DSM wil groeien door innovaties Locatus is burgerlijke van winkelier Leerzaam speelgoed zonder batterij Met 1,3 miljoen kun je rentenieren 21 m Nettowinst Limburgs chemieconcern zestien procent hoger profijt Verkoop vrachtwagens en bestelbussen flink gestegen donderdag 28 juli 2005 'vermindert de trek dat je 25 procent min eet. Dat is zeker geschikt oor mensen die een te grote 'ge- hebben", grapte de topman van DSM, H. Dalen. „Fabuless bestaat it microscopisch kleine bolle- jszuivere palmolie in een coa- ngvan havermeel die heel lang- jam in het maagzuur verteren ndaardoor een signaal afgeven at.je verzadigd bent." let lij kt erop dat DSM met der- voedingssupplementen dichter bij de consumen- kruipt. Dat is volgens Dalen echter niet de bedoe- „We blijven ons richten op bedrijf wordt echter wel zichtbaarder en hecht ieer belang aan merkbekend- Êid. „Je kunt ons streven hier- vergel ij ken met wat Intel met atel Insite doet voor de compu- abranche." Van Dalen noemde leer innovaties. Zoals een nieu- technologie die binnen vier vitamine-C direct uit sui- moet onttrekken of de uit sterke vezel Dyneema ge- flinterdunne draadjes bi aderen in het menselijk schoon te maken. alle nieuwe producten üde divisies Life Science en Nu- ritional Products blijven voor )SM de traditionele chemie- oot en de divisie Performance laterials (onder andere vezels) elangrijke geldmakers, fit de cijfers over het tweede bleken vooral kosten- en de grote vraag kunststof- en chemische de winst en omzet te Het chemieconcern DSM heeft de resultaten in het tweede kwartaal flink verbeterd dankzij kostenbesparingen en een sterke vraag naar kunststof- en chemische producten. foto GPD hebben verbeterd. De hogere grondstofprijzen konden geheel worden afgewenteld op de klan ten. Het bedrijfsresultaat steeg met 43 procent tot 217 miljoen euro. De nettowinst nam 16 procent toe tot 133 miljoen euro en de omzet groeide met 9 procent naar 2,1 miljard euro. Die omzet groei was grotendeels te danken aan lakkenbedrijf Neoresins, dat begin dit jaar voor 500 mil joen euro is overgenomen. De goede ontwikkelingen weer spiegelen zich ook op de beurs. De aandelen DSM zijn met een koers van tegen "de 60 euro per stuk de duurste van de 25 AEX-fondsen. Het bedrijf gaat daarom zijn aandeelhouders voorstellen over te gaan tot een aandelensplitsing. Daarmee ver- Resultaten DSM 2e kwartaal 2005 Bedrijfsresultaat uit gewone activiteit (EBIT) in miljoenen euro 2004 i 2005 +/- Life Science Products 20 28 +40% DSM Nutritional Products 54 68 +26% Performance Materials 44 77 +75% Industrial Chemicals 30 54 +80% Overige activiteiten 0 i -14 Totaal 148 213 +44% Nettowinst in miljoenen euro anp - bron: DSM dubbelt het aandeel en wordt de prijs gehalveerd. „Dit geeft ook aan dat we vertrouwen hebben in de toekomst", aldus Van Da len. Dat optimisme bleek eveneens uit de verwachtingen die de fi nanciële topman van het Lim burgse concern gaf. Voor geheel 2005 wordt uitgegaan van een 'substantieel' hogere winst dan de 300 miljoen euro uit 2004. In het huidige (derde) kwartaal ver wacht Van Dalen dat het be drijfsresultaat meer dan 25 pro cent hoger uitkomt. Hij waar schuwde wel voor teruglopende consumentenbestedingen in Eu ropa en een vertraging in de au to- en verfindustrie. Dit zijn be langrijke eindmarkten voor de producten van DSM. Behalve de betere resultaten bij de kunststof- en chemicaliëndi- visies profiteert DSM van om vangrijke kostenbesparingspro gramma's bij onder meer de divi sie voedings- en gezondheidspro- ducten (Life Science) en de vita- minepoot DNP. Bij Life Science verplaatst DSM een groot deel van de antibiotica-activiteiten naar lagelonenlanden als China en India. Dat kost vierhonderd banen, terwijl bij DNP tot eind volgend jaar 1500 banen ver dwijnen. Toekomst Begin oktober komt