PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Londen noemt namen terroristen PZC luiten vernield bij Turkse club schrappen late treinen wegens onderhoud Egypte jaagt op verdachten Pakistan britse politie jaagt op hoofdverdachten mislukte aanslagen van donderdag lelgische leger ukt uit voor oteletten Winsum heeft na kwart eeuw gedenkhek treinramp mm Halfbroer en neef vallen Saddam af O OO |11° W 4 Hf en toe zon j met geleidelijk perioden met zon. Matig6 westelijke wind en maxima rond j47e jaargang no. 174 Insdag 26 juli 2005 is nummer 1,25 internet: www.pzc.nl iiionze redactie buitenland ONDEN - De Britse poli- heeft gisteren de namen lijgegeven van twee man die ervan worden ver- icht afgelopen donderdag inslagen te hebben willen in Londen. feocht wordt naar de 24-jari- i Yasin Hassan Omar en de ;.jarige Muktar Said Ibrahim, {'naam van een derde verdach- nog niet. bekend. Deze Erd, zoals directeur P. Clarke iri de afdeling terreurbestrij- jig zei, door 'buitengewoon ippere burgers' achternageze- atoen zijn bomaanslag misluk- i,Hij wist te ontkomen. verdachte Said zou onlangs inbezoek hebben gebracht aan ilappartement waar de politie iteren een inval deed. Gewa mde mannen stormden het md in het noorden van Lon- mbinnen. Er zouden bij de ac- geen mensen zijn gearres- ad, Eerder op de dag hield de olitie het erop dat de inval ver and hield met een onderzoek aar andere betrokkenen dus :etde vier hoofddaders. «huilhouden BBC meldde dat de politie sieren twee arrestaties heeft ïricht. Het ging daarbij niet neen van de hoofdverdachten, jfe zoeken nog steeds naar vier annen", aldus een woordvoer- De politie gaat ervan uit alle vier zich nog in bot-Brittannië schuilhouden, IASSELT - Het Belgische leger |f gistermiddag in Hasselt pakketje koteletten tot ont leding gebracht. iidat passanten hadden ge leld dat in een fietstunnel een ïdacht pakketje lag, wilden (autoriteiten geen enkel risico men. Het bleek om een aantal Életten te gaan die in een hstic zakje zaten. Om het pak- was een touw gebonden. Tij operatie werd het ver- (l ïerin de stad in Belgisch Lim- irg tot 350 meter in de omtrek ilgelegd. ANP/Belga hoogstwaarschijnlijk in Lon- den. Mogelijkerwijs moet de politie ook nog op zoek naar een vijfde dader van de mislukte aansla gen van de 21 juli. Clarke beves tigde gisteren dat er twee dagen eerder een bom was gevonden in een Londens park die wat sa menstelling betreft lijkt op de vier andere bommen die op die bewuste dag niet tot ontploffing kwamen. De Londense politie ging giste ren kort in op de dood van de Braziliaan Jean Charles de Me- nezes, die vrijdag abusievelijk voor een terrorist was aange zien. Meegedeeld werd dat hij zeven maal in het hoofd werd ge schoten en een keer in zijn schouder. Volgens veiligheids bronnen was zijn visum verlo pen. Mogelijk dat hij daarom op de vlucht sloeg voor de politie. Familieleden van de gedode Bra ziliaan overwegen een schade vergoeding te eisen van Enge land. Minister Straw van Buiten landse Zaken zei dat een derge lijke eis 'snel en welwillend' zou worden behandeld. Ook zullen de stoffelijke resten van De Me- nezes aan zijn familie worden overgedragen. GPD/RTR/ANP pagina 4 Londen wordt nerveus pagina 5 zelfs Bin Laden zou anders behandeld zijn orFrank van Cooten Klaas van der Laag staat bij het monument waarmee de ramp van 25 juli 1980 wordt herdacht. Hij was in 1980 de hooi'dconducteur van de trein. foto Robin Utrecht/ANP van onze redactie binnenland WINSUM - Met de onthulling van een gedenkhek heeft het Groningse dorp Winsum gister avond na een kwart eeuw einde lijk een tastbare herinnering ge kregen aan de grootste Neder landse treinramp van de afgelo pen 25 jaar. Op 25 juli 1980 botsten twee trei nen frontaal op elkaar. Daarbij vielen negen doden en tientallen gewonden. Driehonderd nabe staanden, overlevenden en hulp verleners woonden de herden kingsbijeenkomst bij. In de raadszaal van het gemeentehuis werden de namen van de doden voorgelezen. Daarna reisden her denkers in bussen af naar de be wuste spoorwegovergang. De stemming was gelaten en de tra nen vloeiden rijkelijk. Betrokke nen haalden herinneringen op aan de ramp. Jannie Schaaphok (47) was goed bevriend met de toen 23-jarige Piet Heerema, die de