Restauratie monument in de knel m PZC PZC De kleine wereld van Patrik Lución PZC Grasland wijkt voor water Kerk Brouwershaven heeft eigen website Goes loopt geen risico met Zeelandhallen 13 gemeente Schouwen-Duiveland vraagt staatssecretaris om extra budget Hiddelburgse Itreetparade iert lustrum Vanaf 23 juli uniek en exclusief Abonnee Voordeel bij Free Record Shop zaterdag 23 juli 2005 tfAli Pankow plKZEE - De gemeente Jiouvven-Duiveland stevent ilcrraijn af op een tekort van ica 2,2 miljoen euro voor het slaureren van rijksmonumen- j. Hel college van B en W lelt dit mee op vragen van de uclie van Alert! gemeenteraadsfractie aakt zich zorgen over het res- mratiebudget voor de rijksmo- unenten op Schouwen-Duive- pj. Landelijk zou er nog 240 jljoen euro nodig zijn om ach- jaebleven restauraties te kun- ninlopen, voordat het nieuwe sluit rijkssubsidiëring in- mdhouding monumenten in juari 2006 van kracht wordt. BDDELBURG - Vandaag rijdt r de vijfde keer op rij de meiparade door Middelburg. Irganisator Martin Priem had ooraf nooit gedacht dat hij een istrum vol zou maken. Ru rijden er twintig wagens ge, terwijl er vier keer zoveel anwagen zijn. Dat is langzaam i)gekomen. Vijf.jaar geleden ras het natuurlijk drie keer b. Okee, het was leuk ge- maar het was klein, een »rt try-out. Van daaruit ga je erder zoeken. Het is hard wer- gn om alles rond te krijgen, er 51,ml veel organisatie bij kijken, jp een gegeven moment wordt Ét een positive, drug. Het is su- t kicken dat mensen naar je s komen met de vraag of ze eemogen doen. Vroeger moes- nwij hun smeken. Electrona- ion doet deze keer mee, daar en ik heel blij mee, die werken amen met MTV. Op Slam FM. sn radiostation dat door veel ageren wordt beluisterd, cordt al twee maanden lang re ine voor ons gemaakt. Pasar Malam ia tropische tuin HOUWENPOLDER - In de ablropisclie tuin in Vrouwen ader wordt van donderdag 28 Uien met zondag 31 juli een pasar malam gehouden. de pasar zijn er optic iens van onder meer Danny ïera, Krida Art Group Ban- ■iing, Pudji Jansen-Astuti, Ja- Is en de Tempo Doeloe Minstrels. Terder zijn er veertig kraampjes raar bezoekers oosterse produc er) kunnen kopen. l.v;an Toll van restaurant Sura- sya in Middelburg verzorgt icoksessies. De subtropische amis te vinden aan de Fort den Üaakweg 28 in VrOUWenpol- fr 3e Pasar Malam is alle dagen ge- d van 10.00 tot 23.00 uur. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEIM-DUIVELAIMD Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE ITeL 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) 'Piet Kleemans AliPankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax; (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Doel van die nieuwe landelijke regeling is het verschil tussen restauratie en onderhoud op te heffen, om op die manier eigena ren van monumenten te stimule ren tot regelmatig onderhoud. Volgens fractievoorzitter J. van Felius van Alert! zouden ingrij pende restauraties die nog op de rol staan in principe vóór het van kracht worden van de nieu we regeling moeten gebeuren. Het Nationaal Contact Monu menten heeft uitgerekend dat er landelijk voor de inhaalslag nog 240 miljoen euro nodig is. De monumentensteden Deventer, Dordrecht, Kampen en Zutphen zagen de bui al hangen. Zij klop ten meteen aan bij staatssecreta ris Van der Laan voor extra Achterstallig Voor Alert! is dat aanleiding bij B en W te informeren of er ook in deze gemeente sprake is van achterstallige restauraties en zo ja of het college dan ook aan de bel trekt bij de staatssecretaris. Wethouder R. van der Wekken bevestigt dat er ook bij de ge meente Schouwen-Duiveland knelpunten voor het restaureren van rijksmonumenten zijn. „Door de rijksoverheid is aange geven dat de inhaalslag in 2010 voltooid dient te zijn, maar dan is de achterstand in deze ge meente nog niet weggewerkt", laat Van der Wekken weten. Hij geeft aan dat het tekort voorlo pig wordt geraamd op 2.205.000 euro. De gemeente heeft staatssecreta ris Van der Laan inmiddels op de hoogte gebracht van deze knelpunten en haar verzocht