Zorgklant wordt weer koning Mï PZC Ms de dagjesmensen weg zijn keert de rust weer terug Dansen in de wei Verzekeringen Pensioenen Organisaties in Oosterschelderegio vormen netwerk Een huis om te wonen en een huis voor de post Eerste Belgische mosselen in september op de markt Klein Aan de vloedlijn bij Dishoek mi! ireaat-uG^ £s31, 4460 AA Goes Vfiitentie-exploitatie. JJ.gn Midden-Zeeland: 0113-315520; Ls-Vlaanderen: 0114-3727,70; jionaal: 020-4562500. onderdag 21 juli 2005 Thuis in.... Hypotheken RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 0118-615151 WOLPHAARTSDIJK - De gemiddelde Nederlandse wei wordt be volkt door koeien of schapen. In Wolphaartsdijk is dat niet lan ger het geval. Daar ziet de achteloze voorbijganger dezer dagen dansende mensen op het weiland. In haar 'Kunstwei' geeft Mar- jan van Dijke mensen vijf weken lang de kans om deel te nemen aan allerlei culturele en creatieve workshops. Gisteravond ging een stel enthousiastelingen het gras op om een lekker potje te dan sen, want, zo vinden ze op de Kunstwei, dat werkt zuiverend en ontspannend voor lichaam en geest. Wie zich aangesproken voelt, kan nog tot half augustus terecht op de wei aan de Per- poncherpolderweg voor bijvoorbeeld een ontspannen uurtje dauwschilderen of een enerverend partijtje didgeridoo blazen. Meer informatie is te vinden op de website www.dekunstwei.nl. foto Willem Mieras Slachtoffer van Goese kruiskwal GOES - De gemeente Goes gaat na of het noodzakelijk is een negatief zwëmadvies te geven voor het Goese Meer. Afgelopen weekeinde moest een meisje uit Goes na een beet van een kruiskwal in het Oosterscheldeziekenhuis worden opgenomen. Ze is inmiddels weer thuis. Volgens een woordvoerder van de gemeente zijn er nog geen klachten binnengeko men van zwemmers met kruiskwalbeten. Ook de. GGD heeft nog niets gehoord. Goes heeft waarschuwingsbor den klaarliggen. Drie jaar geleden was er een ware kruis- kwallenplaag in het Goese Meer. De gemeente ontraadde het publiek er te zwemmen, onder meer met grote borden rond de zeventig hectare grote plas. De kruiskwal gedijt snel in het meer en het havenkanaal als het warm en rus tig weer is. De kwallen zijn klein, maar gemeen. De stof fen die ze bij aanraking uitscheiden, kunnen heftige aller gische reacties veroorzaken, van een brandende huid tot flinke koorts. Celstraf voor beramen overval MIDDELBURG - De Middelburgse rechtbank heeft giste l-en 18 maanden cel opgelegd aan een 29-jarige man uit Goes. De man werd op 22 februari van dit jaar door de politie betrapt met een wapen. Daarmee wilde hij een overval plegen, zo verklaarde hij bij de politie. Ook had de man zijn vriendin mishandeld en een diefstal gepleegd. In to taal moet de man een schadevergoeding van 380 euro be talen. Omdat de Goesenaar binnen de proeftijd van een eerdere veroordeling in de fout is gegaan, moet hij nog twee maanden extra uitzitten. Buurman verliest strijd camping DEN HAAG - De gemeente Veere hoeft van de Raad van State niet alsnog hard op te treden tegen de minicamping van maatschap Poppe-Dekker aan de Steengrachtsweg in Grijpskerke. In een uitspraak verwerpt het rechtscollege de bezwaren van overbuurman H. Vader tegen de weigering van de ge meente om tegen Poppe-Dekker op te treden. De kwestie sleept zich al enige jaren voort. Het conflict leek eind vorig jaar beslecht toen de Raad van State de