Hulp moslims nodig tegen terreur PZC VS zijn Al Qaeda behulpzaam PZC Roberts is Bush' tussenwegkandidaat Niger komt om van de honger Islamitische organisaties moeten van binnenuit extremisme bestrijden donderdag 21 juli 2005 De aanslagen in Londen maken duidelijk dat Al Qaeda zich heeft omgevormd tot een terreu rorganisatie met lokale afdelin gen. De moslimgemeenschap kan niet langer passief toezien dat terroristen ons allemaal te gronde richten. Moslims moeten laten zien dat ze werkelijk deel uitmaken van de Westerse sa menleving waar ze zich hebben gevestigd en actief meehelpen het extremisme te bestrijden dat uit hun gemeenschap voort spruit. door Mansoor Ijaz Het vertrouwen dat burgers binnen een democratische gemeenschap bijeenhoudt, werd ernstig geschonden toen vermoedelijke moslimterroris ten tijdens het spitsuur een aan slag pleegden op de metro in Londen. Meer dan vijftig men sen vonden de dood en zeven honderd raakten er gewond. te gast Deze tragedie is de laatste in een rij van ten minsten zeven tien aan Al Qaeda toegeschre ven aanslagen sinds 2002. De planning en uitvoering van de aanslagen vormen een indicatie dat Al Qaeda nog steeds goed •functioneert. Dat de zelfmoord terroristen aan de aandacht van de meest geduchte anti-terreur- dienst wisten te ontsnappen toont hun vastberadenheid en listigheid. Met succes heeft Al Qaeda de overgang gemaakt van een gecentraliseerde terreuror ganisatie tot een ongestructu reerde groep ideologische volge lingen met cellen en autochtone aanhangers in landen die tot doelwit zijn gekozen. Het is ver ontrustend dat de gematigde moslimgemeenschappen niet bij machte blijken islamitisch extre misme te identificeren en de kop in te drukken. Het lijkt erop dat de vijand al onder ons is. Daarom markeren de aanslagen in Londen voor de gematigde moslims een moment van historisch belang. Ze staan Jonge studenten van een madrassa, een koranschool, in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad schreeuwen anti-regeringsleuzen. Het be wind van Pakistan heeft de laatste dagen tientallen mensen laten oppakken op verdenking van verbondenheid met Al Qaeda en medeplich- tingheid aan de aanslagen in Londen. voor een belangrijke keuze en moeten een vuist maken en van binnenuit de radicale elementen bevechten of stilletjes afwach ten terwijl de Westerse regerin gen die klus voor hen opknap pen. Afkering Hun afkeuring uitspreken in ge stileerde mediaberichten, zoals de Britse moslimleiders dat ver leden week deden, is onvoldoen de. Ze moeten actie ondernemen en wel heel snel. Na de aanvallen van 11 septem ber slaagden de Amerikaanse moslims er niet in hun verant woordelijkheid als staatsburger te nemen. In plaats daarvan ko zen velen voor de rol van veron gelijkt slachtoffer. Daarom is hun stem in de Amerikaanse po litiek gemarginaliseerd. Dat ge matigde moslims nergens in de wereld betekenisvolle stappen zetten om de gevaarlijke voe dingsbodem van Al Qaeda bin nen hun gemeenschap uit te roeien, illustreert een verbazing wekkend gebrek aan leider schap. Daardoor heerst er bin nen de seculaire gemeenschap een groeiend wantrouwen tegen alle moslims. De Britse moslims hebben nu de kans het goede voorbeeld te geven door hun plichten als staatsburger te stel len boven de angst voor schen ding van hun burgerrechten. Een actieplan voor de gematig de moslims is vrij eenvoudig als de politieke wil om het mosli mextremisme van binnen uit te bestrijden voet aan de grond foto Mian Khursheed/RTR krijgt. In Groot-Brittannië zijn drie actiepunten nodig: - Verbied het verspreiden van onverdraagzaamheid en haat in moskeeën en andere religieuze instellingen. Net als Frankrijk moet Engeland examens instel len voor imams. Het uitdragen van radicale standpunten moet worden vervangen door kennis over hoe de betekenis van de ko ran voor het dagelijks leven in de Britse seculiere tradities. Ie dere imam die dat weigert moet beleefd naar de vertrekhal van