klap niet overleefde. „Het is bizar hoe het dorp de herinne ring heeft weggedrukt'. Er is nooit over gepraat. Mensen die twintig jaar in Winsum wonen, hadden tot voor kort geen idee wat hier in 1980 is gebeurd." Toch was de impact toentertijd enorm. „Jarenlang durfden veel mensen niet meer voor in de trein te gaan zitten." Wim Kui- zenga (55) fietst al tientallen ja- ERNEUZEN - Vijf ruiten van Igebouw van de Turkse vere- |i"g Anadolu in Terneuzen nvernield. De politie Zeeland lil een verband met de aansla- in Londen en Egypte niet vereniging reageert aangesla- Het'gebeurde in de nacht zaterdag op zondag. „Wij ivereniging betreuren deze re- sailles op gebeurtenissen die ij met klem afkeuren", zegt Mrdvoerder Farik Kaya van Turkse vereniging, iva vermoedt dat de daders zocht moeten worden in de agen van Lonsdale-jongeren. ij hebben de tragische gebeur den in Londen aangegrepen om hun ongenoegen jegens de al lochtonen en in het bijzonder de moslims te uiten. Wij hebben nooit met iemand onenigheid ge had." Een woordvoerster van de poli tie vindt dat te gemakkelijk. „Onderzoek wijst uit dat Lons dale-jongeren helemaal niet ra cistisch zijn. De meesten zijn meelopers. Maar we nemen deze vernielingen na de recente aan slagen natuurlijk zeer serieus." Volgens Kaya zullen de verhou dingen tussen autochtonen en al lochtonen alleen maar verhar den, ook in Terneuzen, „Het is nu eenmaal een feit dat allochtonen en autochtonen niet met elkaar maar naast elkaar le ven. Ook in Terneuzen is de sfeer er niet beter op gewor den." Leden van de Turkse vereniging Anadolu in Terneuzen zijn aangeslagen nadat ruiten van hun gebouw werden vernield. sissen in Londen aangegrepen den. werden vermeld. OjLianne Sleufjes derhoud mogelijk te maken. De PvdA is zal betekenen. De PvdA snapt niet dat derhoud alleen nog i K HAAG - De NS willen treinen op late avond schrappen zodat spoorbe- iftler Prorail 's nachts onderhoud kan $11 aan het spoor. Consumentenorga- sties reageren negatief. -CDA en de VVD in de Tweede Ka- 1 vinden het plan in elk geval beter a het overdag schrappen van treinen, ilsde NS vorig jaar deden om spooron- derhoud mogelijk te maken. De PvdA is 'niet enthousiast'. Van het overdag schrappen van treinen zoals de NS deden bij een proef op het baanvak Enschede, hadden reizigers veel last. Onderhoud 's nachts is veilig voor het personeel en levert minder hinder op voor de reizigers, aldus NS en ProRail. Ook kijken de NS of het mogelijk is een spoor buiten dienst te zetten. Treinen moeten dan over het ene overgebleven spoor rijden wat in elk geval vertraging zal betekenen. De PvdA snapt niet dat het nodig is late treinen te schrappen. Dat is erg ongemakkelijk voor de reizi ger, aldus Kamerlid Dijksma. „Er zijn ge noeg trajecten waar na twaalf uur of half een 's nachts geen trein rijdt. Hoe moet je dan thuiskomen?" Het plan is nog niet definitief. De NS be kijken per traject de mogelijkheden. Ook worden consumentenorganisaties om ad vies gevraagd. De maatregelen zijn nodig omdat het on- derhoud alleen nog is toegestaan op spo ren waar geen treinen rijden. Voorheen gebeurde het tijdens de dienstregeling. Arbeiders waarschuwden elkaar dan wanneer er een trein naderde. De arbeids inspectie heeft dat verboden omdat ze die werkwijze te gevaarlijk vindt. Een proef om het onderhoud overdag te laten plegen door ritten te schrappen, mislukte vorig jaar. Daarom willen de NS en Pro- Rail het onderhoud nu alleen 's nachts uitvoeren. GPD Protest tegen dure benzine groeit Het verzet tegen de almaar stijgende prijzen van auto brandstoffen groeit. De ANWB, de RAI en de pomphou ders vragen minister Zalm van Financiën om de prijs van benzine en diesel te verlagen. Dat kan door een verlaging van de accijns of van de wegenbelasting. Diver se organisaties lopen intussen ook storm tegen ^5} 'het kwartje van Kok'. Zoetwaterreserve voor boeren Waterbedrijf Evides gaat. een speciaal zoetwatermeer van tien tot vijftien hectare aanleggen voor boeren in mid den-Zeeland. De bedoeling is zoet water op te slaan in tij den dat er veel van is, zodat de boeren er gebruik van kun nen maken in periodes van schaarste. In het begin van de zomer bleek weer eens dat de aanvoer vanuit de Biesbosch niet meer voldoende is