Dit uitzicht verveelt nooit ZC Natuursteeniïuis i i li De verrassing zit hier echt achter de voordeur De eerste bewoners van Waterfront, Terneuzen VLOEREN - WERKBLADEN - GLAS IN LOOD www.natuursteenhuis.nl André en Marianne Janse: „Het is hier geweldig." foto's Peter Nicolai tfefe Tel (0113) 21 65 SS MzÊxïx$#^25 >B v/hzondee&DeKu'iper vnkn^em..stn, -JirtaIcn. uw wgitjgn- bijlagen: 0113-315680 ,nl redactie@pzc.nl 31, 4460 AA Goes ertentie-exploitatie: en Midden-Zeeland: 0113-315520; Vlaanderen: 0114-372770; 1:020-4562500. terdag 23 juli 2005 Niet één maar twee voordeuren heeft het huis van Connij Rijn (54). Niet zo gek als je bedenkt dat het zo'n dertig jaar geleden nog twee huizen waren. Twee kleine dijkhuisjes aan het begin van de 's-Heer Hendrikskinderendijk. Een prachtig en rustig plekje in Goes, waar het 'heerlijk wonen' is volgens Connij. Niet gek dat de huizen ook vrijwel nooit in de verkoop ko men. Eenmaal gekocht en verbouwd betekent: blijven zitten waar je zit. En geef de dijkbewoners maar eens ongelijk. Vijf minuten van het centrum van Goes en toch het idee hebben dat je helemaal 'buiten' woont. „We hadden destijds één van de beide huizen gehuurd van een man die het gebruikte als opslag van allerlei spullen. Hij kende mijn vader en toen wij vroegen of we konden huren zei hij 'O, jij ben d'r een van d'n dieën' en toen was het goed. Voor veertig gulden per maand. Veel van die huisjes hier waren toen vervallen en onbewoonbaar. Op een bepaald moment konden we dit kopen en het buurhuis erbij. Dat hebben we gedaan en na tien jaar verbouwen is dit het resultaat." Dat klinkt een stuk eenvoudiger dan het destijds was. „Toen we toestemming van de gemeente hadden om de huizen samen te voegen, zijn we aan de slag gegaan. We moesten aan een voorwaarde voldoen, de dakvorm moest aan de voorkant onaangetast blijven. Dus de twee puntdaken moesten zo blijven. De voorkant is nog origineel. Opgemetseld uit een speciale steen die afkomstig was uit de Goese steenfabriek. Alleen vielen de voegen eruit, dat moesten we helemaal opnieuw doen. We hebben heel wat gesloopt en gedaan. En een stofbende... We zijn ook tijdens het verbouwen altijd hier blijven wonen. Overal hadden we van die grondzei len opgehangen en neergelegd. Maar dat bouwstof gaat overal doorheen." „Je kunt wel zeggen dat de verrassing hier echt achter de voordeur zit. Op de begane grond, vanaf de straat gezien, hebben we de woonkamer en een groot dakter ras. Verder heb ik hier sinds dertien jaar een kralen- winkel. Maar omdat het een dijkhuis is, hebben we aan de achterkant beneden nog een heleboel ruimte. Daar hebben we een hele grote woonkeuken gemaakt. En een sauna. We hebben daar letterlijk een stuk dijk voor moeten afgraven. Ik had een tennisarm van het graven. We gebruiken die sauna regelmatig. Heerlijk." Naast de sauna zit een ruimte de nu dienst doet als bergkamer. „Dat was vroeger een soort discootje voor onze dochters. Vandaar al die graffiti op de muren. We hebben dat toen door een jonge graffiti-artiest laten aanbrengen." Gedurende de jaren zijn daar ook bood schappen van de dochters en van vrienden bijgeko men. „Kijk", zegt ze met enige weemoed in haar stem en wijst op streepjes op de muur, „hier hielden we bij hoeveel de meiden groeiden." Die 'meiden' zijn inmiddels volwassen en de deur uit. „We hebben een huis helemaal naar ons zin. Wat wil je nog meer, ik heb veel ruimte, m'n winkeltje aan huis en in vijf minuten lopen ben ik in het centrum en kan ik daar een terrasje pikken." Annemarie Zevenbergen DE VOORDEUR De voordeur biedt toegang tot een woning, maar wat daar achter schuil gaat, blijft voor velen onzichtbaar. In deze serie een kijkje achter de voordeiu- van wille keurige huizen. Iedere week gaat een andere deur open en geeft de bewoner een blik in zijn of haar leven. foto's Mechteld Jansen iV* i gewoonste zaak van de