het vliegveld worden geleid. Wie blijft, moet zijn verantwoor delijkheid nemen en de autoritei ten informeren over criminele/terroristische elemen ten in de gemeenschap. - Onderwerp de islamitische lief dadigheidsorganisaties aan strenge controle, om degenen die terreur financieren eruit te pikken. Deze organisaties moe ten donaties uit het buitenland beperken tot tien procent van hun inkomsten en aantonen dat de rest afkomstig is van Britse burgers met een regulier inko men. Het stoppen van de buiten landse geldstromen is de sleutel tot ontmanteling van de Al Qae- da-strategie, waarbij een of twee plannenmakers de aansla gen met buitenlands geld en lo gistieke steun opzetten. - Vorm teams van islamitische burgers die de islam terugclai men van de extremistische expo nenten en de overheid voorzien van nuttige informatie. Het tole rante klimaat in Groot-Brittan nië heeft het land een toevluchts oord gemaakt voor moslimfana tici. Een moslimgemeenschap die de handen ineen slaat en in formatie analyseert en verza melt voor de overheid, heeft meeste zekerheid dat de staat' hen niet bevooroordeeld tege moet treedt. Het zou ook een dui delijk signaal zijn dat Britse moslims hun burgerschap net zo serieus nemen als hun religie. Hypocriet Het is hypocriet dat moslims in het Westen wel hun burgerrecht opeisen en passief blijven tegen over de terroristen die onder hen schuilen met als argument dat ze tot een wereldwijde isla mitische gemeenschap behoren die geen grenzen kent, Het wordt tijd dat ze een vuist ma ken en zich opstellen als deugd zame en actieve burgers voordat het terrorisme ons allemaal ver woest. Mansoor Ijaz woont in New Yok en onderhandelde met Soedan over steun aan het anti-terroris- me beleid van de regering-Clin- ton doorBenqt van Zwol Met John Glover Roberts lijkt president Bush een kandidaat voor het Hoogge rechtshof te hebben gevon den die, in een tijd dat het Amerikaanse politieke land schap langs messcherpe scheidslijnen is verdeeld, zo wel de Republikeinse als de Democratische goedkeuring kan wegdragen. De nomina tie is hierdoor niet bij voor- haat kansloos of de opmaat tot een maandenlang gevecht tussen de twee kampen in de Senaat. De vijftigjarige aimable, con servatieve Roberts heeft een brandschoon verleden, en ont wijkt doorgaans juridische scherpslijperij in zijn vonnis sen. Door de korte tijd waar in hij federaal rechter was, heeft hij weinig uitspraken hoeven doen over controver siële onderwerpen die hem nu parten zouden kunnen spe len. In plaats van vlammende juridische betogen geeft Rob erts er de voorkeur aan zijn opinies in afstandelijke en ob jectieve bewoordingen te gie ten. Mocht hij het tot opper rechter schoppen, dan is zijn mogelijke stemgedrag daar door in nevelen gehuld. Leidende Democraten in de Senaat hebben een afwachten de houding aangenomen ten aanzien van de voordracht van Roberts. „De Senaat moet rechter Roberts' staat, van dienst bekijken. Ik zal geen voortijdig oordeel vellen over deze nominatie", aldus de Democratische voorman in de Senaat, Harry Reid. De Re publikeinen zien in de kandi daat iemand die 'eerlijk, intel ligent en onpartijdig is en ie mand die toegewijd is aan het eerlijk interpreteren van de grondwet en de wetgeving', zei senator Bill Frist. Voorvechters van het recht op abortus en andere progressie ve bewegingen zien de kandi daat als een grote bedreiging die slechts een conservatieve agenda nastreeft. De pro-abortus organisatie NA- RAL zei zeer teleurgesteld te zijn en alles in het werk te zul- len stellen de benoeming te blokkeren. Het Witte Huis en oude beken den benadrukken echter dat de met een gezonde dosis zelf. spot uitgeruste Roberts er geen specifieke politieke agen da op nahoudt. President Bush verklaarde dat zijn kan didaat 'de constitutie stnkt zal interpreteren en niet aan wetgeving vanuit het hof zal doen'. De in Buffalo, New York, ge- boren Roberts heeft een lange juridische carrière