zoekt grenzen mensenrechten Automobilisten benzineprijzen zijn de hoge meer dan beu NS-personeel zet gammel spoor op internet Fiscus gaat premies AOW en WW innen 3 f vindt dat minister te ver gaat in strijd tegen terreur facties willen ictie tegen pookpiloten Skütsjesilen van start op de Fluessen Griezelen op het Java-eiland zaterdag 23 juli 2005 redactie binnenland - Het spoor bij sta- jjnBaarn ligt er op sommige zo belabberd bij dat Hllten bielzen heen en weer en bouten lostrillen. waarschuwen machi- en conducteurs op een in- Zij vrezen dat de vei lheid in het geding komt. (Inspectie van Verkeer en Wa- terstaat heeft al aangegeven een spoedcontrole uit te voeren. Vol gens spoorbeheerder Prorail is de veiligheid van het treinver keer bij Baarn niet in gevaar. Op het traject rijden de interci ty's, sneltreinen en stoptreinen tussen Amersfoort en Amster dam. De onrust over het spooronder- houd bij station Baarn is ont staan door foto's van een anonie me NS-medewerker op de site www.rijdendpersoneel.nl. Daar op is te zien dat sommige bou ten niet volledig zijn vastge draaid. Ook komen metalen plaatjes waarop de. rails rusten, een paar millimeter los uit de houten bielzen. De NS-medewerker schrijft dat de rails zeker vijf centimeter doorbuigen als er een trein pas seert. Volgens een machinist - die anoniem wil blijven - is er onder het NS-personeel ge schrokken gereageerd op de fo to's. De Inspectie van Verkeer en Waterstaat vindt de berich ten alarmerend genoeg om een spoedcontrole uit te voeren. Be gin volgende week verwacht de inspectie meer duidelijkheid te kunnen geven Vakbond FNV Bondgenoten zegt zelf niet bekend te zijn met de situatie bij Baarn. De NS ver wijzen naar ProRail, de organi satie die verantwoordelijk is voor het onderhoud van het spoor. ProRail ziet geen reden voor on gerustheid. Volgens een woord voerder heeft een eerste inspec tie uitgewezen dat er 'niets noe menswaardigs' aan de hand is. Volgende week heeft er regulier onderhoud plaats aan het spoor bij Baarn. GPD grHankvan de Poll EN HAAG - Tot waar mogen •rechten van een mens wor- ingeperkt in de strijd tegen !t terrorisme? En hoe moeten rerheden omgaan met informa- mogelijk via marteling is irkregen? j[ zijn enkele van de vragen (hetkabinet heeft voorgelegd m de Adviesraad Internatio- ileVraagstukken (ATV). Minis- rBot van Buitenlandse Zaken ([(gisteren in een brief aan i Tweede Kamer geschreven iide aanslagen in Londen nog- sals de 'noodzaak en urgentie' u een effectieve bestrijding a het terrorisme hebben on- sstreept. In de brief schrijft iidat het treffen van maatrege- aom de burger te beschermen p aanslagen en het bestrij- B van terroristische groepen hoogste prioriteit' heeft ge wen van de Nederlandse rege- ag.Maar die maatregelen moe- ia wel in lijn blijven met de ver lichtingen op het terrein van asenrechten en internatio- sl humanitair recht, aldus de iwindsman. Om daar inzicht lie krijgen wil de regering on- 3 meer weten welk effect de ;inu toe genomen (internatio- maatregelen hebben gehad c de Europese en nationale dusorde. der wil het kabinet weten of m terroristische activiteiten machte personen of groepen egevangen zijn genomen tij- is een gewapend conflict, bui- IENHAAG - VVD en D66 vin- Efldat justitie in actie moet ko tegen 'spookpiloten', die mder zich te melden het Neder- nds luchtruim binnenvliegen. aehtmaeht en luchtverkeerslei- ag zijn nu niet verplicht mel ig te maken van dergelijke in- ïenten, en justitie stelt zelden itvolging in. fear moet verandering in ko- vinden de fracties. „Het ia in deze tijd van terreurdrei- :gniet zo zijn dat piloten on- straft de regels overtreden", ;.us WD-kamerlid Weekers, '.egtuigen die geen radiocon- H maken, worden soms wel be ieiddoor F16's die het toestel snoods uit de lucht kunnen „Als we wel actie on tnemen met F16's, moeten we :'s strafrechtelijke vervolging stellen. Ook D66 wil van Justi- sninister Donner weten wat