Overlast bij Vliedberg in Rilland PZC Afrikaanse klanken in boerenschuur 'ZC Vluchtend mannetje maakt tunnel veiliger Toch Arjan Erkelpad voor Westdorpe Nieuwe turbines in Anna Jacobapolder ,11 Witie en gemeente zeggen weinig tegen vernielingen te kunnen doen Trommelend vakantie vieren Groen licht bouw woningen 's-Heer Hendrikskinderen donderdag 28 juli 2005 ESXDORPE - Het weggetje yen de Molenstraat en de fitters wei de in Westdorpe fijgt toch officieel de naam Ar- nErkelpad. De gemeente Ter- uzen wijkt hiermee bij hoge [zondering af van haar richtlij nvoor de straatnaamgeving. Na twintig maanden te zijn ge gijzeld in de Russische deelrepu bliek Dagestan werd Erkel in het voorjaar van 2004 vrijgela ten. Daarna volgde onder meer een feestelijke verwelkoming in Westdorpe, de woonplaats van zijn ouders. Het idee om een straat in West dorpe naar Arjan Erkel te ver noemen is afkomstig van B. Franse, lid van de plaatselijke dorpsraad. Burgemeester J. Lo- nink was direct enthousiast en zegde zijn medewerking toe. In het kerstnummer van Vrij Ne derland kreeg Lonink eind vorig jaar zelfs een eervolle vermel ding in het jaaroverzicht als bur gemeester die het Arjan Erkel pad opende. Op dat moment was echter al duidelijk dat het pad er niet zou komen, omdat niet werd voldaan aan de ge meentelijke richtlijnen voor de straatnaamgeving.Uiteindelijk is het college van B en W vol gens wethouder P. Hamelink toch van de richtlijnen afgewe ken omdat die mogelijkheid er is, het om een zeer uitzonderlij ke situatie gaat en de burge meester een belofte aan de West- dorpenaren had gedaan. iprRob Paardekam [LLAND - De bewoners van iderenwooncentrum De Vlied- (rg in Rilland zijn de vernielin- zn in de omgeving van hun ge- uw beu. Dat zegt E. de Block, cretaris van het bestuur van Vliedberg. ilgens hem hangen er bij het ooncentrum regelmatig j onge remd die onder meer banken agenda Bezorgklachten: 1-0231231 pp maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- ,den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE i Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES I Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 I E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET rWww.pzc.nl i E-mail: web@pzc.nl stuk maken, flesjes bier kapot gooien en takken van bomen af breken. De bewoners zelf zouden de jon geren daar niet op durven aan spreken, omdat ze bang zijn een grote mond terug te krijgen. Het bestuur van De Vliedberg heeft zijn ongenoegen kenbaar ge maakt bij de gemeente en ook de politie is al eens gebeld. „Maar tegen de tijd dat die aan komen, zijn de jongeren al ver trokken", aldus De Block. Poli- tievoorlichter A. Don zegt de in druk te hebben dat de problema tiek wel meevalt. Dit jaar is er volgens hem nog maar één mel ding binnengekomen en die kwam niet eens vanuit de Vlied berg. „Toch wordt er met enige regelmaat gesurveilleerd, want wij weten ook wel dat het een potentiële probleemlocatie is", aldus Don. Bereid De politie is volgens hem best bereid op te treden, maar dan moet er wel iets gebeux'en wat niet door de beugel kan. „De ke ren dat wij de jongeren daar heb ben aangetroffen, veroorzaak ten ze geen overlast. Dan kun nen we natuurlijk niets doen." Dat het soms even duurt voor de agenten ter plaatse zijn, is vol gens Don een feit. „In Goes zijn we er over het algemeen sneller dan in een plattelandsgemeente als Reimerswaal." Ook wethouder C. Knuit biedt nauwelijks hoop. „Als gemeente kunnen we weinig doen", zegt hij. „We hebben meegewerkt aan de komst van twee ontmoe tingsplekken in het dorp; veel meer mogelijkheden zie ik niet. Als er werkelijk overtredingen worden begaan, is dat een zaak van de politie." E. Geelhoed van jongerensoos De Kist, die vlakbij De Vlied berg ligt, denkt dat niet veel van 'haar' jeugd betrokken is bij de vernielingen. „Misschien zitten er wel een paar bij, hoor. Ik kan ze immers niet constant in de gaten hou den. Maar over het algemeen veroorzaken de jongeren