Rice spreekt steun uit voor regering Libanon Zimbabwe gaat met de bedelnap rond OPRUIMING Miss Piggy doet recordpoging verspringen •r ipanje neemt zeer strenge maatregelen egen bosbranden Servië zou verdachte betalen om zich bij tribunaal te melden pot S-minister brengt onverwacht bezoek Grand Theft Auto is alleen voor volwassenen Protest islamisten in Pakistan zaterdag 23 juli 2005 mnnze redactie buitenland E1R0ET - De Amerikaanse gister van Buitenlandse Za- u, Condoleezza Rice, heeft fleren een onverwacht bezoek ibracht aan Libanon. De be- ïndsvrouwc kwam uit Israël, „ar zc een onderhoud had ge ld met premier Sharon over il vredeproces in het Mid- m-Oosten. jee sprak gisteren de Ameri- anse steun uit voor de nieuwe ianese, regering en de politie- economische hervormin- 2 zij nastreeft. Ook felici- gde zij het Libanese volk met iia ongelooflijke zucht naar de- Kjcratie en met het feit dat ze onvaarts gaan en nu een rege- ighebben gevormd'. minister bezocht het huis uSaad Hariri, de zoon van de februari vermoorde ex-pre- erRafiq Hariri. Ook bezocht diens graf en legde ze een ais Rice sprak voorts gedu- jde dertig minuten met de llueslegende ,ong John Baldry (4) overleden iNCOUVER - De Britse blues- jende Long John Baldry is op I-jarige leeftijd in het Canade- ifancouver overleden. •artiest droeg bij aan de ont- tkking van verscheidene pop- erren, zoals Rod Stewart, :k Jagger en Charlie Watts, ij speelden samen met Baldry zijn vroege projecten, zoals lies Inc., Cyril Davis and the S Stars en de Hoochie Coochie fen Baldry, die wegens zijn ngte de bijnaam Long John 1, geldt als grondlegger van Britse blues en rock-'n-roll mem de jaren zestig. RTR tIT nog steeds i Thailand IKIEBERGEN - Bijna zeven landen na de zeebeving zijn tg drie medewerkers van het unpen Identificatie Team IT) werkzaam in Thailand, ze daar nog blijven, is woordvoerder A. de sg niet bekend. Hij verwacht 'at het drietal nog wordt afge- teams moeten vierdui- snd doden onderzoeken. Daar- ongeveer de helft geïden- SceerdEén Nederlander vermist. ANP pro-Syrische president van Li banon, Emile Lahoud. Over de onderwerpen die daar bij zijn aangesneden, werden geen mededelingen gedaan. Vermoedelijk sprak zij over de moeizame en snel verslechteren de relatie tussen Libanon en Sy rië. „Goede buren sluiten hun grenzen niet voor elkaar", aldus Rice voorafgaand aan haar on derhoud met Lahoud in een ver wijzing naar maatregelen van Damascus tegen goederenver keer uit Libanon. „Er heerst een zeer ernstige situatie aan de Li banese grens, waar Libanese handel wordt gewurgd." Volgens een medewerker van Ri ce is het korte bezoek aan Bei roet'overigens niet echt een ver- rassingsbezoek. Het stond al eni ge tijd in de planning. „We moesten alleen het juiste mo ment kiezen. We hebben een re gering nodig waar we mee kun nen praten." Drie dagen gele den was de nieuwe Libanese re gering onder leiding van pre mier Fouad Siniora een feit. Hezbollah Ook de door Amerika als ter reurorganisatie aangemerkte Hezbollah-beweging heeft daar zitting in. Siniora verdedigde de opname van de sjiieten in zijn re gering gisteren. Hezbollah veroverde bij de par lementsverkiezingen van vier ronden in mei en juni veertien zetels in het parlement en lever de de minister van Energie aan het kabinet. Rice herinnerde gis teren Libanon er fijntjes aan dat het land zich samen met Sy rië dient te voegen naar VN-re- solutie 1559, waarin ook de ont wapening van Hezbollah is opge nomen. Enkele uren na het bezoek van Rice is in Beiroet een dode geval len door een explosie in een druk uitgaansgebied. Zeven mensen raakten gewond, zo heb ben veiligheidsbronnen gemeld. Volgens ooggetuigen was er een bom geplaatst onder een auto die geparkeerd stond