achter de rug, die nauw verbonden lijkt met de ups en downs van de i Republikeinen, Na zijn rech tenstudie aan Harvard begon de als rustig en evenwichtig omschreven Roberts als klerk bij verscheidene federale rech ters onder wie de huidige voorzitter van het Hoogge- rechtshof Rehnquist. Daarna diende hij onder president Reagan in het Witte Huis en onder Bush senior als plaats vervanger van advocaat-gene raal Kenneth Star. In deze laatste functie bracht hij veel tijd door voor het Hooggerechtshof wat Bush se nior in 1992 ertoe bracht hem voor te dragen voor een pos; bij het federale hof van be roep in Washington. Hij haal de het toen echter niet. De door Democraten gedomineer de Senaat stemde niet eens over zijn voordracht. Een af tocht naar een gegoede advo- catenfirma in de hoofdstad volgde. Bijna tien jaar later nomineer de Bush junior Roberts nog maals. In 2001 schopte Rob erts die door collega's als een uiterst capabele jurist wordt omschreven, het weer niet tot federaal rechter. In 20( Vrouwe Fortuna hem gunsti ger gezind en werd hij noemenswaardige tegenstand door de Senaat gekozen als fe deraal rechter bij het hof van beroep in Washington. ANP door llona Eveleens Ruim een kwart van de 13 mil joen inwoners in Niger lijdt honger. Achthonderdduizend daarvan zijn kinderen die in toe nemende mate bezwijken aan ondervoeding. De ernstige toe stand had voorkomen kunnen worden door tijdige buitenland se steun. De honger in Niger is het resul taat van aanhoudende droogte en een sprinkhanenplaag. Hulp organisaties voorspelden al maanden geleden de huidige si tuatie. In mei vroegen de Vere nigde Naties om 18 miljoen dol lar voor steun aan Niger. Pas be gin juli, toen bekend werd dat steeds meer kinderen stierven, opende de internationale ge meenschap de geldbuidel een beetje. De VN ontving tot dus ver een kleine 4 miljoen dollar. „Het duurt even voordat de fondsen die nu binnenkomen, zijn omgezet in voedsel en kun nen worden verspreid in een land waar infrastructuur een zeldzaamheid is. Maar we ho pen de neerwaartse spiraal zo spoedig mogelijk te kunnen doorbreken", verklaart Laura Melo, woordvoerdster van het VN - W ereldvoedselprogramma in de Keniaanse hoofdstad Nai robi. Niger, een land op de rand van de Sahara-woestijn, staat op de tweede plaats van de wereld ranglijst van allerarmste lan den. De inwoners zijn voorname lijk semi-nomaden en leven van veeteelt en landbouw. De oogst van vorig jaar werd opgevreten door enorme zwermen sprinkha nen, die ook andere landen in de regio teisterden. Het verzoek van de regering van Niger aan het buitenland voor vliegtuigen en middelen om de sprinkhanen te bestrijden, bleef grotendeels onbeantwoord. „Zelfs in jaren dat er zich geen natuurrampen voltrekken, is de voedsel situatie in Niger peni bel. Momenteel zijn de voorra den op en de nieuwe oogst wordt pas in oktober van het veld gehaald", aldus Laura Me lo. De veestapel is de laatste weken zwaar gekrompen door gebrek aan water en weidegrond als ge volg van de droogte. Het Sahel- landschap van Niger ligt be zaait met karkassen van kame len, geiten en koeien. Veehou ders verkopen hun nog levende have aan slachthuizen, maar krijgen er een uiterst lage prijs voor, doordat het aanbod zo groot is. Geregend Inmiddels heeft het geregend in Niger maar dat is onder de hui dige omstandigheden meer een vloek dan een zegen. De toch al verzwakte bevolking krijgt nu ook te kampen met malaria. Hul porganisaties zoals Artsen zon der Grenzen hebben voedings centra in de ergst getroffen stre ken opgezet. De organisatie ver strekt dit jaar drie keer zoveel noodvoeding aan kinderen dan in andere jaren. „Dagelijks ster ven kinderen in onze centra. We zijn volkomen overdonderd. We hopen dat gauw andere organi saties komen om ons te helpen. De reacties zijn ontzettend traag", zei Milton Tetoniois van Artsen zonder Grenzen deze week tegen een bezoekende BBC-verslaggeefster. In de semi-woestijn dolen fami