PZC [NG-kantoren Hulst/Sas dicht Haven Nieuwland onttrekt zich ian hectiek van zomers zeilen Schietpartij bij growshop IJzendijke DIGIFOTO'S )irect gevolg van terugloop banktoerisme Terneuzens publiek loopt niet warm voor boeken en antiek Een extra slot op de stad beschermt Middelburg Het onverkende, onbekende jachthaventje editie Zeeuws-Vlaanderen I Perfecte kleurenafdrukken van olie digitale medio. Ook KLEURENFOTO'S vanaf 4,95 per rolletje. .per FOTO VOORDEEl OP araruK www.sprintphoto.nl dactie: 0113-315649 jw.pzc.nl j,8il:redactie@pzc.nl jstbus 31, 4460 AA Goes (rêrtentie-exploitatie: iord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; iuws-Vlaanderen: 0114-372770; (ionaal: 020-4562500. oensdag 27 juli 2005 Autokraker aan het werk gezet MIDDELBURG - Een 32-jarige man uit Sprundel is giste ren door de Middelburgse politierechter veroordeeld tot een taakstraf van tachtig uur voor het plegen van een au tokraak op 29 december vorig jaar in Goes. Daarbij had de verdachte een autoradio gestolen en uit baldadigheid een autoband lekgestoken. De advocaat van de verdachte wees op de psychiatrische problematiek van haar cliënt. Volgens de raadsvrouw was haar cliënt wakkergeschud door het incident. „Een rare stunt, op een raar moment van uw leven", concludeerde de rechter. In dat verband legde ze de man een lagere straf op dan de geëiste 110 uur dienstverlening. Taakstraf voor wietkweker MIDDELBURG - Om zijn schulden weg te werken was een 44-jarige man uit Middelburg een wietkwekei'ij be gonnen. Die daad bracht hem van de wal in de sloot. Op 1 juni dit jaar werd hij betrapt en gisteren zat hij tegenover de Middelburgse politierechter om zich te verantwoor den. „Ik hoopte met de opbrengst mijn schulden af te los sen", vertelde de man. Hij benadrukte dat hij niet veel had verdiend aan de hennep. „Het is een dure hobby", zei hij, doelend op de energierekening. In totaal had hij zo'n 3200 euro verdiend aan zijn planten. Dat bedrag moet hij aan de staat terug betalen, verder kreeg hij een taakstraf van 150 uur en een maand cel voorwaardelijk opgelegd. Drankrijder van regen in drup MIDDELBURG - Een veertigjarige man uit Zaamslag maakte de situatie er op 6 maart dit jaar niet beter op toen hij er met gedoofde lichten vandoor ging na zijn aan houding. De politie wist hem te achterhalen en constateer de na een bloedproef dat het alcoholgehalte 660 micro gram bedroeg. Daarvoor veroordeelde de Middelburgse politierechter hem tot een boete van 850 euro en zes maan den voorwaardelijke rijontzegging. Vijf keer te veel drank op MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een veertigjarige Belg veroordeeld tot 42 uur taakstraf en 18 maanden rijontzegging. In zijn dossier stond te lezen dat hij op 26 mei dit jaar in Axel achter het stuur was gekropen met een alcoholgehalte van 1175 mi crogram. Dat is ruim vijf keer zoveel als toegestaan. „Je moet een zware drinker zijn om met zo'n gehalte nog op de been te zijn", concludeerde politierechter A. Gaakeer. Toch hield de man vol dat hij die dag 'maar' vier halve li ters bier had gedronken. Uit zijn dossier bleek dat de Belg al vaker was veroordeeld voor rijden onder invloed. Daar hield de rechter rekening mee bij de veroordeling. nrHarold de Puysseleijr IJLST - De ING Bank sluit ar kantoren in Ilulst en Sas pGent. De sluiting betekent a verlies aan werkgelegenheid m in totaal twintig arbeids- lalsen. jlgens directievoorzitter Rinus p Hoepen van ING Bank iid-West-Nederland probeert l bankconcern het personeel ibasis van het sociaal plan dat irvoor klaar ligt in eerste in- intie elders binnen het bedrijf neen nieuwe baan te helpen, f sluiting van de kantoren in list en Sas van Gent is een di et gevolg van de terugloop in het