fZC Eind aan bv's van hogeschool Zeeuws Tijdschrift vaart nieuwe koers Een reddingsactie om in te lijsten Jeroen van Veen en Saxofoonkwartet in Grote Kerk Veere ll volgt richtlijnen Rutte «RenéSchner 0SINGEN - De Hogeschool feland gaat een eind maken jjn de commerciële activiteiten „n twee van haar bv's. Het pal om The Work Zone bv en fushz bv. Dat past de richtlij- tto die staatssecretaris Rutte on onderwijs, woensdag in een irief aan de Tweede Kamer dui- heeft gemaakt. Pestaatssecretaris stelt zich op Ijl standpunt dat scholen geen ielastinggeld mogen gebruiken ncr commerciële activiteiten, lis voorbeeld wordt genoemd ïd kappersopleiding die er een iomplete kapsalon bij exploi- jert, tot en met de verkoop van shampoo en dergelijke, tiet j0C Zeeland voert geen com- lerciële activiteiten uit. Leerlin- p worden wel ingezet bij bij- joorbeeld cateringactiviteiten, jaar dat gebeurt steeds in over ig met het reguliere bedrijf sle- legt éen woordvoerder van IOC Zeeland uit. 3e HZ heeft wel een holding set twee bedrijven. The Work tone bv verricht voor de HZ sta- soemiddeling en Pushz bv le- Ht cursussen en trainers op gat. Bestuurssecretaris R. de üerk legt uit dat er plannen be am om Pushz uit te kleden om- iel deze bv met verlies draait, luk was de HZ van plan om de Sagebemiddeling in de eigen or- jnisatie onder te brengen. Duidelijkheid foor een deel heeft dat te ma ten met de brief van de staatsse- rretaris, vertelt De Klerk. „We fisten dat die brief eraan zat te tomen en we zijn er ook wel blij nee. Dan krijgen we tenminste {lijdelijkheid over wat er wel en tal er niet mag." Hij voegt eraan toe dat de HZ er niet veel voor voelt om met het ministerie over deze zaak in de clinch te liggen. Met een hero riëntering op de positie van de bv's wil de HZ zo'n discussie voorkomen. De brief van de staatssecretaris is tot stand gekomen na een on derzoek onder 14 hogescholen in Nederland, waaronder de Ho geschool Zeeland. Dat onder zoek richtte zich op het gebruik van onderwijsgeld voor commer ciële doeleinden. Dat was uitein delijk weer een gevblg van de ac tiviteiten van de commis sie-Schutte, die een onderzoek heeft ingesteld naar de zoge naamde HBO-fraude. Overigens meldt Rutte in zijn brief dat het positief is dat on derwijsinstellingen de markt op zoeken om meer privaat geld op te halen en niet alleen steunen op de bijdragen van het Rijk. Maar de staatssecretrais voegt er aan toe dat niet altijd even duidelijk is of de instellingen overheidsgeld wel volledig voor onderwijs en onderzoek gebrui ken. Niet iedereen vindt dat Rutte zelf zo helder is. Het Interstede lijk Studenten Overleg (ISO) constateert dat minder dan drie weken geleden de staatssecreta ris nog een beleidsnota publi ceerde over experimenten met het open bestel. Onderwijsinstel lingen zouden daarmee juist de mogelijkheid krijgen om zowel privaat onderwijs als commer ciële diensten aan te bieden. Bo vendien heeft de staatssecreta ris eerder dit jaar gepleit voor meer ondernemerschap op hoge scholen. Het ISO: „Dat maakt het vreemd dat Rutte nu oor deelt dat een hotelschool die een horecavoorziening exploiteert, in een grijs gebied opereert," ■J- a i -■ r foto Ruben Oreel door Ondine van der Vleuten VLISSINGEN - Drenkelingen redden, dat is voor strandwacht Albert Dijkstra en de zijnen bij wijze van spreken dagelijkse kost. Maar een lijnredding vanaf de kust, waarbij dan ook nog eens de lijn vastloopt en de drenkelinge echt op het