bezwaren van overbuurman H. Vader tegen de kampeerontheffing voor Poppe-Dekker van tafel veeg de. Vader stapte evenwel opnieuw naar de Raad van Sta te toen de gemeente een verzoek om tegen de camping op te treden negeerde. Volgens Vader heeft Poppe-Dekker veel meer kampeermiddelen op de minicamping staan dan de tien die het bedrijf maximaal mag plaatsen. De Raad van State stelt vast dat het om een herhaald handha- vingsverzoek gaat waaraan de gemeente geen gehoor hoeft te geven. \c meeste strandgangers /missen het mooiste mo lt van de dag. Om zes uur snTon en Nel Steketee ze van Istrand van Dishoek vertrek- n.Ze zitten dan zelf nog op ilbalkon van hun strandhuis- Om een uur of zeven genieten Meen maaltijd en daarna lijven ze zitten tot de zon ver fijnt Ton: „De avonden hier 3» heel bijzonder. De onder- fflidezon is zo onvoorstelbaar wi. Je hoort hem als het ware «end ondergaan. Hij zakt zo (bet water." en Nel wonen in Vlissingen. 5 jaar brengen ze vakantie vrije tijd door op dezelfde lek: een slaaphuisje op het aid van Dishoek. Saai is het »it „Je hebt hier de scheep al die elke dag aan je voorbij stak een soort Sail", zegt Als hij in het najaar op va leis in Frankrijk of het ftrte Woud mist hij de sche ls vroeg in de middag. De cieijdwandeling - boodschap pen in Zoutelande, Koude re of Vlissingen - zit er al op. filés!zijn krantje en Nel bla ft ineen, tijdschrift. Ze genie- övande rust. „Dat is het Mie van dit plekje", wijst Ton W bijna lege strand voor Verderop liggen de dagjes- ®en. „Die vallen bij de '^overgang al neer, want dan Szetnoe." Nel komt met een iliisch voordeel. „Vanuit het --jekun je de spelende kinde st aan de waterlijn vol- ®(8l) werkt niet meer en ver- fpijna dagelijks op het Dis- gestrand. Hij brengt er de Endoor met lezen, Me-boules spelen, klussen diet huisje en zwemmen. Het jflbij hoog water, want dan «schoon en het minst ge lijk. Zijn echtgenote (59) werkt als bejaardenverzorgster, maar heeft nu vakantie. En dus wonen ze deze weken perma nent in hun huisje op het strand. Hun drie kinderen zijn er groot geworden en maken met hun ge zinnen ook dankbaar gebruik van het fraaie plekje aan de kust. Het echtpaar Steketee oogt ont spannen. Geen wonder, want waar slaap je beter dan op het strand. Tijdens tropische nach ten zetten ze de deuren open en horen ze het ruisen van de zee. Thuis kan er vanwege verkeers lawaai 's nachts nog geen raam open. Het huisje (vijf slaapplaatsen, keuken, en badkamer) is van al le gemakken voorzien. Er is gas, water en licht. Dat was vroeger wel anders. In de beginjaren was de koelkast een zinken was ketel die ze ingroeven onder het huisje. „Dan hoopte je dat de volgende dag de melk en de ham niet bedorven was." Toen moesten alle benodigde spullen nog het duin over wor den gezeuld. De drie kinderen sjouwden mee. „De lasten wer den eerlijk verdeeld", lacht Ton. Tegenwoordig is er een bode dienst van de firma Wielemaker die op vrijdagavond en zaterdag ochtend koffers, tassen en ande re spullen van en naar het strand vervoert. Visite die slecht ter been is, kan een beroep doen op de strandwachten. Na een te lefoontje worden ze met een wa gentje onder aan de duinen opge haald en naar de plek van be stemming gebracht. Een mooie service, vinden Ton en Nel. „Zo kunnen oudere mensen toch naar hun kinderen toe." Het zijn vaak mensen die vroeger zelf een slaaphuisje