rondbezit steunt nieuwe natuur 15 l Provincie wil geen vuurwerk op mosseldag jpGr onderzoekt mogelijkheden eigenaren; ook ontpoldering mogelijk Zorgen over zandverlies Westerschelde ZMF doet groene aanbevelingen voor verkiezingsprogramma's Zeeland Seaports kiest ontwikkelaar kassen Westdorpe zaterdag 23 juli 2005 yPnhPaardekam - De kans is groot |er dit jaar geen vuurwerk ijl afgestoken tijdens de mos- jjg in Yerseke. De provincie de Julianahaven geen goe- en twijfelt over het ha- is dit jaar laag water op de van de mosseldag en dan er volgens de provin- cie veel vogels langs de Yersekse kust. Het vuurwerk zou hen te veel verstoren. De organisato ren betwisten dat. Ze zijn de af gelopen avonden steeds tijdens laagwater wezen kijken en heb ben nauwelijks vogels gezien. Volgens hen zitten die zeker vijf- honderd meter van de kust van daan. Ze wijzen er verder op dat er in dezelfde Julianahaven wel een kermis mag plaatsvinden. De provincie heeft voorgesteld het vuurwerk op de nieuwe bouwlocatie Steehof te laten plaatsvinden, maar die plek vin den de organisatoren niet accep tabel, omdat op nog geen twee honderd meter afstand een scha penfokker en een paardenhoude- rij zitten. Om toch iets te kun nen doen, heeft de organisatie op haar beurt weer geopperd om een kleiner vuurwerk, met al leen consumentenvuurwerk, te houden op het havenplateau. Ook daar is de provincie kri tisch over, omdat de locatie ook dichtbij het water ligt. „Maar we hebben het nog niet defini tief afgewezen", zegt een mede werkster. „We spreken er maan dag weer over. De Julianahaven is wat haar be treft wel helemaal uit beeld. Mis schien zelfs voor altijd, want ook bij hoogwater zou er sprake zijn van overlast voor de vogels. „Vorig jaar hebben we het nog door laten gaan", zegt ze. „Dat ging toen al niet van harte. Ei genlijk willen we er gewoon van af. We moeten een beetje aan de natuur denken." De organisatie wil dat best doen, maar vindt dat er hier sprake is van absur de regelgeving. De mosseldag vindt dit jaar plaats op zaterdag 20 augustus. ttRinus Antonisse REUZEN - Het Zeeuws Par lor Grondbezit (ZPG), waar- je grondeigenaren verenigd i wil actief meewerken aan larontyvikkeling. Ook als moor ontpoldering noodza- jkis. stelt voorzitter J. Seijdlitz isetZPG, dat is aangeslqten je landelijke Federatie Parti- ier Grondbezit. Belangrijke gaarde is wel dat het weer getij-invloed brengen van ^ook een werkelijke bij dra - an versterking van de na- roplevert. flitz beseft dat het woord ipolderen' in Zeeland emotio ns geladen. „Dat is ook heel ojpelijk, gelet op de geschie- is. Maar aan de andere kant ije er niet negatief tegenover j\-en staan als het door veran- ide omstandigheden nodig eeft aan dat het ZPG bij de gesloten grondeigenaren zal ;aan welke mogelijkheden zij iben om mee te werken aan lurontwikkeling. Niet alleen gsde Westerschelde, maar in "tele provincie. Want naast versterken van de natuur gsde zeearm is er ook nog de jjheten Ecologische Hoofd- ctuur (EHS), een netwerk natuurgebieden in de hele «ie. dlilz beklemtoont dat de me- ïerking van het ZPG aan na- r- en landschapsprojecten inhoudt dat de grondeigena- net zo behandeld moeten den als terreinbeheerders erkstraf en 100 euro boete egens vechten k Anita Janse an Staatsbosbeheer, Natuurmonu menten en Het Zeeuwse Land schap. „Waarbij wij als particu lieren onze eigen kennis en des kundigheid ook kunnen inbren gen." De visie van het particulier grondbezit wijkt duidelijk af van die van de georganiseerde landbouw (zoals van de Zuidelij ke Land- en Tuinbouw Organi satie). Die wil van ontpolderin- gen tot op heden niets weten. De belangenbehartiging van de par ticuliere grondbezitter heeft an dere