i^an Geel poogt werken te redden Nut strengere regelgeving voor wapenbezit betwijfeld S2MHS Britten leveren verdachte van Hofstadgroep uit Ruim tweehonderd misdrijven opgelost via kliklijn liinleg spitsstroken mogelijk mits luchtvervuiling niet toeneemt Tilburgse kermis telt 230 attracties Belangrijke mededeling SSIiSfiSfèS r 11 Sperwer slaat toe op straat Wiegel voorziet weer geldzorgen ziekenhuizen donderdag 21 juli 2005 HAAG - Dankzij anonie- tipgevers zijn in de eerste 6maanden van dit jaar 243 opgelost. De politie K|! daarbij 328 verdachten ujohouden. Dat blijkt uit cij- jgran de de kliklijn Meld Mis- daad Anoniem, ofwel 'Bel M'. Via de meldlijn is in de eerste helft van 2005 een recordaantal van 31.000 gesprekken gevoerd, een stijging van acht procent ten opzichte van dezelfde perio de in 2004. Medewerkers van de lijn stuurden zesduizend serieu ze tips door naar politie, verze keraars en de inlichtingendien sten Fiod-ECD (fiscale fraude) en Siod (sociale fraude). Veel tips betreffen drugshandel. Driekwart van de meldingen gaat over wietplantages. Begin deze maand name de politie Fle voland in tien woningen in Al- mere bijna duizend planten in beslag. In een aantal woningen werd illegaal stroom afgetapt. Het aantal meldingen over dief stal en overvallen is in de eerste helft van dit jaar ook gestegen. Ook blijven er tips komen over ernstige misdrijven als moord en terreur. Dit jaar kwamen 116 serieuze tips binnen over moord en doodslag. Zeven tips gingen over terreur. Volgens een woordvoerder van de lijn (0800-7000) is dat mede te danken aan de inzet van Ara bische tolken. GPD Loon - Projecten als de jjleg van spitsstroken kunnen vinden, mits de lucht aanvullende maatregelen wordt. Met die com- wil staatssecre- Geel (Milieu) voorko- Lfldat Nederland op slot gaat de strenge Europese nor- voor luchtkwaliteit. Lr een lagere maximumsnel- Lj zou bijvoorbeeld het verbre- fevan een weg mogelijk wor- f. Een dergelijke maatregel ^verslechtering van de lucht- jsüteit door het extra verkeer setdoen 'of mogelijk zelfs per Ho tot verbetering' leiden, Smelt, de bewindsman giste- de Tweede Kamer, aGeel wil de 'saldering' uit keren in 'pilotprojecten'. Het :t Amsterdam AIO West, iject Mainport Rotterdam en Krbouwing van het stations- ïed in Utrecht zitten daar in fergeval bij. (gebruik van de compensatie- stag is aan voorwaarden ge- den Zo moeten de projecten maatregelen gelijktijdig uit- merd worden en moet het om dfde vervuilende stof gaan. kleinere uitstoot van stik- öioxide geldt bijvoorbeeld als tegenprestatie voor sr fijn stof in dé lucht. «ompenseerd iwil Van Geel er zo dicht mo- jkbij de verbrede weg of het linve bedrijventerrein dat sa vervuiling veroorzaakt rit gecompenseerd. Op deze zijn uitzonderingen moge- Zo gaat het autoluw maken i een binnenstad, die daar- or schoner wordt, vaak ge- topinkomens traks openbaar EN HAAG - Topinkomens in publieke sector, worden van volgend jaar openbaar. inister Remkes heeft hiertoe Sieren een wetsvoorstel naar 'Kamer gestuurd. Daar is een eerderheid voor openbaarma- ing, zodat de wet al volgend Urkan ingaan. GPD paard met de aanleg van een rondweg verderop, waar de lucht dan wel wat verder ver vuilt. PvdA-Kamerlid Samsom, die de regeling zonder duidelij ke voorwaarden dreigde te blok keren, is gematigd tevreden. „De belangrijkste gaten in de saldering zijn wel gedicht." Hij betwijfelt echter of de opzet van Van Geel stand zal houden voor de rechter. „De Raad van State was hier heel kritisch over. Ik hoop dat provincies en gemeen ten hiermee aan de slag kunnen, maar ik houd mijn hart vast voor de eerste procedure", aldus Samsom. Campagneleider Verkeer J. Wijnhoven van Milieudefen sie 'weet haast wel zeker' dat de regeling voor de hoogste