laatste nip pertje gered wordt, dat is ook voor Dijks tra iets bijzonders. Voor de dertienjarige Duitse zwemster die dinsdagmiddag zo uit het water gehaald werd, had het geen se conde later moeten zijn. „Die lijsten we in", zegt Dijkstra achteraf tevreden. „Sinds ik in 1984 begon is het de eerste keer dat ik zo'n redding meemaak. Normaal staat de boot paraat en heb je die binnen een minuut ter plekke, maar om streeks half zes wordt de sloep opge ruimd." De Duitse badgaste dreef circa 75 meter voor de Vlissingse kust, ruim voorbij de paalhoofden in zee, toen strandwachten Dijkstra en Cindy Kooger de drenkelinge opmerkten. Dat was rond kwart over vijf. Enkele vissers hadden het meisje al horen roepen en stonden op het punt om 112 te bellen. Ze kon nog net het hoofd boven wa ter houden en riep een aantal keer om hulp. Strandwacht Albert Dijkstra be dacht zich geen moment, trok zijn red dingsvest aan en sprong in zee om de 75 meter naar het meisje wadend en zwem mend te overbruggen. „De boot stond al binnen, als we daarop hadden moeten wachten was het te laat geweest." De wind was west-5 en de stroming was sterk. „Een goede zwemmer weet dat je dan schuin naar de wal moet zwemmen, met de stroom mee, maar zij probeerde recht ertegenin naar het strand terug te gaan. Door de golfslag ging ze een paar keer kopje onder", zegt Dijkstra. Toen hij halverwege was, kwam de reddingslijn waaraan Dijkstra vastzat, vast te zitten. Hij maakte zichzelf los en zwom de laatste dertig meter zonder. Hebben is hebben „Die lijn zorgt ervoor dat je je handen vrij hebt als je bij de drenkeling bent en je kunt op de terugweg die persoon goed vast houden, je wordt gewoon teruggetrokken. Maar het was intussen een kwestie van se conden, dus ik moest verder. Toen ik bij haar kwam was ze al diverse keren kopje onder gegaan. Ik greep haar vast, hebben is hebben, dacht ik, maar toen moest ik nog terug. Dat was wel zwaar. Ik had er even spijt van dat ik de lijn had laten schieten. In de branding gingen we samen nog een paar keer kopje onder. Het meisje was al in doodsangst, maar toen raakte ze helemaal in paniek. Alles bij elkaar duur de de redding misschien tien minuten, maar het had geen seconde langer moeten duren. Ze lag al ongeveer een half uur in het water. Dit was echt een toevalstref fer." Op het strand is de Duitse badgaste direct uit de wind neergelegd, er is zuurstof toe gediend en het meisje werd in een isolatie deken gerold. De drenkelinge is daarna naar het ziekenhuis Walcheren overge bracht. Achteraf blijkt dat de zwemster deel uit maakte van een groep van negen kinderen die een dagje uit was met twee begelei ders. Het meisje was aanvankelijk gewoon aan het spelen in de branding, maar werd verrast door de stroming. Ongeveer, tege lijk met.de strandwacht had ook een bege leider opgemerkt dat er iets mis was. Dijkstra is blij dat het goed is afgelopen. „Voor zover ik weet was het meisje giste ren in het ziekenhuis alweer goed aan spreekbaar en aardig op temperatuur aan het komen, dus dat komt wel goed." Hij weet alleen dat ze Jennifer heet. „Meestal horen we achteraf niets meer, maar dat hoeft ook niet. Het belangrijkste is, dat ze gered is." donderdag 21 juli 2005 13 Speciale tochten met veerboot WEMELDINGE - De nieuwe schipper van het voet-fiets- veer Wemeldinge-Zierikzee maakt op 25, 28 en 30 juli spe ciale vaartochten met zijn schip, de mps Adriana. Het pu bliek kan dan tegen speciaal tarief de vaartocht over de