Recreatiesector staat onder druk Danceparade is een positive drug PZC PZC PZC De Paol op dvd, maokta mee..! Wethouder ziet rol voor kassen in strijd tegen werkloosheid LCF wil andere plek voor unit Oranje Comité Ondernemers moeten moeite doen om toeristen te trekken eéiCE ordee Vanaf 23 juli uniek en exclusief Abonnee Voordeel bij Free Record Shop zaterdag 23 juli 2005 1 3 10TDORPE - De fractie van l,CFin de Terneuzense gemeen- leraad vindt de Fortstraat in iVestdorpe geen goede plek voor |jet gebouwtje van het Oranje Comité Westdorpe. Volgens raadslid C. Freeke zijn betere en in het dorp beschik- Ondanks een negatief ambtelijk advies verleent het dagelijks ge meentebestuur van Terneuzen medewerking aan het verzoek van het Oranje Comité een unit te plaatsen aan de Fortstraat voor de opslag van materiaal voor Koninginnedag. Volgens het college is het gebouwtje niet in strijd met de bestemming. Daarnaast is op het perceel vol doende ruimte en het gebouwtje wordt door een groengordel aan het zicht onttrokken. De Fort straat, een kleine inham van de Sint Anthonykade, ligt tegen na tuurgebied Canisvliet aan. Vol gens een woordvoerder van de gemeente valt de bewuste plek voor het gebouwtje niet in het natuurgebied. Op het terrein mo gen zelfs carnavalsspullen wor den opgeslagen. Volgens Freeke is hier echter sprake van wille keur omdat de gemeente het per ceel in bepaalde gevallen wel als natuurgebied ziet. Daar naast sluit volgens Freeke een van de omwonenden niet uit dat de plaatsing van de unit een extra belasting op het elektrici teitsnet tot gevolg heeft, terwijl het net in dit gebied feitelijk overbelast is.De LCF en de om wonenden dragen het Oranje Co mité een warm hart toe, maar ze vinden het toch beter als het ge bouwtje op een andere plek komt te staan. itnnr Raymond de Frel BETRANCHEMENT - De Zeeuws-Vlaamse recreatiesec- lor moet flink aan de bak om in Je komende jaren het hoofd bo venwater te houden. lgens voorzitter F. Vriends i Recron Zeeuws-Vlaande- i, de bedrijfsbelangenvereni- ig van recreatieondernemers, aoeten zijn collega's de komen de tijd fanatiek de boer op om de toeristen naar Zeeuws-Vlaan- deren te blijven trekken. Waar- aemend voorzitter L. van Male ran de Vekabo (de belangenclub kampeerboerderijen) in Zeeuws-Vlaanderen laat een soortgelijk geluid horen. ,Veel mensen gaan nu korter op vakantie dan voorheen. De spoe ling wordt bovendien dunner", Vriends. „Dat heeft te ma ken met de economie, maar ook met de concurrentie van de zon- zekere landen, waar mensen lowbudgetprijzen naartoe kunnen. De Zeeuws-Vlaamse re creatiesector staat echt onder druk. En soortgelijke geluiden boor ik ook van collega's op Schouwen-Duiveland. Voor Wal cheren geldt het opvallend ge weer niet. Misschien dat bepaalde plaatsen door bun naamsbekendheid nog een behoorlijke aantrekkingskracht hebben." Hit een rapport van het Cen tal Bureau voor de Statistiek begin deze maand dat minder Duitsers op va- i gaan naar Nederland. Het aantal Duitse gasten en hun overnachtingen daalde met res pectievelijk 5,5 en 6,5 procent. Is bespeurt die trend ook in Zeeland. „Maar ook de Neder- Fietser overvallen in Oost-Souburg OOST-SOUBURG - Bij de draai brug in Oost-Souburg heeft een gewapende man gisterenmorgen rond half drie een fietser over- vallen. Twintig minuten later hield de politie een zeventienja rige Vlissinger aan als verdach- Hij is gisteren verhoord. Het slachtoffer, een 25-jarige uit Delft, fietste vanuit Vlis- ?n langs het kanaal toen de overvaller verscheen. Hij richtte een wapen op hem, dwong hem tappen en eiste zijn porte- sonnee. Daarin zat een pinpas. Iet slachtoffer moest ook zijn pincode geven. Kort na de over- il is bij een bank in Vlissingen van de rekening van het slachtoffer opgenomen. De ver- Échte werd even later in Vlis singen aangehouden. Bezorgklachten: 00-023 1 231 i maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAAIMDEREIM Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel 1 van Stee Frits Bakker (sport) JBaudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET wvw.