DSM met plannen voor de komende jaren, nu het in 2000 begonnen 'Vision 2005' is voltooid. De veranderin gen zullen minder ingrijpend zijn dan die in de afgelopen ja ren, verklapte Van Dalen. DSM transformeerde van een bulk- in een fijnchemiebedrijf. Via de verkoop van de petroche mische tak en de aankoop van de vitaminepoot van Roche, werd DSM wereldmarktleider in vitaminen. Een ding is zeker volgens Van Dalen: „Innovatie gaat steeds belangrijker wor den." ANP Meer omzet, minder winst Boeing CHICAGO - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft het tweede kwartaal van dit jaar minder nettowinst geboekt dan een jaar eerder. De omzet nam daarentegen flink toe, zo meldde het concern gisteren. De nettowinst bedroeg 566 miljoen dollar vergeleken met 607 miljoen dollar in dezelfde periode vorig jaar. Daar mee overtrof het concern de prognoses van analisten. De omzet groeide met 15 procent tot 15 miljard dollar. Boeing verkocht meer vliegtuigen, vooral in Azië en het Midden-Oosten. De vliegtuigbouwer is positief gestemd over de rest van het jaar. ANP Jumbo komt in andere handen AMSTERDAM - Spelletjesfabrikant Jumbo heeft nieuwe eigenaren. Het bestuur van Hauseman Hötte, zoals het bedrijf formeel heet, en investeringsmaatschappij Berk Partners hebben het bedrijf gekocht van ABN Amro Capi tal. Dat maakten de koper gisteren bekend. Jumbo heeft een moeilijk boekjaar achter de rug. Er werd begin 2004 een reorganisatie ingezet om het bedrijf weer winstgevend te krijgen. Daarbij werd 40 procent van de functies geschrapt. Tegelijkertijd werd er geld gestoken in het ontwikkelen van producten. De strategie werd ver legd van het maken van spellen naar het ontwikkelen en uitgeven er van. Een fabriek in Wognum staat daarom op de nominatie om te worden verkocht. Jumbo bestaat inmiddels meer dan 150 jaar en het heeft ongeveer 120 werknemers in dienst. ANP Randstad boekt beter resultaat DIEMEN - Het uitzendconcern Randstad heeft een goed kwartaal achter de rug. De omzet klom in het tweede kwartaal ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar met 14 procent tot 1,6 miljard euro. De nettowinst klom met 53 procent tot 54 miljoen euro. De winst was volgens de verwachting van analisten. Rand stad verwacht dat de winst in het lopende kwartaal ver der groeit. Het bedrijf wil investeren in capaciteit om de toekomstige groei aan te kunnen, ANP Colgate ziet winst dalen NEW YORK - Plet Amerikaanse concern Colgate-Palmoli ve, fabrikant van consumentenproducten als tandpasta en zeep, heeft de nettowinst in het tweede kwartaal zien dalen van 374 miljoen dollar tot 343 miljoen dollar. Dat is vooral toe te schrijven aan reorganisatiekosten. Zonder die post zou de winst zijn uitgekomen op 372 mil joen dollar. De omzet nam toe met 10,5 procent tot 2,84 miljard dol lar. ANP Renault hoopt op verbetering PARIJS - De Franse autofabrikant Renault heeft in het eerste halfjaar minder winst gemaakt dan in dezelfde pe riode vorig jaar, maar handhaaft zijn eerder uitgesproken winstmarges voor heel 2005. Het operationele resultaat bedroeg 943 miljoen euro, een daling van 15 procent. De omzet steeg van 20,55 naar 21,32 miljard euro. ANP Frans Bothof Dijksma UERLEN - DSM wil zich de jaren met nieuwe pro- tieten meer onderscheiden. Het ook actief in bio- tchnologie en voeding, kwam jjde presentatie van zijn twee- li kwartaal- en halfjaarcijfers ut voorbeelden. Zoals het net ide VS gelanceerde Fabuless, en natuurlijk voedingssupple- Kntvoor de slanke lijn. heeft moeite gekost, maar staat elke winkel in Neder- geregistreerd in het be tand van Locatus in Woerden. ïi]f medewerkers van het infor matiebureau zijn nog elke dag p pad om de gegevens bij de ijd te houden. Wie dat wil, kan ip zijn pc van elk pand achter den wat voor winkel er in zit üi hoe groot die