Milieu-incident sneller aangepakt PZC PZC Bejaardensoos verliest de jeu niet Aanleg slagboom niet zo eenvoudig Gemeente neemt speeltoestellen van snoepproducent aan Zuidhoek krijgt hulp bij reïntegratie van verslaafden hulpverlening wordt beter op elkaar afgestemd i donderdag 21 juli 2005 1 1 yMfllita Lanting tjerIKZEE - De diepe wens rJn wethouder Houtekamer om jle werklozen aan een baan te |f|pen heeft een keerzijde. De Zuidhoek - het bedrijf dat de •integratie van langdurig werk en verzorgt - krijgt steeds va- jft te maken met klanten met een (voormalig) verslavingspro bleem. De gemeente gaat daar om extra hulp bieden. „Alcohol- en drugsverslaving is de grootste groep, maar er kan ook sprake zijn van gokversla ving of internetverslaving", zegt Houtekamer. Deze groep staat vaak te boek als 'onbemiddel- baar' en veel gemeenten nemen niet of nauwelijks de moeite om deze mensen een nieuwe kans te geven. „Maar ik wil niemand af schrijven", zegt Houtekamer. „Daarom gaan wij als gemeente De Zuidhoek met raad en daad bijstaan om deze mensen goed te begeleiden." De oplossing wordt gezocht in deelname van de Zuidhoek aan de gemeentelij ke werkgroep verslavingszorg. Daarin zitten deskundigen van de politie, Emergis, Algemeen Maatschappelijk Werk, stich ting jeugd en woningbouwver eniging Zeeuwland. Binnen de ze werkgroep kunnen de indivi duele gevallen besproken wor den om op die manier de proble men aan te pakken. Directeur F. Dieleman van De Zuidhoek noemt het probleem 'niet erg groot'. Volgens hem gaat het om een relatief kleine groep mensen die in het reïntegratietraject zit ten. „Het merendeel kent deze problemen niet." iwMelita Lanting 0ER1KZEE - De hulpverlening lij milieu-incidenten op Schou- «n-Duiveland moet in de toe komst soepeler verlopen. De ge- uieente heeft deze week een mi- iai-incidentenplan gepresen- Kfrd waarin exact omschreven Haat wie voor welke taak ver- „ilwoordelijk is. „Het is eigen lijkeen mini-rampenplan", zegt wethouder G. Houtekamer. kfe praten dan over incidenten (Iseen gekantelde vrachtwagen waarbij stoffen vrijkomen, een Inzing van gevaarlijke stoffen in it bodem of een brand waarbij «best is vrijgekomen", zegt Houtekamer. Als voorbeeld joemt Houtekamer de brand op sn camping in Bruinisse, vorig par. Bij die brand moesten gas tal van de camping worden geë- racueerd omdat er ontploffings gevaar was. Volgens Houteka mer komen dit soort incidenten atig voor op Schou- len-Duiveland. lot nu toe was hiervoor niets of- Meel geregeld. De zaken zijn te Hein om het grote broertje van iet nieuwe plan - het gemeente lijkrampenplan - in werking te allen, maar de schade aan het milieu en de veiligheid van men- Sen vraagt wel om een snelle, idequate aanpak. Als het nodig is moeten mensen iel worden geëvacueerd en schadelijke stoffen worden opge lijmd. In de huidige - dagelijk- praktijk gaan brandweer, olitie en ambulance gewoon aar de plek des onheils en rordt het probleem ter plekke iangepakt. Daarbij ontstaat wel ens onduidelijkheid over ver- ntwoordelijkheden en taakver- Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE schouweim-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl I E-mail: web@pzc.nl deling. Vooral als veel kosten ge maakt moeten worden om de verontreiniging op te ruimen, wordt vaak terughoudend gerea geerd. Dit komt omdat er regelmatig onduidelijkheid is of gemaakte kosten ook verhaald kunnen worden op de vervuiler. Bovendien wordt regelmatig ver