extra geld te reserveren voor het restaureren van rijksmonumen ten in de gemeente Schou wen-Duiveland. „Het is goed dat dit verzoek is ingediend, maar daar kan niet mee worden volstaan", vindt Van Felius. Hij vindt dat de ge meente niet lijdzaam moet af wachten of dat extra budget er nu ook inderdaad komt. „We zullen bij de staatssecretaris moeten blijven hameren op het belang van de inhaalslag ten be hoeve van het cultureel erf goed", zegt de fractievoorzitter van Alert! Van Felius benadrukt dat Zierik- zee de negende monumenten- stad van Nederland is. Hij pleit voor het koesteren van het cultu reel erfgoed. Bovendien valt het hem vooral in deze dagen, nu het geen strandweer is, op hoe belangrijk de monumenten ook als toeris tische trekpleister zijn. Patrik en zijn moeder Renate op bezoek bij Willem en Gré (r) Hage. door Ali Pankow SEROOSKERKE - De vijftienjarige Pat rik Lución kijkt zijn ogen uit in de pol der rond het Schouwse Serooskerke. Zo veel ruimte is hij niet gewend. Normali ter is zijn wereld uiterst klein. Hij woont samen met zijn moeder Renate (35) en zijn broer Martin (16) in bij zijn oma in een Pools dorpje met de nauwe lijks uit te spreken naam Pszczew. Pat rik zit daar al zes jaar in een heel krap kamertje gekluisterd in zijn rolstoel. Hij was een levendig en speels jochie van amper negen toen hij zwaargewond raakte bij een auto-ongeluk. De diag nose nadat hij drie maanden in coma had gelegen: een dwarslaesie en zware hersenbeschadiging. Het echtpaar Gré en Wim Hage uit Serooskerke maken er niet zo vëel woor den aan vuil. „Het werd hoog tijd dat die jongen er samen met zijn moeder even uit ging. Daarom hebben we hen nu voor twee a drie weken meegebracht naar Serooskerke. Zo'n joch kan toch niet altijd in dat kleine hokje zitten." De Hage's rijden samen met een kame raad, Jan Schuurbier uit Bergen op Zoom, al tien jaar op eigen initiatief met hulpgoederen naar Polen. Soms doen ze dat wel tien keer per jaar. „Want de nood is er nog steeds erg hoog. De mensen hier denken wel dat het goed gaat in Polen nu dat land bij de EU hoort, maar dat valt tegen. Jam mer, want ze sturen nu veel spullen naar Roemenië, maar in Polen is juist ook verschrikkelijk veel behoefte aan hulpgoederen", zegt Gré Hage. Zij en haar man hoorden kort na het on geluk van Patrik over de toedracht: Het - toen nog complete gezin - was op weg naar een bruiloft. Vader reed. Op een be paald moment verleende hij geen voor rang aan een vrachtwagen. Moeder en zoon Martin bleven ongedeerd, Patrik en zijn vader kwamen in het ziekenhuis terecht. De man was na drie maanden hersteld, Patrik bleef zwaar invalide. Met revalidatie en diverse operaties wordt getracht de gevolgen van de ver lamming van de gehele linkerzijde van zijn lichaam te verlichten. Zwarte sneeuw De frêle Renate Lución sjouwde de eer ste twee jaar dagelijks met haar zoon heen en weer naar het ziekenhuis twin tig kilometer verderop. Nu niet meer, ze heeft geen geld voor de benzine. Haai man bleek, verteerd door schuldgevoel, de catastrofe binnen zijn gezin niet aan te kunnen. PJij liet vrouw en kinderen in de steek en pleegde vorig jaar zelf moord. De jonge weduwe kan met een maandelijkse toelage van circa 300 euro niet meer zelfstandig wonen samen met haar zoons en is bij haar moeder inge trokken. „Soms valt er wel erg veel zwarte sneeuw in één leven", constate ren Gré en Wim Hage. Zij worden tijdens hun hulptransporten foto Marijke Folkertsma met veel schrijnende situaties gecon fronteerd. Het lot van Patrik en zijn moeder trekken zij zich extra aan. „We hebben al eerder geprobeerd hen voor een paar weekjes vakantie mee te krij gen naar Serooskerke, maar Renate schaamde zich dat ze geen geld had voor paspoorten. Toen we dat door had den, konden we dat regelen natuurlijk." Patrik heeft de hele nacht tijdens de rit naar hier niet geslapen. Zoveel buiten wereld had hij nog nooit gezien. „We zouden hem en zijn moeder ook in Po len zo graag wat meer bewegingsvrij heid geven", verzucht Gré Hage. Haar man geeft aan wat daar voor no dig is: „Een elektrische