Verbazing over rampenzender Reggaeband Misty Basement hoeft zichzelf niet te bewijzen Volop zomer in galerie Kos Graauw even hoofdstad der wipschutters hristenUnie studeert na stroomstoring op vragen aan GS door Ronald Verstraten GRAAUW - Het Oost-Zeeuws-Vlaamse dorp Graauw is binnen kort even het centrum van de wereld der wipschutters. Die strij den er op 13 en 14 augustus om het Europese kampioenschap. Er worden zo'n 350 boogschutters verwacht. „Met vrouwen en kin deren erbij kom je op vijf-a zeshonderd mensen. Dat is toch best veel voor zo'n durpke", zegt P. Steijaert. Hij is secretaris/ penningmeester van de plaatselijke Schuttersmaatschappij De Friezen. Met bijna 140 jaar hebben De Friezen toch ook een res pectabele leeftijd bereikt. En nu, voor het eerst in het bestaan van de vereniging, mogen ze dus het Europese Kampioenschap houden. „En dus voor het eerst in de gemeente Hulst," zegt Steijaert. Met een kleine 850 inwo ners kan Graauw tijdens het schuttersweekeinde zowat een ver dubbeling tegemoet zien. „Schieten op de staande wip wordt alleen beoefend in Zeeland, België en Frankrijk. Hier is het alleen in Zeeuws-Vlaanderen en op Zuid-Beveland. Een enkele club zit nog in Gilze-Ilijen, in Noord-Brabant. Maar die is aangesloten bij de Zeeuws-Vlaamse bond, want die is opgericht door iemand uit Westdorpe die daar op de vliegbasis werkte." Bij het echte wipschieten gaat het erom de hoofdvogel van de wip te schieten. In dit geval dus van de staande wip. Die vindt zijn oorsprong in een tijd, waarin die aan een molenwiek werd gebon den. In West-Zeeuws- Vlaanderen wordt nog wel het woord 'gaai pers' gebruikt voor 'vogelwip' en dat zou zijn afgeleid van het Franse lepers'De hoofdvogel bevindt zich op een hoogte van ge middeld 26 meter. „Soms is het iets meer, maar bij de staande wip maakt dat niet zo veel uit. Bij de liggende wip zou je daar wel last van hebben. Een horizontaal geschoten pijl wijkt immers vlugger af." foto Camile Schelstraete donderdag 28 juli 2005 13 Zeemanshuizen verliezen subsidie DEN HAAG - Minister Peijs van Verkeer en Waterstaat mag de volledige subsidie van 600.000 euro per jaar aan de Stichting Zeemanswelzijn Nederland (SZN) intrek ken. Dit heeft de Raad van State beslist. De bezuinigingsmaatregel is dit jaar al ingegaan. De in trekking leidt ertoe dat de SZN op zoek moet naar andere inkomsten om de huizen in Vlissingen, Terneuzen, Rotter dam, Amsterdam en Delfzijl te kunnen openhouden. De Raad van State weerlegt in een gisteren bekend ge maakte uitspraak het sterkste argument van de SZN. De hoogste bestuursrechtbanlc vindt dat Nederland met het intrekken van de subsidie niet in strijd handelt met het in ternationale ILO-verdrag. In dit arbeidsverdrag staat wel iswaar letterlijk dat lidstaten welszijnsvooi'zieningen voor zeelieden in stand moeten houden, maar Nederland heeft het verdrag nooit bekrachtigd. Er zijn op dit punt dan ook geen verplichtingen voor de Nederlandse over heid, aldus de Raad van State. De vijf gemeenten hebben toegezegd dat ze de zeemans huizen nog drie jaar zullen openhouden. Daarna stopt ook de geldstroom van cle gemeenten die jaarlijks hetzelf de bedrag gaven als de minister. Rechter ingeschakeld voor WCT MIDDELBURG - De politieke vereniging Zeeuws Be lang! stapt naar de bestuursrechter in Middelburg om zo inzage te krijgen in het financiële plan en de risico-analy se die Zeeland Seaports heeft gemaakt voor aanleg van de Westerschelde Container Terminal (WCT). De vereniging en ook Statenlid IT. Smits probeerden die informatie tot nu toe vergeefs van Zeeland Seaports en het dagelijks pro vinciebestuur los te krijgen. Volgens Zeeuws Belang! zijn de gegevens die wel verstrekt zijn, onvoldoende om goed te kunnen beoordelen of de WCT een zinvolle en haalbare investering is. Aangezien het om gemeenschapsgeld gaat dat voor de WCT wordt gebruikt, acht de vereniging het gewenst dat alle informatie op tafel komt. Anders kan er geen zorgvuldige beslissing over de WCT worden geno men. Dat Zeeland Seaports