PZC 1 6 1 audiëntie bij Natuur Reis in 5 clicks Actiemomentje Met de trein apies kijken zaterdag 23 juli 2005 Wil De Vikingen deden het al ver voor de jaartelling: op een berg contact zoeken met de goden. Midden in Fulufjallet Nationaal Park, één van Europa's laatste wildernissen, ligt nog steeds een heuse offerplaats vol geheimzinnige runen. Dit stuk Zweden, ruig en koud, is een toonbeeld van natuurkrachten. Alsof je op audiëntie gaat bij Moeder Natuur. noorwegén Wildernis beschermen Fulufjallet is per vliegtuig via 'deNoorse hoofdstad Oslo beter bereikbaar dan via de Zweedse hoofdstad Stockholm. Vanaf de lucht haven is het nog ruim drie uur met de auto. Enkele touroperators (Oad Rei zen en SNP) bieden reizen aan naar het gebied, Buro Scandinavia gaat naar het nabijgelegen Trysil. In het park zijn tallo ze (lange afstands-)wandelingen moge- ijk, die goed zijn aangegeven. Over- j Dachten kan in schuilhutten (vooraf hoeken noodzakelijk), in speciale Pan Parks-accommodaties in het park of in hotels in de omliggende dorpen. Het ruim 40.000 hectare grote Fulufjallet Nationaal Park is één van de ïiitPAN-Parken, een initiatief van het Wereld Natuur Fonds en Molecateri Groep':'De bëcfoeling is om.de laatste - grote wildernisgebieden van Europa te beschermen en voor kleinschalig toeris me open te stellen. Naast Fulufjallet gaat het om Oulanka NP in Finland, Bieszczady NP in Polen, Central Balkan NP in Bulgarije en Retezat NP in Roeme nië. De lokale bevolking is nauw betrok ken bij de ontwikkeling, In een deel van het Zweedse park is de invloed van mensen inmiddels volledig uitgeban- ren, inclusief de jacht en sneeuwscoo ters. Zie ook www.panparks.org Algemene informatie over Zweden: tel 00800-30 80 30 80, (.visit-sweden.com. Fulufjallet is ruig en koud. Even rusten en rondkijken. Een sneeuwhoen gespot! Door CORNO VAN DEN BERG Welkom in Mörkret, lacht onze gids. Het is midder nacht. In het schijnsel van de sterren zijn nog net twaalf huizen zichtbaar. Ze vormen de ingang van het park en het laatste stukje bewoonde wereld. 'Het leven is hard hier; Mörkret betekent dan ook duis ternis in het Zweeds,' zegt de gids. Omdat we hem hadden ge vraagd om 'avontuur' duiken we het bos in om vervolgens een pittige heuvel te beklim men. Het schijnsel van de zak lamp toont de glibberige boom stronken, de vele stenen en vooral de modder. Het is twee graden buiten. Na ruim een uur ploeteren komt eindelijk trek kershut Rösjöarnas in zicht. Als we moe neerstrijken verzekert de gids dat het uitzicht morgen vroeg alle moeite meer dan waard is. Maar Moeder Natuur bepaalt zelf wanneer ze haar schoon heid laat zien. En dus regent het als ik bij zonsopkomst wakker word, waait het hard en ver toont de lucht alle tinten grijs. Ik stort me maar op het verras sende ontbijt van blauwbessen- soep, kaas, kaviaar en een soort griesmeelpap. We zitten 900 me ter hoog, precies op de boom grens. Enkele zilverberken pro beren te overleven, maar hoger dan een meter worden ze niet. Op de bodem ligt een tapijt van kleurrijke mossen en korstmos sen. Het van de kerstbakjes bekende rendiermos overheerst. Tot aan de horizon zijn uitgestrekte vel den zichtbaar. Deze natuurlijke luchtkussens zijn een verade ming voor de voeten, maar door de regen spiegelglad. Her en der schreeuwen kleine struiken met hun kleurrijke bessen om aandacht. Na uren soppen en glijden breekt een waterig zon netje door. En komen de eerste dieren tevoorschijn. Na zo'n tien kilometer staan naast het pad vijf sneeuwhoenders bij een struik. Alleen een zeer geoefend oog kan ze van de achtergrond onderscheiden. Maar ik zie ze. Als de gids merkt dat er dieren- spotters aanwezig zijn in de groep, begint hij prompt te ver tellen over het rijke dierenle ven. 