kanaalzone wordt biobolwerk PZC Ms de dagjesmensen weg zijn keert de rust weer terug Alcoholfabriek van start imm (ïljoen en investeringen in Gent, ook plannen bij Nedalco in Sas Hypotheken Verzekeringen Pensioenen Belgische mosselen eind september op de markt Klein Aan de vloedlijn bij Dishoek Een huis om te wonen en een huis voor de post Ïs 31.4460 AA Goes "Jct'MWden-Zeoiand: 0113-315520; "'..Vlaanderen: 0114-372770; al: 020-4562500. jnderdag 21 juli 2005 (j0rRené van Stee ,iWmit Bareman H5VAN GENT - De Kanaalzo- kan de komende jaren uit dien tot een bolwerk voor de vductïe van biobrandstof. De jiülse Kanaalzone wordt in jel tempo ingericht als Ghent io-Energy Valley. Het gaat om jo samenwerkingsproject van jnaantal bedrijven, het Haven- idrijf Gent en de stad Gent. Ifwillen tegen 2007 biobrand- «f op de markt te brengen, itjk alcoholproducent Nedalco aSas van Gent heeft plannen. alcoholfabriek op het ter- van Cerestar in Sas wordt $naugustus in gebruik geno- De fabriek vervangt de stiging in Delfzijl. Nedalco Verzoekt de mogelijkheid om ui de vestiging in Bergen op com over te hevelen naar Sas, aar er zijn meer locaties in [(dd. Directeur G. Bremer gmt het niet onlogisch om Èin meteen ook een bio-ethanol- soriek in Sas neer te zetten, it is vooral afhankelijk van Den Haag'. De regering moet nog uitspreken over de har van fiscale stimulerings- 'ernieling LUIS - Een 35-jarige man uit (gemeente Sluis is gisteroch- tnd om elf uur door de politie ingehouden in zijn woning we ns vernieling. >man had eerder op de och- nd in een huisartsenpraktijk Groede een ruit vernield. Ook id de man de hui sarts en diens sistente bedreigd. maatregelen voor biobrandstof en er moeten afspraken worden gemaakt met de oliemaatschap pijen over de introductie. Bre mer: „Als de regering geen haast maakt, zijn we straks hele maal afhankelijk van het aan bod uit het buitenland." In Gent meldden zich de afgelo pen maanden kort na elkaar ver schillende bedrijven uit de Ka naalzone als nieuwe producen ten van biodiesel: Alco Bio Fuel investeert de komende jaren 150 miljoen 'euro in de eerste bio-ethanolfabriek in België, De fabriek wordt in drie fasen gebouwd. De eerste productie lijn moet in 2007 bedrijfsklaar zijn en als de fabriek in 2010 op volle capaciteit draait, kan jaar lijks 300.000 kubieke meter et hanol worden geproduceerd, voldoende om heel de Belgische markt te voorzien. Partners Bioro bv, dat in het havenge bied 30 miljoen euro wil investe ren in een nieuwe fabriek, gaat op termijn jaarlijks 150 miljoen liter biodiesel produceren. In de eerste fase gaan er 45 mensen aan de slag. Alco Bio Fuel en Bioro zijn in middels, naast nieuwkomer Oleon, de belangrijkste part ners in Bio-Energy Valley. Het havenbedrijf, de stad én de par ticuliere investeerders Electra- bel, Stora-Enso en Organic Was te Systems zijn de overige part ners. Het project wordt gesteund door de Gentse Universiteit. Professor Soetaert van de facul teit Bio-ingenieurswetenschap- pen pleit voor een krachtenbun deling om versnippering van kennis en investeringen te voor komen. De universiteit heeft verschillende onderzoeksgroe pen geformeerd, die zich inten sief gaan bezighouden met de ontwikkeling van de nieuwe energiebronnen. Volgens haven schepen D. Termont biedt de specialisatie van de Gentse Ka naalzone op het gebied van ag- robulk, (met grote opslagmoge lijkheden voor bijvoorbeeld gra nen) enorme perspectieven voor de productie van biobrandstof. Termont: „We zijn een nicheha ven. Groene energie past hele maal bij ons profiel." door René van Stee SAS VAN GENT - Koninklijke Nedalco begint volgende maand aan de noordzijde van het fa brieksterrein van Cerestar in Sas van Gent met de productie van alcohol. De fabriek is in am per een jaar tijd gebouwd. Ze biedt werk aan tien mensen en een veelvoud