»zc Georgië kwaad op Rusland Verdachte mislukte aanslagen gearresteerd in Birmingham Belg veroordeeld voor tunnelbrand Straffen in megaproces misbruik Tbilisi beschuldigt Moskou van sturen terreurgroep Overstromingen en aardverschuivingen teisteren India isiel voor Oezbeken Astronauten onderzoeken schade romp space shuttle Hoe zorg ik ervoor dat ik de arts niets vergeet te vertellen? donderdag 28 juli 2005 ANGERS - De twee hoofd verdachten in het grootste Franse proces wegens kin dermisbruik tot nu toe, zijn gisteren veroordeeld tot res pectievelijk achttien en zestien jaar cel. Enkele an dere belangrijke verdach ten moeten 28 jaar naar de gevangenis. Het megaproces tegen 65 volwassenen in Angers was ;gin maart begonnen. De mannen en 26 vrouwen (van 23 tot 73 jaar) waren beschuldigd van ontucht met 45 kinderen. Het jongste slachtoffer was een baby van zes maanden, het oudste was twaalf jaar. Veel kinderen werden mis bruikt door hun eigen ouders of grootouders. Ook leenden de ouders hun kroost tegen betaling uit aan vrienden en kennissen. De hoofdverdachten, een gescheiden echtpaar, gol den als spil in het netwerk. De meeste seksuele hande lingen vonden in het appar tement van het stel plaats. De vader van de veroordeel de man kreeg 28 jaar. Hij eerder veroordeeld voor verkrachting. Ook een andere recidivist wordt 28 jaar opgesloten. De aanklager had straffen tot dertig jaar geëist. Drie personen werden vrijge sproken. De verdachten wa ren onder meer aange klaagd voor verkrachting, koppelarij en seksuele agressie. Het misbruik vond plaats tussen juni 1999 en februari 2002. Vrijwel alle aangeklaagden waren werkloos. Zij beho ren tot een heel laag so ciaal milieu. De meesten kunnen lezen noch schrij ven. Bijna alle verdachten stonden onder toezicht van sociaal werkers die naar ei- zeggen nooit iets heb ben gezien of gehoord. Alle kinderen zijn intussen in te huizen of pleeggezinnen ge plaatst. ANP/AFP door Remco Reidinq MOSKOU - Georgië beschul digt de Russisthe militaire in lichtingendienst van een reeks terroristische aanslagen. Vol gens de Georgische minister van Binnenlandse Zaken, Merabisj- vili, zijn drie agenten gearres teerd. Georgië heeft Rusland documen ten overhandigd waaruit de be trokkenheid van Russen zou blij ken bij onder meer een aanslag in Gori. Een autobom doodde op 1 februari drie politieagen ten en verwondde 23 omstan ders. „De vastgezette verdach ten zijn leden van een sabotage groep die anderhalf jaar geleden is geformeerd door luitenant-ko lonel Anatoli Sysojev van de in lichtingendienst van de Russi sche generale staf", zei Merabisj- vili. „De leden hebben training gekregen in Rusland en hebben een aantal terroristische aansla gen in de regio Sjida Kartli ge pleegd." Georgië heeft de Russische auto riteiten om medewerking gé- vraagd bij de arrestatie van an dere verdachten. Op veel hulp hoeft het Kaukasusland niet te rekenen. Rusland ontkent elke betrokkenheid bij aanslagen na melijk ten stelligste. „Dit is dui delijk een provocatie die het al gemene negatieve beleid van Tbilisi tegen Moskou weerspie gelt", zei een woordvoerder van het Russische ministerie van De fensie. Het Russische ministerie van Binnenlandse Zaken verklaarde dat de verdachten nooit werk zaam zijn geweest voor de Rus sische overheid. „Zulke insinua ties helpen niet bij de normali satie van de situatie in Zuid- Ossetië en bij de ontwikkeling van relaties tussen Rusland en Georgië." De