'ZC Zierikzee moet zich profileren TOERISTENDAGEN Vlijmeren in een oude kreek ;ussen hazen en steltlopers Paniek over besluit begraafplaatsen in Oost-Souburg 15 ociëteit De Vereeniging en VVV pleiten voor beter gebruik eigen historie jeleef het in inder de Toren van de reepe Verlepte en verroeste molentjes in Bokkegat 29, 30 31 juli in Vlissingen: www.winkeicentrumvlissingen.nl Strijd Het onverkende, onbekende natuurgebiedje jctie: 0113-315649 frpzc.nl aj|:redactie@ pzc.nl ius 314460 AA Goes isrtentie-exploitatie: l(j.en Midden-Zeelarid: 0113-315520; yWs-Vlaanderen: 0114-372770; onaal: 020-4562500. nderdag 28 juli 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Het Legioen heeft genoeg van Kalou editie Schouwen-Duiveland ar_Melita Lanting EBIKZEE - Zierikzee moet Izelf veel meer profileren als (Advertentie) woonwinkel van Middelburg Orisant. De laatste geschakelde villa TUYN TADORNA m de Veersche Poort! Woongoed: Woningzoekenden Huursubsidie WoonEnergie Nieuwbouwprojecten NU 15% KORTING op topkwaliteit vouw- gordijnen NERGENS voordeliger Anker-Desein Koken, smaakvol en efficiënt, da's LOGUS Rabobank Hypotheken en verzekeringen 9 Mexicaans-Argentijns reserveren; middeleeuwse stad en Mondragónstad dan tot nu toe het geval is. Dat stellen Socië teit De Vereeniging uit Zierik zee en de WV Schouwen-Duive land. „Profileer je met je eigen geschiedenis", zegt H. Visser van De Vereeniging. „Zierikzee is een van de weinige middeleeuwse steden die er - als stad - nog zijn. In Zierikzee staan de gebouwen er nog en is het stratenpatroon nog steeds aanwezig. In veel steden zijn de binnensteden veranderd of is het stratenpatroon verdwenen." Volgens Visser moet de gemeen te daar veel meer mee doen. „Er staat nu bij de toegangswegen een bordje monumentenstad maar dat zegt zo weinig." Visser wordt gesteund door J. Klapwijk, directeur van de VW. Ook Klapwijk gelooft dat Zierikzee zijn eigen geschiede nis veel beter kan uitbuiten. Zierikzee zou in de ogen van Vis ser en Klapwijk doorspekt moe ten zijn met verwijzingen naar de middeleeuwse geschiedenis (Advertentie) LAAGSTE PRIJS 40% 70% KORTING ivww.onderdetoren.com en de verovering van Zierikzee door de Spaanse kolonel Mondragón in 1575. „Dat vind ik wel. Een braderie trekt wel mensen1 maar je profileert je er niet mee als middeleeuwse stad en juist daarmee kan Zierikzee zich onderscheiden van andere steden", zegt Visser. Collecties Hetzelfde geldt voor de collec ties van de musea in Zierikzee. -Visser stelt dat juist die eigen, rijke middeleeuwse geschiede nis uitgangspunt zou moeten zijn voor de herinrichting van de Zierikzeese musea. „Dan kan je wel zeggen dat je zo weinig uit die periode hebt, maar misschien moet je dan on derling ruilen met andere mu sea. En vergeet ook niet de za ken die zijn opgegraven bij de Nobelpooi-t. Daar zijn dingen ge vonden die in het dagelijkse le ven gebruikt werden door de handwerkslieden van Zierikzee. Daarmee kan je een goed beeld neerzetten van de historie van de stad." Ook de rol van Mondragón ver dient meer aandacht, stelt Vis ser. „Hij was een gentlemen en heeft zich aan zijn woord gehou den. In Zierikzee is niet geplun derd. Soldaten konden de stad mét wapens uit." Sociëteit De vereeniging („voor al een gezelligheidsvereniging voor oudere mannen") heeft een band met de Spaanse kolonel Mondragón. De sociëteit zetelde vele jaren in het gebouw Mon dragón aan de Oude Haven. Ter gelegenheid van tweehonderdja rig bestaan heeft de club drie jaar geleden het Mondra- gon-pad uitgezet, een wandel route van 42 kilometer, com pleet met boekje en informatie panelen. Dit pad volgt