Oosterschelde maken. Deze zomer wordt niet meer gevaren op de maandagen, omdat op deze dag maar zeer weinig gebruik wordt ge maakt van de veerdienst. De andere vaardagen (zondag, dinsdag en donderdag) wordt nog wel gevaren tot 4 sep tember. Mia en Arjan Huissen varen deze zomer voor het eerst met de Adriana als recreatief 'pontje' tussen Wemel dinge-Zierikzee en Wemeldinge-Yerseke. Ze doen dat ge heel op eigen risico, omdat eerst de gemeente Kapelle een garantiesubsidie weigerde en vervolgens de gemeente Schouwen-Duiveland dat ook deed. De eerste week van juli was het winderig, fris en wisselvallig weer, met nog maar heel weinig passagiers. Ook de andere veerdiensten die meedoen met de recreatieve overzetveren lieten dat beeld zien. Sluis controleert gasflessen SLUIS - De brandweer van de gemeente Sluis controleert de komende weken steekproefsgewijs het gebruik van gas flessen op kampeerterreinen. Sluis heeft op alle campings in West-Zeeuws-Vlaanderen (met uitzondering van mini-campings) flyers uitgedeeld, waarin het juiste gebruik van gasflessen- en installaties wordt toegelicht. Zo moet er bijvoorbeeld prake zijn van een door het Stoomwezen BV goedgekeurde gasfles. Bui tenlandse flessen moeten voorzien zijn van een Europees keurmerk. „De flyer is een handreiking, waarin alle re gels en aandachtspunten worden vermeld. De folder is zo wel in het Duits als het Nederlands verkrijgbaar", vertelt brandweercommandant N. Moskie. Vanaf begin augustus worden campings onverwachts gecontroleerd. „Er wordt niet meteen een boete uitgeschreven als de regels niet goed worden nageleefd. Maar blijkt de boel bij een twee de inspectie nog niet in orde, dan volgt er een sanctie voor de campingeigenaar. Want die is verantwoordelijk voor de veiligheid van zijn gasten", aldus Moskie. Ook op de website van de gemeente Sluis (www.gemeentesluis.nl). zijn de voorschriften te vinden. Baldadigheid op Bellamypark VLISSINGEN - Op het Bellamypark in Vlissingen is in de nacht van dinsdag op woensdag een negentienjarige inwo ner van Bonn aangehouden. De benevelde Duitser stond tegen een fiets en een stapel terrasstoelen aan te trappen. Hij is ter ontnuchtering overgebracht naar Huis van Be waring Torentijd in Middelburg. Gistermiddag stond hij met een bekeuring van 110 euro weer op straat. Een 27-jaiige Vlissinger is dinsdagavond op het Bel lamypark bekeurd voor overlast en het drinken van alco hol op straat. De man liep met een blikje bier en schreeuwde naar terrasbezoekers en voorbijgangers. Ook schopte hij naar passerende auto's. Auto vernield in Goes GOES - Een auto die geparkeerd stond in de Wilsonstraat in Goes is in de nacht van dinsdag op woensdag vernield. De banden stonden plat en de spiegels waren afgebroken. Een schadebedrag is niet bekend. kunst Thematische dubbelnummers en meer diepgang en kleur door Ronald Verstraten SINT-JANSTEEN - Dubbel dik, full-colour en met meer diepgang. Dat wordt de toe komst van het Zeeuws Tijd schrift. Het blijft Zee land-breed van opzet. „Maar we gaan meer werken aan de hand van thema's, al blijft er natuurlijk ruimte voor de actua liteit", verzekert hoofdredac teur Paul van der Velde. Met twee zojuist verschenen the ma-nummers zit het blad op de koers waarvoor hij al enkele ja ren geleden de aanzet gaf. „Kijk, ik heb deze ook maar al vast meegebracht." Paul van der Velde laat een stapel boe ken op de salontafel ploffen, zo wat de helft van wat vermoede lijk in totaal een longlist