ONS LAATSTE UUR MET BRECHTJE Bankpersoneel niet naar zorg PZC Slibdepot altijd al netelige kwestie Bierpulschuiven op zomercarnaval Chroom en degelijkheid Toch Arjan Erkelpad voor Westdorpe Behandeling hoger beroep afpersing escortklant later Banenproject voor overtollig geworden medewerkers fiasco donderdag 28 juli 2005 door Frank van Cooten TERNEUZEN - Na een dikke ze ventien jaar is het doek gevallen voor het slibdepot in de Terneu- zense Koegorspolder. Het duim dikke dossier bezorgde achter eenvolgens wethouders Johan van Rooijen, Krijn van der Hoofd en Adhemar van Waes slapeloze nachten. De laatste wethouder in de rij is blij dat door de financiële overeen komst met het Rijk dit dossier eindelijk op slot gaat. Toch is het wrang te constate ren dat zeventien jaar discussië ren, kostbare ambtenarentijd en vele rapporten in feite niets heb ben opgeleverd. Er komt im mers geen slibdepot. De grond blijft nog de komende tien tot vijftien jaar gewoon landbouw grond. Daarna komt er wellicht een bedrijventerrein. En een oplossing voor het Zeeuwse slibprobleem, waar het in feite allemaal om is begon nen, is er nog steeds niet. Een stuurgroep komt waarschijnlijk eind dit jaar met oplossingen. De discussie over het slibdepot is in al die jaren warrig verlo pen. Het had veel weg van een haperende motor die eigenlijk nooit meer fatsoenlijk aan de praat te brengen was. Het ene jaar was de politiek tegen de aanleg van het depot, het ande re jaar juist weer voor. Het bleef in al die jaren een moeizaam pro ces. In december 1988 leek het depot al van de baan te zijn, CDA, D66, GPV en SGP vonden de tijd nog niet rijp om het zwaar verontreinigd slib uit het kanaal Gent-Terneuzen aan land te ber gen. Rijkwaterstaat vond de argu menten van de meeste fracties echter 'weinig steekhoudend' en bleef daarom praten en onder handelen met Terneuzen. In 1997 zei toenmalig burge meester Ron Barbé dat begin 1998 waarschijnlijk wordt be gonnen met de aanleg van het depot. Onderhandelingen met grondeigenaren waren bijna af gerond en overeenstemming met het Rijk was slechts een kwestie van tijd. Maar de gemeenteraad bleef zand in de alsmaar haperende motor gooien. Een paar jaar later legde het col lege een troef op tafel. Een slib depot in combinatie met een ver werkingsfabriek van slib. Niet alleen goed voor de exploitatie van de Koegorspolder, maar ook goed voor de werkgelegenheid. De raad ging schoorvoetend ak koord met deze combinatie. Niets leek de komst van het slib depot meer in de weg te staan. De graafmachines stonden bij wijze van spreken al klaar. Verbijstering Terneuzen reageerde daarom verbijsterd toen staatssecretaris Melanie Schultz van Haegen (Verkeer en Waterstaat) de ver werkingsfabriek uit het plan schrapte. Een proef met een der gelijke fabriek moest volgens haar immers landelijk worden aanbesteed. Het Rijk kon een in stallatie in Terneuzen niet ga randeren. Terneuzen gooide de kont tegen de krib. Geen proef met een ver werkingsfabriek, dan ook geen slibdepot. De combinatie was immers een keiharde eis van de gemeenteraad en het tekort op het exploitatieplan voor de Koe- gom loopt zonder verwerkingsfa briek in de miljoenen. Terneuzen eiste daarom finan ciële compensatie. De staatsse cretaris en de. Zeeuwse gedepu teerde Thijs Kramer reageerden teleurgesteld. Tranen Kramer riep op tot bezinning en de staatssecretaris wees Terneu zen op haar verantwoordelijk heid. Terneuzen zadelt