be stuursrechter zal sneuvelen. „Het blijft toch een beetje hout je-touwtje wetgeving." Nederland kan op veel plekken niet voldoen aan de Europese ei sen voor schone lucht. Probleem is vooral de te grote hoeveelheid fijn stof, die de bouw van woon wijken en bedrijventerreinen en de aanleg van nieuwe wegen dreigt te blokkeren. Naast maat regelen als subsidie voor roetfil- ters op dieselauto's om de lucht schoner te maken, zoekt het ka binet ook naar andere mogelijk heden om de bouw mogelijk te houden. De staatssecretaris wil de compensatieregeling komend najaar opnemen in de nieuwe wet Luchtkwaliteit.ANP pagina 21 meetnet fijn stof in havens nodig TILBURG - Er wordt hard gewerkt aan de opbouw van de 436e editie van de Til burgse kermis. Als alle exploitanten op tijd zijn, staan er morgen ruim 230 attrac ties in de Tilburgse binnenstad. In 2004 trok de kermis, die volgens het gemeentebe stuur de grootste van de Benelux is, bijna een miljoen mensen. De organisatie gaat ervan uit dat er dit jaar opnieuw zo veel mensen komen. Het kermisterrein beslaat met 6,5 hectare vrijwel het gehele stadscentrum. In 2004 was de opbrengst voor de gemeente twee miljoen euro. De Tilburgse kermis begint morgen en duurt tot en met zondag 31 juli. foto Robin Utrecht/ANP Advertentie :n worden aangeboden vi in prijs van 2,29 In alle vestigingen in Nederland. or deze maatregel is kwaliteltsproblemen met de verpakking waardoor de inhoud i'&jrolt druk spontaan kan leegstromen. Kruidvat stelt hoge eisen aan de veiligheid van haa n neemt de ontharingsmlddclen terug om risico's te vermijden, feta worden dringend verzocht deze producten niet te gebruiken en het product terug te toiBinaarde winkel in een afgesloten, stevige plastic tas- Bij mievering van het product wil iet aankoopbedrag vergoed. met de servicelijn van Kruidvat, ie verontschuldigingen a; oh wue a/aak. doorThea van Beek DEN HAAG - De regels voor het bezit van een wapen worden strenger. Vanaf augustus vol gend jaar moet iedereen die een wapenvergunning wil hebben ook lid zijn van een schietvereni ging, die is aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Schut ters Associatie (KNSA). De nieuwe regels gelden ook voor aspirant-schutters die proeflessen volgen. Zo wil justi tie voorkomen dat criminelen 'ongescreend' bij een schietclub leren hoe ze een wapen moeten hanteren. Criminelen konden tot nu toe zonder persoonscon trole bij verenigingen als lid, adspirant-lid of introducé een voudig met wapens oefenen. Dat bleek twee jaar geleden uit een landelijke controleactie. Jus titie schat dat één op de acht schietverenigingen nog geen lid van de KNSA is. De koepel telt 700 aangesloten clubs. Direc teur Sander Duisterhof denkt dat nog circa honderd verenigin gen zich zullen aansluiten. De KNSA controleert de vereni gingen en geeft licenties uit voor het gebruik van een wa pen. Een van de voorwaarden is een verklaring omtrent goed ge drag. Justitie gaat daartoe na of de aspirant-schutter iets op zijn kerfstok heeft. Een vereniging die niet voldoet aan de eisen van de KNSA, kan het lidmaatschap worden geweigerd of worden ge royeerd. Leden van zo'n club ra ken hun wapenvergunning clan kwijt. De nieuwe regels maken het voor justitie gemakkelijker wa penvergunningen in te trekken. Steaks is alleen het omgaan met criminelen voldoende om een vergunning kwijt te raken. „We willen weten wie legale wapens heeft", zegt een woordvoerder van justitie. Maar ook met strengere regels zijn ernstige incidenten met hou ders van een wapenvergunning niet te voorkomen. Zo vermoord de een ex-marinier in 2003 in Kerkrade vier ex-familieleden. Een jaar later schoot een man in Tiel vier mensen dood. Beideda- ders waren lid van een schiet club. De regels zijn ook geen