IV Nederland moet van EU inbinden AIVD ontkent lakse aanpak Twaalf jaar cel in zaak-W agemans Getuige meldt zich in onderzoek Holloway Chartermaatschappij Onur Air is weer in overtreding Alle rosé en witte wijn 2e FLES* HALVE PRIJS! GALLIJGALL buitenland krijgt makkeijker toegang Bananenpuree uit de bocht bij Philip Morris Geen record oceaanroeiers Bacterie eist derde dode in Harderwijk Aantal ambtenaren neemt sneller af dan gepland donderdag 28 juli 2005 3 NS verwennen vertraagde reizigers ELST - Kruiers die koffers slepen, gratis radiootjes en heel veel informatie. Treinreizigers die van 30 juli tot en met 16 augustus langs Eist moeten, worden tegemoet ge komen door de Nederlandse Spoorwegen, spoorbeheerder ProRail en vervoersmaatschappij Syntus, aldus een NS-woordvoerster. In die tijd zijn rond het Gelderse dorp de langdurigste werkzaamheden aan het spoor ooit. Door de herstelwerkzaamheden bij Eist en het westelij ker gelegen Kesteren rijden er ruim twee weken geen trei nen tussen Arnhem, Nijmegen en Tiel. In de vervangende bussen verspreidt ProRail folders met informatie over de aard en voortgang van de werkzaamheden. Treinreizigers op dit traject moeten gedurende de werk zaamheden rekening houden met een vertraging van onge veer een half uur, aldus de NS-zegsvrouw. Op een ander traject met lange werkzaamheden, tussen Den Haag en Utrecht, is er geen extra service voor reizigers. ANP 2000e tsünamidode geïdentificeerd DEN HAAG - In het Thaise Phuket is gisteren het twee duizendste slachtoffer van de tsunamiramp geïdentifi ceerd. Daarmee is nu de identiteit bekend van ongeveer de helft van het totale aantal slachtoffers in Thailand. De stoffelijke overschotten zijn overgedragen aan de familie. Door de tsunami kwamen 35 Nederlanders om. Eén Ne derlander wordt nog vermist. Van de Nederlandse slacht offers kwamen er 32 om in Thailand, twee in Sri Lanka en stierf er een tijdens een repatriëringsvlucht. GPD Nederlands zit vol leenwoorden UTRECHT - Het woord japon komt uit het Japans. Sauna is geleend van de Finnen en bazaar is afkomstig uit het Perzisch. Uit het deze week verschenen Van Dale Groot, Leenwoordenboek blijkt dat Nederland een ruimhartig 'toelatingsbeleid' heeft gevoerd voor vreemde woorden. Veel woorden op het gebied van sport en computerspelle tjes zijn ontleend aan het Japans. Uit het Surinaams neemt het standaard Nederlands voornamelijk namen van voedingsmiddelen over: bojo, roti en tajer. Nederland stelde zich in de loop van de jaren heel anders op dan Frankrijk, waar buitenlandse woorden officieel niet welkom zijn. Ook in IJsland wordt voor elk nieuw be grip een IJslands woord bedacht. ANP Eneco verbloemt foute aanmaning DOKKLTM - De twintigduizend aanmaningen die Eneco Energie per abuis naar klanten in het noordoosten van Friesland en Kennemerland en Amstelland verstuurde, worden vervangen door een bloemenbon. Door een fout in het computersysteem voor automatische incasso werd er geen geld bij de klanten afgeschreven, maar kregen ze een aanmaning. „Die fout willen we goed maken met een bloe menbon van 7,50 euro", aldus Eneco. ANP Wespen steken kind vijftig keer ZANDVOORT - Een jongetje dat in Zandvoort in een wes pennest terechtkwam, is zeker vijftig keer in zijn hoofd gestoken. Het jongetje, van wie de leeftijd onbekend is, is naar het ziekenhuis gebracht, liet de politie gisteren weten. ANP van onze redactie binnenland ORANJESTAD - Het onder zoeksteam in de zaak van de ver dwenen Amerikaanse tiener Na- talee Holloway is gisteren begon nen met het leegpompen van een waterpartij. Dat gebeurde na een verklaring van een getui ge, die zich bij de politie had ge meld. De man van Zuid-Amerikaanse afkomst meldde zich drie dagen geleden bij de politie en ver klaarde dat hij de drie hoofdver dachten in de nacht voor de ver dwijning van Holloway bij de plas zag. „Zij gedroegen zich verdacht en schermden hun ge zicht af met hun handen", zei een Arubaanse regeringswoord voerder, de verklaring van de ge tuige herhalend. Het water ligt in de buurt van het Marriott ho tel, waar Holloway verbleef. Medewerkers van de Dienst Openbare