is. We zijn de Ergerlijke stand van de ivin- in Nederland." ioorBas Bierkens WERDEN - Meer dan 248.000 idressen zijn opgeslagen in het bestand van Locatus. Van elk adres staat vermeld wat er ach ter de gevel te vinden is. In 220.000 gevallen is dat een ver kooppunt en daarvan zijn er 100.000 ook echt winkels. Per zaak is te vinden wat er te koop is en hoeveel vierkante meter de winkel telt. Het resultaat van ja renlang veldwerk. „We houden alle voordeuren bij waar je als consument een pro duct of dienst kunt kopen. Dus behalve winkels ook horeca, theaters, bibliotheken, en uit zendbureaus", zegt Baptist Brayé, die samen met Gerard drijven kochten ook flink meer nieuwe bestelbussen: 6,9 pro cent meer dan het eerste half jaar 2004, tot net iets meer dan een miljoen stuks. Nederland ging gedeeltelijk tegen de trends in, vermoedelijk omdat de econo mie het hier slechter doet dan in de rest van Europa. De verkoop van nieuwe vrachtwagens daal de in Nederland 1,9 procent tot 8100 stuks. De inschrijving van bestelbussen in Nederland nam toe met slechts 0,4 procent tot 49.400 stuks. ANP janonz redactie economie IRUSSEL - De verkoop van ieuwe vrachtwagens en bussen iWest-Europa is toegenomen. het eerste halfjaar zijn 5,7 rocent meer nieuwe wagens raarder dan 3,5 ton geregis terd dan in dezelfde periode orig jaar. Totaal kwamen er Jim 186.000 nieuwe vrachtwa- op de weg. Dat meldde de «reniging van Europese autofa- likanten ACEA gisteren. Be- Zandbergen directeur/eigenaar is van het vijf jaar oude bureau. Dat bijhouden betekent dat jaar lijks ruim tachtig procent van de verkooppunten in het veld be zocht wordt: een medewerker ('beroepswinkelaar') loopt er langs, controleert of er nog steeds zit wat op zijn platte grond vermeld staat en noteert eventuele veranderingen. „Daar kan niets tegen op. Ook geen Gouden Gids, handelsregister of kadaster: die zijn nooit com pleet. Alleen door er fysiek langs te gaan, krijg je betrouw bare, actuele informatie." Per dag kan een medewerker ge middeld 150 adressen afwerken, 's Avonds geven de vijf veldwer kers hun wijzigingen (gemid deld vijftien) door aan het com putersysteem van Locatus. „Bin nen 24 uur hebben we alle wijzi gingen doorgevoerd in ons be stand. In geen enkel land ter we reld is een winkelbestand be schikbaar dat zo actueel en vol ledig is. En in geen enkel ander land is het vloeroppervlak van elke winkel bekend." Locatus beperkt zich niet tot het louter opslaan van de gege vens. Het heeft snelle software ont wikkeld waarmee iedereen naar eigen wens kan grasduinen in de data: per adres, per gemeen te, per branche, per winkelfor mule, per naam, per winkelge- Baptist Brayé is directeur/eigenaar van Locatus. bied, enzovoorts. „Dat is een grote sprong voorwaarts in onze activiteiten geweest", aldus Brayé. Op kaart Alle informatie staat ook op kaart, zodat een bezoeker van de site in feite de beschikking heeft over een plattegrond van Nederland met daarop elk win kelpand plus de daarbij horende gegevens. Op elk onderdeel kan tot op pandniveau worden inge zoomd. Voor niets gaat natuur lijk de zon op: Locatus stelt de software gratis beschikbaar, maar elke zoekactie kost 75 cent per adres. Desgewenst kunnen meestal ook de voetgangersstro men in beeld gebracht worden, want elke drie jaar telt Locatus per winkelgebied de bezoekers. Kennelijk voorziet Locatus in een behoefte. Afnemers van de informatie zijn detailhandela ren, vastgoedontwikkelaars, be leggers, financiers en de over heid. Het onderzoeksbureau telt 24 foto Ton de Hond/GPD medewerkers met een omzet van 2,5 miljoen euro. „Het rende ment kunnen we elk jaar in gro te cijfers schrijven." Brayé: „Onze kracht is onze on afhankelijkheid. We hebben geen band met partijen of ont wikkelingen in de markt. We onthouden ons ook nadrukke lijk van