in de Rue Monot. ANP/RTR/DPA van onze redactie buitenland NEW YORK - Het populaire computerspel Grand Theft Auto: San Andreas mag in de VS alleen nog aan volwasse nen verkocht worden. De re den: in het spel blijken verbor gen seksscènes te zitten. Dat meldde de Britse krant The Times gisteren. Om de pikante scènes te bekij ken moeten spelers een zoge noemde patch installeren, die op internet te vinden is. Die patch werd geschreven door de Nederlandse computerpro grammeur Patrick Wilden- borg. Leeftijdsgrens Donderdag werd het spel uit de schappen van Amerikaan se winkels gehaald. De ESRB, die leeftijdsgrenzen voor soft ware vaststelt, besloot dat het spel niet geschikt is voor min derjarigen. Take Two, die het spel op de markt bracht, heeft inmiddels toegegeven. In eerste instantie beweerde het bedrijf dat de scènes door anderen waren toegevoegd. Maar die bewering trok Take Two in na een onderzoek van de ESRB. Clinton Politici, waaronder senator Hillary Clinton, hebben zich al met de zaak bemoeid. „We moeten diep geschokt zijn dat een spel met interactieve sekshandelingen in de han den van jonge mensen terecht is gekomen", aldus Clinton. Sinds 1998 zijn er van de Grand Theft Auto-serie veer tig miljoen exemplaren ver kocht. San Andreas is het vijfde deel van de serie die draait om ben deoorlogen. Het spel kreeg veel kritiek vanwege de gewel- dadige inhoud. ANP DARWIN - Het biggetje Miss Piggy maakt een oefensprong, alvorens een poging te doen in het Guiness Book of Worlclrecords te komen. Het gebeurde gisteren in Austra lië tijdens het evenement The Darwin Royal Show. Even later zette Miss Piggy een afstand neer van 3,31 meter alvorens in het zwembad te belanden: volgens haar trai ner een record verspringen. Een woordvoerder van het Guiness Book, wilde zo ver niet gaan. De poging van Miss Piggy moet volgens hem nog worden vergeleken met enkele duizenden andere biggensprongen elders in de wereld, alvorens tot publicatie kan worden overgegaan. foto Regis Martin/EPA ïmbabwe staat op het punt eco- mch en financieel in te stor- R. Regeringsvertegenwoordi- m proberen op korte termijn liieten los te peuteren terwijl onder zwaar internatio- al vuur ligt over de vernieti gen van sloppenwijken. |Qf llona Eveleens ilROBI - De Zimbabwaanse president Robert Mugabe be zoekt met de bedelnap in de hand China. Hij hoopt op een fors krediet. Zimbabwe, finan cieel bankroet en economisch ka pot, kan de rente niet betalen over de een miljard dollar schuld aan het Internationale Monetaire Fonds (IMF). Wegens herhaalde wanbetaling bereidt het fonds de uitstoting van het land voor. Als Zimbab we niet tijdig met geld over de brug komt, wordt het volgende maand officieel geschrapt. Al in 2003 verloor het land stem recht binnen het IMF omdat het de financiële verplichtingen niet kon nakomen. Zonder lid maatschap heeft Zimbabwe nog minder kredietwaardigheid. In het land heerst momenteel een acuut tekort aan voedsel en brandstof en het heeft geen bui tenlandse valuta in kas om deze producten elders te kopen. Gideon Gono, directeur van de Centrale Bank van Zimbabwe, bedelt op dit moment eveneens. Hij voert besprekingen in Zuid-Afrika over mogelijke le ningen, maar het buurland ver bindt voorwaarden aan een kre dietverstrekking, Zuid-Afrika wil dat de Zimbabweaanse rege- jorHenk van den Boom IjtCELONA - De Spaanse re- heeft gisteren een aantal «strenge maatregelen afge- als wapen tegen de aan rende bosbranden. Tot 1 no- ®her is het verboden vuur te "ken in de open lucht. Ook al- ftwat brand kan veroorzaken, "Is roken en het gebruik van iMatuur die vonken veroor- "kt, wordt zwaar bestraft. cuen in de open lucht. Overal in het land zijn barbecueplaatsen ingericht, waar 's zondags hon