geten om de dienstdoende mi lieu-ambtenaar van de gemeen te of het waterschap te alarme ren. Om dit soort verwarring te voorkomen is afgesproken dat alle taken en bevoegdheden van de verschillende hulpdiensten worden vastgelegd in het mi lieu-incidentenplan. „Als er nu iets gebeurt, wordt de gemeente lijke milieu-ambtenaar opgeroe pen via de alarmcentrale en die heeft nu als het ware een koffer tje in de hand waarin hij alle be langrijke gegevens kan vinden om het milieu-incident op te los sen." Houtekamer verwacht dat de hulpverlening vanaf nu met het nieuwe plan in de hand be ter zal verlopen. Colijnsplaat viert feest COLIJNSPLAAT - Colijnsplaat riert zaterdag 13 augustus niet *n feestje, maar twee. Tijdens dt laatste dag van de Colijns- jlaatse Dagen wordt de Neha- knniatempel geopend. Na zeven jaar fantaseren en bijna twee jaar bouwen is het zo raideNehalenniatempel wordt id. Het tempeltje voor de GaÜo-Romeinse godin Nehalen- tia - die de macht over handel ai scheepvaart had - staat aan iiejachthaven van het dorp. 11.00 uur verzamelen kun- 8n belangstellenden zich bij de Yachtclub Noord-Beveland, van vaar rond 11.45 uur vertrokken iordt naar de tempel. Om 12.00 :ur opent commissaris van de loningin W. van Gelder het tem- Pdtje. door Esme Soesman DREISCHOR - Vervelen doet M. Goud zwaard (83) zich thuis nooit. Toch is ze al 23 jaar lang trouw bezoeker van de bejaardensoos van Dreischor. Want on danks het - om economische redenen - schrappen van de extraatjes is de jeu er bij de soos nog lang niet af. Met een groei van het aantal leden hopen de be trokkenen dat ook op langere termijn zo te houden. Verspreid over verschillende tafeltjes in de zaal van het Dreister dorpshuis wor den woorden uitgeknobbeld en strate gieën overdacht. Er wordt tijdens de we kelijkse bijeenkomsten veel.geklaver- jast, gescrabbled en gesjoeld. Tot voor kort stond de bejaardensoos ook garant voor een paar jaarlijkse feestelijkheden, zoals een dagje uit en een toneelmid dag. „Met die dingen zijn we gestopt omdat er geen geld meer voor is. Komt allemaal door de euro", zegt vice-voor- zitter C. van der Est. Rond de sjoelbak volgen zeven dames („Dit is het sjoelkransje") gedreven eik aars verrichtingen. A. Kleinepier-de Graaf is in 1982 voor het eerst bij de soos binnengelopen. Haar man was een jaar daarvoor overleden waardoor zij alleen kwam te staan. „Ik ben toen bij de sjoelbak terechtgekomen en daar ben ik nooit meer weggegaan." Het is de gezelligheid die haar elke week weer richting dorpshuis drijft, al valt er dooi de jaren heen ook best wat te slikken. Neem nu oud-voorzitter J. Dorst die in februari overleden is. „Hij vertelde wei eens dat hij wel veertig mensen heeft meegemaakt die inmiddels zijn overle den." De soos telt 24 leden. Ooit is weieens het dubbele aantal namen geteld. Maar ondanks de veelbesproken vergrijzing merkt de bejaardensoos dat niet in de eigen papieren. „Wat die ouderen dan doen? Duumen draaien en televisie kij ken", gokt Van der Est. „Je moet het met elkaar een beetje gezellig maken", is penningmeester Goudzwaard van me ning. Ook nu de extraatjes niet meer op gehoest kunnen worden. „We houden het verder zo lang mogelijk vol." Niet klagen De bejaardensoos van Dreischor mag wat dat betreft eigenlijk ook niet kla gen. Sinds kort heeft de soos met J. Ver woerd een nieuwe voorzitter. Verder ko men van heinde en verre (uit Bruinisse, Nieuwerkerk, Haamstede, Wolphaarts- dijk en Goes) leden naar