invalshoeken, maakt Seijd litz duidelijk. De voorzitter van het ZPG vindt overigens dat goede landbouw gronden niet zomaar prijsgege ven mogen worden aan de na tuur. Hij herinnert eraan dat het huidige cultuurlandschap in Zeeland is gevormd door inpol deringen en agrarische activitei ten. „Het weidse polderland schap is fascinerend om te zien en te beleven. Zeeland is toch niet voor te stellen als één groot omgevormd gebied, een plan Tu reluur (natuur langs de Schouw- se en Thoolse kust - red) op pro vinciale schaal." Traditie Volgens Seijdlitz is het wel dege lijk van belang, zeker maat schappelijk en economisch, 'het agrarische landschap in stand te houden, ook voor komende gene raties. „De duurzame grondge bonden landbouw dient alle mo gelijkheden te krijgen zich ver der te ontwikkelen. Daarbij dient oog te zijn voor landschap en cultuurhistorie." Voorliet be heer van particulier grondbezit gaat het met name om drie ele menten, stelt Seijdlitz. „Het eer ste is of alles wat je doet of laat, past in de traditie die je van ge slacht op geslacht, van Zeeuw op Zeeuw, door de eeuwen heen als ongeschreven taak met je meedraagt. Het tweede is jezelf afvragen of het beheer moet wor den aangepast aan eisen en ver anderingen van deze tijd." Als derde overweging noemt hij dat de grondbezitter - naast een stuk vermogensbeheer voor zich zelf en zijn nageslacht - ook een maatschappelijke verantwoorde lijkheid heeft, bij het beheren van zijn bezit. DDELBUllG - Voor zijn aan- in een vechtpartij op de ile Markt in Goes moest een aligjarige man uit Yerseke leren voor de politierechter schijnen. „U was de agressief- van het hele spul", verweet lier J. Hopmans de jonge- lerabeelden en getuigenver- ingen vormden het bewijs in izaak. Je vechtpartij, die enkele da uwde jaarwisseling plaats- 4was een Kloetingse en een sekse partij betrokken. In Je kampen liepen mensen let- van de rechter hoe ver had kunnen komen, lelde de verdachte dat hij 1 in een ruzie had gemengd iet moment dat een vriendin Igeslagen. „Er zijn twee ver van het gebeuren, tiet is ar welke bril je opzet", rea- fde de rechter. ïr die avond had de Yerse- ook nog gevochten op de kavenpolderseweg. Dit vond voor het Goese zieken- irdoor prijkten twee verden- s«n van openlijk geweld op Ganzen vliegen boven de Hooge Platen in de Westerschelde met op de achtergrond de Zeeuws Vlaamse kust. Het Rijksinstituut voor Kust en Zee constateert dat de afgelopen jaren de Westerschelde zand verliest. Dit kan ertoe leiden dat nu nog droogvallende platen permanent onder water komen te staan. foto Peter Nicolai door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Staten fractie van GroenLinks is zeer verontrust over het verdwijnen van gi-ote hoeveelheden zand uit de Westerschelde. De partij wil van het dagelijks provincie bestuur welen welke actie daar tegen wordt ondernomen. De zee voerde altijd meer zand de Westerschelde in dan door het getij uit de rivier verdween. Onderzoek van het Rijksinsti tuut voor Kust en Zee (RIKZ) toont aan dat de situatie in de afgelopen veertig jaar is omge keerd: er verdwijnt nu veel meer zand dan erin komt. Volgens het RIKZ kan dat er toe leiden dat droogvallende platen en slikken 'verdrinken', de golfbelasting groter wordt en de waterstanden hoger uit vallen. Eén en ander met nadelige ge volgen voor onder meer natuur en veiligheid. Er is ook flink wat zand gewon nen. Vanaf 1971 tussen Vlissin- gen en de Belgische grens 75 miljoen kubieke meter. Voor de scheepvaart kan de zanduit- voer een pluspunt zijn: een na tuurlijke verruiming van de vaargeulen en dus minder bag- gerwerk. Zandbalansen De onderzoekers hebben vijf zo genoemde zandbalansen voor de Westerschelde