Blair geeft geen centimeter toe PZC VN hekelen wetteloosheid westen Afrika Britse moslims vrezen zomaar te worden neergeschoten Britse premier werkt aan verscherping van anti-terreurwetten Pentagon richt vizier op terreur in Afrika Criminelen en rebellen infiltreren in politie Irak Betrokkenheid Pakistanen bij aanslag Egypte ontkend Strijd Afghanistan eist tientallen levens Poolse mijnwerkers botsen met politie in Warschau ijsseldijk modes woensdag 27 juli 2005 Hnor Esther Gotink LONDEN - Moslims in Groot- Brittannic zijn bang dat er meer onschuldige slachtoffers vallen door het 'schieten-om-te-do- deu-beleid' van de Londense po litie. De maatregel kostte Jean Charles de Menezes vrijdag het leven. De Braziliaan rende weg voor de politie en werd doodge schoten. Loopt iedere donkere man dat risico? „Eén ooggetuige vertelde dat metaaldraden onder de jas van De Menezes uitkwamen. De jas was gewatteerd en verborg waarschijnlijk explosieven. Blijkt allemaal niks van waar. De Braziliaan vond Engeland ge woon te koud. En wie zou het niet op een rennen zetten als vier kerels in burgerkleding je met een pistool opjagen?" Sulta na Ullah (28) is doodongerust: „Een dag nadat nieuwe aansla gen plaatsvonden wegrennen voor de politie is het stomste wat je kunt doen. Klopt. Maar nog steeds is niet bewezen dat de undercoveragenten zich ken baar maakten als politie. Politie- baas Ian Blair beweert dat, maar waarom heeft geen van de getuigen dat gehoord?" Ullah vreest dat elke verdachte bewe ging die een geloofsgenoot maakt, met een vuurwapen zal worden gecorrigeerd. „Als ik een trein dreig te missen, dan zal ik niet meer rennen." De Britse moslimraad (MCB) ontvangt talloze telefoontjes. „Moslims met wie ik spreek zijn zenuwachtig en rusteloos", zegt woordvoerder Inayat Bunglawa- la. „Iemand vroeg me: Wat als. ik een rugzak bij me draag? De politie moet haar redenen om ie mand neer te schieten duidelijk maken. Weinigen weten wat dit 'schieten om te doden' inhoudt en denken dat ze bij elke bewe ging het risico lopen te worden neergemaaid." Azzam Tamimi van de moslimas sociatie MAB zegt dat moslims bang zijn de straat op te gaan met iets in hun handen. „Vooral jonge mannen worden op weg naar hun werk soms opeens door agenten in burger tegen de grond gedrukt. De moslimge meenschap accepteert dat de po litie onder druk staat om een vol gende bomaanslag te voorko men. Maar deze jonge moslims hebben zo geen leven meer." Omid Azizi bevestigt die onze kerheid: „Als Britse moslim ben je niet veilig meer in de metro of de bus. Niet vanwege het terro risme maar de islamofobische kettingreactie. Ik ben de afgelo pen twee weken zo vaak be dreigd dat het geen zin meer heeft aangifte te doen." GPD door Esther Gotink LONDEN - Geen centimeter toe geven aan het terrorisme, en de Britse deelname aan de invasie van Irak is geen excuus voor de aanslagen in Londen. Dat was de kern van de boodschap van de Britse premier Blair gisteren in Londen. Het was Blairs eerste ontmoe ting met de pers sinds de aansla gen van deze maand. Hij erken de dat de kwestie-Irak v>as ge bruikt om terroristen te werven, maar stelde ook dat de wortels van het extremisme dieper zit ten. Blair wees er ook op dat de ter- reuraanvallen in de VS van sep tember 2001 plaatsvonden voor de invasie van Irak. Over het ver- i met de golf aanslagen die Irak nu teistert zei hij: „Er zijn mensen die beweren dat de zorg voor de toekomst van Irak hen tot terrorisme drijft. Als dat zo is, waarom rijden ze dan met een auto vol explosieven op een groep kinderen in en doden die?" Over de aanslagen in Londen zei hij dat het Britse volk niet buigen voor de terreur. Hij kondigde nieuwe strengere maatregelen aan, waaronder het recht verdachten langer vast te houden. Mensenrechten Blak overlegde met oppositielei- ders over nieuwe anti-terreur maatregelen. De regering brengt volgende maand een rap port uit waarin de nieuwe an- ti-terreurvoorstellen worden uit gelegd, verklaarde conservatief leider Howard gisteren. Libe raal-democratisch leider Kenne dy onderstreepte dat zijn partij het vooral van belang vindt dat Groot-Brittannië de mensen rechten blijft respecteren. Het Lagerhuis wil proberen zich unaniem achter Blairs