pzc Bouaouzan riskeert werkstraf Legioen hekelt gedrag Kalou Eneco Tour: zelfde koers in nieuw jasje Boonen blijft maar winnen Ook Zastrow door achterdeur naar huis Seen celstraf Sparta-speler 15 tintje Ritsma ivil nog één :eer knallen Brilletje nekt Mauretaniër donderdag 28 juli 2005 Jong en oud kwamen gisteren weer massaal af op de open dag van Feyenoord. foto Harmen de Jong/GPD door Barry van der Hooft Figo dreigt Real met vertrek TOKIO - De kans dat Luis Figo vertrekt bij Real Madrid wordt met de dag groter. De Portugese superster heeft bij 'De Koninklijke' geen basisplaats en heeft zijn werkgever om die reden gedreigd met opstappen. „Mijn situatie is vreemd", aldus Figo. „Natuurlijk wil ik spelen en het liefst bij Real Madrid. Maar als ik hier geen kansen krijg moet ik vertrekken." De aanvaller deed de uitspraken na de 3-1-overwinning van Real op de Japanse club Juboli Iwata (twee goals Ronaldo). In dat duel kwam hij in de tweede helft als wisselspeler binnen de lijnen. Overigens lijkt er al een club geïnteresseerd in de voormalig sterspe- ler. Internazionale heeft volgens het Franse persbureau AFP zijn zinnen gezet op Figo. ANP/RTR/AFP Wedstrijd wijkt voor politiehonden DEN BOSCH - De wedstrijd tussen FC Den Bosch en HFC Haarlem, die voor vrijdag 2 september op het pro gramma stond, is verschoven naar donderdagavond 1 sep tember. Het duel moest worden verplaatst omdat de Bos schenaren hun stadion in het weekeinde beschikbaar had den gesteld voor het Nederlands Kampioenschap voor po litiehonden. ANP Genoa twee klassen teruggezet ROME - De Italiaanse voetbalbond heeft de naar de Serie A gepromoveerde club Genoa twee niveaus teruggezet, naar de Serie C. De club die afgelopen seizoen promotie afdwong, wordt gestraft voor een omkopingszaak. Onder zoek van de voetbalbond bracht aan het licht dat de laat ste wedstrijd van Genoa in de Serie B vorig seizoen is ge manipuleerd. In het met 3-2 gewonnen duel met Venezia stelde Genoa de promotie weliswaar veilig, maar de tegen stander zou omgekocht zijn. De straf van de tuchtcommissie van de Italiaanse bond gaat nog verder dan alleen de terugzetting. Genoa begint in de Serie C met een achterstand van 3 punten. De voor zitter en de manager van Genoa en de manager van Vene zia zijn voor vijf jaar geschorst. De voorzitter, Enrico Preziosi, diende gelijk zijn ontslag in .ANP/RTR/AFP Ballack voetballer van het jaar NÜRNBERG - Michael Ballack is in Duitsland voor de derde keer in zijn loopbaan voetballer van het jaar gewor den. De middenvelder van Bayern München won de ver kiezing ook in 2002 en 2003. Lukas Podolski (1. FC Köln) eindigde als tweede, de Braziliaan Marcelinho van Hert- ha BSC werd derde. Ballacks Nederlandse ploeggenoot Roy Makaay eindigde als zevende. ANP Fors pak rammel Roda JC VALENCIA - Roda JC kan een finaleplaats in de Interto- to Cup op zijn buik schrijven. Gisteravond verloor de Lim burgse club in Spanje met ruime cijfers van Valencia: 4-0. Het pleit was binnen vijftig minuten al vrijwel beslecht. Drie doelpunten van Francisco Rufete (zoveel goals maak te hij vorig seizoen in de hele Spaanse competitie) deden de ploeg van Huub Stevens de das om. De Italiaan Moret- ti stilde de stand in de 83e minuut zelfs nog naar 4-0. Vol gende week is de return in Kerkrade. torMikos Gouka [[OTTERDAM - Het Openbaar Ministerie eist geen celstraf te- jen Sparta-voetballer Rachid jouaouzan naar aanleiding van |e zware overtreding die hij op |J december 2004 beging tegen do Ahead Eagles-speler Niels Sokmeijer. Officier van justitie !,van de Kragt vindt zes maan- |en voorwaardelijke gevangenis- ilraf met een proeftijd van twee aar en 240 uur werkstraf vol- Joende. Jet feit dat Bouaouzan in de we ien na het incident spijt heeft betuigd aan Kokmeijer en de ware straf van de tuchtcommis- ievan de KNVB (twaalf wed- ilrijden schorsing, waarvan wee