Tram stoomt op naar Schouwen Afrikaanse klanken in boerenschuur PZC Liefde verdiept in zestig jaar samenzijn Nieuwe turbines in Anna Jacobapolder Trommelend vakantie vieren Diefstal vrachtwagen en container schroot naïef ielzenactie RTM-trammuseum voor doortrekken spoor slaat aan donderdag 28 juli 2005 sl 1 Tijdens een workshop leert Inte Feelders voornamelijk toeristen de djembé te bespelen. door Andrea Bolle ZONNEMAIRE - In het polderland schap van Zonnemaire verwacht men geen andere geluiden dan die van flui tende vogels, de wind die door de bo men blaast en zo af en toe een blaffende hond. De klanken van Afrikaanse trom mels horen zeker niet in dit rijtje thuis. Toch zijn ze regelmatig te horen vanuit een zwart schuurtje aan de rand van het dorp. Bij binnenkomst is de mestlucht van een boerenschuur nog duidelijk aanwe zig. Dat verandert zodra je het deurtje naar de djembé-studio doorstapt. Een kleine intieme ruimte is gevuld met wierrook en kaarsen. Afrikaanse percus- siemuziek klinkt uit de boxen en aan de muur hangen met olifanten versierde wandkleden uit het zuidelijke conti nent. „Iedereen ringen uitdoen, want je kunt dikke vingers krijgen. En je handen kun nen ook gaan tintelen", waarschuwt le rares Inte Feelders. Nadat ze hier vorig jaar kwam wonen heeft Feelders de schuur verbouwd om djembé-cursussen te kunnen geven. Het enige wat nog doet denken aan het oude interieur zijn de grote hanenbalken aan het plafond. Op deze druilerige woensdagmorgen heeft een tiental toeristen voor deze workshop gekozen en allemaal met hun eigen reden. „Maar het belangrijkste is dat je plezier hebt als je speelt", bena drukt Feelders. Je kunt in tien lessen nog niet alle tech nieken van dit Afrikaans instrument on der de knie krijgen, maar basisritmes kunnen in een ochtend wel redelijk wor den aangeleerd. De bas, toon en slap zijn drie manieren om verschillende no ten uit de trommel te krijgen. Daarmee kun je dan weer de Europese Rumba, de Jolly en de Lamba 2 spelen. „En het mooiste is dat je die verschillende par tijen speelt en hoort hoe goed dat sa- menklinkt." Nog wat onwennig zetten de cursisten de trommel tussen hun be nen en hellen hem iets naar voor, want dan krijg je de beste klanken. Martijn van de Akker uit Uden speelt vol ent housiasme het eerst aangeleerde ritme op de djembé. Vriendin Tanja Beenders doet dat iets minder intens. Zij heeft dan ook niet zoveel met de Afrikaanse trommel, behalve dat hij mooi in hun in terieur past. „We hebben een djembé in Frankrijk gekocht en ik wil er graag op leren spelen, maar lessen zijn erg duur", vertelt Van de Akker. Deze work shop, die vlak naast hun camping gege ven wordt, is ideaal om uit te zoeken of dit iets voor hem is. Hij ziet zichzelf al helemaal zitten: trommelend op één van de Spaanse stranden. De zomerworkshops zijn speciaal be doeld voor toeristen. Buiten het seizoen geeft Feelders reguliere lessen. „Het gaat hartstikke goed, maar ik wil wel uitbreiden." Behalve groepen kinderen foto Marijke Folkertsma wil ze vanaf september ook mensen met een verstandelijke handicap les gaan ge ven. „Van kinderen weet ik dat ze het ontzettend leuk vinden om dit te doen. Vroeger heb ik met gehandicapte men sen gewerkt en pasgeleden heb ik con tact met stichting het Gors opgenomen. Zij reageerden ook hartstikke enthou siast", aldus Feelders. Eén vaste klant heeft de lerares al. Dorpsgenootje Roos heeft op "basis school de Zonnewijzer al een workshop van Feelders gehad en vanwege haar enthousiasme is