derden families naartoe trekken om een kippetje te braden. De brand in Guadalajara lijkt te zijn ontstaan door een niet ge doofde barbecue. Inmiddels woeden overal in het land branden. In het zuidwesten van Spanje werd de afgelopen dagen bijna 10.000 hectare bos in de as gelegd. Daarbij ging een van de oudste bomen van Span je verloren: de 'Abuelo', zoals de meer dan duizend jaar oude kas tanje werd genoemd. Opnieuw moesten een paar honderd men sen worden gevacueerd. Aan de Costa Brava is een man opgepakt die ervan wordt ver dacht brand te hebben gesticht bij Playa d'Aro, een van de gro tere badplaatsen. Ook daar moesten mensen tijde lijk vertrekken en werd de druk ke kustweg urenlang achtereen afgezet. GPD ISLAMABAD - Pakistaanse betogers gooien stenen naar een verwoeste politiepost in de Pa kistaanse hoofdstad Islamabad. Ze demon streerden gisteren tegen het optreden van de re gering tegen madrasa's, religieuze islamscho- len. Islamisten riepen gisteren tevergeefs op tot een nationaal protest tegen de regeringacties om moslimmilitanten te arresteren. In de grote Pakistaanse steden kwamen niet meer dan een paar honderd mensen op de beto gingen af. Meer dan driehonderd extremis tische verdachten zijn in Pakistan gevangen ge nomen sinds bekend werd dat drie van de vier terroristen die de bomaanslagen pleegden in Londen van Pakistaanse origine waren. foto Mian Khursheed/RTR Mars al miljarden jaren bevroren WASHINGTON - Op de planeet Mars heerst al 4 miljard jaar vrieskou. Er zijn in die periode nooit op grote schaal de nodige warmte en vochtigheid geweest die het ont staan van leven mogelijk hadden kunnen maken. Dit concluderen Amerikaanse onderzoekers op basis van analyses van meteorieten, aldus een publicatie in het tijd schrift Science van gisteren. De wetenschappers sluiten echter niet uit dat door vulkanische of geothermische acti viteit plaatselijk toch de voorwaarden aanwezig zijn ge weest voor het ontstaan van leven. ANP/RTR Vliegtuigje verongelukt in Alpen AOSTA - Een ongeluk met een Frans privé-vliegtuigje in de Italiaanse Alpen heeft gisteren vier inzittenden het le ven gekost. Dat heeft het persbureau Ansa gemeld. Het wrak van het vliegtuig is gevonden op een hoogte van 3500 meter, in de buurt van de grens met Zwitserland. Het toestel was onderweg van het Franse Chambery naar een vliegveld in de Italiaanse regio Aosta. ANP/DPA Leger Indonesië: bestand op Atjeh BANDA ATJEH - De Indonesische legerchef generaal Su- tarto heeft gisteren zijn troepen opgedragen niet meer te jagen op onafhankelijkheidsstrijders in de provincie Atjeh. Acties zijn alleen toegestaan als deze rebellen de wet overtreden, zei Endriartono Sutarto. „Ik heb de gewa pende strijdkrachten verteld te stoppen met het opjagen en doden. We vallen niet langer aan", aldus de generaal. De sti'ijdende partijen kwamen woensdag in Helsinki een voorlopig vredesplan overeen. De officiële ondertekening staat gepland voor 15 augustus. ANP/AFP Ex-premier Birma veroordeeld RANGOON - De voormalige premier van Myanmar (Bir ma), Khin Nyunt, is veroordeeld tot 44 jaar voorwaardelij ke celstraf. Dat heeft een justitiebron gisteren gemeld. Nyunt is öp acht punten schuldig bevonden aan omko ping en corruptie. Nyunt werd eind oktober door de militaire junta afgezet. Bronnen zeiden te verwachten dat Nyunt onder huis arrest blijft. Tegelijkertijd gaf een geheim tribunaal twee zonen van Nyunt respectievelijk 68 en 51 jaar cel wegens onder meer gesjoemel bij handel met het buitenland, cor ruptie en omkoping. Zij moeten hun straffen wel in een cel uitzitten. In de dagen na de machtswisseling werden honderden aanhangers van de ex-premier opgepakt. Tientallen perso nen zijn inmiddels veroordeeld, voornamelijk