banktoerisme. Door de ïcale harmonisatie tussen Ne tland en België is het voor on- [zuiderburen niet langer inte- Bsant (zwart) spaargeld op Ne- frlandse rekeningen te heb ei. j)p de twee kantoren die dicht jan, kwamen uitsluitend nog logische cliënten", aldus Van bepen. „Al onze Nederlandse lanten in Zeeuws-Vlaanderen trden al bediend vanuit het intoor in Terneuzen. Door de jranderingen in de fiscale wet- ivmg is er heel wat werk weg vallen in de kantoren in Hulst iSas van Gent. Het was voor E bedrijfseconomisch gezien iet meer verantwoord ze langer istand te houden." Ie ING Bank houdt in Zeeuws- banderen behalve in Terneu- uook nog een kantoor over in tuis. Dat laatste kantoor gaat men met het kantoor in de rabantse grensplaats Putte de dgische markt bedienen. De idoeling is het personeel van (kantoren in Hulst en Sas van Gent daar onder te brengen, of op een van de andere kantoren in Zeeland. De ING heeft in de provincie verder vestigingen in Goes, Middelburg. Vlissingen en Zierikzee. De ING is niet de eni ge bank in Zeeuws-Vlaanderen die zich gedwongen ziet tot in krimping van de organisatie. In vijf jaar tijd is het bankwezen in deze regio meer dan gehalveerd. Van de 1350 banen die er in 2003 nog waren, blijven er op termijn nog maximaal zeshon derd over. door René van Stee TERNEUZEN - De loop zit er nog niet echt in, ruim een jaar nadat begonnen werd met de maandelijkse antiek- en boeken markt op de Markt in Terneu zen. Organisator Bert van der Zwaag uit Middelburg weet niet of het evenement volgend jaar ook op de kalender staat. „We zijn nu voor het tweede jaar bezig en ik bemerk nauwe lijks vooruitgang. In september valt het besluit. Kenners zeggen dat je zoiets tijd moet gunnen. Maar in Middelburg was het meteen een succes. Iedere maan dag staan er negentig kramen. Er is daar zelfs een wachtlijst", aldus Van der Zwaag gisteren vanachter zijn boeken- en curio- sakraam. Hij organiseert de markt in opdracht van de onder nemers in de Terneuzense bin nenstad van april tot en met ok tober. Van der Zwaag weet niet wat er moet gebeuren om er als nog een succes van te maken. Kraampjes plaatsen in de Noord straat is volgens hem geen optie omdat die straat te smal is. Tege lijkertijd kramen neerzetten met de reguliere weekmarkt vindt hij ook niks. „Te veel ge doe. Misschien is de zaterdag een optie. Meer toeristen zouden natuurlijk ook welkom zijn. Maar dat zit er waarschijnlijk ook niet in." De acht kramen met allerlei boeken, antiek en curiosa trokken gisteren vooral kijkers en weinig kopers. Een trouwe bezoekster van de markt zou het betreuren als zij haar maandelijkse 'loopje' zou kwijt raken. „Want ik vind hier altijd wel iets leuks. Bovendien is het op het terras gezellig druk." De blik van Van der Zwaag op die woorden is veelzeggend. „Ja, daar dus wel", voegt hij er bete kenisvol aan toe. De maandelijkse antiek- en boekenmarkt op de Markt in Terneuzen trekt weinig kijkers en nog minder kopers, is na een jaar de teleurstel lende conclusie. Of de markt ook volgend jaar nog op de agenda staat, valt te bezien. foto Wim Kooyman door Jean-Lou de Gucht IJZENDIJKE - In de Landpoort- straat in IJzendijke is in de nacht van maandag op dinsdag geschoten op growshop Alien. Niemand raakte gewond. Er was alleen schade aan de deur en een vitrine. Iets na half een zijn er volgens politiewoordvoerder Alwin Don een aantal geschoten gelost op de growshop. In een growshop worden spullen verkocht voor het aanleggen van een wietplan- tage. „Ik weet van geen schietpartij. Ik heb helemaal geen schade", zegt eigenaar Evert de Clercq van de growshop. Geconfron teerd met het kogelgat in z'n deur, haalt hij de schouders op. „Oh dat. Dat zit er al veel lan ger. Ik weet ook niet hoe dat daar komt. Hier