opgesteld, voor vijf tijdvakken. Die lopen van 1960 (na de laatste inpolde ring en voor de eerste verdie ping) tot 2002 (na de tweede verdieping van de vaargeul). In het begin werd nog 1,4 mil joen kubieke meter per jaar in gevoerd, daarna stroomde er al leen maar zand weg. J. Mara- nus van Rijkswaterstaat Zee land liet onlangs weten dat er al ongeveer dertig jaar lang sprake is van een jaarlijks ver lies van twaalf miljoen kubieke meter zand. Een deel ervan slaat neer in de Voordelta, on der meer in de geul Oude Room pot. Statenlid M. Wiersma waagt het dagelijks provinciebestuur of de omslag van de Wester schelde naar een zandexpoi'te- rend systeem gevolgen heeft voor de kustverdediging en met name voor de 'zwakke schakels' daarin (West- Zeeuws-Vlaanderen en Zuid- west-Walcheren). Ook is hij benieuwd of een ho gere golfbelasting op de duinen gevolgen heeft voor de toeris tische mogelijkheden op de stranden. Wiersma informeert verder naar de invloed van de verande rende zandbalans op het hele Scheldebekken. door Rinus Antonisse GOES - Meer groen gewoon doen. Met die oproep richt de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) zich tot de politieke par tijen die 7 maart volgend jaar meedoen aan de raadsverkiezin gen in de dertien Zeeuwse ge meenten. De vraag is een verkie zingsprogramma te maken waar in gestreefd wordt naar een schoon milieu, een vitale natuur en een aantrekkelijk landschap. De ZMF wil daarbij graag een handje helpen. Per gemeente zijn aanbevelingen opgesteld voor een groen verkiezingspro gramma, dat uitgaat van een goed gemeentelijk milieubeleid. De suggesties hebben betrek king op natuur en landschap, water, ruimte, mobiliteit en kli maat. Het zijn onderwerpen waaraan de gemeenten volgens de ZMF op lokale schaal zelf veel kunnen doen. Centraal staat de zorg voor een gezonde leefomgeving, met min der milieudruk en behoud van de open groen-blauwe ruimte. De milieufederatie heeft de aan gesloten oi'ganisaties gevraagd ook onderwerpen voor de ver langlijst aan te dragen. Veel van de aanbevelingen gaan op voor alle gemeenten. Daarnaast zijn per gemeente enkele specifieke wensen opgenomen. Hoewel de raadsverkiezingen pas over driekwart jaar plaats vinden, zijn politieke paxïijen al druk in de weer met het opstel len van kandidatenlijsten en het schrijven van verkiezingspro gramma's. Daarom komt de ZMF nu met de groene aanbeve lingen. De vereniging hoopt ui teraard dat ze een weerslag krij gen in de programma's. Als het aan de ZMF ligt moeten milieu, natuur en landschap en de kwaliteit van de leefomge ving een belangrijke rol spelen in de verkiezingsstrijd en later in de agenda's voor dagelijks ge meentebestuur en raad. Bedoeling is na de verkiezingen de raadsprogramma's, met. in schakeling van een burgei'jury, op hun 'gx-oenheid' door te lich ten. De aanbevelingen van de ZMF zijn alle prima op gemeentelijk vlak uit te voeren. Zo kunnen al le gemeenten ruim baan maken voor de fiets. Volgens de ZMF blijkt dat het gros van de ver- plaatsingen (70 px-ocent) zich af speelt binnen de gemeentegren zen, op afstanden korter dan 7,5 kilometer. De meeste mensen De ZMF pleit voor het weren van zwaar dieselverkeer uit dichter be woonde gebieden. foto Lex de Meester wonen, werken, sporten, winke len en ontspannen binnen een straal van 20 kilometer. Fiets De gemeente kan door een ste vig 'korte afstandenbeleid' ver plaatsingen te voet en per fiets bevorderen. Dit komt de bereik baarheid, de leefbaarheid en de veiligheid ten goede. Om de luchtvervuiling terug te dringèh (op een aantal plekken in Zeeland worden de normen overschreden) kan een gemeente gerichte maatregelen nemen. Bij- voorbeeld door het gebruik