Kamer voor verplichte DNA-test 21 31 19 B. vervolgd voor rol in Hofstadgroep Ooudse moordzaak zorgt voor ommezwaai in denken bij politici Marten Toonder (93) overleden T erreurverdachten bezochten Zierikzee Turkije wil niets weten van erkenning Cyprus 3 "'"hl lezen we zeeuws 28° |l7° ZW 4 Wisselend Maxima rond 27 graden. Wisselend jawolkt en waarschijnlijk droog. Matige zuidwestelijke wind. ]47e jaargang no. 176 jonderdag 28 juli 2005 os nummer 1,25 i la onze redactie binnenland JEN HAAG - Een Kamer meerderheid vindt dat ook Jensen die niet concreet jan een misdrijf worden ver- it, verplicht moeten Voetballer hoeft iet de cel in zware tackle ITTERDAM - Profvoetballer sehid Bouaouzan hoeft van Openbaar Ministerie (OM) iltolterdam niet de cel in voor jn keiharde overtreding tegen iels Kokmeijer (Go Ahead Eag- in december vorig jaar. icier van justitie Van de ragt eiste gisteren een voor- •ardelijke gevangenisstraf in zes maanden tegen de 21-ja- geSparta-speler met een proef- jd van twee jaar. Het OM wil tl dat de rechter Bouaouzan een werkstraf van 240 uur troordeelt. Het OM legt auaouzan zware mishandeling Daarop staat een ge- Mgenisstraf van maximaal it jaar. Volgens het OM heeft Spartaan op 17 december 104 tijdens een competitiewed- rijdmet opzet Kokmeijer ern- ig verwond. De speler zelf ont- aide dat. Uitspraak volgt op I augustus, igina 15 Bouaouzan riskeert werkstraf (Advertentie) Dagelijks activi-tijd voor wonen... o'us komt u vandaag óf morgen tot augustus Ruimtewinst Een show op het Tijdpad, vol mogelijkheden om ruimte te winnen of besparen en ruimte multifunctioneel te maken. zomPP RUIMING Zomeropruiming tot 31 juli Hoe eerder u komt, hoe meer iu:eu heeft! De kortingen lopen hoog op, de keuze neemt af... t/m A U G u stu s' Stuur een anstichtkaart! Wie vanuit het vakantieadres sn kaartje stuurt naar Interieur Paauwe (Zuidweg 20a, 4316 LB Zonnemaire) ontvangt een cadeau-bon van 50 euro. ZATERÖAGr augustus-' Bolus Bonus-dag tot 17.00 uur heerste zaterdag van de maand: bolus- bonüs-dag: bolussen smullen en profiteren van de gratis 6l' stoel bij een eethoek. j3|VA. donderdag august Adviesbrigade ten week lang zwerven de advi seurs door hetland om u thuis te adviseren. Zonder verplichtingen, 'ét inspirerende ideeën. Schroom iet even te bellen (0111 401318). v,a. vrijdag augustus See, buy.... Vlaai! "ie tot 27 augustus zijn/haar slag slaat bij Interieur Paauwe in de "See, buy, vlaai-week" wordt wankelijk van de besteding) de Srstvolgende zaterdag (Of zater dagen!) verrast ..„«en met een kunnen worden mee te doen aan een DNA-onderzoek. Woordvoerders van CDA, WD en PvdA zeggen dat in een reac tie op de moordzaak-Mariëlla de Geus in Gouda, waar de ver moedelijke dader in eerste in stantie weigerde mee te werken aan een DNA-test. De politie kon hem niet verplich ten mee te doen, omdat ,er des tijds nog geen concrete aanwij zingen waren voor zijn betrok kenheid bij de moord. Dat is nu nog een voorwaarde om iemand tot een DNA-onderzoek te ver plichten. De vermoedelijke da der was op de avond van de moord in 2001 een van de bezoe kers van de Goudse sociëteit 'So What', waar De Geus ook was. Zij werd op weg naar huis sek sueel misbruikt en gewurgd. De politie hield een grootschalig DNA-onderzoek in Gouda, maar de huidige verdachte wil de als een van de weinigen niet meewerken. Volgens WD-Kamerlid Wee kers moet het mogelijk worden ook iemand tegen wie geen con crete verdenking bestaat te ver plichten mee te doen aan een DNA-onderzoek. Dat moet vol gens hem zeker kunnen bij men sen die rond het tijdstip van de moord in de buurt waren van het slachtoffer, zoals in het ge val van De Geus de bezoekers van een uitgaansgelegenheid. „Het is van groot belang dat een dader zo snel mogelijk wordt ge vonden. Als DNA-onderzoek een bijdrage kan leveren aan het oplossen van een misdrijf, dan zie ik geen principiële be zwaren om mogelijke daders te verplichten mee te doen", stelt Weekers. De