rolstoel die Pat rik zelf kan bediefien met zo'n joystick én een ruimer autootje voor Renate. Een verhoogde Combo waar ze gemak kelijk haar zoon met zijn rolstoel in kan rijden. Het zou toch geweldig zijn als we hen daarmee terug konden laten gaan naar Polen", zegt Hage. Zijn op roep is helder. Wie in één of beide wen sen kan voorzien, wordt dringend ver zocht. contact op te nemen met het echt paar, tel: 0111-673063 of 06-51287863. KERKWERVE - Het ziet er surrealistisch uit. Een stuk of vier, vijf graafmachines zwaaien onophou delijk met hun grote grijparmen heen en weer. Daarachter rijden grote trekkers met kiepwagens af en aan. De dienst landelijk gebied is begonnen met de aanleg van een stuk nieuwe natuur op Schouwen-Duiveland. Waar nu nog grasland is, moeten straks de oude n„ hn»nnc*o \aaa <»r«nd rijk aan voedingsstoffen, wordt eraf geschraapt. Minimaal veertig centimeter gaat er af en dan blijft de schrale grond over waar de natuur verder zijn gang kan gaan. Als alles volgens plan verloopt, zijn de machines half oktober uitgegraven en stroomt er over deze weilanden weer water waar de oevervogels foera- geren en planten groeien die goed gedijen op brak foto Mariike Folkertsma door Andrea Bolle BROUWERSHAVEN - De Gro te of Sint Nicolaaskerk in Brou wershaven is nu ook online te be zoeken, Op de website is infor matie te vinden over de geschie denis van de kerk, het orgel en de omgeving. Tevens is de site voorzien van een activiteitenkalender en wordt het gebruik van de kerk nader toegelicht. De' Stichting- Grote of Sint Nicolaaskerk die de kerk beheert, vond het tijd het gebedshuis meer bekend heid te geven. De vereniging van Beheerders van Monumenta le Kerkgebouwen in Nederland (VMBK), waar de kerk lid van is, bood uitkomst. Bestuurslid P. Sevestre: „Ik leverde de tekst en foto's aan en zij hebben de website gemaakt, maar uiteinde lijk is het de bedoeling dat ik de site ga beheren." Dat de kerk nu online is moet niet alleen zorgen voor meer bezoekers, maar ook het verhuur van het gebouw pro moten. „We zijn apetrots op de kerk, maar het vergt ontzettend veel onderhoud, Daarom is ver huur noodzakelijk", aldus Seves- Overval Philippine opgelost TERNEUZEN - Met de aanhouding van drie mannen uit Terneuzen en een inwoner van Sint Niklaas heeft de Zeeuwse politie de gewapende overval op restaurant Au Port in Philippine op 7 maart van dit jaar opgelost. Direct na de overval startte de politie een technisch en een buurtonderzoek. Later hoorde de politie nog tiental len getuigen. Het onderzoek kwam begin juni in een stroomvei-snelling toen bij een inbraak in België een 20-ja- rige inwoner van Sint Niklaas en een 18- en 21-jarige in woner van Terneuzen werden aangehouden. De verhoren maakten duidelijk dat er verband bestond tussen deze ver dachten en de overvallers. Op 9 juni werd de 21-jarige Terneuzenaar aangehouden. Drie dagen later werd een 19- jarige plaatsgenoot opgepakt en op 20 juni volgde de aanhouding van een derde, 18-jai'ige, Terneuzenaar. De drie mannen uit Terneuzen zitten inmiddels in voorlopige hechtenis. De inwoner van Sint Niklaas zit nog vast in België. Enkele verdachten bekenden inmiddels hun be trokkenheid bij de overval. Fietser overvallen in Souburg OOST-SOUBURG - Bij de draaibrug in Oost-Souburg heeft een gewapende man gistermorgen rond half drie een fietser overvallen. Twintig minuten later hield de politie een zeventienjarige Vlissinger aan als verdachte. Hij is gis teren verhoord. Plet slachtoffer, een 25-jarige man uit Delft, fietste vanuit Vlissingen langs het kanaal toen de overvaller verscheen. Hij x-ichtte een wapen op hem, •dwong hem af te stappen en eiste zijn poi'temonnee met daarin een pinpas. Het slachtoffer moest ook zijn pincode geven. Kox-t na de ovex-al is bij een bank in Vlissingen geld van de x-ekening van het slachtoffer opgenomen. De ver dachte werd even later in Vlissingen aangehouden. Rechter grijpt naast record MIDDELBURG - Het was even twijfelachtig om hoeveel milligram het ging, maar uiteindelijk kon de 39-jax-ige man uit Zaamslag zijn