van schoon vervoer (gas, waterstof, elektrische tractie) te stimule ren, te beginnen bij het eigen wa genpark. Zwaar dieselverkeer kan uit dichter bewoonde gebie den geweerd wox-den en meer 30 kilometex'-zones aanwijzen helpt ook. De ZMF beveelt aan meer te doen aan versterking van na tuur en landschap. Onder meer door aanleg streekeigen houtsin gels, hagen, bomenrijen, drink- poelen, ecologische bermen, na tuurvriendelijke oevers en ak kerranden. Dat is uitstekend te combineren met recreatie: wandelmogelijk heden ontwikkelen in het buiten gebied, met gebruik van onver harde paden en dijken en langs agrarische paden. Voor dergelijke landschapsnet- werken kan de gemeente initia tieven nemen. Andere adviezen hebben betrek- Icing op doelmatiger ruimtege bruik voor wonen en werken, meer ruimte maken voor het wa ter, het opstellen van een licht plan, inzet ecologisch bermbe heer, toepassing van duurzame energie (wind en zon) en energie- Ziekenhuis Walcheren MRSA-vrij VLISSINGEN - De MRSA-bacterie in het Ziekenhuis Walcheren is niet aangetx-offen bij andere patiënten en medewerkers. Dat heeft het bestuur van het ziekenhuis gisteren bekendgemaakt. De Multiresistente Stafylococ- cus Aureus-bacterie werd begin deze week gevonden bij een patiënt op de intensive care. De patiënt werd meteen geïsoleerd en van tientallen medewerkers en andere pa tiënten wei-den kweken afgenomen. De x-esultaten daar van kwamen gisteren binnen. Afgelopen week gold er een verscherpt opnamebeleid. Bij iedere nieuwe patiënt op de intensive care werd beslist of die in Vlissingen behandeld kon worden of dat die moest worden doorgestuurd naar het ziekenhuis in Goes. Hoeveel patiënten zijn doorge stuurd, kon een woordvoerder van het Ziekenhuis Walche- i-en gisteren niet vertellen. Inmiddels kan de afdeling weer iedereen opnemen. De patiënt bij wie het bacterie was aangetx-offen, wordt nog steeds geïsoleerd verpleegd. Fietsvoetveer weer in de vaart BRESKENS - Exploitant BBA Fastferries van het fiets voetveer tussen Breskens en Vlissingen hoopt vandaag weer met twee schepen te kunnen varen. Donderdaga vond werd aan de Piïns Willem-Alexander een technisch mankement geconstateerd, waardoor de veerdienst giste ren werd gehalveex-d. „De bouwx-amp, de overbrugging van het schip naar de wal, was afgescheurd. Het is nog wachten op wat kleine onderdelen, maar we verwachten zaterdagochtend weer te kunnen varen", aldus coördina tor W. J. Dijkgraaf van de technische dienst. BBA zette vier bussen in om passagiers naar Vlissingen en Breskens te vex-voex-en. Dijkgraaf: „Maar de meeste mensen kiezen ex-voor om te wachten op de eerst volgende vaart. Een rit met de bus betekent namelijk toch een uur extra reizen." Minder verstekelingen Vlissingen VLISSINGEN - De Koninklijke Marechaussee heeft tot nu toe dit jaar heel wat minder vex-stekelingen aangehou den dan in de eerste zes maanden van 2004. Dit jaar lie pen 90 illegalen tegen de lamp in de haven van Vlissin gen. Vorig jaar waren dat er nog 430. Het gaat om mensen die probex-en op illegale wijze in Engeland te komen. Daartoe verstoppen ze zich onder meer in vrachtwagens. Een woox-dvoerder van de Marechaussee ontkende dat dit resultaat iets te maken heeft met verscherpte contx-oles aan de landsgrenzen in verband met terroristische aansla gen. De Max-echaussee studeert nog op de interpretatie van de gegevens. Negatief zwemadvies Goese Meer GOES - De gemeente Goes raadt mensen af te zwemmen in het Goese Meer en het kanaal Goes-Goese Sas, omdat er weer kx-uiskwallen gesignaleerd zijn. De omslag naar warmer weer is vermoedelijk de oorzaak dat de kwallen weer opgedoken zijn. Bij warmer weer en in brak water veimenigvuldigt de