aantijgingen zijn de zoveelste zet in het politieke moddergevecht tussen beide lan den om de opstandige regio Zuid-Ossetië. Frank en vrij Het centrale gezag in Georgië krijgt moeilijk greep op de voor namelijk pro-Russische bevol king in ook andere delen van het land. „Moskou en Tbilisi zouden ontevreden moéten zijn met het bestaan van oncontro leerbare zones op Georgische bo dem waar criminelen zich frank en vrij voelen", zei de Georgi sche president Saakasjvili. Eerder lagen Rusland en Geor gië al met elkaar overhoop over de sluiting van Russische militai re bases in Zuid-Ossetië en Abchazië, een andere rebelleren de regio die de steun van Rus land zou hebben. Saakasjvili zag af van een reis naar Moskou om de 60-jarige herdenking van het einde van de Tweede Wereldoorlog bij te wonen. Het Kremlin beschouw de de afzegging als een grove be lediging. GPD WÉ 81SJKEK- Ruim vierhonderd tebeekse vluchtelingen die na (en bloedig neergeslagen op- Hand in Andijan naar buurland Kirgizië waren gevlucht, krij- een nieuw thuis. Zij worden ivergevlogen van de grensregio, naar zij sinds mei verbleven, een derde land. De VN-vïuchtelingenorganisa- Se Unhcr weigert te zeggen faarzij heengaan. Volgens een aedewerker van de luchthaven ran Kirgizië worden de Oezbe- ien naar Roemenië gevlogen, s andere bronnen heeft Canada de vluchtelingen asiel lerleend. ANP/RTR Vrouw gedood om blik naar buiten DUBAI - Een 30-jarige Syrische kapper uit Abu Dhabi heeft zijn tweede vrouw doodgeslagen omdat zij zonder zijn toestemming naar buiten keek. De eerste vrouw van de man, die ook in het huis woont, probeerde nog vergeefs tussenbeide te komen. Na zijn aanhouding zei de man dat hij zijn tien jaar jonge re vrouw niet had willen doden. Hij zou haar slechts heb ben willen opvoeden omdat zij een door hem opgelegd ver bod negeerde. Hij had haar op het balkon naar buiten zien kijken toen hij 's avonds thuiskwam. ANP/DPA Gasramp België leidt tot 400 claims GELLINGEN - Ruim vierhonderd gedupeerden hebben claims ingediend tegen schuldigen van de gasramp in Bel gië, die zaterdag een jaar geleden 24 levens eiste. Het gaat om gewonden en nabestaanden van slachtoffers, alsmede om mensen die materiële schade leden, zei rechterlijk ambtenaar Marie-Claude Maertens gisteren. Justitie bereidt een rechtszaak voor tegen de mogelijke schuldigen. Binnenkort wordt het expertiseverslag ver wacht over sporen die zijn gevonden op de gasleidingen. De explosie ontstond toen arbeiders een gasbuis raakten. Omstanders werden opgeblazen, automobilisten op de na bijgelegen snelweg raakten gewond en van omliggende ge bouwen resteerde slechts een geraamte. ANP/Belga Beer is terug in Zwitserse Alpen ZERNEZ - De bruine beren zijn terug in de Zwitserse Al pen. Ooggetuigen hebben hoog in de bergen bij de grens met Italië en Oostenrijk een beer zien rondlopen. Functionarissen noemen de waarneming in het Ofenpass Nationaal Park betrouwbaar. Zij zoeken echter nog naar harde bewijzen, zoals ontlasting, pootafdrukken of haar. In Italië bevindt zich al een groeiende berenpopulatie. De Zwitserse autoriteiten maakten gebied in het zuidoosten van het land vrij om beren een vrije doorgang te geven. De laatste beer in Zwitserland werd in 1904 omgebracht. De hoofdstad Bern, is genoemd naar een beer. ANP Seksen gescheiden in bus Nigeria KANO - Moslimmannen en -vrouwen in het noorden van Nigeria mogen voortaan niet meer in dezelfde bus of sa men op een