Geen Zeeuwse blokkade umts Historie van Hulst in gebaar kunstenaar Jan Heeffer man van de directe toets Staatsieportret blikvanger van groepstentoonstelling Bestrijding van de muskusratten moet krachtig doorgaan 17 landelijk steeds meer protest tegen gevaren zendmasten woensdag 27 juli 2005 AmrRené Schrier 1 - Zeeuwse gemeenten Herpen vooralsnog geen blokka des op tegen umts-zendmasten. Landelijk zijn er steeds meer ge meenten die geen toestemming jerlcnen voor de bouw van der gelijke masten. Zij zijn bezorgd ever de mogelijke schadelijke in- [loed op de volksgezondheid. Umts (universal mobile telecom- IIImicalioné. system) is de opvol van gsm global system for mobile communications) en maakt het mogelijk om met mo- jjele telefoons te internetten en bewegende beelden en geluid te ontvangen. Uit een inventarisatie van de Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG) blijkt dat steeds meer gemeenten problemen heb benmet de bouw van umts-zend- masten, Ze weigeren, al of niet jnder druk van bewoners, de itrgunning die telecombedrij- tenvoor de bouw van de masten janvragen. Het grootste deel van de knel- Rinten die gemeenten onderwin- jen bij de plaatsing van de mas- len, heeft betrekking op de dis- aissie over mogelijke gezond heidsrisico's. Die discussie hier over is aangewakkerd na de pu blicatie van een rapport van TNO in 2004. Recent is weer een onderzoek gepubliceerd over de nadelen van de straling de masten. Met zo eenvoudig is de Goese burgemeester D. van der Zaag is het nog niet 10 eenvoudig een vergunning- janvraag voor een umts-mast te peigeren. Zo'n vergunningaan moet beoordeeld worden op grond van de Wet op de ruim telijke ordening. Als de aan- l aan de voorschriften in de beantwoordt, en niet in strijd is met het welstandsbe- leid, kan de vergunning niet ge- feigerd worden. In Goes staan 11 verschillende umts-zendmas ten. In de gemeenteraad van Eindho ven is een motie aangenomen pas op de plaats te maken met de bouw van de umts-zend masten. Andere gemeenten die nee tegen die masten zeggen, zijn Groningen, Amersfoort, Et- ten-Leur, Nijmegen, Lelystad en bijvoorbeeld Oosterhout. Er zijn gemeenten die een vergun ning aanhouden, in afwachting van nader onderzoek over de ge zondheidsaspecten. In Haaksber gen heeft Vodafone een rechts zaak over de plaatsing van een mast verloren. In Zeeland leeft de problema tiek nog niet zo erg. Wethouder R. van der Wekken van de ge meente Schouwen-Duiveland zegt dat zijn gemeente de richt lijnen van het ministerie van VROM volgt. Hij wijst er op dat er dan weer een onderzoek komt waaruit blijkt dat de straling geen kwaad kan en enige tijd la ter is er weer een onderzpek dat dat weerlegt. Inmiddels heeft zich op Schouwen-Duiveland wel de Lijst Raats gemeld die waarschuwt tegen de gevaren van de zendmasten. Niet storm Middelburg 'heeft geen beleid op dit onderwerp'. In Terneuzen heeft het college geen proble men met umts-masten, mits die masten aan de voorschriften vol doen. Ook in Vlissingen is de kwestie nog niet actueel. Overi gens loopt het niet storm met de aanvragen voor umts-masten in Zeeland. Landelijk zijn er duidelijk kam pen van voor- en tegenstanders van umts-masten. Tegenstan ders hebben onder meer de web site www.stopumts.nl op het in ternet gezet. Daarop zijn alle mogelijke nadelen van de stra ling van de zendmasten te vin den. De voorstanders zijn te vinden op www.antennebureau.nl. Op deze internetsite is ook te zien waar de gsm- en umts-masten in Nederland staan, in het zoge naamde aritenneregister. In dat register staan alle masten die operationeel zijn. De informatie