fVD wil lagere accijns benzine iMK? Londense politie schiet verdachte terreur dood PZC iqpr.de trance Vierdaagse blikt vooruit www.gobest.nl PZC lofstra: Kwartje van Kok tijdelijk terug naar automobilist ftj Bul lezen we zeeuws Advies opticien vaak niet goed iL begint onderzoek aar verleden senator [G Rover verkocht ian Chinees bedrijf 19° §12° W 3 fen toe zon ïonnige perioden, maar vanavond een bui. Maxima rond 20 graden. ie noordwestenwind. i;e jaargang no. 172 itardag 23 juli 2005 nummer 1,75 PZC r r r 19e ETAPPE 1. Guerini (foto) 3.33.04 2. Casar 0.10 13. Pellizotti z.t. 110. Weening 3.50 ALG. KLASSEMENT 1. Armstrong 81.22.19 12. Basso 2.46 3. Rasmussen 3.46 24. Boogerd 31.45 I zie pagina's 19 en 20 Meer over de TOUR op de PZC-site: www.p70.nl Japan, 60 jaar na De Bom De eerste bewoners van Waterfront, Terneuzen Westerschelde raakt zand kwijt De Westerschelde verliest door het getij nu grote hoe veelheden zand, terwijl de vloedstroom vroeger meer zand aanvoerde dan bij eb verdween. Nu nog droogvallende zand platen dreigen definitief kopje C onder te gaan. Tweede gouden plak Van Dijk Edith van Dijk heeft gisteren tijdens de wereldkampioen schappen zwemmen in Montreal goud gewonnen op de 25 kilometer open water. Van Dijk won eerder al brons op de 5 kilometer en ook goud op de 10 ki- t-ï f lometer. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio en Televisie: 8 en 9; Zee land: 1113, 15, 16 en 17; Sport: 18, 19 en 20 Reporta ge: 21, 22, 23 en 25; Wonen: W1, W3 en W4; Trends: W5 en W6; Jong: W7; Reizen: W9 en W11 (Advertentie) Een betere vakantie voor minder geld! Turkije, 8 dagen al vanaf 99,- Vertrek in augustus Kijk in het katern Reizen voor al onze aanbiedingen Elke week in de zaterdagkrant Reize Daar moet je naar toe. (Advertentie) O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij eenmalig toeslemming voor telefoon: Ipostlbankrekeniiignuinmar. Kijk Op www.iuc.nl/abonneien. bel gratis IISOO - 0?.31231 of stuur deie bon naar PZC. alrieling Igierssaiyicc AmwQotünurtmer 713, 4460 WB Goes O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CU per maand met automatische incasso (C 19.95). per kwartaal met automatische incasso (€*58.00). CD per jaar mei automatische incasso (€222,50). sutiiósshssss*,?1 het alfabet van Zeeland (Advertentie) 5e onze wekelijkse vacature-index pagina 10 katern het allabet van Zeeland (Advertentie) PARTNERS 0 1 8 - 61661 gaan met het veilen van tanksta tions. Op die manier kunnen nieuwe, goedkopere concurren ten op de benzinemarkt ko men." Ook de LPF vindt dat het Kwartje zo snel mogelijk terug moet naar de automobilist. Het CDA gelooft niet dat verlaging van de bezineaccijns de oplos sing is. Volgens Kamerlid Van Hijum zijn de hoge prijzen voor al het gevolg van schaarste op de internationale markt. „De olieprijs is hoog en dat merk je aan de pomp." De accijnzen in Nederland en die in het veel goedkopere benzi neland Duitsland ontlopen el kaar nauwelijks, ontdekte Van Hijum. „Onze benzine is vooral duurder doordat oliemaatschap pijen hier hun transportkosten, bevoorrading en winsten zwaar der doorberekenen in de prijs." Niet enthousiast Ook Van Hijum vindt de benzi neprijzen 'verschrikkelijk hoog'. Maar hij is niet enthousiast over het plan van zijn WD-collega Hofstra om de accijns tijdelijk te verlagen. „Om het consumen tenvertrouwen te stimuleren, is er misschien wat voor te zeggen. Maar CDA, WD en D66 hebben in het regeerakkoord nu een maal afgesproken dat de op brengst van de accijnsverhoging naar onderhoud van wegen gaat. Zo vloeit het geld toch weer terug naar de autobezit ter." GPD pagina 3 automobilisten zijn hoge benzineprijzen meer dan beu GRONINGEN - Door opticiens uitgevoerde ogcntests zijn onbe trouwbaar. De oogmetingen deu gen vaak niet en de adviezen aan de consument, zijn in een aantal gevallen zelfs gevaarlijk. Dat concludeert het Dagblad van het Noorden na een steek proef onder