0 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Jongeren blijven theater mijden Waarschuwing voor zonnecrème sSKift1 1 PZC de france mm hstig miljoen kostend actieplan zet geen zoden aan de dijk Vlasoogst verloopt voorspoedig mi Arts laat werk door collega beoordelen IK mm S\m lezen we zeeuws Meest droog ri9° NW 5 |l4° Wisselend bewolkt weer en vrijwel droog. Ijlgxima rond 19 graden bij een straffe Lrdwestenwind, kracht 5. I no. 170 «7e jaargang r jjnderdag 21 juli 2005 (iiHimmer 1,25 Ook 45-plusser moet aan loopbaanplanning doen internet: www.pzc.nl '0 HAAG - Inspannin- ;n van provincies en ge iten om meer, maar joral jonger en zwarter pu- Sck naar theaters, musea concerten te trekken, zet leen zoden aan de dijk. Igen 1999 en 2003 mocht cul- rjzich in een grotere belang- jjjjng verheugen, maar dit ut niet door het Actieplan luurbereik dat toenmalig jatssecretaris Van der Ploeg guur) in 1999 lanceerde, it concludeert het Sociaal en Jtureel Planbureau (SCP) in a vergelijking van gemeenten ïwelen die niet aan het actie- ia meededen. oconcerten, musicals, film en ivisie- en radioprogramma's tkunst werden populairder. imonumenten, archieven en leries trekken meer publiek. id de traditionelere podium- msten zoals jazz, klassiek en iaret, mag alleen ballet op icr belangstelling rekenen, ar over de gehele linie steeg Élijk gezien de belangstel- gvoor cultuur, irote steden iprovincie Zeeland nam deel mhet actieplan, de gemeenten de provincie lieten verstek in; In de dertig deelnemende meenten elders in het land, oral grote steden, doen rela- meer mensen aan cultuur, itkomt echter vooral omdat in ole steden het culturele aan- an wil per se len door tunnel KNEUZEN - De westbuis lie Westerscheldetunnel is leren tot twee keer toe korte jd gesloten geweest omdat er anian doorheen liep. :ijivel zeker ging het beide ke- someen 48-jarige Rotterdam- De eerste keer was midden de nacht: camera's én onder- adspersoneel signaleerden terwijl hij tegen het ver- er in van Temeuzen richting feele liep. De tunnelbuis ieteen dicht. De politie zet- ]Botterdammer de tunnel i gaf hem een bon. Rond ilrt over acht 's avonds was beer raak: dezelfde man, lo rd in dezelfde richting in de- L'ie buis. Dit keer rekende de Me hem in. Het oponthoud het verkeer duurde maar Al drie keer eerder zijn gangers in de tunnel gesig neerd, en ook al eens een fiet- feneen bromfietser. AM haalt »rs meer uit bodem SEN - De Nederlandse Aard- sMaatschappij (NAM) in As- heeft een revolutionaire «braak bereikt in de gaswin- Met een nieuwe installatie ien kleine velden worden gehaald, waardoor zeker miljard kuub gas extra «dl gewonnen. hoeveelheid is een kwart het totale jaarlijkse ver- b (inclusief industrie) in Ierland. Er zijn voorlopig J twintig veldjes van ge beld een half miljard kubie- meter gas aangewezen voor nieuwe wijze van winning. 'l! Mjn velden die we eerder Vastlegden of zelfs met ce- I dicht gooiden", zegt SM-directeur Roelof Platen- -P- Hij nam gisteren de eer- plaatsbare installatie in •flik op de locatie Norg 3 bij psch. Si nieuwe boor- en winnings- ^oden kunnen bovendien de Ij® v»è een boring met de Slorden verminderd. Daar- Worden veel meer velden abel. nieuwe winningsmethode °ok worden toegepast op Daardoor kunnen vele tien- -u miljarden kuub gas extra flengewonnen. GPD bod groter is. Wat de onderzoe kers veel belangrijker vinden, is dat het aantal cultuurminnaars in die grotere gemeenten niet sterker is gegroeid of minder is gedaald dan in kleinere gemeen ten. Onder jongeren (16-30 jaar) is al leen moderne kunst, bioscoopbe zoek en het volgen van kunst in de media in opmars. Maar mu sea, toneel en jazz interesseren hen nog net zoveel - of weinig als een paar jaar geleden. De bioscoop is onder allochto nen, waaronder het SCP in dit onderzoek Aritillianen, Surina- mers, Turken en Marokkanen verstaat, duidelijk populairder geworden, maar dit is niet een vorm