dezelfde route die de kolonel nam tijdens zijn opmars naar Zierikzee. De start is in Zijpe, de plek waar de overheerser voet aan wal zette en gaat langs de Oosterschelde- dijk naar Zierikzee om via Dreischor uiteindelijk weer te eindigen in Bruinisse. De route slaat aan, stelt directeur J. Klap wijk van de VW. Hij is nauw bij het project betrokken omdat de verkoop van de routeboekjes via zijn organisatie loopt. „Langs de route zijn op verschil lende plaatsen verwijzingen naar de rol van Spaanse kolonel op het eiland." Visser heeft inmiddels de poli tiek op het eiland benaderd om steun te krijgen voor zijn idee ën. „Alleen daar hebben we nog niets van gehoord." VW-directeur J. Klapwijk (r) en H. Visser van De Vereeniging vinden dat Zierikzee zich meer moet profileren aan de hand van de geschiedenis van de stad. foto Marijke Folkertsma Vrouw mishandeld in Renesse RENESSE - Op de Zoom in Renesse is in de nacht van dinsdag op woensdag een achttienjarige inwoner uit Poel dijk aangehouden wegens mishandeling. De man wordt ervan verdacht een achttienjarig meisje uit Roosendaal in het centrum van Renesse te hebben verwond in haar ge zicht. Portemonnee gerold in Zierikzee ZIERIKZEE - In een horecagelegenheid in Zierikzee is dinsdagavond een portemonnee gerold. De 62-jarige eige naar had hem in zijn achterzak gedaan. In de portemonnee zaten pasjes, een geldbedrag en per soonlijke papieren. Vuilnisman raakt gewond LEWEDORP - Een 19-jarige vuilnisophaler uit Goes is gisteren gewond geraakt toen hij aan de Oranjeplaatweg bij Lewedorp klem kwam te zitten tussen de vuilniswa gen en een aantal kisten. Hij werd voor behandeling naar het ziekenhuis gebracht en kon snel weer naar huis. De arbeidsinspectie onder zoekt de zaak. Vernielingen teller loopt op SINT-MAARTENSDIJK - De vernielingenteller van de gemeente Tholen staat na twee kwartalen op 15.731 euro. Om de mensen bewust te maken van de kosten die relatief kleine vernielingen met zich meebrengen, worden die sinds enige tijd bijgehouden. Na het eerste kwartaal stond de teller op bijna dertiendui zend euro. Dat betekent dat er in april, mei en juni aan zienlijk minder is gesloopt. De schade die er was, is ontstaan door vernielingen aan onder meer bushokjes, verkeersborden, bomen en straat- meubilair. Hulst vergoedt schade aan schipper HULST - De gemeente Hulst heeft 1650 euro schadever goeding uitgekeerd aan de rederij van een zandschip dat in Walsoorden moest lossen. De schipper moest een aan tal uren wachten omdat hij door verkeerde communicatie de haven niet in kon om zijn lading zand te lossen. De rederij stelde de gemeente aansprakelijk voor de opge lopen vertraging. Pluist is verantwoordelijk voor het be heer van de haven en voor het aan- en afmeren van de schepen aan de kade in Walsoorden. Het college van burgemeester en wethouders besloot de schade te vergoeden. )e zon hoeft zijn licht niet te laten schijnen op het lokkegat. Zelfs als de hemel eurig weent, straalt de strook ioord-Bevelandse natuur. De jen bomen nabij Wissenkerke jn niet alleen het domein van tjiftjaf, de winterkoning of watersnip, maar ook het rijk nn bedaarde dauwtrappers. irgeloze bestuurders op de tst-Westweg van Colijnsplaat aar Kamperland vliegen er met onderd kilometer per uur ge- ichteloos, bijna machinaal Zelfs zondagsrijders zien ül Bokkegat niet staan. Alleen an wakkere peddelaars en voet- ïangers ontvouwt de Boogaert- i'baar (zoals het aanvankelijk nette) zijn schoonheid. Maar de ikantiegangers die vanuit hun tnt of caravan uitzien over het (verblijfsel van de Wijtvliet, bof- bipas echt. Zij zitten eerste Al beseffen ze