aan indirecte werk gelegenheid. Half juni begon het testen van de fabriek. Dat verloopt volgens directeur G. Bemer van Nedalco volgens plan. De eerste tests ge beurden met water, omdat het complex uit veel leidingen be staat. Die moesten worden ge controleerd op lekkages. Door gebruik te maken van water zijn ook kinderziektes in de eerste fa se van de opstart op een veilige manier ontdekt en verholpen. Ook het stoomsysteem van de fa briek is in gebruik genomen. Tij dens het afstellen van dit sys teem ontstond er incidenteel overdruk. Dit leverde een fluit toon op die leek op het geluid van een oude stoomlocomotief. Vanaf volgende week wordt ge test met alcohol die wordt aan gevoerd vanuit de hoofdvesti ging van Nedalco in Bergen op Zoom. Begin augustus komt de grondstof van Cerestar (zet meel) en begint de daadwerke lijke productie van alcohol. In Nieuwe alcoholfabriek in Sas van Gent. het begin kan dit leiden tot eni ge uitstoot van een geur die lijkt op een spirituslucht. Dit komt doordat een biofilter, dat de geur aan de restgassen onttrekt, nog op gang moet komen. Het fil ter bestaat uit levende micro-or ganismen. Die moeten zich eerst nestelen en vermenigvuldigen tussen de schors in het filter. Het duurt enige weken voordat het filter zijn volle capaciteit be reikt en alle geurtjes wegwerkt. Zodra het filter goed werkt, zal er geen geur waarneembaar zijn voor omwonenden. Nedalco is producent van consump- tie-graanalcohol: de zuiverste foto Camile Schelstraete vorm van alcohol. Per jaar wordt in Sas van Gent ruim 400.000 hectoliter geprodu ceerd. Het meeste daarvan ver dwijnt in gedistilleerde dranken zoals jenever en wodka. Door de komst van de alcoholfabriek in Sas van Gent gaat de vestiging van Nedalco in Delfzijl dicht. Nieuwe partydrug in Vlaanderen TERNEUZEN - In Vlaanderen is een nieuwe partydrug opgedoken. Eén bezoeker van een festival in Vlaanderen is mogelijk door het gebruik van de nieuwe stof in coma geraakt. De afdeling verslavingszorgpreventie van Emer- gis houdt de ontwikkelingen rondom de drug - m/ccp, een met xtc verwant goedje - nauwlettend in de gaten. De par tydrug dat de gebruiker veel energie geeft, is nog niet in Zeeland gesignaleerd, meldt hoofd verslavingszorgprecen- tie L. Veenhuizen. „Plet is ook nog niet precies bekend in welke hoedanigheid de stof wordt aangeboden: pillen of poeder. Ik verwacht morgen (donderdag, red) informatie uit Vlaanderen over de verschijningsvorm en de gevaren en eventuele bijverschijnselen van de drug." Veenhuizen benadrukt dat er geen heden voor paniek is. „Maar het kan natuurlijk geen kwaad om bezoekers van uitgaans centra en festivals over de grens te waarschuwen voor zichtig te zijn en geen nieuwe stimulerende middelen uit te proberen." Pleidooi terreurcoördinatieteam MIDDELBURG - De statenfractie Partij voor Zeeland vindt dat de positieve uitkomsten van de Zeeuwse politie monitor geen aanleiding mogen zijn om achterover te leu nen. Het blijft van belang om alert te zijn, schrijft fractie- voorzit® M. Stoffels. Hij pleit dan ook voor het spoedig instellen van een afzonderlijk en sterk terreurcoördinatie team, waarin alle hulpverleningsdisciplines zijn onderge bracht, inclusief die van het Zeeuwse bedrijfsleven. Een team, dat zeer professioneel en supersnel kan handelen, niet gehinderd door bureaucratische 'bomen over de weg'. Als dat extra geld en (deskundige) mankracht vergt, is het volgens hem meer dan waard daarvoor zorg te dra gen. Kruiskwalbeet in Goese Meer GOES - De gemeente Goes gaat na of het noodzakelijk is een negatief zwemadvies te geven voor het Goese Meer. Afgelopen weekeinde moest een meisje uit Goes na een beet van een kruiskwal in het Oosterscheldeziekenhuis worden opgenomen. Ze is inmiddels weer thuis. Volgens een woordvoerder van de gemeente zijn er nog