Dekker moet nog een dame worden Rotterdam week lang zeilstad Transfer Davids naar Tottenham Estafetteploeg moet thuisblijven Jonge volleyballers onder grote druk bij WK-kwalificatie Vinokoerov stapt over naar Liberty Seguros Schoeman schrijft historie 21 Iwemster valt tegen op 100 meter vlinderslag woensdag 27 juli 2005 jONTREAL - De hele dag ,iaatte Inge Dekker op zichzelf „Niet zenuwachtig worden, liet zenuwachtig worden." Het akte averechts uit. Ze dook pst té ontspannen het water in, p jacht naar misschien wel een ifdaille op de 100 meter vlin- lerslag. Ze kwam als zesde aan. jet zo zeer de klassering viel itter tegen, maar vooral de jjd. Waar Dekker zondag in de mes nog een fraaie 58,48 secon- j>n liet klokken, ging ze daar toen meer dan een halve se tinde overheen (59,01). Ze gaf seconde toe op de winna- de Australische met Duitse torouders, Jessicah Schipper, "ooraf werd Dekker door haar miner Dick Bergsma ingeschat 'ergens in de 58,3', en dat zou oed zijn geweest voor brons. „In mijn hart dacht ik ook aan een medaille", erkende de erva ren coach van Team Zuid-Neder land. De grote fout die Dekker maak te, is dus dat ze per se niet be vangen wilde worden door ner vositeit en daardoor doorsloeg naar de andere kant. „In de hal ve finale had ik echt last van ze nuwen. En tijdens de finale van het EK kortebaan in Wenen ook", verklaart de Friezin. Sail lant detail is dat ze psychologie studeert, wellicht ging ze mede daardoor met zichzelf in ge sprek. „Ik heb me de hele dag moed ingesproken, tegen mezelf gezegd dat ik het kan. En dat ik vooral ontspannen moest zijn." En dan: „Nou, dat is dus ook niet de goede tactiek." Het was al zichtbaar vlak voor de start. Op het scherm werden Dekker en de latere nummer twee Lizzy Lenton getoond, vro- van onze sportredactie STOCKHOLM - De Neder- laudse estafettelopers (4x100 meter) zijn er niet in geslaag om het WK te halen. Bij hun laatste limietpoging, gisteren in Stockholm, liep het oranje-viertal exact de zelfde tijd als tijdens de één na laatste limietpoging, een dag eerder in Helsinki: 39,37. Voor plaatsing voor het we reldkampioenschap was een tijd nodig van 39,00 secon den. Timothy Beck, Guus Hoog moed, Maarten Heisen en Cai- min Douglas slaagden daar echter wederom niet in, zoals al meerdere malen dit sei zoen. Het team heeft niet meer de vorm van vorig jaar, toen Oranje zich plaatste voor de Olympische Spelen. En ook niet meer die van 2003, toen de equipe derde werd op het WK in Parijs. Met Troy Douglas en Patrick van Balkom in de ploeg werd toen een tijd van 38,87 gelo pen. Daniel Ward uit Hulst is nog steeds licht geblesseerd en kon gisteravond niet lopen in de ploeg. Ook de 400 meter liet hij schieten. lijk lachend met elkaar. „We za gen onszelf op het grote scherm en daar hadden we het over. Het was een beetje onzin-praat." Klap Ze startte al langzaam, maar in de tweede 50 meter liep de ach terstand helemaal ver op. „Toch had ik niet het gevoel dat het minder ging dan zondag", be weerde ze. „Ik ging wel echt dood, maar dat deed ik zondag ook. Ik zag natuurlijk dat de an deren uitliepen. Gaan zij zo snel of ik zo langzaam, vroeg ik me zelf af. Dat was wel een klap voor me." De intentie was om, door wat langzamer af te gaan, meer over te houden voor het tweede stuk. Maar dat luistert erg nauw, be nadrukte Bergsma. „Het is moei lijk om een uitgebalanceerde ra ce te zwemmen." Al met al was het een gemiste kans in het fraaie bad op het ïle Saint Helene. De vorm was er. Ze beseft het maar al te goed. „Dit soort races, op dit niveau, zwem ik maar één keer per jaar. Dus betaal ik nu veel leergeld." Eén troost: het talent is er en Dekker staat met haar negen