de pro vincie met de weigering immers met een groot probleem op. Vol gens wethouder Van Waes huil de de staatssecretaris krokodil lentranen. De Terneuzense ge meenteraad nam volgens hem immers wel degelijk haar verant woordelijkheid door in te stem men met het depot in combina tie met de verwerkingsfabriek. De staatssecretaris moest dus niet zeuren. Beide partijen hadden echter geen zin in procedures die nog jaren zullen duren. Deze week werd daarom overeenstemming bereikt over financiële compen satie. Dat is de grote winst. Ter neuzen kan verder met de ont wikkeling van de Koegorspol der, maar dan zonder slibdepot. De vele rapporten kunnen de pa pierversnipperaar in. door Frank Gijsel AARDENBURG - De carnavals vereniging De Knoeiers uit Aar denburg organiseert komend weekend voor de derde keer een zomercarnavalsfeest in café De Smokkelhoek. Ooit begonnen als een dagevene ment is dit festijn inmiddels uit gegroeid tot een tweedaagse at tractie. Op vrijdagavond wordt het zo mercarnaval geopend met een optreden van feest-DJ Maarten met zijn 'Zo gek als een deur tour'. Vanaf 22.00 uur maakt de DJ de zaal gek met zijn swingende après-skifeestmuziek, verkleed partijen en gekke acts. Biergames Zaterdagmiddag worden de bier games gehouden in de vorm van een zeskamp met vaste onderde len als bierpulschuiven, estafet te bierdrinken en blikvissen. Niet alleen de behendigheid, maar ook de kennis van het ger stenat wordt daarbij op de proef gesteld. Voor het meest origineel ge kleed team is er een prijs. Rond de klok van 18.00 uur schuiven de deelnemers aan bij een barbe cue. Om de 'oudere jeugd' bij j$ feest te betrekken is er 's avond; vanaf 22.00 uur een vier uur du. rende 'Goud-van-oudshow'. wordt teruggegaan naardetiji van de strakke broek met wijdi pijpen en de glitterkleding. Zeehondje doet Westkaap aan WESTKAPELLE - Dijkpavil joen De Westkaap kreeg gis|f[ avond een wel heel bijzonder gast. Vanuit het restaurant^ rond half negen te zien hoe eei klein zeehondje aan land kroop Het beestje, zo'n vier wekei oud, was al gauw omringd dos restaurantgasten. Geschrokte sprong hij weer het water in, H een tijdje zwom hij terug aai land en bleef op een meter of ze van de zee liggen. Dat wast; moment voor Jaap van der Hiel van Zeehondencrèche Pieterbs ren om de zeehond beet te pak ken. Over een maand of dnei de zeehond waarschijnlijk sten genoeg voor een terugkeer, naa de Ooster- of Westerschelde. poging om hem 4000 euro tel; ten betalen zou zijn misluk Het slachtoffer zei dat de Rotte; dammer hem in juni vorig ja; gepeperde rekeningen stuurd voor niet verrichte diensten, D Middelburgse rechtbank hel de Rotterdammer wegens afpa sing en belediging veroordel tot twee jaar gevangenis. De Rol terdammer ontkent j Zeeuws-Vlaming te hebben afgs perst. Wel gaf hij toe een polity vrouw, die hem in de gevang; nis verhoorde, een baan bi] zij escortbureau te hebben aangek den. De Rotterdammer begm niet dat de politievrouw daai door zou zijn beledigd. De strafzaak wordt i op 28 november. door Frank de Klerk ZAAMSLAG - Het slachtoffer zelf kwam gisteren niet opdagen in de hoger-beroep- zaak. De strafzaak, waarbij de Zeeuws-Vlaming de dupe werd van de incassopraktijken van een escortbureau, wordt nu aan gehouden omdat de onderzoeks rechter eerst wil proberen con tact te krijgen met de man. De Zeeuws-Vlaming woont in Belgie en heeft een winkel in Zaamslag. De man maakte ge bruik van de diensten van