Waarschuwing theater genegeerd PZC Oant moarn vanuit Renesse Alcoholfabriek van start Middelburgse raakt 864 euro kwijt na cruise-telefoontje Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone wordt bolwerk biobrandstof Zuidhoek krijgt hulp bij reïntegratie van verslaafden Aannemer maakte alternatief plan voordat verzakking plaats vond Reimerswaal winkelhoreca mag aanpakken donderdag 21 juli 2005 door Melita Lanting ZIERIKZEE - De diepe wens van de Schouwse wethouder Houtekamer om alle werklozen aan een baan te helpen heeft een keerzijde. De Zuidhoek - het bedrijf dat de reïntegratie van langdurig werk lozen verzorgt - krijgt steeds va ker te maken met klanten met een (voormalig) verslavingspro bleem. De gemeente gaat daar om extra hulp bieden. Deze groep staat vaak te boek als 'onbemiddelbaar'. „Maar ik wil niemand afschrijven", zegt Houtekamer. „Daarom gaan wij als gemeente De Zuidhoek met raad en daad bijstaan om deze mensen goed te begeleiden." De oplossing wordt gezocht in deelname van de Zuidhoek aan de gemeentelijke werkgroep ver slavingszorg. Daarin zitten deskundigen van de politie, Emergis, Algemeen Maatschappelijk Werk, stich ting jeugd en woningbouwver eniging Zeeuwland. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het gemeente bestuur van Middelburg wist voor de verzakking van de Ko ningstraat dat de bouwput voor het nieuwe theater aan de Zuid singel niet deugde. De directeur van bouwbedrijf Sprangers, K. Franse, zegt dat hij de gemeente daar 'al in een heel vroeg stadium' voor heeft gewaarschuwd. Op 25 februari van dit jaar, een kleine week voordat de woningen aan de Ko ningstraat verzakten en de be woners werden geëvacueerd, heeft Sprangers bovendien mon deling voorgesteld om een extra bak in de bouwput aan te bren gen. Die extra bak moest de construc tie waterdicht maken. Dat blijkt üit de beantwoording van het college van B en W van schrifte lijke vragen van de VVD-frac- tie. Het college heeft toen niets met het voorstel van de aannemer ge daan. Volgens het college omdat de gemeente nog een contract had met. TBI, de aannemer die Nepcollectanten aangehouden MIDDELBURG - Twee Middel burgse jongens zijn dinsdaga vond aangehouden omdat ze aan bewoners van een woning aan de Molenberg geld hadden gevraagd. Volgens de jongens was het geld bedoeld voor een goed doel. De bewoner vertrouwde het niet en belde de politie. De twee, 15 en 18 jaar oud, werden op de Pot tenbakkerssingel angehouden. De 18-jarige is vastgezet, de an dere jongen is doorverwezen naar bureau Halt. de bouwput moest maken. Bo vendien was het budget voor het theater niet toereikend om een extra bak in de put te bouwen. „Het was de bedoeling dat Sprangers de garantie voor tien jaar zou overnemen", zegt wet houder A. van 't Westeinde in een reactie. „Sprangers wilde dat alleen op zijn condities. Het bedrijf wilde aanvullende maat regelen nemen. Daar is ook se rieus over gesproken. Terwijl die gesprekken nog bezig wa ren, werden we gedwongen om de bouwput onder water te zet ten." Van 't Westeinde vindt niet dat de gemeente een bewust risico heeft genomen door het leegpom pen van de put door te zetten. „Ik wist op dat moment niet hoe erg de put er aan toe was. Het was wel bekend dat de put er an ders uitzag dan de bedoeling was.We hebben goed over de ri sico's gesproken, we hebben de aannemer van de bouwput er ook over aangesproken." Vol gens Van 't Westeinde heeft TBI laten weten dat ze de put dicht konden krijgen. Het voorstel van de aannemer volgde op het verzakken van twee woningen aan de Korte Noordstraat. Naar aanleiding van dat incident besloot de ge meente, op aandringen van de Belangenvereniging