tien lentes nog aan het begin van haar loopbaan. „Het meisje van negentien moet een dame van 22 worden om alles een beet je in zich te hebben", zo formu leerde Bergsma het. „De Spelen van Peking kunnen dus niet op een beter moment komen." Nieuwe kans Het meisje van negentien krijgt vrijdag een nieuwe kans, op de halve afstand. Ze wil dan niet weer gaan nadenken over zenu wen of geen zenuwen. „Ik wil er schoon ingaan", kondigde Dek ker alvast aan. „En word ik ze nuwachtig, dan word ik zenuw achtig. Plet voordeel van de 50 meter is dat je die race niet hoeft in te delen. Het is gewoon een kwestie van gaan." GPD MONTREAL - Zijn medailleoogst bij de Spelen in Athene maakte hem al tot de beste Zuid-Afrikaan se olympiër. Op het WK zwemmen in Montreal schreef Roland Schoeman opnieuw geschiedenis. In de finale van de 50 meter vlinderslag veroverde hij als eerste Zuid-Afrikaan een wereldtitel en dook hij bovendien met een tijd van 22,96 als eer ste onder de 23 seconden. Het was voor de 25-jarige Schoeman zijn tweede wereldrecord in 24 uur. In de halve eindstrijd had hij met 23,01 de Amerikaan Ian Crocker al ont troond als houder van 's werelds beste tijd. Crocker moest in de eindstrijd met 23,12 genoe gen nemen met de tweede plaats. Vlak na Schoeman realiseerde de Amerikaanse Jessica Hardy de beste tijd ooit op de 100 meter schoolslag. In een tijd van 1.06,20 zwom zij het re cord uit de boeken dat sinds juli 2003 met 1.06,37 op naam stond van de Australische Leisel Jones. foto Andre Pichette/EPA Favoriet Burgess meldt zich af SYDNEY - De gouden medaille lag in Helsinki al klaar voor de Australische polsstokhoogspringer Paul Burgess. Maar de 25-jarige atleet kan het eremetaal komende maand bij de wereldkampioenschappen atletiek niet op halen. Door een kuitblessure heeft hij zich moeten afmel den bij de Finse organisatoren. ANP Sotsji wil Winterspelen 2014 MOSKOU - De stad Sotsji, gelegen aan de Zwarte Zee in het zuiden van Rusland, heeft zich kandidaat gesteld voor de organisatie van de Olympische Winterspelen van 2014. De beslissing over de toewijzing neemt het IOC in 2007. Eerder al meldden zich Sofia (Bulgarije) Pyeongchang (Zuid-Korea), Salzburg (Oostenrijk) en Tbilisi (Georgië) aan. Nog enkele andere steden hebben inmiddels belang stelling getoond. In 2006 zijn de Winterspelen toegewezen aan Turijn, in 2010 aan Vancouver. ANP Feyenoord grijpt naast Daerden GENK - Feyenoord heeft op de Belgische spelersmarkt op nieuw misgegrepen. De Rotterdamse club slaagde er giste ren niet in de transfer van international Koen Daerden (23) af te ronden. „Hij is nu niet meer te koop", liet zijn club Racing Genk weten. Ook de Duitse ploeg VfL Wolfs burg had serieuze belangstelling voor hem. Feyenoord zag in Daerden een opvolger voor diens land genoot Bart Goor, die eerder deze maand onderdak vond bij Anderlecht. Racing Genk vroeg ongeveer 4 miljoen euro voor de middenvelder, wiens contract tot medio 2009 doorloopt. Dat bedrag wenste Feyenoord niet te be talen. De Rotterdamse club, die Daerden graag vandaag tijdens de traditionele Open Dag had willen presenteren, tracht te eerder vergeefs Timmy Simons aan te trekken. De mid denvelder en Belgische international van Club Brugge koos na een relatief lange periode van onzekerheid voor PSV. ANP Eerste goal Park voor Man United PEKING - Oud-PSV'er, Ji-sung Park heeft gisteren zijn eerste goal gemaakt voor zijn nieuwe club Manchester United. De Zuid-Koreaan scoorde in Peking in de oefen wedstrijd tegen Peking Guo'an. De Engelsen wonnen met 3-0. Scholes maakte de andere twee treffers. Park stapte na afgelopen seizoen over naar de Engelse topclub. ANP/RTR Mentsjov en Freire naar de