geen klach ten binnengekomen van zwemmers met kruiskwalbeten. Ook de GGD heeft nog niets gehoord. Goes heeft waar schuwingsborden klaarliggen. Drie jaar geleden was er een ware kruiskwallenplaag in het Goese Meer. De ge meente ontraadde het publiek er te zwemmen, onder meer met grote borden rond de zeventig hectare grote plas. De kruiskwal gedijt snel in het meer en het havenka naal als het warm en rustig weer is. De kwallen zijn klein, maar gemeen. De stoffen die ze bij aanraking uitscheiden, kunnen heftige allergische reacties veroorzaken, van een brandende huid tot flinke koorts. Thuis in. RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel 01 18-615151 Zes weken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. door Wout Bareman NIEUWPOORT - Eind septem ber komen de eerste Belgische mosselen op de markt. Het gaat om enkele honderden kilo's, geoogst op acht kilometer uit de Vlaamse kust voor Nieuwpoort. Tegen 2010 moet de hangcul- tuur daar zeker tien miljoen ki lo opleveren. De eerste oogst is het resultaat van een experiment dat in 1999 in het grootste geheim werd op gezet door twee mannen uit Nieuwpoort. Het gebeurde met Europese en Vlaamse subsidies en werd begeleid door zeebiolo gen en andere wetenschappers. De mosselen worden gekweekt aan grote ijzeren kaders, veran kerd aan de zeebodem en voor zien van geweven koorden. Volgens bioloog D. Delbaere van de Dienst Zeevisserij in Oos tende heeft jarenlang onderzoek uitgewezen dat de Belgische mossel zich probleemloos kan meten met de Zeeuwse mosse len. De schelpdieren voldoen aan de strengste Europese nor men. Het Federaal Agentschap voor de Veiligheid van de Voed- (Advertentie) Kortingen tot 60% Kinderwagens Buggy s wipstoeltjes Autostoelen Kleding selketen is eerder deze week be^ gonnen met onderzoek van mon sters. Mininster J. Vande Lanot- te van Noordzeezaken bereidt, volgens een woordvoerder van zijn kabinet, een Koninklijk Be sluit voor om de rriosselkweek te beschermen. (Advertentie) u ij i u - AA fYl EED Wonen met kleur ONDER TOREN zeeuwse almanak Tijdens een wandeling over het Middelburgse Bolwerk kwam een echtpaar een man tegen, die bezig was een lach wekkend klein hondje uit te laten. „Kijk", sprak de man van het stel tot zijn vrouw, die is te warm gewassen. De man van het hondje had het kennelijk gehoord. Want hij hield halt, wendde zich tot het beestje en baste: „Pak 'ml" Aan de Kaasboerweg in Big- gekerke valt de post dage lijks niet in een saaie brieven bus, maar in een replica van het daarachter gelegen woonhuis Carpe Diem. De dubbele woning is exact na gebouwd, compleet met de gara ges die aan het huis vastzitten. De deurposten en kozijnen zijn net als die van het grote huis groen-wit geschilderd. Het gro te exemplaar is echter heel wat beter onderhouden dan de mi niatuur. Die kan wel een likje verf gebruiken. Bovendien lekt het huisje zo, dat de bewoner van huisnummer 1 er al een nor male groene brievenbus aan heeft gehangen. Mevrouw Lou- werse van nummer 3 gebruikt de bus nog wel. Ze verblijft van wege revalidatie in het Gast huis in Middelburg, maar be zoekt wekelijks haar huis en krijgt dan dikwijls een natte krant in handen. Ze overweegt het huisje te laten weghalen. Het is gemaakt door haar inmid dels overleden man, op schaal 1:20. Het brievenbushuis lijkt zo uit Miniatuur Walcheren te zijn weggewandeld, want daar gebruiken ze dezelfde schaal. Het stamt uit 1990, net als het huis. De woning daarvoor had Louwerse ook nagebouwd. Ooit kwam er een koper voor de bijzondere brievenbus. Daar is de familie niet op ingegaan. Wie creatief wil zijn met brievenbus sen, moet zich houden aan het brievenbussenbesluit. Zo mag de bus niet te veel lijken op de rode TPG-brievenbussen, moe ten gleuf en opvangbakje groot genoeg zijn en mag de kast niet te hoog of te laag