PZC Ruim 90 kilo, dat wordt dus fietsen voortaan kleurig RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE Morgen gezond weer op zaterdag 23 juli 2005 22|Pi - Te dik, te hoge bloeddruk, te hoge bloedsuiker en verhoogd cholesterol. De gezondheid van vijftigplussers is er de laatste jaren niet beter op geworden, bleek deze week uit de tussentijdse resultaten van een groot landelijk onderzoek naar hart- en vaatziekten onder deze groep. In knaloranje caravan? in het hele land wor den de 'plussers' onder de loep genomen. „Het gaat wél om je gezondheid." Nico van de Berg (67) uit Spijkenisse weet niet wat hij ziet. Vijfennegentig kilo! De wijzer van de ouderwetse, witte dokters weegschaal liegt niet. „Maar ik heb sleutels in mijn jas, dus daar gaat nog wel wat van af", zegt hij tegen onderzoekster Naïma. Ni co besluit zijn jas uit te doen voor een twee de meting. Het zet geen zoden aan de dijk: 94 kilo. „Joh, die schaal is niet goed. Se rieus, daar schrik ik toch wel van. Ik dacht dat ik rond de 85 kilo zat. Dat wordt dus fietsen voortaan." Pal achter de walmende frietkraam op de weekmarkt in Spijkenisse staat de knal oranje onderzoekscaravan van morgenge- zondiveerop.nl, het landelijke onderzoek naar hart- en vaatziekten onder vijftigplus sers. Het onderzoek is een initiatief van en kele onderzoeksgroepen van universiteiten en de Stichting Risicoanalyse Hart- en Vaatziekten. De Hartstichting steunt het on derzoek. In de tot testcentrum omgebouwde caravan worden op afspraak mensen onderzocht die na het invullen van een korte vragenlijst op internet zijn uitgenodigd voor nadere in spectie. In tien minuten worden lengte, ge wicht en buikomvang gemeten, de bloed druk wordt opgenomen en er worden twee buisjes bloed afgenomen om in het laborato rium onder andere de bloedsuikerwaarde en het cholesterol te meten. Aan de hand van de uitkomsten wordt een persoonlijke risicoprofiel opgesteld, dat de deelnemers krijgen thuisgestuurd. De uitslag gaat ook naar de huisarts. Naast allerlei interessante medische gegevens die het onderzoek ople vert, hopen de onderzoekers de deelnemers ervan te overtuigen dat het ernst is met Het landelijke onderzoek naar hart- en vaatziekten loopt nog tot begin december. De bedoeling is 75.000 mensen te onder zoeken. Er hebben al ruim 20.000 vijftigplussers meegedaan. Wie de enquête invult (op internet of telefonisch aan te vragen) kan op basis van de antwoorden worden uitgenodigd voor de tien-minu- tentest in de mobiele onderzoekscaravan. Er reizen zeven 'caravan teams' door de hele regio. Een kleine groep wordt uitgenodigd voor het vervolgonderzoek. Het onderzoek moet uiteindelijk leiden tot het in kaart brengen van de onbekende risicofactoren die leiden tot hart- en vaatziekten. Een van de risicofactoren kan een bepaald eiwit zijn, het zogeheten C-reactief proteïne, kortweg CRP. „Iedereen heeft dat eiwit in zijn lichaam," zegt woordvoerder Erik van der Liet van morgengezond- weerop.nl „De deskundigen vermoeden dat er een-relatie bestaat tussen een verhoogde CRP-waarde en een verhoogde kans op hart en vaatziekten. Gehoopt wordt dat dit onderzoek hierover meer dui delijkheid brengt." Informatie: www.morgengezondweerop.nl of 0900-42788228 hart- en vaatziekten. En dat je met gezon der leven de risico's op een hartinfarct of beroerte fors kunt verkleinen. Dat kwartje is bij meneer Van de Berg nu wel gevallen, want naast zijn gewicht blijkt ook zijn bloeddruk wat aan de hoge kant. Overgewicht, te hoge bloeddruk, te hoge bloedsuiker en een verhoogd cholesterol; het zijn allemaal factoren die het risico op hart- en vaatziekten vergroten. Hij is wel jaren geleden gestopt met roken en daar is hij nog steeds trots op. „Wat een verade ming. Maar ook aan de rest ga ik wat doen." Buiten op een zitje voor de caravan wacht de 63-jarige Joop van Helden. Hij ziet er af getraind uit. Hij is duidelijk in de minder heid op de markt: veel mensen zijn te zwaar, veel te zwaar. In strakke T-shirtjes - om nog maar niet te spreken over naveltrui- tjes - zie je alles, ook de vetrollen. Daar heeft Joop van Helden geen last van. „Ik sport al m'n hele leven. Tennis, voetbal, ik vind alles leuk. Toch doe ik mee. Ik wil weten hoe ik ervoor sta. Ik houd van lekker eten en drinken. Maar als ik een paar kilo te zwaar ben, zoals na de vakantie, dan doe ik even rustig aan. Nu is het drie kilo, vol gend jaar zes en zo zit je aan de tien. Ik kijk wel uit. Maar ik zie het in m'n eigen kringe tje. Veel vrienden zijn te zwaar. Daar zegik dan ook wat van. Het gaat wel om je ge zondheid." Het sporten werpt duidelijk vruchten af. Met een lengte van 1 meter 86 en 83 kilo is alles bij Joop goed in evenwicht. Ook zijn bloeddruk is prima. „Ik heb ook nooit klachten", zegt hij na de meting. „Maardat hoeft ook niet hoor," legt de onderzoekster uit. „Van een hoge bloeddruk hoef je niets te merken." Henk van der Giessen (68) uit Klaaswaal doet vooral mee om de wetenschap een handje te helpen. Hij weet dat hij met zijn 1 meter 85 en honderd kilo aan de zware kant is. „Ik weeg al jaren honderd en voel me er prima bij. Maar als ik meer zou we gen, ga ik direct lijnen. Gezondheid is veel te belangrijk. Moet je kijken hoe dik ze in Amerika zijn, dat is toch verschrikkelijk? Sandra de Vlies»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 22