zich verschuilt achter 'het al gemeen belang' om inzage van het complete dossier te wei geren, vindt de vereniging geen goed argument. Alcoholvoorlichting bij tennisclubs OOSTBURG- Het BOB-team van Duurzaam Veilig Ver keer West-Zeeuws-Vlaanderen doet in de komende we ken verschillende kantines van tennisclubs aan. Uit on derzoek blijkt dat in Zeeuws-Vlaanderen meer mensen met drank op achter het stuur stappen dan in andere de len van Zeeland. Met de actie wil het project supporters en sporters duidelijk maken dat alcohol en verkeer niet sa mengaan. Daarnaast is het doel om besturen van sportver enigingen bewuster te maken van hun verantwoordelijk heid ten opzichte van leden en bezoekers. De actie start eerder dan andere jaren en wordt in twee delen opge splitst. In het najaar worden vooral voetbalkantines aan gedaan. De meeste tenniskantines zijn dan echter geslo ten. Daarom trekken vrijwilligers van verkeersorganisa- tie 3VO al vanaf zondag door de gemeente Sluis. Dan wor den preventieve blaastesten afgenomen bij tennisvereni ging Ludo et Emergo in Oostburg. Een week later is ten nisvereniging ASOC in Cadzand aan de beurt. Op 14 au gustus doet het. BOB-team Tiola in IJzendijke aan. Daar na houdt de politie in de buurt van sportkantines een aan tal weken extra controles op alcoholgebruik. door Rolf Bosboom GOES - De groep is een bekend gezicht aan het worden op de Zeeuwse popfestivals. Begin mei mocht Misty Basement al Klomppop in Ovezande afslui ten, morgen staat het tiental op Peerock in Colijnsplaat en ko mende maand volgt ook nog Mosselrock in Yerseke. De reggaeband bestaat al lange tijd, maar is zo'n jaar of twee ge leden opnieuw begonnen. „In de loop der jaren hebben we heel wat wisselingen in de bezetting gehad",zegt zanger Jan Vos of wel Misty Man. „Met een aantal nieuwe mensen hebben we op een gegeven moment een nieu we, frisse start gemaakt. Met de ze bezetting loopt het gewoon lekker en de nummers zijn vol gens ons mooier dari ooit. Het verleden willen we daarom la ten voor wat het is. Het is niet meer belangrijk." Als Misty Basement speelt, is het druk op het podium. Nor maal gesproken treden ze met zijn tienen op, met fraaie namen zoals Tall G, Bazy B, Professor, Dread Flintstone en Sista Rosi- ta. „We zijn nog bezig twee men sen in te werken voor de achter grondzang." De meeste leden van de groep, die ook enkele dwarsverbanden heeft met ska- en reggaeband Tapharheejl, ko men uit Goes en omgeving. De stijl is onmiskenbaar reggae, maar Misty Basement geeft er toch haar eigen invulling aan. „Mensen denken bij het woord reggae meteen aan Bob Marley, maar dat is het niet. Er zijn al lerlei varianten op reggae, maar wij hebben geleidelijk onze ei gen stijl gecreëerd, zeg maar de Misty Basement-stijl." Dat eigen geluid is vastgelegd op de cd Same house ('terwijl we niets eens in hetzelfde huis wonen'), die begin dit jaar is ver schenen. De nummers zijn opge nomen in 't Beest in Goes in slechts twee dagen tijd en met een beperkt budget, maar oogst zowel binnen als buiten de pro vincie vooral lof. De teksten van Vos zijn door dacht. Ze stippen onder meer al lerlei maatschappelijke proble men aan. „Maar ze gaan ook over mooie dingen, over feeling good. Ik schrijf de teksten voor al om mijn ervaringen te delen. Daarom denk ik dat ze voor veel mensen heel herkenbaar zijn." Misty Basement houdt zich be wust buiten de vele bandcompe tities die er tegenwoordig zijn, zoals Hooikoorts en de Zeeuwse Belofte. „We voelen er weinig voor om onszelf te bewijzen via allerlei wedstrijden. Muziek is geen competitie." Dat de groep daarmee een kans voorbij laat gaan om zichzelf in de kijker te spelen, neemt ze op de koop toe. „We doen het liever op eigen kracht." Aandacht Dat gaat het tiental goed af. Door het opsturen van de cd naar festivalorganisatoren en zaalprogrammeurs wist Misty Basement de aandacht te trek ken en stond de band bijvoor beeld in mei op het Bevrijdings festival in Wageningen. Op Klomppop stond ze meteen als slotact