zal worden van dertig a veertig boeken die meedingen naar de Zeeuwse Boekenprijs (ZBP) 2005, Drie jaar jong en wellicht op weg om een instituut op zich te worden. Net zoals het Zeeuws Tijdschrift, dat de prijs heeft ingesteld, zelf al meer dan een halve eeuw een Zeeuws instituut is. Van der Velde begint de boe ken automatisch te schikken naar categorie. Kunst, geschie denis, poëzie, jeugdliteratuur. Johanna Kruit is vertegenwoor digd in de laatste twee. Sandra Roelofs staart intussen hoopvol omhoog, artistiek geflankeerd door een mooie uitgave over An- toine Mes, terwijl de stripfi guurtjes Koen en Harm op de achtergrond stug blijven vol houden dat Zeeland niet be staat. Met de shortlist van definitieve nominaties nog in het verschiet -vijf of zes boeken in septem ber-en zijn pet op van ZBP-se- cretaris, gaat Van der Velde na tuurlijk niet vertellen wie er volgens hem kans maken om Annejet van der Zijl (2003) of hancisca van Vloten (2004) op te volgen. Maar wel dat de win naar bekend wordt gemaakt in Gent. Daar wordt op 28 okto ber een Zeeuws/Vlaams boeken feest gehouden. „In het kader van de nota Cultuur zonder lenzen", legt Van der Velde de keuze voor Gent en de sa menwerking met het Vlaamse tijdschrift Yang en het Zeeuw Zeeuws Tijdschrift-hoofdredacteur Paul van der Velde. se Ballustrada uit. „Maar ook omdat het allereerste nummer van het Zeeuws Tijdschrift daar 55 jaar geleden is gepre senteerd. Dat hing samen met een tentoonstelling die toen in Gent werd gehouden." Doordeweeks zit Van der Velde (50) in Amsterdam, als senior beleidsmedewerker van de Uni versiteit van Amsterdam. In het weekeinde is hij echter nog al eens in zijn geboortedorp Sint- Jansteen, meer bepaald in zijn ouderlijk huis, vlak naast de kerk. Hij werd in 1990 hoofdredacteur van het Zeeuws Tijdschrift. Als histori cus en Zeeuw een logische keu ze, al werd hij er niet voor ge vraagd. „Ik heb gewoon gesolli citeerd, net als nog vijftig ande ren". Prestige Dat aantal tekent enerzijds mis schien de slappe arbeidsmarkt van die tijd, maar geeft ook een indicatie van het prestige dat het Zeeuws Tijdschrift kenne lijk geniet. Wat dan weer niet wil zeggen dat het niet zou wor stelen met een stoffig en elitair imago, terwijl dat toch nooit de bedoeling kan zijn geweest. De oorspronkelijke doelstelling - 'verbreiding van cle kennis om trent Zeeland en zijn bewoners' - blijft strikt genomen over eind, maar het opvoedende idee erachter is al een tijdje achter haald. Dus kreeg de inzet enke le jaren geleden een ander ne vendoel: 'het verbeteren van een hardnekkig, negatief ima go'. En daarbij ging het niet al leen om het tijdschrift zelf, maar ook en vooral om Zeeland zelf. „Een aantrekkelijk tijdschrift voor alle Zeeuwen", beloofde Van der Velde al bij zijn aantre den. Ieder facet van de Zeeuw se cultuur en samenleving moest aan bod komen, al er kent hij de onmogelijkheid om qua actualiteit te concurreren met dag- en weekbladen. „Maar we kunnen wel met meer diepgang werken. En door meer volume, zoals nu, ontstaat de mogelijkheid om medewerkers een opdracht te geven die groter is dan voor heen." Want de redactie streeft naar vier themanummers en een 'verrassing' per jaar van elk tachtig pagina's, groten deels geïllustreerd in kleur, zon der nu meteen 'glossy' te wor den. De vraag is hoeveel mensen daar eigenlijk iets van merken. „We hebben zo'n 600 particulie re abonnementen en 450 zakelij ke", zegt Van der Velde. Dat is niet