motorfiets. De autoriteiten van de deelstaat Kano zetten negenduizend agenten in om toe te zien op het verbod. In Kano geldt de islamitische wetgeving. De christelijke minderheid is er van gevrijwaard. ANP/DPA Stalker Deense prinses opgepakt STOCKHOLM - De Deense politie heeft gisteren een 41-jarige man opgepakt die ziekelijk verliefd zou zijn op de Zweedse kroonprinses Victoria. De man ontsnapte vrij dag uit een psychiatrische kliniek bij de Deense hoofd stad Kopenhagen. Hij zou daar eerder bedreigingen heb ben geuit aan het adres van de 28-jarige Victoria. De Deen zou de Zweedse koninklijke familie talrijke brie ven en e-mails hebben gestuurd. In 1999 werd hij veroor deeld tot opname in een psychiatrische kliniek na beledi ging van een Deense politieman. In datzelfde jaar ont snapte hij uit de kliniek. Daarna werd hij opgepakt bij een paleis op het Zweedse eiland Öland. ANP/DPA Indiase reddingswerkers voeren een slachtoffer van een aardverschuiving af in het district Idukki. foto RTR door Pascalle Theeuwissen van onze redactie buitenland BOMBAY - Bij overstromingen en aard verschuivingen na hevige regenval in het westen van India zijn gisteren zeker 140 mensen om het leven gekomen. Het do dental zal vermoedelijk nog sterk stijgen, omdat een dorp vrijwel geheel is bedol ven onder een muur van modder. Duizenden mensen zijn geëvacueerd en tienduizenden zitten ingesloten. Ook gro te delen van de miljoenenstad Bombay - de financiële en filmhoofdstad van het land - staan onder water. Weg-, spoor- en luchtverkeer zijn onmogelijk, scholen en kantoren zijn gesloten. Duizenden mensen brachten de nacht op kantoor, omdat zij niet naar huis konden. In het dorp Juigaon, 150 kilometer ten zuiden van Bombay, zoeken reddingswer kers naar overlevenden, nadat het dorp door een gigantische modderstroom was overspoeld. De autoriteiten gaan er van uit dat zich onder de modder honderd tot honderdenvijftig doden bevinden. Leger, luchtmacht en marine zijn ingeschakeld om hulp te verlenen, maar veel dorpen zijn nog niet bereikt. Dinsdag viel in de omgeving van Bombay 94 centimeter re gen, een record. De regen houdt volgens meteorologen nog 48 uur aan. Een olieplatform aan de westkust van In dia is gisteren volledig verwoest door een grote brand. De Indiase minister van Olie, Aiyar, zei dat er vrijwel zeker do den en gewonden zijn gevallen door de vuurzee. Volgens de minister werkten driehon derd mensen op het booreiland in de Ara bische Zee, 160 kilometer ten westen van Bombay. Een Indiase televisiezender meldde dat veel mensen op het platform in het water zijn gesprongen en dat in middels ruim vijftig drenkelingen in vei ligheid zijn gebracht. Volgens een mede werker van de Indiase kustwacht zijn 271 mensen gered door reddingsteams. Over de oorzaak van de brand is nog wei nig bekend. Volgens onbevestigde berich ten is het booreiland met een ander plat form gebotst. GPD/RTR/ANP/AFP joor Esther Gotink MRMINGHAM - Britse veilig- iidsagenten menen dat zij gis- ïrochtend in Birmingham één ian de mannen hebben gearres- üerd die zichzelf vorige week irobeerden op te blazen in het Eondense openbaar vervoer. Een ooggetuige vertelde dat de pgepakte man leek op Yasin Hassan Omar (24), die een bom wu hebben geplant in metrosta- Warren Street. Scotland fard noemde Omar vorige week ils één van de vier verdachten de mislukte aanslagen. te jongeman stribbelde tegen de inrekening en werd iaarom geveld met een 