geprogrammeerd. „Daar heb je een heel gemengd publiek en dus niet alleen reg- gaeliefhebbers. Wij moesten op treden na de Canadese groep White Cowbell Oklahoma, die behoorlijk tekeer ging. Toen wij kwamen, moet dat een muzikale schok zijn geweest. Toch was ie dereen heel enthousiast. De reac ties waren echt overweldigend. Misty Basement wil zeker ver der komen dan de krappe oefen ruimte op het Goese bedrijven- ten'ein De Poel. „We zijn se rieus, ook omdat onze teksten vaak serieus zijn. Omdat de reac ties goed zijn, willen we ook meer. Ons doel is veel optreden, zoveel mogelijk publiek berei ken." Een droom vooralsnog is een op treden op festivals zoals Low lands, Sundance of het Duitse reggaefestijn Summer Jam. „Maar met een concert in 013 in Tilburg zouden we ook al heel blij zijn." Misty Basement speelt morgen avond op Peerock in de Paarde- kuup in Colijnsplaat (festival be gint om 20.00 uur) en zaterdag 20 augustus op Mosselrock in Yerse ke. torRené Schrier [IDDELBURG - De radiostilte m Omroep Zeeland, dinsdag jjdcns de stroomstoring, heeft iZeeland tot verbazing geleid, lonimissaris van de Koningin, [van Gelder: „We betalen wel Dorde calamileitenzender." De pclie van de ChristenUnie stu itert op vragen aan GS. an Gelder: „Ik weet niet beter f er is een overeenkomst met inroep Zeeland, dat zij de rol m calamiteitenzender ver alt." inroep Zeeland zat zelf niet onder stroom. Op het moment an de stroomstoring kon wor- »n overgeschakeld op de accu's je voor dergelijke noodgeval- in beschikbaar zijn, legt pro- rammaleider televisie R. Groe- jwegen uit. Daarmee, kan de (iiroep twee uur vooruit. Als de oodsituatie langer dreigt te du al kan een beroep worden ge- aan op een aggregaat van de tandweer of het nutsbedrijf telta. Ie uitzendingen gingen dinsdag- mddag dus gewoon door en wer- len naar de televisietoren in loes gestraald. Daar ging het is, want als gevolg van de iroomstoring was in die toren pparatuur onklaar geraakt, iaai'door was 's avonds ook Ra- so 1 niet te beluisteren. De de lete apparatuur had weer als ivolg dat Omroep Zeeland een alfuur lang niet in de lucht ras. Dit is verholpen door het pluid dat via het televisieka- aal van de omroep uitgezonden ordt - dat zijn de reguliere ra ioprogramma's - op te pikken a naar de radioluisteraars te luren. Omroep Zeeland heeft insdag nog contact gehad met t Nozema, de exploitant van i televisietoren, om klaarheid •krijgen in de situatie. Er vol- »n nog gesprekken om te voor omen dat zo'n situatie zich her- lalt. Ie gang van zaken is voor de ■actie van de ChristenUnie in Provinciale Staten aanlei- ling voor vragen aan het adres an Gedeputeerde Staten. Frac tievoorzitter J. van Ginkel vond het wel heel 'merkwaardig' dat de calamiteitenzender op het moment van'een grote stroom storing in Zeeland niet te beluis teren was. Ook vraagt Van Gin kel zich af of het wel zo geluk kig is dat een aggregaat in geval van een calamiteit door derden bij de omroep in Oost-Souburg afgeleverd moet worden. Hij voegt er aan toe dat dit een van de zaken is die kritisch beke ken moeten worden als er nieu we afspraken met Omroep Zee land moeten worden gemaakt. De omroep zelf heeft wel behoef te aan nieuwe afspraken. Dan kan ook de rol van de televisie in geval van een calamiteit mee genomen worden. Uit het jaarverslag over 2004 blijkt dat. directeur-hoofdredac teur F. Feij ook al een schrifte lijk initiatief heeft genomen om daarover in gesprek te komen met Gedeputeerde Staten en de Zeeuwse gemeenten. Die stellen namelijk geld beschikbaar aan de omroep voor het optreden als calamiteitenzender. Feij heeft echter niet meer dan enkele 'rou tinematige ontvangstbevestigin gen' als reactie ontvangen, zo staat in het jaarverslag. Inmid dels, zo blijkt uit een reactie van de provincie, is een aanzet ge maakt om tot nieuwe afspraken te komen. Het functioneren van Omroep Zeeland als calamiteitenzender heeft al eerder tot discussie ge leid. Zo bleek kort na de invoe ring van de nieuwe etherfre quentie dat de omroep slecht tot niet te ontvangen is in delen van Walcheren en bijvoorbeeld in de buurtschap Driewegen bij Ter- neuzen. Begin dit jaar constateerde de commissie Koetje dat de rol van de regionale omroepen als cala miteitenzender professioneler, moderner en op onderdelen scherper moet zijn. Ook-deze commissie.kwam tot de slotsom dat de rol van de televisie wordt onderschat en prominenter moet worden in geval van een ca lamiteit. Commissaris Van Gel der ziet wel wat in de aanbeve- .lingen van de commissie Koetje. 