Stapel folders is populair PZC achters in Fort Rammekens Afrobeat op Sfinks van jongste Kuti 17 zaterdag 23 juli 2005 Kinderen vinden (ursussen van Jeugdzorg zinvol pELBURG - Kinderen zijn er 1c spreken over de leerstraf- jiningen van Bureau Jeugd ig Zeeland. Ze volgen de cur ven als onderdeel van een ürstraf die de kinderrechter pheeft opgelegd. fe conclusie trekt Jeugdzorg op basis van de evaluaties ijl de bijeenkomsten. Jongeren ken dat ze de cursusmodules Btog vinden. Ze krijgen er bij- (orbeeld meer zelfvertrouwen jor. v korte modules bestaan uit jee of drie bijeenkomsten van jee uur en zijn een jaar gele- iadoor Bureau Jeugdzorg Zee- jd ontwikkeld. Voorbeelden modules zijn: budgetteren.' jiïaan met agressie, alcohol of ^ven, seksualiteit en zelf- idd. fj kunnen alleen jongeren de jtsus volgen die door de kan- aiechter daartoe zijn vëroor- jeld. „Het is jammer dat je ïit een delict moet plegen om joreen cursus in aanmerking ikomen", zegt L. Smit van Bu- au Jeugdzorg Zeeland. „Jonge- geven zelf aan dat ze er veel bij hebben. Ik ben ervan jsrtuigd dat we jongeren op ft rechte pad kunnen houden iszein een eerder stadium zo'n !odulekunnen volgen." aeau Jeugdzorg wil de trainin- i ook buiten het straf- cht om kunnen geven. De in- w heeft daarom een jaar sleden bij de provincie een sub tle van 20.000 euro aange- Die heeft nog geen be igenomen, alclus Jeugdzorg, (de cursussen het gedrag van ageren veranderen is niet be ad. Bureau Jeugdzorg heeft 1 modules leerstraffen aange- fld voor een landelijk onder is van de Raad voor de Kin kbescherming. Als die besluit ft project 'door te meten' »rdt duidelijk of de trainingen daadwerkelijk helpen. bij nader inzien speciale vaartochten van het ••voetveer Wemeldinge-Zierikzee iiop26, 28 en 31 juli. In de PZC van luli zijn abusievelijk foutieve data ge- sld. door Raymond de Frel Zomaar een greep uit een blauwe pa piercontainer op een willekeurige weekdag in Terneuzen. Houdt u vast, daar gaan we: Halfords, Agriland, Schlecker, Gall Gall, Kruidvat, Streekbeeld, Belcompany, Gamma, Lidl, Etos... Laten we het u verder be sparen, het zal duidelijk zijn: we wor den bedolven onder reclamemateriaal. En geloof het of niet: dat vinden we heerlijk. Gemopper over de hoeveelheid reclame die aan het begin van de week door de brievenbus wordt gestouwd mag zo langzamerhand bij het standaard 'koe tjes en kalfjes'-geklets tussen buren en op verjaardagen worden gerekend; Maar stiekem vindt het gros de onop houdende stroom voordeeltjes en prijs- knallers op hun deurmat helemaal niet zo erg. Met 31 folders per week is dit jaar een record gevestigd, zo blijkt uit het jaarlijkse onderzoek van 'Thuis Bin- Reclamemateriaal nen Bereik' van marketingbureau Veld kamp in opdracht van verspreiders als Interlanden, DistriQ en TPG Post. Irri tant? Welnee, bevestigt een ander re cord. Gemiddeld besteden Nederlan ders 34 minuten per week aan het door nemen van alle lokroepen van winkels. Vorig jaar lagen de aantallen bedui dend lager: toen werden we wekelijks gevoerd met 28,8 folders, die in 29 minu ten werden doorgespit. „Ik word er soms knettergek van. Wat een rotzooi. Of ik het allemaal doorneem? Nou ja, in die blaadjes van bouwmarkten zie ik wel eens iets interessants staan. Maar verder? Weg met al die troep. Blaadjes over meubels... alsof ik elke week een nieuw bankstel koop", reageert een 78-jarige krasse dame uit Sluis. En een inwoonster"(28) uit Heikant foetert ook al. „Zeker in de zomer mik ik het met een weg. Dan ben ik veel liever buiten." Nederlanders krijgen wekelijks een flinke lading reclamefolders in hun brievenbus. Vervelend? Het gros vindt van niet. foto Peter Nicolai Een 43-jarige Middelburgse is eenzelf de mening toegedaan, al wordt ze met een gecorrigeerd door haar klagende echtgenoot. „Geef jij er niets om? Waarom rijden we dan de ene keer naar Goes, de volgende keer naar Vlissingen en een derde keer naar het centrum van Middelburg voor allerlei aanbiedingen? Allemaal voor de voordeeltjes. Maar over de benzine die onze