van de soos weinig overlast." Volgens Geelhoed zijn het vooral de schoolkinderen die na school tijd vaak als aapjes in de bomen bengelen. „Daar ergeren die mensen zich groen en geel aan. Ik kan dat best begrijpen." Met de soos gaat het volgens Geel hoed hartstikke goed. Er komen zelfs zoveel jongeren dat hij on langs is uitgebreid. Dat kon door een financiële bijdrage van enkele fondsen, waaronder Jan tje Beton. De Kist is gevestigd in het voormalige mortuarium aan de Cromvlietstraat en biedt enkele malen per week vertier aan jongeren van twaalf tot en met zestien jaar. STREEKACTIVITEITEN ERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, de Grote Markt,13.00-16.00 uur: Be- immlng Peperbus; fonumenten, Stadhuis, Synagoge, ge- iiigenpoort en de Sint Gertrudiskerk, i.00-16.30 geopend ter bezichtiging; brkiezenhof, 13.00-16.30 uur; Roofvo- fehow; Mhelminaveld, 19.30 uur: Muziekoptre- m Stiletto! rock); OES-SGB museumterrein 11.00 uur 17.00 uur; Vertrek Stoomtrein; lote kerk, 19.30 uur: Beiaardconcert ml Hoste; mbachtscentrum van de Hollandsche oeve, 13.00-16.30 uur: Demonstratie «erse ambachten; portpunt Zeeland, vanaf 9.00 uur; Ver- ik fietsvierdaagse; IANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: idiorensoos; i-HEER-ARENDSKERKE Kwekerij (esthof, Westhofsezandweg, 8.00-21.00 uur: Show van ca 350 Fuch- planten van leden van de Zeeuwse van Fuchsialiefhebbers door fami- Rijk; APELLE - Complex Groenewoud, Vembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel •plussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen orcarapatiënten; IIEMELDINGE -Dorpshuis De Wemel, Sociëteit en sjoelen; (ERSEKE - Beatrixhaven, M.p.s. Adrïa- 8.15 - 19.45 uur: vertrek en terug- imst marktdag Zierikzee; 13.30-15.00 ui: Rondvaart Oosterschelde; fel Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten aakstraf en 'ijontzegging na odelijk ongeval MIDDELBURG - De Middel- torgse rechtbank heeft gisteren *n man uit gemeente Hulst v er- |ordeeld tot 180 uur taakstraf twee jaar rijontzegging waar- lan één voorwaardelijk. 58-jarige reed vorig jaar ipril over de N60 richting luist Toen hij linksaf wilde laan, verleende hij geen voor- ang aan een tegemoetkomende luto. Het gevolg was een fronta- botsing waarbij een medepas- igier van de tegenligger het le- liet. Bij de verdachte werd iR alcoholgehalte van 1,2 pro- lille geconstateerd. De officier tan justitie eiste veertien dagen deden een werkstraf van 240 Tijdens een workshop leert Inte Feelders voornamelijk toeristen de djembé te bespelen. door Andrea Bolle ZONNEMAIRE - In het polderland schap van Zonnemaire verwacht men geen andere geluiden dan die van flui tende vogels, de wind die door de bo men blaast en zo af en toe een blaffende hond. De klanken van Afrikaanse trom mels horen zeker niet in dit rijtje thuis. Toch zijn ze regelmatig te horen vanuit een zwart schuurtje aan de rand van het dorp. Bij binnenkomst is de mestlucht van een boerenschuur nog duidelijk aanwe zig. Dat verandert zodra je het deurtje naar de djembé-studio doorstapt. Een kleine intieme ruimte is gevuld met wierrook en kaarsen. Afrikaanse percus- siemuziek klinkt uit de boxen en aan de muur hangen met olifanten versierde wandkleden uit het zuidelijke conti nent. „Iedereen ringen uitdoen, want je kunt dikke vingers krijgen. En je handen kun nen ook gaan tintelen", waarschuwt le rares Inte Feelders. Nadat ze hier vorig jaar kwam wonen heeft Feelders de schuur verbouwd om djembé-cursussen te kunnen geven. Het enige wat nog doet denken aan het oude interieur zijn de grote hanenbalken aan het plafond. Op deze druilerige woensdagmorgen heeft een tiental toeristen voor deze workshop gekozen en allemaal met hun eigen reden. „Maar het belangrijkste is dat je plezier hebt als je speelt", bena drukt Feelders. Je kunt in tien lessen nog niet alle tech nieken van dit Afrikaans instrument on der de knie krijgen, maar basisritmes kunnen in een ochtend wel redelijk wor den aangeleerd. De