Van A tot Z, om een extern deskundige in te schakelen die de staat van de bouwput moest controleren. De vereniging had bovendien een bouwstop geëist in afwach ting van de bevindingen van de deskundige. De omwonenden vreesden voor meer verzakkin gen. De gemeente vond een bouw stop toen niet nodig. Stoppen met de bouw zou meer risico op leveren dan doorgaan. Het college besloot wel om ver scherpt toezicht te houden op het leegpompen van de put. Bo vendien werd een paar dagen la ter besloten om een uitgebreide De externe deskundige consta- risico-analyse van het project te teerde op 3 maart, enkele uren maken. voor de bouwput weer onder wa- door Adri Klinkenberg DEN HAAG - De Raad van Sta te heeft gemeenten een belang rijk wapen gegeven om winke liers die te ver doorslaan in de richting van horeca aan te pak ken. De concrete casus speelt zich af in de kern Hansweert van de ge meente Reimerswaal. Onderne mer Ali Hassan wilde een win kelpand gaan exploiteren aan de Nieuwstraat 10 in Hansweert en vroeg de gemeente of behalve een bakkerij ook een broodjes zaak was toegestaan. Reimers waal vond dat goed. De gemeen te dacht bij Hassans initiatief aan een bakkerij waar klanten een belegd broodje of een pizza uit de magnetron kunnen meen- nemen. Volgens handhavings- ambtenaren van de gemeente hield Hassan zich echter bezig met horeca, want hij zette een paar tafeltjes en stoeien neer en ging warme maaltijden verko pen en zelfs bier. De gemeente vond dat in strijd met de winkelbestemming.Has- san stapte vorig jaar naar de be stuursrechter in Middelburg waar hij tot verbazing van Rei merswaal gelijk kreeg. Volgens dè rechtbank was het niet uitge sloten dat door de taalvaardig heid van Hassan een communi catiestoornis was opgetreden. De rechtbank oordeelde dat de gemeente de ondernemer in ver warring had gebracht. De gemeente Reimerswaal vocht deze uitspraak vorige maand met succes in hoger be roep aan bij de Raad van State. Dit rechtscollege oordeelt dat het verkopen van belegde brood jes alleen is toegestaan als het Zakkenrollers op kermis VLISSINGEN - Op dinsdag en woensdag zijn drie jongens op de Vlissingse kermis het slacht offer geworden van een zakken roller. Een zeventienjarige Vlissinger en een twaalfjarige uit Wester- voort raakten dinsdag hun tele foon kwijt. Een veertienjarige jongen uit Vlissingen. was gisteren het slachtoffer. De telefoon werd uit zijn broek zak gestolen. binnen de winkelbestemming past. Dat wil zeggen dat de broodjes door de klanten moe ten worden meegenomen. Dat Hassan na opmerkingen van de gemeente de tafels en stoelen uit de zaak verwijderde is niet vol doende om van de 'verdenking horecabedrijf' af te komen. Er is horeca als in een winkel gelegen heid wordt geboden eten en drin ken meteen na aankoop te nutti gen, aldus de Raad van State. door Melita Lanting RENESSE - Weerman Piet - 'Oant moarn' - Paulusma is op vakantie in Zeeland en dat mag heel Nederland weten. Want vakantie of niet, het da gelijkse weerpraatje voor Hart van Nederland gaat gewoon door. Nu niet vanuit Assen of Haarlem, maar vanaf de cam ping in Renesse. Het is even na zeven uur 's avonds als Piet Paulusma het weitje van camping de Wij de Bliek in Renesse oploopt waar vandaag het weerpraatje wordt opgenomen. Camera man Ad Testers uit Roosendaal is er dan al een poosje. Hij be nut de tijd om alvast wat shot- jes te maken. Spelende kinde ren, twee mannen die voetbal len, dampende kopjes koffie op een tafeltje. Alles wordt ge filmd om later te gebruiken bij de montage. Paulusma bekijkt nog snel even de laatste weer- rapporten. ,,Ik wil wel zon zien", zegt hij en wordt op zijn wenken bediend. De