'stun in'. Dit wapen verdooft ie- aand met een stroomstoot. De i-Testatie vond plaats in de wijk Hay Mills in Birmingham. Honderd woningen werden op Idvies van het Britse leger geë vacueerd toen een verdacht pak- ïtje werd gevonden. Gesugge- ferd werd dat het pakketje de- springstof bevatte als de widense politie vorige week ted aangetroffen na de mislukte ■anslagen op drie metrostations ®een stadsbus. tommenfabriek Heath in Birmingham. Of het de drie andere aanslagplegers be treft is nog onduidelijk. Wel noemde een politieagent de vier arrestaties gisteren 'een enorme doorstoot in de jacht op de terro risten'. De politie gaat er vanuit dat de vier verdachten na hun mislukte actie nog over explosieven be schikten voor een derde serie bommen in Londen. Na de po ging van vorige week zouden zij zijn teruggekeerd naar een flat in New Southgate in het noor den van Londen, die volgens de politie als 'bommenfabriek' dienst deed. In een berging bij de flat wer den grote hoeveelheden chemica liën ontdekt. Deze zijn mogelijk gebruikt voor de doe-het-zelf- bommen. Hoofd van de Londen- se politie, Blair, zei dinsdag nog dat het onderzoek naar de ge faalde aanslagen met een 'verba zingwekkende' snelheid ver loopt. Hij waarschuwde echter dat de voortvluchtige agressors op nieuw kunnen toeslaan als zij niet snel worden gepakt. Veilig heidsagenten geloven dat als de aanslagen van 21 juli waren ge lukt, het aantal doden minstens zo hoog was geweest als bij de aanslagen in Londen op 7 juli. Hierbij kwamen 56 mensen om. Eén van de vermoedelijke ple gers van de mislukte aanslagen zat volgens Britse kranten meer dere jaren in jeugdgevange nissen wegens gewapende straat roof. Het gaat om de 27-jarige, vermoedelijk nog in Londen ondergedoken, Muktar Said Ibrahim.. De man, die op jeugdi ge leeftijd uit Eritrea kwam, zou door de hem in 1996 opgeleg de celstraf geradicaliseerd zijn. Vorig jaar kreeg hij ondanks zijn strafblad een Brits pas poort. Die toekenning wordt nu een blunder in het Britse veiligheids systeem genoemd. De politie ar resteerde gisteren op het vlieg veld Luton, ten noorden van Londen, een vijfde man onder de anti-terreurwet. De man was van plan een vlieg tuig naar Nimes in Frankrijk te nemen. Later op de dag werd de man weer vrijgelaten, nadat hij zich behulpzaam had getoond. GPD BONNEVILLE - De Belgische trucker die aan de basis lag van de ramp in de Mont-Blanctun- nel is gisteren in het Franse Bon neville veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijke cel straf. Bij de tunnelbrand op 24 maart 1999 vielen 39 doden, on der wie één Nederlander, nadat de vrachtwagen van Gilbert De- grave in brand was gevlogen. De zwaarste straf was voor het Franse hoofd van de tunnelbe veiliging. Hij kreeg een half jaar cel en twee jaar voorwaardelijk. De voormalige baas van de Fran se tunnelonderneming ATMB kreeg twee jaar voorwaardelijk en een boete van 15.000 euro. Hem wordt verweten dat er geen rampenplan was en dat de laatste brandoefening in de tun nel die in de Alpen Frankrijk en Italië met elkaar verbindt, in 1973 was gehouden. Ook de bur gemeester van het nabijgelegen Chamonix is schuldig bevon den. Hij was de baas van brand weer en politie, die veel te laat op de plek van de ramp arriveer den. Italiaanse veiligheidsmen sen en tunneluitbaters zijn ver oordeeld tot voorwaardelijke celstraffen en geldboetes. Drie bedrijven, betrokken bij de ex ploitatie van de tunnel, kregen