bas, toon en slap zijn drie manieren om verschillende no ten uit de trommel te krijgen. Daarmee kun je dan weer de Europese Rumba, de Jolly en de Lamba 2 spelen. „En het mooiste is dat je die verschillende par tijen speelt en hoort hoe goed dat sa- menklinkt." Nog wat onwennig zetten de cursisten de trommel tussen hun be nen en hellen hem iets naar voor, want dan krijg je de beste klanken. Martijn van de Akker uit Uden speelt vol ent housiasme het eerst aangeleerde ritme op de djembé. Vriendin Tanja Beenders doet dat iets minder intens. Zij heeft dan ook niet zoveel met de Afrikaanse trommel, behalve dat hij mooi in hun in terieur past. „We hebben een djembé in Frankrijk gekocht en ik wil er graag op leren spelen, maar lessen zijn erg duur", vertelt Van de Akker. Deze work shop, die vlak naast hun camping gege ven wordt, is ideaal om uit te zoeken of dit iets voor hem is. Hij ziet zichzelf al helemaal zitten: trommelend op één van de Spaanse stranden. De zomerworkshops zijn speciaal be doeld voor toeristen. Buiten het seizoen geeft Feelders reguliere lessen. „Het gaat hartstikke goed, maar ik wil wel uitbreiden." Behalve groepen kinderen foto Marijke Folkertsma wil ze vanaf september ook mensen met een verstandelijke handicap les gaan ge ven. „Van kinderen weet ik dat ze het ontzettend leuk vinden om dit te doen. Vroeger heb ik met gehandicapte men sen gewerkt en pasgeleden heb ik con tact met stichting het Gors opgenomen. Zij reageerden ook hartstikke enthou siast", aldus Feelders. Een vaste klant heeft de lerares al. Dorpsgenootje Roos heeft op basis school de Zonnewijzer al een workshop van Feelders gehad en vanwege haar enthousiasme is ze gevraagd om zo af en toe te assisteren bij de lessen en workshops. Roos kent de ritmes al van buiten en kan niet wachten tot ze de Doun Doun mag bespelen, grote staande trommels waar ze zich met speciale stokken op uit mag leven. „Ik krijg het er wel warm van", lacht ze na een paar minuten slag werk. Niet elk kind heeft een passie voor muziek. Roos compenseert wat dat betreft voor leeftijdsgenoot Wouter Groenink. „Ik hou helemaal niet van muziek. Ik lees veel liever Harry Pot ter." door Cyril Rosm.an DORDRECHT - Toeval bestaat niet. Op de dag dat een Franse rechter na een zes jaar voortsle pende rechtszaak straffen uit deelde aan de mensen die verant woordelijk waren voor de cata strofale brand in de Mont Blanc-tunnel in 1999, presen teerde Rijkswaterstaat het nieu we Nederlandse systeem voor vluchtweg-bewegwijzering in tunnels. De brand in de Mont Blanc, op de grens van Frankrijk en Italië, kostte aan 39 mensen het leven. Nadat in een vrachtwagen brand uitbrak, ging zowat alles mis wal er mis kon gaan. Zo werkte de rookdetectie niet, werd de tunnel niet afgesloten voor auto's en bleven mensen simpelweg in hun auto zitten, waardoor de meeste slachtoffers nog in hun wagen stikten van de rook. Dergelijke ongevallen deed de bouwdienst van Rijkswaterstaat besluiten om samen met TNO een nieuw systeem te ontwikke len voor de bewegwijzering van het vluchtsysteem. Met andere woorden: een nieu we manier om mensen in een tunnel duidelijk te maken dat ze er eruit moeten en hoe ze dat zo snel mogelijk kunnen doen. Dat is nodig omdat uit testen blijkt dat veel automobilisten geen idee hebben wat ze moeten doen bij een tunnelbrand en dus maar in de auto blijven zitten. Als ze er al uitkwamen, liepen ze de vluchtdeuren voorbij om dat die niet genoeg opvielen. Rijkswaterstaat presenteerde het nieuwe systeem gisteravond in de Drechttunnel bij Dord recht. Die tunnel is onlangs gere noveerd en dient als proefpro ject. De bedoeling is dat alle Ne derlandse tunnels voor 2014 het zelfde systeem gebruiken. Dat komt erop neer dat op de wanden plakkaten van meer dan een meter breed komen met daarop een vluchtend mannetje en de afstand tot de volgende nooduitgang, dat alle vluchtdeu ren groen geschilderd worden, dat die deuren een soort groene kerstverlichting krijgen waar door