straf niet ontlopen. De Middelburg se politierechter veroordeelde de man tot acht maanden rijontzegging, waarvan vier maanden voorwaardelijk en 28 uur werkstraf voor rijden onder invloed. De man werd 9 apiïl dit jaar aangehouden, toen hij uit het café in zijn woonplaats kwam. In eerste instantie stond een alcohol- pi-omillage van 2,18 op de tenlastelegging. „Dat zou voor mij het record van dit jaar zijn", i-eageerde de rechter. Het getal moest echter naar beneden bijgesteld worden omdat het onderzoek niet goed was ver-lopen. Wisseltruc dupeert winkelier OUWERKERK - In een winkel aan de Ring in Oüwerkerk blijken twee mannen donderdag een wisseltruc te hebben toegepast. De winkelier ontdekte later dat er daardoor een kastekort was van enkele honderden euro's. Brommers gestolen KOUDERKERKE - In Koudekerke en Kerkwerve zijn brommei-s gestolen. De eigenaar van een groene Puch Car bon Replica kwam er donderdag achter dat zijn brommer op de Kerkweg in Kerkwerve was verdwenen. In Koude kerke werd de diefstal afgelopen week gepleegd. tre. Als een succesvol voorbeeld geeft hij het concert van het Zeeuws oi-kest, eerder deze maand. Maar de kerk is ook te gebruiken voor een reünie, tv- of cd-opname of een receptie. De website is nagenoeg af, maar Sevestre wil nog een gastenboek en een zogenoemde hitteller op de site plaatsen. De kerk is te be zoeken op www.vbmk.nl/nico- laaskerk. Sociaal pension GOES - Ook de Oosterscheldere- gio krijgt een sociaal pension. Maatschappelijke Opvang Zee land (MO Zeeland) - onderdeel van Emergis - gaat de bewoners begeleiden. Een sociaal pension is voor vol wassenen die niet genoeg heb ben aan de begeleiding van maatschappelijk werk. Volgens M. Stijnman van Emergis gaat het om mensen met psychische problemen. Dikwijls zijn die dakloos of dreigen dat te wor den. „Vaak kunnen ze niet meer terecht bij familie." In Goes wor den zes woningen in de De Graaffstraat vrijgemaakt. door Frank Balkenende GOES - De gemeente Goes loopt bij de ontwikkeling van de Zeelandhallen geen grote risi co's mocht de samenwerking met exploitant Libéma om wel ke reden dan ook stuklopen. Dat zegt wethouder S. van 't Westeinde (VVD, economie). Zij verwacht absoluut geen debacle zoals in Den Helder, waar vele miljoenen euro's zijn gestoken in het nautisch thema park Cape Holland, dat tot nu toe weinig bezoekei-s trekt, Libé ma trekt daar in een publiek-pri- vate samenwerking de kar met Willemsoor-d BV, een dochteron derneming van de gemeente. Willemsoord en een groot deel van de gemeenteraad hebben echter geen vertrouwen meer in Libéma. Drie commissarissen van Willemsoord BV, onder wie een wethouder, zijn daarom op gestapt. Het college van burge meester en wethouders wil wel verder met de private partner. Het vertrek van de commissaris sen volgt op een serie geruchten en aantijgingen over gerommel met subsidies, fraude en oplich ting. Het Openbaar Ministerie in Alkmaar begon in april een onderzoek naar de handel en wandel van Willemsoord BV en Libéma. Het OM kwam recent met het eindrapport van het on derzoek, dat Libéma op alle pun ten vxijpleit. Er zijn geen straf bare feiten vastgesteld. Ook voor de Zeelandhallen in Goes is gekozen voor pu- bliek-private samenwerking. Het samenwerkingscontract houdt de gemeente niettemin achter slot en grendel. Wethou der Van 't Westeinde zegt dat het conti-act voldoende waarbor gen en boeteclausules bevat, mocht Libéma zich niet aan af- spi'aken houden en vice vei'sa. Tot nu toe verloopt de samen werking prima, zegt de wethou der. „Wij vinden Libéma een be trouwbare partner." Pannenkoek eten voor goed doel AAGTEKERKE - De Neder lands hervormde kerk in Aagte- kerke houdt dinsdag 26 juli een pannenkoeken feest. De opbrengst is bestemd voor een px-oject tegen aids in Kampa la, de hoofdstad van Oeganda. Tegen betaling van 3,50 euro (kinderen 2,50) kunnen bezoe- kers onbeperkt pannenkoeken eten. Het feest begint om 17.30 uur in de tent op de hoek van de Peke- lingseweg en de Aagtekerkse- weg. Advertentie het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 53