wagen tijdens al die ritjes opslurpt hoor ik je nooit." Een 74-jarige Axelaar zegt ook al geen moer om al die folders te geven. „Meu bels? Keukens? Hup, in de prullenbak. De blaadjes van supermarkten kijk ik wel door. Ik schaam me er ook helemaal niet voor om vervolgens in de Albert He- ij n mijn kar vol te laden met spullen die in de 'bonus' zijn. Iedereen mag weten dat ik op de koopjes loop. Ik vind het zulke flauwekul dat sommige mensen dat verborgen houden. Laatst kwam ik bij de Lidl een notabele tegen, die ik een beetje ken. Die probeerde me langs alle kanten te ontwijken. Dan ben ik zo'n rotzak die expres vier keer langs zijn winkelwagentje loopt, haha!" Uit het Thuis Binnen Bereik-onderzoek wordt duidelijk dat veertien procent van de Nederlanders echt naar de win kel gaat om te profiteren van aanbiedin gen. Vier procent wordt door de folder gelokt en vijf procent beslist in de win kel pas of hij tot de aankoop overgaat. Volgens het onderzoeksbureau hebben folders een bepaalde amusementswaar de, die in tegenstelling tot televisierecla mes niet worden opgedrongen. Mensen kunnen immers zelf bepalen wanneer ze het materiaal lezen. Ontspannend Dat is slechts gedeeltelijk waar. Wie echt wil profiteren van aanbiedingen doet er goed aan in het begin van de week de folders door te ploeteren. Hal verwege de werkweek kan het al te laat zijn. Want als die mooie fiets vanaf dins dag een stuk goedkoper is, kan het zijn dat woensdag de winkel al leeg is. „Daarom ga ik er meestal op maandaga vond eens goed voor zitten. Ik vind het lekker ontspannend. Jammer genoeg krijgen wij de laatste tijd ook een pak ket pas op dinsdag, waardoor we wel eens naast het potje piesen", zegt een vijftigjarige Terneuzense. Wie geen re clame wil ontvangen heeft baat bij een NEE-sticker, die in 1992 door Milieude fensie werd geïntroduceerd om onnodig papierverbruik te beperken. Slechts tien procent van de huishou dens heeft zo'n plakker op de bus. „Ik lees die folders allemaal. Nou ja, behal ve computer- en autoboekjes. Dat inte resseert me gewoon niet. Maar de blaad jes van Blokker, Xenos, Hema en Kruid vat... daar ben ik toch zo een kwartier tot twintig minuten mee zoet. En ik rea geer er ook op. In bepaalde mate hoor. Als de chips in de reclame is, haal ik heus geen dertig zakken in huis", zegt een Terneuzense (56). Haar persoonlijke voorkeur is volgens het onderzoek door snee. Want met stip op één op de popula- riteitslijst: de folder van drogisterijke ten Kruidvat. Man opgepakt voor slaan buurman MIDDELBURG - Een 44-jarige Middelburger is in de nacht van donderdag op vrijdag aangehouden voor mis handeling. De man stond rond half vier in de wijk Nieuw-Middel- burg te schreeuwen en op de ramen van zijn buurman te bonken. Toen de buurman, een 27-jarige Middelburger, naar buiten kwam ontstond een worsteling, waarbij de buurman gewond raakte aan zijn hand. De 44-jarige heeft de nacht doorgebracht in een politiecel. Drankrijder kan straf niet ontlopen MIDDELBURG - Een 35-jarige man uit Roosendaal moest zich gisteren tegenover de Middelburgse politie rechter verantwoorden omdat hij vorig jaar oktober aan de Oude Veerhavenweg in Vlissingen een spoorboom naai de vernieling had gereden. De man had dronken achter het stuur gezeten en dacht waarschijnlijk dat hij zijn straf kon ontlopen door na het incident met stille trom te vertrekken. Helaas had de spoorboom een onmiskenbare afdruk op de motorkap van zijn auto achtergelaten. Daarmee was de verdwijntruc mislukt. De man liet zijn rechtszaak behartigen door een advocate. „Mijn cliënt kan zich niets meer van het onge val herinneren", reageerde de raadsvrouw. Dat wilde de rechter best geloven, gezien de verklaring van de politie dat de verdachte duidelijke tekenen van dronkenschap vertoonde. De man kreeg' een boete van 800 euro en een rijontzegging voor de duur van zes maanden. Werkstraf voor wapenbezit MIDDELBURG - Al vijftien jaar lang was de 34-jarige man uit Wemeldinge van plan om een jachtvergunning aan te vragen, maar het was er