wereld. Bij 'buitenstaanders' vallen de monden daarentegen wijd open van verwondering. „Het went wel, maar net als in de oude flat genieten wij er nog steeds van. Ik kan uren naar buiten staan kijken. Het verveelt nooit, want je ziet altijd iets anders. Het meest bijzondere zijn de sche pen die nu onder ons raam voor bij varen. Vroeger zag je alleen maar de zijkant", aldus André Janse. Net als de familie Janse hebben Wim Vinke en Marijke Rade- venjic-de Lavoir niet gekozen voor de standaardindeling die op de bouwtekening stond. Dus geen open keuken of een tweede badkamer. Dit alles onder het motto: als je dan toch een luxueus appartement koopt, moet je het in één keer goed doen. Vinke: „Zo hebben wij ook niet gekozen voor een apar te tuinkamer aan de stadskant. Die ruimte is nu bij de grote slaapkamer getrokken, want aan twee extra kamers hebben wij genoeg. Te wensen heb je al tijd nog wel iets, maar op den duur moet je tevreden zijn." Ondanks het enthousiasme van de eerste bewoners krijgt het ge bouw niet louter lof toege zwaaid. Het gaat dan om kleine dingetjes die verbetering behoe ven. Zo is het lastig om met de fiets in het trappenhuis van de berging te lopen omdat er geen goot is waar de wielen in kun nen bij het op- en afgaan van de trappen. Ook moet er nog een op lossing worden gezocht voor het vastzetten van de balkondeur als hij openstaat. Zowel de familie Janse als Vin ke en Radevenjic-de Lavoir den ken hun stekje in Waterfront te hebben gevonden. Een breed glimlachende Wim Vinke: „We wonen hier nu een dikke week en ik heb geen moment het idee dat het vakantiegevoel snel ver dwijnt. Maar ik zal ongetwijfeld nog wel een keer verhuizen. Is het niet naar een verzorgings huis, dan is het wel naar een an dere plek tussen zes plankjes." René van Stee De verhuisdozen in de woning van André en Marianne Janse op de twin~-- tigste verdieping van Water front in Terneuzen zijn nog niet allemaal uitgepakt. Ook diverse meubelstukken moeten nog in elkaar wor den gezet. Ze wonen pas een week in het nieuwe ap partementencomplex, maar voelen zich er al helemaal thuis. Hun geduld is in ruim zes jaar danig op de proef gesteld, maar spijt dat zij hebben doorgezet is er geen moment. Nooit zorgde de komst van een appartementencom plex voor meer beroering dan Waterfront in Terneuzen. Tot grote teleurstelling van de bou wers en het gemeentebestuur za gen sommige Terneuzenaren het prestigieuze bouwproject op de plek van de voormalige waterto ren aan het Oostelijk Bolwerk helemaal niet zitten. Het idee van voormalige bestuurders om Terneuzen naar het voorbeeld van de Sardijntoren in Vlissin- gen meer allure en een nog mooiere skyline te bezorgen, werd afgedaan als hoogmoeds waanzin. Om nog maar niet te spreken over de aantasting van het woongenot in de buurt en het verdwijnen van wederom een stukje historie in het van oudsher door de sloophamer ge teisterde Terneuzen. Er werd zelfs een comité opge richt met als doel de sloop van de watertoren tegen te houden. Bewoners van omliggende en verderaf gelegen panden zoch ten het hogerop bij de bestuurs rechter en de Raad van State. Na bijna vier jaar kwam er groen licht. De bouw kon begin nen. De eerste bewoners hebben deze maand hun appartement betrokken. De storm is inmid dels geluwd, al gaat één omwo nende stug verder met procede ren in verband met waardever mindering van zijn huis en ver lies van uitzicht en privacy. André Janse, oud-stuurman op de grote vaart en dus een man van het water: „We woonden al in een appartement even verder op, dus we wisten wat het bete kende om in een flat te wonen. Toen de plannen voor Water front bekend werden, waren wij meteen verkocht. Niet alleen om het uitzicht, maar ook omdat we nu vlakbij de binnenstad met al zijn voorzieningen zitten." Zijn echtgenote knikt instemmend. Net als haar man deed alle com motie haar weinig. „Het