PZC Japanse wonden nooit geheeld Geheimzinnigheid rond atoombunkers is nergens voor nodig Lactie bijlagen: 0113-315680 Uy.QZC.nl )iuu_ J, 4460 AAGoes Lrtentie-exploitatie: rH-en Midden-Zeeland: 0113-315520; fivvs-Vlaanderen: 0114-372770; Jnaal: 020-4562500. aterdag 23 juli 2005 Ouderen moeten vaker op de fiets Het afwasje van Aad Bruijns Potje parkvoetbal Op 6 augustus 1945 wierpen de Amerikanen een atoombom op Hiroshima; de stad werd weggevaagd. Schattingen over het aantal slachtoffers lopen uiteen van 100.000 tot 200.000. Inzet: Japanse kinderen bij een ruïne in het Vredespark in Hiroshima. foto Eriko Sugita/GPD Sadako Sasaki is de Anne Frank van Japan. Beiden zijn de belichaming van de on schuld, die door oorlogsgeweld werd vernietigd. Anne stierf in het laatste oorlogsjaar in een Duits concentratiekamp als slachtoffer van de holocaust. Sadako overleed tien jaar later in een ziekenhuis aan de gevol gen van de atoombom, die 60 jaar geleden boven Hiroshima werd afgeworpen. Anne Frank wordt altijd geassoci eerd met haar dagboek, dat ook op de boekenplank van miljoenen Ja panse gezinnen staat. Sadako Saski werd beroemd door de papieren kraan vogels die ze vouwde; in Japan symbo len van het leven. Het mocht haar zelf niet baten. Sadako stierf in 1955 aan leukemie. Ze was 12 jaar oud. Wie een bezoek brengt aan het Vredes park in Hiroshima kan in het museum een foto zien. Een broos, tenger meis je, dat ernstig de wereld in blikt. Er moeten duizenden meisjes als Sadako op die zesde augustus 1945 in Hiroshi ma zijn geweest. Net zoals er duizen den joodse meisjes als Anne Frank in de Duitse vernietigingskampen zijn geweest. Sinds 6 augustus 1945 zijn er twee Hi roshima's. Het ene is een Japanse mil joenenstad, die in grauwheid niet on derdoet voor andere Japanse metropo len. Het andere Hiroshima is over de hele wereld het codewoord geworden voor de verwoesting die kernwapens teweeg brerïgen. Dit andere Hiroshima heeft zijn eigen locatie. Het is het Vredespark, met zijn monumenten, ruïnes en museum. Dit park is een bedevaartsoord, waar elk jaar op 6 augustus de slachtoffers worden herdacht en elke keer met de vredesduiven dezelfde boodschap de wereld in wordt gezonden: Nooit meer oorlog en nooit meer kernwapens. De rest van het jaar, als de hoogwaar digheidsbekleders minder verheven besognes aan hun hoofd hebben, wordt het park overspoeld door toeris ten en schoolkinderen, de meesten in uniform, Ze laten zich massaal foto graferen voor een van de monumen ten; de vingers opgestoken in het v-te- ken. De scholieren geven buitenlandse toe risten soms tekeningen van padde stoelwolken, vredesduiven en steevast de oproep 'Peace' en 'No More Hiroshi ma'. Je zou denken dat dit Hiroshima in de loop der jaren, onder meer uit piëteit tegenover de slachtoffers, een nationaal debat over de oorlog en de oorzaak van de vernietiging in gang zou hebben gezet. Zelfs na 60 jaar valt daar met de beste wil van de wereld nauwelijks enige aanzet toe te bespeu ren. De discussie is gestrand in het nie mandsland tussen pacifistisch links, dat Hiroshima ziet als een straf voor het Japanse imperialisme, en nationa listisch rechts, dat van boetedoening niets wil weten. Tientallen jaren heeft het officiële Ja pan gezwolgen in zijn slachtofferrol. De Bom was in die versie een meer dan verschrikkelijke donderslag bij heldere hemel, met Hiroshima als een vredige open stad. Met bewoners die op de ochtend van de zesde augustus bezig zijn met hun dagelijkse beslom meringen. Vader gaat naar zijn werk, de kinderen naar school, moeder doet de afwas. Pats, daar gooien de Ameri kanen zomaar, zonder reden, die Bom op de vredige routine. Voetnoot De Bom was een gebeurtenis die uit haar historische verband was gelicht. Dat Japan een van de agressors was in de Tweede Wereldoorlog, met Duits land en Italië deel uitmaakte van de fascistische drie-eenheid en een ver woestende veroveringsoorlog in Azië had ontketend, was op zijn best een voetnoot in de kroniek van het Grote Japanse Lijden. Pliroshima was Ja pans Auschwitz. Dat de stad ook een belangrijk militair knooppunt was, bleef onvermeld. Die versie werd tot 11 jaar geleden ook door de tentoon stelling in het Vredesmuseum uitge