ant woord op het veel omvangrijke re illegale wapenbezit. Naar schatting circuleren in Neder land 85.000 tot 125.000 illegale vuurwapens. „Als je dat wilt, kunt je hier in Amsterdam op el ke straathoek een wapen ko pen", zegt een lid van de schiet sportvereniging Qua Libra. De ze club heeft zich inmiddels min of meer gedwongen aangemeld voor een KNSA-lidmaatschap. „Maar verboden wapenbezit be strijd je hiermee niet. Elk lid van een schietvereniging staat al geregistreerd en moet een be wijs van goed gedrag inleveren. De KNSA krijgt nu alle macht en touwtjes in handen." GPD fSwi- 'A-i j HILVERSUM - Verstijfd van angst zit een tor telduif tegen de straatstenen gedrukt, terwijl een sperwer een voor een de veertjes uit zijn nek pikt. Op fotostrooptocht door Hilversum voor zijn buurtwebsite www.eboomberg.nl kwam Fred van de Biezen op de Pieter de Hooghlaan dit staaltje wrede natuur tegen. Tot op vijf meter kon hij de vogels met zijn camera benaderen. Toen er een fietser voorbij kwam klapwiekte de sperwer weg, de tortelduif stevig in zijn klauwen houdend. foto Fred van de Biezen/GPD Amsterdam doet het maar matig AMSTERDAM - Amsterdam moet nog meer geld uittrek ken voor inwoners met een aantoonbaar zwakkere posi tie. Dat bepleit wethouder Aboutaleb naar aanleiding van het gisteren verschenen onderzoek De Staat van de Stad. Uit het rapport blijkt dat cle stacl de afgelopen jaren ondanks diverse inspanningen op het gebied van onder wijs en wonen min of meer is blijven stilstaan. Hoewel de stad er wat de veiligheid betreft de laatste ja ren op vooruit gaat, lukt het nog niet echt om de verstop te woningmarkt een nieuwe impuls te geven. ANP Bomruiming in Eindhovense wijk EINDHOVEN - Opnieuw is er een niet ontplofte vliegtuig bom uit de Tweede Wereldoorlog gevonden in de Eindho^ vense nieuwbouwwijk Meerhoven. Het gaat om een Engel se 500-ponder. De Explosieven Opruimings Dienst (EOD) ruimt de blindganger op 16 september op. Tijdens de rui ming moeten ongeveer tweehonderd woningen, een deel van het bedrijventerrein Flight Forum en de toegang tot vliegbasis Eindhoven worden ontruimd. Meerhoven wordt gebouwd in het gebied waar tijdens de Tweede Wereldoorlog vliegbasis Welschap lag. Het vlieg veld werd toen een aantal keer gebombardeerd. ANP Bijsluiter moet detector legaliseren LEEUWAARDEN - Advocatenkantoor Anker Anker in Leeuwarden heeft een juridische bijsluiter ontwikkeld waarmee automobilisten de politie moeten overtuigen dat hun radardetector legaal is. De Friese strafrechtadvoca ten willen daarmee voorkomen dat de dienders de nieuwe detector verwarren met de detectoren die sinds begin 2004 verboden zijn. Sinds vorige maand verkoopt het be drijf Wexler Europe in Naarden de Quintezz Radar Alert. Anker Anker adviseren eigenaren van zo'n nieuwe ra dardetector de bijsluiter in de auto mee te nemen en aan dienders te laten zien bij aanhouding. ANP. Forse groei aantal schotelantennes HILVERSUM - Het aantal mensen dat via een schotel te levisie kijkt, groeit fors. Het afgelopen jaar gaf een groei te zien van 40 procent ten opzichte van 2003. Volgens on derzoek van het Nipo telde Nederland eind 2004 ongeveer 650.000 houdens met een schotel. Eind 2003 waren dat er 400.000 en in het jaar 2000 circa 300.000. Een van de belangrijkste oorzaken voor de snelle groei is de digitale beeld- en geluidskwaliteit van satellietont vangst. GPD Illegale sigarettenfabriek opgerold DEN HAAG - De opsporingsdienst FIOD/ECD en de douane hebben gisteren een illegale sigarettenfabriek op gerold in Twente. In Rotterdam werd een bedrijfspand ge traceerd waar dozen met sigaretten in stonden, zo maakte justitie gisteren bekend. Het is de eerste keer dat er in Ne derland een illegale sigarettenfabriek is opgerold. De