Vuelta UTRECHT - Denis Mentsjov en Oscar Freire komen na mens de Raboploeg in actie in de Ronde van Spanje, die 27 augustus begint. De Rus Mentsjov faalde als kopman in de Tour de France, hij mag zich in de Vuelta revanche ren. De Spanjaard Freire miste de Tour wegens een zitvlak blessure. Mentsjov en Freire krijgen gezelschap van hun ploeggenoten Pedro Horrillo (Spa), Alexandr Kolobnev (Rus), Jukka Vastaranta (Fin) en de Nederlanders Bram de Groot, Thorwald Veneberg, Niels Scheuneman en Jan Boven. Van deze selectie reed alleen Mentsjov de Ronde van Frankrijk. ANP JoorMartijn Krullaars 1MSTERDAM - De druk is poot, erg groot. Een sterk ver- jongd team heeft de lastige opga- reum een plaats af te dwingen ip het WK volleybal, volgend jsar in Japan. Oranje móet zich plaatsen, want de laatste twin- ig jaar ontbrak Oranje op geen fflkel titeltoernooi. De trip naar Ie Franse Rivièra wordt dus al- Winst een snoepreisje voor lel keurkorps van bondscoach Harry Brokking. !an die zonovergoten Franse aist, in de heuvels van Cannes, injdt het nationaal volleybal- eam vanaf morgen om twee ÏK-tickets. Moet te doen zijn oor de voormalig olympisch en 'iropees kampioen. Alleen, van lal succesteam is na vorig jaar cht niemand meer over. Ri- hard Schuil, Guido Görtzen en Eke van de Goor namen na de llympische Spelen van Athene negende plaats) afscheid en aan- oerder Reinder Nummerdor ge ld van een 'sabbatical year' iivergelijking met 'Athene' zijn og slechts twee posities hetzelf- e ingevuld: Nico Freriks als pelverdeler en Rob Bontje op et midden. De overige vijf laatsen kennen een nieuwe be uling: Marko Klok (van libero ter passer/loper), Wytze Koois- ia (mid), Jeroen Trommel pass), Kay van Dijk (diagonaal) iAllan van de Loo (libero), lel bondscoach Brokking aan el roer maakte Oranje deze zo- ier dus een nieuwe start. Vijf- en wedstrijden in Canada en eVS, plus vijf oefenduels op ei- te bodem (tegen Portugal en hitsland) leverden Brokking :i" basisteam op. Na veel wik- 3i en wegen, want makkelijk as het niet. Daar was het ni- a|i veel te wisselvallig voor. ievaarlijk andaar ook dat het lastig is om akansen in te schatten op het ^-kwalificatietoernooi in Le annet, dat morgen begint met wedstrijd tegen Tsjechië, bjdag volgt Finland, zaterdag ®rdt afgesloten tegen Frank- It „Een gevaarlijk toernooi", ,?d Brokking donders goed. Vooral voor zo'n jong team. De ®sten hebben bijna geen inter zonale ervaring en moeten nu opeens hardheid opdoen op zo'n belangrijk toernooi. Dat gaat on getwijfeld tegen ons werken, dus het zal moeilijk worden." En dat terwijl het voor Brok king een must is dat Nederland zich plaatst. De laatste keer dat Oranje ontbrak op een titeltoer nooi, was op het WK in 1986. „Ik weet dat nog goed, want toen ik in 1990 bondscoach was, hadden we ons eindelijk weer eens geplaatst voor het WK", graaft Brokking in zijn geheu gen. „En sindsdien zijn we niet meer van het grote podium afge weest." De bondscoach wil dat graag zo houden. „Absoluut, want als dat lukt, kan ik dit team twee jaar zonder druk laten spelen. En dat is belangrijk voor deze jon gens: wedstrijden spelen en nog eens wedstrijden spelen. Het liefst als er iets op het spel staat. Vandaar dat het ook zo jammer is dat we niet meer in de World League spelen." Moeite Zoals Frankrijk dat bijvoor beeld wel deed. Tsjechië en Fin land ontbraken ook in die presti gieuze competitie, maar schaaf den wel aan hun vorm in de Eu ropean League. Met verrassend gevolg, want Finland haalde de finale. „Een degelijke ploeg, met een paar ervaren jongens en een Italiaanse coach", weet Brokking. „Tsjechië speelde een slechte Euro League, maar met die ploeg hebben we de