ze altijd te vinden zijn, dat er door de hele tunnel heen ver lichting aan de wanden komt die leidt naar een deur en dat er boven elke deur een speaker komt. „Uit die speaker komt dan een geluid dat mensen naar de deur toe leidt en ze niet af schrikt", aldus ingenieur Evert Worm van Rijkswaterstaat. TNO deed studie naar het beste geluid en kwam tot drie piepjes gevolgd door de tekst: Uitgang hierfExHHere „Alle tunnels van Rijkswater staat worden van dit systeem voorzien", zegt Worm. „We zul len ook met gemeenten overleg gen over gemeentelijke tun nels." De Westerscheldetunnel is een ander verhaal. Die tunnel wordt privaat geëxploiteerd en valt niet onder Rijkswaterstaat. Worm: „Maar die tunnel is zo nieuw, daar hebben ze al deels meegelift op deze ontwikkelin gen. Het is daar prima in orde." Celstraf voor bedrijfsinbraken MIDDELBURG - Voor het plegen van drie bedrijfsinbra ken in een kantorencomplex aan de Edisonweg in Vlissin- gen is een 22-jarige man uit Polen veroordeeld tot vijf maanden celstraf. De Pool gaf gisteren tegenover de Mid delburgse politierechter grif toe dat hij op 22 april een se rie inbraken had gepleegd. Daarmee koos hij een andere koers dan tijdens het eerste politieverhoor. Toen vertelde de verdachte dat hij alleen in de buurt liep te wandelen. Inmiddels had hij besloten open kaart te spelen. Of dat he lemaal waar is, moet binnenkort blijken. Zijn DNA kwam ook overeen met gevonden materiaal bij na inbraken in Goes. Daarvoor wordt hij binnenkort nader verhoord. Bij de inbraak in Vlissingen had de verdachte een spoor van vernieling achtergelaten. De rechter oordeelde dat de man daarvoor een bedrag van 233 euro moet terugbetalen aan de benadeelde partijen. De spullen zijn teruggegeven. Twee jaar cel voor verkrachting MIDDELBURG - Een 24-jarige man uit Vlissingen is gis teren door de Middelburgse rechtbank veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf voor ontucht met een minderja rig meisje. De rechtbank achtte bewezen dat de man in de periode van augustus 2003 tot begin februari van dit jaar twee keer een zwakbegaafd meisje had misbruikt. De zaak kwam aan het rollen toen het meisje het tegen haar begeleidsters op school vertelde. „Door haar verstandelij ke handicap was ze niet in staat nee te zeggen, u hebt mis bruik gemaakt van haar beperkingen", verklaarde de rechtbank. De man had bovendien kunnen weten dat ze nog minderjarig was. Tegen de man was vier jaar cel geëist. Bij de veroordeling werd rekening gehouden met het strafblad van de man, waarop onder meer geweldsde licten prijken. Celstraf voor mensensmokkel MIDDELBURG - Voor zijn aandeel in mensensmokkel werd een 47-jarige man uit Joegoslavië gisteren door de Middelburgse rechtbank veroordeeld tot zes maanden cel. De man had als chauffeur mensen naar de haven van Vlis singen gereden, vanwaar ze verder werden vervoerd naar Engeland. Tegen de man werd veertien dagen geleden acht maanden celstraf geëist. Omdat niet bewezen kon worden dat de man lid was van een criminele organisatie, viel de straf lager uit. De man had tijdens de zitting ver- 1 klaard dat hij uit angst voor het kopstuk van de criminele organisatie was doorgegaan met zijn ritten, maar dat hij het met tegenzin deed. De Joegoslaaf werd op 12 novem ber vorig jaar slapend aangetroffen in een auto op de Edisonweg in Vlissingen. Diezelfde dag werden vijf ver stekelingen in een trailer gevonden die klaar stond voor vertrek naar Engeland. Daarmee had de man de verden king op zich geladen. Op 28 februari werd hij aangehou den nadat de politie een gesprek afluisterde over prijsaf spraken voor mensensmokkel. De verdachte vervoerde in totaal zo'n vijftien keer mensen. Vrouw verwond in gezicht RENESSE - Op de Zoom in Renesse is in de nacht van dinsdag op woensdag een achttienjarige inwoner van Poeldijk aangehouden wegens mishandeling. De man wordt ervan verdacht een achttienjarig meisje uit Roosen daal in Renesse te hebben verwond in haar gezicht. door