is helemaal niets aan de hand geweest. De politie kan zoveel zeggen." Buurtbewoners, die niet met hun naam in de krant willen, be vestigen de woorden van de poli tie. „Ik lag net in bed toen ik hoorde schieten", zegt een van hen. „Het leek wel een salvo uit een machinepistool. Ik wist ge lijk dat het bij de growshop was. Het is daar altijd wat. Vori ge week is er nog een vechtpar tij geweest." „Ik schat dat er zes keer gescho ten is", zegt een andere buurtbe woner. „Dat kan er ook nog wel bij. We hebben al genoeg over last van alle auto's van klanten die de growshop bezoeken." Een buurtonderzoek moet vol gens Don uitwijzen wie de da der van de schietpartij is. De po litiewoordvoerder bevestigt de woorden van buurtbewoners dat er vorige week ruzie is ge weest in de growshop. „Afgelo pen donderdag is er aangifte van vernieling in de growshop gedaan. Er is toen niet gescho ten. Of er een verband tussen de twee incidenten is, kan ik op dit moment niet zeggen. Ik sluit het echter niet uit." De Clercq blijft bij z'n stand punt dat er in de growshop hele maal niets aan de hand is ge weest. „Wat anderen zeggen is hun zaak." Growshop Alien bestaat sinds acht jaar. 'Het zal wel een koffie shop zijn', sprak de volksmond. De Clercq heeft altijd ontkend. De shop is volgens hem bedoeld voor mensen die thuis wiet wil len kweken. Zaden, een bak, wat grond, een lamp en een af- zuiger, dat is wat hij naar eigen zeggen verkoopt en wat nodig is om de planten te kweken die mensen in hogere sferen kunnen brengen. Mensen die drugs willen kopen, moeten volgens De Clercq niet bij hem zijn. (Advertentie) zeeuwse almanak Geuren Nu hij vier is, wordt het Beve- landse bijdehandje in toene mende mate geboeid door geu ren en dan vooral het onder scheid tussen wat fris en min der fris riekt. Laatst meende hij in de direc te omgeving van zijn jongere broertje enige kwalijke dam pen te ruiken, waarop hij ter stond zijn vader informeerde. Volgens mij heeft Merlijn een vieze stinkluier", meldde hij op besliste toon, om vervol gens nauwelijks hoorbaar toch maar een voorbehoud te maken. „Of misschien is het wel mijn eigen windje. Zes weken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. Coupure 83, Toren weg Middelburg. foto Lex de Meester De dikke deur aan het einde van de Torenweg in Mid delburg is een extra slot op de stad. Niet om ontsnapte gevan genen uit het naastgelegen huis van bewaring binnen te hou den, maar om water na een dijk doorbraak buiten te houden. Walcheren wordt tegen het wa ter beschermd door een ring dijk. Daarin zitten echter een paar onveilige stukken. Mocht een dijk bij Ritthem doorbre ken, dan moeten binnendijken de schade beperken. De Nieuw- landseweg bijvoorbeeld, die de woonwijken Dauwendaele en Mortiere scheidt van bedrij ven terrein Arnestein. Maar in die Nieuwlandseweg zit, ter hoogte van de Torenweg, een gapend gat. Een deur van gewapend be ton vult dat gat en keert het wa ter - mocht het nodig zijn. Wa terschap Zeeuwse Eilanden on derhoudt de coupure en test die eens per jaar, vlak voor aan vang van het stormseizoen. Nu is met KCP 83 - zoals het wa terschap de coupure aan de To renweg aanduidt - nog iets bij zonders aan de hand. De Toren weg is namelijk niet alleen een doorgang voor het water, maar ook een vluchtroute voor de mensen die bij een dijkdoor braak geëvacueerd moeten wor den. De coupure mag daarom pas dicht wanneer iedereen weg is, of wanneer deze vluchtroute niet meer nodig is. Tot zover de zichtbare beveili ging in de Torenweg. Onder gronds zijn ook maatregelen ge troffen. Want onder de coupure door loopt een rioolbuis. Daar kan nog water doorheen als de deur boven dicht is. Pas als een extra schuif het riool afsluit, is de waterkering hermetisch afge