bezaten. De meeste blijven familiebezit. De Steketees konden 31 jaar ge leden bij toeval een leegstaand huisje bemachtigen. Daarvoor huurden ze er eentje. De prijzen van de slaaphuisjes zijn fors ge stegen. Hun eerste huisje kostte zesduizend gulden. „Zet er nu maar een nul achter, en dan in euro's!" Ook op bewolkte dagen is het aan het strand goed toeven. „Het is hier heerlijk relaxed. Door de stilte en rust kun je tot jezelf komen en een beetje dro men." En breekt de zon weer door, dan kunnen meteen de stoelen naar buiten. „Je hebt hier geen modder en plassen zo als op een camping." Selma Osman Zes weken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. Het 'brievenbushuis' in Biggekerke. Nel en Ton Steketee in hun slaaphuisje op het strand van Dishoek. foto Lex de Meester Aan de Kaasboerweg in Big gekerke valt de post dage lijks niet in een saaie brieven bus, maar in een replica van het daarachter gelegen woonhuis Carpe Diem. De dubbele woning is exact na gebouwd, compleet met de gara ges die aan het huis vastzitten. De deurposten en kozijnen zijn net als die van het grote huis groen-wit geschilderd. Het gro te exemplaar is echter heel wat beter onderhouden dan de mi niatuur. Die kan wel een likje verf gebruiken. Bovendien lekt het huisje zo, dat de bewoner van huisnummer 1 er al een nor male groene brievenbus aan heeft gehangen. Mevrouw Lou- werse van nummer 3 gebruikt de bus nog wel. Ze verblijft van wege revalidatie in het Gast huis in Middelburg, maar be zoekt wekelijks haar huis en krijgt dan dikwijls een natte foto Lex de Meester door Wout Bareman NIEUWPOORT - Eind septem ber komen de eerste Belgische mosselen op de markt. Het gaat om enkele honderden kilo's, geoogst op acht kilometer uit de Vlaamse kust voor Nieuwpoort. Tegen 2010 moet de hangcul- tuur daar zeker tien miljoen ki lo opleveren. De eerste oogst is het resultaat van een experiment dat in 1999 in het grootste geheim werd op gezet door twee mannen uit Nieuwpoort. Het gebeurde met Europese en Vlaamse subsidies en werd begeleid door zeebiolo gen en andere wetenschappers. De mosselen worden gekweekt aan grote ijzeren kaders, veran kerd aan de zeebodem en voor zien van geweven koorden. Volgens bioloog D. Delbaere van de Dienst Zeevisserij in Oos tende heeft jarenlang onderzoek uitgewezen dat de Belgische mossel zich probleemloos kan meten met de Zeeuwse mosse len. De schelpdieren voldoen aan de strengste Europese nor men. Het Federaal Agentschap voor de Veiligheid van de Voed- (Advertentie) krant in handen. Ze overweegt het huisje te laten weghalen. Het is gemaakt door haar inmid dels overleden man, op schaal 1:20. Het brievenbushuis lijkt zo uit Miniatuur Walcheren te zijn weggewandeld, want daar gebruiken ze dezelfde schaal, Het stamt uit 1990, net als het huis. De woning daarvoor had Louwerse ook nagebouwd. Ooit kwam er een koper voor de bijzondere brievenbus. Daar is de familie niet op ingegaan. Wie .creatief wil zijn met brievenbus sen, moet zich houden aan het brievenbussenbesluit. Zo mag de bus niet te veel lijken op de rode TPG-brievenbussen, moe ten gleuf en opvangbakje groot genoeg zijn en mag de kast niet te hoog of te laag staan. De post bode heeft volgens mevrouw Louwerse nooit geklaagd: „Die kon er bijna vanuit de auto bij." Selma Osman selketen is eerder deze week be gonnen met onderzoek van mon sters. Mininster J. Vande