is afkomstig van vijf mobiele operators, die op vrijwillige ba sis de antennegegevens aanleve- Gids Manneke Stam en doventolk Ruby Jaberg (r) geven de deelnemers uitleg bij de maquette van de vesting Hulst. foto Wim Kooyman door Harold de Puysseleijr HULST - „Dit is echt een heel goed idee. Ik wil graag meer weten over de geschiedenis van de stad", legt Herna van Immerseel uit Graauw uit aan gebarentolk in opleiding Ruby Jaberg. Herna is een van de ongeveer twintig doven en slechthorenden die gisteren deelnamen aan het unieke initiatief van de VW Zeeuws-Vlaanderen, om in Hulst een stads wandeling te geven die speciaal voor die doelgroep is bestemd. 'Hulst in gebaar' is de eerste stadswande ling in Zeeland voor doven en slechthoren den. In andere plaatsen in het land, waaron der Delft en Utrecht, vinden dergelijke ex cursies al langer plaats. Terwijl stadsgids Hanneke Stam tijdens de rondgang honderduit vertelt over de rijke historie van het vestingstadje, zijn de blik ken van de deelnemers aan de excursie tel kens strak gericht op Ruby, die alles in geba ren en met mondbewegingen voor de doven vertaalt. „Ik juich het toe dat dit initiatief genomen is en ben er heel erg blij mee", zegt voorzitster P. Aronson van de afdeling Zee land van de Nederlandse vereniging van Slechthorenden. „Doven en slechthorenden verkeren in een groot isolement en dit is een rqanier om ze daar even uit te halen." Hanneke Bijsterveldt uit Breda en Clara Smits zijn net als de andere stadswande- laars razend enthousiast over de begelei ding door een gebarentolk. „Via het maat schappelijk werk voor doven kom ik regel matig in Hulst en dit is een unieke kans om meer aan de weet te komen over de geschie denis van het stadje", legt Hanneke uit. Rony Mets is voorzitter van de Wase afde ling van de vereniging van doven en slecht horenden in Vlaanderen en is met een groep van negen Belgische doven van de partij tij dens de stadswandeling. Hij is pas afgestu deerd als doventolk en moet hier en daar op zijn beurt de gebarentaal van Ruby op nieuw vertalen voor de Belgische doven. „Alleen al in Vlaanderen zijn er zeven ver schillende dialecten", vertelt hij, „dus af en toe is er wel eens een taalprobleem." Ruby bevestigt dat, „Er zit heel veel ver schil in doventaal, ook in Nederland. De taal in Groningen is totaal anders dan die in Rotterdam. Ook wij kennen dus verschillen de dialecten." De stadswandeling 'Hulst in gebaar' was een eenmalige excursie voor dit jaar. Bij vol doende belangstelling vindt er volgend jaar opnieuw zo'n wandeling plaats. Zeeuwse fietsvierdaagse begonnen GOES - Ruim negenhonderd fietsers zijn gisterochtend bij Sportpunt Zeeland in Goes begonnen aan de zeventien de editie van de Zeeuwse Rijwiel Toer Vierdaagse. Dat viel de organisatie - gezien de weersverwachtingen - 'tweehonderd procent' mee. Vorige jaar kwamen er maar net iets meer enthousiastelingen opdagen. De fietsers kun nen traditiegetrouw kiezen uit een afstand van 25, 40 of 60 kilometer. Gisteren ging de tocht via Kortgene, Colijnsplaat en Wis- senkerke terug naar Goes. Vandaag worden Wolphaarts- dijk, Nieuwdorp en Ovezande aangedaan. Donderdag staan Wemeldinge, Yerseke, Waarde, Kruiningen en Ka- pelle op het programma en vrijdag wordt er door de Zak van Zuid-Beveland gefietst. Multraship breidt activiteiten uit TERNEUZEN - Sleep- en bergingsbedrijf Multraship uit Terneuzen heeft branchegenoot Bourgas Tug Services (BTS) uit het Bulgaarse Bourgas overgenomen. Multraship wil met de overname een grotere rol gaan spelen bij bergings- en sleepwerkzaamheden op en rond de Zwarte Zee. Het