boetes tot 150.000 euro. Twee andere beklaagden, onder wie de constructeur van de ramp truck Volvo, werden vrijgespro ken. Voor Degrave (62) is de uit spraak een teleurstelling, al had de Franse openbare aanklager V. Ie Pannerer eind april al een half jaar voorwaardelijk geëist. Degrave had gehoopt op vrij spraak. Hij heeft altijd zijn on schuld volgehouden. Degrave zette op die fatale ochtend zijn koelwagen, geladen met bloem en margarine, pas halverwege de tunnel stil, hoewel tegemoet komende chauffeurs hem al bij het begin van de tunnel probeer den te waarschuwen dat er rook uit zijn truck kwam. Tevergeefs. Hij probeerde het vuur nog te blussen, maar de truck ontplof te. Tientallen auto's kwamen vast te zitten. Het gevolg was een inferno waarin 39 mensen stierven, voornamelijk door het inademen van de giftige rook. Naar de exacte oorzaak van de brand blijft het gissen. Een olie- lek ligt het meest voor de hand, maar het is ook mogelijk dat een sigarettenpeuk het vuur heeft veroorzaakt. Tijdens het proces, dat drie maanden heeft ge duurd, bleek dat vooral aan de Franse kant van de tunnel van alles mis ging. Zo werd de in gang van de Mont-Blanctunnel pas tien minuten na het uitbre ken van de brand afgesloten. Aan Italiaanse kant werd lucht naar binnen geblazen, wat het vuur aanwakkerde in plaats van het te doven. Het nablussen nam twee dagen in beslag. GPD Eén van de woningen in de Birminghamse wijk Washwood Hcath, waar drie mannen zijn aangehouden. foto Stephen Pond/EPA (Advertentie) Wilt u zeker weten dat bij de herbeoordeling van uw arbeidsongeschiktheid het gesprek met de arts zo goed mogelijk verloopt? Dan kunt u zich vast voorbereiden als u dat wilt. Hou bijvoorbeeld eens een paar dagen een dagboekje bij van uw bezigheden en activiteiten. Of maak vooraf een lijstje met de punten die u in het gesprek aan de orde wilt stellen. Dan weet u zeker dat u straks niets vergeet en dat onze arts een goed en volledig beeld van u krijgt. Heeft u nog meer vragen over de voorbereiding op uw gesprek, of over de herbeoordeling zelf? Kom dan naar een van de voorlichtingsbijeenkomsten die ook in uw regio worden gehouden. Kijk voor de data en locaties op uwv.nl. Of bel UWV Telefoon: 0900 - 92 94 (lokaal tarief) van onze redactie buitenland HOUSTON - Astronauten aan boord van het Amerikaanse ruimteveer Discovery zijn giste ren begonnen met de inspectie van de romp van de dinsdag ge lanceerde space shuttle. Met een camera onderzochten zij de vleu gels en neuskap op schade. Na de jubelstemming over de ge slaagde lancering dinsdag - de eerste sinds de rampvlucht van de Columbia in 2003 - doemden later herinneringen op aan het verlies van de Columbia. Op vi deobeelden was te zien dat tij dens de lancering in een van de hittewerende tegels bij het neus- wiel van de Discovery een deuk is ontstaan. Ook registreerden camera's dat een brokstuk van de externe brandstoftank afviel. Dit materiaal heeft de shuttle niet geraakt, maar de 2,5 centi meter grote deuk wordt wel on derzocht. Als de Nasa gevaarlij ke beschadigingen ontdekt, dan kunnen de astronauten probe ren die te reparen. In het ernstig ste geval kan de bemanning haar toevlucht zoeken in het Internationaal Ruimtestation (ISS) en wachten op een hulp- vlucht van het ruimteveer Atlan tis. Die wordt in Florida klaarge maakt voor een lancering. De Discovery komt vandaag bij het ISS aan. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5