Werken hebben het gebied rond de plas water bij de Racquet Club in de buurt van Salia Cerca afgezet om toeschou wers tegen te houden. Ook leden van de veiligheidsdienst bewa ken de plek. Volgens het Open baar Ministerie is de plas waar schijnlijk binnen 24 uur leegge pompt. De 18-jarige Holloway ver dween op 30 mei. Speurwerk van de Arubaanse autoriteiten, de Amerikaanse federale recher che FBI, Nederlandse recher cheurs en F-16-vliegtuigen had geen resultaat. Justitie verdenkt een 17-jarige Nederlandse jon gen en twee Surinaamse broers van 17 en 21 jaar van betrokken heid bij haar verdwijning omdat zij, voor zover bekend, de laat ste personen zijn met wie zij con tact had. De Nederlandse jon gen is de enige die nog in voorlo pige hechtenis zit. Hij heeft zijn verklaring over zijn laatste ont moeting met Holloway meerde re malen gewijzigd. ANP Fiets terug dankzij sms'je AMSTERDAM - Een nieuw wa pen in de strijd tegen fietsendief stal. Fietsen kunnen nu worden uitgerust met een sticker waar op een gratis sms-nummer staat. Het Amsterdamse Biketag.nl lanceerde gisteren het systeem. Op elke sticker staat een sms- nummer en een unieke code. Als Biketag het sms-bericht met co de binnenkrijgt, krijgt de eige naar van de gevonden fiets auto matisch een e-mail. Voorwaardè is wel dat de vinder van de fiets een sms'je verstuurd. ANP (Advertentie) Van donderdag 28 tot en met zaterdag 30 juli Genieten Genieten tor Jeroen Hoorn OEN HAAG - Bedrijven uit Po- |en en de andere nieuwe EU-lan- Jen krijgen straks gemakkelij- ler toegang tot Nederland. Nu moeten zij voor klussen in Ne- jérland nog een werkvergun- iing aanvragen voor hun perso neel, maar de Europese Commis sie liet gisteren weten dat dat in jlrijd is met het vrije verkeer ran diensten in de Europese linie. Het ministerie van Sociale Za- werkt daarom aan nieuwe regels. Nederland maakt onderscheid bijvoorbeeld een Frans meen Pools bouwbedrijf dat in Nederland een klus wil doen. Het Poolse bedrijf moet voor al- werknemers werkvergunnin- n aanvragen, het Franse hoeft jat met. is in strijd met de EU-regel tan vrij verkeer van diensten, vindt de Europese Cornissie. Staatssecretaris Van Hof van Sociale Zaken wil nu d werk vergunningen voor dezeoedrij- ven afschaffen en ve/angen door een meldingsplicl, zegt een woordvoerster. Bedrijven die hier aan le slag willen, moeten opgeva hoe lang de klus duurt en ioeveel werknemers ervoor naaNeder- land komen. Zolang er een meldingspcht is, kan de Arbeidsinspectiéolijven controleren of het 'echtèedrij- ven met echte werknemers' zijn en geen pogingen om de regels voor individuele werknemers te omzeilen, aldus de woordvoer ster. Die regels zijn strenger. Ne derland heeft bij de EU-uitbrei- ding een tijdelijke uitzondering bedongen op het vrij verkeer van werknemers. Werknemers uit landen als Po len en Tsjechië mogen hier al leen aan de slag, als hun Neder landse werkgever kan aantonen dat er geen Nederlanders zijn die het werk kunnen doen. GPD door Paul Koopman en Jeroen Hoorn DEN HAAG - Afgelopen week hebben zich opnieuw inciden ten voorgedaan rond de om streden Turkse chartermaat schappij Onur Air. Dat heeft de Inspectie Verkeer en Water staat gisteren bekendgemaakt. De inspectie trof bij een vlieg tuig een lekkende olieleiding aan. Een piloot van een ander toestel begaf zich op een verbo den deel van de startbaan. Ook onderzoekt de inspectie wat er waar is van geruchten over een noodlanding in Istan- boel. Volgens staatssecretaris van Verkeer, Schultz lijkt het erop dat Onur Air de vliegveilig heid niet serieus neemt. Schultz schrijft dat in een reac tie op een door Onur Air inge diend ultimatum. In dat ultimatum, dat 23 juli afliep, dreigt Onur Air met fi nanciële claims tegen de over heid wegens een eerder inge steld vliegverbod. De dreigen de toonzetting van het ultima tum wijst er op dat Onur Air de eerder geconstateerde pro blemen nog steeds onderschat, stelt Schultz in een reactie. „Ik maak me daar zorgen over." Schultz wijst elke aan sprakelijkheid voor de geleden schade af. Zij krijgt gelijk van een onderzoekscommissie van haar eigen ministerie: die oor