sloten en Middelburg veilig. Mauri ts Sep j, VL. olmaakte rust. Middenin het toeristenseizoen, ter- ijl de jachthavens vol liggen ide Zeeuwse wateren drukbe- irenzijn, onttrekt het haven- evan Nieuwland zich aan de ictiek van het zomerse zeilen, duid noch beweging in de ha- mvan Zeelands kleinste wa- Rportvereniging. Alleen Lau- |SOlieman, die in stilte stug wrwerkt aan de restauratie inzijn klipper. aven Nieuwland w.s.v. In de tsel van de snelweg, afslag sere. Onzichtbaar vanaf de tg, en de weg niet hoorbaar louit de haven. De wind staat lastig vandaag. Éertien schepen liggen er. Alle- pal vaste ligplaatsen. Liggeld: jrtig eurocent per meter leepslengte per dag in de zo- k (april tot en met septem- B, vijftien cent in de zes win dmaanden. Passanten die wa- en stroom willen hebben, urnen op het informatiebord tarieven vinden: 23 cent voor pkilowattuur elektriciteit, euro voor een kubieke me iduizend liter) water. Nersporters zijn er op een Meweekse dag niet of nau- pijks. Vaste banen houden [weg van hun schepen. Lau- p Olieman geniet intussen Ne rust. Hij is de enige die zijn boot aan het werk is. puurblok in de hand. De mast pt opgeknapt worden. De fpper moet er netjes uitzien Nnd augustus mee te kun- P pronken op Small Sail Vlis- jen. [restauratie van het schip is phobby en zo blijft Olieman [ook maar zien. Anders is het ft vol te houden, glimlacht [Want een hobby die hem Ms 2001 dag in dag uit in be- peemt, begint verdacht veel Kerk te lijken. Vier jaar lang prt hij al niet meer voor zijn baas. In september hervat hij zijn beroep: officier op de grote vaart. Twee weken op, twee we ken af. Dure hobby ja, maar wat die hem al heeft gekost? Olieman heeft geen idee. Vier jaar vol tijds werken is voor hem niet in geld uit te drukken. En het duurt nog wel drie, vier jaar eer hij helemaal klaar is, schat hij. Eigenlijk was niks meer goed aan het schip - bouwjaar 1896. Nieuwe motor, nieuwe schroef, zelfs het casco was slecht. Olie man woont met vrouw en twee kinderen op de boot. Het toilet is net klaar. Mensen die nog we ten hoe het schip er vroeger uit zag en tegen wie hij zegt dat hij erop woont, vinden hem of moe dig, of gek. Olieman oordeelt niet over zichzelf. De 32 meter lange klipper ligt eigenlijk net voor het haventje, in het Arnezijkanaal. Dat komt uit op de Arne, de vroegere toe gang vanaf open zee tot de ha ven van Middelburg. Nadat de Arne verzandde, kreeg de haven een nieuwe toegang, het kanaal van Welsinge. Dat is alweer lang geleden gedempt. Nu Walcheren, Nieuwland en Sint Joosland geen afzonderlij ke eilanden meer zijn, lijkt het haventje van Nieuwland vol strekt misplaatst. Toch heeft het nog lang een economische func tie gehad. Het deed dienst als landbouwhaven voor de over slag van suikerbieten, aardappe len, kunstmest en kolen. Bijna alle Nieuwlanders waren lid van de kolenvereniging. Zo had den ze in de winter voldoende brandstof voor de kachel. De weegbrug bestaat ook nog. Die ligt in de weg die naar het ha ventje leidt. De mooiste route om er te ko men is trouwens niet met de au to via de Nieuwlandseweg en de Oude Dijk, maar te voet, vanaf Arnemuiden langs het Arnezij kanaal. Een witgeel gemarkeer de wandelroute brengt wande laars over de vroegere rede van Middelburg, van Vrouwenpol der tot Vlissingen. De wande ling met dezelfde naam (29 kilo meter) volgt in feite de oude kust van het eiland Walcheren. Het schip van Laurens Olieman is, wandelend vanaf Arnemui den, het eerste dat er ligt. De ko mende twee jaar is hij verzekerd van die ligplaats. En daarna? Hij hoopt op verlenging van het contract met de Haven Nieuw land w.s.v. Maurits Sep Haven Nieuwland, de kleinste watersportvereniging van Zeeland. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39