de wekelijkse bijeenkomsten in Dreischor toe. Zoals secretaris I. Roest die, nadat ze vijf jaar geleden naar Burgh-Haamstede is ver huisd, trouw de soos in haar oude woon- foto Dirk-Jan Gjeltema plaats - waar ze overigens al op haar 56ste lid van werd - is blijven bezoeken. Ze rijdt er wekelijks met haar eigen au to naar toe en dat hoopt ze nog heel lang vol te houden. „Ik verveel me thuis, ik wil altijd op pad. Daarom had ik vroeger ook altijd zo'n hekel aan de zondag. Dan moest je thuisblijven." De weg tussen het huis van Roest en de bejaardensoos in Dreischor is nagenoeg drempelloos. Voor heel veel anderen ligt dat echter anders, weet de vi- ce-voorzitter. Hij verhaalt over een man bij wie hij jarenlang heeft lopen 'schooien' om hem naar de soos te krij gen. „Toen hij het eindelijk een keer deed, zei hij: ik wou dat ik dat tien jaar eerder had gedaan." Om de continuïteit van de bejaarden soos te waarborgen, hoopt het bestuur op uitbreiding van het aantal leden. „Heb je er tien bij, dan ben je al een eind", meent Van der Est. De soos heeft nu een zomerstop. Woensdag 17 augus tus worden de activiteiten in het dorps huis hervat. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland kondigde in februari dit jaar al aan dat 'wildparkeerders' bij het ge meentehuis in Zierikzee weldra op een slagboom zouden stuiten. „In de praktijk blijkt die maatre gel echter niet zo eenvoudig", constateert wethouder A. Croné. Vooral in het toeristenseizoen komt het regelmatig voor dat mensen hun auto op het parkeer terrein van het gemeentehuis neerzetten zonder dat ze daar ook echt moeten zijn. Het be treft veelal lang-parkeerders die geruime tijd de stad ingaan. Het komt daardoor regelmatig voor dat ambtenaren of bezoe kers van het gemeentehuis hun auto niet meer kwijt kunnen. Met het plaatsen van een slag boom wil het gemeentebestuur dit euvel verhelpen. Via een intercom kan de bestuur der dan toegang krijgen tot het terrein, maar om er weg te ko men, is een kaartje nodig. Dit kan gehaald worden bij de re ceptie en er moet dan betaald worden als blijkt dat er alleen geparkeerd is om de stad te be zoeken. Het bedrag staat gelijk .aan het parkeertarief voor het centrum. De slagboom die vereist is bij de ze maatregel is echter nog niet geïnstalleerd en inmiddels staan er in deze tijd dagelijks weer heel wat auto's van toeristische bezoekers op het parkeerter rein. „Het plaatsen van een slag^- boom vergt meer tijd dan we hadden verwacht. Het lijkt wel of er in Europa maar één bedrijf is dat slagbomen produceert", verzucht wethouder Croné. Vol gens hem wordt het op zijn vroegst het najaar voordat de voorgenomen maatregel werke lijk kan worden doorgevoerd. Slachtoffer van Goese kruiskwal GOES - De gemeente Goes gaat na of het noodzakelijk is een negatief zwemadvies te geven voor het Goese Meer. Afgelopen weekeinde moest een meisje uit Goes na een beet van een kruiskwal in het Oosterscheldeziekenhuis worden opgenomen. Ze is inmiddels weer thuis. Volgens een woordvoerder van de gemeente zijn er nog geen klachten binnengekomen van zwemmers met kruis- kwalbeten. Ook de GGD heeft nog niets gehoord. Goes heeft waarschuwingsborden klaarliggen. Drie jaar geleden was er een ware kruiskwallenplaag in het Goese Meer. De gemeente ontraadde het publiek er te zwemmen, onder meer met grote borden rond de zeventig- hectare grote plas. De kruiskwal gedijt snel in het meer en het havenkanaal als het warm en rustig weer