Fiod/ECD en de douane doorzochten op diverse plek ken panden. Tot nu toe zijn er dertien mensen opgepakt. Er zijn sigaretten in beslag genomen en grote hoeveelhe den ruwe tabak. Het pand in Twente bevatte een 'comple te professionele productielijn', aldus justitie. ANP vember vorig jaar, de dag dat Van Gogh werd vermoord. Ra- chid B. zou de Syriër hebben ge holpen het land uit te komen. Inmiddels zitten diverse ver-r meende leden van het terreurnet werk vast. Volgens het OM heeft de groep het oogmerk gehad om aanslagen te plegen op over- heidsdoelen en op de Kamerle den Hirsi Ali en Wilders. Hun proces begint waarschijnlijk ko mend najaar. In de strafzaak te gen Mohammed B., die heeft be^ kend Van Gogh te hebben ver moord, wordt dinsdag het von nis geveld. Justitie kon gisteren nog niet be vestigen dat Rachid B. wordt uit geleverd. Volgens woordvoer ster mr. D, Leppens was het lan delijk parket nog niet op de hoogte gesteld. Zij benadrukte verder dat het verzoek om uitle vering niet is gedaan vanwege mogelijke betrokkenheid van de verdachte bij de moord op Van Gogh, maar wegens zijn banden met de Hofstadgroep. ANP/AFP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een rechtbank in Londen heeft gisteren besloten dat een Nederlander die moge lijk tot de Hofstadgroep behoor de, aan Nederland mag worden uitgeleverd. De 32-jarige Ra chid B. uit Zierikzee werd vori ge maand in Londen gearres teerd op verzoek van Neder land. De Hofstadgroep wordt in verband gebracht met de moord op filmmaker Theo van Gogh. Volgens justitie in Nederland on derhield B. contact met leden van de Hofstadgroep. De'Britse politie arresteerde de man eind juni in Oost-Londen. Hij was in januari in Groot-Brittannië ge arriveerd. B. behoort vermoede lijk, net als de op dezelfde dag in Amsterdam gearresteerde Nouredine el F., tot de kleine kring rond de geestelijk leider van de Hofstadgroep. Dat is de 46-jarige Syriër Abu K. Deze man verliet Nederland op 2 no- wacht. Ook zijn er ziekenhuizen die hun tarieven niet goed kun nen vaststellen. Wiegel vraagt minister Hooger- vorst (Volksgezondheid) om de ziekenhuizen achter hun broek te zitten. Hoe langer de juiste de claraties van de ziekenhuizen uitblijven, hoe moeilijker het wordt voor zorgverzekeraars om in te schatten hoeveel geld hun klanten aan zorg uitgeven. Dat gegeven hebben ze weer no dig om de hoogte van de pre mies voor de zorgverzekering voor volgend jaar vast te stellen. Deze moeten uiterlijk 16 decem ber bij hun klanten bekend zijn. Het begin dit jaar ingevoerde nieuwe declaratiesysteem is ge baseerd op een soort prijskaart je voor elke afzonderlijke behan deling vanaf diagnose tot ont slag. In deze prijskaartjes, de zo genoemde diagnose-behandel- combinaties, zijn ook indirect aan de ondergane behandeling gerelateerde kosten opgenomen zoals het paraat houden van een operatiekamer. ANP door Saskia Gaster ZEIST - Voorzitter H. Wiegel van Zorgverzekeraars Neder land vreest dat ziekenhuizen op nieuw in de financiële proble men komen. Volgens de koepel van zorgverzekeraars zijn er bijna zeven maanden na invoe ring van een nieuw declaratie systeem nog steeds ziekenhui zen waar de administratie nog niet voldoende is aangepast. Daardoor kunnen ze niet kun nen declareren. In april toonden de zorgverzeke raars zich bereid om ziekenhui zen een voorschot te geven, mits de instellingen hun administra tiesysteem door een accountant wilden laten doorlichten. Vol gens Wiegel werken echter niet alle ziekenhuizen hieraan mee. De zorgverzekeraars vrezen ver der dat de ziekenhuizen zich bij het vaststellen van de tarieven hebben verkeken op de opbreng sten, waardoor ze nu minder geld binnenkrijgen dan ver-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3