dragen. Er gingen van tijd tot tijd wel stemmen op om de tentoonstelling aan te passen aan meer gangbare in zichten, maar dat stuitte altijd op ver zet van luidruchtige en invloedrijke ultranationalisten. Voor hen is de Grote Aziatische Oor log nog altijd een heroïsche onderne ming. De geknechte Aziatische volke ren werden door het Keizerlijke Leger bevrijd van hun blanke onderdruk kers. Dat is een reden tot trots, niet tot schaamte. Dat die bevrijde volke ren daar over het algemeen anders over denken, wordt als onbetekenend weggewuifd. Een jaar voor de 50-ste herdenking bi'ak het inzicht door dat die visie niet meer te verkopen was. In 1995 zou de hele wereldpers op de stoep staan en dan zou dit slechte reclame voor de stad en het land zijn. Sindsdien krijgt de bezoeker van het museum de infor matie die De Bom van een geïsoleerd incident weer tot deel van een histo risch proces maakt. De slachting van Nanking uit 1936 bijvoorbeeld, waar het Japanse leger honderdduizenden Chinezen over de kling joeg, wordt in Hiroshima niet langer ontkend of ge- bagatelliseei'd tot een onbeduidend voorval. De herdenking van dit jaar zal onge twijfeld ook weer de discussie doen op rakelen of De Bom echt nodig was. Voor de Amerikaanse president Harry Truman, die het besluit nam om het kernwapen te gebruiken, was de inzet gerechtvaardigd omdat een invasie van Japan honderdduizenden Ameri kaanse soldaten en - in oorlogstijd na tuurlijk minder belangrijk - miljoe nen Japanners het leven zou kosten. Voor andere geallieerde kopstukken, zoals generaal Eisenhower - zeven jaar later Trumans opvolger - waren de bom op Hiroshima en zeker die op Nagasaki, drie dagen later, niet nodig. Japan was aan het einde van zijn La tijn, de capitulatie was een kwestie van hooguit een paar weken. Ook zon der bom had Tokio de witte vlag gehe sen. Volgens veel historici was de padde stoelwolk vooral een signaal aan de Sovjet Unie. De Russen waren welis waar bondgenoten, maar de ontwikke lingen in het laatste oorlogsjaar had den de Amerikanen en de Britten er van overtuigd dat dit monsterverbond zijn langste tijd had gehad. Moskou dreigde het nieuwe totalitaire gevaar te worden. De Bom moest de commu nistische dictator Stalin van drieste avonturen weerhouden. Het is in zo'n herdenkingsjaar goed ge bruik om te vei'gelijken hoe Duitsland én Japan met hun oorlogsverleden om gaan. Duitsland scoort dan altijd veel beter dan Japan. De Duitsers hebben zich, zeker de laatste 20 jaar, aan een diepgaand, collectief gewetensonder zoek onderworpen. Het relativeren van de oorlogsmisdaden, het ontken nen van de holocaust, het verheerlij ken van het Duits-zijn, wordt hooguit bedreven door een piepkleine minder heid. Als een Duitse politicus een oorlogs monument ziet, gaat hij, al is het maar figuurlijk, gelijk op de knieën. De oorlog en de misdaden zijn door die houding geschiedenis geworden. Ze zijn natuurlijk niet vergeten; dat is onmogelijk, maar ze belasten niet lan ger Duitslands relaties met andere lan den. In Japan is het verleden nog altijd ac tueel. Japanse politici mogen een aan tal keren hun verontschuldigingen hebben aangeboden voor de excessen van de oorlog; de buurlanden vinden altijd dat er een luchtje aan kleeft. Het is waar dat die landen, China en Korea voorop, dit vaak voor hun ei gen minder nobele drijfvei'en misbi'ui- ken. Dat ligt vooral aan Japan. Het heeft niet zoals Dxxitsland geprobeerd in het reine te komen met zijn verleden. Ul trarechtse nationalisten zijn geen figu ranten, maar nog altijd hoofdx-olspe- lers in de Japanse politiek. In school boeken worden Japanse oorlogsmisda den nog immer onder het tapijt ge veegd. Als een Japanse politicus al een ooxiogsmonument bezoekt, gaat hij naar de Yasukunitempel in Tokio, waar niet alleen Japans oorlogsdoden, maar ook zware oorlogsmisdadigex's worden geëerd. Zolang voor de buitenwereld niet dui delijk is wat Japans ware gezicht is, Hiroshima of Yasukuni, zal het verle den Japan altijd blijven achtervolgen. Peter van Nuijsenburg den zijn als er wat gebeurde; de Amex'ika- nen hadden de opdracht om het terrein met alle middelen te^beschermen. Soms was er stampij, als vredesactivisten tegen de bommen te hoop liepen: dan vlo gen helikopters over, blaften waakhonden achter de hoge hekken, stonden bluskanon- nen klaar en hief de ME de wapenstok. Oefendorpje In 't Harde is de nucleair site nog onge schonden. De bunkers zijn weggemoffeld op het Artillerie Schietkamp (ASK). Aan de omheining staan borden: 'Schietterrein - Levensgevaarlijk' met afbeeldingen van herdershonden. De lege bunkers worden af en toe gebxaiikt als 'oefendorpje' om solda ten voor vx-edesmissies te trainen in ge- weldsbeheersing. 