kwallensoort zich snel. De wind drijft de beestjes naar het strandje en door het kanaal. Bij aan raking met een kwal ontstaat jeuk, prikkeling en een rode huid. Mensen die er overgevoelig voor zijn, kunnen hefti ger reageren op een beet. Afgelopen weekend moest een meisje uit Goes opgenomen wörden in het Oosterschelde- ziekenhuis nadat zij gestraald was door een kruiskwal. In middels zijn er waarschuwingsborden geplaatst. De ZMF maakt duidelijk dat ge meenten al veel kunnen winnen doof zelf goede voorbeelden te geven en initiatieven uit de bur- gerij actief te ondersteunen. door René van Stee TERNEUZEN - Voor de ontwik keling van een grootschalige kas sencomplex in Zeeuws-VIaande- ren is havenschap Zeeland Seaports van plan een samen werkingsverband aan te gaan Meersma Projecten uit Pijnacker. Het is de bedoeling gezamenlijk plannen uit te werken voor het gebied in de polders rond West dorpe. Het gaat om circa 280 hectare kassen op een terrein van ruim 445 hectare. Meersma Projecten heeft bijna twintig jaar ervaring in het op zetten van modeiTie glastuin bouw. In de diïehoek Berkel en Rodenrijs, Bleiswijk en Berg- schenhoek heeft het bedrijf di verse grote projecten uitge- voex-d. Directeur J. van der Plart van Zeeland Seaports verklaart dat er gespx-ekken zijn geweest met diverse belangstellenden, maar dat Meersma Projecten als de meest serieuze kandidaat geldt. „Meersma heef de beste papie ren omdat het bedrijf over zeer goede referenties beschikt. De schaalgrootte van het project in de Kanaalzone komt overeen met wat zij al eerder hebben ge daan. Een wezenlijk verschil met hun projecten in het West- land is dat wij rond Westdorpe meer ineens willen doen", aldus Van der Hart. Over de wijze waarop de samen werking gestalte krijgt, moet nog een besluit worden geno men. Uitgangspunt is dat Zeeland Seaport nadrukkelijk de regie over het kassenproject in eigen hand wil houden. Er wordt on der meer gedacht aan een joint-venture, waardoor risico's worden gedeeld. Energievoorziening Van der Plart: „Maar het is ook is niet uitgesloten dat Meersma alleen een adviserende rol krijgt en andere partners een belangrij ke rol gaan spelen. Denk bijvoor beeld aan alles wat de energie voorziening van de kassen aan gaat." Hoewel Zeeland Seaport een sa- menwerkingsvei'band lijkt aan te gaan met een partner van bui ten de provincie, krijgen ook lo kale bedrijven en leveranciers volop kansen. Van der Hart: „Onze voorkeur gaat uit naar het stimuleren van de lokale werkgelegenheid. Dit natuurlijk op de voorwaarde dat bedrijven in de regio concur- rende aanbiedingen kunnen doen." Excursie in Karnemelkpolder KOEWACHT - Staatsbosbeheer heeft voor morgen een excursie naar de Karnemelkpolder op het programma staan. Het ver-trek is zondagmorgen om 9.30 uur bij de kerk in Koe wacht. Deelname kost twee euro voor volwassenen en een euro voor kinderen tot twaalf jaar. Nachtvlinders kijken in Emmadorp EMMADORP - Natuurbescher mingsvereniging De Steltkluut houdt vanavondeen excursie bij de Schaapskooi van Emmadorp. Deelnemers wordt de kans gebo den om vleermuizen en nacht vlinders in hun natuurlijke om geving te zien. De excursie be gint om 22.30 uur, het verzamel punt is de parkeerplaats bij het bezoekerscentrum Saeftinghe aan de Emmaweg 4. Fietskijkdag bij politie Vlissingen VLISSINGEN - De politie houdt komende maandag een fietskijkavond in het politiebu reau aan Vlissingse Molen straat. Wie de afgelopen tijd aangifte heeft gedaan van diefstal van zijn fiets kan komen kijken of zijn rijwiel is teruggevonden. Kijkers worden verzocht hun aangifteformulier mee te ne men. De kïjkavond is van zeven tot acht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 49