lies rond die geen idee hebben waar ze heen moeten gaan. „Ik loop rond als een dwaas", zei de vader. „Ik ben bang dat we alle maal van de honger zullen ster ven." De douane van het buurland Ni geria meldt een aanzienlijke toe name van mensen uit Niger die de grens oversteken. „Ze vluch ten voor de honger thuis", meldt Hassan Suleiman Kangiwa, hoofd van de Nigeriaanse doua ne in de noordelijke staat Katsi- Of de vier gewelddadige zelfmoorde naars die op 7 juli bijna zestig on schuldige gebruikers van het Londense openbare vervoer hebben vermoord hun terreuractie geheel zelf hebben be dacht en uitgevoerd, is tot op heden niet bekend. Er zijn echter sterke aan wijzingen dat zij slechts de uitvoerders zijn geweest van wat anderen hebben bedacht. Zonder nu direct te veronder stellen dat de voortvluchtige Osama bin Laden ook in dit geval de kwade ge nius is, bestaat toch het vermoeden dat Al Qaeda of op zijn minst een organisa tie die ideologisch verwant is aan Al Qaeda deze aanslag op zijn geweten heeft. Als dat het geval is, en dat blijft dus voorshands speculatief, is de vraag wat Al Qaeda met deze aanslag heeft willen bereiken. Vanuit ons westers perspec tief is de neiging groot deze massa moord te beschouwen als een zinloze, nihilistische wraakactie op een samen leving die de terroristen niet zint. Ten dele is dat wellicht het geval. Toch doen we er verstandig aan ons af te vra gen of de aanval op het Londense open bare vervoer niet ook een onderdeel is van een welbewuste strategie. Hoe be ter we immers de plannen van Al Qae da begrijpen, hoe beter we die plannen kunnen verijdelen, voorzover dat al thans mogelijk is. De aanslag in Lon den is evident geen toevallige of inci dentele onderneming. Op die dag be gon immers de conferentie van de G8 in Schotland, waarvan de Engelse eer ste minister de gastheer was. Zo bezien was de aanslag een boodschap aan de wereldleiders: wij zitten misschien niet mee aan tafel, maar wij zijn wel in staat om in het hart van de Engelse hoofdstad vier bommen te laten explo deren die over jullie zelfgenoegzame conferentie de schaduw van onze alom tegenwoordige terreur heeft geworpen. In het verlengde van deze redenering is het wellicht nuttig ons nog eens af te vragen hoe Al Qaeda is ontstaan en waar het die organisatie eigenlijk om gaat. Al Qaeda is ontstaan in de gewa pende strijd van fundamentalistische moslims tegen de sovjetbezetting van Afghanistan. Die fundamentalistische strijders werden deels bewapend en ge financierd door de Amerikanen. Zoals zo vaak hebben de Amerikanen hun ei gen latere tegenstander te paard gehol pen. Nadat de Russen waren verdwe nen, woedde in Afghanistan een burger oorlog die tenslotte werd gewonnen door de fundamentalistische Taliban. Dat gaf Al Qaeda de gelegenheid in Af ghanistan een omvangrijke organisatie te creëren die duizenden vrijwilligers een eenvoudige militaire training gaf ten behoeve van de jihad. Die geweldda dige strijd was erop gericht de westerse mogendheden, maar in het bijzonder natuurlijk de Verenigde Staten, uit het Midden-Oosten te verdrijven. Vervol gens zouden de Arabische islamitische staten verenigd moeten worden in een nieuw kalifaat, dat door een waardig opvolger van de profeet bestuurd zou moeten worden naar fundamentalisti sche normen. Primair doelwit van het Al Qaeda-program was Saoedi-Arabië, Osama bin Ladens geboorteland, dat hopeloos gecorrumpeerd was geraakt door de olierijkdom en de daaraan gere lateerde Amerikaanse aanwezigheid. Dat een directe militaire confrontatie met de Amerikanen zinloos was, was evident. Het was zaak alle goedwillen de moslims te mobiliseren voor de pri mair politieke strijd tegen de strategi sche aanwezigheid van de ongelovigen, die de slechte moslimheersers in het za del hielden en Israël steunden. Dat was de bedoeling van de aanslagen op de "Twin Towers en het Pentagon. Door de Amerikanen zo te treffen, zouden mos lims een gevoel van solidariteit