nooit van gekomen. Dat excuus gebruikte hij in ieder geval om de Middelburg se politierechter te verklaren waarom hij illegale wapens bezat. „Voor de jacht treffen wij meestal hagelgeweren aan, maar deze wapens waren bedoeld om iemand op een afstand mee om te leggen", reageerde officier van justitie R. Jeuken. Na een anonieme tip had de politie op 3 december 2004 een semi-automatisch kogelgeweer en 277 patronen in be slag genomen. Daarnaast vond de politie ook zestien ko gelpatronen, bestemd voor een pistool. Op wapenbezit van die orde staat normaliter een gevangenisstraf van zes maanden. De man kwam er vanaf met de maximale werk straf van 240 uur en twee maanden voorwaardelijke cel straf. De rechter wilde rekening houden met het feit dat de man een gezin te onderhouden heeft en dat hij nooit eerdei- voor een dergelijk incident is veroordeeld. Goes zet schoonheidsfoutje recht GOES - Goes herstelt een schoonheidsfoutje. De gemeen te vraagt alsnog bij zichzelf een bouwvergunning aan voor de vier lichtmasten die de heringerichte Grote Markt sieren. De uit de kluiten gewassen masten staan er nu illegaal. Wethouder C. Linssen (CDA, binnenstad) tilt niet zwaar aan de gemaakte fout. „Bij het herinrichtingsplan voor de Grote Markt is alles bekeken en onderzocht, alleen het feit dat de lichtmasten vergunningsplichtig zijn, is over het hoofd gezien. Dat kan gebeuren." kunst muren en donkere ruimtes van Fort Rammekens bij Ritthem vormen een bijzondere ruimte voor een expositie, foto Ruben Oreel Bosboom 5 mem - De dikke muren en donkere w? Mtes van Fort Rammekens bij Ritthem wen een bijzondere ruimte voor een ex- Ige- 5'''e van vier kunstenaars. Ans Couvven- tng tg, Rachel Kruithof, José Verhaegh en JjJjj if Anna Maria Verstappen tonen er mo- ®kel, beïnvloed door de ruimte en de ge- Üedenis van het fort, hun werk. M 'tentoonstelling heet Wachters, een titel ün haar diverse betekenissen op diverse atsen is te herkennen, al is het niet altijd u ''-voor de hand liggend. Het initiatief mi «de tentoonstelling komt van Ans Cou- 8j aberg, die in Vlissingen woont. Zij kent rou diaegh en Verstappen, omdat ze samen de kunstacademie in Enschede hebben ^'a Verhaegh werd ook Rachel o.oó dthof erbij betrokken. Kerfj :?n ik de ruimte ging bekijken, moest ik 'Gee ft denken aan 'Bescherm-engel', een fo- José Verhaegh. Ik wist meteen: die ge ïstdaar hangen." 'Daar' is de middelste J ^spoort in het hoofdbastion, een lekgbdbepalende plek in de ruimte. De foto een meisje in ondergoed, maar met psdelen op borst en hoofd. Nadien heeft Couwenberg met de andere drie het fort bezocht. „Toen hebben we be sloten niet alleen maar individueel aan.de slag te gaan, maar ook samen iets met de plek zelf te doen. Gezamenlijk zijn we zo tot het thema van wachters gekomen." De ten toonstelling omvat zowel bestaand als nieuw werk. Een van de opvallendste bijdragen is die van Rachel Kruithof, afkomstig uit Nijme gen. Zij toont in een van de vroegere latri nes van het bastion een korte videofilm, Ge groet geheten. Zichtbaar is een schoorsteen met eronder een poort, waaruit een jonge vrouw komt lopen. Dan keert zij terug om plaats te maken voor eerst een meisje en la ter een wat oudere vrouw. De afwisseling van drie generaties is een continu proces. Duizend bootjes In de andere latrine is werk te zien van Cou wenberg. Zij heeft duizend bootjes gevou wen, onder meer van bladzijden uit een om roepblad maar ook van felgekleurd papier. De vaartuigen liggen te wachten, verdrin gen zich om als eerste te kunnen uitvaren. In het linkergedeelte van het hoofdbastion bevinden zich haar computerbewerkingen van foto's. Het zijn vooral vertalingen van beelden die ze op haar regelmatige reizen naar India heeft opgedaan, zoals kruiden die in boten liggen te wachten en een olifant als tempelwachter. De prints hangen aan een soort waslijn, draaien zachtjes rond in de duisternis. Daardoor zijn ze moeilijk te bekijken, maar des te intrigerender. Samen met José Anna Maria Verstappen uit Hengelo vormt Couwenberg het duo