Goes krijgt sociaal pension Danceparade is een positieve drug mm PZC PZC Bloeiende handel in licht en geluid Bezoekers dorpshuis moeten straks maar iets verder lopen 13 MO Zeeland gaat bewoners begeleiden in Oosterschelderegio Vanaf 23 juli uniek en exclusief Abonnee Voordeel bij Free Record Shop zaterdag 23 juli 2005 lelgische oerist ontdekt chouwen grMglita Lantinq jrGH-HAAMSTEDE - Meer gen en minder Duitsers. Het ïantievierend publiek op jouwen-Duiveland verandert jgzamerhand. Na een kom vol voorseizoen weet de toe- 'l deze week de weg naar het rod inmiddels wel goed te vin- fjj moeten echt zoeken om or de laatste gasten nog een |je te vinden", juicht E. rost, voorzitter Recron en npinghouder. De Recron ver- fDWOordigt vooral de grotere spings. Zijn collega A. Smits jdeVekabo (minicampings) under vrolijk gestemd. „Aan just hebben de campings een sde bezetting maar in het ach- :!andis nog volop plaats." beeld wordt bevestigd door jeteur J- Klapwijk van de Schouwen-Duiveland. let is goed gevuld maar er zijn g plekjes." Volgens Klapwijk eft dit verschillende oorza- a, maar economische motie- spelen zeker een rol. (leeds meer mensen gaan niet ivakantie en er zijn veel aan- aiingen op de wereldmarkt." jdenkt dat dit ook een van de Baken is dat Duitsers wegblij- ■Belg daarentegen heeft Zee- ■d ontdekt, stelt Klapwijk en iwordt daarin bevestigd door a der Hoef, directeur Wa- rland Neeltje Jans. Het attrac- park houdt nauwkeurig bij sarde gasten vandaan komen, st alleen of ze vanuit huis ko en of op de camping staan, ar ook uit welk land de gas- akomen. „Het aantal Duitsers i wij binnenkrijgen is sterk minderd. Dat gat wordt opge- !d door Belgen. Wij hebben g ook veel energie in gesto- Volgens Klapwijk is touwen interessant voor de gen door de betere verbin- met de Westerscheldetun- "„We hebben natuurlijk een i'andere kust dan België en de gastronomie trekt." Uit cijfers van Waterland Neeltje us blijkt ook dat het aantal •toeristen dat het park be stijgt. asar Malam i tropische tuin Benpolder - in de Itropische tuin in Vrouwen- Ider wordt van donderdag 28 en met zondag 31 juli een sur malam gehouden. jiens de pasar zijn er optre- üs van onder meer Danny ra, Krida Art Group Ban s', Pudji Jansen-Astuti, Ja de Tempo Doeloe isstrels. sier zijn er veertig kraampjes sr bezoekers oosterse produc- skunnen kopen. ran Toll van restaurant Sura- :'i in Middelburg verzorgt is, De subtropische ais te vinden aan de Fort den 28 in Vrouwenpol- iPasar Malam is alle dagen ge- eidvan 10.00 tot 23.00 uur. Bezorgklachten: #0-0231231 ipmaandag t/m vrijdag jedurende de openingstij- fen;zaterdags tot 12.00 uur 0ACTIE bevelandeiwtholen lationspark 28 ?os!bus31 «60 AA goes [51:0113-315670 >5 0113-315669 mail: redgoes@pzc.nl ank Balkenende (chef) jrid Huibers bkevan der Jagt keek Janssen fobPaardekam toen de Vries (sport) "armen van der Werf ientrale redactie >tationspark 28 Postbus 31 «60 AA goes '*(01131315500 «(0113)315669 pail: redactie@pzc.nl iternet "Ww.pzc.nl web@pzc.nl door Leoni van de Schraaf GOES - In navolging van Zeeuws-Vlaanderen en Walche ren krijgt ook de Oosterschelde regio een sociaal pension. Maat schappelijke Opvang Zeeland (MO Zeeland) - onderdeel van Emergis - gaat de bewoners be geleiden. Een sociaal pension is bedoeld voor volwassenen die niet ge noeg hebben aan de begeleiding van maatschappelijk werk. Vol gens M. Stijnman van Emergis gaat het om mensen met psychi sche of psycho-sociale proble men. Dikwijls zijn die dakloos of dreigen dat te worden. „Vaak kunnen ze niet meer terecht bij familie of vrienden en gaat het op meerdere terreinen mis. Ze verliezen hun baan, hun huis en kunnen moeilijk met geld om gaan." In Goes worden zes woningen in de De Graaffstraat vrijgemaakt voor het pension. De bewoners krijgen ieder hun eigen, volledig ingerichte huis, waar ze maxi maal twee jaar mogen verblij ven. In die tijd moeten ze weer leren zelfstandig te wonen en hun dag nuttig te besteden. „De nadruk ligt op het tijdelijke aspect. De bewoners mogen geen agressief of verslavingsge drag vertonen." Na die twee jaar - 'of eerder als het goed gaat' - is het de bedoe ling dat de mensen weer zelf standig, in