plannen te scharen, in een poging het ter rorisme op eigen bodem uit te roeien. De nieuwe wet, die 9 ok tober in het Lagerhuis wordt be handeld, moet van de planning en voorbereiding van terreurda den een strafbaar feit maken. Ook is het de bedoeling dat het aanmoedigen van aanslagen en het geven en krijgen van terreur- training strafrechtelijk vervolg baar wordt. Bovendien kan het via internet downloaden van in structies voor het maken van bommen straks in Engeland ver boden worden. Blair schaarde zich opnieuw vol ledig achter de politie. De jacht op de vier verdachten van de mislukte aanslagen van donder dag is verder opgevoerd, liet de politie weten. De politie denkt dat de vier verdachten onder dak hebben gevonden bij sym pathisanten. Een van hen komt oorspronkelijk uit Eritrea, een ander uit Somalië. In een van de woningen die in verband wordt gebracht met een van de gezoch te mannen is een grote hoeveel heid materiaal gevonden dat ge bruikt kan zijn bij de fabricage van de bommen die op 21 juli zijn ontploft. GPD/RTR Explosie in Russische raffinaderij MOSKOU - In een olieraffinaderij Novo-Ufimsk in Rus land heeft zich gisteren een krachtige explosie voorge daan. De installatie ligt in de republiek Basjkortostan, in het zuiden van de Oeral. De brandweer wist een grote brand die ontstond na de ontploffing snel onder controle te bren gen. Er zouden geen slachtoffers zijn gevallen. De explo sie is mogelijk veroorzaakt door een gaslek. ANP/AFP Tsunami-goud naar liefdadigheid BANDA ATJEH - Een liefdadigheidsgroep in de Indonesi sche provincie Atjeh heeft gisteren voor bijna 2300 euro geld en in totaal bijna twee kilogram goud overhandigd gekregen van het plaatselijke Rode Kruis. Het geld en de juwelen waren verzameld bij het bergen van lichamen van Indonesische slachtoffers van de tsuna mi. Niemand had de voorwerpen nadien opgeëist. Hoe veel de juwelen precies waard zijn, is niet bekend. De liefdadigheidsgroepering, Baitul Mal, zegt het geld te zullen gebruiken voor slachtoffers van de zeebeving. Zo wil de groep een kleine moskee bouwen. ANP/AFP Bloeddonor breekt wereldrecord JOHANNESBURG - Een Zuid-Afrikaanse bloeddonor heeft zijn eigen wereldrecord gebroken. De 79-jarige Mau rice Creswick gaf gisteren voor de 350e keer vrijwillig bloed. Hij haalde al het Guinness Book of Records door zijn 336e donatie in 2003. Creswick verklaarde dat hij zeker 365 keer bloed wil ge ven. In totaal stond de gepensioneerde advocaat tot nu toe 175 liter af. Hij besloot donor te worden, nadat hij op 11-jarige leeftijd getuige was van een botsing tussen een tram en een auto. ANP/AFP/DPA Myanmar geen voorzitter Asean VIENTIANE - De militaire machthebbers van Myanmar (Birma) zullen volgend jaar geen voorzitter zijn van .de Asean, het samenwerkingsverband van Zuidoost-Aziati sche landen. Volgens de regels van het jaarlijkse rouleren de voorzitterschap was het land aan de beurt, maar bin nen de organisatie en daarbuiten was daartegen verzet ge rezen. Myanmar staat onder grote internationale druk wegens schendingen van de mensenrechten en onderdrukking van de oppositie. Volgens het Japanse persbureau Kyodo heeft Myanmar formeel gezegd het recht op het voorzitter schap 'op te schorten tot een latere gelegenheid'. De Fili- pijnen zullen nu de voorzittershamer hanteren. ANP Russen willen maanreis aanbieden MOSKOU - Een Russische ruimtevaartonderneming wil toeristen voor 100 miljoen dollar (83,3 miljoen euro) om de maan laten vliegen, meldden Russische media gisteren. Energiya, dat ruimteschepen bouwt en lanceert, heeft zijn plan ter goedkeuring aan het nationale ruimtevaart agentschap aangeboden. Ruimtetoeristen zouden met een raket vertrekken vanaf Bajkonoer in Kazachstan, vervolgens een week in het In ternationaal Ruimtestation (ISS) doorbrengen en tot slot nog een rondje om de maan vliegen. ANP/RTR door Patrick Selbach WASHINGTON - Het Penta gon, het Amerikaanse ministe rievan Defensie, treft voorberei dingen voor een nieuwe fase in de strijd tegen het internationa le terrorisme. Het Pentagon wil zijn blikveld uitbreiden met Afrika, een continent dat vol gens Washington steeds meer een broeinest wordt van vooral militante moslims. Het ministerie hee'ft 