ireden is om de piloten en de atschappij waarvoor zij vlie- ainiet aan te pakken. GPD ten de Geneefse conventies kun nen vallen. Het antwoord op deze vraag is mede van belang vanwege de manier waarop de Verenigde Staten met dit soort gevangenen omgaat. De Amerikaanse rege ring stelt dat het hier gaat om il legale strijders die zich hebben gediskwalificeerd voor de toe passing van de conventies op hun behandeling. Daarnaast wil de regering beter inzicht in de oorzaken van radi calisering en de steun aan het terrorisme. Zijn de maatregelen die zijn genomen om rekrute ring voor terroristische doelein den tegen te gaan en de voe dingsbodems weg te nemen wel voldoende? En bestaan er nog hiaten of tekortkomingen in de analyse die nu op tafel ligt of in het beleid dat nu wordt ge voerd? De SP reageerde geschokt op de brief van Bot. „Het lijkt er op alsof cle regering naar wegen zoekt om zich aan het geldende internationale recht te kunnen onttrekken", zei het Tweede-Ka merlid Van Bommel. „De regering heeft zich tot nu toe altijd verzet tegen het Ameri kaanse begrip van illegale strij ders. Maar blijkbaar wordt nu toch via de AIV naar een weg ge zocht om toegang te krijgen tot dit schemergebied. En hetzelfde geldt voor de de vraag of uit marteling verkregen informatie gebruikt mag worden. Dat is een aanzet tot normvervaging, daar zal de SP zich fel tegen ver zetten", zegt Van Bommel. ANP ELAHUIZEN - Door de harde wind waren de skütsjes voor de openingswedstrijd van het Skütsjesilen gisteren gedwongen uit te wijken naar de Fluessen. Normaal gaat de race van start op het IJsselmeer bij Stavoren. Op de foto de strijd om de eerste plek tussen Sikke Heerschop, debutant in de a-klas- se en Peter de Koe (1), die de wedstrijd zal winnen, foto Jan de Vries/GPD pagina 23 tussen evenement en komkommers port door Gert van Harskamp DEN HAAG - Consumenten zijn de almaar stijgende benzi neprijzen beu. Overal komen ac ties op gang om verlaging van accijnzen en lagere prijzen aan de pomp af te dwingen. Met handtekeningenacties en ko persstakingen hopen automo bilisten een einde te maken aan EW,y.' 73 Z-OU "7£)CX Wil A1E.T VOkflMTl£ W/AREN ONT CiPIAS- AvW?£/S/ het oplopen van de brandstof prijzen. Afgelopen twee maanden is de adviesprijs voor een liter euro ongelood met twaalf cent geste gen. Met de huidige literprijs van 1,41 euro voor loodvrije ben zine betaalt een automobilist aan de pomp al gauw 70 euro voor een volle tank. Tienduizenden boze Nederlan ders hebben al een handteke ning gezet op de internetsite van het consumenteninkoopcol- lectief UnitedConsumers. De in kooporganisatie is gisteren een actie begonnen tegen de accijn zen op brandstof. Directeur Paul van Selms van UnitedConsumers overhandigt de reacties aan het eind van de zomer aan minister Zalm (Finan ciën). Doordat de overheid een 'vast percentage van 19,5 pro cent btw per liter autobrandstof incasseert, vaart Financiën vol gens Van Selms wel bij de hoge benzineprijs. Bijna zeventig pro cent van een liter benzine vloeit direct naar de staatskas. De au tomobilist is volgens de direc teur een lucratieve melkkoe van de overheid. Van Selms stelt de minister voor niet een percentage, maar een vast bedrag aan btw per liter au tobrandstof in rekening te bren gen. „De huidige inkomsten van de overheid blijven zo gegaran deerd en de benzineprijs zal veel minder hard stijgen", aldus de initiatiefnemer van de actie. Een groep automobilisten riep eerder deze week al op tot een boycot van grote pompstations zoals Shell, Total en BP, omdat die de benzineprijs kunstmatig hoog zouden houden. Als marktleider bepaalt Shell de adviesprijs. Pomphouders mogen zelf weten of zij zich aan die adviesprijs houden, maar in de praktijk wijken zij er niet al te veel vanaf. Shell wijst erop dat' het concern niet veel kan doen aan de hoge brandstofprij zen. Naast de hoge olieprijzen hebben de bedrijven te kampen met een raffinage-tekort. De