Zorgklant wordt weer koning Oant moarn vanuit Renesse Binnen handbereik Middelburgse raakt 864 euro kwijt na cruise-telefoontje Hoedenplankwetje oogst weinig begrip Organisaties vormen netwerk donderdag 21 juli 2005 SJ2 door Frank Balkenende GOES - De hulpvragende klant wordt koning. Vijf instellingen in de Oosterschelderegio slaan de handen ineen om iemand die zorg, een woning of gewoon een praatje nodig heeft, snel en op, maat te bedienen. Allévo (thuiszorg en dienstverle ning), R&B Wonen, Stichting Maatschappelijk Werk in de Oosterschelderegio en het Steun punt Zorg Vrijwilligers bouwen de komende twee jaar een cliënt- gestuurd netwerk op. Stichting Het Klaverblad (namens zorg- cliënten) en Stichting Zuidwes ter (gehandicapten) stappen er mogelijk ook in. Begin 2006 begint een twee jaar durend proefproject voor 35 cliënten. In de lappendeken van samen werkingsverbanden in de zorg en hulpverlening, lijkt het net werk meer van hetzelfde. Niets is minder waar, zegt voorzitter M. van Campen van de Raad van Bestuur van Allévo. „We willen fundamenteel anders gaan werken. De meris komt he lemaal centraal te staan. Nu stemmen organisaties hun be leid hoofdzakelijk af op doel groepen. Dat gebeurt goed, maar het kan nog veel beter. Er wordt helaas nog te weinig uit gegaan van de behoeften en vra gen van de individuele cliënt. Met het netwerk willen we de zorgvrager snel en op maat be dienen. We bouwen als het ware een hulpleverend bedrijf rond de klant op. Dat betekent wel dat je per geval veel betere en uitgebreidere analyses moet ma ken." Vandaar dat er verschillende partners in het netwerk deelne men, waarbij R&B Wonen (ac tief in Reimerswaal en Borsele) optreedt namens de woningcor poraties in de Oosterscheldere gio. Het netwerk dekt behoeften op het gebied van wonen, zorg, welzijn en werk. Van Campens droom is dat er over een paar jaar een zorgwinkel bestaat, waar klanten voor allerlei zaken terechtkunnen. Op het gebied van werk willen Vebego, de moedermaatschappij van een aantal uitzendbureaus en schoonmaakbedrijven, en het Administratief Dienstencen trum Zeeland (ADZ) bij het net werk aanhaken. Van Campen sluit zelfs niet uit dat Allévo en Vebego op termijn samen een zorg- en schoonmaakbedrijf op richten. Het zou zomaar kunnen gebeuren dat een hulpvrager werk vindt bij dat bedrijf of het ADZ. Van Campen: „Het klinkt utopisch, maar we onderzoeken alle mogelijkheden." Het netwerk moet leiden tot meer kwaliteit en efficiëncy. Een praktijkvoorbeeld. Cliënten van Allévo die huishoudelijk zorg aanvragen, blijken soms niet echt om een schoonmaker verlegen te zitten, maar hebben ernstig behoefte aan sociale con tacten. Van Campen: „Het heeft dan wel zin een thuiszorgmede werker te sturen. Maar als er puur alleen schoonmaakwerk wordt verlangd omdat mensen dat niet meer kunnen, zou je dat aan een schoonmaakbedrijf kun nen overlaten." De netwerkpartners hebben hun idee aangemeld bij de pro vincie, de gemeente Goes en het CZ-fonds, die allen het initiatief toejuichen. Concrete projecten moeten nog op poten worden gezet. „We we ten nu alleen dat we een proef project voor 35 hulpvragers wil len opzetten. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Een Middel burgse boekte gisteren telefo nisch een reis naar Florida met aansluitende cruise. Pas na het doorgeven van haar creditcard nummer kreeg ze argwaan en blokkeerde haar rekening. Infor matie van de bank leerde echter dat er toen al 864 euro van haar rekening was afgeboekt. De vrouw deed gisteren aangifte bij de politie. Of het terecht is, weet ze nog niet zeker, omdat bij het afgeboekte bedrag is op gegeven dat ze er een cruise in Florida voor gaat maken. De Middelburgse twijfelt daar ech ter sterk aan, nadat ze de erva ringen van anderen vernam via de regionale media. Na het opne men van de telefoon kregen hon derden Zeeuwen de afgelopen dagen een ingeblikte vrouwen stem aan de lijn, die hen in het Engels blij probeerde te maken met een gratis droomcruise in de Caraïben. De meesten gooiden de hoorn di rect op de haak, ook al omdat ze via de regionale kranten en Om roep Zeeland waren gewaar schuwd voor 'vermoedelijke op lichtingspraktijken'. Mensen die eerst een negen in drukten, kregen vervolgens - na het intoetsen van hun eigen tele foonnummer - iemand aan de lijn die om hun creditcardgege vens vroeg. Deze vraag was voor velen ge noeg om de hoorn op de haak te gooien. De Middelburgse ging echter verder, vergat te vragen naar de 'gratis' cruise, maar liet zich een droomreis voor 890 eu ro aansmeren. Direct na de transactie twijfelde ze toch of ze er goed aan had ge daan. Een geraadpleegd familie lid wees haar vervolgens op de waarschuwingen in de regionale media. Ook de Consumenten bond en telecomaanbieder KPN waarschuwen voor agressieve te lefonische verkoopmethodes met behulp van bandjes. Een zoektochtje op internet leverde daarnaast aanwijzingen op dat zij zaken zou hebben gedaan met een 'onbetrouwbaar' h# drijf. Dat de reisorganisator wel gJ werkt, bleek vervolgens. De reis. som - minus een onverklaarde korting van 26 euro - was al van haar rekening afgeboekt De Middelburgse deed daarnaoffi. cieel aangifte bij de politie Eer- dere meldingen en enkele aanat' tes zijn door de politie terzijde gelegd, omdat het lukraak bel- len van mensen met vreemde aanbiedingen niet strafbaar is en niemand daadwerkelijk, was gedupeerd. Omdat van de rekening van de Middelburgse daadwerkelijk een bedrag is afgeschreven, er nu wel aanleiding voor een on derzoek zijn, meldde een woord voerster van de Zeeuwse politie gisteren. „Het wekte natuurlijk al verbazing dat voor een in eer ste instantie gratis aangeboden cruise toch via een creditcard moet worden betaald. Maar als mensen akkoord gaan mei de voorwaarden is dat een vrije keuze. Als de vrouw die nu aan gifte heeft gedaan binnen enke le dagen de reisbescheiden j| huis heeft, is er ook niets aan de hand. Maar als de reis niet door gaat, terwijl ze wel heeft be- taald, is er iets niet in de haai en zullen wij actie ondem- men." Fietsster zwaargewond STAVENISSE - Een J|-jang vrouw uit de gemeente Tholeni gistermiddag zwaargewond ge raakt bij een aanrijding op de Oudelandse dijk in Stavenisse. Terwijl ze over de dijk fietste, werd de vrouw aangeredendoor een 24-jarige automobilist ui; de gemeente Tholen die niet ge noeg rechts hield. De wouw be landde onderaan de dijk en werd met diverse fracturen, waaronder een gebroken nek- wervel, per traumahelikopter af gevoerd naar het Erasmus-zie kenhuis in Rotterdam. door Melita Lanting RENESSE - Weerman Piet - Oant moarn - Paulusma is op va kantie in Zeeland en dat mag heel Nederland weten. Want va kantie of niet, het dagelijkse weerpraatje voor Hart van Ne derland gaat gewoon door. Nu niet vanuit Assen of Haarlem, maar vanaf de camping in Re- nesse. Het is even na zeven uur 's avonds als Piet Paulusma het weitje van camping de Wijde Bliek in Renesse oploopt waar vandaag het weerpraatje