fZC loopplan Erasmusflat valt slecht laven Nieuwland onttrekt zich an hectiek van zomers zeilen Stuntrijden is niet echt gevaarlijk Schietpartij bij growshop IJzendijke ewoners Goese serviceflat zien op tegen verhuizing DIGIFOTO'S Een extra slot op de stad beschermt Middelburg Geuren Het onverkende, onbekende jachthaventje ,jj|:redactie@ pzc.nl *31,4460 AA Goes *ntie-exploitatie: yd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ,iws-Vlaanderen: 0114-372770; 020-4562500. jensdag 27 juli 2005 editie Bevelanden-Tholen LFrank Balkenende jES-Ze schudden het hoofd. Erasmusflat slopen? Bevvo- Bvan de serviceflat in de Goe- polder vinden het maar een ar idee. Ze wonen er naar hun „Ik moet er niet aan denken (r le verhuizen." .Erasmusflat, de blikvanger i de wijk aan de noordrand iGoes, moet op termijn wij- i voor drie complexen met woningen en -voorzienin- i Tenminste, dat idee heeft irlopig de voorkeur van de liners die aan een woonzorg- ie bouwen in de Goese Pol- de Regionale Woningbouw- Eniging' Samenwerking PS), stichting Woonzorg De («landen, de Humanistische ehting Huisvesting Bejaar- (HSHB) en de gemeente üs, Het Erasmusgebied wordt ■kern van een woonzorgzone, izich uitstrekt van het te bou- n wijkcentrum in De Spinne, larin ook zorg- en medische jreieningen komen, tot de olheek. Daarvoor moet de Inusflat worden gesloopt. plaats, en het aangren sde pand van een voormalige age, moeten drie complexen trijzen met minstens 150 op- en huurappartementen. [Erasmusflat telt er nu 135. bewoonsters Rijn, De Witte Wisse zitten in de tuin van de viceflat. Ze hebben wel ho- iwaaien dat ze iets van plan met de flat. Het plan voor opis echter een nieuwtje dat wenkbrauwen doet fronsen, moet tachtig jaar worden", j mevrouw Wisse, „en zit il niet te wachten op romp- omp. Ik heb op Kattendijke ge woond en toen ik zestien jaar te rug hier een flat kreeg, voelde ik me vanaf de eerste dag thuis. Ik woon hier echt naar mijn zin en moet er niet aan denken dat ik weer moet verhuizen." Mevrouw Rijn, die haar rollator als stoeltje benut, knikt instem mend. „Verhuizen, tja, ik geloof dat alle bewoners daar tegenop zien." Zij woont al elf jaar in de serviceflat, op de zesde, net als mevrouw De Witte. „Waarom moet dat allemaal? We zijn te vreden zo." Bijval van mevrouw De Witte. Vroeger stond ze in een winkel in Goes en toen haar zoon erin kwam, trok ze met haar man in de Erasmusflat. „Mijn man is overleden. Als al leenstaande is die flat echt roy aal. Ik heb een woonkamer, slaapkamer, keuken, een douche en een berghok. Groter dan in serviceflat De Horst, hoor. Het punt is dat je denkt: hè hè, ik zit goed, ik hoef nooit meer weg, En dan krijg je zoiets te horen." Natuurlijk mogen er voorzienin gen komen waardoor ouderen in de wijk zelfstandig kunnen blij ven wonen. Daar maken zij ten slotte ook gebruik van. „We heb ben allemaal alarm. Als er hulp nodig is, krijgen we die met een." Als er dan voorzieningen moeten verrijzen, is er voldoen de plaats naast de Erasmusflat, vinden ze. Mochten het sloopplan werke lijkheid worden, dan zullen ze zich niet met hand en tand ver zetten. Mevrouw Rijn: „We gaan niet met vlaggen door de stad hoor. Nee, je kunt er toch niks aan veranderen." Mevrouw De Witte: „Als je er niet in mee gaat, heb je straks geen dak bo ven je hoofd." door Inqrid Huibers GOES - De Duitse Hans Traber (54), zijn zoon Johnny en twee neven reizen zeven maanden per jaar door Europa met hun Monstertruckshow. Gisteravond scheurden ze over het Molenplein in Goes. Traber: „Ik toer al meer dan dertig jaar. Ik kom uit een familie van circusartiesten, dus het reizen zit me in het bloed. Mijn vader, grootvader en overgrootvader waren alle maal koorddansers. Ik besloot op mijn twin tigste dat ik stuntrijder wilde worden. Sindsdien ben ik zeven maanden per jaar on derweg. We toeren nu met dertien woon- en materiaalwagens. Vrouwen, kinderen en kleinkinderen: Iedereen reist mee. Alleen de oma's, die blijven thuis. De kinderen gaan in de wintermaanden in Duitsland naar