voorwaardelijk) waren gis- [eren volgens justitie reden om ijet over te gaan tot het eisen ran celstraf. „Zinloos geweld op straat is van een heel andere or- |e", stelde Van de Kragt. „Maar is natuurlijk wel een grens jverschreden. Een profvoetbal ler heeft een voorbeeldfunctie. En we moeten voorkomen dat jen voetbalveld een vrijplaats rordt voor de meest grove han delingen. Want als het op een raid mag,-waarom dan niet op itraat of thuis?" Niels Kokmeijer stapte gister- siddag op krukken de recht bank in Rotterdam binnen. Even later stond hij weer oog in mg met Rachid Bouaouzan, die rich bij Sparta steeds meer ont- rikkelt tot een volwaardig eer- ite-elftalspeler. De 21-jarige Rotterdammer werd zware mis- iandeling ten laste gelegd, een rergrijp waar in Nederland laximaal acht jaar gevangenis straf op staat. Kokmeijer, die 'een verklaring aflegde maar vel vragen van de rechtbankpre- r iMSTERDAM - Rintje Ritsma [ooit nog één keer het roer om in een poging zijn schaatscar- sière van een mooi slot te voor den. De schaatser, die voor een commerciële revolutie op de ijs banen zorgde, neemt zichzelf in lijn laatste seizoen eens grondig onder handen. Het hulp van een nieuwe schaatsploeg en vooral een ver nieuwde schaatsslag wil Ritsma teer aansluiting met de wereld- iop krijgen. „Ik wil nog één keer hallen, maar wel op mijn eigen manier zodat ik zeker weet dat ik er alles uit heb gehaald." Bitsma heeft zichzelf duidelijke doelen gesteld. Zo wil de 'Beer int Lemmer' over ruim een half jaar tijdens de Olympische Spe len van Turijn uitkomen op de 1500 en 5000 meter. Daarnaast ncht de Fries zich op het EK en WK allround. Het afgelopen [aar reed hij geen van beide meerkamptoernooien en dat vooruitzicht alleen al zinde Rits ma niet. Hij kondigde aan te zul len stoppen als hij zich niet zou plaatsen voor de grote interna- ionale toernooien, maar hij roam tijdens het NK allround )p dat voornemen terug. Vel verbrak Ritsma de jarenlan- e samenwerking met sponsor tVM, Hij was weinig gelukkig net het feit dat Gerard Kem- ters met zijn succesvolle rijders lochem Uytdehaage, Carl Ver- eijen en Renate Groenewold in 1002 bij het team aanschoof en «t beleid ging bepalen. Ritsma: .Ik was niet langer de kopman m dan wordt er niet meer naar geluisterd. Ik liep mee in de iiassa en wat goed is voor de sassa hoeft niet goed voor mij le zijn." De Fries trok zijn eigen plan en lat resulteerde gistermiddag in Ie presentatie van de door tele- mmbedrijf Sitel.nl gesteunde snmansformatie. Ritsma wordt éjgestaan door coach Jillert hema, assistent-coach Ron 'eyman en masseur John Post- aa.Met zijn trainers werkt Rits- na vooral aan de verbetering an zijn schaatstechniek. 'et de ondertekening van het intract kwam voor de schaat- tr een einde aan een periode an onzekerheid. Aanvankelijk aide Ritsma een nieuwe ploeg pzetten met Jan Bos en coach losta Poltavets. Poltavets koos oor TVM en Bos zocht zeker- eid bij Telfort. GPD sident beantwoordde, revali deert nog altijd en maakt slechts moeizaam vorderingen. Het is uitgesloten dat hij nog kan voetballen. Mr. E.W. Koning, president van de rechtbank, vroeg Bouaouzan of het feit dat Kokmeijer die be wuste avond al tweemaal had ge scoord misschien een reden was om hem extra hard aan te pak ken. Bouaouzan ontkende die theorie en gaf aan dat er 'abso luut geen opzet in het spel was'. De officier van justitie noemde de tackle die Bouaouzan inzette 'een kickbokssprong'. „Het was een abnormale overtreding", sprak Van de Kragt. Ze onder streepte die woorden door cita ten van ooggetuigen uit het dos sier aan te halen. Zo vond arbi ter Rien Koopman de tackle 'on waarschijnlijk, roekeloos en als een scheermes'. C. Zuur, advocaat van Bouaou zan, voerde als verweer aan dat het in het vuur van het spel ge beurde. „De rode kaart stond voor ons nooit ter discussie", stelde zij. „De straf van de KN VB was