ik kan daar niet op vooruitlopen. Het is een heel delicate kwestie. We weten dat er veel emoties bij ko men kijken." door Maurits Sep OOSTKAPELLE - Tientallen jaren had kruidenier Bimmel een winkel in Oostkapelle. Een echte winkel: Bimmel VéGé. Nu heeft hij nog zijn museum winkel, aan huis, in de Toren straat. En tijdelijk een winkel tje in de Zionskerk. In de kerk vindt tot en met vrij- dag de jaarlijkse hobby- en huisvlijtexpositie plaats. Voor de 28e keer. Twintig kraam pjes staan er, van oude foto's van Oostkapelle tot en met bonsaiboompjes, van een mun tenverzameling tot een collec tie indianenkleding en tooien. J. Cijsouw, veertig jaar vrijwil lig brandweerman in het dorp, toont zijn zelfgebouwde stoom wagens. Met natuurlijk een lad derwagen die een nepbrand kan blussen in een miniatuur huis. Verzameling In een hoek heeft M. Bimmel een ouderwetse kruidenierwin kel nagebouwd. Allemaal spullen die de gepen sioneerde kruidenier zelf heeft verzameld. „Een jaar of vijftien geleden zag je allemaal oude merken verdwijnen. Toen ben ik rom melmarkten gaan afstruinen M. Bimmel toont in zijn nostalgische winkeltje in de Zionskerk onder meer flessen Wemco-limona- de - althans, water dat met crèpepapier op kleur is gebracht. foto Lex de Meester om spullen te verzamelen", ver telt Bimmel. In zijn huis heeft hij een mu seumwinkel ingericht. „Die ziet er precies zo uit als de win kel die we in 1948 begonnen in de Dorpsstraat", zegt Bimmel. Slechts eenderde daarvan staat in de Zionskerk. Een bus Vim, een pak Sil, twee flessen Wemco-limonade - geen echte, maar water, op kleur gebracht met crêpepapier. Op de tafel staat een originele Olldnd-weegschaal. Aan twee hangertjes hangen oude werk jassen. De sfeer van toen komt terug. Een vrouw die een kijkje komt nemen, mist alleen de geur van stokvis. Ach ja, knikt Bimmel weemoedig, stokvis. factie: 0113-315649 tfW.pzc.nl mail:redactie@ pzc.nl sitbus 314460 AA Goes jvertentie-exploitatie: iord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; euws-Vlaanderen: 0114-372770; jjonaal: 020-4562500. onderdag 28 juli 2005 Het Legioen heeft genoeg van Kalou Boeren zien ze liever draaien. In tegenstelling tot Staatsbosbeheer. Die heeft liever dat de molentjes in het Bokkegat wegroesten. Bij één lijkt dat ook al het geval. Maar dat is slechts gezichtsbe drog. Hoe oud het ding ook is, hoe verlept het er ook uitziet, nog steeds doet het trouw dienst. Al werken ze tegenwoor dig niet meer op de wind, maar op elektromotoren. Bij één waar schuwt een bord 'gevaarlijk' voor elektriciteit. De molentjes doen waar ze ooit voor zijn neer gezet en waar ze ook goed in zijn: ervoor zorgen dat de boe ren 'droge voeten houden. Door het water op peil te houden, kun nen ze gewassen verbouwen en loopt het Bokkegat niet onder water. De hydrologie van het Bokkegat is gecompliceerder dan die van het omliggende polderland. Het gebied is een van de laagste van Noofd-Beveland en wordt door sneden door een aantal waterlo pen. iDrie molens staan er in het gebièd; één ervan is van Staats bosbeheer en is defect. „We zijn niet van plan het te repareren", zegt boswachter Piet de Keu- ning'yan Staatsbosbeheer. „Het kost yeel geld en wat ons betreft mag èr meer water het gebied in stronken. Dat is goed voor de ve getatie en de vogels. Tot twee jaar geleden werd het gebied on- derbamalen. Sinds dat niet meer gebeifrt, zie je direct meer stelt loper^." Het molentje van Staatsbosbeheer liet 's winters water,in in het laaggelegen - voormalig kreek - gedeelte om de ijsbaan onder water te zet ten. Hjst gedeelte is namelijk ver pacht ban de IJsclub Wissenker- ke. „W[e willen dat voortaan door middel van pompen doen." Jeffrey Kutterink De zon hoeft zijn licht niet te laten schijnen op het ïkkegat. Zelfs als de hemel iturig weent, straalt de strook ioord-Bevelandse natuur. De jen bomen nabij Wissenkerke jn niet alleen het domein van ïtjiftjaf, de winterkoning of [watersnip, maar ook het rijk m bedaarde dauwtrappers. 