vraag naar brandstof is veel gro ter dan de hoeveelheid dié maat schappijen kunnen leveren. Vooral de stijgende vraag naar autobrandstof in de Verenigde Staten werken -prijsopdrijvend. Dat voelt de Nederlandse auto mobilist direct in zijn portemon nee. De kopersacties komen ove rigens laat op gang. Deskundi gen hadden bij het doorbreken van magische drie-guldengrens op 18 juni al een kopersstaking verwacht. Toen kostte een liter benzine 1,36 euro, maar automo bilisten bleven overminderd doorrijden. Ingewijden verwach ten overigens dat een liter, onge lode benzine dit jaar nog boven de 1,50 euro zal uitkomen. GPD RIVM bekijkt rioolwater weer op poliovirus BILTHOVEN - Het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu begint in september weer met de controle van rioolwater op het poliovirus. Aanleiding is de recente uit braak van de ziekte in Indone sië, waar veel Nederlanders heen reizen. Het instituut onder zoekt het rioolwater bij negen reformatorische scholen, omdat hun leerlingen op religieuze gronden doorgaans niet zijn ge vaccineerd. Verder hervat het RIVM de controles in zes plaat sen waar in 1992 en 1993 de laat ste poliogevallen waren. ANP Hbo-opleiding circusartiest TILBURG - De Fontys Hogeschool voor de Kunsten in Til burg wil een opleiding tot circusartiest beginnen. Het col lege van bestuur van Fontys onderzoekt of er een markt is voor deze opleiding. Dat meldde een woordvoerster van de onderwijsinstelling gisteren. Fontys Hogescholen is een van de grootste hbo-instellin- gen van Nederland. ANP Verband lawaai en gezondheid UTRECHT - Nederlanders die leven met geluidsoverlast zijn twee keer zo vaak matig gezond tot ongezond als an deren. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van on derzoeksinstituut Nivel. Van de 12.699 ondervraagden er vaart 7 procent geluidshinder. Van de mensen die de hinder ondervinden, heeft 28 pro cent een slechte gezondheid, aldus het Nivel. Stadsbewo ners ervaren iets meer geluidshinder dan mensen op het platteland: 10 tegen 4 procent. Gezondheidsklachten ko men zowel bij stedelingen als bij plattelandsbewoners voor. Het Nivel kan geen bevredigende verklaring geven voor het verband tussen lawaai en gezondheidsklachten. ANP Nederlandse mijnenjagers verkocht DEN HAAG - Letland heeft voor 57 miljoen euro vijf overtollige mijnenjagers van de Nederlandse marine over genomen. De vaartuigen van de Alkmaarklasse zullen na een onderhoudsbeurt in de komende drie jaar aan de Let se marine worden overgedragen. Het ministerie van De fensie heeft dat gisteren laten weten. De schepen, die in 1983 in gebruik werden genomen, moe ten weg door bezuinigingen. De marine houdt tien mijnen jagers over die deel uit blijven maken van het samenwer kingsverband met de Belgische marine. ANP Twee miljoen voor Niger DEN HAAG - Nederland stelt twee miljoen euro beschik baar voor de bevolking van het Afrikaanse Niger die ge troffen is door een ernstige hongersnood. Dat meldde gis teren het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het geld gaat via het Wereldvoedselprogramma WFP naar Niger. Door de aanhoudende droogte is er een magere oogst. Vo rig jaar vernietigde een sprinkhanenplaag een groot deel van de oogst en zijn er weinig reserves opgebouwd. ANP Schiphol is slordig met koffers SCHIPHOL - Personeel op Schiphol is slordig met baga ge. Regelmatig belanden koffers op het platform nadat zij van overvolle bagagekarretjes zijn gegleden. De lucht vaartbranche is een campagne begonnen die platformper- soneel moet bewegen om netter te werken. Initiatiefnemer is de KLM, maar de campagne is bedoeld voor alle afhandelbedrijven. De Nederlandse luchtvaart branche scoort relatief slecht ten opzichte van de Europe se concurrentie. De KLM wil voorts dat het personeel er netter bij gaat lo pen. Voor werknemers in uniform zijn zichtbare piercings en tatoeages taboe, evenals opzichtige ringen en horloges. Extravagante haardracht