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl landers kiezen niet meer als eer ste vóór Zeeland. Vorig jaar stonden we als provincie nog op de derde plaats op de lijst van fa voriete binnenlandse bestem mingen, maar nu zijn we gezakt naar de zesde plaats. Gelder land gaat voorop, maar ook pro vincies als Noord-Brabant en Limburg zijn ons voorbijge streefd." Ondanks die sombere berichten verwachten Vriends en Van Ma le dat de campings dit weekend nagenoeg volstromen. „De bezetting is goed", zegt Van Male. „Ik verwacht dat er pas vanaf 12 augustus weer plaats is op de kampeerboerderijen en mi ni-campings. Het is wel opval lend dat er tijdens het seizoen minder vraag is als andere ja ren. Mensen boeken hun vakan tie steeds vroeger. Voorheen ging aan het begin van het sei zoen nog geregeld de telefoon, maar dit jaar moet ik maar wei nig mensen teleurstellen", aldus Van Male, uitbaatster van boer derijcamping De Oliepot in Aar denburg. Het wordt volgens de twee voorzitters tijd om de Zeeuws- Vlaamse recreatiesector meer te promoten. Vriends; „Hoe we dat moeten doen, weet ik nog niet, maar we zullen goed aan de bak moeten om de toeristen voor deze streek te behouden." Piet Scheerders heeft aan de hand van oud beeldmateriaal een dvd gemaakt over de jachthaven van Paal. door Harold de Puysseleijr HULST - De ontstaansgeschiedenis van de jachthaven van Paal ligt niet alleen vast in het jubileumboek dat de water sportvereniging Saeftinghe dit jaar uit geeft. Piet Scheerders uit Hulst maakte samen met collega-watersporter Pa trick Boddaert aan de hand van oud beeldmateriaal een dvd: 'De Paol op dvd, maokta mee. Scheerders geniet in de streek onder meer bekendheid als lid van de dialect zangers van Ambras. Minder bekend is dat hij al zo'n veertig jaar verknocht is aan watersport, en aan de haven van Paal in het bijzonder. „Mijn vrouw komt uit Paal, dus eigenlijk heb ik er ook een beetje mijn roots liggen", ver klaart Scheerders zijn band met het ge hucht dat aan het Speelmansgat bij het Verdronken Land van Saeftinghe ligt. Rond 1900 is Paal nog een niet te onder schatten handelshaven; liefst 83 mossel vissers hebben er hun thuishaven, er wo nen zo'n achthonderd mensen en er zijn elf café's. De rol van het dorp dreigt uit gespeeld te raken na het graven van de nieuwe haven van Walsoorden. De getij dehaventjes van Baalhoek, Kruispol der, Paal en Emmahaven zijn ten dode opgeschreven. Het haventje van Paal slibt bijna helemaal dicht. De GRA 13, het laatste vissersschip van Paal, kan alleen nog bij springtij de haven uitva ren. Rond 1960 valt het doek over Paal als handelshaven. Een paar jaar latei- krijgt het haventje een tweede leven, maar dan als watersporthaven. Dirk Verwey, als 'Bulletje' beter bekend als één van de oprichters van piratenzen der Radio Veronica, laat de haven uit baggeren en wil die vervolgens gaan uit baten. Dat mag echter niet van de ge meente Graauw en Langendam, omdat de haven officieel gesloten is. Verwey trekt zich terug, maar de eigenaren van de boten die dan al in de haven liggen richten de watersportvereniging Saef tinghe op. Donkere wolken pakken zich in 1978 op nieuw samen. Net als de getijdehaven tjes van Baalhoek, Kruispolderhaven en Emmahaven moet Paal wijken voor de dijkverzwaring. De gemeente vindt sa men met de provincie, het waterschap en de watersportvereniging een oplos sing; er wordt een nieuwe haven aange legd, waarvan het onderhoud volledig voor rekening van de watersportvereni ging komt. „Wat me heel erg intrigeert, is dat de werf en het café intact gebleven zijn", zegt Scheerders. „De werf van de fami lie Verras is in 1865 gebouwd en in de zestiger jaren onteigend. Ik heb nooit goed begrepen dat ze die authentieke gebouwen allemaal hebben laten staan. Ik vermoed dat de provincie daar een belangrijk aandeel in heeft gehad. Daar hebben we trouwens toch best veel aan te danken. Want bij de dijkverzwaring hadden ze de dijk gewoon rechtdoor kunnen trekken zodat de werf en het ca fé ernaast gedoemd waren te verdwij nen. Maar ze hebben keurig een bocht in de dijk gelegd, zodat de gebouwen konden blijven staan." Scheerders grijpt het zilveren jubileum van de haven aan voor de presentatie van de dvd met bewegende beelden en oud fotomateriaal. Zelf had hij zes film banden. Van enkele particulieren en het Zeeuwse Landschap kreeg hij meer foto