school."Voor de rest van het jaar krijgen ze leerboeken en opdrachten mee. Dat werkt prima. Mijn zoon Johnny is al vroeg met stuntrijden begonnen. Hij doet nu de motor stunts; dat zijn de gevaarlijkste. Hij springt over auto's en mensen en rijdt door vuurbar- ricades. Mijn jongste kleinzoon van drie doet ook al af en toe aan de show mee. Hij rijdt op een quat. Dat is een motor met vier wielen. Het is belangrijk dat de kinderen van jongs af aan wennen aan het rijden voor publiek. Ik rij zelf in een monstertruck; daar pletten we auto's mee. Mijn neven gaan in sloopauto's over de kop. Verder ge ven ze een demonstratie van een ongeluk. Die sloopauto's nemen we niet mee; die ko men van een plaatselijke sloperij. We halen de ruiten, koelvloeistoffen en banken eruit, voordat we met de wagens gaan stunten. Echt gevaarlijk is het niet, wat we doen. Het zijn stunts die we vier, vijf keer per week uitvoeren, altijd op dezelfde manier en altijd in dezelfde volgorde. Iedereen weet precies wat hij moet doen en daarom gaat er zelden iets fout." foto Mechteld Jansen per afdruk Perfecte kleurenafdrukken van alle digitale media. Ook KLEURENFOTO'S vanaf 4,95 per rolletje. MEER FOTO VOORDEEL OP www.sprintphoto.nl Experiment Galilei op herhaling MIDDELBURG - De Lange Jan in Middelburg is op 26 no vember het middelpunt van een bijzonder experiment. Het Natuurkundig gezelschap Middelburg laat dan bol len van de toren vallen. Het natuurkundig gezelschap be staat dit jaar 225 jaar. Genoeg aanleiding om één van de beroemdste experimenten uit de geschiedenis te herhalen. Het verhaal gaat dat Galileo Galilei kogels van de toren van Pisa liet vallen om te bewijzen dat het gewicht van een voorwerp niet van invloed is op de snelheid .waarmee dat voorwerp valt. Middelburgers kunnen in november zelf gaan zien of dat klopt. Vanaf de Lange Jan zullen houten en metalen bollen van verschillend gewicht wor den losgelaten. De aankomsttijd van de bollen wordt ge meten. Overigens is het onduidelijk of Galilei het experi ment ooit werkelijk uitgevoerd heeft. Simon Stevin deed dat wel. Hij deed in 1586 een vergelijkbaar experiment in Delft. Of de proef in Middelburg ook lukt, is maar de vraag. De luchtweerstand heeft namelijk wel invloed op vallende objecten. Dat is de reden dat een veertje langza mer valt dan een metalen bal. In het luchtledige, op de maan bijvoorbeeld, vallen ook die voorwerpen met dezelf de snelheid. Onderzoek jeugdhonk Middelburg MIDDELBURG - Dit najaar moet er een plan liggen voor de realisering van een jongerencentrum in de voormalige discotheek The Nighttrain in Middelburg. Over de bouw van een nieuw jongerencentrum in Middelburg wordt al jaren gediscussieerd. Nu heeft het college van burgemees ter en wethouders een stichting de opdracht gegeven om een nieuw plan te maken. Eerder dit jaar stelde de ge meenteraad al 35.000 euro beschikbaar om onderzoek te doen naar de mogelijkheden. De resultaten daarvan zou den voor de zomer klaar zijn. Nu ziet het er naar uit dat het plan in oktober aan de gemeenteraad wordt gepresen teerd. Voor die tijd moet nog met jongeren worden over legd over hun wensen. ING-kantoren Hulst/Sas dicht HULST - De ING Bank sluit haar kantoren in Hulst en Sas van Gent. De sluiting betekent een verlies aan werk gelegenheid van in totaal twintig arbeidsplaatsen. Vol gens directievoorzitter Rinus van Hoepen van ING Bank Zuid-West-Nederland probeert het bankconcern het per soneel op basis van het sociaal plan. dat hiervoor klaar ligt in eerste instantie elders binnen het bedrijf aan een nieuwe baan te helpen. De sluiting van de kantoren in Hulst en Sas van Gent is een direct gevolg van de terug loop van het banktoerisme. Door de fiscale harmonisatie tussen Nederland en België is het voor onze zuiderburen niet langer interessant (zwart) spaargeld op Nederlandse rekeningen te hebben. Coupure 83, Torenweg Middelburg. foto Lex de Meester De dikke deur aan het einde van de Torenweg in Mid delburg is een extra slot op de stad. Niet om ontsnapte gevan genen