laatste jaren vaak moeite gehad. En Frankrijk blijft natuurlijk de ge vaarlijkste ploeg, maar die ont moeten we pas zaterdag. Het zou heel lekker zijn als we ons dan al geplaatst hebben. Mocht het Nederlands volleybal team in Le Cannet onverhoopt niet als eerste of tweede eindi gen, maar als derde, dan heeft het toch nog een kleine kans op plaatsing voor het WK. Een soort achterdeurtje. Samen met de nummers drie uit de overige drie kwalificatiepoules mag Oranje dan nog strijden om één WK-ticket. Dat toernooi wordt van 19 tot en met 21 augustus ge speeld, in het Bulgaarse Varna. Twee deelnemers daar zijn al be kend: gastland Bulgarije en Por tugal. De derde ploeg wordt waarschijnlijk Duitsland of Oek- Samen met Mare Bakker van de Stichting Rotterdam Stopover onthulde zeilster Klaartje Zuiderbaan (rechts) gisteren het logo van Rotterdam als etappeplaats van de Volvo Ocean Race. foto Guido Benschop door Gert Onnink ROTTERDAM - Rotterdam staat al be kend als haven- en sportstad. Volgend jaar juni kan de Maasstad daar een nieuw element aan toevoegen. Dankzij de komst van de Volvo Ocean Race verandert de stad voor een week in zeilstad. Volgens de organisatie wordt het 'één groot zeilfeest.' „De keuze voor Rotterdam was eigenlijk niet moeilijk", lichtte Glenn Bourke, de Australische baas van de Volvo Ocean Ra ce, gisteren toe bij de presentatie van de Stichting Rotterdam Stopover. „Hier zit een gemeentebestuur dat dolgraag wilde, er is een geweldige haven en we hebben geen last van sluizen. Vandaar dat het Rot terdam werd en niet Amsterdam." Voor de eerste keer is een Nederlandse ha ven stopplaats voor de fameuze Volvo Ocean Race, een vierjaarlijkse wedstrijd van zeven zeilboten over de wereld. De ra ce begint op 5 november bij het Noord-Spaanse Vigo, de finish is volgend jaar op 17 juni in het Zweedse Gotenburg. Rotterdam is stopover, etappeplaats, tij dens de achtste rit van het Zuid-Engelse Portsmouth naar Gotenburg. Voor zondag 11 juni staat een race in de haven op het programma. Het is nog niet duidelijk of de wedstrijd voor de kust van Hoek van Hol land wordt gehouden of op de Nieuwe Maas. „Dat hangt af van de weeromstan digheden. We kunnen waarschijnlijk pas een paar dagen vooraf beslissen", zei Bour ke gisteren. Valt de keuze op een traject in het haven gebied, dan wordt gedacht aan het stuk Maas tussen de Waalhaven en de Erasmus- brug. Het Havenbedrijf Rotterdam en de Volvo Ocean Race voeren nog overleg over de gevolgen voor het scheepvaartverkeer. Een 'beperkte stremming' zal onvermijde lijk zijn, desondanks werken de havenau toriteiten graag mee aan het evenement. Wanneer de zeven zeilschepen in Rotter dam aankomen, is nog niet precies be kend. „Wij rekenen op 6, 7 of 8 juni", zei Mare Bakker van de Stichting Rotterdam Stopover. „We kunnen het niet exact aan geven, omdat de boten sneller zijn gewor den." Publieksevenement Het stadsbestuur wil de komst van de Vol vo Ocean Race omlijsten met een omvang rijk programma. Op zaterdag 10 juni wordt een publieksevenement op en rond de rivier gehouden, een dag later is de ra ce. Op dinsdag 13 juni wordt met North Sea Jazz Night alvast vooruitgeblikt op het North Sea Jazz Festival dat een maand later in Ahoy' plaats heeft. Donder dag 15 juni is de start, van de negende en laatste etappe naar Gotenburg. De zeil- week valt deels samen met het WK voet bal dat op 9 juni in Duitsland begint. Wan neer nodig wordt het programma daaraan Wereldwijd Volgens Glenn Bourke zal de race Rotter dam geen windeieren leggen. „De economi sche impact is groot. Het evenement trekt veel mensen naar de stad. Waarschijnlijk een paar honderdduizend mensen. Er is wereldwijde promotie, de