het es cortbureau van een 35-jarige Rotterdammer. Na gedane za ken zou hij zijn afgeperst voor een bedrag van 2600 euro. Een Leden van de brommerclub met hun trots. foto Wim Kooyman door Harold de Puysseleijr SINT JANSTEEN - „Vroeger was de sport ze op te voeren en zo hard mogelijk te laten rijden. Nu is het de kunst om ze zo goed mo gelijk te restaureren", zegt Luc van Acker, een van de oprichters van brommerclub de Grensrijders Zeeuws-Vlaanderen. De 46-jarige inwoner van Sint Jansteen stond twee jaar geleden samen met Ivo de Bock uit Kieldrecht nog moederziel alleen op het Oldtimerfestival in Axel. Dit jaar kregen ze vijftig brommerfanaten om zich heen verzameld, en besloten ze sa men met Jan Fassert uit Heikant een brom merclub op te richten. De stelling dat je hooguit brommer rijdt van je zestiende tot je achttiende omdat je daar na auto kunt gaan rijden, wil er bij de leden van de Grensrijders begrijpelijkerwijs niet in. „Het is een beetje een hang naar nostalgie", zegt Jos van Dorsselaer (42). „Je ziet tegen woordig geen degelijke brommers meer. Zündapps en Kreidlers met een chromen tank en verchroomde spaken. Tegenwoor dig hangen de brommers van plastic aan el kaar." Van Dorsselaer heeft met Van Acker gemeen, dat ze lang voor hun zestiende jaar al in de ban van de brommer waren. „Mijn eerste brommer was een Yamaha FS1 en die stond al een jaar voor mijn zestiende op me te wachten in de garage." Van Acker overtreft hem daar zelfs nog in, want toen hij acht jaar was, reed hij al rond op een Mobylette Kaptein. „En toen ik een jaar of dertien was, droomde ik van een Honda Dax. Maar die was in Nederland niet goed gekeurd omdat trappers ontbraken." Mede-oprichter Ivo de Bock (52) uit Kield recht vertelt dat hij 'als jonge gast eind ja ren zestig al kind aan huis was bij de brom fietsmaker in zijn dorp Belgisch Koewacht'. „Want daar stonden ze dan, de brommers van mijn dromen. Ondertussen werd ik inge wijd in het brommeronderhoud en ook een kleine testrit behoorde af ten toe tot de mo gelijkheden. Mijn ouders vonden dat maar niks, want hun zoon kwam terecht tussen de vetkuiven en de nozems, die met hun ro kende en lawaaiproducerende ondingen de buurt onveilig maakten." De leden van de Grensrijders hebben ieder zo hun eigen mer- kenvoorkeur; de één zweert bij de Duitse de gelijkheid van Kreidler, de ander voor ran ke Italianen als Benelli, Malanca of Santa Maria. Rita de Bakker is bij de Grensrijders in het bezit van het oudste karretje; een Tho- ria uit 1952. De brommerclub houdt tijdens de Hulster vestingdagen zelf een oldtimer show. De brommers zijn daar op 27 augus tus tussen 10.00 uur en 16.00 uur te bewon deren. De volgende dag houden de Grensrij ders een rondrit door de streek. Aanmelden daarvoor is nog mogelijk. Ook mensen die zich aan willen sluiten bij de club zijn welkom. Het lidmaatschap is gratis. De enige voorwaarde is dat kandi daat-leden ouder dan twintig jaar zijn en een oude brommer hebben die veertig kilo meter per uur rijdt. Meer informatie over de brommerclub is te vinden via de website; http://people.zeeland- net.nl/ackervluc/ door René van Stee WESTDORPE - Het weggetje tussen de Molenstraat en de Schuttersweide in Westdorpe krijgt toch officieel de naam Ar jan Erkelpad. De gemeente Ter neuzen wijkt hiermee bij hoge uitzondering af van haar richtlij nen voor de straatnaamgeving. Na twintig maanden te zijn ge gijzeld in de Russische deelrepu bliek