'De meeste toeristen willen \<;V' Op bezoek bij koning Albert Al veertig jaar lang stelt het Belgische vorsten huis het Koninklijk Paleis te Brussel in de zo mer open voor het publiek. Het paleis opende gisteren haar deuren en is nog toegankelijk tot 18 september. Het publiek mag een aantal gangen en zalen met kunst en meubilair be kijken. Geopend dinsdag tot en met zondag van 10.30-16.30 uur, tel. 0032-2-474 13 13, www.brusselsinternational.be. De site www.monarchie.be biedt een virtuele rondlei ding door het paleis, naast veel informatie over de Belgische koninklijke familie. Live muziek in Efteling Attractiepark Efteling in Kaatheuvel is weer begonnen met de Zeven Mijls Zomer. Tot en met 28 augustus is het park dan tot 21.00 uur open, op zaterdag zelfs tot 24.00 uur. Op za terdagen is er ook telkens een thema-avond vol live muziek (Levenslied, Terug naar '80, Musical, enz.). Andere extra activiteiten staan in het teken van Hans Christian Andersen, de Deense sprookjesschrijver die 200 jaar gele den werd geboren. In het Efteling Theater is vijf keer per dag een gratis toegankelijke show te zien, en in augustus begint een LE- GO-tentoonstelling in het Fata Morganapa- leis. Meer informatie: tel. 0900-0161, www.eftelinq.com. De zon komt op, maar de lucht vertoont nog alle tinten grijs. bruine beren zien, maar beren mensen bever niet. Dus moeten de meeste toeristen het doen met elanden, die zijn net zo nieuwsgierig als wij. Ze kunnen je tien minuten lang stoïcijns aankijken. En over elanden struikel je hier bijna.' Maar als we de volgende dag ver se pootafdrukken van een beer zien hopen we toch op een ont moeting. En ook weer niet, want het is jachttijd. Jaarlijks worden enkele tientallen beren afgeschoten in Zweden, en een paar dagen geleden is hier nog een jager aangevallen. We lo pen door het deel waar niet ge jaagd mag worden. Maar ja, een beer weet dat natuurlijk niet. Daarnaast ben ik enigszins ver ward door de verschillende ver halen over watje moet doen als je er één tegenkomt; je dood houden gaat niet zo goed samen met hard schreeuwen en sprin gen om het beest te imponeren. Het landschap naar offerplaats Alterringen is monotoon: rot sen. Bij enkele meertjes zie je al gen en wat struiken; verder niets. Zelfs geen toeristen. Maar het smalle pad de berg af is een uitdaging. Klimmend en klaute rend over plateaus met loslig gende stenen, metersbrede be ken en half vermolmde boom stammen toont het park zich in al haar facetten. Oude dennen bomen, die piepen bij elk zucht je wind, verdrinken bijna in de rijke onderbegroeiing. Berken- bossen, die in het voorjaar gif groen en in de herfst knalgeel kleuren, gaan nauwelijks merk baar over in een donker oerbos. En overal hoor of zie je het wa- Fot'o's WEGENER ter, soms tot aan de enkels toe. 'Dat verraderlijke water," bromt mijn gids. Hij doelt op de grote storm in 1997, toen in twaalf uur tijd liefst veertig centimeter regen viel. Het zorgde voor een aardverschuiving die nog steeds als een gapende wond het land schap doorsnijdt. Overal zijn de gevolgen zichtbaar. Het pad naar Göljan begint met een ha chelijke ldim door de immense krater in de rotsen, om bij de uit loop van de rivier in een totale ravage terecht te komen. Hon derden vernielde bomen liggen her en der opgestapeld als luci ferhoutjes. 