is hier geweldig. Het is het wachten dan ook meer dan waard ge weest. Maar als Waterfront niet was doorgegaan, waren we niet verhuisd. Dan hadden we onze oude flat opgeknapt, want daar zaten we ook prima." Vuurtoren De dubbele woontorens van Wa terfront (tachtig en zeventig me ter hoog) belichamen volgens de verkoopbrochure 'ranke archi tectuur met een knipoog naar de zee'. Het ontwerp van architect Frank Roodbeen is geïnspireerd op een vuurtoren. De twee to rens hebben elk een eigen kleur: zeegroen van het water en licht blauw van de lucht. De gevels zijn uitgevoerd in beton waarin marmer is verwerkt. De torens staan enigszins gedraaid ten op zichte van elkaar. Zo draait het gebouw mee met de bocht van de zeedijk en hebben alle 47 ap partementen uitzicht over de Westerschelde, Terneuzen en het Zeeuws-Vlaamse landschap. Aanvankelijk zou het complex veertig appartementen krijgen. Zeven van de acht dubbele ap partementen die eerst waren voorzien, waren toch wat te duur en zijn daarom gesplitst in woningen op één verdieping. „De prijs voor een appartement op twee verdiepingen lag wat te hoog in deze tijd. Door de aan passing zijn de meeste wonin gen voor meer mensen bereik baar. Het ene penthouse is trou wens wel verkocht", aldus make laar Paul Saman. De prijzen van de woningen va riëren van ruim 330.000 euro voor de 'kleinste' appartemen ten in de groene toren - opper vlak zo'n 140 vierkante meter - tot negen ton voor het dubbele nen hun bereik. Zo'n dertig pro cent van de eigenaren is afkom stig van buiten Zeeuws-Vlaande- ren. Marianne Janse: „Er zitten na tuurlijk ook mensen tussen die er al warmpjes bijzaten. Het is ze gegund, omdat ze er keihard voor hebben gewerkt. Dat geldt ook voor ons. André was op de grote vaart altijd maandenlang van huis. Zelf heb ik ook altijd gewerkt." Het complex ademt luxe. Met uitzondering van het penthouse hebben de twee torens op elke etage één appartement Naaste buren ontbreken dus. Tussen de torens zijn op de etages een gla zen galerij en twee balkons aan gebracht rond een centrale hal die toegang biedt tot de lift schacht met twee liftbakken. Waterfront is het eerste grote complex dat bouwer Van der Poel heeft uitgerust met een warmte-terugwinunit, waarmee de appartementen goedkoper verwarmd kunnen worden. Ook hebben alle woningen een inter comsysteem met video. „De luxe en de uitstraling van het gebouw zijn fantastisch", zegt een enthousiaste Wim Vin ke. Samen met zijn partner Ma rijke Radevenjic-de Lavoir woont hij op de zesde verdie ping van de groene toren. Zij verkochten allebei hun eenge zinswoning in Terneuzen. Wim Vinke en zijn partner zijn be wust niet te hoog gaan zitten, omdat zij ook het contact met de straat belangrijk vinden. „Wij hebben overal een mooi uit zicht. Bekenden op straat her kennen we tenminste nog. Leuk toch", zegt hij. Het is een open deur, maar veer tien verdiepingen hoger is het uitzicht vanuit de woning van de familie Janse zeer indrukwek kend. Het panorama van het Nauw van Bath en de koelto rens van de kerncentrale in Doel, het zicht op de Griete, de torens van Hydro Agri in Sluis kil, de binnenstad en het sluizen- complex van Terneuzen of de be bouwing aan de boulevard van Vlissingen: voor André en Ma rianne Janse is het inmiddels de appartement, exclusief garage. In de kelder en op de begane grond zijn garages en bergin gen. De eenlaagsappartementen zijn vernoemd naar wolken en heten cirrus en cumulus. Er zijn nog zeven woningen te koop. De kopers, overwegend vijftigplus sers, komen vooral uit Terneu zen en omgeving. Die konden hun woning veelal voor een goe de prijs verkopen. Daardoor kwam een luxe appartement bin- «S n Tl n n ti Tl n n o H Tl n T n TI n llfüBR.1 nr; "!f S5!« rt jpr 3st» 5 r. Waterfront bestaat uit twee woontorens met in totaal 47 appartementen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27