woordvoerders van CDA, PvdA en WD zeggen wel dat politie en justitie goed moe ten kunnen onderbouwen waar om zij van iemand of van een groep mensen DNA wil afne men. GPD pagina 4 commentaar weerstand tegen DNA-test taant Samir A. (r) en zijn metgezel scheppen een luchtje tijdens de pauze van de pro-forma zitting van de Hofstadgroep in Rotterdam. foto Marcel Antonisse/ANP door Frank Hendrickx en Ferdi Schrooten ROTTERDAM - Na zijn veroor deling tot levenslang voor de moord op Theo van Gogh moet Mohammed B. ook terechtstaan voor zijn rol in de Hofstad groep. Samir A., nog steeds verdacht van beraming van terreuraansla gen op overheidsdoelen, wordt definitief niet vervolgd als ver dachte van het netwerk van radi cale jonge moslims. Dat bleek gisteren op de derde pro-formazitting tegen de Hof stadgroep. Die vond plaats in een extreem beveiligde Rotter damse rechtbank. Een groot deel van het gebouw was omge ven met betonblokken en stalen wanden met pinnen om een mo gelijke aanslag te voorkomen. Volgens veiligheidsmedewer kers was daar informatie over binnengekomen. Tijdens de zit- Olivier B. Bommel en Tom Poes, de bekendste geesteskinderen van Marten Toonder. foto ANP door Lieneke van der Steen LAREN - Auteur en stripteke naar Marten Toonder is giste ren op 93-jarige leeftijd in het Rosa Spier Huis in Laren in zijn slaap overleden. Uitgever De Bezige Bij en Toonder Stu dio's hebben dit namens de fa milie laten weten. Toonder wordt in besloten kring gecre meerd. Marten Toonder kreeg de mees te bekendheid als geestelijk va der van Ollie B. Bommel en Tom Poes. Hij was oprichter en directeur van de Toonder Studio's, schreef en tekende ve le stripverhalen, waaronder 'Panda', 'Kappie' en 'Koning Hollewijn' en maakte films en reclameboodschappen. Hoewel Toonder al flink op leeftijd was, is geschokt gerea geerd op zijn overlijden, voor al in de stripwereld. „Het is een heel rare gewaarwor ding", zei Meerten Belleman van Het Stripschap. „Het 'grappige' met Toonder is dat je bijna ging denken dat hij het eeuwige leven had. Hij heeft zoveel gedaan met zoveel verschillende tekenaars die hun hele leven lang, soms tot hun eigen dood toe, voor en met hem hebben gewerkt." Striptekenaar Jan Kruis noemt hem 'de invloedrijkste Nederlandse striptekenaar al ler tijden'. Schrijver Jan Wolkers vindt het een schande dat Marten Toonder nooit een grote literai re prijs, zoals de PC Hooft- prijs, heeft gekregen. ANP pagina 2 een heer van stand en betekenis ting maakte het Openbaar Mi nisterie bekend dat de ministe ries van Justitie en Buitenland se Zaken onderzoeken of de Sy rische leider van de Hofstad groep, Redouan al I., inderdaad vastzit in een gevangenis bij Da mascus. Bekeken wordt of hij uitgeleverd kan worden of op zijn minst verhoord. De advoca ten van bijna alle verdachten hebben het verzoek ingediend Al I. in Syrië te mogen spreken. Veel advocaten willen ook Mo hammed B. verhoren. Volgens het OM moet hij veroordeeld door Maarten Bakker DEN HAAG - Kopstukken van de Hofstadgroep kwamen regel matig over de vloer bij Rachid B., de terreurverdachte uit Zie rikzee die eind juni in Londen is opgepakt. De landelijke officier van justitie neemt de zaak tegen B. eind deze week over van de Zeeuwse politie en justitie. Rachid B. dook op in het Zeeuw se onderzoek 'Dolfijn' naar pas poortfraude en mensenhandel. De 32-jarige Marrokaan uit Zie rikzee zou ook Abu Khaled, de geestelijk leidsman van Moham med B., de grens over hebben ge holpen. Op de dag dat Moham med B. in Amsterdam Theo van Gogh vermoordde, zou Rachid B. de Syriër van Zierikzee naar Brussel gebracht hebben. Gisteren, op een rechtszitting te gen de Hofstadgroep, bleek dat ook andere leden van de groep geregeld bij Rachid B. over de vloer kwamen. Zeker zes leden zijn volgens het Openbaar Minis terie 'één of meerdere keren bij Bijltjesdag Angers De twee hoofdverdachten in het grootste Franse pro ces wegens kindermisbruik tot nu