ze gevraagd om zo af en toe te assisteren bij de lessen en workshops. Roos kent de ritmes al van buiten en kan niet wachten tot ze de Doun Doun mag bespelen, grote staande trommels waar ze zich met speciale stokken op uit mag leven. „Ik krijg het er wel warm van", lacht ze na een paar minuten slag werk. Niet elk kind heeft een passie voor muziek. Roos compenseert wat dat betreft voor leeftijdsgenoot Wouter Groenink. „Ik hou helemaal niet van muziek. Ik lees veel liever Harry Pot ter." Stremming op intercity-traject GOES - Door een aanrijding bij Wouw op het spoortra ject Vlissingen-Roosendaal was gistermiddag het treinver keer tussen Roosendaal en Bergen op Zoom twee uur lang gestremd. De aanrijding, een geval van zelfdoding, vond plaats om vier uur. Kort na zessen kwam het treinverkeer weer op gang. Passagiers op de perrons in Roosendaal en Bergen op Zoom hadden tachtig minuten oponthoud. Daarna zette de NS bussen in. De stremming trof hoofdza kelijk intercity-reizigers. Op de Zeeuwse lijn reden wel treinen tussen Vlissingen en Bergen op Zoom, zowel stop treinen als intercity's. De laatsten keerden in Bergen op Zoom om weer terug te rijden naar Vlissingen. Drugshandelaar twee jaar cel in DEN HAAG - Voor de handel in cocaïne en heroïne is een Vlissinger (38) gisteren in hoger beroep door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot een celstraf van twee jaar. De man is vrijgesproken van het besturen van een auto tij dens een rijontzegging. De opgelegde straf is lager dan het vonnis van de rechtbank in Middelburg waartegen de man hoger beroep aantekende. Deze legde de man tweeën half jaar op. Twee weken geleden eiste de hofaanklager met een verwijzing naar het strafblad van de Vlissinger eveneens tweeënhalf jaar cel. De Vlissinger is op 22 okto ber vorig jaar in zijn oude BMW aangehouden op de Veer- seweg in Veere. In de auto vond de politie 71 gram heroï ne en 27 gram cocaïne. Volgens zijn advocaat legde de man slechts met andere verslaafden geld bij elkaar om in de Randstad goedkoper aan drugs te komen. Celstraf wegens mensensmokkel MIDDELBURG - Voor zijn aandeel in mensensmokkel werd een 47-jarige man uit Joegoslavië gisteren door de Middelburgse rechtbank veroordeeld tot zes maanden cel. De man had als chauffeur mensen naar de haven van Vlis singen gereden, vanwaar ze verder werden vervoerd naar Engeland. Tegen de man werd veertien dagen geleden acht maanden celstraf geëist door het Openbaar Ministe rie. Omdat niet bewezen kon worden dat de man lid was van een criminele organisatie, viel cle straf lager uit. De man had tijdens de zitting verklaard dat hij uit angst voor het kopstuk van de criminele organisatie was doorge gaan met zijn ritten, maar dat hij het met tegenzin deed. De Joegoslaaf werd op 12 november vorig jaar slapend aangetroffen in een auto op de Edisonweg in Vlissingen. Diezelfde dag werden vijf verstekelingen in een trailer ge vonden die klaar stond voor vertrek naar Engeland. Daar mee had de man de verdenking op zich geladen. Op 28 fe bruari werd hij aangehouden nadat de politie een gesprek afluisterde over prijsafspraken voor mensensmokkel. De verdachte had in totaal zo'n vijftien keer mensen ver voerd. Pleger ontucht moet zitten MIDDELBURG - Een 24-jarige man uit Vlissingen is gis teren door de Middelburgse rechtbank veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf voor ontucht met een minderja rig meisje. De rechtbank achtte bewezen dat de man in de periode van augustus 2003 tot begin februari van