een eigen huis kun nen wonen. Van de komst van een sociaal pension in de Oosterscheldere gio is al langer sprake. Al in 2001 vonden de eerste gesprek ken plaats over een dergelijk op vangtehuis. „De gemeenten uit de Ooster schelderegio signaleerden dat er behoefte was aan opvang en be geleiding van deze mensen. In overleg met Emergis is het idee voor een sociaal pension ont staan", aldus Stijnman. Naast Emergis en de zeven ge meenten, verenigd in het Samen werkingsverband Welzijnszorg Oosterschelderegio (SWVO), werkt ook woningcorporatie RWS mee aan het pension. „RWS helpt met de realisatie van de woningen, Emergis zorgt via MO Zeeland voor de begelei ding en de gemeenten stimule ren het project en wijzen men sen op het bestaan van het so ciaal pension." De eerste mensen moeten na de zomer in hun tijdelijke woning terechtkunnen. Woensdag 12 ok tober wordt het sociaal pension officieel geopend. Het pension in Goes wordt het vierde in de provincie. Terneu- zen, Oostbui-g en misingen kre gen al eerder een dergelijk op vangtehuis. De firmanten Jochanan Bax en Robert Waverijn in de winkel aan de Poldermanstraat in Goes. door Mieke van der Jagt GOES - Wie zei er dat er niks zit in de jeugd van tegenwoordig? Wie beweerde dat je in het huidige klimaat nauwelijks een onderneming kunt starten? Die kan dan nu zijn woorden terugnemen. De drie heren van Bax Light&Soundshop in Goes logenstraffen elk klagerig cli ché. Jochanan Bax (21), Robert Wave rijn (16) en Nathanael Bax (16) hebben in krap drie jaar tijd een bloeiend be drijfje uit de grond gestampt. Hoe? Ge woon met veel inzet, enthousiasme en een goede verdeling van taken. „Plus een flink bedrag aan leergeld, dat we be taald hebben, maar dat heeft iedere star tende ondernemer", zegt Jochanan Bax. Zelf zijn ze een beetje verbaasd over de vlucht die het bedrijf heeft genomen. Het is immers als hobby begonnen. Ro bert en Nathanael begonnen op hun twaalfde samen te experimenteren met draaitafels, licht en geluid. „Gewoon thuis op onze kamer", zegt Robert. Spul len die ze van hun zakgeld hadden ge kocht of met geld dat ze met klusjes ver dienden, gingen ze verhuren om het geld in meer en betere spullen te stop pen. De verhuur liep veel beter dan de twee tieners hadden verwacht. Ze kon den vanalles kopen en ze mochten het opslaan in een loodsje van Roberts va der in de Poldermanstraat in Goes. Het toeval wilde dat Jochanan juist be gonnen was met een studie Small Busi ness en Retail aan de Hogeschool in Rot terdam. Ook Jochanan was in zijn vrije tijd graag bezig met geluidsapparatuur en zag een glanzende toekomst. „Het moest om te beginnen professione ler aangepakt worden om aan alle re gels te voldoen. Een nummer bij de Ka mer van Koophandel, een BTW-num mer. Je moet zorgen dat je later geen grote aanslagen krijgt. Maar het groot ste voordeel is wel dat ik al mijn stages in het bedrijf kon doen." Hetzelfde geldt voor Nathanael, die op het ROC de handelsrichting volgt en binnen af zienbare tijd kiest ook Robert, die nu nog op de havo zit, eenzelfde soort rich ting. De loods waar de spullen opgeslagen waren, werd al snel te klein en te koud, temeer daar het drietal ook apparatuur ging verkopen. Opnieuw was het de va der van Robert die uitkomst bood. Op de zolder van diens parketbedrijf, ook aan de Poldermanstraat, mochten de drie een winkel inrichten. Ze schuurden en schilderden, regelden meubilair en legden leidingen aan volgens de voor schriften. Nu kunnen klanten op af spraak terecht. Jochanan: „We proberen ons te onder scheiden door service en prijs. We heb ben bijvoorbeeld lampen op voorraad die veel in de horeca gebruikt worden. Die zijn erg kwetsbaar. Als er ergens eentje kapot gaat, worden wij gebeld en binnen de kortste keren draaien wij er een nieuwe in." Klandizie Bax Light&Sound heeft veel klandidie van DJ's en DJ's in de dop. „Die komen hier de apparatuur proberen. Het is nog al een aanschaf, dus je moet je goed oriënteren. Wij organiseren ook DJ-cur- sussen voor beginners en gevorderden. Mark de Winter, die als DJ Steady Douglas zijn sporen al ruimschoots ver diend heeft, is onze docent." Overigens heeft Robert, los van het