Kamer bepleit isolatie yan Mohammed B. Groepsverkrachtingen volgens OM grootstedelijk probleem Oost, west ouderlijk thuis bevalt nog best Moordenaar mag vanuit cel niemand beïnvloeden Man vijf jaar vast voor misbruik in kinderopvang Mindervaliden rijden mee in Drentse Fiets4daagse Hoeder helpt echtgenoot tn zoontje aan vals geld Caravan bungelt boven de IJssel woensdag 27 juli 2065 MfChris Bakker EN'HAAG - Familie en vrien- van de vermoorde cineast heo van Gogh en politici zijn treden dat Mohammed B. de sl van zijn leven in de gevange- moet doorbrengen. Volgens in meerderheid in de Tweede amcr staat het ministerie van ïslitie nu voor de taak te voor innen dat de moordenaar van zijn cel anderen beïnvloedt el zijn radicale ideeën. el departement liet kort na de eroordeling van B. weten dat iartoe al de nodige maatrege- jizijn genomen. Zo verblijft B. een speciale afdeling van het _is van bewaring en wordt hij iar gescheiden van andere ge- ■tineerden. Dat is 'heel verstan- zei CDA-Tweede-Kamer- dVanHaersma Buma. Volgens mag B. niemand meer infec- ren met zijn 'giftige ideeën', at hoeft volgens Van Haersma oma echter niet te betekenen it B. zijn verdere leven in een ileercel moet verblijven. De vdA pleit ervoor B. zo te isole- m dal hij 'het vergif' niet ver- >rkan verspreiden. Wat de op- isitiepartij betreft hoeft hij lef, volledig geïsoleerd te wor- en, zoals de LPF wil, maar wel B iedereen die ontvankelijk is jor zijn ideeën. heeft behalve met de afzonde- ngvan medegevangenen te ma- met meer beperkingen, aar het ministerie van Justitie igtniet welke dat zijn. Volgens »n woordvoerder bieden de hui- [ge maatregelen genoeg waar- argen voor de veiligheid van samenleving en de orde en liligheid in de gevangenis. jamerleden olitici toonden zich tevreden iet de uitspraak van de recht- ank in Amsterdam. Zo sprak i WD van een passende straf i'een steun in de rug van de de- 'el en tbs voor eriesteker LKMAAR - De rechtbank in llkmaar heeft gisteren een 9-jarige Alkmaarder veroor- ield tot 7,5 jaar cel en tbs met mgverpleging. j is de enige meerderjarige da- er van de serie steekpartijen ie Alkmaar eind vorig jaar en egin dit jaar teisterden. ANP mocratie'. Dat laatste sloeg op de veroordeling voor het feit dat B. niet alleen Van Gogh heeft vermoord, maar ook WD-Twee- de-Kamerlid Hirsi Ali belem merde in haar werk. De politica wilde niet reageren op het von nis. B. had met een mes een 'Open brief aan Hirsi Ali' op het lichaam van Van Gogh gesto ken. Daarin wordt ze omstandig met de dood bedreigd. Hirsi Ali kon door de bedreigingen tijde lijk geen Kamer-vergaderingen bijwonen. De PvdA noemde het vonnis bevredigend, maar vindt het een 'minpuntje' dat B. zijn actief en passief kiesrecht be houdt. Agenten PvdA-Kamerlid Van Heemst be grijpt de redenering van de rechtbank op dit punt, maar vraagt zich af waarom je het risi co zou lopen dat B. zich op een dag kandidaat stelt voor de Kamer en er daarna 'zestigdui zend gekken' op hem stemmen. Plaatsvervangend korpschef B. Wijbenga van de politie Amster- dam-Amstelland vond het jam mer dat de rechters het terroris tisch oogmerk voor de poging tot moord op zijn politieagenten niet bewezen achtte. Volgens de rechtbank geldt dat wel voor de moord op Van Gogh, het belem meren van Hirsi Ali in haar werk als parlementariër en het voorhanden hebben van een wa pen en munitie. ANP door Eric Wendel AMSTERDAM - De rechtbank in Amsterdam heeft een 57-jari ge man gisteren veroordeeld tot vijf jaar cel voor het seksueel misbruiken van gehandicapte kinderen in een door hem opge richt 'kinderdagverblijf'. De Amsterdammer heeft in 2003 en 2004 vijf jongens en meisjes tussen de 12 en 15 jaar oud gere geld betast. Met sommigen heeft hij ook seks gehad. De kinderen waren lichamelijk en soms ook geestelijk gehandicapt en kon den .zich niet verweren, De man had in Amster dam-Noord een pand gehuurd dat hij kinderdagverblijf noem de. Ouders die de zorg