ontwik kelen en bovendien zouden de Amerika nen waarschijnlijk zo gewelddadig en massaal terugslaan dat de verontwaar digde solidariteit onder de moslims daardoor nog weer verder gestimuleerd zou worden. De Amerikaanse aanval op Afghanistan verliep echter aanvan kelijk zo snel en succesvol dat deze stra tegie niet werkte. Vervolgens besloten de Amerikanen zonder enige dringende noodzaak Irak aan te vallen en te bezetten. Daarmee hebben zij, hoewel zij daarvoor expli ciet zijn gewaarschuwd door hun eigen 21 juli 1955 KLEERMAKERS - Het Franse blad Le Monde schrijft, dat de Sowjet-leiders bijzonder slecht gekleed zijn. De snit ver raadt dat het kleermakersbe- roep in de dagen na de Revolu tie wex-d onderdrukt. Pas als de Moskouse kleermakers weer geleerd hebben hoe een broek en jas te maken, kunnen wij zeggen dat alles weer nor maal is, schrijven de Fransen. ZEEHOND - De familie IJze- lenberg in Bruinisse heeft een jonge, moederloze zeehond on der zijn hoede genomen. Jac. Hoogerwerf en Jan IJzelen- berg ontdekten het beestje bij de spuikom en brachten M naar zijn soortgenoten aan d Krammerplaat. Het zwom ech ter weer achter hen aan. Ni krijgt het de fles en eens pe dag gaat de zeehond mee zwemmen in de spuikom. HUURAUTO'S - De huurauti zonder chauffeur wint met de dag aan populariteit. Was de tijdelijke bezitter van zo'nau to vóór de oorlog meestal ie mand die voor weinig geld ea paar uur de grand seigneur wil de spelen, na de oorlog is de verhuur op lange termijn - we ken of zelfs maanden - enora toegenomen. Een jongetje ploegt een droge akker om in Zuid-Niger. Inmiddels heeft het geregend in Niger maar dat is onder de huidige omstandigheden meer een vloek dan een zegen. foto Finbarr O'Reilly/RTR na. „We hebben meer van onze mensen naar grensposten ge stuurd. Maar we moeten strikt zijn. Nigerezen zonder geldige papieren worden terugge stuurd." GPD CIA, een unieke mogelijkheid gescha pen om de doelstellingen van Al Qae da's strategie alsnog te realiseren. Irak is geworden wat Afghanistan in de ja ren tachtig en negentig was. Van hein de en ver trekken jonge jihadisten naar Irak om daar tegen de Amerikanen te kunnen vechten. Voor vele radicale moslims is de vermoedelijke leider van het gewelddadige verzet in Irak, Al Zarqawi, een ware held. Via het inter net maakt Zarqawi optimaal propagan distisch gebruik van de strijd in Irak. Naar het schijnt heeft Zarqawi in Italië en Spanje netwerken opgebouwd die hem steun verlenen. Bij gerucht is ook al gesuggereerd dat de aanslagen in En geland iets met Zarqawi te maken zou den hebben. Zo is Irak de locatie gewor den waar jihadisten ervaring op kun nen doen met de gewapende strijd. Aan gezien ook honderden jonge Saoedi's naar Irak zijn getrokken, leeft het Saoe- dische bewind in vrees voor hun terug keer naar eigen land. Net zoals de Ame rikanen Al Qaeda's ontstaan hebben be vorderd, werken zij hu in Irak ijverig aan de destabilisering van het Mid den-Oosten op lange termijn. Maarten van Rossem Hoofdredactie: A. L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraatl 8 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redlern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail; redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 (454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand 19,95 n.v.t per kwartaal: 58,00 60,25 per jaar: 222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn Inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70,65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgers de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550. Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend go»o Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een best (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt Postbus 31, 4460 AA Goes. srrss-» ,r u relevante dlonstonen P" uuur ons zorgvuldig dit schriftelijk melden bij. PZL a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4