be- foto Willem Mieras drijf, ook al wat naam gemaakt als DJ. Als Funcky Ro draait hij iedere donder dag in El Toro en ook in de grote Rotter damse discotheken wordt hij gevraagd. Het geheim van de bedrijfsvoering zit 'm volgens Jochanan echter in de samen werking. Bax Light&Sound kan voor feesten en concerten licht, geluid en des kundigheid leveren maar voor grote eve nementen zoeken de drie samenwerking met andere kleine bedrijven. „Vandaag gaan we mee in de Danceparade in Mid delburg, dat is ook iets wat je met z'n allen doet." Ook met de minder fraaie kanten van het bedrijfsleven hebben de heren al kennis gemaakt. „Lui die niet betalen, die hun spullen niet terugbrengen. Ge wóón dieven, eigenlijk. Maar daar leer je van. Je kunt nu eenmaal niet ieder een zomaar vertrouwen", aldus de oudste firmant. Bax Light&Sound timmert aan de weg met het uitdelen van flyers tijdens eve nementen, door de website (www.bax-licht-sound.nl) te onderhou den en door iedere verdiende cent weer in de zaak te steken. De ouders Bax en Waverijn stimuleren hun zonen met één enkele voorwaarde: de studie mag er nooit en te nimmer on der lijden. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Vandaag rijdt voor de vijfde keer op rij de streetparade door Middelburg. Organisator Martin Priem had vooraf nooit gedacht dat hij een lustrum vol zou maken. „Nu rijden er twintig wagens mee, terwijl er vier keer zoveel aanvragen zijn. Dat is langzaam zo gekomen. Vijf jaar geleden was het natuurlijk drie keer niks. Okee, het was leuk ge daan, maar het was klein, een soort try-out. Van daaruit ga je verder zoeken. Het is hard wer ken om alles rond te krijgen, er komt veel organisatie bij kijken. Mijn collega's Rob Poepele en Kees Kik doen enorm veel ach ter de schermen: afspraken ma ken, dingen regelen met de ge meente. De andere parades die er waren in het land, zijn er alle maal mee opgehouden. Ze heb ben leuke ideeën, maar het is moeilijk om er ook echt mee door te gaan. Alleen Fast For ward in Rotterdam is nog over." Gaat het al vervelen? „Nee, op een gegeven moment wordt het een positive drug. Het is super kicken dat mensen naar je toe komen met de vraag of ze mee mogen doen. Vroeger moes ten wij hun smeken. Electrona- tion doet deze keer mee, daar ben ik heel blij mee, die werken samen met MTV. Op Slam FM, een radiostation dat door veel jongeren wordt beluisterd, wordt al twee maanden lang re clame voor ons gemaakt. We zijn voor het derde jaar aange- Martin Priem (boven) en zijn medewerkers Ranjan Borgs (1) en Bert Damen van de streetparade in Mid delburg foto Ruben Oreel sloten bij Ticketbox, een bureau dat kaartjes verkoopt. Alleen al daardoor komen dit weekeinde duizend mensen bewust naar Middelburg." Komen er hierna nog vijf para des? „Pff, je wilt niet weten hoe lang we hier mee bezig zijn. Je moet elk detail in de gaten houden. We zijn nu al weer bezig voor volgend jaar. Inmiddels hoort de parade wel een beetje bij Mid delburg. Het idee was eerst om wat voor de jeugd te doen, nu wordt het toch echt een trekker. Er komen allerlei mensen naar Middelburg. Alleen al om de pa rade heen lopen honderden men sen. Die moeten wel allemaal in hotels." Wat maakt de streetparade zo speciaal? „De lachende mensen, de blije mensen. Het eerste jaar liepen er drie mensen verkleed. Vorig jaar hadden we een hele wagen vol met mensen in het wit. Dat is toch goud, als je dat ziet? Dat mensen er naartoe leven, dat ze gelukkig zijn." Computer gestolen VLISSINGEN - Uit een woning aan de Verkuijl Quakke- laarstraat in Vlissingen is donderdagavond een computer en andere elektronische apparatuur gestolen. De inbraak vond tussen 20.00 en 24.00 uur plaats. Veer Middelharnis-Hellevoetsluis MIDDELHARNIS - Op de valreep gaat het toeristisch fietspontje Middelharnis-Hellevoetsluis toch nog varen. Tot voor kort was het de stichting Fiets een rondje met een pontje niet gelukt een schipper te vinden die het pon tje wilde exploiteren. De overtocht over het Haringvliet wordt de komende maanden verzorgd door het luxe zeil en chartei'jacht 'De Zeeland' van schipper J. van der Staaij. Vanaf 25 juli tot en met 31 augustus vaart het schip van maandag