achttien opticiens. Er moet een keurmerk komen, zodat het kaf van het koren ge scheiden wordt. Dat stelt poli tiek Den Haag naar aanleiding van de opticientest. „Er moet snel een kwaliteitscontrole ko men", zegt PvdA-kamerlid Van Dijken. Ze weet zich gesteund door Kant van de SP. De test levert onthutsende resul taten op. Bij de achttien opti ciens werden achttien verschil lende adviezen gegeven. Meer dan de helft scoort een onvol doende. De Nederlandse Unie van Op- tiekbedrijven betreurt de erbar melijke situatie en wil maatrege len nemen. GPD van onze redactie buitenland LONDEN - De politie heeft gis teren in het Londense metrosta tion Stockwell een man doodge schoten die mogelijk op het punt stond een bom tot ontplof fing te brengen. In de avond ar resteerde de politie twee men sen die mogelijk betrokken zijn bij terroristische activiteiten. In Birmingham pakte de politie een persoon op die mogelijk be trokken is bij terrorisme. Ook in de Londense wijk Stockwell ver richtte de politie een arrestatie. Plet is onduidelijk of die iets te maken heeft met het schietinci dent op het metrostation Stockwell. De man die daar gis terochtend werd gedood, werd door agenten gevolgd omdat hij uit een huis kwam dat in ver band met de aanslagen in de ga ten werd gehouden. Plij werd door agenten aangesproken maar rende weg en werd na een achtervolging met vijf kogels van dichtbij doodgeschoten. Het zou gaan om een stevig gebouw de man met een Aziatisch uiter lijk. De man leek geen wapen te dragen en had volgens ooggetui gen geen rugzak bij zich. Maar enkele getuigen zeiden te heb ben gezien dat de verdachte ex plosieven aan zijn lichaam had bevestigd. Burgemeester Li vingstone verdedigde het 'schie- ten-om-te-doden '-politiebeleid. Een potentiële zelfmoordenaar mag niet bij bewustzijn blijven, aldus Livingstone. De krant The Guardian meldde dat de hoof den van politie en veiligheids diensten premier Blair hebben gevraagd om meer bevoegdhe den om terrorisme te bestrijden. Het onderzoek naar de aansla gen van 7 juli en die van afgelo pen donderdag ontwikkelt zich intussen snel, aldus het hoofd van de Londense politie Ian Blair. Volgens waarnemers heb ben de mislukte aanslagen van donderdag de politie een schat aan forensische informatie opge leverd die het onderzoek naai de aanslagen van 7 juli sterk vooruit kan helpen. De verant woordelijkheid voor de aansla gen van donderdag is gisteren opgeëist door een groepering die zegt verbonden te zijn met Al Qaeda. Deze Brigades Abu Hafs al Masri hadden zich ook al ver antwoordelijk gesteld voor de aanslagen van 7 juli. ANP/AFP pagina 3 Bot zoekt grenzen mensenrechten pagina 5 protest islamisten in Pakistan ionze redactie economie INDEN - De failliete Britse Jofabriek MG Rover is ver tilt aan het Chinese bedrijf ajing Automobile. Dat heb- j bewindvoerders meege- tld. igens een van hen, Tony Lo ts van PricewaterhouseCoo- s, gaat Nanjing een groot dvan de fabrieken naar Chi- overbrengen. Volgens Lomas ijft in Groot-Brittannië wel s voor de autoproductie ach- evenals MG Rovers onder is- en ontwikkelingspoot. [Rover moest in april uitstel i betaling aanvragen na het lukken van onderhandelin gen over een overname door een andere Chinese onderneming, Shanghai Automotive Industry Company (SAIC). Dat bedrijf toonde deze maand opnieuw be langstelling, net als een consor tium onder leiding van de Britse zakenman David James. De bonden waren vooral gepor teerd van het bod van SAIC. Ze zagen daarin de meeste kans op behoud van banen. Bij Rover werkten 6100 mensen. Nanjing Automobile is veel kleiner dan SAIC. Het is China's oudste au tofabrikant en ^bestaat sinds 1947. Wat het bedrijf voor MG Rover betaalt, is niet bekendge maakt. In het geruchtencircuit wordt 50 miljoen pond; 75 mil joen euro, genoemd. AFP/ANP ^agenten staan bij het Stockwell metrostation in Londen 'een mogelijke terrorist gisteren werd doodgeschoten. foto Daniel