terecht. Maar waarom moet Rachid als eerste, overi gens tamelijk onbekende voet baller, in de geschiedenis van het profvoetbal plotseling straf rechtelijk worden vervolgd voor een overtreding tijdens een spel situatie?" De uitspraak is op woensdag 10 augustus. De arbitragezaak die Kokmeijer tegen Bouaouzan heeft aangespannen, zal op maandag 19 september worden voortgezet bij de KNVB. Arbiter Koopman zal in Zeist als getui ge worden gehoord. Kokmeijer wil dat zowel Sparta als Bouaou zan aansprakelijk wordt gesteld voor de geleden schade. GPD ETTEN-LEUR - De samenwer king verliep aanvankelijk met horten en stoten, maar de Neder landers en de Belgen hebben el kaar gevonden in de Ronde van de Benelux, de Eneco Tour. De achtdaagse etappekoers maakt van 3 tot en met 10 augustus deel uit van de ProTour. De professionele organisatie van de Ronde van België (Octa gon) en de vrijwilligers van de Ronde van Nederland voelden er vorig jaar maar weinig voor om de handen ineen te slaan, maar werden door de revolutie in wielerland verplicht tot sa menwerking. De internationale wielerunie UCI had in de lucra tieve ProTour slechts plaats voor één koers voor drie landen. Luxemburg gaf al vroeg te ken nen geen interesse te hebben, maar Nederland en België moes ten nog wel door één deur. Het resultaat is de Eneco Tour: de zelfde naam als de Ronde van Nederland, maar met grote Bel gische invloeden. „Het was lang niet altijd even gemakkelijk, maar we hebben veel van elkaar geleerd", conclu deerde Rob Discart, die namens Octagon - naast de Nederlander Henk van Mulukom - directeur is van de nieuw opgerichte VOF Eneco Tour Organisation. Zo maken de Belgische en de Neder landse politie in de Eneco Tour voor het eerst gebruik van het Benelux-verdrag; daardoor kan de Belgische sterke arm op Ne derlands grondgebied haar ge zag uitoefenen en andersom. Den Helder De eerste Benelux Tour nieuwe stijl doet slechts het zuiden van Nederland en de Belgische Ar dennen aan, maar de innige sa menwerking met de Belgen sluit etappes naar buitengebieden niet uit. Volgend jaar start de ronde bijvoorbeeld in Den Hel der en in de toekomst is een start aan de Belgische kust goed denkbaar. In dat geval zouden zelfs gedeelten van de Ronde van Vlaanderen in de koers kun nen worden opgenomen. Luxemburgse deelname is voor lopig van de baan; het land voelt er zelf weinig voor, maar ook Nederland en België zitten niet te wachten op nog een part ner. „Het maakt de zaak alleen maar complexer", aldus Dis cart. „Bovendien zit er een com merciële kant aan het verhaal; ROTTERDAM - Met een strak gezicht stapte Salomon Kalou gistermiddag vanuit de speler stunnel het veld van de Kuip op. Een kortstondig gejuich volgde, maar werd enkele seconden la ter gevolgd door een veelzeg gend fluitconcert. Het Feye- noord-legioen maakte daarmee op de Open Dag overduidelijk dat het zich distantieert van het gedrag van de Ivoriaan. Kalou flirt al weken met kam pioen PSV en is door de Feye- noord-leiding gevraagd niet meer over de Eindhovense club te praten. Dat doet de sierlijke aanvaller dan ook niet, maar een transfer hangt nog steeds in de lucht. Guus Hiddink liet dins dag nog maar eens blijken dat de aanvaller nog steeds van har te welkom is in Brabant. PSV heeft in juni tot tweemaal toe een bod bij Feyenoord neerge legd en Hiddink hoopt dat beide clubs binnen afzienbare tijd kunnen onderhandelen. Haast lijkt daarbij geboden, omdat PSV zondag de spelerslijst voor de Champions League moet inle- in België is veel interesse, dus waarom zouden we op avontuur gaan in Luxemburg?" Wat vol gend jaar al wel verandert, is de datum. Omdat de contracten en contacten tussen Nederland en België pas laat op gang kwa men, legde de Ronde van Duits land bij de UCI alvast een claim op de gangbare datum van de Ronde van Nederland. Noodge- veren. Na het pijnlijke fluitcon cert onderging