tot en met donderdag twee maal per dag. Alleen tijdens Sail Amsterdam wordt niet gevaren. Interesse voor Businesspark ZIERIKZEE - Diverse geïnteresseerden hebben zich bij de gemeente Schouwen-Duiveland gemeld voor vestiging in het Businesspark. Dat schrijft het college van B en W in antwoord op vragen van Alert!. De fractie maakt zich zorgen over de interesse van bedrijven om zich te vestigen op het bedrijventerrein.In 2001 is al grond aangekocht voor dit project en als onvoldoende bedrijven zich mel den, levert dit een verlies op voor de gemeente. De fractie noemt de investering risicovol en wil weten of de raad in de toekomst vooraf geconsulteerd wordt als dergelijke in vesteringen worden gedaan. Het college zegt dit toe. Rechter grijpt naast record MIDDELBURG - Het was even twijfelachtig om hoeveel milligram het ging, maar uiteindelijk kon de 39-jarige man uit Zaamslag zijn straf niet ontlopen. De Middelburg se politierechter J. Hopmans veroordeelde de man tot acht maanden rijontzegging, waarvan vier maanden voor waardelijk en 28 uur werkstraf voor rijden onder invloed. De man werd 9 april dit jaar aangehouden, toen hij uit het café in zijn woonplaats kwam. In eerste instantie stond een alcoholpromillage van 2,18 op de tenlasteleg ging. „Dat zou voor mij het record van dit jaar zijn", rea geerde de i-echter. Het getal moest op de zitting echter naar beneden bijgesteld worden omdat het onderzoek niet volgens de kwaliteitseisen was verlopen. Wisseltruc dupeert winkelier OUWERKERK - In een winkel aan de Ring in Ouwerkerk blijken twee mannen donderdag een wisseltruc te hebben toegepast. De winkelier ontdekte later dat er daardoor een kastekort was van enkele honderden euro's. Brommers gestolen KOUDERKERKE - In Koudekerke en Kerkwerve zijn brommers gestolen. De eigenaar van een groene Puch Carbon Replica kwam er donderdag achter dat zijn brommer op de Kerkweg in Kerkwerve was verdwenen. In Koudekerke werd de dief stal afgelopen week gepleegd. door Rob Paardekam KRUININGEN - Mensen die met de auto naar het dorpshuis in Kruiningeu of de naastgele gen Ichtus-kerk komen, moeten bij grote drukte maar een eindje lopen. De gemeente ziet geen mogelijkheden om extra par keerplaatsen te realiseren. De Partij van de Arbeid in Rei- merswaal stelde onlangs schrif telijke vragen over de parkeer problemen in de Berghoekstraat en omgeving. De straten staan regelmatig bomvol met auto's. Dat levert gevaarlijke situaties op en voor omwonenden boven dien de nodige overlast. De so ciaal-democraten vragen het col lege om meer parkeergelegen heid, maar daar is volgens wet houder C. Knuit (PvdA, openba re werken) in de omgeving van het dorpshuis nauwelijks ruim te voor. Ook de financiële midde len ontbreken. Knuit voelt veel meer voor het plaatsen van ver wijzingsborden naar alternatie ve parkeerruimte in de omge ving, in de hoop dat mensen die dan ook daadwerkelijk gebrui ken om de directe omgeving van het dorpshuis enigszins te ont lasten. „Natuurlijk moeten be zoekers dan een eindje verder lo pen", zegt hij. „Maar ja, dat moet in Goes toch ook als je naar de stad gaat?" De wethouder noemt de parkeer plaats bij het gemeentehuis een goed alternatief. Die biedt plaats aan tientallen auto's, maar in het weekend - en juist dan vinden vaak grote evene menten in het dorpshuis plaats - staat er doorgaans helemaal nie mand. Ook het parkeerterrein bij supermarkt Cl000 en de Markt bieden volgens Knuit op gezette tijden voldoende ruimte. Hij vindt dat die op acceptabele afstand van het dorpshuis lig gen. Vanaf alle genoemde alter natieve parkeerplaatsen is het slechts een paar minuutjes lo pen. Knuit wil ook graag het fietsen- probleem bij het dorpshuis op lossen, maar ook daarvoor geldt dat de financiën niet veel toela ten. Nu staan er vaak tientallen fietsen pal voor de deur, waar door mensen moeten slalommen om naar binnen te kunnen. De wethouder: „Wellicht kunnen we nog wat middelen vinden om een paar extra fietsenrekken te plaatsen. Daar móeten we dan wat bosjes voor weghalen. Het college beraadt zich op korte ter mijn over de te nemen maatrege len. het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 47