aantal scheepvaartbewegingen in de regio neemt de laatste jaren toe. Multraship heeft sinds 2000 kantoren in Bulgarije en Roemenië. Het be drijf is ook actief bij bergingswerkzaamheden op de Do- nau. BTS heeft vier sleepboten en vijftig man personeel. Multraship beschikt over een vloot van in totaal 26 sleep boten, reddingsvaartuigen en drijvende kranen. Het is niet bekend hoeveel voor de overname van BTS is be taald. Woningbouw aan kanaalarm HANS WEERT - Meteen na de zomervakantie wordt be gonnen met het bouwrijp maken van de tweede fase van het plan Kanaalarm in Hansweert. Burgemeester en wet houders van de gemeente Reimerswaal besloten gisteroch tend om het werk te gunnen aan Aannemingsbedrijf Rei merswaal uit Kruiningen. Wethouder C. Knuit hoopt nog dit jaar de ongeveer twintig bouwkavels te kunnen verlo ten. Jeugd krijgt zeecontainer HANSWEERT - Hansweertse jongeren krijgen een zee container tot hun beschikking. Het gevaarte komt hoogst waarschijnlijk aan de Tramperweg te staan. Daar zaten de jongeren tot voor kort in een oude caravan. De gemeente Reimerswaal betaalt voor de zeecontainer. Het is de bedoeling dat de jongeren het gevaarte zelf gaan opknappen. Daarvoor is ongeveer zeshonderd euro be schikbaar. Dronkaard raakt rijbewijs kwijt KLOETINGE - Een veertigjarige automobilist uit Zierik- zee is maandagavond op de Oostmolenweg in Kloetinge zijn rijbewijs kwijtgeraakt omdat hij dronken achter het stuur zat. Het alcoholpromillage van de man zat drie keer boven de wettelijke limiet. Hij moet zich op termijn voor de rechter verantwoorden. kunst thilderij 'Landschap nabij Hoogstraten' van Jan Heeffer in galerie De Cleene Houttuyn. [or Rolf Bosboom 1DDELBURG Kunstenaar in Heeffer uit het Belgische almthout is weinig mededeel- lam over zijn werk. Zijn schil den, zo vindt hij, moeten aar voor zichzelf spreken. Dat 'en ze, nog bijna drie weken, de Middelburgse galerie De ecne Houttuyn. !t is de derde tentoonstelling de' galerie in de Langeviele, in april werd geopend. De frste exposant was toen Rob ia Goethem, docent tekenen schilderen aan de Stedelijke sdemie voor Schone Kunsten Sint-Niklaas. Galeriehouder tavan den Berg heeft zelf les- abij hem gevolgd, eeffer, n 1941 geboren in iodvliet, is eveneens een leer- ig van Van Goethem. Hij heeft Sint Niklaas ook de studie- ïhting portret- en figuurteke- *n heeft gevolgd en daarnaast in Antwerpen gestudeerd. Het is de eerste keer dat hij in Neder land exposeert. In het werk van Heeffer is wel invloed van Van Goethem te her kennen, zoals het veelvuldig toe passen van grote vlakken en het rijke kleurgebruik. Toch zijn er ook duidelijke verschillen merk baar. „Hij is wat losser", zegt Wim van den Berg. „Het is echt een Belgische schilder. Zijn le raar zou nooit acrylverf gebrui ken, zoals Heeffer wel doet." Karretje Heeffer schildert in natuurgebie den in zijn eigen omgeving, met name de Kalmthoutse Heide. Hij heeft daarvoor een eigen kar retje gebouwd dat helemaal is ingericht op buitenschilderen, met onder meer een uitklapbare tafel. De voorkeur voor acryl tekent diens spontane manier van schil deren. De werken die in Middel burg worden getoond, zijn alle- maal buiten gemaakt, en plein air, zoals de impressionisten de den om de sfeer en hét licht van het landschap direct te ervaren en te verbeelden. Hij werkt alla prima, ofwel nat in nat. Elk werk wordt in één sessie ge maakt, waarbij niet wordt ge wacht tot de vorige laag droog is. „Hij is echt een man van de directe toets", aldus Van den Berg. In zijn atelier werkt Heeffer zijn veelal impressionistische land schappen verder af, maar vaak ook zijn ze het uitgangspunt voor nieuw werk, dat steeds ab stracter wordt. Op de expositie is dat goed te zien aan de wer ken waarin de natuur minder herkenbaar wordt, de vlakken groter en de kleuren helderder. Expositie: Schilderijen van Jan Heeffer, t/m 13 augustus, galerie De Cleene Houttuyn, Langeviele 45, Middelburg. Geopend: do.