Kalou de verdere plichtplegingen in het afgeladen stadion met een bedrukt ge zicht. Terwijl zijn medespelers het publiek bespeelden, hobbel de de voormalige publiekslieve ling anoniem mee in het ererond je. Teleurstellend De situatie van Kalou begint overeenkomsten te vertonen met het spel rond de inmiddels vertrokken Bart Goor. De Belg kon zich aan het begin van de dwongen is de Eneco Tour dit jaar daarom gepland kort na de Ronde van Frankrijk, waardoor de Belgische sprinter Tom Boo- nen door een knieblessure bij voorbeeld niet van start zal gaan. Blikvangers zijn nu de spurters Petacchi, Zabel en Van Heeswijk, de hardrijders Boo- gerd, Dekker en Van Petegem en het Belgische enfant terrible voorbereiding nauwelijks nog motiveren voor Feyenoord en kreeg uiteindelijk zijn gewenste transfer naar Anderlecht. Waar Kalou weinig plezier beleefde aan de Open Dag, ging Dirk Kuijt als vanouds voorop in de gang langs de tribunes. De nieu we aanvoerder nam aan het eind van de middag ook nog even de microfoon ter hand en sprak de Feyenoord-fans moed in. „We weten dat het afgelopen seizoen heel teleurstellend is ver lopen", zei de topscorer. „En we zullen ervoor gaan zorgen dat Frank Vandenbroucke. De ko mende drie jaren, de duur van het sponsorcontract, is de Bene lux Tour weer verzekerd van de oude Nederlandse datum. In 2006 is de etappekoers van 16 tot en met 23 augustus. Discart: „En daardoor wordt onze ronde dan een ideale voorbereiding op de Ronde van Spanje en het we reldkampioenschap jullie dat heel snel vergeten zijn." De helikopter die de nieuwe spe lers op de middenstip afleverde was op dat moment al geruime tijd uit het zicht verdwenen. Feyenoord presenteerde giste ren zes nieuwe spelers, maar een echt grote aankoop ontbrak. Geen Denny Landzaat, Koen Daerden of Orlando Engelaar, maar wel Ali Boussaboun, Ser- ginho Greene, Maikel Aerts, Ti mothy Derijck en de zelf opgelei den Gianni Zuiverloon en Tim Vincken. De zoektocht naar een sterke lin kermiddenvelder is nog steeds gaande en de tijd begint te drin gen. Zondag ontvangt Feye noord het Duitse Hertha BSC voor de eerste echte test van de ze voorbereiding. Twee weken later starten de Rotterdammers de competitie met een thuiswed strijd tegen NAC. Erwin Koeman ziet het duel met Hertha BSC als een belangrijke graadmeter. „In die wedstrijd moeten we laten zien waar we staan", vertelde de nieuwe trai ner. Of Salomon Kalou er ook zo over denkt, valt te betwijfe len. Programma: 2 augustus: ploegen- voorstelling in Mechelen 3 augus tus: Mechelen (B), proloog (5,6 km) 4 augustus: Geel (B) - Mierlo (189 km) 5 augustus: Geldrop - Sittard (179 km) 6 augustus: Beek - Land graaf (206 km) 7 augustus: Land graaf- Verniers (B) (232 km) 8 au gustus: Verviers (B) - Hasselt (B) (194 km) 9 augustus: Sint Truiden (B) - Hoogstraten (B) (196 km) 10 augustus: Etten-Leur, tijdrit (26,3 km). GPD door Arjen Vos MONTREAL - Jacco Verhaeren gaat een paar rustige dagen tege moet. Na Thomas Feiten, die kei hard onderuitging op de 200 me ter vrije slag, zag de zwemcoach gisteren ook Mitja Zastrow het WK door de achterdeur verla ten. De tot Nederlander genatu raliseerde Duitser kwam niet verder dan 50,45 seconden in de series van de 100 meter vrije slag. Dat was bij lange na niet voldoende voor een halve finale. Schluss dus voor Zastrow, die dan ook gruwelijk stond te ba len. „Zwaar klote", somberde de 28-jarige sprinter. Als per soonlijk record heeft hij 49,75 staan. In trainingen zwom hij 49'ers. „Ik had een pr in mijn hoofd. Maar dit is eigenlijk te slecht om over te praten. Tij dens de laatste 25 meter ging ik helemaal stuk, had ik pijn in ar men en benen en kwam ik niet meer vooruit. Een oorzaak kon Zastrow, sinds tweeënhalf jaar onder de hoede van Verhaeren bij PSV, niet noe men. „De voorbereiding was goed, beter dan toen ik naar de Spelen ging. Ik zag dit absoluut niet