staan. De post bode heeft volgens mevrouw Louwerse nooit geklaagd: ,,Die kon er bijna vanuit de auto bij." Selma Osman De meeste strandgangers missen het mooiste mo- I lent van de dag. Om zes uur iinTon en Nel Steketee ze van Hslrand van Dishoek vertrek- Ze zitten dan zelf nog op abalkon van hun strandhuis- i.0m een uur of zeven genieten nan een maalti jd en daarna Lijven ze zitten tot de zon ver fijnt. Ton: „De avonden hier (a heel bijzonder. De onder- lande zon is zo onvoorstelbaar soi, Je hoort hem als het ware send ondergaan. Hij zakt zo ilet water." toen Nel wonen in Vlissingen. 135 jaar brengen ze vakantie 'Vrije tijd door op dezelfde «:een slaaphuisje op het fend van Dishoek. Saai is het -ét. „Je hebt hier de scheep art die elke dag aan je voorbij stak een soort Sail", zegt M.Als hij in het najaar op va- ffltieis in Frankrijk of het förteWoud mist hij de sche el. slis vroeg in de middag. De tódwandéling - boodschap- adoen in Zoutelande, Koude- •Tkeof Vlissingen - zit er al op. leest zijn krantje en Nel bla at in een tijdschrift. Ze genie- üvande rust. „Dat is het soievan dit plekje", wijst Ton ?hetbijna lege strand voor Verderop liggen de dagjes- ^en, „Die vallen bij de I lovergang al neer, want dan tozemoe." Nel komt met een Ndischvoordeel. „Vanuit het %kun je de spelende kinde- 2tot aan de waterlijn vol- ®lhl) werkt niet meer en ver- bijna dagelijks op het Dis- gestrand. Hij brengt er de endoor met lezen, a-de-boules spelen, klussen 2het huisje en zwemmen. Het ^tbij hoog water, want dan !®t schoon en het minst ge- *hjk. Zijn echtgenote (59) werkt als bejaardenverzorgster, maar heeft nu vakantie. En dus wonen ze deze weken perma nent in hun huisje op het strand. Hun drie kinderen zijn er groot geworden en maken met hun ge zinnen ook dankbaar gebruik van het fraaie plekje aan de kust. Het echtpaar Steketee oogt ont spannen. Geen wonder, want waar slaap je beter dan op het strand. Tijdens tropische nach ten zetten ze de deuren open en horen ze het ruisen van de zee. Thuis kan er vanwege verkeers lawaai 's nachts nog geen raam open. Het huisje (vijf slaapplaatsen, keuken, en badkamer) is van al le gemakken voorzien. Er is gas, water en licht. Dat was vroeger wel anders. In de beginjaren was de koelkast een zinken was ketel die ze ingroeven onder het huisje. „Dan hoopte je dat de volgende dag de melk en de ham niet bedorven was." Toen moesten alle benodigde spullen nog het duin over wor den gezeuld. De drie kinderen sjouwden mee. „De lasten wer den eerlijk verdeeld", lacht Ton. Tegenwoordig is er een bode dienst van de firma Wielemaker die op vrijdagavond en zaterdag ochtend koffers, tassen en ande re spullen van en naar het strand vervoert. Visite die slecht ter been is, kan een beroep doen op de strandwachten. Na een te lefoontje worden ze met een wa gentje onder aan de duinen opge haald en naar de plek van be stemming gebracht. Een mooie service, vinden Ton en Nel. „Zo kunnen oudere mensen toch naar hun kinderen toe." Het zijn vaak mensen die vroeger zelf een slaaphuisje bezaten. De meeste blijven familiebezit. De Steketees konden 31 jaar ge leden bij toeval een leegstaand huisje bemachtigen. Daarvoor huurden ze er eentje. De prijzen van de slaaphuisjes zijn fors ge stegen. Hun eerste huisje kostte zesduizend gulden. „Zet er nu maar een nul achter, en dan in euro's!" Ook op bewolkte dagen is het aan het strand goed toeven. „Het is hier heerlijk relaxed. Door de stilte en rust kun je tot jezelf komen en een beetje dro men." En breekt de zon weer door, dan kunnen meteen de stoelen naar buiten. „Je hebt hier geen modder en plassen zo als op een camping," Selma Osman Nel en Ton Steketee in hun slaaphuisje op het strand van Dishoek. foto Lex de Meester Het 'brievenbushuis' in Biggekerke. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35