Dagestan werd Erkel in het voorjaar van 2004 vrijgela ten, Daarna volgde onder meer een feestelijke verwelkoming in Westdorpe, de woonplaats van zijn ouders. Het idee om een straat in West dorpe naar Arjan Erkel te ver noemen is afkomstig van B. Franse, lid van de plaatselijke dorpsraad. Burgemeester J, Lo- nink was direct enthousiast en zegde zijn medewerking toe. In het kerstnummer van Vrij Ne derland kreeg Lonink eind vorig jaar zelfs een eervolle vermel ding in het jaaroverzicht als bur gemeester die het Arjan Erkel pad opende. Op dat moment was echter al duidelijk dat het pad er niet zou komen, omdat niet werd voldaan, aan de ge meentelijke richtlijnen voor de stra atna amgeving In Terneuzen wordt een straat naam naar een plaats- of streek genoot vernoemd als die per soon minstens tien jaar dood is, een behoorlijke verdienste heeft gehad - ook voor de plaatselijke gemeenschap - en zelf inwoner is geweest van de gemeente. Ar jan Erkel voldoet aan geen van die eisen. Belofte Uiteindelijk is het college van B en W volgens wethouder P. Ha melink (openbare werken) toch van de richtlijnen afgeweken omdat die mogelijkheid er sim pelweg is, het om een zeer uit zonderlijke situatie gaat en de burgemeester een belofte aan de Westdorpenaren had gedaan. Hamelink: „Allereerst lijkt de re latie met Westdorpe mij duide lijk. Verder is de impact van de ontvoering van Arjan Erkel enorm geweest, zowel op lande lijke als op wereldschaal. Wie zijn verhalen over zijn gevangen schap heeft gehoord of gelezen, kan niet anders dan conclude ren dat het om een zeer bijzon der mens gaat. Ik denk dan ook dat zijn ontvoering en het ver loop hiervan over vijftig jaar nog steeds tot de verbeelding zullen spreken." Voorzitter M. Hemelsoet van de dorpsraad in Westdorpe is blij met het besluit van het college van B en W. „Want dit lag in het dorp heel gevoelig. Er is recht gedaan aan de persoon Arjan Er kel en zijn familie. In een tijd waarin ontvoeringen en geweld volop in het nieuws zijn, heeft deze vernoeming volgens ons ook een belangrijke symbool- en signaalfunctie", aldus Hemel soet. Vorige week namen we afscheid van Brechtje. Ze keek nog een keer om voordat ze in de Waddenzee verdween. Een paar maanden geleden was ze bijna dood. We vonden haar op het strand, vermagerd en vervuild. We maakten haar schoon en hielpen haar met eten, totdat ze onze hulp niet meer nodig had. Dat was de dag dat we Brechtje naar de Waddenzee brachten. Terug naar huis. STEUN ZEEHONDENCRÈCHE PIETERBUREN. GIRO 8020. door Jean-Lou de Gucht TERNEUZEN - Het project om bankpersoneel dat overtollig ge worden is, in de zorgsector aan de slag te helpen, is op een fias co uitgelopen. Slechts drie men sen zijn op die manier naar de zorgsector doorgestroomd. De banken in Zeeuws-Vlaande ren sloten een jaar geleden een samenwerkingsovereenkomst met ZorgSaam, de koepel van in stellingen in de Zeeuws-Vlaam- se gezondheidszorg, en de stich ting voor Regionale Zorgverle ning (SVRZ). Onderdeel van SVRZ zijn onder andere ver pleeghuis Ter Schorre in Terneu zen en zorgcentrum De Vurs- sche in Axel. Het leek een mooi plan, want bij de banken in Zeeuws-Vlaanderen verdwijnen zo'n zeshonderd banen. Dit heeft te maken met het teruglo pende banktoerisme van de Bel gen en grootschalige efficien- cy-operaties. Het Regionaal Platform Arbeids marktbeleid Zeeland (RPA) ver wachtte vorig jaar dat er op kor te termijn enkele honderden me dewerkers in