dat veelal iet recht een onverkende, onbe- fnde plek. Waar nu populieren a zwarte elzen heen en weer wiepen, kronkelde eeuwen gele de kreek die Noord-Beve- iiul in tweeën deelde. Het ver bal gaat dat de stroom eens een tok meevoerde. Andere bron nen verhalen over een bok die wcht op nacht mekkerde. Welk ;an de verhalen heeft geleid tot todoping van Boogaertschaar ■".Bokkegat is niet helder. Ug is het terrein niets meer ian een strook plasdrassige wei- kaden. Maar Staatsbosbeheer L'emt het in 1970 onder handen -het kader van de ruilverkave- „en plant er bos. Ruim 27 toctare, in een smalle strook toaks op de Oost-Westweg. "aarom zijn auto's er met een toer gas geven voorbij. De be- ®nwagen of de fiets is daarom tobeste manier om er eens rond '-'kijken. Wandelaars zullen ver baasd staan. De gele paaltjes sturen hen al slingerend over een ruim twee kil ometer lang pad door het Bokkegat. Ver wacht geen asfaltwegen of keu rig aangeharkte paden. De char me is nu juist door hoog gras te ploegen en zich een weg te ba nen tussen riet en takken. Loop planken overbruggen geulen en opstapjes veraangenamen de gang over prikkeldraad. Oplettende stappers ontdekken de oude kreekloop waardoor er in het gebiedje hoogteverschil len zijn van ongeveer twee me ter. Stilte siert eveneens het Bok kegat. Wie er voor openstaat laat zijn gedachten gaan en kan er eens flink op los mijmeren. Het risico bestaat wel dat er in die sereniteit een haas het pad durft te kiezen. Al verstoort dat gehip de rust geenszins. Integen deel. Het zorgt zelfs voor een vleugje vrolijkheid. Wie het rondstappen alleen zinloos tijd verdrijf vindt, kan zich laten vergezellen door een virtuele gids. Een kastje, gekoppeld aan het plaatsbepalingssyteem GPS, geeft van tijd tot tijd uitleg over landschap, flora en fauna. Al thans, de stem van boswachter Piet de Keuning van Staatsbos beheer doet dat. Maar pas al leen als het apparaat 'ziet' dat de stapper op de juiste plek staat. Staatsbosbeheer beheert het ge bied niet alleen, maar probeert het te behouden en verder te ont wikkelen. Zo moet het een plek zijn waar de Noorse woelmuis kan ravotten en watersnippen, lepelaars en steltlopers kunnen aanlanden of zelfs broeden. Rustzoekers kunnen hun tent of caravan neerzetten op minicam- Zes weken Lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. ping Vlietenburg of landschaps camping Wilgenoord van Rudi en Esther van 't Westeinde. „De gasten waarderen de omgeving, al weet lang niet iedereen wat voor bijzonder gebied het is", stelt Rudi vast. „Mensen kiezen veelal voor de camping vanwege de kleinschaligheid en overzich telijkheid." De camping ontvangt pas voor het tweede seizoen gasten. De aanplant is dan ook nog jong. „Als natuurcompensatie hebben we achter de camping bomen ge plant en een grote vijver aange legd." Wijzend naar een luchtfoto: „Aan de andere kant van de Oostmolenweg planten we in het najaar natuur. Het wandel pad zal dan verder worden door getrokken." Jeffrey Kutterink Waar nu populieren en zwarte elzen heen en weer zwiepen, kronkelde eeuwen geleden de kreek die Noord-Beveland in tweeën deelde. foto Mechteld Jansen Boeren zien ze liever draaien. In tegenstelling tot Staatsbosbeheer. Die heeft liever dat de molentjes in het Bokkegat wegroesten. Bij één lijkt dat ook al het geval. Maar dat is slechts gezichtsbe drog. Hoe oud het ding ook is, hoe verlept het er ook uitziet, nog steeds doet het trouw dienst. Al werken ze tegenwoor dig niet meer op de wind, maar op elektromotoren. Bij één waar schuwt een bord 'gevaarlijk' voor elektriciteit. De molentjes doen waar ze ooit voor zijn neer