veel op een bevolking van rond de 360.000, zou je kunnen denken. Het is zelfs ietsje min der dan de elfhonderd abon nees die het blad had toen hij er als hoofdredacteur begon. „Je kunt er lang en breed over lullen, maar dat is de markt. Je foto Camile Schelstraete moet het echter wel in perspec tief zien: het Hollands Maand blad heeft ook maar 1000 abon nees, De Gids 1500." Deson danks is er een contrast met het 'Zeelandstadse' denken, dat een favoriet gespreksonder werp van Van der Velde blijkt te zijn. Volgens het Zeeland stad-concept, dat in 1999 door het Zeeuws Tijdschrift werd ge lanceerd, moet Zeeland zich niet presenteren als een provin cie, maar als een 'decentrale stad met grote en kleine ker nen' (en met kengetal 011). Als zodanig zou het tot de grootste steden van Nederland behoren. Schaalvergroting zou Zeeland, zo is tenminste het idee, op al lerlei terreinen voordeel bren gen. „Pas op, ik ben geen cen tralist", waarschuwt Van der Velde. Maar hij kan zich toch best voorstellen dat één grote gemeente Zeeland praktischer werkt en met meer 'body' dan de dertien kleinere van nu. „Grotere, centrale bedrijventer reinen, in plaats van al die ver snipperde kleine terreintj.es", stelt hij zich zo voor, naast kwa liteitsverbetering in bestuursor ganen. In het eerste van de twee nieu we thematische dubbelnum mers stipt hij het Zeelandstad se denken ook nog even aan, ook al gaat het hier over Mu ziek in Zeeland. Nummer 1-2 bevat een twintigtal artikelen, waarvan de onderwerpen uit eenlopen van worldmusic in Vlissingen en rock 'n roll in Goes, tot de Zeeuwse Muziek school en fanfare St. Jan als bonzende hart van Sint-Jan- steen. Maar ook kamermuziek, Danny Vera of koormuziek ko men aan bod. „Als je bedenkt dat er in Zeeland 450 koren zijn, geeft dat toch een krach tig handvat", geeft Van der Vel de een voorbeeld van het ge wenste 'Zeelandbrede' bereik. Het bijbehorende 'project' is een speciale cd, die bij het num mer gevoegd. Achttien 'tracks', te beginnen met Vera en eindi gend met het Xenakis Ensem ble, geven een grappige door snee van muziek in Zeeland. Re cent materiaal wisselt histori sche opnamen af, die verrassen door lmn kwaliteit en een ho- moge...v geheel vormen dan je op het eerste gezicht zou ver wachten. In het tijdschrift staat trouwens uitleg over de verschillende nummers. De combinatie tijdschrift/cd, waarvan de laatste ook nog eens verwijst naar de Welkom in Zeeland-campagne, is een goed voorbeeld van de nieuwe koers van het tijdschrift. Dat moet het normaal zien te rooien van sponsor- en abonne mentsgelden, plus adverten tie-inkomsten en een jaarlijkse subsidie van 15.000 euro. Maar dubbelnummers en kleur kos ten meer. Van der Velde wil in de toekomst dan ook zo veel mo gelijk proberen met 'partners' gaan werken. Het tweede dubbelnummer (3-4) heeft voeding als thema, met verschillende Zeeuwse in valshoeken op het gebied van productie, bereiding, recepten en historie. In september komt er een special over het Zeeuwse bedrijfsleven en eind oktober een over de gemeente Goes. door Rolf Bosboom VEERE - Pianist Jeroen van Veen en het Python Saxofoon kwartet treden zaterdag en zon dag op bij Muziekpodium Zee land, in de Grote Kerk in Veere. Het geheel is opgezet als Mini mal Music Weekend, al dekt die naam door onvoorziene omstan digheden de lading nog maar ten dele. Het muzikale evenement is een van de activiteiten rond de Mid delburgse componist Douwe Ei- senga, die dit jaar