Camile Schelstraete beeldmateriaal. Al die rollen film wer den ingedikt tot een tijdsdocument van een uur. Met de hulp van streekkenner George Sponselee schreef Scheerders er vervolgens teksten bij. die in een ge luidsstudio werden ingesproken. „Daar na hebben we er muziek onder gezet. Van Ambras, niet alleen omdat ik daar zelf in speel maar ook omdat het goed past bij zo'n nostalgisch streekproduct. De dvd bevat ook een primeur, want met Ambras hebben we het lied van het Schippersgilde van de Paal opgenomen. Dat nieuwe nummer staat op de dvd, net als oude foto's uit de collectie van oud-schipper Frans Thenaert." De dvd dankt zijn titel aan een gevleu geld gezegde van Thenaert, die zijn uit spraken regelmatig kracht bijzette met de kreet 'maokta mee'. 'De Paol op dvd, maokta mee' is een uit gave van de stichting Kiosk. Het schrijf- je is bij voorintekening tot 1 augustus voor 13,95 euro te bestellen bij Piet Scheerders of via stichtingkiosk@zeelandnet.nl. Na 1 au gustus kost de dvd een euro meer. De op lage is beperkt. De dvd wordt gepresen teerd op vrijdag 19 augustus bij de ope ning van de Saeftinghefeesten. Ambras treedt dan ook op. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Vandaag rijdt voor de vijfde keer op rij de streetparade door Middelburg. Organisator Martin Priem had vooraf nooit gedacht dat hij een lustrum vol zou maken. „Nu rijden er twintig wagens mee, terwijl er vier keer zoveel aanvragen zijn. Dat is langzaam zo gekomen. Vijf jaar geleden was het natuurlijk drie keer niks. Okee, het was leuk ge daan, maar het was klein, een soort try-out. Van daaruit ga je verder zoeken. Het is hard wer ken om alles rond te krijgen, er komt veel organisatie bij kijken. Mijn collega's Rob Poepele en Kees Kik doen enorm veel ach ter de schermen: afspraken ma ken, dingen regelen met de ge meente." „De andere parades die er wa ren in het land, zijn er allemaal mee opgehouden. Ze hebben leu ke ideeën, maar het is moeilijk om er ook echt mee door te gaan. Alleen Fast Forward in Rotterdam is nog over." Gaat het al vervelen? „Nee, op een gegeven moment wordt het een positive drug. Het is super kicken dat mensen naar je toe komen met de vraag of ze mee mogen doen. Vroeger moes ten wij hün smeken. Electrona- tion doet deze keer mee, daar ben ik heel blij mee, die werken samen met MTV. Op Slam FM, een radiostation dat door veel jongeren wordt beluisterd, wordt al twee maanden lang re clame voor ons gemaakt. We zijn voor het derde jaar aange sloten bij Ticketbox, een bureau dat kaartjes verkoopt. Alleen al daardoor komen dit weekeinde duizend mensen bewust naar Middelburg, Komen er hierna nog vijf para des? „Pff, je wilt niet weten hoe lang we hier mee bezig zijn. Je moet elk detail in de gaten houden. We zijn nu al weer bezig voor volgend jaar. Inmiddels hoort de parade wel een beetje bij Mid delburg. Het idee was eerst om wat voor de jeugd te doen, nu wordt het toch echt een trekker. Rechter grijpt naast record MIDDELBURG - Het was even twijfelachtig om hoeveel milligram het ging, maar uiteindelijk kon de 39-jarige man uit Zaamslag zijn straf niet ontlopen. De Middelburg se politierechter J. Hopmans veroordeelde de man tot acht maanden rijontzegging, waarvan vier maanden voor waardelijk en 28 uur werkstraf voor rijden onder invloed. De man werd 9 april dit jaar aangehouden, toen hij uit het café in zijn woonplaats kwam. In eerste instantie stond een alcoholpromillage van 2,18 op de tenlasteleg ging. „Dat zou voor mij het record van dit jaar zijn", rea geerde de rechter. Het getal moest op de zitting echter naar beneden bijgesteld worden omdat het onderzoek niet volgens de kwaliteitseisen was verlopen. Uiteindelijk kwam de man nog uit op twee promille. De rechter hield rekening met de persoonlijke omstandig heden van de verdachte, daarom kwam de man er nog ta melijk goed vanaf. Water bouwput gecontroleerd MIDDELBURG - Het waterschap Zeeuwse eilanden neemt volgende week monsters van het water in de bouw put aan de Zuidsingel in Middelburg om de waterkwali teit te controleren. Omwonenden hebben aangegeven dat ze zich daar zorgen over maken. Wanneer de resultaten bekend zijn, wordt bekeken of het nodig is om opnieuw monsters te