is verboden evenals rondlopen met de handen in de zakken. GPD AMSTERDAM - Een aantal griezels proberen Gothic-meisjes bang te maken op het tijdelijke festival terrein op Java-eiland te Amsterdam. Hier trad gisteravond onder meer de Nederlandse gothic-band Within Temptation op. foto Marcel Antonisse/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het bleef lang spannend of het zou lukken, maar nu is definitief besloten dat de belastingdienst de pre mies voor AOW en WW gaat in nen. De bewindslieden De Geus (So ciale Zaken) en Wijn (belastin gen) verzekeren in een brief aan de Tweede Kamer dat de invoe ringsproblemen verholpen zijn. Ook garanderen ze dat werklo zen en arbeidsongeschikten hun uitkering op tijd blijven ontvan gen. De laatste tijd was veel onrust ontstaan over de operatie. Werk nemers bij de belastingdienst waarschuwden dat de dienst nooit op tijd klaar zou zijn voor de grote operatie. Ook de Reken kamer kwam met kritische op merkingen. In de Tweede Kamer gingen stemmen op de hele operatie maar een jaar uit te stellen. Kamerleden vreesden dat de overheid miljoenen mis zou lo pen, omdat er door administra tieve chaos te weinig premies geïnd zouden worden. De werkgevers hebben altijd aangedrongen op de invoering, omdat het voor hen een forse las tenverlichting betekent. Werkge vers hoeven voortaan nog maar Celstraf voor steekpartijen in Alkmaar ALKMAAR - De kinderrechter in Alkmaar heeft gisteren een minderjarige verdachte van een serie steekincidenten in Alk maar veroordeeld tot achttien maanden jeugddetentie, waar van zes voorwaardelijk. Een andere minderjarige jongen kreeg vier maanden voorwaarde lijke jeugddetentie en een taak straf van 130 uur opgelegd. De rechtbank acht bewezen dat de jongens betrokken waren bij gewelddadige incidenten, die zich voornamelijk voordeden rond het Alkmaarse Victorie park in december en januari. De jongeren staken willekeurige voorbijgangers zonder aanlei ding in de rug of buik en takel den hen toe met onder meer honkbalknuppels. ANP bij één instantie aangifte te doen, in plaats van bij twee. Wijn en De Geus hebben na overleg met alle betrokkenen ge concludeerd dat de problemen op te lossen zijn. Volgend jaar zal een overgangsjaar worden. Werkgevers zullen begeleiding krijgen om alles goed te laten verlopen en bij fouten zal de be lastingdienst niet meteen boetes gaan uitdelen. Werkgevers moeten overigens niet denken dat ze de zaak nu ge makkelijker kunnen flessen. De belastingdienst neemt 452 loon- inspecteurs van het UWV over die zich bezighouden met de con troles op de aangiftes. GPD Vijf verdachten in strafzaak over Sylvia Millecam DEN HAAG - Justitie heeft het onderzoek naar het overlijden van cabaretière/actrice Sylvia Millecam afgerond. In het onder zoeksdossier staan vijf verdach ten, onder wie het medium Jo- manda. Justitie verdenkt de vijf, allen al ternatieve genezers, van dood door schuld, omdat ze Millecam onjuiste adviezen over haar ziek te zouden hebben gegeven. Mille cam overleed in 2001 op 45-jari- ge leeftijd aan borstkanker. Het is niet zeker of alle verdach ten worden vervolgd. „Theore tisch is het mogelijk dat de zaak wordt geseponeerd", aldus een woordvoerder van het parket Amsterdam. In september moet duidelijk zijn of er een zitting komt. In februari 2004 concludeerde de Inspectie voor de Gezond heidszorg dat gebedsgenezeres Jomanda strafbare feiten had ge pleegd. Ze zou Millecam, onder meer bekend van het televisie programma Ook dat Nog, de kans op genezing hebben ontno men door haar een verkeerde be handeling te geven. In het onder zoek werden ook andere alterna tieve hulpverleners beschuldigd van het geven van verkeerde ad viezen. Vier van hen zijn nu ook verdachte. In totaal bezocht Syl via Millecam dertig alternatieve hulpverleners. Alle reguliere be handelingen wees ze, vanaf de constatering van haar ziekte in 1999, af. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3