uit het naastgelegen huis van bewaring binnen te hou den, maar om water na een dijk doorbraak buiten te houden. Walcheren wordt tegen het wa ter beschermd door een ring dijk, Daarin zitten echter een paar onveilige stukken. Mocht een dijk bij Ritthem doorbre ken, dan moeten binnendijken de schade beperken. De Nieuw- landseweg bijvoorbeeld, die de woonwijken Dauwendaele en Mortiere scheidt van bedrijven terrein Arnestein. Maar in die Nieuwlandseweg zit, ter hoogte van de Torenweg, een gapend gat. Een deur van gewapend be ton vult dat gat en keert het wa ter - mocht het nodig zijn. Wa terschap Zeeuwse Eilanden on derhoudt de coupure en test die eens per jaar, vlak voor aan vang van het stormseizoen. Nu is met KCP 83 - zoals het wa terschap de coupure aan de To renweg aanduidt - nog iets bij zonders aan de hand, De Toren weg is namelijk niet alleen een doorgang voor het water, maar ook een vluchtroute voor de mensen die bij een dijkdoor braak geëvacueerd moeten wor den. De coupure mag daarom pas dicht wanneer iedereen weg is, of wanneer deze vluchtroute niet meer nodig is. Tot zover de zichtbare beveili ging in de Torenweg. Onder gronds zijn ook maatregelen ge troffen. Want onder de coupure door loopt een rioolbuis. Daar kan nog water doorheen als de deur boven dicht is. Pas als een extra schuif het riool afsluit, is de waterkering hermetisch afge sloten en Middelburg veilig. Maurits Sep door Jean-Lou de Gucht IJZENDIJKE - In de Landpoort- straat in IJzendijke is in de nacht van maandag op dinsdag geschoten op growshop Alien. Niemand raakte gewond. Er was alleen schade aan de deur en een vitrine. Iets na half een zijn er volgens politiewoordvoerder A. Don een aantal schoten gelost op de growshop. In een growshop wor den spullen verkocht voor het aanleggen van een wietplanta- ge- „Ik weet van geen schietpartij. Ik heb helemaal geen schade", zegt eigenaar E, de Clercq Ge confronteerd met het kogelgat in z'n deur, haalt hij de schou ders op. „Oh dat. Dat zit er al veel langer. Ik weet ook niet hoe dat daar komt. Hier is helemaal niets aan de hand geweest. De politie kan zoveel zeggen." Buurtbewoners, die niet met hun naam in de krant willen, be vestigen de woorden van de poli tie. „Ik lag net in bed toen ik hoorde schieten", zegt een van hen. „Het leek wel een salvo uit een machinepistool. Ik wist ge lijk dat het bij de growshop was. Het is daar altijd wat. Vori ge week is er nog een vechtpar tij geweest." „Ik schat dat er zes keer gescho ten is", zegt een andere buurtbe woner. „Dat kan er ook nog wel bij. We hebben al genoeg over last van alle auto's van klanten die de growshop bezoeken." Een buurtonderzoek moet vol gens Don uitwijzen wie de da der van de schietpartij is. De po litiewoordvoerder bevestigt de lezingen van buurtbewoners dat er vorige week ruzie is geweest in de growshop. „Afgelopen don derdag is er aangifte van vernie ling in de growshop gedaan. Er is toen niet geschoten. Of er een verband tussen de twee inciden ten is, kan ik op dit moment niet zeggen. Ik sluit het echter niet uit." De Clercq blijft bij z'n stand punt dat er in de growshop hele maal niets aan de hand is ge weest. „Wat anderen zeggen is hun zaak." Growshop Alien be staat sinds acht jaar, 'Het zal wel een koffieshop zijn', sprak de volksmond. De Clercq heeft altijd ontkend. De shop is vol gens hem bedoeld voor mensen die thuis wiet willen kweken. Zaden, een bak, wat grond, een lamp en een afzuiger, dat is wat hij naar eigen zeggen verkoopt en wat nodig is om de planten te kweken die mensen in hogere sferen kunnen brengen. Mensen die drugs willen kopen, moeten volgens De Clercq niet bij hem zijn. En degenen die bij hem aan de bar een wietje draaien, ne men dat volgens hem mee uit hun eigen kweek. (Advertentie) zeeuwse almanak Nu hij vier is, wordt het Beve- landse bijdehandje in toene mende mate geboeid door geu ren en dan vooral het onder scheid tussen wat fris en min der fris riekt. Laatst meende hij in de direc te omgeving van zijn jongere broertje enige kwalijke dam pen te ruiken, waarop hij ter stond zijn vader informeerde. Volgens mij heeft Merlijn een vieze stinkluier". meldde hij op besliste toon, om vervol gens nauwelijks hoorbaar toch maar een voorbehoud te maken. „Of misschien is het wel mijn eigen windje. 