De Ans jovissen, in het zestiende-eeuwse fort ver antwoordelijk voor een gx-ote diaprojectie met daarop een wachtende vrouw bij de Oranjemolen, turend naar de zee. Het aandeel van José Verhaegh uit Nijme gen beslaat uit diverse foto's en kleui-en- prints, waaronder 'Bescherm-engel'. Het grootste wei-k laat een naakte vrouw in och tendjas zien, wier haar het gezicht compleet verbergt. Om het niet te dominant te laten worden, is besloten het werk in een aparte ruimte te tonen, waar het ook beter tot zijn recht komt. De vrouw bevindt zich nu in een van de kazematten, het vi'oegere kruit magazijn, wachtend op nieuwe bezoekers. Expositie: werk van Ans Couwenberg, Rachel Kruithof, José Verhaegh en José Anna Maria Verstappen, t/m 3 augustus in Fort Ramme kens, Rammekensweg, Ritthem. Geopend: dage lijks, 13-17 uur. door Lianne Sleutjes ANTWERPEN - Een opzwepen de avond met Barcelonese rum ba en ska, gevolgd door een zwoele Kaapverdische muziek- nacht met bands uit Rotterdam en van de eilanden zelf. Wie daar al geen goed humeur van krijgt, denkt er broeierig warm zomerweer en een ijskoude cock tail bij. Ziedaar de ingrediënten voor een veelbelovend wereld muziekfestival Sfinks, volgende week van 28 tot en met 31 juli bij Antwerpen. Voor de dertigste keer wordt Sfinks alweer georganiseerd, maar gezapig of i-isicoloos is het festival nog lang niet. Hoewel er ook in Nederland steeds meer li- ve-wereldmuziek valt te beluis teren, kent dit meerdaagse festi val in België een groeiende be langstelling uit ons land. Dat is opvallend met een programma dat nauwelijks grote namen be vat en dus geen gemakkelijke publiekstrekker is. Veelbelovend lijkt dit jaar het opti-eden van de jongste zoon van de Afrobeat-legende Fela Kuti, de 23-jax-ige Seun Kuti, die zijn vaders oude begelei dingsband Egypt 80 weer bijeen bracht. Een kans om de origine le afrobeat-muziek te beleven met dezelfde band die de wereld er in de jaren tachtig kennis mee liet maken. Met zijn sterk- activistische tek sten tegen ai-moede en coi-ruptie ti'eedt Seun in de voetsporen van zijn vader, meer dan zijn broer Femi die een kalme jazz- cari'ièi'e lijkt na te sti'even. Seun zal de jongste op het podium zijn, te midden van vijftigers en zestigers, onder wie zijn eigen moeder die destijds bij Fela al achtergrondzangeres was. Vanwege de jubiléumeditie zijn enkele bands teruggevraagd die eerder grote successen hadden op Sfinks: de afsluitende Goran Bregovic' Wedding and Funeral Band; ongebi-eideld vrolijke gipsy-muziek die bij de modder en het noodweer in 2000 nauwe lijks uit de verf kwam, en nu ho pelijk voor het feestje zorgen dat Sfinks zoekt. Mengelmoes De vurige flamenco/rumba-fu- sion van Ojos de Bi-ujo (Barcelo na) was in 2001 al eens te horen. De groep brengt nu een eigen ontdekking mee: Muchachito Bombo Infierno. Vijf muziek- freaks die Catalaanse ïnmba ver- Seun Kuti, de jongste zoon van afrobeat-legende Fela Kuti, treedt met de oude band van zijn vader, Egypt 80, op tijdens het wereldmuziekfestival Sfinks in Antwerpen. foto Pierre Reneworms mengen met swing, ska en zelfs reggae, Een wat nerveuze mengelmoes maar ook erg dansbaar. Nog enkele tips: Pi-ince Koloni uit Fi-ans-Guyana, zwoele reg gae als start van de zondag, de funky tangobewerkingen van de Argentijnse dance-formatie Ba- jofondo Tango Club en een spe ciale Kaapverdische muziek- nacht op zaterdag met bands uit Rotterdam (de tweede 'stad' van Kaapveixlië) en van de eilanden zelf. Deze nacht moet een inzicht ge ven in de vele muziektradities die de eilandjes van Kaapverdië kennen. Rabasa, Americo Brito en Nhela Santos zijn professio nele muzikanten met eigen wérk, Lantuna, Tocadores de Tambor en Casa Tiberias zijn meer folkloi-istische groepen. Voor wie traditie te ouderwets is, kan zich net als in voorgaan de jaren wenden tot de vele dan- ce-dj's uit verre windstreken, GPD Sfinks Wereldmuziek-Festival, donderdag 28 t/m zondag 31 juli in Boechout (Antwerpen)Zie ook: www.sfinks.be.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17