zon breekt door en Paulusma kan beginnen. Zoals iedere avond loopt hij het beeld in. „Natuur lijk komt het weer vandaag weer uit Zeeland. Het eerste stukje van het weerbericht staat er snel op. Paulusma neemt het weerbericht in ge deelten op. Ieder fragment met andere mensen en op een ander plekje. Bij een van de caravans schuift hij aan bij een groepje. „Willen jullie de etiketten van het bierflesje even wegdraaien, dat kan niet dat is reclame." Ontspannen en met een brede lach neemt hij de verschillende scenes op. Aan belangstelling heeft hij geen gebrek. Tal van mensen loopt rond met foto- en filmapparatuur in de aan slag. „Piet Paulusma, wilt u wel op de foto met de kinde ren?" „Natuurlijk." Paulusma gaat er gelijk voor staan. Arm om de kinderen heen, vriende lijk lachen in de camera en klaar is kees. Na ruim een halfuur staat alles erop en kan cameraman Tes ters met het bandje naar Goes. Daar staat de straalzender Piet Paulusma op camping de Wijde Bliek in Renesse. waarmee de beelden worden doorgestuurd naar SBS6 in Amsterdam. De keuze voor- Zeeland is niet helemaal toeval lig, vertelt Paulusma. „Ik ben nu veertien dagen op een piek die normaal gesproken wat moeilijk aan te rijden is en waai- we niet vaak komen." Dat hij tijdens zijn vakantie met zijn gezin gewoon door werkt, is onderdeel van de af spraken die hij heeft met SBS. „In de zomer zijn er altijd heel veel kijkers." Hij regelt vanuit zijn caravan zelf waar hij zijn praatje gaat houden Dat is vooral een kwestie van kiezen. foto Mechteld Jansen want hij krijgt dagelijks tien tallen aanvragen voor een weerpraatje. Waar hij de komende week nog naar toe gaat, is nog niet hele maal zeker. Maar in ieder ge val staan Goes, Zierikzee en Zeeuws-Vlaanderen op het pro gramma. door René van Stee SAS VAN GENT - Koninklijke Nedalco begint volgende maand aan de noordzijde van het fa brieksterrein van Cerestar in Sas van Gent met de productie van alcohol. De fabriek is in am per een jaar tijd gebouwd. Ze biedt werk aan tien mensen en een veelvoud aan indirecte werk gelegenheid. Half juni begon het testen van de fabriek. Dat verloopt volgens directeur G. Bemer van Nedalco volgens plan. De eerste tests ge beurden met water, omdat het complex uit veel leidingen be staat. Die moesten worden ge controleerd op lekkages. Door gebruik te maken van water zijn ook kinderziektes in de eerste fa se van de opstart op een veilige manier ontdekt en verholpen. Ook het stoomsysteem van de fa briek is in gebruik genomen. Tij dens het afstellen van dit sys teem ontstond er incidenteel overdruk. Dit leverde een fluit toon op die leek op het geluid van een oude stoomlocomotief. Vanaf volgende week wordt ge test met alcohol die wordt aan gevoerd vanuit de hoofdvesti ging van Nedalco in Bergen op Zoom. Begin augustus komt de grondstof van Cerestar (zet meel) en begint de daadwerke lijke productie van alcohol. In het begin kan dit leiden tot eni ge uitstoot van een geur die lijkt op een spirituslucht. Dit komt doordat een biofilter, dat de geur aan de restgassen onttrekt, nog op gang moet komen. Het fil ter bestaat uit levende micro-or ganismen. Die moeten zich eerst nestelen en vermenigvuldigen tussen de schors in het filter. Het duurt enige weken voordat De nieuwe alcoholfabriek in Sas van Gent. het filter zijn volle capaciteit be reikt en alle geurtjes wegwerkt. Zodra het filter goed werkt, zal er geen geur waarneembaar zijn voor omwonenden. Nedalco is producent van consump- tie-graanalcohol: de zuiverste vorm van alcohol. Per jaar wordt in Sas van Gent ruim 400.000 hectoliter geprodu ceerd. Het meeste daarvan ver dwijnt in gedistilleerde dranken foto