wedstrijd wordt door ruim een miljoen televisiekijkers ge volgd." In Nederland brengt de NOS de race op tv. De stop in Kaapstad leverde de Zuid-Afrikaanse stad in 2002 36 miljoen euro op. „Daar gaat Rotterdam beslist overheen", verwacht Bourke. Aan de zeil wedstrijd over 31.250 mijl doen zeven in ternationale schepen mee die varen met een bemanning van tien mensen. Twee bo ten, gesponsord door ABN Amro, varen on der Nederlandse vlag. GPD van onze sportredactie DEN HAAG - Volgens Totten- ham Hotspur voetbalt Edgar Da vids komend seizoen in Londen. De Engelse club van manager Martin Jol hoeft geen transfer som te betalen voor de 32-jarige middenvelder, die onder con tract stond bij Internazionale in Milaan. Davids dient later deze week nog wel een medisch onderzoek te ondergaan in Londen. Ook moet hij persoonlijk nog tot overeenstemming komen met de club. Martin Jol reageerde verheugd op de op handen zijnde komst van zijn landgenoot. „Hij is veel zijdig, een balveroveraar met een groot uithoudingsvermogen en veel charisma en een van de beste Nederlandse middenvel ders van de laatste tien jaar", al dus Jol over Davids. „Het is ge weldig dat hij bij ons komt spe len. We hebben een jonge ploeg, met een gemiddelde leeftijd van 23 jaar. Ik geloof dat Edgar een leider en een voorbeeld kan zijn." Davids zat het afgelopen sei zoen vaak op de bank in Milaan. Dat kostte de 73-voudig interna tional zelfs zijn plaats in het Ne derlands elftal, hoewel bonds coach Marco Van Basten hem aanvankelijk nog tot aanvoer der had benoemd. Het jaar daarvoor speelde Da vids voor Barcelona, waar hij grote indruk maakte op het mid denveld. Davids was gehuurd van Juventus, de club waarvoor hij sinds 1997 uitkwam. Eerder stond hij onder contract bij AC Milan en Ajax. Bij de Spurs, vorig seizoen ne gende in het Premiership, kan Davids zich in de aanloop naar het WK in Duitsland weer in Oranje spelen. GPD van onze sportredactie PARIJS - Wielrenner Aleksandr Vinokoerov gaat in dienst van de Spaanse ploeg Liberty Segu ros proberen om volgend jaar de Ronde van Frankrijk te winnen. De 31-jarige Kazach kondigde zijn overstap van T-Mobile naar het team van ploegleider Ma noio Saiz gisteren aan in de Franse sportkrant l'Equipe. Hij had zijn vertrek bij de Duitse ploeg, waar hij sinds 2000 onder contract stond, vorige week al bekendgemaakt tijdens de Tour de France. Vinokoerov, die uit de schaduw wil treden van zijn Duitse ploegmakker Jan Ull rich, won deze maand twee rit ten in de Ronde van Frankrijk. Hij eindigde op de vijfde plaats in het eindklassement. „Mijn doel is duidelijk. Ik wil de Ronde van Frankrijk winnen", meldde Vinokoerov in l'Equipe. „Daarom heb ik voor het team gekozen met de beste vooruit zichten. Liberty Seguros be schikt over de meeste ervaring en heeft bovendien de beste or ganisatie. De ploeg telt een aan tal uitstekende klimmers en tijdrijders. Voor mij was er geen andere keuze dan Liberty Segu ros." Vinokoerov, die ook bij de Fran se wielerploegen AG2R en Cré dit Agricole op het verlanglijstje stond, heeft zijn programma voor 2006 al vastgesteld met zijn nieuwe ploegleider Saiz. „Ik heb van hem de garantie ge kregen dat ik me helemaal op de Tour mag concentreren." ANP Sprintzege Basso in Stiphout STIPHOUT - De Italiaanse wiel renner Ivan Basso heeft gister avond de overwinning opgeëist bij de Prof ronde van Stiphout. De nummer twee van de Ronde van Frankrijk ontsnapte twee ronden voor het einde samen met de Deen Michael Rasmus sen. In de spurt was Basso de winnaar van de bolletjestrui te snel af. Bram Tankink werd der de, voor Pieter Weening en Joost Posthuma. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21