is. De kwallen zijn klein, maar gemeen. De stoffen die ze bij aan raking uitscheiden, kunnen heftige allergische reacties veroorzaken, van een brandende huid tot flinke koorts. Celstraf voor beramen overval MIDDELBURG - De Middelburgse rechtbank heeft giste ren 18 maanden cel opgelegd aan een 29-jarige man uit Goes. De man werd op 22 februari van dit jaar door de politie betrapt met een wapen. Daarmee wilde hij een overval plegen, zo verklaarde hij bij de politie. Ook had de man zijn vriendin mishandeld en een diefstal gepleegd. In to taal moet de man een schadevergoeding van 380 euro be talen. Omdat de Goesenaar binnen de proeftijd van een eerdere veroordeling in de fout is gegaan, moet hij nog twee maanden extra uitzitten. Buurman verliest strijd camping DEN HAAG - De gemeente Veere hoeft van de Raad van State niet alsnog hard op te treden tegen de minicamping van maatschap Poppe-Dekker aan de Steengrachtsweg in Grijpskerke. In een uitspraak verwerpt het rechtscollege de bezwaren van overbuurman H. Vader tegen de weigering van de ge meente om tegen Poppe-Dekker op te treden. De kwestie sleept zich al enige jaren voort. Het conflict leek eind voidg jaar beslecht toen de Raad van State de bezwaren van overbuurman H. Vader tegen de kampeerontheffing voor Poppe-Dekker van tafel veeg de. Vader stapte evenwel opnieuw naar de Raad van Sta te toen de gemeente een verzoek om tegen de camping op te treden negeerde. Volgens Vader heeft Poppe-Dekker veel meer kampeermiddelen op de minicamping staan dan de tien die het bedrijf maximaal mag plaatsen. De Raad van State stelt vast dat het om een herhaald handha- vingsverzoek gaat waaraan de gemeente geen gehoor hoeft te geven. Jongens houden nep-collecte MIDDELBURG - Twee Middelburgse jongens zijn dins dagavond aangehouden, omdat ze aan bewoners van een woning aan de Molenberg geld hadden gevraagd. Volgens de jongens was het geld bedoeld voor een goed doel. De bewoner vertrouwde het niet en belde de politie. De twee, 15 en 18 jaar oud, werden op de Pottenbakkers singel angehouden. De 18-jarige is vastgezet, de andere jongen is doorverwe zen naar bureau Halt. In de zomer staan er dagelijks auto's van toeristen op het parkeerterrein bij het gemeentehuis. foto Mechteld Jansen. Waarschuwing over bouwput theater genegeerd MIDDELBURG - Het gemeente bestuur van Middelburg wist voor de verzakking van de Ko ningstraat dat de bouwput voor het nieuwe theater aan de Zuid singel niet deugde. De directeur van bouwbedrijf Sprangers, K. Franse, zegt dat hij de gemeente daar 'al in een heel vroeg stadium' voor heeft gewaarschuwd. Op 25 februari van dit jaar, een kleine week voordat de woningen aan de Ko ningstraat verzakten en de be woners werden geëvacueerd, heeft Sprangers bovendien mon deling voorgesteld om een extra bak in de bouwput aan te bren gen. Die extra bak moest de construc tie waterdicht maken. Dat blijkt uit de beantwoording van het college van B en W van schrifte lijke vragen van de WD-frac- tie.. Het college heeft toen niets met het voorstel van de aannemer ge daan. Volgens het college omdat de gemeente nog een contract had met TBI, de aannemer die de bouwput moest maken. Bo vendien was het budget voor het theater niet toereikend om een extra bak in de put te bouwen. door Esme Soesman ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland neemt drie speeltoestellen aan van Mas- terfoods; producent van snoepre- pen als Twix, Mars, Bounty, Mil ky Way