-za. en elke eerste zondag van de maand, 13-17 uur. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De vorige ten toonstelling in Revolution 10s" Gallery in Middelburg heette Contemporaneityofwel gelijk tijdigheid. De huidige expositie beweert juist het tegendeel: ge lijktijdigheid bestaat niet, een verwijzing naar de precies hon derd jaar oude relativiteitstheo rie van Albert Einstein. Er is veel te zien in de galerie. Eigenaar William Verstraeten heeft werk bij elkaar gebracht van een groot aantal kunste naars die hij al vaker liet zien, zoals recent nog dat van Marcel Duchamp en de foto's van Dirk Braeckman. Ook Damien Hirst, wiens werk de galerie de afgelo pen tijd nadrukkelijk onder de aandacht heeft gebracht, ont breekt uiteraard niet. Een blikvanger op de tentoon stelling is het portret dat Ver straeten samen met Ivo Wenne- kes maakte van de Middelbur ger Joop Kroon. Hij zet zich via de Stichting Benekrom in voor hulp (waterputten, onderwijs, studiefondsen) aan een dorp in de zeer arme streek Brong in Ghana. De inwoners van het dorp hebben vanwege zijn in spanningen Kroon de titel van Nana Kwaku toegekend: Ko ning Woensdag. De foto van de lokale vorst is dan ook een staatieportret. Via spiegels wordt diens koninklij ke hoofd in vijfvoud en vanuit alle hoeken getoond. Het is een stijl die doet denken aan de ver maarde portraits multiples van Marcel Duchamp en Henri-Pier- re Roché, waarop Verstraeten in het verleden al vaker varianten maakte. Het portret van Nana Kwaku is vervaardigd in een kleine oplage en te koop. De op brengst gaat naar de Stichting Benekrom. Fotoboek Op de tentoonstelling is ook het machtige fotoboek van Helmut Newton te zien, vervaardigd ter gelegenheid van het begin van het nieuwe millennium. Het enorme boek, dat maar liefst dertig kilogram weegt, bevat 480 pagina's vol beroemdheden in vaak verrassende poses. Imposant als altijd zijn de grote, krachtige werken van de Am sterdamse kunstenaar Avery Blikvanger op de tentoonstelling is een foto van Middelburger Joop Kroon. Hij zette zich in voor een dorp in Ghana. De inwoners ken den Kroon de titel van Nana Kwaku toe: Koning Woensdag. foto William Verstraeten Preesman, zoals 'Zonder titel (Mangrove)'. Dat geldt ook voor het recente werk van Henric Borsten uit Wissenkerke, die vo rig jaar nog een tentoonstelling had in de galerie. Het werk van de Vlissingse kun stenaar Simon Dekker oogt een voudig, maar dat is vaak schijn. Opvallend is bijvoorbeeld 'Stu dioview', waarbij Dekker een collage van zelfplakkende me mobriefjes met waterverf en zil verpen heeft bewerkt. Van Wil lem Buijs uit Middelburg zijn mooie foto's te zien, zoals het drieluik 'Wig', waarbij pracht- blauwe luchten een vrijwel duis tere omgeving doorklieven. De tentoonstelling omvat verder werk van Marcel Broodthaers, Plenrik Hakansson, Pieter En gels, William Verstraeten zelf en Man Ray. Daarnaast is er docu mentatie te zien over Provo en over Dam 43, de galerie die hal verwege de jaren tachtig in Mid delburg actief was. Expositie'Gelijktijdigheid be staat niet Contemporaneity does not exist', t/m 17 september in Re volution 10" Gallery, Herenstraat 6b, Middelburg. Geopend: di.-za., 13-17 uur. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Zeeland mag niet stoppen met bestrijding van de muskusrat. Dit stelt waarne mend-dijkgraaf A. van de Hoef van waterschap Zeeuwse Eilan den. Hij reageert op een verzoek van dierorganisaties aan minis ter Veerman van LNV om de jacht op de dieren te verbieden. Volgens De Faunabescherming en Bont voor Dieren kost de be strijding van muskusratten jaar lijks tientallen miljoenen euro's, terwijl het effect zeer twijfelach tig is. De aantallen muskusrat ten blijven groeien. Van de Hoef weerlegt die opvat ting. Hij wijst erop dat de inzet van extra rattenvangers in Zeeuws-Vlaanderen - waar het aantal muskusratten de spuiga ten uitliep - wel degelijk een ver mindering tot gevolg heeft ge had. De twee organisaties vinden dat Nederland de aanwezigheid van de muskusrat (ooit uit Noord-Amerika ingevoerd) als gegeven moet aanvaarden. Het geld wat nu aan de bestrijding wordt uitgegeven, kan prima ge bruikt worden om eventuele schade aan oevers en waterlo pen te herstellen. De Faunabescherming en Bont voor Dieren stellen dat de be strijding van de muskusratten voor 'nodeloos en ernstig lijden' zorgt. De dieren belanden in een val en verdrinken. De organisa ties wijzen erop dat deze metho de op gespannen voet staat met de zienswijze van de Europese Commissie. Die wil de regels voor de vangst van dieren met een val verscher pen. In een voorstel staat dat ge vangen dieren binnen vijf minu ten dood moeten zijn. Minister Veerman van Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit acht dat haalbaar en blijft de verdrin- kingsvallen voor de muskusrat- tenbestrijding goedkeuren. Er is geen betere oplossing voorhan den. Van de Hoef erkent dat 'ieder een die gezond nadenkt' wel eens twijfelt aan de wijze van muskusrattenbestrijding. Onder zoek van instituut Alterra wees uit dat er te weinig over bekend is en dat meer onderzoek nodig is. Van de Hoef heeft ervoor ge pleit een proefgebied aan te wij zen (bijvoorbeeld een afgeba kend gebied als Sint-Philips- land) waar de muskusrat niet be streden wordt. Dan kunnen de effecten nagegaan worden. „Maar daar kreeg ik de handen niet voor op elkaar. Men vindt de risico's te groot." Die bevinden zich vooral op het gebied van ondergraven (bin nendijken en inzakkende ta luds van waterlopen. „Zeker met het oog op de klimaatveran dering willen we ons watersys teem zo goed mogelijk op orde houden. Als we met de bestrij ding stoppen, weten we niet waar we uitkomen. Het water schap vindt wel dat nader onder zoek gedaan moet worden", al dus Van de Hoef. Concerten op historische orgels Z-Vlaanderen GROEDE - Het Zeeuws-Vlaams Orgelfestival is toe aan zijn der de editie. Tijdens dit festival ver zorgen Nederlandse en Bel gische organisten concerten op historische kerkorgels in West- Zeeuws-Vlaanderen. De officiële opening is vrijdag 5 augustus in de hervormde kerk van Groede. Dit concert op het Kruse-orgel wordt gegeven door Bram de Wolf uit Middelburg. Een week later bespeelt Jos Vo gel het Knipscheerorgel in de hervormde kerk van Sint Anna ter Muiden. Dinsdag 16 augustus is er een concert van Marcel van Westen op het Kruse-orgel in de her vormde kerk van Cadzand. Vrijdag 19 augustus bespeelt ka thedraalorganist Edward de Geest (Gent) het pas gerestau reerde orgel van de Sint Baafs- kerk in Aardenburg. Slotconcert Het slotconcert is op vrijdag 26 augustus in de hervormde kerk van IJzendijke. Peter Ledaine (Oostende) speelt hier op het his torische Batzorgel. De concerten van het Zeeuws- Vlaamse Orgelfestival beginnen telkens om 20.00 uur en duren gemiddeld een uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17