1 igeloze bestuurders op de ösl-Westweg van Colijnsplaat lar Kamperland vliegen er met inderd kilometer per uur ge- ffihteloos, bijna machinaal mgs. Zelfs zondagsrijders zien it Bokkegat niet staan. Alleen in wakkere peddelaars en voet- ngers ontvouwt de Boogaert- haar (zoals het aanvankelijk stte) zijn schoonheid. Maar de pntiegangers die vanuit hun Dt of caravan uitzien over het ferblijfsel van de Wijtvliet, bof- apas echt. Zij zitten eerste mg. Al beseffen ze dat veelal iet. iet recht een onverkende, onbe- inde plek. Waar nu populieren 'zwarte elzen heen en weer nepen, kronkelde eeuwen gele- inde kreek die Noord-Beve- ndin tweeën deelde. Het ver- j lal gaat dat de stroom eens een )k meevoerde. Andere bron- in verhalen over een bok die acht op nacht mekkerde. Welk inde verhalen heeft geleid tot ndoping van Boogaertschaar 'Bokkegat is niet helder, i is het terrein niets meer ineen strook plasdrassige wei- j Oden. Maar Staatsbosbeheer smt het in 1970 onder handen het kader van de ruilverkave- ngen plant er bos. Ruim 27 Stare, in een smalle strook Jaks op de Oost-Westweg. inrom zijn auto's er met een gas geven voorbij. De be- mwagen of de fiets is daarom !heste manier om er eens rond kijken. Wandelaars zullen ver- tod staan. De gele paaltjes foto Mechteld Jansen sturen hen al slingerend over een ruim twee kilometer lang pad door het Bokkegat. Ver wacht geen asfaltwegen of keu rig aangeharkte paden. De char me is nu juist door hoog gras te ploegen en zich een weg te ba nen tussen riet en takken. Loop planken overbruggen geulen en opstapjes veraangenamen de gang over prikkeldraad. Oplettende stappers ontdekken de oude kreekloop waardoor er in het gebiedje hoogteverschil len zijn van ongeveer twee me ter. Stilte siert eveneens het Bok kegat. Wie er voor openstaat laat zijn gedachten gaan en kan er eens flink op los mijmeren. Het risico bestaat wel dat er in die sereniteit een haas het pad durft te kiezen. Al verstoort dat gehip de rust geenszins. Integen deel. Het zorgt zelfs voor een vleugje vrolijkheid. Wie het rondstappen alleen zinloos tijd verdrijf vindt, kan zich laten vergezellen door een virtuele gids. Een kastje, gekoppeld aan het plaatsbepalingssyteem GPS, geeft van tijd tot tijd uitleg over landschap, flora en fauna. Al thans, de stem van boswachter Piet de Keuning van Staatsbos beheer doet dat. Maar pas al leen als het apparaat 'ziet' dat de stapper op.de juiste plek staat. Staatsbosbeheer beheert het ge bied niet alleen, maar probeert het te behouden en verder te ont wikkelen. Zo moet het een plek zijn waar de Noorse woelmuis kan ravotten en watersnippen, lepelaars en steltlopers kunnen aanlanden of zelfs broeden. Rustzoekers kunnen hun tent of caravan neerzetten op minicam- ping Vlietenburg of landschaps camping Wilgenoord van Rudi en Esther van 't Westeinde. „De gasten waarderen de omgeving, al weet lang niet iedereen wat voor bijzonder gebied het is", stelt Rudi vast. „Mensen kiezen veelal voor de camping vanwege de kleinschaligheid en overzich telijkheid." De camping ontvangt pas voor het tweede seizoen gasten. De aanplant is dan ook nog jong. „Als natuurcompensatie hebben we achter de camping bomen ge plant en een grote vijver aange legd." Wijzend naar een luchtfoto: „Aan de andere kant van de Oostmolenweg planten we in het najaar natuur. Het wandel pad zal dan verder worden door getrokken." Jeffrey Kutterink Waar nu populieren en zwarte elzen heen en weer zwiepen, kronkelde eeuwen geleden de kreek die Noord-Beveland in tweeën deelde. foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9