wegens eco nomische overtredingen. ANP/AFP Offensief kerk tegen Da Vinei Code LONDEN - De katholieke kerk van Engeland en Wales is een online offensief begonnen tegen het populaire boek De Da Vinci Code van Dan Brown. Op een website weer legt de kerk de volgens haar foute claims van de schrijver over het christelijke geloof. De lancering van de website gisteren viel samen met de naamdag van de heilige Maria Magdalena. Zij wordt in het boek van Brown genoemd als de vrouw van Jezus, die een kind van hem zou hebben gebaard. ANP ring de dialoog hervat met de op positie en een beëindiging van de campagne om sloppenwijken te vernietigen. Deze vernielingsopei-atie onder het motto 'Hei'stel orde' werd gisteren door de Verenigde Na ties als 'rampzalig' bestempeld en 'in strijd met internationaal recht'. In ongewoon harde be woordingen eisen ook de VN dat de Zimbabwaanse regering di rect een einde maakt aan de ver nielingen. Boniface Chodyausi- ku, de permanente vertegen woordiger van Zimbabwe bij de VN, vroeg daarop het Westen om steun voor de wederopbouw van de armenwijken. Volgens hem hebben de internationale sancties tegen zijn land ervoor gezorgd dat mensen illegale hui zen gingen bouwen in krotten wijken. Tsunami Sinds mei vernietigt de overheid stelselmatig huizen en bedrijfjes in armenwijken. Direct en indi rect zijn daardoor twee miljoen mensen getroffen. Ze raakten dakloos of verloren een inko men. De regeling noemt het een operatie tegen illegale wonin gen en activiteiten. In de volks mond wordt de campagne 'Tsu nami' genoemd; de Zimbabwa- nen beschouwen de actie als een regeringsstraf voor inwoners van steden die voor het leeuwen deel van de oppositiestemmen zorgden tijdens de parlements verkiezingen in maart. De overheid dwingt met de actie mensen terug te gaan naar de ru rale gebieden waar hun families oorspronkelijk uit afkomstig zijn. Daarmee worden de con centraties van aanhangers van de oppositie verspi-eid waardoor ze een minder grote bedreiging vormen. GPD door Runa Hellinqa BOEDAPEST - De Servische re gering heeft mogelijk zo'n half miljoen euro betaald aan gene raal Vladimir Lazarevic om zich te melden bij het Joegosla- vië-Tribunaal in Den Haag. Dat blijkt uit een verklaring van de Servische minister van Financi ën Mladjan Dinkic op vragen van het Advocaten Comité voor Mensenrechten in Belgrado. Het comité wilde weten hoeveel geld de regering heeft uitgetrok ken voor de ondersteuning van families van personen die in Den Haag terechtstaan. Dat de ze families geld krijgen is in Bel grado al langer bekend. „Ze wor den goed verzorgd", aldus Bor ka Plevicivic, directrice van het Centrum voor Culturele Ont smetting. Maar om welke bedra gen het gaat, was tot nu toe on duidelijk. De minister heeft in middels zijn eigen verklaring weer ingetrokken. Volgens hem heeft hij een fout gemaakt en was het genoemde bedrag niet alleen voor Lazarevic, maar voor alle families van mensen die zich vrijwillig in Den Haag melden. Tot nu toe zou niemand gebruik hebben gemaakt van de ze regeling, aldus de minister. In zijn eerste vei'klaring had Dinkic gemeld dat de betaling aan Lazarevic op 3 februari is goedgekeurd, dezelfde dag dat de generaal, beschuldigd van oorlogsmisdaden in Kosovo, naar Den Haag vertrok. GPD Advertentie VAN 20% TOT 50% KORTING Ruime keus uit onze toonaan gevende meubelcollectie tijdens de opruiming. Duizenden euro's korting, uitsluitend bij Pot Interieur. Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur Pot Interieur. Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Interieur Telefoon (0115) 56 20 10. SieMatic keukenstudio e verdieping. Bezoek ons ook op internet: www.pot-axel.nl AXEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5