deelde gisteren dat het vlieg verbod, opgelegd door de In spectie Verkeer en Waterstaat, terecht was. Het verbod werd medio mei in gesteld nadat een groot aantal problemen met vliegtuigen van Onur Air was opgetreden. Twee weken later werd het weer opgeheven, nadat Onur Air en de Turkse autoriteiten akkoord waren gegaan met een omvangrijk verbeterplan. Onur Air staat nog steeds on der verscherpt toezicht van de inspectie. Toch blijft Onur Air van plan bij de rechter een schadeclaim in te dienen. Het bedrag is nog onbekend, maar loopt in de miljoenen. GPD Ov-bedrijven mogen chipkaart niet misbruiken DEN HAAG - Vervoerbedrijven mogen de chipkaart voor het openbaar vervoer niet gebrui- ten om gedetailleerde gegevens tan reizigers te verzamelen en Ie gebruiken voor commerciële doeleinden. Dat vindt het Colle ge Bescherming Persoonsgegeve ns (CBP). Met de chipkaart kunnen bedrij- ten .als de NS en Connexxion let reisgedrag van hun klanten aagaan. Volgens het CBP willen de vervoerders de informatie ge- Siuiken om aanbiedingen aan de reizigers te doen. De klanten lebben volgens het CBP niet de mogelijkheid dit te weigeren. Volgens de wet moet dat. ANP DEN HAAG - Het heeft de vier loeiers van de Ocean Fours zes- lig dagen, zestien uur en negen minuten gekost, maar nu lijn zij al roeiend de Atlantische Oceaan overgevaren. De man den kwamen gisteren om 06.49 our plaatselijke tijd over de eindstreep ter hoogte van de Britse Scilly-eilanden, liet een wordvoer der weten. Gijs Groeneveld, Robert Hoeve, laap Koomen en Maarten Staa- dnk wilden in recordtijd van New York naar de Scilly-eilan- ien roeien. Door ziekte van de Bemanning en tegenwind is dat record niet gebroken. Wel is het ie eerste keer dat vier personen succesvol van de VS naar Euro zijn geroeid. De Nederlan ders probeerden een record uit 1896 te breken. Destijds wisten free Noorse vissers in 55 dagen ran New York naar de eilanden 'eroeien. De tocht van de man- sen. is nog niet ten einde. Zij loeien door naar Rotterdam, war zij op 6 of 7 augustus ho len aan te komen. ANP BERGEN OP ZOOM - Lm vrachtwagen met bananenpuree is gistermiddag in de be ruchte bocht bij Philip lorris gekanteld. Het gevolg was een flinke file op de A58. De vrachtwagen reed rond rie uur de bocht bij Philip Morris op de A58 in. Doordat de lading ging schuiven, Icam de vrachtwagen schuin tegen de vangrail tot stilstand. Door de klap werd de oplegger verwrongen en lekte een gedeelte van de lading eruit. De lading bestond uit kartonnen tonnen waarin zakken met vloeibare bananenpuree zaten. Tijdens het wegpompen van de lading en het bergen werd de bocht afgesloten tot 21.15 uur. De vrachtwagenchauffeur bleef ongedeerd. foto Remco de Ruijter door Chris Bakker LEIDSCHENDAM - De lgeme- ne Inlichtingen- en Veilheids- dienst (AIVD) ontkent iks om te gaan met verdachte zxen die mogelijk met terrorismesebben te maken. De dienst onerzoekt alle tips die verband zouden kunnen houden met tenrisme, benadrukte een woordöerster van de dienst gisteren. Zij reageerde daarmee )p een uitzending van het rJiopro- gramma '1 op de Middageerder op de dag, waarin kritié op de AIVD werd geuit naar aanlei ding van de recente diefstal van duikmaterialen. De terrorisme deskundige E. Bakker van het Nederlands Instituut voor Inter nationale Betrekkingen Clingen- dael suggereerde daarin dat de AIVD de diefstal van de goede ren niet voldoende serieus neemt. Volgens Bakker geeft de veilig heidsdienst in deze zaak het sig naal af dat zij niets doet met in formatie over verdachte zaken. Dat nodigt niet uit om bij toe komstige zaken weer naar de AI VD te gaan. Mensen moeten het idee krijgen dat de AIVD iets met de informatie doet, zei Bak ker. Opheldering Ook PvdA-Tweede-Kamerlid Van Heemst zei op basis van de uitzending dat de autoriteiten 'verkeerde signalen' geven en dat er tussen de diensten van de Rijksoverheid kennelijk nogal PvdA'er P. van Heemst: „De au toriteiten geven verkeerde signa len." N/CMJ-... BEROVEN' RVEAJ OVER.PR.pveN WE N'ET ££N BEeTpe. van onze redactie binnenland MAASTRICHT - Een 20-jarige man uit Obbicht is gisteren door de rechtbank