adviezen. Onze afne mers moeten de zekerheid heb ben dat we geen partij zijn in de markt. We hebben natuurlijk wel een mening en die publice ren we ook regelmatig." GPD [T*amerleden klagen over de prijs iVvan benzine. Klagen hoort in de iamer. Maar het is verbazend dat het verdingen gaat die al bijna voorbij ijn, Benzine raakt op. En niemand 'elt ministers de pijnlijke vraag waar- ui we nog altijd op benzine rijden. Niê- laud dient een motie in voor miljoe- ïn voor onze technische universiteiten ®de verbrandingsmotor voorgoed be- ichelijk te maken. Je moeten het mischien hebben van de ingetjes (m/v) van nu, die straks als ze loot zijn, weten dat er zoveel meer Sn op wielen zonder te hoeven tanken. *moet alleen op het idee komen en Ruitwerken. Spelenderwijs wellicht, ftn van Dort uit Scheemda stuurt me fn scholierenbroodtrommeltje met tadwielen en schakeltjes voor een plas- icketting. Er zit ook een doorzichtig blokje in dal, toen ik het had uitge pakt, zelf duidelijk maakte wat het is. Een motortje. Het was stralend weer. Twee paneeltjes op het motortje vangen zonlicht en zet ten het om in elektrische energie. Het motortje ging, eenmaal bevrijd uit het trommeltje, onmiddellijk draaien. Op licht! Van Dort is importeur van leer zaam speelgoed en verkoopt via zijn postorderbedrijfje (www.pmot.nl) aan scholen en particuleren spullen waar kinderen handig en wijzer van worden. Sinds kort haalt hij bouwpakketten van het merk Gigo uit Taiwan. Een kind kan er een plastic versnel lingsbak mee bouwen en al spelend le ren om met een handvol tandwielen de baas te worden over kracht en snel heid. En er is een doos waarmee je bloedje op z'n gemak leert inzien hoe elektrische circuits worden aangelegd. Een andere bouwdoos kan voorkomen wat altijd net gebeurt als het niet goed uitkomt. Dat Hans of Grietje op de ach terbank onderweg naar het vakantie huis vraagt hoe een graafmachine werkt. Tientallen graafmachines ziet een kind op een reis, ga ze tellen en het dringt tot je door hoeveel er wel niet staan langs de weg en in de verte. Uit leggen hoe ze werken, net als je op het verkeer moet letten, hoeft helemaal niet als een deel van het vakantiegeld niet uitgegeven wordt aan waterijsjes maar aan een doos hydrotechniek van Gigo. Het bouwpakket leert het principe van de graafmachine. Een arm met elle boog en een bak. Lucht- of waterdruk in cilindertjes bewegen de arm en de bak. Er hoeft geen woord aan vuil ge maakt te worden. Het speelgoed legt het zelf uit. Met het motortje op zon- ne-energie bouwde ik een rupsvoertuig dat in de zon de hele dag onverstoor baar voortkroop over mijn erf. Als de zon niet onder was gegaan reed het ding nu nog, ver van huis. Zo'n zelfgebouwd voertuig spreekt tot de verbeelding. En waarom brullen ze zo, vraag je je af, de echte Caterpillars. Er wordt in de Achterhoek over ge droomd (bij Truckbouw Aalten) om zware machines te bouwen die elek trisch worden aangedreven. Er is al zo'n wonder. Een elektrische trekker die geruisloos de zwaarste tanks van het leger kan verslepen en Boeings van hun parkeerplaats kan halen. Maar zo veel meer is mogelijk. Het kind dat zelf een elektrisch rups voertuig bouwde dat zonder batterijen en alleen op licht de wereld verovert, begrijpt dat beter dan een game boy die op de computer speelt. Hij kan wel iswaar piloot worden - een vliegtuig be sturen is als het spelen van een compu terspel - maar om later vooruitstrevend volksvertegenwoordiger te worden met visie op schone mobiliteit, zou een bouwdoos beter zijn. Gigo heeft ook een voertuigje met een motortje dat draait op geperste lucht die in een tank wordt gepompt met een miniatuur fietspompje. Het kan ook op waterkracht, zelfde principe. Zie hoe het werkt, kleine dromer, en je kan niet wachten met volwassen wor den om dan je eigen auto met