van cultuur die een impuls behoeft, schrijven de onderzoe kers. Wel lijkt onder hen het ac tieplan aan te slaan, maar het aantal deelnemers aan het on derzoek was te klein om hier echt harde conclusies over te trekken. Hoewel het initiatief van Van der Ploeg, waarvoor hij bijna zestig miljoen euro uittrok, geen succes lijkt, waarschuwen de on derzoekers van het SCP voor al te harde conclusies. Hun meting van cultuurdeelname bestrijkt het culturele seizoen 2002-2003, terwijl in de meeste gemeenten de plannen pas in 2002 van, de grond kwamen. De volgende vierjaarlijkse meting zou een de- "i Pwifli In de buurt van Waterlandkerkje is de vlasoogst in volle gang. door Jan van Zuilen ZAAMSLAG - De blauwe bloempjes zijn uitgebloeid en de stengels goudgeel ver kleurd: het vlas kan worden geoogst. Zo ook bij akkerbouwer Watze van der Zee in Zaamslag. Hij heeft gisteren de laatste percelen van zijn in totaal 25 hec tare vlas getrokken. Voor zover hij het kan overzien denkt hij dat ook de meeste van zijn collega's vlasboeren wel klaar zijn met het trekken van het vlas. „Ik kan niet anders zeggen dan dat het bui tengewoon voorspoedig is gegaan.", zegt Van der Zee. In eerste instantie gaat de aandacht van de vlastelers nu uit naar de hoeveelheid zaad die er in de uitgebloeide knoppen is achtergebleven. Van der Zee: „Die valt een beetje tegen. Door het warme weer in de weken voor de hevige regen is de zaad vorming wat achtergebleven. Na het oogsten van het zaad blijft het vlas nog een tijdje op het land liggen om door Andrea Bolle BURGH- HAAMSTEDE - Het zonnetje scheen af en toe, giste ren in Burgh-Haamstede. De zonnebrandcrème hoefde er niet veel aan te pas te komen en dat is maar goed ook. Uit onderzoek in opdracht van Stichting Na tuur en Milieu en Milieudefen sie blijkt namelijk dat veel van deze crèmes schadelijk zijn. Het lijkt de Zeeuwen weinig te doen als ze het nieuws te horen krijgen. In de crèmes zitten hor- moonverstorende stoffen die vol gens de onderzoekers van TNO en TU-Delft kunnen leiden tot verminderde vruchtbaarheid, astma, schade aan lever en schildklier en vormen van kan ker. „Tegenwoordig schijn je overal kanker van te krijgen", reageert C. Dijkman laconiek. In zijn winkel in Burgh-Haam- stede verkoopt hij ook zonne brandcrème, maar van een Duits merk. „Als je in een café staat en meerookt of met de fiets langs auto's rijdt en uitlaat gassen inhaleert kun je ook kan ker krijgen. Straks mag je hele maal niks meer. Geen reclame De merken zonnebrand die het slechtst uit de bus kwamen zijn Tropical Brown, Zwitsal en de huismerken van Etos en Trek pleister. „Geen leuke reclame", vindt me dewerker Debora van Mierlo Smeerseltjes tegen zonnebrand blijken niet allemaal even gezond te zijn. foto Mechteld Jansen van de Etos in Burgh-Haamste de. „Een product wordt wel eens uit het assortiment ge haald, maar dan blijkt de kwali teit slecht te zijn. We hebben nu nog geen bericht gehad dat het hier uit de schappen moet. Maar ik schrik hier wel een beetje van.". Van de achtentwintig zonne brandcrèmes die zijn on derzocht zijn de merken van Vi chy, het huismerk van Schlecker en Delial het schoonst gebleken. De fabrikanten van crèmes zijn kwaad, ze stellen dat alle an ti-zonnebrandmiddelen even vei lig zijn voor de consument. De Nederlandse Cosmetica Vere niging wijst er op dat alle crè mes aan wettelijke eisen vol doen en daarop geregeld wor den gecontroleerd door de Voed sel en Warenautoriteit. Sara Lee, fabrikant van Zwitsal en Delial, vindt dat de milieuor ganisaties onnodig paniek ver oorzaken bij gebruikers. De Voedsel en Waren Autoriteit zegt geen actie te ondernemen zolang producten aan de wette lijke normen voldoen. finitief uitsluitsel over het actie plan kunnen geven. Verder stelt het SCP dat voor de gemeenten het budget voor het plan slechts 2 tot 4 procent van hun cultuurbegroting betrof, voor de provincies was dit 8 pro