composer in residence is bij Muziekpodium Zeeland, voorheen Nieuwe Mu ziek Zeeland. Hij kon voor het komende weekeinde, dat hij za terdagmiddag zelf inleidt met een lezing, aangeven wie en wat hij graag in de Veerse kerk zou horen. „In dat verband kwam het Py thon Saxofoonkwartet zelf op me af. Dat wilde samen met pia nist Henry Kelder onder meer drie stukken spelen die ik heb geschreven voor piano en saxo foons. Dat zijn werken die raak vlakken hebben met minimal music." Kelder moest echter af zeggen, in verband met een toer door Amerika. „Dat was over macht", zegt Eisenga. Het gevolg was wel dat het re pertoire voor het Veerse con cert, zondagmiddag, diende te worden aangepast. Plet kwartet, dat bestaat uit Corina Ewijk, Erik-Jan de With, Aukje Mari- nus en Leonie Schalier, speelt nu Xas van Iannis Xenakis, La Belle van Cornelis de Bondt en Stub van Graham Fitkin. De term 'minimal music' ont stond rond 1970 en duidt vooral muziek aan die wordt geken merkt door voortdurende herha ling van lïtmische, harmonische fragmenten die geleidelijk, heel subtiel veranderen. De voor naamste vertegenwoordigers er van zijn Philip Glass, Steve Reich en Terry Riley. „Iannis Xenakis en Cornelis de Bondt hebben weinig meer met minimal music te maken", aldus Eisenga. „Fitkin maakte deel uit van de Engelse componisten die bij Louis Andriessen hébben gestudeerd en een ruig soort mi nimal music maakten, met grote affiniteit met de popmuziek. Het is heel ritmische muziek." Pianist Jeroen van Veen is zater dagmiddag te gast. Eisenga: „Ik heb hem zelf voorgesteld, ook omdat hij zelden of nooit in Zee land speelt." Op het programma staan werken van Philip Glass Metamorphosis deel I tot en met V, Mad Rush), John Adams (China Gates), Arvo Part (Für Alina en Variationen sur Gesun- dung von Arinuschka) en Si meon ten Holt Soloduivelsdans IV) „Philip Glass is natuurlijk bij uitstek minimal music, maar bij John Adams kun je afvragen of het nog als zodanig moet wor den beschouwd", zegt Eisenga. „Veel van zijn vroege werken, waaronder China Gates, zijn wel geïnspireerd door wat men sen zoals Philip Glass en Steve Reich aan het doen waren." „De twee werken van Arvo Part zijn heel korte, eigenzinnige en eenvoudige pianostukjes. Het aardige van Glass en Part is dat het allebei componisten zijn die helemaal opnieuw zijn begon nen en een compleet eigen muzi kale taal hebben ontwikkeld. Bij Part waren het aanvankelijk alleen wat toonladdertjes en ge broken akkoorden. Vanuit die heel simpele basis nebben ze een steeds complexere wereld opgebouwd. Het werk van Part zit muzikaal heel hecht in el kaar, is zeer herkenbaar, terwijl veel hedendaagse muziek tot de jaren zeventig, tachtig juist een enorme brij is waarin je de ene componist nauwelijks van de an dere kunt onderscheiden." De laatste naam op het program ma is die van Simeon ten Holt, die vorig jaar maart zelf nog een gedenkwaardig concert in de Oostkerk in Middelburg gaf. Ei senga. „In Nederland heb jé Louis Andriessen, die werd beïn vloed door de minimal music, maar daar zijn eigen ruige Ne derlandse variant van heeft ge maakt. Simeon ten Holt heeft juist een meer lyrische variant ontwikkeld. Het is echt fantas tische muziek." Minimal Music Weekend, Muziek podium Zeeland, Grote Kerk in Veere. Zaterdag 23 juli, 14.30 uur lezing Douwe Eisenga, 15.30 uur: Jeroen van Veen. Zondag 24 juli, 15.30 uur: Python Saxofoonkwar-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29