nemen. Gisteren werd ook bekend gemaakt dat het waterpeil in de bouwput iets wordt verhoogd. Dat is nodig om te voorkomen dat zand uit de omgeving de put in loopt. De grondwaterstand in de omgeving is de af gelopen weken gestegen door de hevige regenval. Veer Middelharnis-Hellevoetsluis MIDDELHARNIS - Op de valreep gaat het toeristisch fietspontje Middelharnis-Hellevoetsluis toch nog varen. Tot voor kort was het de stichting Fiets een rondje met een pontje niet gelukt een schipper te vinden die het pontje wilde exploiteren. De overtocht over het Haring vliet wordt de komende maanden verzorgd door het luxe zeil- en charterjacht 'De Zeeland' van schipper J. van der Staaij. Vanaf 25 juli tot en met 31 augustus vaart het schip van maandag tot en met donderdag twee maal per dag. Alleen tijdens Sail Amsterdam wordt niet gevaren omdat het schip dan in Amsterdam ligt. Interesse voor Businesspark ZIERIKZEE - Diverse serieus geïnteresseerden hebben zich bij de gemeente gemeld voor vestiging in het Busi nesspark. Dat schrijft het college van B en W in antwoord op vragen van Alert!. De fractie maakt zich zorgen over de interesse van bedrijven om zich te vestigen op het be drijventerrein. In 2001 is al grond aangekocht voor dit project en als onvoldoende bedrijven zich melden levert dit een verlies op voor de gemeente. De fractie noemt de investering risivol en wil weten om de raad in de toekomst vooraf geconsulteerd wordt als dergelijke investeringen worden gedaan. Het college zegt dit toe. Alert! wil ook van het gemeentebestuur weten of ook onderzocht is of woningbouw in het gebied tot de mo gelijkheden behoort. Het college schrijft dat dit niet aan de orde is. Woning bouw is geprojecteerd in Poortambacht 11 en Noorderpol der. Tuinbouworganisatie, regionale opleidingsinstituten en werkge vers meedoen", aldus Van Schaik, tevens wethouder van Sociale Zaken in Terneuzen. De werkgelegenheidseffecten door de mogelijke komst van de kassen zijn in opdracht van de Terneuzense gemeenteraad door het RPA onderzocht. Als de raad het voorgestelde arbeids marktprogramma goedkeurt, willen de partners van de pro jectgroep zo snel mogelijk begin nen met het opleiden van men sen. Uitgangspunt is een oplei dingskas waar bij voorkeur men sen in een uitkeringssituatie te recht kunnen. Van Schaik: „Het gaat om een opleiding van zes maanden tot een jaar. Niet iedereen hoeft die opleiding te volgen, want er zijn ongetwijfeld mensen die meteen aan de slag kunnen." Van Schaik ziet een belangrijke rol weggelegd voor Dethon. In Reimerswaal heeft het reïntegra- tiebedrijf van dit sociaal werk voorzieningsschap ook al men sen opgeleid in de kassen. „En dit loopt naai* wens. pagina 15: Zeeland Seaports kiest ontwikkelaar kassen Westdorpe door René van Stee TERNEUZEN - De mogelijke komst van een circa driehon derd hectare groot glastuin- bouwcomplex bij Westdorpe le vert niet alleen meer dan 1300 banen op, maar zou ook veel Zeeuws-Vlamingen uit hun uit keringssituatie kunnen halen. Dat zegt voorzitter J. van Schaik van het Regionaal Plat form Arbeidsmarktbeleid (RPA) Zeeland. Zeeuws-Vlaanderen telt onge veer vierduizend mensen die een uitkering genieten op basis van de Werkloosheidswet of de Bij standswet. Van die groep vol doen tweeduizend personen aan de kwalificaties om in de kassen te kunnen werken. Hoewel het volgens Van Schaik om een zeer theoretische benadering gaat, vindt hij dat de uitdaging moet worden aangegaan om een groot deel van die uitkeringsgerechtig den aan de slag te helpen. „Van belang is dat er dan een ge degen toeleidings- en opleidings traject komt. Daarom is het de bedoeling een projectgroep op te zetten waaraan de gemeente Terneuzen, uitkeringsinstantie UWV, de Zuidelijke Land- en (Advertentie) Er komen allerlei mensen naar Middelburg. Alleen al om de pa rade heen lopen honderden men sen. Die moeten wel allemaal in hotels." Wat maakt de streetparade zo speciaal? „De lachende mensen, de blije mensen. Het eerste jaar liepen er drie mensen verkleed. Vorig jaar hadden we een hele wagen vol met mensen in het wit. Dat is toch goud, als je dat ziet? Dat mensen er naar toe leven, dat ze •gelukkig zijn." het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 59