voor hun gehandicapte kinderen niet al leen aan konden, kwamen bij hem terecht via mond-tot-mond reclame. In zijn opvang zou hij de kinderen 'therapeutisch be handelen' tijdens'massages. Om dat hij minder dan vijf kinderen onder zijn hoede had, viel het door hem opgerichte dagactivi teitencentrum wettelijk gezien niet onder de regels van een kin derdagverblijf. Onder het mom van massages, waarbij de man veelal naakt was, betastte en misbruikte hij de slachtoffers. De veroordeelde heeft altijd ontkend en beweer de dat de kinderen zich juist be ter gingen voelen door de 'thera peutische' behandelingen. Volgens de rechtbank heeft de Amsterdammer 'het vertrou wen, dat de kinderen en ook de ouders van de slachtoffers in hem hebben gesteld, grovelijk beschaamd'. ANP HOOGEVEEN - Op de eerste dag van de veertigste Drentse Fiets4daagse zijn ze ventienduizend deelnemers aan de start verschenen. In Hoogeveen gingen gisteren 3200 mensen van start, van wie 170 voor de nieuwe RollOnroute voor mindervali den. Om 13.00 uur waren de eerste scootmobielers terug. „Net als bij de fietsers zitten er ook tussen deze groep enkele racers", aldus coördi nator T. Thomas van de startplaats Hoogeveen. Onderweg botsten twee scootmobie- Iers op elkaar. Beide bestuurders bleven ongedeerd, maar een van de voertuigen moest worden weggesleept. De organisatie wist ter plaatse een reserve-scootmobiel te regelen, waarna de twee verder konden. Vanaf de opstapplaatsen Assen, Emraen, Hoogeveen, Meppel en Diever kunnen de deelnemers kiezen uit routes van 30 tot 100 kilometer per dag. foto Olaf Kraak/ANP (ILDERVANK - De politie ecft met de inbeslagname van in computer, een printer en 72 alse biljetten van 20 euro een aile gemaakt aan de praktij en van een valsemuntersgezin Wildervank. De familie liep laandag tegen de lamp toen de l-jarige zoon een vals 20-euro- iljct uitgaf in een supermarkt, leidde de politie gisteren. iet staaltje huisvlijt bleek van ivoldoende kwaliteit om een ledewerkster van de super markt in Gieten om de tuin te leiden. Zij vertrouwde het niet en belde de politie. Buiten de su permarkt zat de 57-jarige vader in de auto op zijn zoon te wach ten. Beiden werden door agen ten in de kraag gevat. Volgens de politie maakte de 43-jarige echtgenote van de man de biljet ten op een huiscomputer. Zij plakte er een zilveren sticker op en sneed ze op een snijplankje op maat. Vader en zoon gaven de biljetten uit op voornamelijk rommelmarkten. ANP Justitie in Rotterdam wil dat er een diepgaand onderzoek wordt uitgevoerd naar groepsverkrach tingen door jongeren. Officier van justitie Pols wil weten wel ke invloeden ertoe bijdragen dat jongeren zulk gedrag vertonen. „De grenzen vervagen. Het is blijkbaar cool om je als slet of pooier te gedragen. Dat leidt tot onvrijwillige seks. van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Groepsver krachtingen zijn een typisch grootstedelijk probleem, conclu deert onderzoekster Eveline de Wree van de universiteit in Gent. Dikwijls gaat het om groepen al lochtonen, die op verschillende terreinen uitgesloten zijn van 'maatschappelijk samenleven'. Hun vaak moeilijke positie tus sen twee culturen en uitzichtlo ze situatie leidt ertoe dat zij nauw contact hebben met lotge noten. Of er al dan niet een groepsver krachting plaatsvindt hangt vooral af van de omstandighe den, aldus de Vlaamse onder zoekster. Er is geen sprake van een gestoorde persoonlijkheid en ook het seksuele aspect is van aanmerkelijk minder groot belang. In plaats daarvan gaat het om 'kameraadschap' en 'presteren'. Macht en dominan tie kunnen ervoor zorgen dat een verkrachting gepaard kan gaan met geweld en vernede ring. Vaak is er een sterke band tussen de daders, aldus De Wree. Ook bij een rechtszaak van maandag bleek kameraad schap overeind te blijven, hoe wel een van de verdachten zich er door de anderen ingeluisd voelde. Hij houdt vol niet deel te hebben genomen aan de groeps