dit jaar twee keer een zwakbegaafd meisje had misbruikt. Tegen de man was vier jaar cel geëist. Bij de veroordeling werd rekening gehouden met het strafblad van de man. oncertin acobuskerk ENESSE - Organist Aart Kot n mezzo-sopraan Helma Kot morgen vanavond een concert ade Jacobuskerk in Renesse. tart Kot studeerde, na het vol- i pit van de muziekschool in Ber in op Zoom, enkele jaren bij eike Asma in Maassluis. Daar- aging hij aan het Utrechts Mu- iek Lyceum verder met kerkmu- iek. Vervolgens heeft hij nog en- de jaren les gehad van Stoffel an Vliegen in de Domkerk in Srecht. Hij behaalde in 1983 i]n akte schoolmuziek en koor- lirectie. lot is nu vaste organist van de rote kerk in Haamstede en eeft samen met zijn vrouw Hel- a tal van optredens, tet concert in de Jacobuskerk sgint om 20.00 uur. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 ;E-mail: redzzee@pzc.nl 'Marcel Modde (chef) Piet Kleemans' Ali Pankow Esme Soesman 'Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Voor het echtpaar S. van der Wekken en W. van der Wekken-Schoon- aard in Burgli-Haamstede geldt letterlijk dat lief en leed is ge deeld tijdens de zestig jaren van hun samenzijn. Gisteren bereik ten zij hun diamanten huwelijks jubileum. Tewerkstelling tijdens het laat ste jaar van de Tweede Wereld oorlog, brandstichting, ziekte en operaties behoren tot het leed dat het echtpaar Van der Wekken-Schoonaard te verwer ken kreeg. Daarnaast was er 'het lief' met de rijkdom van het gezin met zes kinderen en de be vlogenheid voor het werk op de boerderij. „Dat alles heeft onze liefde ver diept", zegt mevrouw Van der Wekken. Zij is geboren in. Burgh, haar man heeft zijn wor tels in Ouwerkerk, maar is na dien in Haamstede gaan wonen. Het echtpaar kijkt terug öp een leven van hard werken in het agrarisch bedrijf. Direct na hun trouwen op boer derij Rosenhof in Burgh-Haam- stede waar Van der Wekken als S. van der Wekken en W. van der Wekken-Schoonaard vierden gisteren hun diamanten huwelijksjubi leum. foto Marijke Folkertsma waarnemer werd aangesteld en vanaf 1954 op de boerderij van zijn vader aan de Armhoekse- weg. Zijn vrouw hielp vooral mee bij het melken van de koeien. „Niet 's ochtends heel vroeg hoor. Dat deed mijn man en dan zorgde ik dat daarna het ontbijt gereed stond", zegt ze er zelf over. Een tragische gebeur tenis in hun leven was de brand in oktober 1972, die door een py romaan bleek te zijn aangesto ken. De schuren en de machines, waaronder de leerlooier en de tractors gingen verloren. „Ge lukkig zijn de stallen met het vee toen gespaard gebleven", zegt mevrouw Van der Wekken. Zij vertelt dat na een bijzonder moeilijke periode mede met hulp van de gereformeerde kerk in Haamstede het verloren gega- ne deel van hun bedrijf weer kon worden opgebouwd. Verrassing Het echtpaar is in november 1987 met het werken op de boer derij gestopt en is centraler in Burgh-Haamstede gaan wonen. Samen met hun zes kinderen, dertien kleinkinderen en twee achterkleinkinderen hopen de echtelieden zaterdag 27 augus tus met een groot feest hun hu welijksjubileum te vieren. „We doen dat een maandje later om dat dan alle kindei'en weer te rug zijn van vakantie. Hoe het gevierd wordt, moet voor ons een verrassing blijven", zegt de diamanten bruid. door Maartje Huijben ANNA JACOBAPOLDER - De vier windmolens aan de Del Campoweg in Anna Jacobapol der worden vervangen door vijf veel grótere exemplaren. Pro jectontwikkelaar Kempen, Paar- dekooper en Partners heeft hier voor een