cent. Het actieplan was daar mee een impuls, zegt het SCP, maar geen wondermiddel. ANP 11. Savoldelli (foto) 5.41.19 12. Arvesen z.t. 3. Gerrans 0.08 7. Tankink 0.51 ALG. KLASSEMENT I.Armstrong 72.55.50 2. Basso 2.46 3. Rasmussen 3.09 23. Boogerd 29.48 foto Camile Schelstraete te roten. Hoe lang dat duurt hangt af van het weer. Van der Zee: „Het beste is 's ochtends veel dauw, op z'n tijd een bui regen en voor de rest veel zon." Door het roten wordt de bast van de stengel ge scheiden van het eigenlijke linnen, het tweede product waarom vlas wordt ver bouwd. i zie pagina's 16 en 17 Meer over de TOUR op de PZC-site: www.p7R.nl Rusland wordt steeds corrupter Hoewel president Poetin vijf jaar geleden bij zijn aantre den beloofde de corruptie in te zullen dammen, is het kwaad van omkoping in zijn land erger dan ooit tevoren. Ambtenaren laten zich graag betalen, omdat zij lage lon- nen krijgen. Niet alleen het bedrijfsleven wordt het slachtoffer, alle Russen hebben te maken met de corruptiepraktijken. Voorbeeldige reddingsactie „Die lijsten we in", zegt de Vlissingse strandwacht Al- bert Dijkstra de dag nadat hij zwemmend een Duits meisje (13) uit zee redde. De drenkelinge dreef 75 me ter voor de kust toen ze door Dijkstra en zijn colle ga Cindy Koo- ger werd ge- 4 zien. I Edith van Dijk wereldkampioen Zwemster Edith van Dijk is gisteren in Montreal we reldkampioen geworden op de 10 kilometer. De 32-jari- ge Wognumse lag lange tijd op kop, maar had in de slot fase een inzinking. Daarbij werd ze door vijf zwem ster-s ingehaald. Ze had ech ter nog een goede eindsprint. I O Pleijte nieuw gezicht in PZC-circuit Arjan Beije won gisteravond in Westkapel'le de hardloop wedstrijd voor het PZC-stratenLoopcircuit en is zeker van zijn vierde eindoverwinning. Mocht hij volgend jaar niet meedoen - hij denkt daar over na - dan kan Tim Pleijte hem wellicht opvolgen. De Vlissinger, gisteren vijfde, is kortgeleden overgestapt van het bok- rfy sen naar het hardlopen en past zich snel aan. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16,17,18 en 19; Economie: 21, 22 en 23 (Advertentie) UTRECHT - Alle artsen, van huisarts tot medisch specialist, moeten jaarlijks een evaluatiege sprek met collega's voeren over hun eigen functioneren. In Groot-Brittannië gebeurt dat al, maar daar is het verplicht. In het standpunt dat de Koninklij ke Nederlandsche Maatschappij tot bevoi'dering der Genees kunst (KNMG) gisteren heeft vastgesteld, wordt over die ver plichting niet gerept. De gesprekken zijn bedoeld om het individueel handelen van artsen die deel uit maken van een groepsverband, door colle ga's te laten beoordelen en af spraken te maken over punten die verbetering verdienen. Het is de bedoeling om hierdoor sneller in te kunnen grijpen en structureel disfunctioneren te voorkomen. Daarvan is sprake als een arts structureel onverant- woorde zorg levert, waarbij een patiënt schade oploopt of het ri sico op schade loopt. Dan moet er actie worden ondernomen. Dit kan leiden tot melding bij de Inspectie voor de Gezond heidszorg en in het uiterste ge val tot beëindiging van de ar- beids- of toelatingsovereen komst. Ook moet door de beoor delingsgesprekken voorkomen worden dat artsen het slecht functioneren van een collega ne geren. Zij zijn verplicht de situa tie bespi-eekbaar te maken. ANP (Advertentie) telefoon: Iposjlbankiekejifognuiruiisr O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 bij éénmalig toeslemming voor incasso van dit bedrag van onderstaand O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,95). O per kwartaal met automatische incasso (C 58,00). per jaar met automatische incasso 222,50). 8II711688II555530' i ei persoonsgegevens, Kijk óp wwn.pzcnl/ebonneren, bel gratis 0800 - 023! 231 oi stuur deze ban naar. P2C. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713. 4460 WO Goes het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1