aankomen. Ik heb niet lang geslapen vannacht, ik sliep pas om één uur in en was om kwart over zes al wakker. Maar daar lag het niet aan, ik was niet moe en voelde me goed. En ook al had ik me wel slecht gevoeld, dan nog had het harder gemoe ten dan dit." Hij zuchtte. „Jacco zal niet blij zijn." Mild Jacco was inderdaad niet blij, maar tegelijkertijd was zijn oor deel mild. Waar hij eerder deze week Feiten onder uit de zak gaf, ziet hij in Zastrow nog steeds een 'toekomstig finalist'. De planning moet anders, denkt Verhaeren. „Tijdens de Spelen zwom Mitja oké, maar niet zoals hij kan. Daarop hebben we wat zaken aangepast, maar blijk baar niet genoeg om hier nu te staan. Hier had hij ergens tus sen de 49,0 en 49,5 moeten zwemmen." Zastrow is namelijk, stelt Ver haeren, een 'zeer getalenteerde zwemmer'. „Dit resultaat staat niet in verhouding tot wat hij tij dens trainingen laat zien." Men taal moet Zastrow sterker wor den, maar ook fysiek zal het an ders moeten. De zwemmer komt namelijk sneller dan de meeste anderen in vorm. „En vorm komt niet op een dag aan, maar wel op een week. Langer is het niet vast te houden. Dus moet de fijnafstemming anders." Voor Verhaeren zit het meeste werk in Montreal er nu op. Hij hoeft alleen nog maar in actie te komen als stand-in coach van Robin van Aggele en bij de esta fette 4x100 wisselslag. Verhaeren houdt er overigens se rieus rekening mee dat het we reldrecord van Pieter van den Hoogenband (47,84 seconden) op de 100 meter vrij gaat sneuve len. „Het is een aardig record, verbeteren doe je het niet één-twee-drie. Maar als iemand het kan, is het wel Roland Schoe- man. Hij zwemt hier knappe tij den." Zastrow zal het even allemaal worst wezen. Hij droop gedesil lusioneerd af. „Ik ga nu maar eens nadenken over hoe dit kon gebeuren." GPD MONTREAL - Te midden van de snelste zwemmers ter wereld spartelen ook el ke keer weer tal van vreem de vogels in het water tij dens het WK zwemmen. Zo als de Mauretaniër Jacoub Salem Bilal, die dinsdag deelnam aan de series van de 50 meter schoolslag. Een mooie tijd zat er voor hem niet in, maar dat werd ook extra bemoeilijkt door botte pech. Het brilletje van de zwemmer zakte di rect na de start op zijn neus en zat daar behoorlijk in de weg. Bilal liet zich echter niet uit het veld slaan, zwom stug door en tikte aan in 45,67 secon den. Daarmee werd hij 97e en laatste. Ter vergelijking: de num mer 96 deed er zeven secon den korter over en tijd van de winnaar van de series, Mark Gangloff, was 27,49. Onbekend is of Bilal in Montreal zijn persoonlijk record verbeterd heeft. GPD CHAAM - Servais Knaven (links), Tom Boonen (midden) en Bram Tankink hebben een Quick Step-onderonsje voor de start van de Acht van Chaam. De glimlach werd gisteravond na afloop van het Brabantse criterium alleen maar breder, want zijn snelle benen brachten Boonen in een flitsende finale naar de overwinning. De tweede al deze week, want dinsdag won 'Tom de Bom' al in Diksmui- de. Gisteravond werd Leon van Bon tweede, vóór Knaven, Michael Boogerd en Ivan Basso. foto Johan van Gurp/GPD Terecht door Harm Vonk Van der Geest volgt Towers op ROTTERDAM - Dennis van der Geest is de komende twaalf maanden ambassadeur van Feyenoord. De judoka werd giste ren tijdens de Open Dag van de Rotterdamse club gepresen teerd als opvolger van zanger Lee Towers. Van der Geest, vice-wereldkampioen en winnaar van een bron zen medaille tijdens de Olympische Spelen in Athene, werd in een auto naar de middenstip van de Kuip gereden en kreeg een warm welkom van de Feyenoord-aanhang. „Ik ben geloof ik de enige Haarlemmer die voor Feyenoord is", zei Van der Geest. „De rest is voor die club uit Amsterdam.. Na zijn presentatie nam Van der Geest plaats achter de draai tafel en kondigde de judoënde dj één voor één de spelers van Feyenoord aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15