'Rondkijken? Dat kan', x-oept het ministerie van Defensie aanvankelijk welwillend. Maar uiteindelijk mag het toch niet. De Amerikanen zijn beducht voor dit soox-t be langstelling, klinkt het op het ministei'ie. Weliswaar zijn deze bunkers buiten ge bruik, maar in andere delen van de wereld zijn ze wel operationeel en hebben ze dezelf de lay-out. Waarom zou je iemand op 'n idee brengen? O.k., dan maar een kijkje bij de bunkers zónder militaire begeleider. Het atoomdoip lijkt op een combinatie van het IJzex-en Gor dijn en de Alcatraz-gevangenis. Overal staan mosgroene containers ('Propei'ty US Army'). Na twee foto's stopt al een auto van de marechaussee. De papieren worden inge nomen, een deemoedige tocht voor px'o- ces-verbaal op het bureau volgt. Dertig eu ro de man 'wegens het zonder recht bevin den op grond waarvan toegang op blijkbare foto Tom van Dijke/GPD wijze was verboden'. De fotograaf moet zijn reeds gemaakte foto's onder toeziend oog moet wissen. Hij boft - vindt de mare chaussee, het had ook een boete kunnen worden 'wegens fotograferen van geheime militaire objecten'. Onzin, die geheimzinnigheid, zegt Hans Kx-istensen vanuit Washington. Hij is (kri tisch) kei'nwapenexpert van de Natural Re sources Defence Coimcil, een vooraanstaan de natxxurorganisatie: „Soms zijn zaken van veertig jaren geleden nog geheim. Niet omdat het zin heeft om het geheim te hand haven, maar omdat de autoriteiten ooit heb ben besloten dat atoomtaken geheim zijn. IxTelevant in dit geval, want van deze gene ratie bunkers is de lay-out overal gewij zigd. In de afgelopen jaren is de veiligheid zo aangeschexpt dat ze niet meer vergelijk baar zijn." Argumenten temeer om deze bunkers in 't Harde dan maar te bewaren voor het nage slacht, als monument, als waarschuwing of wat dan ook. Ronald Vrolijk van Fox-ten nl (een club die zich beijvert voor het bewaren van militair ex-fgoed) pleit er voor. Maar zelfs bij het Nedex-lands Artillei'ie Museum hebben ze er weinig oren naar. De site ligt te ver op militair terx-ein, zegt manager Paul van Bx-akel. En de Amex-ikanen blijven nog jaren de baas in dit kleine stukje Hol land ter grootte van twee voetbalvelden. Vreemd genoeg herinnert in zijn museum niets aan de nucleaire dagen: de collectie stopt in 1950 en door de bezuinigingen komt er voorlopig ook geen aandacht voor. Ook in sociaal opzicht is weinig beklijfd van de nucleaire jax-en, zegt hij. „Nadat de Amerikanen in 1992 hier de deur dicht de den, heeft de provincie eens onderzocht of er hier nog militairen waren blijven han gen. Dat was niet zo, integx-ex-en, daar de den ze niet aan, ze woonden altijd op een kluitje. En waren afstandelijk, óók in het dagelijkse werk, hoor ik de militairen hier nog wel eens zeggen. Zelfs op kerstkaartni veau zijn er geen contacten meer." Volkel Liggen er dan helemaal geen nucleaire bom men meer in Nedexland? Jazeker, minstens tien. Ze liggen op vliegbasis Volkel (Noord-Brabant) en dankzij de 'Freedom of Irxformation Act' in de VS (vergelijkbaar met onze eigen Wet Openbaarheid van Be- stuur) zijn type en aantal gemakkelijk te achterhalen. Het zijn B61-5-bommen, van 350,4 kilo per stuk en met een explosieve kracht van zeker 50 kiloton (vier keer de Hi- roshima-bom). Beheer en bewaking van de bommen doet het Amerikaanse 752ste Mu nitions Support Squadi'on. Ook bij parate stx-aaljagereenheden in Kleine Brögel (Bel gië) liggen tien B61's en op de Duitse bases Büchel en Rammstein nog eens 45. Kernwa- penexpert Hans Kx-istensen zegt dat de Na- vo de Ixand licht met afspraken voor de ont wapening. Zo zouden er nog 480 atoomwa pens in Europa liggen, tweemaal zoveel als afgesproken. Jelle Boonstra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21