en Snickers. Met de toe stellen, zogenaamde City Players, wordt uitvoering gege ven aan de doelstellingen van het speelplaatsenbeleid en de jeugdgezondheidszorg. De voorwaarden die het bedrijf als tegenprestatie eist voor de le vering van de toestellen, zijn ac ceptabel, meent het gemeentebe stuur. Zo wordt bijvoorbeeld als eis gesteld dat de Players feeste lijk in gebruik moeten worden, genomen en dat er een speel- tegel bij de toestellen moet wor den geplaatst met de logo's erop van de betrokken merken en die van de campagne Lekker Buiten Spelen. De door industrieel ont werper Mathieu Gielen (tevens docent aan de TU Delft) ontwor pen speeltoestellen worden ei gendom van de gemeente Schou wen-Duiveland en zij moet dus ook zórgen voor een goed be heer. Het gaat om metalen figu ren die multifunctioneel (als klimtoestel danwel goal) ge bruikt kunnen worden. De City Celstraf voor diefstal inkt MIDDELBURG - Woedend zat de Vlissinger (51) gisteren tegen over de Middelburgse politie rechter. Ondanks zijn felle ver weer werd de man veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf voor het plegen van een diefstal. De man had op 9 juli dit jaar een inktcartridge gestolen bij een winkel aan de Keizersdijk in Goes. De man was tijdens de zitting duidelijk in de war. „Het is een wonderlijke man, met wonderlijke uitspraken", meende zelfs zijn advocaat. „Het wordt tijd dat hij zich laat onderzoeken door een huisarts." De rechter verbond geen bijzon dere voorwaarden aan haar uit spraak. „U moet op eigen kracht hulp verlening gaan zoeken", advi seerde ze de man. Players zijn bedoeld voor de leef tijdscategorie 6 tot 12 jaar. De gemeente Schouwen-Duive land hecht veel waarde aan speelvoorzieningen. In het eer der dit jaar vastgestelde gemeen telijke speelruimtebeleid wordt spelen getypeerd als belangrijk voor een evenwichtige ontwikke ling van kinderen. Bovendien heeft beweging een positieve in vloed op overgewicht, wat als één van de knelpunten op het ge bied van de jeugdgezondheid geldt. De gemeenteraad heeft eerder ook nadrukkelijk aange geven erg te hechten aan in standhouding en uitbreiding van speelvoorzieningen op Schouwen-Duiveland. Daar is zelfs extra geld voor vrijge maakt. Het is dan ook niet de in tentie van de gemeente om nu zelf de handen van de Schou- wen-Duivelandse speelvoorzié- ningen af te trekken, geeft wet houder R. van der Wekken aan. „De toestellen gelden alleen als extraatje." Campagne De campagne van Masterfoods heeft als doel kinderen te stimu leren lekker buiten te spelen. Daartoe zet de producent ver spreid door Nederland zo'n der tig van deze toestellen neer. De campagne is begin mei in Rotter dam van start gegaan. Waar de City Players op Schouwen-Dui veland precies geplaatst zullen worden, is nog niet bekend. De afdelingen Samenleving en Openbare Werken zoeken een ge schikte locatie. De toestellen worden, inclusief valbrekende ondergrond, medio oktober ge plaatst. Met de gift is een be drag van 8000 euro gemoeid. agenda STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Hervormde kerk Haamstede, 10.00-17.00 uur open kerk met o.a. orgelmuziek, expositie le ven, geloven en werken van David door kinderen basisscholen Burgh-Haamste de; Manege Lisiduna, 16.30 uur: Voorstel ling Staatscircus Moskou Holiday; RENESSE - Jacobuskerk, 20.00 uur: Donderdagavondconcert met Edwin Vooys (orgel) en llona de Kievit (so praan).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33