500 mil joen dollar gereserveerd om de komende zeven jaar duizenden Afrikaanse militairen te trainen in terreurbestrijding. Washing ton richt zijn pijlen op Algerije, Tsjaad, Mali, Mauritanië, Niger, Senegal, Nigeria, Marokko en Tunesië. Als de onderlinge rela ties verder verbeteren, dan kan ook Libië onderdeel gaan uitma ken van het 'Afrika-offensief'. Behalve trainingen van militai ren in deze landen wil het Penta gon ook zorgdragen voor betere en beveiligde (satelliet-)commu- nicatielijnen tussen de strijd krachten in de betrokken lan den. Bovendien zullen er meer militaire functionarissen wor den gestationeerd op Ameri kaanse ambassades in Afrika. Via bilaterale verdragen met al le betrokken landen willen de VS ook afspraken maken over de bescherming van Amerikaan- Ij se militairen voor een mogelijke berechting voor het Internatio nale Strafhof in Den Haag. Der gelijke afspraken hebben de VS al met meer landen gemaakt. p Volgens Amerikaanse overheids- functionarissen ronselen islami tische terreurgroepen in Afri kaanse landen op vrij grote schaal jihadstrijders. Ongeveer een kwart van de buitenlandse opstandelingen die actief zijn in kak, zou bijvoorbeeld uit Afri kaanse landen komen. ANP WARSCHAU - Ruim achtduizend Poolse mijnwerkers zijn gisteren slaags geraakt met de politie in de hoofdstad Warschau. De mijnwerkers eisten het recht op Om na 25 jaar met een volledig pensioen te kun- WASHINGTON - De Iraakse po litie recruteert opstandelingen en criminelen. Dit blijkt uit een rapport van het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van De fensie. De VS betalen de trai ning van de recruten. Tot nu toe volgden zestigdui zend Irakezen de opleiding. Op den duur moeten het Iraakse le ger en de Iraakse politie in staat zijn de veiligheid in het land te garanderen zodat de internatio nale troepenmacht kan vertrek ken. Volgens het Pentagon zijn veel recruten analfabeet, hebben zij een crimineel verleden of heb ben zij lichamelijke gebreken. Vooral het feit dat ex-misdadi gers agent worden is zorgelijk, aldus het Pentagon. „Nog zorg- lijker is dat opstandelingen en toekomstige terroristen in de po litie infiltreren." GPD/RTR van onze redactie buitenland ISLAMABAD - De Egyptische ambassadeur in Pakistan heeft gisteren gezegd dat er geen Paki stanen betrokken waren bij de aanslagen van zaterdag in Sharm el Sheikh. De zes Pakista nen naar wie de Egyptische poli tie zoekt, hebben er niets mee te maken, aldus ambassadeur Hus sein Haridy. Bij de aanslagen vielen tientallen doden. Ook Egypte ontkende zo'n verband later. Eerder meldden Egyptische vei ligheidsdiensten de zes te zoe ken omdat zij meteen na de aan slagen waren verdwenen. Maar volgens Haridy wordt er naar hen gespeurd voor hun eigen vei ligheid. Meer wilde hij er niet over kwijt. Ook de Egyptische regering ontkende gisteren een verband tussen de vermiste Paki- stanen en de aanslagen. Volgens Egyptische media zijn de Pakistanen op 7 juli naar Egypte gereisd met valse pas poorten. Die zijn teruggevonden in het hotel waar ze verbleven in Sharm el Sheikh. In het onderzoek naar de aansla gen in Sharm el Sheikh heeft de Egyptische politie al zeker 180 mensen opgepakt. Circa hon derd daarvan zijn bedoeïenen die maandag zijn afgevoerd na razzia's in dorpen bij Sharm el Sheikh. Daar zouden zich de Pa kistaanse verdachten hebben op gehouden, meldden internatio nale media maandag op gezag van bronnen bij de Egyptische politie. ANP/RTR/DPA (Advertentie) Nog even goed OPRUIMEN en dan... op vakantie, van 29-7 tlm 22-8! L Noordstr. 46, Middelburg 0118-681112. Di-za 9-17 u. en op afspraak Afghaanse demonstranten gooien net buiten het militaire hoofdkwartier van de VS in Bagran ste nen naar een Amerikaans legervoertuig. Dat gebeurde gisteren uit protest tegen eerdere acties van de militairen. foto Omar Sobhani/RTR door Patrick Selbach KANDAHAR - Amerikaanse troepen in Afgha nistan hebben tijdens een nachtelijke operatie zeker veertig strijders van de Taliban gedood. De Taliban zijn de voormalige moslimfunda mentalistische machthebbers van het Aziati sche land. De Amerikanen kregen hulp van Afghaanse mi litairen, van wie er twee tijdens de aanval sneu velden. De Amerikanen maken in