een fiets pomp bij te tanken. Want dat kan. In principe. Goed speelgoed, Gigo. Wouter Klootwijk door Mathijs Rotteveel Weer aan het werk na de vakantie dwalen moge lijk de gedachten af naar de stranden van Thailand, de boot in Friesland of gewoon naar de ligstoel in de achter tuin. Heerlijk niets doen en dat zo lang mogelijk volhou den. Wat zou dat kosten, nooit meer hoeven werken? Daarvoor moet je miljonair zijn. Of zou vijf ton ook ge noeg zijn? „Dat hangt af van de leefstijl", zegt Loek Reijns van bank Insinger de Beau fort. „Mensen die voor zich zelf een arbeidsloos leven uit stippelen, willen meestal tus sen de 50.000 en 100.000 euro netto per jaar kunnen beste den." Dat zijn aanzienlijke bedragen. Volgens Reijns is 50.000 euro per jaar dan ook een prima bedrag om mee te rekenen. Wie wil leven van zijn kapi taal moet beslissen of daar nog iets van over moet blij ven of dat het helemaal op mag gaan. „Dat maakt na tuurlijk veel uit", zegt Reijns. „Zijn er kinderen en moet daar iets voor overblijven? Als dat niet zo is, mag het ka pitaal bij overlijden op zijn. Maar wanneer overlijd je? Dat is niet te zeggen." Het is veiliger niet op het ka pitaal in te teren. Het be schikbare kapitaal moet dan jaarlijks een netto rendement van 50.000 euro opleveren. Een internet-spaarrekening levert nu een rendement van tussen de 3 en 3,25 procent op. Maar omdat we beleggen voor de lange termijn, im mers tot onze dood, kunnen we volgens Reijns wel iets meer risico nemen. „We ko pen voor zo'n 50 procent van ons kapitaal obligaties, voor 30 procent alternatieve beleg gingen en voor 20 procent aandelen", zegt hij. „Deze portefeuille is niet al te risi covol maar moet gemiddeld toch een bruto rendement van 6 procent per jaar kun nen opleveren." Reijns neemt met opzet een niet al te hoog rendement, omdat hij reke ning houdt met inflatie. „Die kan ik verrekenen met de in komsten en de uitgaven, maar ik laat hem liever aan beide kanten weg", zegt hij. Van de geschatte 6 procent moeten we eerst onze bank betalen. „Reken op een pro cent per jaar", aldus Reijns. En de vermogensrendements- belasting van 1,2 procent moeten we met de fiscus afre kenen. Dan blijft er een netto rendement van 3,8 procent per jaar over. Reijns: „We hebben dan 1,3 miljoen euro nodig om zonder zorgen te kunnen rentenieren." Maar dat is erg veel geld. Mis schien is het het overwegen waard om de gok te wagen: we gaan interen op het kapi taal zodat er na ons overlij den niets meer over is. Dan is de levensverwachting van be lang. Volgens Eurostat is de levensverwachting van een 40-jarige Nederlandse man nu tachtig jaar, voor een vrouw vijfentachtig. „We ne men een kleine buffer en gaan ervan uit dat de rente nier negentig wordt", zegt Re ijns. Bij een benodigd bedrag van 50.000 euro per jaar heb ben we een startkapitaal van ongeveer 500.000 euro nodig, daarin zit een extra buffer", aldus Reijns. „Het zal im mers niet altijd even goed gaan met de beleggingen." Extra uitgaven In de berekeningen zijn nog niet de extra uitgaven meege nomen die het renteniers schap en de ouderdom met zich meebrengen. Volgens fi nancieel planner Rik Smit on derschatten veel mensen de kosten van het ouder worden. „We krijgen volgend jaar een nieuw zorgstelsel, dat gaat ons geld kosten", zegt hij. „Veel mensen willen later lie ver niet in een bejaardenhuis terecht komen, maar zelfstan dig blijven wonen. Ook dat kost geld." Rentenieren brengt ook andere uitgaven met zich mee. „Een tweede huis en de réizen daar naar toe zijn ook niet gratis", al dus Smit. „En niet te verge ten de rente-aftrek. Als je niet meer werkt en dus geen inkomstenbelasting betaalt, kun je ook de rente op je koophuis niet meer aftrek ken. Dat is iets dat heel veel mensen vergeten." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21