Maartje Huijben ANNA JACOBAPOLDER - De vier windmolens aan de Del Campoweg in Anna Jacobapol der worden vervangen door vijf veel grotere exemplaren. Pro jectontwikkelaar Kempen, Paar- dekooper en Partners heeft hier voor een vergunningaanvraag in gediend bij de gemeente Tholen. In de polders bij De Sluis en An na Jacobapolder staan vier windmolens. Ieder hebben ze een capaciteit van 225 kilowatt. Dat is niet voldoende, volgens H. Wassenaar van het bedrijf Kempen, Paardekooper en Part ners uit Lelystad, een bedrijf dat in heel Nederland projecten ontwikkelt voor duurzame ener gie. Het bedrijf wil ze vervan gen door grotere windturbines van 3000 kilowatt. „We hebben in Nederland afge sproken dat we een bepaalde hoeveelheid energie op duurza me wijze opwekken", zegt Was senaar. „Daarvoor zijn een aan tal plekken aangewezen. Anna Jacobapolder is er één van. Het is een mooie locatie, want er staat veel wind. Een ideale plek voor grotere windturbines. Met de nieuwe molens wordt vol gens Wassenaar beter aan de doelstelling van de provincie om meer duurzame energie op te wekken, voldaan. Ze hebben meer vermogen. De nieuwe tur bines zijn, volgens Wassenaar, rustiger voor het landschap. „Ze draaien langzamer dan de huidi ge. Maximaal dertien omwente lingen per minuut." Procedures Hij hoopt zo snel mogelijk de turbines te kunnen plaatsen, maar verwacht dat dit in de loop van 2006 zal gebeuren. „Het is nog een beetje afhanke lijk van de procedures die we moeten doorlopen. Ik verwacht daar niet al te veel problemen mee, want er staan al windmo lens." Dat vindt woordvoerder Ingo de Moor van de Westerscheldetun nel zelf ook. „Onze beveiliging is state of the art Maar we gaan zeker zelf ook kijken in de Drechttunnel", zegt hij. „Aan de hand van eventuele nieuwe wetgeving zullen we dan ook kij ken of we ons systeem moeten aanpassen." In de Westerscheldetunnel ge beuren er in het geval van bij voorbeeld brand en dus evacua tie verschillende dingen tege lijk. De Moor: „Als de operator in de controlekamer aangeeft dat er ontruimd moet worden, komt dat direct op de matrixborden in en bij de tunnel te staan, klin ken er geluidssignalen, gaan er lichten aan en worden de vlucht wegen ontgrendeld." door Jan van Ommen DEN HAAG - De gemeente Goes en de projectontwikkelaar Fraanje kunnen snel beginnen' met de bouw van 29 luxe wonin gen op een terrein in 's-Heer Hendrikskinderen Oost, zo blijkt uit een uitspraak van de Raad van State. Het rechtscollege verwierp woensdag alle bezwaren van een tweetal omwonenden tegen het bestemmingsplan 's-Heer Hendrikskinderen Oost. Omwo nenden M. Verhaegen en E. Ste- ketee hebben een aantal bezwa ren tegen het bestemmingsplan dat de bouw van de woningen re gelt. Vooral de geplande ontslui- tingsweg via hun straat de Jaco- ba van Beierenstraat is een doorn in het oog. Hoewel de hoofdontsluiting van het nieu we woonwijkje aan de zuidkant via de Zwanenburg gaat lopen, wil de gemeente ook een tweede ontsluitingsweg voor langzaam- verkeer(fietsers e.d.) en hulp diensten, zoals de brandweer. Op dit moment is een noordelij ke ontsluitingsweg via de kavel Van Riesen niet mogelijk dus wil de gemeente de ontsluiting via de Jacoba van Beierenstraat laten lopen. De bezwaarmakers zitten echter niet te wachten op een nieuwe weg langs hun tui nen. De Raad van State stelt echter vast dat de geplande ontsluiting niet in het bestemmingsplan 's-Heer Hendrikskinderen Oost is geregeld. De ontsluitingsweg valt in het plan 's-Heer Hen drikskinderen 1991, dat eerst ge wijzigd zal moeten worden. Rommelmarkt in Oostkapelle OOSTKAPELLE - Op het par keerterrein rond de dorpskerk in Oostkapelle wordt donderdag 4 augustus van 9.30 tot 17.00 uur een bazar met rommelmarkt gehouden. Om 11.00 uur is er een verko ping bij opbod. De opbrengst van de dag gaat naar de Protes tantse Gemeente Oostkapelle en naar een school voor gehandi capte kinderen in het Indiase Bangalore.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25