'We spreken hier nu met nog meer respect over de natuur,' legt mijn gids uit. Ik ken het gevoel. Hoe ik ook speur naar dieren, het resultaat blijft mager. De elanden sprin gen 's avonds en masse voor de auto, maar overdag houden ze zich schuil. Schijnbaar heb ik een ontmoeting, na in totaal 58 kilometer wandelen in vier da gen, niet verdiend. Wel is het weer volledig opgeknapt en loop ik de laatste dag zelfs in de zon. Is het de hand van Moeder Natuur of gewoon geluk? Fietsers slapen gratis De Duitse fietsersbond ADFC geeft een zoge heten 'Dachgeber-Verzeichnis' uit, een lijst met drieduizend adressen met gratis slaapge legenheden voor fietstoeristen, en soms ook wandelaars. De accommodaties zijn vaak erg sober, en als het om kampeerplaatsen gaat is dat meestal een stukje tuin. Meer informatie: ADFC, Postfach 107747, 28077 Bremen, Duits land, tel. 0049-421346290, www.adfc.de. Teleföonumraer Alfsee In de bijlage Reizen van vorige week stond in het artikel Grenzen over met de ldds een fax nummer van camping Alfsee vermeld. Het te lefoonnummer is 0049-54 64 92 12. Ziek en op vakantie Een dialysecentrum aan zee, een drempel- vrije bungalow of verpleegkundige zorg in het hotel. Voor mensen met een ziekte of be perking zijn er verschillende organisaties die een handje helpen om de drempel naar een zorgeloze vakantie te verlagen. Ook patiën tenverenigingen zijn actief in het uitzoeken van geschikte locaties, met schone lucht voor astma-patiënten bijvoorbeeld, of goede weers omstandigheden voor mensen met reuma. Vooral het aanbod reizen voor verstandelijk gehandicapten is groot, van een dagje weg met de Zonnebloem tot een kindervakantie in Drenthe. Op de site van de branchevereni ging aangepaste vakanties staat een overzicht van organisaties die het speciale keurmerk van de vereniging dragen. Daar vindt u ook links. Overzicht: www.nbav.nl/leden.htm: dialysepa tiënten: www.vakantie-en-dialvse.nl: www.zonnebloem.nl onder 'activiteiten'; www.reuma- fonds.nl/voorzieninqen/reisbureau en www.zorqvakantieplan.nl. In de stad liep ik achter twee meisjes van een jaar of achttien. Aan de kleur van hun armen en benen te zien waren het kinderen van ouders die uit een zonnig land kwamen. Ze had den niet lukraak iets uit de kast gepalet maar zich zorgvuldig aangekleed. Ha ren, kleren, schoenen, alles ldopte. Weetje.' hoorde ik de ene zeggen, 'ze is gewoon ontzettend relaxed.' Blijkbaar kende het andere meisje dege ne waarover gesproken werd ook. 'Klopt, nooit een beetje boos of opge wonden of zo,' bevestigde ze. 'Het nadeel is, als je met haar op vakan tie bent blijft ze de hele dag ontzettend relaxed.' 'Is dat een probleempje?' 'Berst niet, maar na twee, drie dagen wordt het vreselijk saai. Dan wil je toch even een actiemomentje.' Br kon met haar meevoelen. De keuze van een reisgenoot kan veel invloed heb ben op de gevoelslengte van een vakan tie. Soms vliegen de dagen voorbij, soms slepen zij zich voort. Ooit ging ik een week op reis met iemand die me daarvoor erg geschikt leek - laat ik hem Ordo noemen. Deze Ordo was gestructu reerd en georganiseerd, in tegenstelling Door DIRK MULDER tot Slordi, waar ik een jaar eerder mee weg was geweest en die me tot wan hoop had gedreven. Vliegticket kwijt, paspoort zoek, autosleutels verloren, de ene kleine ramp na