Deme/EPA pmze redactie binnenland HAAG - De benzine- moet niet boven de 3D euro uit komen, vindt keringsfractie WD. Nu IA liter euro ongelood •dan 1,40 euro kost, wil jrlid Hofstra de ac- verlagen door het van Kok (11 euro- jut) tijdelijk terug te geven ide automobilist, sde prijs van benzine daalt, kan de accijns weer omhoog." Hofstra maakt zich zorgen over de torenhoge benzineprijzen in Nederland. Hij waarschuwt het kabinet alvast de accijnzen niet verder te verhogen. „Staatsse cretaris Van Geel van Milieu heeft het idee geen accijns op mi lieuvriendelijke biobrandstof fen te heffen. Om het verlies aan inkomsten te compensex-en, moet de dieselaccijns omhoog. Daar zijn wij tegen." Hofstx-a wil ook de automatische inflatie correctie, de aanpassing van de accijnstarieven aan de inflatie, in 2006 niet door laten gaan. De overheid is niet de enige schul dige aan de hoge benzineprijs, meent de WD'er. „De markt werking moet ook beter. Je ziet aan benzineverkopers als Tango en de ANWB dat het wel dege lijk goedkoper kan. Vandaar dat we bijvoorbeeld moeten door- nonze redactie binnenland sSEN - GroenLinks wil te we- lofSam Pormes in 2001 bij rn kandidaatstelling voor de lisle Kamer cle waarheid over p omstreden verleden heeft ge loken. '.is volgens vice-partijvooi-zit- rNevin Özutök de reden voor ipartij om een eigen commis- ;een onderzoek naar Pormes laten uitvoeren.Volgens haar al het om een onderzoek, arbij meerdere zaken uit het rieden van Poimes aan de or- komen. Het moet in oktober [afgerond. mes (Medemblik, 1954) is in spraak geraakt doordat op- aw de beschuldiging de kop stak dat hij in zijn jonge jaren een guerrillatraining heeft ge volgd bij Palestijnse teiToristen in Zuid-Jemen. De in Assen woonachtige sena tor van Molukse afkomst heeft dat altijd ontkend. Volgens hem is er sprake van persoonsverwis seling. GPD Vliegtuigje verongelukt bij Duitse Reichstag BERLIJN - Bij de Reichstag in Berlijn is gisteravond een klein vliegtuigje verongelukt. De pi loot is om het leven gekomen, zo meldden de Berlijnse autoritei ten. Het eenmotorige vliegtuigje brandde volledig uit. Volgens ooggetuigen boorde de machine zich in een grasveld op ongeveer 300 meter van de Reichstag, waar nu het Duitse paiiement is gevestigd. Enkele honderden me ters verderop staat ook het kan toor van de Duitse bondskanse lier. De oorzaak van het ongeval is nog onbekend. De crash had in ieder geval geen terroristische achtei-grond, zo maakte de Duit se senator Korting bekend. ANP/DPA Tussen rijen toeschouwers gaan de Vierdaagse-vvandelaars over de Via Gladiola naar de eindstreep. foto Theo van Zwam/GPD van onze redactie binnenland NIJMEGEN - Aan de negentigste Vierdaagse mo gen volgend jaar maximaal 50.000 wandelaars be ginnen. De organisatie durft het door de gemeente Nijme gen opgelegde maximum van 47.500 te verhogen, na de ervai'ingen van de afgelopen twee jaar. Zo'n vierduizend aangemelde lopers verschenen toen niet aan de start. Gevolg daai-van was dat duizen den anderen onnodig bleken te zijn geweigerd bij de inschrijving. Volgens woordvoerder Sonneville van de Vierdaagse-organisatie wordt het als on rechtvaardig beschouwd dat veel mensen zich een startbewijs toeëigenen zonder daadwerkelijk aan de mars mee te doen, terwijl velen daardoor ach ter het net vissen. De organisatie besloot eerder al de wegblijvers persoonlijk aan te schrijven om er achter te komen waarom zij niet zijn komen opda gen. De jubileum-Vierdaagse van volgend jaar zal op een aantal punten wijzigingen kennen, waaronder vermoedelijk een omlegging van de route door de Nijmeegse.binnenstad. Wandelaars moesten in de ze smalle straten tot een uur wachten voordat ze de laatste meters naar de finish konden afleggen. Oorzaak wai'en onder andere terrassen en winkel publiek. In Nijmegen zijn gisteren 38.225 wande laars over de eindstreep gekomen. GPD/ANP MM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1