Camile Schelstraete zoals jenever en wodka. Door de komst van de alcoholfabriek in Sas van Gent gaat de vestiging van Nedalco in Delfzijl dicht. ter werd gezel, dat er in de bo dem en wanden nog ongeveer honderd gaten zaten. door Rene Hoonhorst TERNEUZEN - Een Middel burgse boekte gisteren telefo nisch een reis naar Florida met aansluitende cruise. Pas na het doorgeven van haar creditcard nummer kreeg ze argwaan en blokkeerde haar rekening. Infor matie van de bank leerde echter dat er toen al 864 euro van haar rekening was afgeboekt. De vrouw deed gisteren aangifte bij de politie. Of het terecht is weet ze nog niet zeker, omdat bij het afgeboekte bedrag is op gegeven dat ze er een cruise in Florida voor gaat maken De Middelburgse twijfelt daar ech ter sterk aan, nadat ze de erva ringen van anderen vernam via de regionale media. Na het opne men van de telefoon kregen hon derden Zeeuwen de afgelopen dagen een ingeblikte vrouwen stem aan de lijn, die hen in het Engels blij probeerde te maken met een gratis droomcruise in de Caraïben. De meesten gooiden de hoorn di rect op de haak, ook al omdat ze via de regionale kranten en Om roep Zeeland waren gewaar schuwd voor 'vermoedelijke op lichtingspraktijken Mensen die eerst een negen in drukten, kregen vervolgens - na het intoetsen van hun eigen tele foonnummer - iemand aan de lijn die om hun creditcardgege vens vroeg. Deze vraag was voor velen ge noeg om de hoorn op de haak te gooien. De Middelburgse ging echter verder, vergat te vragen naar de 'gratis' cruise, maar liet zich een droomreis voor 890 eu ro aansmeren. Direct na de transactie twijfelde ze toch of ze er goed aan had ge daan. Een geraadpleegd familie lid wees haar vervolgens op de waarschuwingen in de regionale media. Ook de Consumenten bond en telecomaanbieder KPN waarschuwen voor agressieve te lefonische verkoopmethodes met behulp van bandjes. Een zoektochtje op internet leverde daarnaast aanwijzingen op dat zij zaken zou hebben gedaar met een 'onbetrouwbaar' I& drijf. Dat de reisorganisator wel sne werkt, bleek vervolgens. De reis. som - minus een onverklaarde korting van 26 euro - was alvy haar rekening afgeboekt. De Middelburgse deed daarna off. cieel aangifte bij de politie Eer-" dere meldingen en enkele aangif". tes zijn door de politie terzijde gelegd, omdat het lukraak bel. len van mensen met vreemde aanbiedingen niet strafbaar a en niemand daadwerkelijk gedupeerd. Omdat van de rekening van de Middelburgse daadwerkelijk een bedrag is afgeschreven kaü er nu wel aanleiding voor een on derzoek zijn, meldde een woord voerster van de Zeeuwse polite gisteren. „Het wekte natuurlijk- al verbazing dat voor een m eer ste instantie gratis aangebofe cruise toch via een credited moet worden betaald. Maar ak mensen akkoord gaan met de voorwaarden is dat een vrije keuze. Als de vrouw die nu aan gifte heeft gedaan binnen enke le dagen de reisbescheiden is huis heeft is er ook niets aan de hand. Maar als de reis niet door gaat, terwijl ze wel heeft te-; taald, is er iets niet in de haa-; en zullen wij actie bnderrte-l men." Fietsster raakt ernstig gewond STAVENISSE - Een 22-jarig» vrouw uit de gemeenteTholenis gistermiddag zwaargewond gt- raakt bij een aanrijding op dt Oudelandsedijk in Stavenisse. Terwijl ze over de dijk fietste, werd de vrouw aangereden door een 24-jarige automobilist ui de gemeente Tholen die met ge noeg rechts hield. De vrouw be landde onderaan de dijk es werd met diverse fractures, waaronder een gebroken nek- wei-vel, per trauma helikopter al- gevoerd naar het Dijkzigt-zie- kenhuis in Rotterdam. door René van Stee en Wout Bareman SAS VAN GENT - De Kanaalzo ne kan de