verkrachtingen, terwijl zijn vrienden het tegendeel beweren. „Ik wil niet dat we hierdoor als vrienden uit elkaar groeien", zei hij. Competitie Vaak heerst er een competitie sfeer, zegt Frank Weerman van het Nederlands Studiecentrum Criminaliteit. „Er heerst een sfeer van tegen elkaar opbieden en niet voor elkaar onder willen doen." Hij onderzocht 24 dader groepen die zich schuldig maak ten aan groepsverkrachting. „De prestatie en het teamgevoel is belangrijk. Vaak worden tij dens de verkrachting en achter af grapjes gemaakt. Of ze laten trots een vol condoom zien." Het is moeilijk voor groepsleden zich aan een groepsverkrach ting te onttrekken, zegt Weer man. „Dat betekent gezichtsver lies." Volgens Weerman zijn er 'vrij veel' Antilliaanse groepen be trokken bij het verschijnsel. „Daders van deze delicten ma ken zich vaak ook schuldig aan andere delicten. Ook merk je dat deze groepen vaak gemakke lijker met seksualiteit omgaan." GPD ZWOLLE - Bij een ongeval op de IJsselbrug op de rijksweg A28 in de gemeente Zwolle, is een 77-ja- rige bestuurster uit Den Haag met haar cara vancombinatie door het oog van de naald gekro pen. Bij het wisselen van rijstrook kwam zij gisteren in aanraking met een trekker met oplegger. Hier door raakte zij in de slip en kwam zij met haar ca ravan boven op een vangrail terecht. De caravan bungelde boven de 40 meter lager gelegen IJssel. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. foto KLPD/ANP Giro 7447 open voor Sahel DEN HAAG - Het Nederlandse Rode Kruis stelt giro 7447 open voor donaties aan het door hongersnood getrof fen Sahel-gebied. De Afrikaanse landen Niger, Mali, Mau ritanië en Burkina Faso kampen met ernstige voedselte korten. Vooral in Niger sterven honderden kinderen door ondervoeding. Het internationale Rode Kruis heeft voor voedselhulp aan het Sahel-gebied 12 miljoen euro nodig. De lokale Rode Kruis-organisaties delen nu al volop zaden en voedsel uit, maar kampen met geld- en capaciteitstekort. ANP Vlieland heeft probleem met Fries VLIELAND - De gemeenteraad van Vlieland kan niet uit de voeten met een verzoek om steun van de gemeente Dongeradeel omdat het is opgesteld in het Fries. „Dat kunnen we niet lezen", meldde gemeenteraadslid Germ Feenstra van Algemeen Belang Vlieland. Ook de VVD klaagde over het gebruik van het Fries. Dongeradeel had gevraagd om een steunbetuiging voor het 'project versterking bestuurlijke organisatie'. Het schrijven is iëruggestuurd naar Dokkum, met het verzoek om een Nederlandstalig exemplaar. Wethouder Ate Oosterhof van Dongeradeel vindt het maar een flauwe vertoning. „Zij hebben een burgemees ter die het kan vertalen." GPD Hoger tipgeld in zaak-Natalee ORANJESTAD - Degene die de op Aruba verdwenen Amerikaanse studente Natalee Holloway (18) veilig bij haar ouders terugbrengt, kan rekenen op 1 miljoen dollar beloning. Dit heeft de moeder van Natalee bekend ge maakt. De beloning stond tot nu toe op 200.000 dollar. Vrienden van de familie staan borg voor het extra geld. Natalee is op 30 mei voor het laatst gezien toen zij op Aru ba een nachtclub verliet. Alleen een 17-jarige Nederlan der op Aruba zit nog vast. GPD Snelkraker ramt politiewagen BERGAMBACHT - Een vluchtende inbreker is in de nacht van maandag op dinsdag in het Zuid-Hollandse Bergambacht frontaal op een politieauto gebotst. Een 33-jarige agente moest met rug- en nekklachten naar het ziekenhuis. De dader wist lopend te ontkomen en is ondanks een uitgebreide zoekactie met speurhonden spoorloos. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. Getuigen belden rond drie uur de politie, omclat een man de ruit van een winkel vernielde, televisies in zijn auto laadde en met gedoofde lichten wegreed. De bestuurder van een politiewagen zag de auto te laat en kon hem niet meer ontwijken. ANP Lichaam vermiste man gevonden BREDA - De 74-jarige Ridderkerker die sinds 13 juli werd vermist bij de Galderse Meren in Breda is dood aan getroffen. Passanten belden gisterochtend de politie na dat ze iets in het water hadden zien drijven. Het bleek het lichaam van de vermiste man te zijn. Meteen na de vermissing van de man werd een groot scheepse zoekactie op touw gezet. ANP van onze redactie binnenland HILVERSUM - Liefst 85 pro cent van de thuiswonende jonge ren wil binnen twee jaar zelf standig gaan wonen, maar waar om eigenlijk? Uit representatief onderzoek van marktonder zoeksbureau Woonquest blijkt dat 90 procent tevreden tot zeer tevreden is bij pa en ma thuis. Woonquest, een initiatief van een aantal woningcorporaties, maakte deze cijfers gisteren be kend. Bij de groep uitwonende leeftijdsgenoten (van 14 tot en met 25 jaar) is 62 procent tevre den met de woonsituatie. Jon- CardiCard moet levens redden VEENDAM - CardiCard is de naam van een apparaatje dat hulpverleners of omstanders bij een hartstilstand exact vertelt wat te doen bij het slachtoffer. Het 'pratende' kaartje heeft de grootte van een bankpas en be geleidt stap voor stap de juiste procedure tijdens een reanima tie. Het initiatief, dat afkomstig is van het bedrijf Card Concept uit Veendam, is uniek in de we reld. De CardiCard is vanaf vol gende week on line te koop. De Hartstichting ondersteunt het initiatief. De ANWB gaat de kaart, die 10 euro kost, opne men in het assortiment. Volgens een woordvoerder van JS Promogifts, het bedrijf dat de CardiCard op de markt zet, heeft Nederland een wereldpri meur. „Er is al interesse getoond uit ei genlijk alle delen van de we reld", stelde hij gisteren. „En gels-, Duits- en Franstalige ver sies zijn in de maak." De eerste oplage van de Nederlandse kaart is vijftigduizend. „Brandweer, politie, thuiszorg en farmaceutische industrie rea geren enthousiast op de kaart", aldus de woordvoerder. „Zelfs mensen die weten hoe te hande len bij een hartstilstand, kun nen op het moment zelf in pa niek raken. De kaart praat je rustig door die onzekere momen ten heen." 35 procent van de Nederlanders ouder dan 18 jaar heeft ooit een reanimatiecursus gevolgd. ANP gens hebben vaker de neiging om thuis te blijven wonen: 26 procent woont nog bij de ouders, bij meisjes is dat 23 pro cent. Bij de zoektocht naar een eigen woning zijn prijs en grootte de belangrijkste woonvoorwaar- den. Ruim 62 procent kiest voor een driekamerwoning. Jongeren geven in eerste instantie aan ge middeld 407 euro per maand over te hebben voor een woning die aan hun eisen voldoet. Ge confronteerd met de financiële gevolgen hiervan, stellen ze het bedrag naar beneden bij naar 363 euro. Kopers komen in deze leeftijds klasse weinig voor, ruim 2 pro cent is eigenaar. Huren doet 40 procent en ruim de helft is inwo nend, een percentage dat stijgt tot bijna 80 procent bij een leef tijd tot 20 jaar. ANP Twintig jaar voor moord echtgenote en schoonmoeder ZUTPHEN - Voor het vermoor den van zijn echtgenote en zijn schoonmoeder in Ruurlo is een 33-jarige man uit Velsen giste ren door de rechtbank in Zut- phen veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. De man stapte vorig jaar op eer ste kerstdag via de achterdeur de woning van zijn schoonmoe der binnen en schoot zonder aar zelen zijn 22-jarige echtgenote door het hoofd. Zij was op slag dood. Enkele seconden later doodde hij ook zijn 46-jarige schoonmoeder met twee schoten door het hoofd. Relatieproble men vormden de oorzaak van dit familiedrama. De rechtbank achtte bewezen dat de verdachte welbewust had besloten beide vrouwen van het leven te beroven, 'getuige de pre cieze en doeltreffende wijze waarop de schoten zijn afge vuurd'. Hij deed dat bovendien voor de ogen van zijn oudste, 16-jarige dochter, Tegen de verdachte was levens lang geëist. De rechtbank be sloot tot een lagere straf omdat de man verminderd toereke ningsvatbaar wordt geacht en omdat hij een traumatisch verle den heeft. Hij werd onder meer seksueel misbruikt. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3