2|iAi, Zes weken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. Tolinaakte rust. Middenin het toeristenseizoen, ter- ijlde jachthavens vol liggen ide Zeeuwse wateren drukbe- iren zijn, onttrekt het haven- fvan Nieuwland zich aan de cliek van het zomerse zeilen, fluid noch beweging in de ha- nvan Zeelands kleinste wa- tsportvereniging. Alleen Lau- os Olieman, die in stilte stug nrwerkt aan de restauratie nzijn klipper. iven Nieuwland w.s.v. In de selvan de snelweg, afslag sre. Onzichtbaar vanaf de jj, en de weg niet hoorbaar óuit de haven. De wind staat Bstig vandaag. alien schepen liggen er. Alle- lal vaste ligplaatsen. Liggeld: dig eurocent per meter lieepslengte per dag in de zo- i (april tot en met septem- r), vijftien cent in de zes win dmaanden. Passanten die wa rn stroom willen hebben, men op het informatiebord larieven vinden: 23 cent voor 'kilowattuur elektriciteit, li euro voor een kubieke me iduizend liter) water, dersporters zijn er op een ordeweekse dag niet of nau- kjks. Vaste banen houden n weg van hun schepen. Lau- K Olieman geniet intussen ede rust. Hij is de enige die 'zijn boot aan het werk is. huurblok in de hand. De mast jet opgeknapt worden. De ppéf moet er netjes uitzien leind augustus mee te kun- epronken op Small Sail Vlis- ®en. 'restauratie van het schip is 'hobby en zo blijft Olieman took maar zien. Anders is het eivol te houden, glimlacht (Want een hobby die hem ■ds 2001 dag in dag uit in be- neemt, begint verdacht veel ■werk te lijken. Vier jaar lang ïrkt hij al niet meer voor zijn baas. In september hervat hij zijn beroep: officier op de grote vaart. Twee weken op, twee we ken af. Dure hobby ja, maar wat die hem al heeft gekost? Olieman heeft geen idee. Vier jaar vol tijds werken is voor hem niet in geld uit te drukken. En het duurt nog wel drie, vier jaar eer hij helemaal klaar is, schat hij. Eigenlijk was niks meer goed aan het schip - bouwjaar 1896. Nieuwe motor, nieuwe schroef zelfs het casco was slecht. Olie man woont met vrouw en twee kinderen op de boot. Het toilet is.net klaar. Mensen die nog we ten hoe het schip er vroeger uit zag en tegen wie hij zegt dat hij erop woont, vinden hem of moe dig, of gek. Olieman oordeelt niet over zichzelf. De 32 meter lange klipper ligt eigenlijk net voor het haventje, in het Arnezijkanaal. Dat komt uit op de Arne, de vroegere toe gang vanaf open zee tot de ha ven van Middelburg. Nadat de Arne verzandde, kreeg de haven een nieuwe toegang, het kanaal van Welsinge. Dat is alweer lang geleden gedempt. Nu Walcheren, Nieuwland en Sint Joosland geen afzonderlij ke eilanden meer zijn, lijkt het haventje van Nieuwland vol strekt misplaatst. Toch heeft het nog lang een economische func tie gehad. Het deed dienst als landbouwhaven voor de over slag" van suikerbieten, aardappe len, kunstmest en kolen. Bijna alle Nieuwlanders waren lid van de kolenvereniging. Zo had den ze in de winter voldoende brandstof voor de kachel. De weegbrug bestaat ook nog. Die ligt in de weg die naar het ha ventje leidt. De mooiste route om er te ko men is trouwens niet met de au to via de Nieuwlandseweg en de Oude Dijk, maar te voet, vanaf Arnemuiden langs het Arnezij kanaal. Een witgeel gemarkeer de wandelroute brengt wande laars over de vroegere rede van Middelburg, van Vrouwenpol der tot Vlissingen. De wande ling met dezelfde naam (29 kilo meter) volgt in feite de oude kust van het eiland Walcheren. Het schip van Laurens Olieman is, wandelend vanaf Arnemui den, het eerste dat er ligt. De ko mende twee jaar is hij verzekerd van die ligplaats. En daarna? Hij hoopt op verlenging van het contract met de Haven Nieuw land w.s.v. Maurits Sep Haven Nieuwland, de kleinste watersportvereniging van Zeeland. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29