voor de land- M ■7^J; en tuinbouw in midden-Zeeland. Rotterdam klaar voor carnaval De koningin is gekozen: Imara Thomas uit Amster dam is dé blikvanger tij dens het Zomercarnaval in Rotterdam. Vanaf donder dag is het drie dagen tro pisch feest in de havenstad, met als hoogte punt de straat- parade. Boogerd wint in Boxmeer Michael Boogerd (rechts) heeft gisteravond het criterium 'Daags na de Tour' in Boxmeer gewonnen. De renner van de Raboploeg was na 100 kilometer de sterkste in de sprint van een kop groep van drie. De Hagenaar versloeg de Italiaanse nummer twee van de Tour Ivan Basso (links) en team genoot Pie- ter Wee- Hj ^5 ning. 1 w Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 14; Sport: 15 en 16; Buitengebied: 17, 18, 19 en 20. ren 's ochtends langs de spoor baan naar zijn werk en was op die 25e juli getuige van de ramp. „Dat geluid van het op elkaar slaande ijzer en het gegil daarna vergeet ik nooit meer", vertelt hij. „De meeste mensen zaten muurvast in het verfrommelde wrak. De overlevenden in de achterste treinstellen waren to taal in shock en liepen ver dwaasd de straat op. Ze werden bijna overreden dooi- de aansnel lende hulpdiensten." Initiator en voormalig loco-bur gemeester Lou Guikema: „Te genwoordig wordt alles her dacht, voor elk drama wordt een stille tocht georganiseerd of een monument opgericht. Met dit gedenkhek hebben we na 25 jaar eindelijk het litteken er kend dat deze ramp heeft achter gelaten." ANP BAGDAD - In de aanloop naar het proces tegen de Iraakse ex-dictator Saddam Hoessein hebben diens halfbroer maar ook neef 'Ali Chemicali' belas tende verklaringen afgelegd. Zij verklaarden voor al hun wanda den het bevel van Saddam per soonlijk te hebben opgevolgd. Dat heeft onderzoekersrechter Raed Jouhi gisteren gezegd. Ali Chemicali, die Ali Hassan al Majid heet, moet zich verant woorden voor zijn optreden in 1988 tegen Koerden in Irak, waaraan hij zijn bijnaam heeft overgehouden. Hij gaf opdracht tot een gifgasaanval op Halabja, waardoor vijfduizend mensen omkwamen. Tijdens verhoren verklaarde hij niets te hebben gedaan 'zonder bevel van Sad dam persoonlijk'. ANP/DPA pagina 4 bemoeienis Iraakse politici hindert proces Saddam pagina 5 aanslag op hotel in Bagdad van onze redactie buitenland SHARM EL SHEIKH - De Egyp tische politie is een klopjacht be gonnen op zeker vijf en moge lijk zes Pakistanen die ervan worden verdacht betrokken te zijn geweest bij de aanslagen af gelopen zaterdag in het Egypti sche Sharm el Sheikh. Volgens de politie verbleven zij in een ho tel in de badplaats en lieten zij hun paspoorten achter bij de re ceptie. De Pakistanen zouden op 5 juli in Egypte zijn aangekomen. Foto's van het zestal zijn giste ren verspreid onder politiepos ten in de badplaats aan de Rode Zee. Een van de daders zou mogelijk zaterdag het leven heb ben gelaten in de reeks aansla gen, Hij zou zich met auto en al in het Ghazala Gardens Hotel hebben geboord. Voor de explo sie in het hotel zouden de terro risten 300 kilogram springstof hebben gebruikt. Op jacht naar mogelijke daders van de aansla gen omsingelden honderden agenten gisteren nabij de bad plaats in de Sinaï-woestijn twee bedoeïenendorpjes en kamden de plaatsen uit. Het vermoeden bestond dat twee van de gezoch te Pakistanen zich er schuil hiel den. Bij de dorpen, Khurum en Rueis- sat, deed zich gistermiddag een schotenwisseling voor tussen agenten en inwoners, aldus func tionarissen. Het is nog onbe kend of daarbij slachtoffers zijn gevallen. De nationaliteit van de mogelij ke verdachten is opvallend om dat tot dusver vooral werd ge speculeerd over de betrokken heid van Egyptische radicale moslims bij de terreurdaden. In totaal verlichtte de politie al 95 arrestaties in Egypte. Voor zover bekend is er nog niemand in staat van beschuldiging ge steld. ANP/DPA/AFP/RTR (Advertentie) i tjwstlbankrekeningnumrnar- twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CD per maand met automatische incasso 19,95). per kwartaal met automatische incasso It 58,00). CD per jaar met automatische incasso 222,50), i Kijk op kwivpic. n/abonneren, bel gratis I '0800 om 231 afstuurden bon naar: P/.C. afdeling leiersservice »711688"555530» het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1