wordt opgenomen. Cameraman Ad Tes ters uit Roosendaal is er dan al een poosje. Hij benut de tijd om alvast wat shotjes te maken. Spelende kinderen, twee man nen die voetballen, dampende kopjes koffie op een tafeltje. Al les wordt gefilmd om later te ge bruiken bij de montage. Paulus ma bekijkt nog snel even de laat ste weerrapporten. ,,Ik wil wel zon zien", zegt hij en wordt op zijn wenken bediend. De zon breekt, door en Paulusma kan be ginnen. Zoals iedere avond loopt hij het beeld in. „Natuur lijk komt het weer vandaag weer uit Zeeland..." Het eerste stukje van het weerbericht staat er snel op. Paulusma neemt het weerbericht in gedeelten op. Ie der fragment met andere men sen en op een ander plekje. Bij een van de caravans schuift hij aan bij een groepje. „Willen jul lie de etiketten van het bierfles je even wegdraaien, dat kan niet dat is reclame." Ontspannen en met een brede lach neemt hij de verschillende scenes op. Aan be langstelling heeft hij geen ge-, brek. Tal van mensen loopt rond met foto- en filmapparatuur in de aanslag. „Piet Paulusma, wilt u wel op de foto met de kin deren?" „Natuurlijk." Paulusma gaat er gelijk voor staan. Arm om de kinderen heen, vriende lijk lachen in de camera en klaar is kees. Niet toevallig Na ruim een halfuur staat alles erop en kan cameraman Testers met het bandje naar Goes. Daar staat de straalzender waarmee de beelden worden doorge stuurd naar SBS6 in Amster- Piet Paulusma op camping de Wijde Bliek in Renesse. dam. De keuze voor Zeeland is niet helemaal toevallig, .vertelt Paulusma. „Ik ben nu veertien dagen op een plek die normaal gesproken wat moeilijk aan te rijden is en waar we niet vaak komen." Dat hij tijdens zijn va kantie met zijn gezin gewoon foto Mechteld Jansen aanvragen voor een weerpraa tje. Waar hij de komende week nog naartoe gaat, is nog niet hele maal zeker. Maar in ieder geval staan Goes, Zierikzee en Zeeuws-Vlaanderen op het pro gramma. doorwerkt, is onderdeel van de afspraken die hij heeft met SBS. „In de zomer zijn er altijd heel veel kijkers." Hij regelt vanuit zijn caravan zelf waar hij zijn praat-je gaat houden. Dat is voor al een kwestie van kiezen, want hij krijgt dagelijks tientallen Losse spullen op de hoedenplank kunnen levensgevaarlijke projectielen worden als een auto hard afremt. foto Willem Mieras door Mieke van der Jaqt GOES - Minister Peijs wil het vervoeren van losliggende spul len achterin de auto strafbaar maken. Ze oogst weinig bewon dering met dit soort daden drang. Bij de benzinepomp in Goes is helemaal niemand te vinden die het ook maar enigs zins eens is met een dergelijk wettelijk verbod. Lisanne de Maayer uit Goes, die op haar hoedenplank een Jack Russeltje en een ingepakt cadeautje heeft liggen, vindt het 'ronduit bespottelijk' ,,Kan zo'n minister zich niet met zinniger dingen bezighou den? Er is toch genoeg ellende op de weg." Zelf legt ze geen zware spullen op de hoeden plank. „In het pakje zit een doosje met twee kleine flesjes parfum en eau-de-toilette. Dat zal heus je nek met breken. De hond wil nergens anders zit ten. Hij is heel klein en op de achterbank kan hij niets zien." „Laat Peijs een fatsoenlijke voorlichtingscampgane in el kaar zetten", vindt Peter van der Stee uit Heinkenszand, die zelf een lege hoedenplank heeft. „Je hoeft zoiets toch niet in een wet voor te schrijven om het veiliger te maken. Zoveel gezond verstand is er nog wel onder de mensen dat ze even nadenken. Volgens mij zit de politie hier ook