Afghanistan, mede met hulp van Nederlandse troepen, jacht op Talibanstrijders en aanhangers van Al Qae- da. De Amerikanen maken voor hun operaties in Afghanistan onder meer gebruik van een lucht machtbasis in Kirgizië. Dat land maakte giste ren tijdens een bezoek van de Amerikaanse mi nister van Defensie Rumsfeld bekend dat de VS de basis mogen blijven gebruiken zolang dat no dig is. Het gebruik van de basis in Kirgizië stond ter discussie, omdat er oppositie bestaat in het land tegen de langdurige Amerikaanse aanwezigheid. Ook Nederlandse F-16's waren eerder gelegerd in Kirgizië. Kirgizië en ook Oezbekistan steunen de Ameri kaanse operaties in Afghanistan al sinds de aan slagen op 11 september 2001. Rusland, dat bei de naties beschouwt als onderdeel van de Russi sche invloedsfeer, verzette zich aanvankelijk niet, maar volgens waarnemers is Moskou intus sen geïrriteerd geraakt over het lange verblijf van de Amerikanen. ANP/AFP/EFE nen stoppen met werken. De politie zette waterkanonnen en pepperspray in, nadat zij door de kompels was bekogeld met stenen en metalen schroeven. foto Jacek Turczyk/EPA door Bob Kroon GENEVE - Met de mensenrech ten in Afrikaanse landen als Zimbabwe, Sierra Leone, Ivoor kust en Liberia is het treuriger dan ooit gesteld. Dat consta teert Louise Arbour, de Hoge Commissaris voor de Mensen rechten van de Verenigde Na ties, na een inspectiereis door de regio. Arbour uitte gisteren felle kri tiek op de weigering van Nige ria om Charles Taylor, de voor malige dictator van Liberia, uit te leveren aan het Internationa le Tribunaal in Sierra Leone, dat hier al maanden op wacht. President Obasanjo van Nigeria verleende de Liberiaanse tiran destijds asiel op voorwaarde, dat hij zich van alle politieke ac tiviteiten zou onthouden. Maar vanuit zijn riante Nigeriaanse villa bemoeit Taylor zich nog da gelijks met de politiek van Libe ria, aldus Arbour, die zegt niet te begrijpen dat de 'Nigeriaanse overheid hier geen stokje voor steekt'. „Taylor is formeel in staat van beschuldiging gesteld voor zijn schrikbewind en men senrechtenschendingen. Tijdens haar bezoek aan het wes ten van Afrika had de Hoge Commissaris geprobeerd het Ni geriaanse staatshoofd hierover te spreken, maar Obasanjo gaf niet thuis. Over de 'overgangs tijd' in Liberia zelf was Arbour ook niet opgetogen. „De weder opbouw verloopt traag, het rechtssysteem is volledig cor rupt en met de mensenrechten is het treurig gesteld." Verminkingen In Sierra Leone is het niet veel beter. De burgeroorlog is welis waar afgelopen, maar daar is ook alles mee gezegd. „Bepaalde bevolkingsgroepen zijn in de marge gedrukt of uitgesloten. De regering doet niets aan de ge nitale verminking van vrouwen en meisjes en de zogeheten an ti-corruptie-werkgroep is een wassen neus." In Ivoorkust, eens de modelstaat in West-Afrika, zit weinig schot in het slepende conflict tussen de regering in Abidjan en de re bellen in het noorden. „In het door de rebellen gecontroleerde gebied heerst wetteloosheid en in de rest van het land worden de burgers door het leger geter roriseerd." Wat de chaos in Zim babwe betreft, verwees Arbour naar het vernietigende VN-rap- port, dat hierover vorige week werd gepubliceerd. „Honderd duizenden zijn daar dakloos ge worden door de zogeheten sane ring van krottenwijken. Hier aan moet onmiddellijk een eind worden gemaakt." GPD Ambtenarij van Filipijnen moet dure auto's uit MANILLA - De Filipijnse presi dent Arroyo heeft het overheids functionarissen gisteren verbo den om in luxe auto's rond te rij den. Alle overheidsdiensten moe ten binnen twee maanden van dergelijke wagens zien af te ko men. Volgens Arroyo is de maatregel nodig 'gezien de huidige econo mische situatie'. De overheid moet het goede voorbeeld gevpn, vindt zij. Arroyo ligt zwaar onder vuur. De oppositie begon maandag een afzettingsprocedure tegen haar, wegens verdenkingen van corruptie en verkiezingsfraude. Maandag trokken zeker veertig duizend mensen de straat op om tegen Arroyo te demonstreren, In haar jaarlijkse rede tot het parlement beloofde de president economisch herstel. ANP/AFP (Advertentie) UU Yerseke - Lepelstraat 1 - Tel. 0113-571539

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5