vergunningaanvraag in gediend bij de gemeente Tholen. In de polders bij De Sluis en An na Jacobapolder staan vier windmolens. Ieder hebben ze een capaciteit van 225 kilowatt. Dat is niet voldoende, volgens H. Wassenaar van het bedrijf Kempen, Paardekooper en Part ners uit Lelystad, een bedrijf dat in heel Nederland projecten ontwikkelt voor duurzame ener gie. Het bedrijf wil ze vervan gen door grotere windturbines van 3000 kilowatt. „We hebben in Nederland afge sproken dat we een bepaalde hoeveelheid energie op duurza me wijze opwekken", zegt Was senaar. „Daarvoor zijn een aan tal plekken aangewezen. Anna Jacobapolder is er één van. Het is een mooie locatie, want er staat veel wind. Een ideale plek voor grotere windturbines." Met de nieuwe molens wordt vol gens Wassenaar beter aan de doelstelling van de provincie om meer duurzame energie op te wekken, voldaan. Ze hebben meer vermogen. De nieuwe tur bines zijn, volgens Wassenaar, rustiger voor het landschap. „Ze draaien langzamer dan de huidi ge. Maximaal dertien omwente lingen per minuut." Procedures Hij hoopt zo snel mogelijk de turbines te kunnen plaatsen, maar verwacht dat dit in de loop van 2006 zal gebeuren. „Het is nog een beetje afhanke lijk van de procedures die we moeten doorlopen. Ik verwacht daar niet al te veel problemen mee, want er staan al windmo lens." door Anita Janse MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter B. Doore- waard Boekhout stond gisteren verbaasd van een 28-jarige ver dachte uit Kerkwerve. De man had eerst een vrachtwagen gesto len en enkele uren later een con tainer schroot waaraan hij geld dacht te verdienen. „Zo simpel steekt de wereld niet in elkaar", reageerde de rechter. had een gevangenisstraf van zes maanden geëistmaar de advo caat pleitte voor een taakstraf omdat de verdachte baat zou hebben bij structuur in zijn le ven. Daaraan wilde de rechter deels tegemoetkomen. Hij veroordeel de de man tot drie maanden cel straf en 200 uur dienstverle ning. Bovendien moet de man 750 euro aan de benadeelde par tijen terugbetalen. De man had op 27 april dit jaar in Middelburg van een afgeslo ten terrein aan de Ampèreweg een vrachtwagen gestolen door dwars door de omheining te rij den. Vervolgens stal hij bij een bedrijf in Zierikzee een contai ner met vijf ton aluminium. Met de buit reed hij rechtstreeks naar een handelaar in oud ijzer. Het bedrijf waar hij zich aan diende had inmiddels al een mel ding ontvangen van de diefstal zodat het personeel meteen een klopjacht opende. „Bent u niet een beetje naïef geweest?", vroeg de rechter aan verdachte. „Hij kan nogal impulsief zijn", verklaarde advocaat M. van der Want. De officier van justitie agenda STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Hervormde kerk Haamstede, 10.00-17.00 uur open kerk met o.a. orgelmuziek, expositie le ven, geloven en werken van David door kinderen basisscholen Burgh-Haamste de; Ring Haamstede, 10.00-17.00 uur, Ring- promotiedagen met braderie en optre dens van houthakkers met hun houthak- kerroadshow; RENESSE - Jacobuskerk, 20.00 uur, concert orgel en zang door Aart en Hel ma Kot; ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur: Informatiebijeenkomst onder houdswerk Mulockstraat en De Brauwstraat. ,rPiet Kleemans HARENDUKE - Mogelijk dit jaar wordt het tram van het Zuid-Hollandse Punt West bij Ouddorp door- jokken naar Zeeuws grondge- De tram stoomt op naar jiotiwen-Duiveland. De biel- i-sponsoractie voor het door- jj Rken van het spoor slaat aan. gelopen voorjaar