komende jaren uit groeien tot een bolwerk voor de productie van biobrandstof. De Gentse Kanaalzone wordt in snel tempo ingericht als Ghent Bio-Energy Valley. Het gaat om een samenwerkingsproject van een aantal bedrijven, het Haven bedrijf Gent en de stad Gent. Ze willen tegen 2007 biobrandstof op de markt te brengen. Ook al coholproducent Nedalco in Sas van Gent heeft plannen. De alcoholfabriek op het terrein van Cerestar in Sas wordt begin augustus in gebruik genomen. De fabriek vervangt de vesti ging in Delfzijl. Nedalco onder zoekt de mogelijkheid om ook de vestiging in Bergen op Zoom over te hevelen naar Sas, maar er zijn meer locaties in beeld. Di recteur G. Bremer noemt het niet onlogisch om dan meteen ook een bio-ethanolfabriek in Sas neer te zetten. Dat is vooral afhankelijk van 'Den Haag'. De regering moet zich nog uitspreken over de duur van fiscale stimulerings maatregelen voor biobrandstof en er moeten afspraken worden gemaakt met de oliemaatschap pijen over de introductie. Bre mer: „Als de regering geen haast maakt, zijn we straks hele maal afhankelijk van het aan bod uit het buitenland." Fasen In Gent meldden zich de afgelo pen maanden kort na elkaar ver schillende bedrijven uit de Ka naalzone als nieuwe producen ten van biodiesel: Alco Bio Fuel investeert de komende jaren 150 miljoen euro in de eerste bio-et- hanolfabriek in België. De fa briek wordt in drie fasen ge bouwd. De eerste productielijn moet in 2007 bedrijfsklaar zijn en als de fabriek in 2010 op vol le capaciteit draait, kan jaar lijks 300.000 kubieke meter etha nol worden geproduceerd, vol doende om heel de Belgische markt te voorzien. Bioro bv, dat in het havenge bied 30 miljoen euro wil investe ren in een nieuwe fabriek, gaat op termijn jaarlijks 150 miljoen liter biodiesel produceren. In de eerste fase gaan er 45 menser aan de slag. Alco Bio Fuel en Bioro zijn middels, naast nieuwkomer Oleon, de belangrijkste partners in Bio-Energy Valley. Het haven bedrijf, de stad én de particulie re investeerders Electrabel.Sto- ra-Enso en Organic Waste Sys tems zijn de overige partners Het project wordt gesteund door de Gentse Universiteit. Pro fessor Soetaert van de faculteit Bio-ingenieurswetenschappen pleit, voor een krachtenbunde ling om versnippering van ken nis en investeringen te voorko men. De universiteit heeft schillende onderzoeksgroepen geformeerd, die zich intensief gaan bezighouden met de ont wikkeling van de nieuwe ener giebronnen. Volgens havensche pen D. Termont biedt de specia lisatie van de Gentse Kanaalzo ne op het gebied van agr< (met grote opslagmogelijkheden voor bijvoorbeeld granen) enor me perspectieven voor de pro ductie van biobrandstof. Ter mont: „We zijn een nichehaven. Groene energie past helemaal bij ons profiel." Drie jaar voor poging doodslag MIDDELBURG - De Middel burgse rechtbank heeft een 20- jarige man uit Terneuzcn ver oordeeld tot drie jaar celstraf, waarvan 'zes maanden voorwaar delijk voor poging tot doodslag. De man had zijn slachtoffer 21 messteken, een geperforeerde long en zes botbreuken bezorgd. Vanaf het voorval dat in januari dit jaar plaatsvond, heeft de ver dachte ontkend. Desondanks heeft de rechtbank hem schul dig bevonden. Ooggetuigen hadden gezien hoe hij zich op het slachtoffer stort te. ook hadden getuigen een ntë gezien. De raadsvrouw van de verdachte, V. Serrarens, had tij dens de zitting een beroep ge daan op noodweer. Dat werd verworpen door de rechtbank. Weliswaar had de man in eerste instantie een vriend willen ver dedigen, maar zelfs toen de aan valler op de grond lag, was hij doorgegaan met steken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 28