toe, zijn veroordeeld tot achttien en zestien jaar cel. Enkele andere belang rijke verdachten kregen 28 jaar. 39 mannen en 26 vrou wen in Angers waren be schuldigd van ontucht met 45 kinderen. Geopende brug hoort bij Zeeland Het zijn notoire obstakels; de open bruggen in Zeeland. Weggebruikers moeten regelmatig wachten terwijl zeil schepen en kruisertjes op het gemakje doorvaren. Vooral het Kanaal door Walcheren is in de zomer een fikse barriè re. Maar: „We willen een watersportprovincie zijn en daar moeten we wat voor over hebben", c'-J vindt gedeputeerde A. Poppelaars (verkeer). Rampenzender wekt verbazing Omroep Zeeland bleef dinsdag tijdens de stroomstoring stil. Dat wekt verbazing, want de regionale omroep is de officiële rampenzender. De Statenfractie van de Christen- Unie studeert op vragen aan Gedeputeerde Staten. Begin dit jaar werd al geconstateerd dat de rol van de regionale omroepen als rampenzenders profes- sioneler en moderner moet zijn. Ritsma stopt na Spelen van 2006 Rintje Ritsma zal nog één seizoen als schaatser actief zijn. De veelvoudig wereld kampioen presenteerde gis teren zijn nieuwe formatie, gesponsord door telecombe- drijf Sitel.nl. De 35-jarige Fries kwam een contract voor één seizoen overeen, met een optie voor nog een E" jaar. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 12 en 13; Sport: 15, 16 en 17; Economie: 19, 20 en 21 BRUSSEL - De Turkse premier Erdogan weigert Cyprus te er kennen, zolang er geen vredesak koord is tussen het Griekse en Turkse deel van het eiland. Hij zei dat gisteren op bezoek bij de Britse premier Blair, die dit na jaar de regeringsleiders van de EU-landen voorzit. Turkije tekent wellicht deze week wel een douaneakkoord met tien EU-landen, waaronder Cyprus. Het stelt daarbij echter zeer nadrukkelijk dat dat geen erkenning van Cyprus inhoudt. Turkije beschouwt Cyprus nog altijd als zijn eigen grondge bied. De desnoods impliciete er kenning van Cyprus was een van de voorwaarden van de EU om met Turkije te praten over EU-lidmaatschap. ANP/RTR (Advertentie) worden voor zijn rol als een van de leiders en inspirators binnen de Hofstadgroep. „De andere verdachten zijn niet alleen zijn vrienden, maar ook zijn volgelingen", aldus aankla ger A. van Dam. Dat B. door zijn veroordeling tot levenslang voor de moord op Van Gogh niet nog meer straf kan krijgen, acht'het OM van 'ondergeschikt belang'. Het zou vreemd zijn als uitgere kend een van de kopstukken zich niet zou hoeven verant woorden, aldus het OM. GPD (Advertentie) B. thuis geweest'. Daaronder Jason W., de terreurverdachte die op 10 november bij de bele gering van een woning in Den Haag een handgranaat naar agenten wierp. Jason W. zou twee keer een trainingskamp voor terroristen in Pakistan be zocht hebben. Ook een huisgenoot van Jason W., de terreurverdachte Ismail A., zou wel eens bij Rachid thuis geweest zijn. Ismail A. is vol gens het OM een 'extreem radi cale man', die in de gevangenis ook nog gedetineerden probeert te bekeren. Verder zou terreurverdachte Nouriddin el F. bij Rachid B. in Zierikzee zijn geweest. El F. werd op 22 juni in Amsterdam opgepakt met een doorgeladen machinepistool in zijn rugzak. Vorig jaar zou hij in Portugal tij dens het EK aanslagen hebben willen plegen. Het OM liet gisteren nog in het midden of Rachid B. nu ook ver volgd zal worden vanwege het lidmaatschap van de Hofstad groep. (posUbanfciekenirtflntiminei: O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand I rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement I O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CD per maand met automatische incasso 19,95) O per kwartaal met automatische incasso 58,001. O per jaar met automatische incasso 222,50). "71 T688,i5 5 55 3II Kijk op w.nv.prc.nl/abonneron. bel gratis 08110 0231231 of sim doie bon naar; P'iC. afdeling leiersservice Antwoordnummer 713. 4460 WB Goes het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1