de andere. Nee, dan Ordo. Dat was andere koek. Nog geen drie minuten na vertrek had hij al een huishoudportemonnee inge ruimd die op een vaste plek bewaard werd. De bergplaats was een geheim vak in zijn rugzak, dat slechts bereikt kon worden na het openen van diverse flappen, ritsen en riempjes. En dat moest ook allemaal weer dicht. Iedere keer opnieuw. Doodmoe werd je ervan. Verder bleken er allerlei andere vaste reisprotocollen te bestaan waar ik niet bekend mee was en wee je gebeente als je er van afweek. Ordo hield de zaken graag onder controle. Mij vond hij een slons, mijn roekeloos gedrag was vra gen om diefstal en moeilijkheden. De toenemende ergernis explodeerde op een parkeerplaats langs een rustige weg. We pauzeerden om iets te drin ken, er waren geen andere mensen en vanwege de hoge ligging konden we het verkeer al van verre zien aankomen. Or do stond in een bosje te plassen, zijn rugzak lag achterin de auto. Ik was uit gestapt en deed mijn best om van het uitzicht te genieten. Ritselend kwam Or do uit de struiken tevoorschijn. Hij zag mij staan, zijn mond viel open en toen steeg een grote verontwaardiging als een gasbel in hem op. Hoe haalde ik het in mijn domme hoofd om zijn rugzak onbewaakt te laten? Was ik nu hele maal gek geworden? De buit lag voor het grijpen! 'Maar er is hier niemand!' wierp ik te gen. Daar ging het niet om, zei Ordo. Uit pure machteloosheid heb ik hem toen een klap gegeven. Hadden we toch even een actiemomentje. Dertig jaar Kwakoe Deze zomer rijdt de Veluwsche Stoomtrein Maatschappij weer van Apeldoorn naar Dieren, tot en met 26 augustus op werkda gen twee keer per dag. Nieuwe arrangementen zijn combina ties van treinritten en bezoe ken aan familiepark Koningin Julianatoren, het Nederlands Po litiemuseum of papierfabriek De Middelste Molen. Het was al langer mogelijk in Zutphen een boottocht over de IJssel te ma ken, de Apenheul (foto) te be zoeken of een kijkje te nemen in het TV Toysmuseum. Meer in formatie: tel. 055-506 19 89, www.stoomtrein.orq. Dertig jaar al bestaat het Kwakoe-festival, het multiculturele eve nement in Amsterdam dat al lang niet meer alleen Surinamers aanspreekt, maar een heel breed publiek. Vorige week begon het, en nog tot en met 21 augustus is er van alles te beleven in het Bijlmerpark, met de nadruk op theater, muziek, de Miss Kwa- koe-verkiezing en American football. Meer informatie: tel. 020-416 08 93, www.kwakoe.nl. Magie in Drievliet Illusionist Christian Farla treedt tot en met 14 augustus twee keer per dag op in het Haagse familiepark Drievliet. Dit weekein de, 23 en 24 juli, is er in Drievliet een speciaal Magie Weekend. Op diverse locaties in het park demonstreren goochelaars, illusio nisten en magische clowns hun beste trucs. Familiepark Drie vliet is dagelijks open van 10.00-18.00 uur, entree 15,50 euro. Meer informatie: tel: 070-399 93 05, www.drievliet.nl. Sprekende planten In de Amsterdamse Hortus is nog tot en met 11 september de ten toonstelling 'Sprekende planten' te zien. Planten met een bijzon dere symbolische, mythische of religieuze waarde staan centraal. Vanaf eind juli bloeit bovendien 's avonds de grootste waterlelie ter wereld, de Victoria amazonica. De Hortus aan de Plantage Middenlaan 2a is in juli en augustus dagelijks tot 21.00 uur open, entree 6 euro. Elke vrijdagavond is er live muziek. Meer informatie: tel. 020-625 90 21, www.dehortus.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37