gezet en waar ze ook goed in zijn; ervoor zorgen dat de boe ren droge voeten houden. Door het water op peil te houden, kun nen ze gewassen verbouwen en loopt het Bokkegat niet onder water, De hydrologie van het Bokkegat is gecompliceerder dan die van het omliggende polderland. Het door Wendy van den Hurk OOST-SOUBURG - Is bijvoor beeld iemands moeder in 1990 in Oost-Souburg begraven, dan wordt haar graf geruimd. Veel mensen beseffen nu pas wat dat gemeentebesluit inhoudt. Het Platform Oost-Souburg en de protestants-christelijke ouderen bond hebben het gemeentebe stuur gevraagd om nog eens goed na te denken over zijn rui mingsplannen. Van Walcheren blijkt Oost-Sou burg het grootste ruimtegebrek op de begraafplaats te hebben. De gemeente wil voor 2007 meer ruimte hebben. Daarom gaat ze graven ouder dan vijftien jaar weghalen. Vaak doen gemeen ten dat al bij een 'grafrustter- mijn' van tien jaar. Dat schrijft de wet voor. „We weten dat de raad al heeft beslist en dat onze brief eigenlijk te laat komt", be gint C. Nagelhout als voorzitter van het dorpsplatform. „En ik weet ook niet of we nog iets kun nen veranderen aan de beslis sing, maar ik vraag het college en de raad om zich even in te le ven in de gevoelens van de men sen. Die zien nu vaak pas in wat dat besluit betekent. Daarvan schrikken ze. Op straat spreken mensen me emotioneel aan. Of het nou echt allemaal op deze manier moet." Nagelhout wil dat de gemeente nog eens goed in Oost-Souburg rondkijkt. „Een stukje verderop moet toch lukken? Plek genoeg." Om die zelfde reden is de protestants-christelijke ouderen bond gaan schrijven. L. van de Heide van het secretariaat heeft 'geen honderden reacties gekregen', maar merkt wel dat mensen moeite hebben met het besluit, „Vooral ouderen, die het graf van hun overleden kind bezoeken. Ik kan naar mezelf kijken. Mijn ouders liggen er al zeker twaalf jaar begraven. Op speciale dagen wil ik er toch even naartoe. Ik moet er niet aan denken dat dat straks niet meer kan. foto Mechteld Jansen gebied is een van de laagste van Noord-Beveland en wordt door sneden door een aantal waterlo pen. Drie molens staan er in het gebied; één ervan is van Staats bosbeheer en is defect, „We zijn niet van plan het te repareren", zegt boswachter Piet de Keu ning van Staatsbosbeheer. „Het kost veel geld en wat ons betreft mag er meer water het gebied in stromen. Dat is goed voor de ve getatie en de vogels. Tot twee jaar geleden werd het gebied on- derbemalen. Sinds dat niet meer gebeurt, zie je direct meer stelt lopers." Het molentje van Staatsbosbeheer liet 's winters water in in het laaggelegen - voormalig kreek - gedeelte om de ijsbaan onder water te zet ten. Het gedeelte is namelijk ver pacht aan de IJsclub Wissenker ke. „We willen dat voortaan door middel van pompen doen." Jeffrey Kutterink (Advertentie) kinderplein - attracties - kraampjes kijk ook eens op: zeeuwse almanak Aan de Ring in Noordgouwe wordt strijd geleverd. Op ini- tatief van de Schouwse plant soenendienst, die zakjes met larven van lieveheersbeestjes aan de bomen heeft bevestigd. De larven komen uit en de zonnekevertjes vreten de lui zen op, die de bomen aan bet verwoesten zijn en daarbij een kleverige substantie op de Ring laten neerdalen. De tevredenheid is groot en vrijwel algemeen. De bewoners van Noordgou we zien de overlast der luizen verminderen en de lieveheers beestjes voelen zich als een kind in een snoepwinkel. Alleen de luizendie zien het heel anders. Vanuit hun stand punt gezien bestaat, de actie alleen maar uit een heleboel zinloos geweld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31