de zorg nodig wa ren. Dat er arbeidsbemiddeling zou plaatsvinden tussen het bankwezen en de zorg noemde voorzitter Co van Schaik van het RPA vorig jaar niet zo'n gek ke gedachte. „Werken in de zorg is meer dan billen wassen. En met hun basisopleiding en de no dige scholing is het voor bank medewerkers echt wel moge lijk." „Die verwachting van vorig jaar is dus niet uitgekomen", zegt Van Schaik nu. „Ik moet eerlijk toegeven dat het niet geworden is wat we er van verwacht had den. Wij hadden vorig jaar het project groots opgezet. Met de kennis van toen was dat ook vol komen terecht. Wij konden niet voorzien dat er in de zorg flink bezuinigd zou worden. Dat leid de onder andere tot een perso neelsstop bij administratieve functies. En dat waren nou net de functies waar het bankperso neel voor in aamnerking zou ko men. Bovendien is het tekort aan personeel in de zorg er nu niet meer." Afspraak De afspraak die de banken en de zorgsector vorig jaar juli maakten, was dat zij de vacatu res onder de aandacht van hun personeel zouden brengen en dat zij de mensen actief zouden benaderen. Vervolgens zouden zij de omscholing betalen. „Daar hebben de banken zich ook goed aan gehouden", zegt Van Schaik. „Het waren de on dernemingsraden in de zorg die niet stonden te juichen. Zij za gen meer in een interne doorstro ming." De ontwikkelingen in de zorg staan volgens Van Schaik niet op zichzelf. „Hetzelfde heb je in het onderwijs gezien. Daar dach ten we ook dat we met flinke te korten hadden te maken. Dat blijkt nu ook niet meer het geval te zijn." Waar de mensen die uit stromen bij de banken nu naar toe moeten, weet Van Schaik niet. Van de 1350 banen die er in 2003 nog waren, blijven er op termijn nog maximaal zeshon derd over. „Dat gaat natuurlijk heel lang zaam. Het is niet zo dat die men sen allemaal op hetzelfde mo ment werkloos worden. Waar ko men mensen uiteindelijk te recht? Als voorbeeld gebruik ik wel eens de sluiting van de cokesfabriek in Sluiskil. Heel veel mensen zijn toch weer aan een baan gekomen. Wat niet wil zeggen dat ik geen zorgen heb. Vooral aan de onderkant van de arbeidsmarkt komen mensen toch heel moeilijk aan het werk." Waarheen met slib in Zeeland door Frank van Cooten TERNEUZEN - Zeeland weet eind dit jaar waar het heen kan met verontreinigd slib. De Zeeuwse stuurgroep baggerspe cie presenteert dan mogelijke op lossingen. Wethouder Piet Hamelink van Terneuzen zei dat gisteren naar aanleiding van het besluit dat in de Koegorspolder definitief geen slibdepot komt. Hamelink maakt deel uit van de stuurgroep. „De stuurgroep is al een paar keer bij elkaar geweest om over oplossingen te praten. Een aantal locaties in Zeeland en oplossingen is in zicht. Het is nog echter te vroeg daar iets meer over te zeggen. Ik ver wacht eind dit jaar meer duide lijkheid." De stuurgroep kijkt volgens Ha melink niet aÜeen naar opslagca paciteit van slib. „Je ziet in den lande dat slib ook wordt ge bruikt voor de aanleg van ter pen waarop woningen worden gebouwd. Dit soort mogelijkhe den nemen we ook mee." Hamelink kon gisteren dus nog geen locaties noemen. „Maar dat er een aantal in Zeeuws-Vlaanderen ligt, staat wel vast." Staatssecretaris Melanie Schultz van Haegen (Verkeer en Waterstaat) zei eind vorig jaar dat Zeeland zelf maar een oplos sing voor het Zeeuwse slib moet zoeken als het depot in de Koe gorspolder niet door gaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 42