'zomerexpositie in galerie Kos biedt onder meer robuuste schepen, zonbeschenen landschappen en kleurrijke vazen en schalen. foto Marijke Folkertsma ■lel kleurrijke schepen, duinen en wolkenpartijen QorAli Pankow IERIKZEE - Meer dan in deze lagen buiten het geval is, mani- isleren zich binnen de muren an galerie Kos in Zierikzee zo- lerse sferen. Werk van onder- iccr Rijnhard Schrcgardus, larry Boiten, Anne van Toor, anJansma, Krysia Peka en Tes- Braat wordt hier tentoonge- leld onder de titel 'Zomerkos'. raleriehouders Els en Chris Irinwis hebben bij de samen- lelling van deze expositie geko- voor sprankelende kleuren, o vormen de robuuste schepen ït fel getinte zeilen van Schre- irdus een eerste blikvanger, ijn specieke werkwijze met and, lijm, pigment en acrylverf vele lagen op panelen of doek esulteert in robuuste taferelen iet veel ruimte voor eigen inter relaties van de beschouwer. Friese landschapsschilder larry Boiten houdt zich naast kustlijnen, landerijen en water geulen ook bij tijd en wijle met schepen bezig. Hij maakt zoge heten scheepsstillevens, maar zoomt ook in op onderdelen zo als lieren en touwen. De Rotterdamse kunstenares An ne van Toor houdt van verval. In grafische vormen geeft zij de plekken aan waar ooit mensen werkten en woonden en waar van nog slechts de sporen over zijn. Ook haar werkstukken val len op door felle kleurcontras ten van rood in combinatie met wit en zwart. Uit de schilderijen van Jan Jans- ma blijkt zijn fascinatie voor de natuur, de zee, de kust, de eilan den en de constante verandering van de seizoenen. Hij werkt bij voorkeur met olieverf. In galerie Kos is ondermeer een impone rende wolkenpartij van hem te zien, evenals een duinlandschap dat zich koestert in het stralen de zonlicht. Werk van de kunstenares Krysia Peka was al eerder te zien in galerie Kos. Haar land schappen kenmerken zich door dikke lagen olieverf op linnen in felle contrasterende kleuren. Naast de schepen van Rijnhard Schregardus is Peka's impres sies van een groep pelikanen een andere blikvanger in deze zomerexpositie. Schalen Keramiste Tessa Braat levert met haar fraaie schalen en va zen met sprankelende en fel ge kleurde glazuren eveneens een belangrijke bijdrage aan deze tentoonstelling. Overigens staat er in Kos ook een vitrine opge steld met schalen van Tessa Braat in gematigder kleuren, die evenzeer de aandacht trek ken. Tot de exposanten behoort ook edelsmid Bob Maase met een se lectie van zijn zilveren sieraden in gestileerde vormen. Chris Grinwis levert ook een ei- gen bijdrage aan deze zomerpre- sentatie met een vierluik waarin hij zijn fascinatie met de Slik ken van Viane bij Ouwerkerk vi sualiseert. Hij heeft alle de tafe relen vanuit vrijwel hetzelfde ge zichtspunt geschilderd, maar steeds op een iets ander tijdstip. Zo brengt hij nuanceverschillen tussen bijvoorbeeld ochtendne vel en de eerste zonnestralen in beeld. Galerie Kos staat aan de voora vond van een fikse uitbreiding. Met de aankoop van het achter de galerie gelegen slachthuisje aan de Hem wil Grinwis een aparte atelierruimte inrichten. Bovendien creëert hij daarmee een tweede ingang voor het pu bliek. Zomerkos is tot en met 18 sep tember geopend van vrijdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 en tijdens de Maritieme Dagen in Zierikzee op de dinsda gen tot en met 16 augustus. De stijl van Misty Basement is onmiskenbaar reggae, maar de tienkoppige formatie geeft er toch haar eigen invulling aan. foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13