in Maastricht ver oordeeld tot twaalf jaar gevange nisstraf en tbs met dwangverple ging voor de moord op de 18-ja- rige Jeanny Wagemans uit Born. Dat is conform de eis van het Openbaar Ministerie. Een 18-jarige man uit Greven- bicht werd schuldig bevonden aan het medeplegen van de 1 moord en veroordeeld tot acht jaar cel. Dat is twee jaar meer dan het OM had geëist. Het twee tal moet de ouders van het ver moorde meisje een schadever goeding van ruim 12.500 euro betalen. Jeanny Wagemans ver dween op vrijda'gavond 7 janua ri. Tegen haar ouders zei zij dat ze naar een vriendin in haar woonplaats ging. In werkelijk heid had zij echter een heimelij ke afspraak met haar ex-vriend, de man uit Obbicht. Het ontziel de lichaam van de jonge vrouw werd drie dagen later na een uit gebreide zoekactie gevonden aan de oevers aan de Maas bij Grevenbicht. Zij bleek door ver stikking om het leven te zijn ge bracht. Over wat er zich op 7 januari exact heeft afgespeeld, lopen de meningen uiteen. De twee ver dachten probeerden tijdens de zitting elkaar zoveel mogelijk schuld in de schoenen te schui ven. Ziekelijke jaloezie in combi natie met driftbuien zouden de aanleiding zijn geweest voor de moord. ANP wat mankeert. Juist bij duikap- paratuur en andere zaken op of rond het water is het volgens hem 'dubbel oppassen gebla zen'. Van Heemst kondigde aan dat hij de ministers Donner (Jus titie) en Remkes (Binnenlandse Zaken) om opheldering zal vra gen. De woordvoerster van de AIVD benadrukte dat de dienst geen onderzoek doet naar diefstal. Dat is een taak van de politie. Maar als zij daarbij op een moge lijk verband met terrorisme stuit, 'dan moet de politie ons in formeren', zei zij. Bij de profes sionele inbraken in twee duik- winkels in Nijverdal en Ooster hout werd voor in totaal 350.000 euro aan spullen gesto len. Sinds juli vorig jaar is in de Rot terdamse haven veertien keer een ligplaats voor schepen afge zocht op de aanwezigheid van explosieven, meldde rijkshaven meester J. Lems van het Haven bedrijf Rotterdam in de uitzen ding. Dat gebeurde op basis van informatie van de AIVD en de re gionale inlichtingendienst. Vol gens Lems is er apparatuur in de maak om menselijk vlees on der water beter te kunnen detec teren. ANP HARDERWIJK - In het Sint Jansdal Ziekenhuis in Harder wijk is enkele dagen geleden een derde patiënt overleden aan de gevolgen van ziekte in combi natie met een darmbacterie. Eer der overleden twee patiënten die met dezelfde bacterie waren besmet. Dat heeft het zieken huis gisteren bekendgemaakt. Het gaat om de darmbacterie 'Clostridium difficile', die diar ree veroorzaakt en waarmee mensen vooral in ziekenhuizen kunnen worden besmet. Patiën ten die ernstig verzwakt zijn en bepaalde antibiotica krijgen toe gediend, lopen het grootste risi co. „De bewuste patiënt is een tijdje vrij geweest van de bacte rie, totdat die opnieuw, tevoor schijn kwam. We hebben de tweede behandeling niet meer kunnen afmaken", zegt M. Bon- temps, voorzitter van de raad van bestuur van het ziekenhuis. In het ziekenhuis liggen nog vijf besmette patiënten op een geïso leerde afdeling. Zij liggen daar al langere tijd. Bij een aantal van hen is de bacterie niet meer aanwezig, maar zij hebben nog wel last van diarree.' ANP door Peter Vogels DEN HAAG - Het aantal ambte naren bij de rijksoverheid daalt veel harder dan gepland. Minis teries vullen bezuinigingen voor al in door met minder mensen hetzelfde werk te doen. Als de departementen in dit tem po doorgaan zal het aantal amb tenaren in 2007 met twaalf pro cent zijn afgenomen: ruim 14.000 minder dan in 2003. Minister Zalm van F'nanciën schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer. Bij de start van het kabinet Balkenende II was afgesproken dat de ministeries het aantal ambtenaren tussen de 3 en de 7 procent zouden ver minderen. Daarnaast moesten de ministeries efficiënter gaan werken. In totaal moeten de maatregelen tot een besparing van één mil jard euro leiden. De verplichte reductie van het aantal ambtena ren is inmiddels gehaald, zo schrijft Zalm. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3