Lanot- te van Noordzeezaken bereidt, volgens een woordvoerder van zijn kabinet, een Koninklijk Be sluit voor om de mosselkweek te beschermen. zeeuwse almanak Tijdens een wandeling over het Middelburgse Bolwerk kwam een echtpaar een )nan tegen, die bezig was een lach wekkend klein hondje uit te laten. „Kijk", sprak de man van het stel tot zijn vrouw, „die is te warm gewassen. De man van het hondje had hel kennelijk gehoord. Want hij hield halt, wendde zich tot het beestje en baste: Pak 'ml" MfFrank Balkenende 'ggSDe hulpvragende klant |(rdl koning. Vijf instellingen de Oosterschelderegio slaan •handen ineen om iemand die f,s, een woning of gewoon een natje nodig heeft, snel en op aal le bedienen. ^evo (thuiszorg en dienstverle- '2tj R&B Wonen, Stichting ^schappelijk Werk in de klerschelderegio en, het Kinpunt Zorg Vrijwilligers «wen de komende twee jaar ft diéntgestuurd netwerk op. Setting Het Klaverblad (na gas zorgcliënten) en Stichting iidwester (gehandicapten) gpen er mogelijk ook in. Be- f,2006 begint een twee jaar du- ndeproéf voor 35 cliënten, sde lappendeken van samen- iakingsverbanden in de zorg 5hulpverlening, lijkt het net- tri; meer van hetzelfde. Niets i minder waar, zegt voorzitter [van Campen van de Raad m Bestuur van Allévo. De p komt helemaal centraal te Kan, Nu stemmen organisaties m beleid hoofdzakelijk af op Ivjgroepen. Dat gebeurt goed, ar het kan nog veel beter. Er jordt helaas nog te weinig uit gaan .van de behoeften en vra- p van de individuele cliënt, fel liet netwerk willen we de «vrager snel en op maat be- fenen. We bouwen als het ware a hulpleverend bedrijf rond klant op. Dat betekent wel fe: je per geval betere en uitge- tidereanalyses moet maken." Waar dat er verschillende rtners in het netwerk deelne- =n, waarbij R&B Wonen (ac id in Reimerswaal en Borsele) ptreedt namens de woningcor poraties in de Oosterscheldere gio. Het netwerk dekt behoeften op het gebied van wonen, zorg, welzijn en werk. Van Campens droom is dat er over een paar jaar een zorgwinkel bestaat, waar klanten voor allerlei zaken terecht kunnen. Op het gebied van werk willen Vebego, de moedermaatschappij van een aantal uitzendbureaus en schoonmaakbedrijven, en het Administratief- Dienstencen trum Zeeland (ADZ) bij het net werk aanhaken. Van Campen sluit zelfs niet uit dat Allévo en Vebego op termijn samen een zorg- en schoonmaakbedrijf op richten. Het zou zomaar kunnen dat een hulpvrager werk vindt bij dat bedrijf of het ADZ. Een voorbeeld: Cliënten van Al lévo die huishoudelijk zorg aan vragen, blijken soms niet echt om een schoonmaker verlegen te zitten, maar hebben ernstig be hoefte aan sociale contacten. Van Campen: „Het heeft dan wel zin een thuiszorgmedewer ker te sturen. Maar als puur al leen schoonmaakwerk wordt verlangd, kan je dat aan een schoonmaakbedrijf overlaten. Een ander voorbeeld. Waarom zou een (bijgeschoolde) onder houdsmonteur van R&B Wonen niet meteen kunnen signaleren of iemand in de problemen zit of eigenlijk een andere woning no dig heeft? Meer ogen zien meer. Van Campen: „Vroeger was er van nature sociale controle, maar die zijn we kwijtgeraakt. Eigenlijk gaan we die in dit net werk weer invoeren." De netwerkpartners hebben hun idee aangemeld bij de pro vincie, de gemeente Goes en-het CZ-fonds, die alle het initiatief toejuichen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25