niet op te wach ten. Kunnen ze nog minder tijd besteden aan dingen die echt nodig zijn en waar de samenle ving om schreeuwt. Als een agent iemand aanhoudt, om te blazen bijvoorbeeld, kan hij al tijd zeggen: leg dat eens even ergens anders." Chervet Urman uit Goes (twee uit de kluiten gewassen losse boxen op de hoedenplank en schilderspullen op de achter bank) ziet het 'gewoon als de volgende gekke stap van deze maffe regering'. „Dat moet je toch zelf weten? Je mag op den duur niks meer in dit land." Zijn die boxen dan niet gevaar lijk als Chervet moet remmen? „Ach welnee. Die komen eerst tegen het randje van de achter bank en dan kukelen ze erover heen. Ik ga die trouwens bin nenkort vastmonteren. Deze auto hebben we nog maar pas, de boxen komen uit de oude." De broek van Willem de Bruij- ne uit Goes is, naar zijn zeg Kamer ziet niets in plan Peijs DEN HAAG - De Tweede Kamer ziet niets in het plan van minis ter Peijs van verkeer om losliggende spullen in auto's te verbie den. Peijs wil voorkomen dat inzittenden bij een botsing of noodstop gewond raken door rondvliegende •voorwerpen. De Kamer vraagt zich af hoe Peijs het verbod wil handhaven. „Retour afzender met de groeten", zegt WD-Kamerlid Hofstra over het voorstel. „Het is goed dat de minister de verkeersveilig heid wil bevorderen, maar dit is erg betuttelend. Mag je straks geen blikje fris meer drinken in de auto? We willen juist minder en zinvollere regels, daar past dit niet in." CDA-verkeerswoord- voerder Van Hijum vraagt zich af hoe Peijs het verbod wil hand haven. „Moet elke auto aan de kant gezet worden?" Ook de PvdA is tegen omdat ze vreest dat de maatregel niet te handhaven is. GPD gen, helemaal afgezakt toen hij van Peijs' nieuwe plan hoorde. „Zo'n mens ziet ze toch ren nen. Ze kan beter zorgen dat de HSL voor mekaar komt of de Betuwelijn rendabel zien te maken. Wat mag er trouwens wel en wat niet? Is een luciferd oosje strafbaar of gaat het pas bij een pakje sigaretten gevaar lijk worden? Krijgt de politie een lijst mee van verboden los se spullen of gaan ze wegen en meten? De snelheid waarmee iets naar voren wordt geslin gerd en de impact die het heeft op de nek waartegen het tot stilstand komt, is afhankelijk van het soortelijk gewicht, niet waar? Ik heb nog één of ander proefje geleerd op school om dat te bepalen. Met een bak wa ter, geloof ik. Ik zie ze al bezig langs de snelweg." De Bruijne denkt dat dit de problemen zijn die de minister denkt aan te kunnen, Maar daar kan ze zich nog weieens in vergissen. Laten we maar ho pen dat de Kamer er een stokje voor steekt." Bij het wegrijden haalt De Bruijne snel zijn para plu van de hoedenplank en gooit hem in de achterbak. Mis schien is voorlichten toch vol doende. Waar is uw focus als ondernemer op gericht? Gaat u de aandacht meer richten op nieuwe klanten, of juist meer halen uit bestaande klanten? Wellicht kunt u met uw huidig product of dienst een nieuwe doelgroep aanspreken, of nieuwe klanten binnen halen binnen uw reeds bestaande netwerk? In alle gevallen is communiceren met de juiste doelgroep van groot belang. 'de Ondernemer' biedt hiervoor de uitgelezen mogelijkheid. Wij zijn hét regionale business-to- business informatieblad voor en door ondernemers. Maandelijks brengen we doelgerichte en lokale informatie in een totale oplage van 209.000 exemplaren. Meer informatie? neem contact met ons op: (01 13) 31 55 00 of www.deondernemer.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 34