werd, als on- [deel van de doortrekking s het spoor naar de Middel- iathaven bij Scharendijke, een tramovergang gemaakt bij Port Zélande. Dat betekende dat de toegangsweg tot het va kantiepark doorsneden moest worden. Dat had nog aardig wat voeten in de aarde. Eerst moest het werk wegens aanhoudende sneeuw en vorst gestaakt wor den en vervolgens kwam bij de hervatting van het graafwerk een enorm brok beton tevoor schijn dat weggehaald moest worden. Dat lukte pas nadat het brok be ton in meerdere stukken was ge broken. Daarna werd driehon derd meter cunet (funderings sleuf) gemaakt voor het door trekken van de tramrails. Half maart lag de overweg erin en kon de toegangsweg tot vakan tiepark Port Zélande weer open gesteld worden. Vanaf het punt waar men nu - voorlopig - ge stopt is, is het nog zo'n kleine ki lometer naar de Middelplaatha- ven. De reeds gerealiseerde eerste driehonderd meter heeft het trammuseum uit eigen zak be taald, maar om het resterende traject te financieren startte het trammuseum vorige maand een bielzenactie. Voor vijftien euro per stuk kunnen belangstellen den spoorbielzen 'sponsoren' en van die mogelijkheid wordt grif gebruik gemaakt, zegt voorzit ter van de trammuseumstich- ting R. Sparreboom. „Van de 1400 bielzen die we nodig heb ben voor het doortrekken van de baan zijn er nu zo'n 1000 ge sponsord. Dus we hebben er nog 400 te gaan." Wie dat wil kan een biels kopen. De biels wordt niet zijn of haar eigendom maar krijgt wel een uniek - tot de sponsor te herleiden - in roest vast staal gestanst nummer. Er is echter, stelt Sparreboom, meer nodig dan louter bielzen. Perron „Plet is de bedoeling dat er aan de Middelplaathaven een per ron komt voor de tram dus we hebben ook nog betonnen keer- wanden nodig." Om de tramlijn door te kunnen trekken naar de Middelplaathaven heeft de tram- museumstichting met verschil lende overheden te maken. Voor 525 meter trambaan is een ver gunning van de gemeente Goed ereede nodig. De resterende 400 meter is op grondgebied van de gemeente Schouwen-Duive- land. Bij beide gemeenten is ver gunning aangevraagd en in be handeling. Sparreboom hoopt binnen enkele weken duidelijk heid te hebben over die vergun ningen. Daarbij gaat hij er voor alsnog vanuit dat de vergunnin gen afgegeven worden en de tramlijn doorgetrokken. „Als de vergunningen eenmaal binnen zijn kan het allemaal vrij snel ekende dj's ij Neli's Place IN OSSE - Paviljoen Neli's icc aan haven Den Osse udt morgenavond een muziek- fstjc met bekende dj's. i betreft een zogeheten pre- rty om dance-liefhebbers al n beetje in de stemming te engen voor het grote festijn I achboom dat vrijdag 11 au- stus wordt gehouden bij Per- 'sBeachclub aan de Brouwers in Tijdens de dance-party bij ill's Place vrijdagavond zijn optredens van de dj's La toix, Guanito en Joop. Ze zul- d elkaar met regelmaat afwis- [en. Toegangskaarten zijn oraf verkrijgbaar bij het pavil- en zelf, maar ook bij Surf-Inn Scharendijke en bij Markt- cht en De Gekroonde Suiker- iet in Zierikzee. Het dansfes- jn begint om 20.00 uur en lurt tot 2.00 uur. (rgelconcert ROUWERSHAVEN - In de se- orgelconcerten in de Grote Sint Nicolaaskerk in Brou- erehaven komt woensdag 3 au- istus organist Marcel van Wes- n aan bod. Hij is vaste orga- slin de RK Maria Magdalena- irkin Goes en is directeur van Zeeuwse Koorschool in die- Ifde stad. Tijdens het concert :engt hij werken van Farnaby, ich, Lebègue en Böhm ten ge- ire, Aanvang 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33